'Je kunt niet verwachten, dat je niets meer hoort' -c Groen licht voor (ver)bouw in de gezondheidszorg Voorzitter 'schermenactiegroep' over teleurstelling bij bewoners: Auto duikt na botsing sloot in Dartstoernooi, thema-avonden en muziek in De Lindehoeve Macintosh voorlopig niet naar Oegstgeest e< Geen illegalen bij bedrijven in Zoeterwoude Groot aantal auto's met gebreken in Leiderdorp Stad en rand DONDERDAG 19 APRIL 1984 "Die schermen zijn waarde loos. Ze zijn veel te laag", vindt de heer A.A. Kooij- man, bewoner van de Marij- kestraat 14. "Ik zit dagelijks op de weg en ik heb dus heel wat schermen gezien. Die bij Badhoevedorp bijvoorbeeld zijn twee keer zo hoog. In Duitsland zijn ze helemaal een stuk beter. Maar hier helpt het niet. Het is zelfs er ger geworden. Ik kan nog steeds niet in m'n tuin pra ten. Nee, ze kunnen praten over metingen wat ze wil len, ik ga op m'n eigen oren af. En dat al die bomen zijn weggehaald is doodzonde". De heer H.F. Roman van de B.G. Cortslaan 49 is van oor deel dat de geluidsoverlast weliswaar een stuk vermin derd is, maar dat die ver mindering niet opweegt te gen zijn nieuwe uitzicht. "Etisch is het een verschrik kelijk gezicht. Je hebt met die wand voor je neus het idee dat je in een ghetto zit. En dat die bomen zijn ge rooid vind ik heel erg. 's Zo mers hadden wij hier een haag van groen voor ons, dan was die herrie al een stuk minder. Nu is het kaal". De schermen vallen mevrouw M. Moman van de Marijke- straat 2 niet tegen, om de eenvoudige reden dat ze had verwacht dat de geluid soverlast zou verergeren. "Ik dacht dat het geluid nu over die weg heen zou den deren, maar het is precies hetzelfde gebleven. En die schermen heb ik nooit zien zitten. Doodzonde van het geld". Mevrouw Compeer van de Ma- rijkestraat 4 vindt zelfs dat ze nu meer last heeft van langsscheurende voertuigen dan voorheen. "De echo is erger. Het is een holler ge luid. En ik ben echt niet de enige. Met wie ik het er ook over heb, van iedereen hoor ik: dus het lag niet aan mij? Ik denk dat het geluid tegen die wand weerkaatst en dan weer naar ons komt. Maar het ergste vind ik dat ze al die bomen hier hebben weg gehaald. Al die kale stronk jes, ik vind het een rotge- zicht". 'Boosdoener' blijkt niet de als snoeilustig bekend staande gemeente Leiderdorp te zijn, maar Rijkswaterstaat. Want onder dit overheidsorgaan vallen de taluds langs de snelweg. Volgens een woord voerder van Rijkswater staat zijn niet alle bomen weggehaald. Wel waren de taluds in deze periode in het snoeischema opgenomen, zo dat een aantal gewassen is gekortwiekt. Maar van lie verlee moet het strookje grond dat de bewoners van de snelweg scheidt weer groen worden. LEIDERDORP - "Een rotgezicht". "De herrie is zelfs er ger geworden". "Er is niets veranderd". Het regent te leurstelling onder sommige bewoners van de Leider- dorpse Kerkwijk en Oranjewijk over het effect van de pas aangebrachte geluidschermen op rijksweg A4, die dwars door het dorp loopt. Een 'mini-enquête' leert dat lang niet iedereen zich bevrijd voelt na jarenlang pal langs één van Nederlands drukstbereden rijkswegen te hebben gewoond. Het genoegen om te mogen onder vinden dat rijksweg A4 dagelijks 23.000 voertuigen torst beteken de jarenlang: ramen potdicht houden en niet in de tuin gaan zitten, want anders kun je jezelf niet meer verstaanbaar maken. Voor ouders kwam daar altijd nog de angst bij dat het nieuws gierige kroost het talud zou op klimmen om 'autootje te kijken'. Meer dan eens zijn er kleuters van de weg geplukt. En hoeveel honden en katten uit de buurt er een gruwelijke dood zijn gestor ven is niet bekend, maar het zul len er heel wat zijn. door Miep Hoenson Of het ergste leed nu is geleden na de ruim een miljoen gulden kos tende schermenoperatie is twij felachtig. In elk geval is me vrouw R. Nijs-Kühler, die in de Marijkestraat op dertig meter af stand van de weg woont en zeven jaar lang voorzitter was van de actiegroep die zich voor de schermen inspande, dik tevre den. Nu de geluidswal er goed deels staat op een aantal ver bindingen en vluchtdeuren na is de top is er wat haar betreft af. "De irritatie van de weg is ver dwenen. Je kunt weer met open ramen slapen." Andere bewoners zetten grote vraagtekens bij het effect van de schermen of anders bij hun nieu we uitzicht. Ook het PPR-raads- lid H. van der Zande twijfelt er aan of ze voor iedereen soelaas bieden. "Ik vind het leuk dat ze er eindelijk zijn, en ik geloof ze ker dat de bewoners die pal naast de rijksweg beter af zijn. Alleen vraag ik me af of het effect ver derop in de wijk ook hoorbaar is? Verder is me duidelijk dat de geluidspieken verdwenen zijn. Maar daarvoor in de plaats is een eentonig gezoem gekomen. Is dat minder irritant? Ik ben ook zo bang dat het geluid tussen die wandjes zal weerkaatsen. Dat het heen en weer gaat en vervolgens omhoog stijgt. Dan komt het er gens neer, weliswaar meer ver dund dan anders, maar neerko men doet dat geluid", aldus Van der Zande, die belooft de kwestie 'achter de schermen' nauwlet tend in de gaten te houden. Metingen Mevrouw Nijs kent dergelijke re deneringen als het PPR-raadslid er op nahoudt, maar ze denkt niet dat ze opgaan. "Leken ko men altijd met dit verhaal. Dat neem ik hen allerminst kwalijk, maar ik heb me jaren in de tech- Endegeest, Elisabeth ziekenhuis DEN HAAG/STREEK - Met een aantal kleine bouw- en renovatie projecten in deze regio kan de komende jaren een begin wor den gemaakt. Zo kunnen de kin derafdeling en de operatiekamer van het Elisabethziekenhuis in Leiderdorp worden verbouwd. Psychiatrisch centrum Ende geest in Oegstgeest krijgt een nieuw magazijn. Er kan tussen 1984 en 1986 mee worden begon- Dat blijkt uit de gisteren gepubli ceerde lijst van projecten, die kunnen doorgaan. Staatssecreta ris Van der Reijden (welzijn, volksgezondheid en cultuur) heeft deze lijst samengesteld na geruime tijd een bouwstop te hebben gehanteerd in de gezond heidszorg. Hij wilde eerst nog eens bekijken of de bouwplan nen wel zo noodzakelijk waren en of er niet op kon worden be zuinigd. Op de lijst wordt ook groen licht gegeven voor de bouw van nieu we onderkomens voor 1C8 pa tiënten van de dr. mr. Willem van den Bergh-stichting in Noord- wijk, het eerste gedeelte van de renovatie van verpleegtehuis Wilbert in Katwijk en van gebou wen van psychiatrisch zieken huis Sancta Maria in Noordwij- kerhout. Van een aantal projecten in deze regio is het nog niet zeker of ze de komende drie jaar kunnen worden gerealiseerd. Het is in elk geval de bedoeling dat deze dan zo snel mogelijk na 1986 worden verwezenlijkt. Het gaat om de uitbreiding met vier bed den van het dialysecentrum van het Leiderdorpse Elisabethzie kenhuis, het eerste gedeelte van de herindeling van het St. Elisa beth Gasthofhuis in Leiden, de sloop van twee Voorgeest-gebou wen en de bouw van een nieuw bewegingscentrum bij Ende geest. Burgerlijke stand nische details van die schermen verdiept en ik weet dus dat het zó niet werkt". Van tevoren is mevrouw Nijs en haar mede-actiegroepleden ver teld dat plaatsing van geluid- schermen het aantal decibellen met ongeveer twaalf terugdringt. Metingen voorheen leren dat het aantal decibellen aan de B.G. Cortslaan 78 bedroeg en in de Marijkestraat zo'n 68. Ver boven het wettelijk aanvaardbare dus van 50 tot 55 decibellen. Hoe die cijfers er nu uitzien is nog niet bekend. De gemeente Lei derdorp wil over één anderhal ve maand weer gaan meten. Men wil ermee wachten tot alle deu ren in de schermen zijn aange bracht ook de brug 'beschermd' is. Zo lang dat karwei niet is ge klaard mag men de nieuwe situa tie nog niet beoordelen. Wellicht een (schrale) troost voor de te leurgestelde omwonenden. Mevrouw Nijs over de ontevreden heid: "Ik kan me voorstellen dat de mensen die verwachtten hele maal niets meer te horen teleur gesteld zijn. Zelf heb ik altijd ge zegd; je komt niet in een geluid stille, maar in een geluidszachte omgeving terecht. Je kunt niet verwachten dat je niets meer hoort. Trouwens, waar je ook woont in de Randstad, je hoort altijd wel wat. Dat is niet zo erg, als het maar aanvaardbaar blijft. De pieken zijn er uit, en juist die maakten je zo nerveus. En dan heb ik het nog niet eens over het psychologisch effect van die schermen gehad. Het helpt al zo'n stuk dat je die weg niet meer ziet. Dat je 's avonds rustig in de kamer zit zonder dat al die lich ten door de gordijnen heen schij nen. Ik heb gewoon het idee dat m'n huis een stuk verplaatst is". Claxons Wat mevrouw Nijs betreft is de sle pende actie goeddeels voorbij. Er staan echter nog wel twee wensen op haar verlanglijstje. Om te beginnen zou ze dolgraag zien dat Leiderdorp eindelijk een echt rampenplan krijgt. Ze houdt af en toe haar hart vast als ze zoveel vrachtwagens ziet langsdenderen die, wie weet, al lerhande gevaarlijke stoffen ver voeren. Ten slotte wil mevrouw Nijs graag dat het drukke vracht- wagenverkeer in de nacht meer rekening houdt met slapende omwonenden. "Vooral mijn man schrikt elke keer weer wakker als twee vrachtauto's tijdens het passeren een enorme ram op hun claxons geven. Dat geluid gaat door merg en been. Ik denk dat de chauffeurs het helemaal niet expres doen, ze staan er gewoon niet bij stil. Misschien dat een in gezonden brief naar truckersbla den helpt?" Misschien wel, per slot van reke ning is de actiegroep Rijksweg A4 destijds ook begonnen met het sturen van brieven naar kran ten. Toegegeven, het heeft zeven jaar geduurd, maar het beoogde doel is na honderden telefoontjes en gesprekken met Rijkswater- VOORSCHOTEN - Een 54-jarige Voorschotenaar is vanochtend rond acht uur met auto en al de sloot aan de Van Beethovenlaan 'ingeduwd'. Hij kwam van rechts aanrijden, toen er vanaf de Van Beethovenlaan een 36-jarige au tomobilist uit Leiden kwam aan rijden. In plaats van voorrang kreeg de Voorschotenaar een au to tegen zich aan. De botsing was zo hevig dat de auto van de 54- jarige man pardoes in de sloot belandde en kopje onder ging. Gelukkig kon de bestuurder er zelf snel uitkomen. Meer moeite kostte het om de wagen op het droge te krijgen. Er moest een Leids takelbedrijf aan te pas ko- WARMOND - Geboren: Roelof F. zv. R. Bonder en M. Oostra, Jeroen zv. M.P.H. van Winsen en A.J.M.M. Bo reas, Margot dv. H A. Bcugelsdijk en A.G.C.M. van der Meer, Sebastiaan zv P. Schrier en M. Kerstan, Joe zv. H. Aniba en C.L. Rogers, Theodora C. dv. J.J. Laman en C A. van der Eijk, Sylvia dv. S.F. Kubicz en J.G.M. Heemskerk, Christiaan K.E. zv. K.J. Noordzij en S.R.M. Sassen. Overleden H.H. van Balen wv. J. van Hoorn. P W. Ooms wv W.J. de Wilde. C.M. Mieog wv. L. Heemskerk. G Schrier wv. J.F.J. Rachenberger, J Noorlander, J. Manche ev. H.R. Ver beek, A.J. Ratterman Gehuwd: E.M. de Geus en P.T.M. Men tink, P.D. Buis en A. Mendes. - Mevrouw Nijs, voorzitter staat, de provincie en de gemeen te Zuid-Holland bereikt. Zeven jaar, alleen voor schermen - de actiegroep heeft nooit gepro beerd om de drukke rijksweg zelf uit het dorp te laten verdwij nen. "We hebben het er over ge had of de weg niet omgelegd kon worden. Maar dan zou er een be schermd natuurgebied zijn aan gegaan. En we wilden een ander niet met onze ellende opsche pen", verklaart mevrouw Nijs. "Een andere mogelijkheid was om de hele boel te laten overklui zen. Dat was natuurlijk veel te duur. En verhuizen? Nee, daar mee doe je toch niets aan de wor tel van het kwaad?" Volgens de actieve bewoonster van de Marijkestraat zijn er in de loop der jaren wel meerdere bu ren vertrokken omdat ze het la waai niet meer aankonden. Nie mand kan die mensen verwijten dat ze toch van tevoren wisten waar ze aan begonnen, vertelt Nijs. "Toen deze hui zen werden gebowd, in de begin jaren zestig, zag je die weg na tuurlijk wel. Maar als er één auto in het half uur langskwam was het veel. Echt, je kon de nachtegalen hier horen. Wie kon er toendertijd vermoeden dat het verkeersaanbod zo gigantisch zou toenemen? Laat ik voorop stellen dat ik hier nog steeds met veel plezier woon, maar het is een feit dat het verkeer dag en nacht doorraast. Het houdt nooit op". VOORSCHOTEN - Na een forse verbouwing, die zes weken duurde, opent het ■Voorschotense jongeren centrum 'De Lindehoeve' aanstaande zaterdag avond weer zijn poorten. Het bestuur heeft een lij vig programma opgesteld voor de komende (feest- jweken. Diezelfde zaterdagavond treedt de' band 'Mark Foggo' op. De groep speelt swingende muziek met ska-, new wave en reggae invloe den. Aanvang negen uur. Zon dagmiddag weerklinken vanaf twee uur opzwepende discoklan ken in de stal. 's Avonds worden vanaf half tien horror-video's ge draaid. Een dag later treden drie spiksplin ternieuwe bands op tijdens de eerste groepenpresentatie. Het betreft een new wave band, een rock en roll band en "een combi natie hiervan". Om negen uur gaan de deuren open. Dinsdagmiddag kunnen pijltjes- mikkers zich uitleven tijdens een heus dartskampioenschap. Tele fonisch inschrijven behoort tot de mogelijkheden (tel. 5357). Op geven bij de zaal eveneens. 's Avonds organiseert het jonge rencentrum een thema-avond rond de kreet 'Poen en werk'. Het is de eerste aflevering van een serie van drie. Tijdens de dinsdagavondsessie wordt ge praat over "de positie van jonge ren in relatie tot het regeringsbe leid". 'De Lindehoeve' heeft vier deskundigen gevraagd aanwezig te zijn bij het gebeuren: iemand "die spreekt namens de rege ring", een vertegenwoordiger van de sociale dienst, een slacht offer van het overheidsbeleid en een actievoerder, die "door zijn benarde situatie naar middelen van protest zoek". Aanvang: acht Woensdagmiddag worden kinde ren van zes tot twaalf jaar ver maakt door een kindertheater groep. De twee spelers van het theater brengen het stuk "U lijkt vandaag wel erg veel op een paard". 's Avonds kunnen mooie prijzen OEGSTGEEST - Kledingsuper markt Macintosh International mag zich pas vestigen in het Kamsteeg-gebouw aan de Ge versstraat wanneer het Centraal Instituut voor Midden en Klein bedrijf (CIMK) een positief ad vies heeft uitgebracht over de zaak. Dit advies zal nog minstens twee maanden op zich laten wachten, zo vertelt een gemeente-ambte naar. Mocht het positief uitval len, dan zal het nog wel geruime tijd duren voordat Oegstgeest zich tegoed kan doen aan goed- DONDERDAG W:m Carabain (op de trapen zijn makkers van de Lindehoeve-werk- groep 'Poen en Werk' geven de Peperbus aan de Voorschotense School straat een poenig aanzicht. (fotoPRI worden gewonnen bij de klaver- jaskampioenschappen. Tot acht uur kan er worden ingeschreven. Son of Tarzan sluit donderdag avond de feestweek met een op- magie een verassend plaatsje hebben gevonde. De zaal gaat om negen uur open. De entree bedraagt ƒ3,50. kope kledij. Niet alleen moet de gemeente het bestemmingsplan veranderen voor het pand, maar bovendien moet Kamsteeg een andere ruimte zien te vinden. Het is nog niet zeker of het be drijf de kans zal krijgen een nieuw gebouw te bouwen aan de overkant van de weg. Omwonenden hebben namelijk bezwaar gemaakt tegen de nieuwbouwplannen. Op dit mo ment onderzoekt de gemeente hun bezwaren. Binnenkort zal ze beslissen of een hinderwetver gunning kan worden afgegeven. Filmhuis LVC - film 'Eraserhead' David Lunch, 20 en 22.15 uur. Pieterskerk - uitvoering van Mattheus "IT olland en Lak-Theater - Pancras Óóst met 'Pom- pei, de Spelen', 20.30 uur. Kapelzaal K&O - concert door Valter Despafj, cello en Ronald Brautigam, a piano, 20.15 uur. C Kijkhuis - film 'Dans La ville blanche' b van Alain Tanner, 20 en 22.15 uur. u Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - r Caeciliastraat 18, soos. 21-1 uur. t Clubhuis De Mirt-Honken - Driftstraat, kindersongfestival, 19 uur. Gezondheidswinkel - Topaaslaan 19, spreekuur 20-21 uur. Leiderdorp Waterlehekreek 1, tentoonstelling be- 2 schilderde eieren, 11-24 uur. VRIJDAG Leven, 20.30 l Filmhuis LVC - film 'Eraserhead' van David Lynch, 21.15 uur. Pieterskerk - uitvoering Mattheus Pas sion door Bachkoor Holland en het Residentie Orkest, 11.30 uur. Lak-Theater - Discordia met 'Love's La bour's Lost', 20.30 uur. LVC - Pop Show: optreden door The Visitor, 21 uur. Willem de Zwijgerschool - Willem de Zwijgerlaan, ruilclub Koningskerk, 19 uur. Openbare School - Valkenpad, bingo avond Koper Girls, 20 uur. Repelsteel - Breestraat 19, vegetarisch eten, Chinees, 17.30-19.30 uur. LVL - Caeciliastraat 16, film 'Lianne', 20.30 uur. Leiderdorp Waterleliekreek 1 - tentoonstelling be schilderde eieren, 11-24 uur. WIJKVERPLEGING Leiden Interkruis, Middelweg 38, tel. 121753 en 134604, na 17 uur en in het weekend te bereiken via dokterstelefoon: 122222. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. Kruisgebouw, Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13- 14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Oegstgeest Interkruis, Lijtweg 7, tel. 177444. Voorschoten gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Wassenaar Horst en Vliet - Hofcampweg 65, tel. 16275, ma t/m vr 9-10 uur en op af spraak. APOTHEKEN Leiden De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van: vr 13 tot 20 april door: Centraal Apotheek, Breestraat 74, Lei den, tel. 120552; Apotheek Linnaeus, Kempenaerstraat 31, Oegstgeest, tel. 173330. ZOETERWOUDE - Een vreemde lingencontrole van de Zoeter- woudse politie heeft gistermor gen niets opgeleverd. De 23 bui tenlandse werknemers die wer den onderworpen aan de contro le, blekèn stuk voor stuk op lega le wijze in het land te verblijven. De controle, die in samenwerking met de loontechnische dienst werd gehouden in vier vleesver werkende bedrijven op het in dustrieterrein, moet worden ge zien als een .routineklus. Eens per jaar speurt de politie naar "il legalen". LEIDERDORP - Vijftien automo bilisten hebben gistermorgen een proces verbaal gekregen van de Leiderdorpse politie omdat hun auto's gebreken vertoonden als: losse accu's, verrotte rem men, rammelende uitlaten en ka potte draagveren. Naast deze grote overtreders sprongen ook tien kleine overtre ders in het oog. De gebreken aan hun automobielen waren van minder ernstige aard. Zij kregen geen proces verbaal, maar moes ten beloven een bezoekje te brengen aan het politiebureau. Wanneer ze dat niet doen krijgen ze alsnog een bon. Een woordvoerder van de politie concludeert na de controle dat "er sprake is van een stijgende tendens om te bezuinigen op het onderhoud van de auto". Hij vindt het percentage slecht on derhouden vierwielers hoog. Overigens werd de controle ge houden in samenwerking met douane-beambten en mensen van de verkeersgroep van de rijkspolitie. Zij stonden van acht tot twaalf uur langs de doorgaan de wegen. WINDSCHERM - Een 50-jarige Leidenaar heeft gistermorgen te vergeefs geprobeerd een houten windscherm achterover te druk ken bij een plantencentrum aan de Voorschotense Leidseweg- noord. De politie kon de man inrekenen omdat personeelsleden direct alarm sloegen toen zij consta teerden dat de man spullen in zijn auto laadde, die hij niet bij de kassa had afgerekend. Tegen de man is proces verbaal opge maakt. LEI DSC H £L DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Posl uitsluitend aan Postbus 54 2300 A8 LEIDEN Geen krant ontvangen tel 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorgmg na 19 30 uur) Abonnementsgelden bi| vooruitbetaling te voldoen Restitutie is niet toegestaan abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging Betaling van abonnementsgelden op giro 3203571 I n v Damiate Holding BV te Haarlem Kwartaalabonnement 63,10 Per post 85.50 Maandabonnement 21,21 (Autom betaling) R U Paauw Alg redactiechef Piv Alg redactiechef A A van Brussel Rubriekchefs J Kroon (stad) B W T Jungman (plv) H. I. J Veldhuizen (regio) H v d Post (plv) M Hoenson-de Graaft (randgem P C Rosier (radio, televisie, kunst) S J de Groot (geesteluk leven) Redactie stad en randgemeenten tel 071-144941. tst 219 Aangesloten bi) de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a in. Bonn, Brussel. Londen, Parijs. Washington. Cairo Rome, Madrid, Mexico

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 2