Steeds Zorg over toekomst van monumenten Monumentenexposities en boek over Meermansburg 'Harde maatregelen tegen milieuschandalen nemen Toch studie wijsbegeerte eerstejaars in Leiden Duo overvalt snackbarhouder Wethouder vreest dat geld aan andere doeleinden zal worden besteed Sen 'tuei fcclomb btadbteeid DONDERDAG 19 APRIL 1984 LEIDEN - Eerstejaarsstudenten zullen het komende studiejaar aan de Leidse universiteit toch een volledige studie wijsbegeer te kunnen beginnen. Dit blijkt uit een brief van minister Deet- man (onderwijs en wetenschap pen) aan de universiteitsbestu ren van Leiden, Amsterdam en Groningen. Deetman laat daarin weten, in tegenstelling tot de aanvankelijke plannen, bereid te zyn de uitvoering van zijn taak verdelingsplan voor het weten schappelijk onderwijs een jaar uit te stellen. In dat taakverdelingsplan staat dat alleen de Vrije Universiteit van Amsterdam, de Katholieke Uni versiteit Nijmegen en de Katho lieke Hogeschool Tilburg een volledige filosofie-opleiding mo gen behouden. In Leiden, Gro ningen en aan de universiteit van Amsterdam zou dan alleen de zo genaamde bovenbouw-studie blijven bestaan. Dat betekent dat eerstejaars hier niet meer terecht kunnen. In zijn brief aan de universiteiten zegt de minister nu tot uitstel be reid te zijn. Hij wil op die manier de mogelijkheid bieden met de universiteiten tot overeenstem ming te komen. Het overleg met de universiteiten wordt voortge zet, maar de minister houdt vast aan zijn plan om de studie wijs begeerte op slechts enkele uni versiteiten te concentreren. LEIDEN Twee jongens hebben in de nacht van woensdag op donderdag even na twaalf uur de eigenaar van een snackbar aan het Prins Hendrikplein beroofd. Ze namen ongeveer vijftienhon derd gulden mee. De man werd bestolen op het mo ment dat hij op het punt stond om weg te gaan. De twee jongens duwden hem de zaak weer in, sloegen hem tegen de grond, na men het geld en gingen er hard lopend vandoor. Activiteiten op en rond nationale dag Voorzitter Lammers (links) van de Nationale Contactcommissie Monumentenbescherming (tevens burgemees ter van Almere) ontvangt uit handen van wethouder Waal in de Pieterskerk het boek over het driehonderdjarig hofMeermansbrug. (foto Holvast) LEIDEN - Ter gelegenheid van de gisteren gehouden Nationale Monumentenstudiedag in de Leidse Pieterskerk zijn er twee tentoonstellingen over monu menten te bezichtigen. Boven dien verscheen er gisteren een boekje van de Stichting Leidse Hofjes met als titel 'Meermans burg, bij het 300-jarig bestaan van het hof (1683-1983)'. In de Pieterskerk is de tentoonstel ling 'Tien jaar monumenten res taureren in Leiden' te bezoeken. "Door steeds foto's van vóór en na het herstel te tonen geeft de expositie een brede indruk van een soms subtiel, soms ingrij pend veranderend stadsbeeld. Zelfs de echte Leiden-kenners kunnen er nog genoeg verras sends in ontdekken", aldus de organisatie. De tentoonstelling is op 21, 22, 23, 24, 26, 28 en 29 april en van 1 tot en met 9 mei open tussen half twee en vier uur. De tweede tentoonstelling, "Be- drijfsmonumenten Midden-Hol land", staat opgesteld in de open bare bibliotheek in de Nieuw- straat. Onlangs werd de Stich ting Bedrijfsmonumenten Mid den-Holland opgericht die de tentoonstelling verzorgt. Op veertien panelen met tientallen foto's wordt een overzicht gege ven van bedrijfsmonumenten, zoals fabrieken, pakhuizen, ge malen, sluizen, bruggen, stations en dergelijke. De expositie is te bezichtigen tijdens de openings uren van de studiezalen van de bibliotheek en duurt tot 1 mei. Gisteren verscheen ook een boek over het hof Meermansburg. Mi nister Brinkman en burgemees ter Lammers van Almere kregen het gisteren al uit handen van de Leidse wethouder Waal. Het rijk geïllustreerde boekje geeft een overzicht van de geschiedenis van het hof, waarin onder andere het pijpenkabinet is gevestigd. Het boekje is verkrijgbaar bij alle Leidse boekhandels, de Stich ting Welzijn, het Gemeentear chief, de VVV in Leiden en in het Pijpenkabinet van het hof aan de Oude Vest 159a. Het kost zestien gulden. LEIDEN - Vereenvoudi ging van de regels voor monumentenzorg en meer bevoegdheden voor de ge meenten is prima, maar dat mag niet leiden tot verkapte bezuinigingen. Wethouder C. Waal toon de zich gisteren tijdens de Nationale Monumenten studiedag in de Leidse Pieterskerk bevreesd voor de toekomst van de monu menten. Niet alleen vreest hij dat de door minister Brinkman voorgestelde vereenvoudiging van de wetge ving te ingewikkeld blijft, maar ook is Waal bang dat gemeenten met financiële moeilijkheden de gelden, bestemd voor monumen ten, anders gaan gebruiken. Volgend jaar zullen verschillende speciale subsidieregelingen, waaronder een aantal voor res tauraties van monumenten, ver vallen. Daarvoor in de plaats komt het zogenoemde stadsver nieuwingsfonds. Per jaar krijgt een gemeente een bepaald be drag dat naar eigen goeddunken kan worden besteed. Bovendien komt er volgend jaar een restau ratiefonds, waarin beleggers en het rijk geld storten. Daaruit worden dan goedkope hypothe ken verstrekt. Daarnaast blijven er aparte subsidies voor het res taureren van monumenten be staan. Waal is niet zo gelukkig met de si tuatie die volgend jaar ontstaat. Hij zou veel liever een speciale uitkering hebben voor monu mentenzorg hebben, waarbij "de behoefte aan gelden voor monu mentenzorg uiteindelijk de maatstaf voor de verdeling zou moeten zijn". Gevaar Het gevaar bestaat namelijk dat ge meenten de uitkeringen uit het stadsvernieuwingsfonds hele- Pleidooi bij opening gebouw bedrijfsgezondheidsdienst LEIDEN - "Het overgrote deel van de gevaren kan zich voordoen in alle bedrijven. Ook in bedrijven, met minder dan 500 werkne mers, die niet kunnen worden verplicht aangesloten te zijn bij een bedrijfsgezondheidsdienst". Dit zei gisteren de heer Th. de Feber, hoofd van het tiende dis trict van de Arbeidsinspectie, ter gelegenheid van de opening van het nieuwe gebouw van de Be drijfsgezondheidsdienst (BGD) Leiden aan de Opaalstraat. Hij wees erop dat in sommige be drijven de werknemers met schadelijke stoffen omgaan als met water en brood. Dat sommi ge milieuschandalen pas najaren aan het licht komen, na aanvan kelijk van hogerhand te zijn ge bagatelliseerd, noemde hij aso ciaal. "Dergelijke zaken verdie nen harde maatregelen: water en brood". Efficiënt Met enige schroom uitte hij ook enige kritiek op bedrijfsgezond heidsdiensten in het algemeen. De nadruk bij deze organisaties valt op de medische deskundig heid van hun medewerkers. Dat heeft goed gewerkt."Maar zo'n dienst is een bedrijf als elk an der. Deskundige mensen zijn vaak minder efficiënt en kunnen hun tijd niet zo praktisch inde len", aldus De Feber. Hij deed de aanbeveling dat BGD's eens wat meer aandacht schenken aan de organisatie-aspecten van hun dienst. De BGD Leiden is in 1954 opge richt op intitiatief van een aantal bedrijven uit de Leidse regio. Arbeidsinspecteur De Feber: "De BGD's moeten eens wat meer aan dacht aan hun eigen organisatie Schenken". (foto Holvast) Deze bedrijven dragen de kosten voor een dergelijke dienst geza menlijk in coöperatief vereni gingsverband. Viel in de beginja ren de nadruk op het genezen van ziekten van de werknemers, de laatste tijd is de nadruk steeds meer op het voorkomen van ziekten komen te liggen. De alge mene doelstelling van de be drijfsgezondheidszorg is kort weg het opsporen en zo mogelijk verbeteren van gezondheidsbe dreigende omstandigheden in de arbeidssituatie. Daartoe worden periodieke bedrijfsgezondheids- kundige onderzoeken gedaan, ADVERTENTIE Geen grof- en huisvuilophaaldienst tijdens feestdagen De ophaaldienst van de Gemeente Reiniging komt a.s. vrijdag (Goede Vrijdag) niet langs. Ook maandag 30 april (Koninginnedag) en 2e Paasdag wordt niet opgehaald. Wilt u a.u.b. op die dagen geen grof- en huisvuil buiten zetten, maar wachten op de 1e ophaaldag. Dank voor uw mèdewerking Reinigingsdienst Leiden. maal niet gebruiken voor monu mentenzorg. De gemeenten mo gen zelf beslissen waaraan ze het geld besteden. Waal: "De ruime bestedingsmogelijkheden ogen wellicht mooi, maar betekenen in een tijd dat de gemeenten drastisch moeten bezuinigen wél dat de claims op deze geldmidde len enorm zullen toenemen. De uitkering (uit het fonds-red.) mo gen gemeenten naar eigen in zicht aanwenden voor verschil lende stadsvernieuwingsactivi teiten, zoals het aanleggen van rioleringen of activiteiten in buurt- en clubhuizen". Steden met een groot aantal monu menten en beschermde stadsge zichten krijgen overigens meer geld uit het stadsvernieuwings fonds. Waal pleitte voor een ver plichting dat "gemeenten ten minste dit extra geld aan monu menten zouden moeten beste den". Nu is dat niet verplicht en bestaat het gevaar dat het geld in gemeenten voor andere doelein den wordt gebruikt. Verkapt Waal is bovendien bevreesd dat de overheveling van taken op het gebied van de monumentenzorg van het rijk naar de gemeenten. de zogenoemde decentralisatie, zal worden gebruikt voor ver kapte bezuinigingen. "De wijze waarop op rijksniveau over de centralisatie wordt gesproken roept bij mij wel eens het beeld op van: dan hebben wij er niets meer mee te maken. Dan zijn wij er van af. Daarop kunnen wij be zuinigen", zei Waal. De ingewikkeldheid van de nieu we wetgeving maakte Waal dui delijk aan de hand van een voor beeld. "Wat moeten we straks aan de particulier gaan vertellen die zijn huis wil restaureren en vraagt welke subsidiemogelijk heden er zijn", vroeg hij zich af. Waal kwam zelf al met vijf moge lijke antwoorden. Ondanks zijn kritiek op de nieuwe situatie zag de scheidende Leid se wethouder ook "nieuwe mo gelijkheden en kansen", mits het rijk niet allemaal beperkende maatregelen aan de gemeenten oplegt: "In het nieuwe systeem krijgen de gemeenten er belang bij om zoveel mogelijk voor een bepaald geldbedrag te realiseren. Dat stimuleert ongetwijfeld het verder zoeken naar goedkopere restauratietechnieken en het ge bruik maken van goedkopere, maar toch verantwoorde mate rialen". Wetgeving Helemaal niet blij met de verande ring en vereenvouding van de wetgeving op het gebied van de monumentenzorg was P. Nijhof, raporteur van een speciale werk groep van het Nederlands Insti tuut voor Ruimtelijke Ordening en Volkshuisvesting (NIROV). De werkgroep heeft zich de laat ste tijd bezig gehouden met de falende wetgeving. Volgens Nij hof komt dat niet alleen door de wetgeving die op sommige on derdelen niet voldoet. Hij stelde dat de wetgeving niet juist wordt gebruikt. Bestuurders zeggen echter dat de wetgeving faalt. "En wat doen we dan? Nieuwe regels en wet ten bedenken, waar iedereen weer achteraan gaat lopen, daar bij luid roepend, dat het ook een illusie was om het doel te berei ken met het gebrekkige instru mentarium dat we net in de prul lenmand hebben gegooid. En zo is iedereen weer tevreden tot de volgende ronde. De onderzoeker en de jurist, omdat ze weer wat te doen hebben. En de wethouder omdat hij zijn eigen falende be leid kan verdoezelen", aldus Nij hof. De situatie is nu echter nog veel er ger, betoogde Nijhof: "Een paar jaar geleden werd door de nieu we regering een oplossing aange dragen, even simpel als trefze ker: dereguleren. In plaats van het verbeteren van wet- en regel geving schaf je deze eenvoudig weg af, of beperk je je tot het noodzakelijk kwaad". Overvleugeld Beide oplossingen wees Nijhof van de hand. Hij constateerde dat de belangstelling voor monumen tenzorg de laatste tijd ernstig te ruggelopen is op gemeentelijk niveau. Volgens hem komt dat door verschillende factoren, waarvan teruglopende financiële middelen er één van is. Nijhof pleitte voor een beter ge- bniik van de bestaande wetge ving. "Er is de afgelopen jaren in dit opzicht eenvoudig niet uitge haald wat erin zat. De vooruit zichten om dit alsnog te bereiken zijn niet bemoedigend, omdat de ruimtelijke ordening zelf enkele veren heeft moeten laten. De ja renlange belangrijke positie van de wethouder ruimtelijke orde ning is overvleugeld door die van financiën en van volkshuisves ting". regelmatig worden werkplekken bezocht om zicht te krijgen op de omstandigheden, waaronder een werknemer zijn of haar arbeid verricht en werknemers die lan ger dan drie weken ziek zijn wor den begeleid. In het laatste geval wordt vooral onderzocht of de klachten iets te maken hebben met het werk. De BGD Leiden heeft in de dertig jaar van zijn bestaan moeten woekeren met de ruimte. Aan vankelijk gehuisvest in een voor malig woonhuis aan de Bree- straat, verhuisde de BGD tien jaar geleden naar de Hoge Rijn dijk naar een gebouw dat, tame lijk beeldend, 'de kippenren' werd genoemd. Sinds kort zit de BGD in een nieuw pand aan de Opaalstraat, waarin het Integraal Kankercentrum- West de bovenverdieping huurt. Optimisme Bij de opening gisteren zei A. Gel ling, voorzitter van het bestuur van de 'Coöperatieve Vereniging BGD-Leiden', zoals de officiële naam luidt, de toekomst van de BGD zonnig tegemoet te zien. Zijn optimisme vloeit voort, naar hij zei, uit het feit dat met de nieuwe arbeidsomstandigheden wet (ARBO) ook de overheid blijk geeft van haar aandacht voor de bedrijfsgezondheids zorg. Als tweede reden noemde hij dat vanuit het maatschappe lijke vlak eveneens meer de na druk is komen te liggen op het voorkomen van ziekte bij werk nemers in bedrijven. "Maar tweederde van het perso neel in bedrijven moet het nog zonder gezondheidszorg stellen. Leiden is daarop geen uitzonde ring. Er zal nog veel aan acquisi tie moeten worden gedaan", be sloot hfi zijn toespraak. Namens de Algemene Werkgevers Vereniging sprak drs. B.A. An- nink de wens uit dat de bedrij ven zich actiever met de bedrijfs gezondheidszorg zullen gaan be zighouden. "Wij willen ziektever zuim voorkomen en tevens de tijdsduur van het ziekteverzuim beperken". Hoe langer de men sen ziek zijn, hoe hoger de drem pel is om weer aan het werk te gaan, is zijn mening. In dit ver band laakte hij het feit dat twin tig procent van het ziektever zuim wordt veroorzaakt door de wachtdagen voor specialisten, ziekenhuizen en andere instellin gen. Hij pleitte voor een goede taakverdeling binnen de BGD en stelde ten slotte vast dat de be drijfsgezondheidszorg een goede bijdrage heeft geleverd en dat in de toekomst ook zal doen aan de bloei van het bedrijfsleven. Redactie: Bart Jungmann Jaap Visser Boefjes (1) "Jongens en meisjes, jullie kun nen je agressie kwijt op de ju do-mat of bij de fitness-toestel len", klonk de stem van coördi nator Karei Caron door de Groenoordhallen. Enkele bel hamels, die zo uit de fantasti sche kinderserie van de VA RA, de Boefjes ('The little ras cals'), leken te zijn weggelo pen, repten zich naar de aange geven plaatsen om zich in het zweet te stoeien. Welzijnswerkers, die gisteren 'opvallend onopvallend' een kijkje kwamen nemen op de tweedaagse jeugdinstuif van de gemeente, schudden mis moedig hun hoofd. Hun oor deel was even hard als ondes- kunig: "Dit is geen succes. Ambtenaren kunnen zoiets niet organiseren". De enige echte deskundigen, de kinderen zelf, waren een ge heel andere mening toegedaan. "Hartstikke gaaf', was hun na genoeg unanieme mening. En de misschien wel meest erva ren onbezoldigde welzijnswer ker van de stad, Ome Joop Ver- voorn, de Keizer van Leiden Noord, vond dat de Leidse club- en buurthuizen "hun ogen uit hun kop moesten schamen" voor het feit dat zij niet massaal met hun kinderen naar de Groenoordhallen wa ren getrokken. "Want dit is echt geweldig voor de jeugd. Hier hadden de de buurtwer- kers een hoop van kunnen op steken". De ambtenaren Rien Logten- berg, coördinerend directeur wonen, Jan Duivesteijn, direc teur sport en recreatie, en And- ré de Jong, directeur dienst Groenoordhallen, hebben de instuif van vandaag en gisteren georganiseerd in het kader van het anti vandalisme-project van de gemeente. Ze hebben er 40.000 gulden subsidie van de gemeente voor gekregen. Door de 'lieve jeugd' in de paas vakantie en straks aan het eind van de zomervakantie een paar dagen van de straat te houden, hopen zij het jeugd-vandalis- me in de stad aanzienlijk terug te dringen. Boefjes (2) In die opzet lijken de organisato ren vooralsnog niet geslaagd. Want daar was het aantal deel nemers aan de instuif gewoon weg te gering voor. Hadden zij gerekend op zeker duizend deelnemers per dag, gisteren passeerden nog geen 750 kin deren van zes tot en met acht tien jaar de kassa van de Groenoordhallen. Maar dat neemt niet weg dat die 'vandaaltjes' het prima naar hun zin hadden in de giganti sche overdekte speeltuin, waar zij zich naar hartelust konden uitleven. Wel dreigde het gisterochtend even uit de hand te lopen toen rond half twaalf een groep vroegrijpe slopers de knutsel- hoek onveilig maakten. Van tien uur af hadden de brand weer-instructeurs Cornells van der Meijden en Ruud Goed daar "met leergierige en en thousiaste kinderen geinig kunnen sleutelen" aan fietsen, brommers en sloopauto's. "Het ging heel lekker totdat opeens een groep van zo'n twintig ou dere jongens meenden de boel met grof geweld te moeten slo pen", verzuchtten de twee 'sleutel-onderwijzers'. "Er was echt geen houden meer aan. De veiligheid van de andere kinderen kwam in gevaar en daarom hebben we besloten om maar een eind aan het feest te maken. Heel jammer, want we zijn een hoop gereedschap en maagzuur kwijtgeraakt". Volgens enkele oudere deelne mers aan de instuif, de 15-jari- ge Simon Hamaker en zijn één jaar oudere vriend Michel Ligt- voet, had het knutselen hele maal niet op een gewelddadige slooppartij hoeven uit te lopen wanneer er voldoende toezicht was geweest. "Als wij er bij wa ren geweest dan was dit nooit gebeurd", merkten zij uit de grond van hun hart op. "Want dan hadden wij die lui gewaar schuwd dat ze een paar klap pen konden krijgen wanneer ze niet snel opsodemieterden". Simon en Michel vinden dat de gemeente er een volgende keer goed aan doet om de hulp van een "grote groep oudere gas ten" in te roepen. "Want wij willen best meehelpen aan zoiets. Als we tegen die tijd tenminste geen werk hebben gevonden". Boefjes (3) Minder geweldadig maar wel fa natiek ging het er aan toe in de krachtsporthoek. Grote be langstelling was er bijvoor beeld voor de bokshandschoe- nen van de vermaarde Leidse 'mepper' Chris Lantrok die op vrijwillige basis met een aantal van zijn paradepaardjes de ve le belangstellenden wat basi sprincipes van de bokssport probeerde aan te leren. Ook het show-podium, dat in een hoek van de hal was opge bouwd, kende een grote aan trekkingskracht. Enkele hon derden kinderen liepen daar gistermiddag te hoop tijdens een kostelijke play back-wed strijd waarin kinderen voor kinderen hun immitatietalen- ten showden. Ook de nieuwste disco-dans, electric-boogie, werd veelvul dig op het podium beoefend. Tot groot plezier van het Oegstgeester duo Dennis en Martijn. De twee negenjarigen waren gebracht met dc auto, maar hadden er een voettocht naar hun ouderlijke woning voor over om geen seconde van de demonstratie electric- boogie te hoeven missen. Den nis: "Martijn zit op electric- boogie en hij heeft het mij ge leerd. We vinden het best wel gaaf hier en de volgende keer komen we weer". Waar Martijn aan toevoegde: "Ja, en dan kom ik jou wel thuis op halen Dennis. En dan doe ik misschien wel mee aan het play-backen. Electric-boogie op de muziek van E.T. of zo. Da's wel gaaf, vind je niet?" J.V.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3