Toenadering na gebaar Gaddafi Status diplomaten' duister Bush dient voorstel strijdgas in Britse diplomaten in Tripoli 'vrij' Franse communisten tot keuzen gedwongen Opgraving bevestigt legende van Sabijnen Vooruitgang in overleg over toekomst Hongkong Troepenscheiding Beiroet Hof openbaar over Nicaragua/VS ■o1 DONDERDAG 19 APRIL 1984 Buitenland PAGINA 7 LONDEN - Terwijl bewapende politiemensen ook gisteren de gehele dag de Libische ambassade in Londen omsingeld hielden van waaruit dinsdag een Britse agente werd doodgeschoten, was er 's avonds laat enige beweging te bespeuren in de onderhandelin gen tussen Engeland en Libië. De Libische autoriteiten lieten gis teravond weten, dat het perso neel van de Britse ambassade in Tripoli, die dinsdag bij wijze van vergelding voor de gebeurtenis sen in Londen door militairen werd omsingeld, het ambassade gebouw zal mogen verlaten. Zij zullen evenwel niet buiten Tripo li mogen reizen. door Henk Dam Eerder had Libië Engeland be schuldigd van schending van in ternationale overeenkomsten en heeft VN-secretaris-generaal Ja- vier Perez de Cuellar gevraagd de Britse regering ertoe te bewe gen „het beleg van de Libische ambassade" in Londen te beëin digen. Een woordvoerder van het minis terie van buitenlandse zaken in Londen noemde de maatregel om het personeel van de ambas sade in Tripoli te laten gaan een „belangrijk gebaar" van kolonel Gaddafi, en een mogelijkheid om een eind te maken aan de patstel ling die dinsdag ontstond na de schietpartij bij de Libische am bassade. Die patstelling werd eerder giste ren extra onderstreept toen Libië bekendmaakte, drie Britten te hebben gearresteerd, kennelijk als antwoord op de aanhouding van drie Libiërs, dinsdag op het Londense vliegveld Heathrow. De nieuwe Libische stap volgt op een dag van intense diplomatie ke activiteit. Bekend is gewor den dat twee Libische diploma ten betrokken zijn bij de onder handelingen tussen de Britse au toriteiten en de naar schatting 40 mensen die zich in het Libische ambassadegebouw bevinden. De eerste prioriteit die de Britse minister Brittan (justitie en bin nenlandse zaken en coördine rend bewindsman in deze zaak) zich heeft gesteld, is dat de Li biërs zonder verder bloedvergie ten hun ambassade moeten ver laten, waarna hij het gebouw door de politie wil laten doorzoe ken. Dat was ook z'n oorspronkelijke eis, maar de minister heeft nu de concessie gedaan dat hij een der gelijk onderzoek wil laten doen in aanwezigheid van Libische di plomaten. Verdere tekenen dat de partijen el kaar geleidelijk aan het vinden zijn, zijn de verklaring van de Londense politie dat de onder handelingen met de mensen in de ambassade „langzaam maar kalm" verlopen, en de Libische verklaring dat het land zegt de dood van politieagente Yvonne Fletcher te betreuren. Dat laatste neemt niet weg. dat de Libiërs geen enkele verantwoor delijkheid voor de schietpartij aanvaarden. Een woordvoerder in de ambassade ontkende giste ren zelfs, dat er dinsdag uit het gebouw is geschoten. De gebeurtenissen van dinsdag rond de Libische ambassade in Londen, waarbij een politieagen te vanuit het ambassadegebouw werd doodgeschoten en tien de monstranten gewond raakten, stelt de Britse autoriteiten voor heel wat problemen. Een daar van is: wat is de status van de mannen en'vrouwen in het ge bouw? door Henk Dam Zijn het allemaal diplomaten? In dat geval geldt voor hen de zoge naamde diplomatieke onschend baarheid, waarbij het voor het gastland onmogelijk is meer te doen dan hen het land uit te wij zen. De moord op politieagente Yvonne Fletcher (25) zou dan on gewroken blijven. De Libische regering heeft dinsdag al direct de diplomatieke status voor alle aanwezigen in het am bassadegebouw aan het St. Ja- mes-plein, hartje Londen, ge claimd. In Libische ogen zal der halve niemand uit het gebouw wegens de aanslag terecht kun nen staan. Dat kon in de Libische zienswijze toch al niet, omdat a. men de Britten in zeer duidelijke be woordingen heeft laten weten dat zij niet het ambassadege bouw binnenmogen om daar de moordenaar te zoeken, op grond van het Verdrag van Wenen van 1949 waardoor de ambassade Li bisch grondgebied is, en b. om dat de Libiërs domyveg ontken nen dat er uit hun ambassadege bouw geschoten is. Britten goed duidelijk te maken dat zij zich volgens de Libische .regels dienen te gedragen, heb ben zij bij wijze van waarschu wing de Britse ambassade in Tri poli omsingeld, en zijn voorts dreigende geluiden gemaakt in de richting van de 9.000 Britten die in Libië (voornamelijk in de olie-industrie) werkzaam zijn. Dat neemt niet weg, dat degenen die momenteel in de Libische ambassade in Londen het voor het zeggen hebben, volgens de internationale regels niet als di plomaat behoeven te worden ge zien. Zij zijn namelijk niet als zo danig bij het Britse ministerie van buitenlandse zaken geregi streerd. Dat zit zo. In februari van dit jaar ging een groepje Libiërs, die zich de Libische Revolutionaire Stu denten Macht noemden, de eigen ambassade binnen om deze in naam van de revolutie voor het volk op te eisen. Dat was al eens eerder gebeurd: in 1979 namen ook Libische studenten de am bassade over (in het kader van een wereldwijde actie), en her doopten het gebouw tot 'Volks Bureau'. Sindsdien waren echter de in het gebouw werkende mensen gere gistreerd, en hadden ze dus ook diplomatieke status. De nieuwe groep studenten nam echter die moeite niet. Een commissie van vier mensen uit hun midden heeft sinds februari de touwtjes op het 'Volks Bureau' in handen gehad. 'Oude' (en geregistreerde) diplo maten op de Libische ambassade zijn inmiddels hun werk naast de nieuwe lichting blijven doen. Zij zijn onaantastbaar voor de Britse justitie. Maar als nu eens zou blij- PARIJS - De Franse regeringslei der Pierre Mauroy zal vandaag in de Nationale Vergadering de ver trouwenskwestie stellen. Hij zal dit doen in een tamelijk korte verklaring, waarin de nadruk zal liggen op de salarispolitiek van de regering en haar industriebe leid, in het bijzonder het sane ringsplan voor de staalindustrie. De manoeuvre heeft voorname lijk tot doel de communistische coalitiepartners te dwingen kleur te bekennen. door Rudolph Bakker Mauroy kreeg woensdagmorgen in de ministerraadsvergadering on der leiding van president Fran cois Mitterrand - en in aanwe zigheid van de vier communisti sche ministers - toestemming voor deze stap. De communisten uitten al maandenlang hevige kritiek op het economische en fi nanciële beleid, maar zweren bij hoog en bij laag dat zij solidair zijn met de Union de la Gauche (Linkse Unie van socialisten en communisten) en regeringsve rantwoordelijkheid willen blij ven dragen. Tijdens zijn persconferentie op 4 april zei president Mitterrand al dat „het tijd geworden is de za ken duidelijk te stellen" in de verhouding tussen socialisten en communisten. Desondanks liep de communistische partijleider Georges Marchais afgelopen vrij dag mee in de betoging van de Lotharingse staalarbeiders in Pa rijs, die protesteerden tegen het staalplan van de regering, dat tussen de 25.000 en 30.000 ar beidsplaatsen zal kosten. Dit weekeinde herhaalde premier Mauroy dat er „een opheldering" nodig was omtrent de houding van de communisten. „Men kan niet tegelijkertijd in de regering zitten en tegen het beleid van die regering protesteren", aldus de eerste-minister. Volgens de Franse grondwet kan er. zodra de regering aan een ver klaring als de onderhavige haar „verantwoordelijkheid" ver bindt, met andere woorden de vertrouwenskwestie stelt, door het parlement een motie van af keuring worden ingediend. Die „motion de censu re" zal dit keer worden inge diend door de Gaullisten onder leiding van Jacques Chirac. De andere oppositiepartij, de UDF (Giscardisten), zal die motie niet steunen. Fractieleider J.ean- Claude Gaudin zei gisteravond dat de linkse coalitie haar onder linge verdeeldheid maar intern moet uitvechten. De gang van zaken levert voor de regering op zich geen enkel ge vaar op, want de socialisten heb ben in de Nationale Vergadering de absolute meerderheid. Het lijkt overigens niet waarschijn lijk dat de communisten het op een breuk zullen durven laten aankomen. PASSO CORESE (RTR) - In een modderig gat in de grond ten noordoosten van Rome wordt de schimmige geschiedenis van de Sabijnen - voornamelijk bekend als de stam waarvan het vrouwvolk door de Romei nen werd geroofd - langzamer hand van legende werkelijk heid. Oudheidkundigen die in de buurt van het stadje Passo Co- rese op 40 kilometer van Rome aan het werk zijn, hebben naar zij stellig menen de Sabijnse stad Cores gevonden en zij zijn er van overtuigd dat zij terug gaat tot de periode toen vol gens de legende de stad Rome werd gesticht door Romulus. Hoewel nog maar een paar vier kante meter is opgegraven van een groot gebied dat drie heu vels bestrijkt, heeft de vondst de plaatselijke bevolking - die zich haar oorsprong ten zeerste bewust is - met trots vervuld. Aan wat men tot dusver heeft ge vonden, resten van een hut van klei, een oven, een bijgebouw en wat kruiken, is af te lezen dat de nederzetting teruggaat tot 700 800 voor Christus. De leider van het opgravings- werk, Alessandro Guidi, zegt dat de plek op de heuvel ruim 2.500 jaar geleden een dorp was waar ongeveer 400 mensen woonden en het hele gebied een nederzetting van 30.000 mensen. Het bewijs helpt de geheimzinnige Sabijnen wor den van figurant in Rome's op komst tot een volk met een ei gen geschiedenis, aldus Guidi. De enige moeilijkheid op dit ogenblik is volgens hem het vinden van voldoende geld om door te gaan. Volgens de legende nodigden de Romeinen kort na de stichting van hun stad de Sabijnen uit op een feest. Omdat zij meer vrouwen nodig hadden, beslo ten de Romeinen die van de Sabijnen te houden, een feit dat de geschiedenis inging als de „Sabijnse maagdenroof'. De beledigde gasten ging naar huis terug om een leger op po ten te zetten maar tegen de tijd dat zij terugkeerden waren de vrouwen zo onder de indruk van de viriliteit van hun nieu we mannen dat zij tussenbeide kwamen en een vredesverdrag tot stand hielpen brengen. Het verdrag was er nog toen de Sa bijnen geheel geabsorbeerd waren door de uitdijende Ro meinse Republiek. Het verhaal zegt weinig over de ken dat het een van de studenten is geweest, die op dinsdagoch tend vanuit een raam op een van de bovenste verdiepingen van het gebouw heeft geschoten? Het zou Scotland Yard niets verba zen, want zij zien in de jonge Li biërs in de eerste plaats mensen met de opdracht Gaddafi's weer opgelaaide oorlog tegen al zijn tegenstanders naar Engeland te brengen. Als terroristen dus, of in ieder geval als degenen die ter roristische activiteiten mogelijk maken. Immers, van de 7.000 Libiërs die momenteel in het Verenigd Ko ninkrijk wonen, kan ruwweg de helft als tegenstander van het re gime van Gaddafi worden ge zien. Het zijn de dissidenten uit het eigen land, waar ter wereld ze zich ook ophouden, waartegen Gadhaffi enige jaren geleden de oorlog verklaarde, een strijd die nu kennelijk weer in volle hevig heid is hervat. Vorige maand ontploften in Lon den en Manchester een aantal bommen, waarbij 26 gewonden vielen. De politie had al weken eerder gewaarschuwd, dat een nieuwe geweldsgolf tegen Libi sche en Arabische doelen waar schijnlijk was. Die waarschu wing volgde op de 'overname' van de Libische ambassade door de studenten. Precies hetzelfde was nameüjk eni ge jaren eerder gebeurd. Na de eerste overname door studenten (herfst '79) waren tegen in Enge land wonende Libiërs ook tal van geweldsdaden gepleegd. Daarbij vielen in totaal vijf do den. Vier diplomaten werden in 1980 uiteindelijk als uitvloeisel van dat geweld uitgewezen. Sabijnen zelf. Volgens Guidi suggereert het onderzoek dat de oorspronkelijke Romeinen een stam vormden die heel veel leek op hun buren, en niet een volk was dat plotseling op kwam als stad. Door op deze manier iets te weten te komen over de Sabijnen. zouden oud heidkundigen daarnaast meer aan de weet kunnen komen over de vroegste tijd van de Romeinen. De ontdekking van bewijs dat de Sabijnen bestonden en waar schijnlijk hun eigen 'hoofd stad' hadden, kwam niet als een verrassing voor de mensen van Passo Corese. „Wij hebben altijd geweten dat dit Sabina was", zegt burgemeester Fran cesco Leggio. „De mensen hier beschouwen zich nog altijd als Sabijnen en ze zijn er trots op. Het is niet zo dat we iets tegen Rome hebben. Maar je eigen identiteit hebben is verkieslij ker Het is beter een stadje van 8.000 mensen te zijn dan een randgemeente van een grote stad". Kabinet Suriname verdeeld blijkt HARARE - De jongste natie van het Afrikaanse continent, Zimbabwe, heeft gisteren de vierde verjaardag van zijn onafhankelijkheid gevierd met veel militair vertoon. Premier Robert Mugabe heeft opnieuw de belofte gedaan zijn ideaal van een staat met één partij te zullen nastreven. Op de foto de feestelijkheden in het Rufaro-stadion waar portretten waren gemaakt van president Banana en premier Mugabe en vrouwen dansten rond het vuur als symbool uan onafhankelijkheid. (foto api Moedermelk op gif onderzocht BONN (DPA) - Het Westduitse Ministerie van Volksgezond heid gaat moedermelk op de aanwezigheid van het Seve- so-gif TCDD (dioxine) onder zoeken. Het ministerie maak te gisteren bekend dat twee speciale laboratoria, in West- Berlijn en Langen (Hessen), vanaf eind mei per week zes zeven monsters zullen analy seren. Het onderzoek van het ministe rie van volksgezondheid is een reactie op de bevindin gen van de Zweedse geleerde Christoffer Rappe, die in maart verklaarde sporen van dioxine in moedermelk te hebben aangetroffen. Rap- pe's onthullingen veroor zaakten in West-Europa veel deining. Staatssecretaris Werner Chory van volksgezondheid ver klaarde dat het onderzoek van Rappe door het ministe rie serieus wordt genomen. Hij vond het echter voorbarig te zeggen hoe groot de maxi maal toelaatbare hoeveelheid dioxine voor een mens is. Het ministerie raadt jonge moe ders aan in overleg met een arts borstvoeding voort te zetten. PEKING (Rtr./AFP) - China en Groot-Brittannië hebben „nieu we vooruitgang" geboekt in de onderhandelingen over de toe komst van Hongkong. Dit staat in een gemeenschappelijke Brits-Chinese verklaring die gis teren na afloop van het bezoek aan China van de Britse minister van buitenlandse zaken, sir Geoffrey Howe, openbaar werd gemaakt. „De twee partijen zijn het erover eens dat m de onderhandelingen aanzienlijke vooruitgang is ge boekt en dat het overleg zal wor den voortgezet", aldus de verkla ring. Verder wordt melding ge maakt van de „goede betrekkin gen" tussen beide staten. Minis ter Howe heeft zijn Chinese ambtgenoot, Wu Xueqian, uitge nodigd voor een bezoek aan Groot-Brittannië, zo maakte Ho- we voor zijn vertrek naar Hong kong bekend. Howe, die zondag in Peking arri veerde, had gistermorgen een onderhoud van anderhalf uur met Deng Xiaoping, de sterke man van China. „Op belangrijke punten" is tijdens dit overleg overeenstemming bereikt, zo meldde het persbureau Nieuw China later. Bijzonderheden wer den niet bekendgemaakt. Deng weigerde voor het overleg met Howe commentaar te geven. „Het is een te gevoelige zaak. Ik heb geen commentaar". De Britse minister vertrok daarna naar Hongkong waar hij de auto riteiten zal inlichten over zijn be sprekingen met China. Groot- Brittannië en China onderhande len sinds september 1982 over de status van Hongkong na 1997, als het pachtverdrag van Groot-Brit tannië over het grootste deel van Hongkong afloopt. PARAMARIBO/DE HAAG (ANP) - De drie geledingen die zijn ver tegenwoordigd in de Surinaamse regering hebben zeer uiteenlo pende opvattingen over de nieu we democratische structuren die het kabinet Udenhout dit jaar zou moeten realiseren. Dat blijkt, zo heeft het ANP in zeer goed in gelichte kringen in Paramaribo vernomen, uit de concepten die de revolutionaire leiding, het be drijfsleven en de vakbeweging - onlangs hebben opgesteld voor discussie in de zogenoemde denkgroep. Het stuk van het be drijfsleven is overigens een ont werp dat nog door hun organisa ties moet worden gesanctio neerd. De denkgroep, waarin de drie geledingen zijn vertegen woordigd, heeft de opdracht ad vies uit te brengen aan de rege ring. De revolutionaire leiding, waaron der begrepen de legerleiding, be pleit in haar concept een zoge noemde „participatiedemocra tie" en verwerpt de representa tieve democratie. Het bedrijfsle ven pleit juist voor een represen tatief stelsel, terwijl het concept van de vakbeweging nog het meest in de richting van dat van het bedrijfsleven lijkt te gaan. Ook over een grondwet bestaan tussen de dne geledingen ver schillen van mening In haar concept, getiteld .Algeme ne beschouwingen over de poli tiek bestuurlijke orde" wijst de revolutionaire leiding een parle mentaire democratie af, omdat deze het volk „vier jaar lang af grendelt van de regering". De re volutionaire leiding verkiest par ticipatie. „Dit is een proces waar bij individuen en groepen uit de samenleving in een continue dia loog staan met het bestuur", zo staat in het concept. Volgens het concept gaat het hierbij om in formeren en geïnformeerd wor den, meedenken en meebeslis sen over zaken die de burger di rect of indirect aangaan. In het stuk wordt overigens op geen enkele wijze gezegd hoe het bestuur van het land tot stand moet komen. BEIROET (AFP) - De uit vier partijen bestaande militaire sub-commissie in Beiroet heeft gisteravond overeenstemming bereikt over het uitvoe ren van het lang besproken plan voor scheiding van de milities en het geregelde leger aan de „groene lijn" tussen Oost- en West-Beiroet. De commissie heeft voorts een nieuw staakt-het-vuren afgekondigd voor geheel Libanon. Dit staat in een verklaring van de commissie, die be staat uit vertegenwoordigers van het geregelde leger en de shi'itische „Amal"-, de Druzen- en christelijke milities. De militaire commissie bepaalde dat de Franse en Libanese waarnemers die zullen toezien op een bestand vanmiddag 12.00 uur langs de „groe ne lijn" met hun werk mochten beginnen. De operatie van de scheiding en terugtrekking van de islamitische milities aan de ene en de christe lijke militie en het geregelde leger aan de andere kant zal morgenoch tend beginnen, zo besloot de I Marchais: meegelopen GENEVE (UPI) - De Verenigde staten hebben gisteren op de VN-Ontwapeningsconferentie in Genève voorstellen gedaan voor een alomvattend verbod op che mische wapens. Het ontwerpver drag voorziet in een zeer ver gaande vorm van controle (verifi catie). De controlemaatregelen zijn zo vérstrekkend dat veel lan den moeite zullen hebben deze te aanvaarden, zo erkende vice-pre sident George Bush die de voor stellen presenteerde. De Sowjet-Unie heeft de verifica- tievoorstellen al verworpen voor dat ze officieel waren ingediend. Ze noemde de voorgestelde maatregelen „duidelijk onaan vaardbaar". Volgens Moskou zijn ze slechts bedoeld om een akkoord te blokkeren. Bush verklaarde dat het noodzake lijk is de werkelijkheid onder ogen te zien: „Chemische wa pens zijn niet moeilijk te verber gen en niet moeilijk in het ge heim te produceren. Daarom doet de Amerikaanse regering het unieke voorstel voor controle door middel van een open uitno diging". De vice-president voeg de eraan toe dat de VS bereid zijn zich samen met andere lan- DEN HAAG /AMSTERDAM (ANP) - Volgende week woens dag (25 april) zal de eerste open bare hoorzitting worden gehou den voor het Internationale Ge rechtshof in Den Haag in de zaak die door Nicaragua aanhangig is gemaakt tegen de Verenigde Sta- ten.Tijdens deze openbare zit ting zullen Nicaragua en de VS hun standpunten kunnen verde digen. Nicaragua heeft vorige week een klacht ingediend over Amerikaanse steun aan opstan delingen tegen de regering in Managua naar aanleiding van het leggen van mijnen voor Nicara guaanse havens met steun van de Amerikaanse buitenlandse- ïnlichtingendienst CIA.De Was hington Post meldde gisteren dat de aanval op 10 oktober vorig jaar op de Nicaraguaanse haven stad Corinto onder leiding stond van de CIA.De krant zegt zijn in formatie te hebben van een hooggeplaatste functionaris in het Witte Huis, van regerings functionarissen en van bronnen uit het Congres.De aanval op Co rinto had tot gevolg dat ongeveer 12 miljoen liter olie werd vernie tigd. De stad werd geëvacueerd. Er waren 112 gewonden onder de De aanval op de olieopslagplaatsen in Corinto was de hevigste van een reeks van aanslagen op Nica raguaanse haveninstallaties in september en oktober vorig jaar. Ook de havenplaats Puerto San- dino werd in die periode onder vuur genomen. Daarbij werd on der meer een pijplijn zwaar be schadigd. Ongeveer honderd mensen hebben gisteren een uur gedemonstreerd bij het Amerikaanse consulaat aan het Museumplein in Amster dam tegen de „defacto" blokka de door de Verenigde Staten van de havens van Nicaragua.De de monstratie (het Komitee spreekt van een „blokkade") verliep vol gens de politie tamelijk rustig. Het Nicaragua Komitee heeft voor vanavond in Amsterdam een landelijke demonstratie aan gekondigd. den te verplichten tot het open stellen van alle faciliteiten die ei gendom zijn van de regering of door haar worden gecontroleerd. Na de rede van Bush kwam het hoofd van de Sowjet-delegatic, Viktor Issraelian, aan het woord. Hij verklaarde dat Moskou de Amerikaanse voorstellen „uiter aard zal bestuderen". Maar te vens uitte hij indirect de be schuldiging dat president Rea gan de zaak van de chemische wapens gebruikt als verkiezings propaganda. Het Amerikaanse ontwerpverdrag bevat 14 artikelen en telt 66 blad zijden, inclusief de inleiding en de bijlagen. De volledige tekst is nog niet beschikbaar, maar vol gens een samenvatting voorziet het verdrag in een „volledig, we reldomvattend verbod op chemi sche wapens". Het verbod is ge baseerd op „een speciale proce dure voor inspectie ter plekke op elk gewenste plaats en elk ge wenst tijdstip". Het verdrag gaat uit van het idee dat staten zich verplichten hun totale voorraad aan chemische wapens te vernietigen. De fabrie ken waar deze wapens gemaakt worden, dienen eveneens te wor den ontmanteld. Buitenlandse inspecteurs moeten op de nale ving van het akkoord toezien. Na zijn rede werd Bush op een persconferentie gevraagd of de verreikende venficatievoorstel- len wel realistisch zijn gezien de bedenkingen van Moskou Daar op antwoordde Bush: „Het is nieuw voor de Sowjet-Ume. Het is nieuw voor de VS. Een derge lijke openheid is nieuw voor ie der land". Maar de bezorgdheid over de chemische wapens is zo groot dat „dit moment in de ge schiedenis wel eens het beste moment kan zijn voor alle lan den om te zeggen, okay, hier doen we een stap extra", zo voeg de Bush eraan toe. ADVERTENTIE ETERNA 'S WERELDS VOORDELIGSTE KWALITEITSPIANO VAN YAMAHA Leidse Piano- en Orgel handel W. Baming B V. sinds 1921 Stationsweg 11-17 Leiden 071-122858

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 7