Meer letsel door minder verlichting J Ex-analfabete beschrijft leven woonwagenbewoners 'Te grote spanning rond raketten' C SWOV kritiseert bezuiniging Muur om 'gifpark' De Ruiter maant politiek en pers tot rust Nieuwe poging Mount Everest te bedwingen Ruding: aan PvdA 'heb je niets' DONDERDAG 19 APRIL 1984 Frederïka Brummer overhandigt het eerste exemplaar i over woonwagenbewoners aan minister Brinkman DEN HAAG (ANP) - Burgers moe ten weten hoe woonwagenbewo ners en zigeuners leven en hoe dat leven door de overheid wordt bepaald. Daarom heeft woonwa genbewoonster mevrouw Frede- rika Brummer (64), die drie jaar geleden leerde lezen en schrij ven, een boek geschreven: „Fre- derika. Het leven van een woon wagengeneratie tussen 1900 en 1945". Ze heeft gisteren in Den Haag het eerste van de 4.000 ex emplaren die zijn gedrukt aange boden aan minister Brinkman (welzijn, volksgezondheid en cultuur). Diens departement was met 20.000 gulden over de brug gekomen om de uitgave van het boek mo gelijk te maken. De bewindsman citeerde bij het in ontvangst ne men van het boekje de zin: 'We zagen nooit een vuilnisman. Wij zagen sowieso heel weinig bur germensen. Geen bakker, geen melkboer, geen groenteman kwam langs. Geen burgermens met ons iets te maken heb ben, behalve de wouten (politie- Binnenland red.). Die zagen wij tot vervelens toe'. Hieruit bleek volgens de be windsman 'dat het nuttig is dat burgers leren wat bij de woonwa genbewoners omgaat'. De eerst aangewezen burgers vond hij ambtenaren, onderwijzers en po li tie-agenten. Brinkman verklaarde dat het in zijn beleid past de eigen activitei ten en de eigen organisaties van woonwagenbewoners te stimule ren. Hij sprak er zijn waardering voor uit dat mevrouw Brummer door het schrijven van haar boek helpt de problemen van woon wagenbewoners zichtbaar te ma ken. Minister Brinkman achtte het be langrijk, dat het boek tevens kan worden gebruikt om volwasse nen die nog niet kunnen lezen of schrijven, over een eventuele drempel te helpen om een cursus te gaan volgen. Hij vond, dat me vrouw Brummer de samenleving een spiegel voorhoudt en dat ze laat zien hoe de samenleving met haar woonwagenbewoners om gaat. Mevrouw Brummer greep de gele genheid aan om minister Brink man te vragen de grote werven -„Het woord woonwagenkamp of -centrum gebruik ik niet. Het zijn voor mij nog altijd t als ze goed zijn, te laten voortbe staan. Ze meende dat er een goe de sfeer heerst. Op de kleine wer ven komt het eerder tot wrijvin gen; daar zitten te weinig men sen te dicht op elkaar, aldus Fre- derika. Ze zei, dat de overheid zich teveel met de woonwagenbewoners be zig houdt. Waarom moet de over heid uitmaken hoe groot de wer ven zijn, welke afmetingen een wagen mag hebben De wereld van de woonwagenbewoners is alleen anders, niet slechter. Ze hebben nog steeds niet het recht om hun manier van leven zelf te bepalen, meende ze. Tot voor enkele jaren voelde de schrijfster zich „achteruitge- drukt", omdat ze niet kon lezen of schrijven. Ze was bang om ge sprekken te voeren, kroop wel weg voor de mensen en wilde niet weten dat ze analfabeet was. Niet eerder dan in 1961 kreeg ze de gelegenheid om te leren lezen en schrijven. Op de lees- en schrijf cursus kreeg ze de smaak snel te pakken. Alleen de begeleidster van de cursus kon de eerste ver halen -„het was net Chinees"- le- De behoefte om herinneringen op papier te zetten was zo groot, dat mevTOUw Brummer niet genoeg had aan één avond cursus in de week. Ze zat dan ook tot in de nacht te schrijven. Een jaar lang heeft ze nodig gehad om met de begeleidster haar verhalen voor het boek in één verband te bren gen. En er komt nog meer: „Ik ga door met het schrijven over het leven van woonwagenbewoners; ik heb nog zoveel herinnerin gen..." aldus mevrouw Brum- LEIDSCHENDAM (GPD) Bezuiniging op straatverlichting heeft als direct gevolg dat in het verkeer per jaar vele duizenden gewonden meer zullen vallen. Het doven van openbare verlichting in belangrijke stadsstraten kan het aantal letselongevallen 's nachts met zo'n 30 procent doen toenemen. Dat schrijft de stichting Wetenschappelijk onderzoek verkeersveiligheid (SWOV) in haar gisteren verschenen jaarverslag. De conclusie vloeit voort uit een onderzoeksopdracht die de SWOV in 1979 heeft gekregen van de dienst verkeerskunde van Rijkswaterstaat. Vorig jaar is het eerste van drie rapporten vol tooid. De SWOV wijst op het belang van zulke onderzoeken, vooral om dat door de teruggelopen econo mie „ook nu weer vragen rijzen over het nut van kennisvermeer dering. Korten op onderzoekuit gaven lijkt het onmiddellijke antwoord. Ook voor de SWOV dreigt dat gevolg". De ongevallen die in Nederland ge beuren leveren behalve het men selijke leed jaarlijks een econo mische schadepost van 10 tot 15 miljard gulden op, en dat terwijl veiligheid te koop is. Dit gege ven, stelt de SWOV, moet vol doende zijn om het onderzoek naar bestrijding van verkeerson gevallen onverkort voort te zet ten. De deelnemers aan het vierde na tionale verkeersveiligheidscon- gres in Amsterdam hebben giste ren een resolutie aangenomen waarin regering en parlement met klem wordt gevraagd meer financiële middelen ter beschik king te stellen in het kader van het 'Nationaal Verkeers veilig heidsplan'. De congresgangers, die met overgrote meerderheid de resolutie aanvaardden, waren afkomstig van particuliere ver- keersorganisaties en overheids instellingen. De aanvaarding van de resolutie ligt in de lijn van de kritiek die verschillende sprekers geduren de de twee congresdagen dins- UTRECHT (ANP) - De besturen van provincie en gemeente Utrecht wil len de verontreiniging van de grond van het Griftpark in Utrecht in dammen met een 46 meter diepe muur van zo'n anderhalve kilometer lang. Daarnaast willen de besturen de bodem van het 24 hectare tellen de park anderhalve meter ophogen. Deze methode kost zo'n 35 miljoen gulden aan investeringen. Dit bleek gisteren tijdens overleg van provincie-ambtenaren met het buurtcomité. Volgens projectleider ing.J.van der Sluis levert het in dammen en ophogen nauwelijks risico op voor het verspreiden van de chemicaliën in het grondwater buiten het ommuurde gedeelte. Ook voor verontreiniging van de bovenlaag van de grond (de zogeheten leeflaag) bestaat nauwelijks risico, aldus Van der Sluis. Als Rijk, pro vincie en gemeente voor deze oplossing kiezen, betekent dat wel dat de voorgenomen bouw van 70 woningen in het park definitief van de baan dag en gisteren op het verkeers- veiligheidsbeleid van de rege ring hebben uitgeoefend. Met name het bedrag dat voor het verkeersveiligheidsplan is uitge trokken - zo'n veertig miljoen gulden voor een periode van twee jaar - achtte het congres te weinig. Bovendien zou het Na tionaal Verkeersveiligheidsplan, dat 130 maatregelen bevat, te vrijblijvend zijn. Het plan moet nog door de Tweede Kamer wor den behandeld. Dat zal naar ver wachting dit najaar gebeuren. Het congres vroeg ook nog om ex tra aandacht voor kwetsbare groepen in het verkeer, zoals ge handicapten, kinderen, bejaar den, voetgangers en fietsers. Het snellere verkeer moet zich aan passen aan deze groepen en niet andersom, aldus het congres. Staatssecretaris Scherpenhuizen (verkeer en waterstaat) zei giste ren op het congres dat de rege ring "nu eenmaal te maken heeft met een krap financieel budget". Bovendien, zei hij, met geld al leen kom je er niet. De bewinds man zei ervan overtuigd te zijn dat de maatregelen in het ver keersveiligheidsplan een wezen lijke bijdrage zullen leveren aan de bestrijding van de verkeers onveiligheid. Dat er door maatre gelen in de sfeer van verkeersvei ligheid miljarden zou kunnen worden bespaard - zoals bijvoor beeld mr. Pieter van Vollenho ven namens de Raad voor Ver keersveiligheid eergisteren ver klaarde - noemde Scherpenhui zen 'een visionaire gedachte'. Dakota aangekocht SCHIPHOL (ANP) - De Neder landse luchtvaart is weer een vliegende Dakota, rijker. Met feestelijk vertoon arriveerde gis termiddag vanuit Helsinki het 41 jaar oude museumstuk met de inmiddels Nederlandse registra tie PH-DDA, eigendom van de Dutch Dakota Association DDA. De stichting DDA werd in maart 1982 opgericht door twee Neder landse gezagvoerders met het doel de Dakota in de Nederland se luchtvaartwereld terug te brengen. In augustus van het vo rig jaar kon de stichting over gaan tot de aanschaf van een Douglas DC-3, in de luchtvaart wereld bekend geworden als Da kota. Met de aanschaf van de Dakota is een bedrag van 300.000 gulden gemoeid geweest. Om het vlieg tuig in de lucht te houden zal per jaar 200.000 tot 300.000 gulden nodig zijn. Brinkman tergt Tweede Kamer door interview DEN HAAG (GPD/ANP) - De fracties van PvdA, D'66 en PPR in de Tweede Kamer zijn nogal ontstemd over de uitlatingen die minister Brinkman (WVC) heeft ge daan over de Tweede Kamer in het weekblad Vrij Neder land van deze week. De mi nister zegt daarin onder meer: "Je mag van politici verwachten dat ze hun infor matie niet alleen in het pers centrum Nieuwspoort op doen. En dat ze niet alleen doorgeefluik van belangen groepen zijn. Want soms lijkt het op het Binnenhof echt één grote coterie". Het PPR- kamerlid Lankhorst heeft over deze en andere uitlatin gen van de minister inmid dels schriftelijk opheldering gevraagd en ook de PvdA en D'66 willen het er niet bij la ten zitten. In het interview met VN laat Brinkman blijken geen hoge pet op te hebben van uitspra ken die de Kamer doet door het aannemen van moties. "Een kamerlid denkt vaak, dat hij maar een motie hoeft aan te nemen en dat het dan ineens allemaal anders is in Nederland. De bewindsman meent ook dat de Kamer haar oren te veel naar de overkoe pelende welzijnsorganisaties laat hangen en te weinig luis tert naar hoe "de meerder heid in dit land" over "de zachte sector" denkt. Brinkman wil verder dat er meer respect komt voor mi nisters. "Een minister is een bijzonder iemand. Het is rela tief. In elke plattelandsge meente geniet de burgemees ter meer respect dan in Ne derland een minister ten deel valt. Een minister wordt vlug voor rotte vis uitgescholden". Wat hij bedoelt: "Jan de bur gemeester vond dat, Piet het kamerlid dacht er dit over, maar ten slotte heb ik, Eelco Brinkman, de minister, zo be schikt". DEN HAAG (GPD) Minister De Ruiter (defensie) vindt dat het NAVO-dubbelbesluit van 1979 (plaatsing van kruisraketten èn onderhandelen met de Sowjet- Unie over wapenvermindering) negatief heeft gewerkt, omdat het de spanning heeft verhoogd. Het koppelen van onderhande lingen over wapenbeheersing aan het invoeren van nieuwe wa pensystemen maakt dat „iets goeds (het onderhandelen) tot iets kwaads wordt", aldus De Ruiter gisteren tijdens een lunch met de pers in Den Haag. Door deze koppeling is volgens de Ruiter rond de kruisraketten zo wel internationaal als nationaal „een sfeer van opperste span ning ontstaan". Op nationaal niveau, zo betoogde hij, heeft dit tot polarisatie en verbittering geleid. Nodig is rust en „een sfeer van overeenstem ming, waarin iedereen zoveel van zijn standpunten inlevert dat we met zijn allen op een betrek kelijk niveau van ontevreden heid kunnen doorgaan". Het innemen van harde standpun ten voor of tegen plaatsing zorgt voor blokkades in de politieke verhoudingen, aldus de Ruiter. Hij verweet in dit verband de PvdA (die plaatsing van raketten onder alle omstandigheden af wijst) dat zij een steeds radicale re opstelling aanneemt. In dat verband kreeg ook coalitie partner WD, die met een kabi netscrisis heeft gedreigd als er niet tot plaatsing wordt besloten, een veeg uit de pan. „Wat ik zei over de PvdA geldt in feite voor elk standpunt dat voldoet aan het polarisatiemodel. In ons poli tieke model moet de bereidheid bestaan om geen banden door te snijden. Dat eist van beide part ners wat". Hij voegde daaraan toe 'te hopen cn te verwachten' dat CDA en WD nog wel tot een vergelijk komen. De Ruiter betoogde dat de polari satie de nationale besluitvor ming ernstig bemoeilijkt. „Een zakelijke en objectieve bespre king is nauwelijks mogelijk," zei hij. Volgens hem moet er toch langs algemene lijnen een besluit kunnen worden genomen. Als overwegingen die daarbij een rol moeten spelen noemde hij: hoe valt het in het bondgenootschap als geheel, hoe werkt het tegen over individuele landen in de NAVO, welke gevolgen heeft het voor de verhouding VS-West-Eu- ropa en de relatie VS-Sowjet- Unie. De Ruiter meende dat ook de pers bijdraagt aan het opvoeren van de spanning, door onevenredig veel aandacht aan de kruisraket tenkwestie te schenken „Zelfs geen nieuws is nieuws", kriti seerde hij zijn gehoor. Zo waar schuwde hij tegen het in de pers opduiken van mogelijk opties die binnen het kabinet zouden kunnen leven. „Een mogelijke oplossing wordt dan onmiddel lijk afgeschoten door degenen Vijf van de zeven expeditieleden die de Mount Everest in de herfst van dit jaar willen beklimmen. Van links naar rechts staande: Egmond Ofner en expeditieleider Herman Plugge. Zittend v.l.n.r.: Joost Ubbink, Edward Bekker en expeditiearts Peter Teeuwissen (Foto anpi die in de andere hoek zitten. Ik vind dat een zorgelijke zaak". Maar hij erkende dat ook de poli tiek een verwijt treft: „Het is een minpunt voor de Nederlandse politiek dat we vanaf'79 geen op lossing hebben kunnen vinden". De vraag, of de kruisraketten er nu wel of niet komen, is volgens de Ruiter nog steeds niet met ja of nee te beantwoorden. „Wij zijn er op dit moment nog binnen de coalitie mee bezig". De Ruiter vertelde ook dat op het ministerie veel brieven binnen kwamen van verontruste landge noten. Volgens de meeste brief schrijvers leven we in een onge looflijke riskante situatie, zo on geveer aan de vooravond van een wereldbrand. In schril contrast daarmee is, volgens de minister, de redelijk stabiele politieke en militaire situatie. Er is geen spra ke van de een of andere macht die wil oprukken tegen een of an dere tegenstander, aldus De Rui ter. DEN HAAG (ANP) - Komend na jaar gaat opnieuw een Neder landse groep klimmers proberen de hoogste berg ter wereld te be dwingen. In 1982 bleef de eerste Nederlandse expeditie naar de top van de Mount Everest (8848 meter) op ongeveer 7850 meter steken. Slecht weer, een ongeval en meningsverschillen binnen de groep maakten verder klim men onmogelijk. Twee deelnemers aan de mislukte expeditie in 1982, Han Timmers (35) en Bart Vos (32), maken nu weer deel uit van de nieuwe klimmersgroep. Han Timmers is aangewezen als klimleider van de groep, die zeven ervaren klim mers van 23 tot 45 jaar oud telt. Als alles goed gaat mag Timmers zich na de expeditie de eerste Nederlander noemen die op het „dak van de wereld" heeft ge staan. Volgens de algemene leider van de expeditie, Herman Plugge (45), heeft de Koninklijke Nederland se Alpen Vereniging haar keus op de groep-Timmers laten val len, omdat deze kleine ploeg iets meer kans van slagen werd toe gedicht dan de andere gegadigde voor een nieuwe beklimming, Ronald Naar. De expeditie wil de berg op de klassieke wijze vanuit het zuiden benaderen en gebruik maken van zuurstof en sherpa's, Nepale- se dragers. De tocht gaat begin augustus van start met een veertiendaagse voettocht van de Nepalese hoofdstad Kathmandu naar het basiskamp aan de zuidflank van de Mount Everest. Niet minder dan 200 dragers moeten ervoor zorgen dat 3000 kilo aan mate riaal, eten en drinken in dit basis kamp terechtkomen. Na dit kamp op 5500 meter volgen nog vier tussenkampen. De tus- senkampen zijn nodig om de klimmers te laten wennen aan de grote hoogte. De Nederlandse klimmers vrezen het meest voor de oversteek van de gigantische Khumbu-ijsval, vlak na het basiskamp. Deze Klein links boos over afwijzen naam 'groenen' DEN HAAG (GPD) - De klein- linkse coalitie van CPN, PPR, PSP en Groenen overweegt bij de Kroon in beroep te gaan tegen de uitspraak van de Kiesraad dat zij alleen onder de verzamel naam „CPN, Groene Partij Ne derland, PPR, PSP" aan de ver kiezingen voor het Europees Parlement mogen deelnemen. De Kiesraad besloot daar dinsdag toe. De milieupartij „De Groe nen", een afgescheiden bewe ging van milieuactivisten, mag volgens de Kiesraad alleen onder de naam „Europese Groenen" meedoen. Het Groen Progressief Akkoord is over deze besluiten erg boos geworden. gletsjer met diepe spleten en tientallen meters hoge ijstorens is voortdurend in beweging. Ook de bijzonder steile Lhotse-ijs- wand zal voor de nodige proble men zorgen, zo verwacht men. Alle klimmers beschikken overi gens over een ruime ervaring, opgedaan op de gevaarlijkste hellingen in Europa, Azië en Amerika. Sommige deelnemers noemen zichzelf professionele al pinisten. Vanuit het vierde tussenkamp zal tussen begin en midden septem ber de eerste gooi naar de top worden gedaan. Hoe dat precies gebeurt staat nog niet vast. Mo gelijk zullen twee man alleen de zestien uur durende tocht onder nemen, maar overwogen wordt ook ze tot op zekere hoogte te la ten vergezellen door een onder steuningsteam met zuurstof. De KNAV is de grootste geldschie ter. De rest van de benodigde 4.5 ton moet komen van het bedrijfs leven, dat na de negatieve publi citeit rond de vorige expeditie moeilijk bleek te porren. De KNAV kijkt nog tegen een gat van 50.000 gulden aan, dat men probeert te dekken door de ver koop van stukjes touw en affi ches. Marine boos op Van Houwelingen DEN HELDER (ANP) - De uitspra ken van staatssecretaris Van Houwelingen (defensie) dat de marinetop haar plaats moet we ten bij de aanschaf van materieel zijn niet fair tegenover de mari neleiding. Die kan zich per slot niet in het openbaar verdedigen. Bovendien kan de staatssecreta ris via andere wegen problemen tussen hem en de marineleiding bespreken. Om dat in het open baar te doen is hoogst ongebrui kelijk en is bepaald niet bevor derlijk voor de verhoudingen tussen de marineleiding en de politieke leiding van het de fensieapparaat. Dit is de reactie van voorzitter Ge rard Brand van de KVMO, de Koninklijke Vereniging van Ma rine-Officieren, op de toespraak van staatssecretaris Van Houwe lingen, afgelopen dinsdag in Am sterdam. Toen haalde de be windsman bij de ondertekening van een overeenkomst tussen Nederland en Groot-Brittannië over levering van defensiemate rieel fors uit naar de marinelei ding. De marinetop had zich vol gens Van Houwelingen te veel met de aanschaf bemoeid. Ook voorzitter Sjaak van Donk van de VBZ, de vereniging van mari nepersoneel onder de rang van officier, is niet gelukkig met het optreden van de staatssecretaris. „Met zijn uitspraken heeft Van Houwelingen marinemensen in de top op hun ziel getrapt. Dat terwijl in de praktijk deskundige adviezen van de marine door de politieke leiding nogal eens hooghartig van de hand worden gewezen". DEN BOSCH (ANP) - Volgens mi nister Ruding (financiën) is de PvdA niet bij machte verant woordelijkheid te dragen voor een beleid -dat leidt tot blijvend herstel van de economie. Hij zei dit gisteravond op een CDA-bij- eenkomst in Den Bosch. Volgens de minister wordt door de PvdA alleen met de mond bele den dat er moet worden bezui nigd. ,»Maar men stemt tegen alle belanrijke ombuigingsvoorstel- len van het kabinet, zonder aan te geven waar de PvdA de pijn in de maatschappij zou leggen." Aan zo'n partij - meent Ruding - „heb je dus niets als er moeilijke beslissingen moeten worden ge- ADVERTENTIE Reuver/Limburg. 5-sterren- bungalowpark in bos vlakbij de Maas. Ontspanning voor iedereen. Per bungalow 5 p.). A SC p.w.v.a. fis 885.- Ls HOJ Voorthuizen/Veluwe. 6-pers. bungalowtent volledig ingericht, aan de bosrand. Geschikt voor het hele gezin. rA Pwv.a.Hs450,Ls ZJU- BOEK BU DE ANWB. DAT VOORKOMT VERRASSINGEN. Brabant. 7-daagseJietstochten m.i.v. 14/7en 5/8. /nel. tent. bagagetransport, diners. 2 kinderen gratis. r/ Per pgrsoon Z«jO.~ Valkenhum/Limburg. 8-daagse busreis. Verblijf in gezellig hotel. 8 excursies inbegrepen. pfv.a. Hs 530.- Ls 440." Renswoude/Gelderland. Intiem bungalowpark, goed bereikbaar met openbaar vervoer. Per bungalow 5 p.), Q p.n.v.a. Hs85-Ls Zö.~ Dalen/Drente. 5-stcrrenbungalows hij bos, hei, water. Ontspanning bygoed èn slecht weer. Per bungalow 6 p.), A^l r per week Hs 875 - Ls J Ootmarsum/Tvente. 8-daagse treinreis naar goed en gezellig hotel. Bushalte voor de deur. Hal/pension. Per persoon vanaf ZZ Heeze/Brabant. 6-pers. bungalow tent. i 'oUedtgIngericht, op kom pleet recreatiecentrum, vlak by bos en hei. rn Pwva.Hs450.-Ls ZjU." Valkenburg/Limburg. 8-daags verblijf in 4-pers.-apparlement. Centrum voor excursies naar België en Duitsland. Q Q P.p.v.a. Hs 180.-Ls O7r Zoutelande/Zeeland. 5-daagse, geheel verzorgde busreis naar komfortabel hotel. Dagelijks excursies. Volpcnsion. OQr p.p.v.a. Hs450.-Ls ANWB-Leiden. Stationsweg 2, rel. 071-146241 ANWB UW VAKANTIE IN EIGEN LAND IS BELANGRIJK GENOEG OM M TE BOEKEN BIJ HET REISBUREAU VAN DE ANWB (HS Hout l i

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 5