'Het is mijn vak mensen te amuseren' Even innemend als altijd Kun" Batida te gladjes Balletzaal Scheveningen Herman Einmink, een heer in het radio-amusement Rotterdam: geen noodschouwburg Smakelijke Strakke en Animo degelijke 'Matthans Passion' van Ex obscene fabels' van Jan Decleir in het LAK DONDERDAG 19 APRIL 1984 ROTTERDAM (GPD) - Rotter damse beeldende kunstenaars hebben gisteren de onthulling van het beeld 'seated woman' van Willem de Kooning door mi nister Brinkman van WVC een bijzonder tintje gegeven. Na de onthullingsplechtigheid aan het Weena in Rotterdam-Centrum boden de kunstenaars de be windsman een fruitmand aan. Maar voordat Brinkman die ges te kon accepteren, gleed de verza meling appels, peren, mandarij nen en komkommers „per onge luk" uit de mand op de grond en werd de tekst 'Brinkman beter schap' zichtbaar. De Rotterdamse kunstenaars zijn namelijk van mening dat het kunstbeleid ziek is en de verant woordelijke bewindsman daar voor dientengevolge ook. Het op rapen van het fruit liet Brink man aan de omstanders over. Het beeld seated woman" is ge maakt door de oud-Rotterdam mer Willem de Kooning, (foto's anp> Eis van projectontwikkelaar DEN HAAG (ANP) - Het voor de ontwikkeling van de badplaats Scheve ningen verantwoordelijke Consortium Scheveningen dreigt met juridi sche stappen tegen de gemeente Den Haag als het Nederlands Dans Theater niet in Scheveningen blijft. In een brief aan het gemeentebestuur schrijft het consortium dat een verplaatsing van het NDT naar de binnenstad, zoals de bedoeling is, in strijd is met de contractuele verplichtingen van de gemeente. In de brief wijst het consortium op het oude raadsbesluit om het NDT naast het Circustheater in Scheveningen onder te brengen. Het NDT is nodig om het culturele aanbod in de badplaats op peil te houden. Vol gens de projectontwikkelaar is een en ander contractueel vastgelegd en is aantasting van dit oude besluit in strijd met de zorgvuldigheid en daarom onrechtmatig. NDT en Residentie Orkest werken sinds eind februari aan plannen voor gezamelijke huisvesting in het centrum van Den Haag. Voor dit ge bouw, dat volgens de gezelschappen twee afzonderlijke zalen zal moe ten bevatten, heeft minister Brinkman 7,75 miljoen gulden aan steun in het vooruitzicht gesteld. Een zaal in Nederland op een dooie winterochtend, die walgend overgaat in de grauwe middag. En dan trekt een blozende presentator het wolken dek weg. Voor 200 lijfelijk aanwezigen plus een mil joen mensen aan de radio zet Herman Emmink de zon neer naast een muzi kaal bos tulpen uit Am sterdam. Zo kennnen ze hem weer, de dag is gered. Voordat hij op komt lopen, het ko: ninklijk lintje op de jas, spoedt Emmink zich met een hupje der waarts, pleegt een snelle, correc te plas, slaat een hand door zijn haar, schikt iets aan zijn das en inspecteert met een vlugge routi nebeweging zijn gulp. Een heer op weg naar zijn werk, het pu bliek. Live radio, een wat hijgerig klap- programma van even over twaalf tot een uur, onder een titel die de lading perfect dekt: „Te gast bij Herman Emmink". Een gastheer die zichzelf omschrijft als 'de TROS-zenuwenlijder'. Huiswerk Herman Emmink laat nauwelijks iets over aan het toeval. Voor een uurtje radio doet hij zorgvuldig zijn huiswerk. Het bestaat uit le zen, typen, het tellen van de in zendingen voor het spelletje en het timen van zijn teksten. In to taal is hij daar 8 uur en 40 minu ten thuis mee bezig geweest. Hij houdt alles in detail bij. Na dertig jaar maken ze hem niets meer. „Het klinkt geimproviseerd, maar het wordt allemaal voorbereid. Dat moet. Ik ben geen popgroep. Doe Maar wordt anders gauw Deed Maar. Ik noem het geen verdienste. Als ik naar een plaats toe ga verdiep ik me in de docu mentatie. Ik schrijf al mijn tek sten zelf en zet tussen haakjes wat eventueel weg kan als pro ducer Wout Verwey me met een gebaar duidelijk maakt dat we achterlopen". door Jacques d'Ancona Er zijn 3806 reacties op het kwisje gekomen, men luistert nog altijd graag naar Herman Emmink, die ook Café Chantant doet en TROS Klassiek uit de Sonestakoepel- zaal in Amsterdam. Drie radioprogramma's en veel werk als presentator in het land. Televisie? Dat is voorbij. In 1971 begon hij op de buis bij de AVRO met 'Wie van de Drie' en dat mocht elf jaar duren. Toen Emmink in oktober '82 overstap te naar de TROS-radio, vond de AVRO dat het met hem op de tv afgelopen moest zijn. Hij is zijn leven lang freelancer geweest, nooit in vaste dienst bij een om- roepzuil. Emmink: „In de overeenkomst met de AVRO stond dat ik 'Wie van de Drie' tot en met 1983 zou doen. Ze wilden het toen niet meer voortzetten. Daar was ik het niet mee eens. Er loopt nog steeds een rechtszaak tegen de AVRO, maar dat kan wel tijden duren". De mensen praten nog steeds over 'Wie van de Drie', stelt Herman Emmink vast. „Ik volg nooit cij fertjes, ik volg het publiek. Het was zeker 150 keer een enorm succes. Toen ik weg was, zakte de waardering tot 42 onder 0. Het programma heeft nog even door gesudderd en toen is men ermee gestopt...". Frustratie Mis je de televisie niet? Emmink zet een toneelstemmetje op: „Zie ik er verdrietig uit? Ik ken geen frustratie. Er zijn twee dingen in het leven: het begint en het ein digt. Televisie is niet zaligma kend en ik ben niet bezig om iets nieuws te krijgen. Met radio ben je overal veel vlugger mee", con stateert hij en rommelt in een se rieuze tas. Er komt een vracht paperassen tevoorschijn. Uit een doosje pakt hij een stopwatch. „Ik houd zelf de timing bij, ik weet mijn vraagjes. Ik ben niet de man van het keiharde inter view. Het is mijn vak om mensen leuk te amuseren. Gezellige ont spanning, dat is de bedoeling. Als ze je leuk vinden is het erg prima". In de live-uitzending spreekt hij de mensen aldus toe. Men giert als Herman Emmink mevrouw Borst de vraag stelt: „Een of twee...?" Dat is humor die er in gaat. Emmink loopt enigszins rood aan als hij - met zijn 57-plus nog prima bij stem - meezingt. „Ik hou van Holland". Hij weet hoe ver hij straffeloos kan gaan, guitig en smeuig. Een me vrouw die 'de groeten' wil doen wijst hij beleefd terecht. Ze is kansloos. „Er worden in Hilver sum de hele dag de groeten ge daan. Daar beginnen we in dit programma niet aan". Zo is dat. Emmink vouwt de armen over de bost en vertelt van het amuse ment voor de troepen van het KNIL op Noord Celebes. Hij was toen nog geen artiest, geen zanger en geen omroeper, maar kwam gewoon voor zijn nummer op. Dat werd praten en zingen en terug in Holland dacht hij dat ieder op hem zat te wachten. Dat bleek niet het geval te zijn. Wèl werd Emmink aangenomen als omroe per bij de VARA uit 550 sollicitan ten. Het was niet het geluid dat ze zochten. Eind '55 moest hij weg. Had dat met zijn maatschappijvi sie te maken? Emmink: „Nee, mijn politieke gezindheid is sinds de VARA nooit gewijzigd". De verbale inbreng als presentator kwam vanaf 1965 bij de AVRO-ra- dio met Muzikaal Onthaal, dat in 17 jaar 830 keer is gelopen... Is het werkklimaat bij de TROS anders? Emmink: „Mensen amuseren is hetzelfde of je nou met een AVRO-pet of met een TROS-pet op loopt. Je blijft Emmink". In Hilversum circuleert een kreet; „Van AVRO-fiel tot Trostitué'. Je kunt er vergif op innemen dat Herman Emmink dat zelf heeft gelanceerd. Hij houdt van dit soort humor. ROTTERDAM (ANP) - Burge meester en wethouders van Rotterdam heeft besloten dat er geen noodschouwburg aan het Schouwburgplein zal worden geplaatst. Er hebben aanvankelijk plannen be staan om zo'n noodschouw burg te bouwen, die de huidi ge schouwburg zou moeten vervangen tijdens de bouw van een nieuwe. De kosten - alleen bouwkundig al 1,3 miljoen gulden - acht het college onevenredig hoog in verband met de tijdelijk heid van deze noodvoorzie ning. De nieuwe schouwburg zal in september 1987 klaar zijn. De in het kader van de Rotter damse bezuinigingsoperatie voorgenomen sluiting van het Hofpleintheater zal wor den doorgezet, zo is gisteren door de gemeente Rotterdam meegedeeld. Het open hou den van dit theater zou even veel kosten als de bouw van een noodschouwburg. J. Rnopper directeur schouwburg Haarlem HAARLEM (ANP) - De 48-jange drs J.H. Knopper is benoemd tot directeur van de Stichting Stads schouwburg en Concertgebouw in Haarlem. Hij zal deze zomer in functie treden. Hij volgt de in de cember 1983 overleden Peter Lohr op. Knopper is momenteel hoofd van de directie kunsten van het mi nisterie van WVC. Daarvoor was hij directeur van de Twentse schouwburg in Enschede. Jazzavond in De Waag Margreet Dolman in theater Bellevue Paul Haenen alias Margreet Dolman als 'Sonja' (rechts) in gesprek met dokter Valentijn over het schootzitten als jeugdtrauma. (foto Carel van Riemsdijk) 'Wat een Fijne avond was dat', pro gramma van Margreet Dolman (Paul Haenen), bijgestaan door Dokter Valentijn (Dammie van Geest). Muziek van Clous van Me- cbelen en Bob Gaasterland. Ge zien in Theater Bellevue in Am sterdam op 17 april. Aldaar elke avond t/m 12 mei. Op zondagen geen avond-, maar een middag voorstelling. AMSTERDAM - Margaretha Es ther Dolman is in een paar jaar tijd uitgegroeid tot een van de meest geliefde rijpere vrouwen van ons land. Dat dankt zij niet in de laatste plaats aan haar charmante voorkomen. Het voortschrijden van de jaren lijkt aan haar ranke gestalte te zijn voorbij gegaan. Boven de zilvergrijze laarsjes, het afkle- dende zwarte pak, de witte blouse en zwarte vlinderdas to rent onverbiddelijk haar hoog blond bepruikte hoofd. Daarin twee felle blauwe oogjes en een parelwit gebit. Wie zou geen vertrouwen stellen in een zo charmante dame? Gewoonlijk deelt zij iets van haar levenservaring wekelijks met de luisteraars van radio STAD. Eenmaal per jaar echter biedt zij de gelegenheid tot een di recte ontmoeting in theater Bellevue, dit jaar al weer voor de derde keer. Vorige malen had ze daar de spulletjes uit haar eigen huiskamer op het podium gezet. Die zijn nu door het gekrab van poezenkindje Bijou niet toonbaar meer. Ge lukkig was haar goede vriend dokter Valentijn zo vriendelijk zijn werkkamer tijdelijk naar het theater te verplaatsen. Het programma is in grote trek ken hetzelfde als dat van vori ge keren. Margreet heeft in haar hart zowel voor dames als heren een warm plaatsje inge ruimd en 'chansonneert' daar van in liedjes als 'In mijn bad je', 'Dokter....help' en 'De af was'. De aanwezigheid van de in joggingpak geklede dokter Valentijn is aanleiding om wat dieper in te gaan op de beslom meringen en gewenste intimi teiten in het leven van een arts en zijn patiënten. De telefoon speelt als altijd een grote rol bij Margreet. Voor de pauze om in contact te treden met de sigarenwinkelierster in De Rijp, die voor Margreet de actualiteit op de voet volgt. Margreet maakt van de gele genheid gebruik met haar het onvergetelijke 'Yesterday' te vertolken. Na de pauze krijgt het toeval een kans in het vaste programma onderdeel van de belservice. Als Neerlands scherpst van de tongriem gesneden telefoniste pleegt Margreet Dolman bel letjes op verzoek van het pu bliek. Ze doet dat zo inne mend, dat ze zelfs aan een doofstomme baviaan een spraakwaterval zou weten te ontlokken. Dan ook blijkt de omvang van haar populariteit. 'Obscene fabels' van Dario Fo. Solo voorstelling door Jan Decleir. Ge zien op 18 april in het LAK. 'Obsceen' slaat volgens van Dale op uitingen en voorstellingen, waarin het seksuele als zoda nig "op een buiten proportie gaande wijze" onder de aan dacht wordt gebracht. Althans in de eerste en de laatste van deze drie fabels van Dario Fo staat "het seksuele" centraal. De manier, waarop Jan Decleir het daarentegen vertelt, is hoogst vermakelijk, zodat van buiten-proportie-gaan geen sprake is en het woord obsceen Matlhèus Passion door 'Ex Animo'. Elena Vink (sopraan), Rita Dams (alt), Chris van Woerkom (evange list), Jos van der Lang (tenor), Cor Niessen (Christuspartij), Joep Brö- cheler (has), Ben de Ligt (viola da gamba), Ada van der Bent (orgel- continuo), Wim van der Reijden (orgel). Gewestelijk Orkest. Diri gent: Wim de Ru. Plaats: Stadsge hoorzaal. Gehoord op woensdag 18 LEIDEN - 'Ex Animo' heeft voor een uitverkochte zaal een alleszins degelijke verklanking van Bachs meesterwerk gege ven. De partijen zaten er vast in, de samenwerking, de ho mogeniteit, de inzet waren Want of ze nu telefoneert naar Rotterdam of Rhenen, naar Velthoven of Wassenaar; over al reageert men aan de andere kant van de lijn: "Gut Mar greet, ben jij het? Wat leuk zeg". Paul Haenen, de man onder de blonde pruik, laat dit keer Mar greet twee keer vallen voor an dere types. Eerst een gewiek ste dominee Gremdaat, die vooral in horizontale houding gehoor lijkt te geven aan zijn roeping. Later een feilloze ty pering van een andere rijpere vrouw, die in haar dinsdagse tv-programma's net als Mar greet de problemen des levens dus zeker niet op de voorstel ling zelf betrekking kan heb ben. Op het toneel staat een acteur; met zijn stem en voor een be langrijk deel ook met zijn li chaam brengt hij, zonder ver der gebruik te maken van welk hulpmiddel dan ook, deze ver halen tot leven. Als publiek (het is een fascinerende ge waarwording) laat je je door zijn vertellerskunst eenvoudig meeslepen. Geen wonder, dat Jan Decleir steeds weer een fantastische en begenadigde meer dan voldoende. Alle stemgroepen van de (beide) koren hadden daarin een ge lijkwaardig aandeel. Dit wat de vorm betreft. Dirigent De Ru, die de zang vast in de hand had, ging stipt partituurge- trouw te werk Van enige over drijving in tempo-veranderin gen, in gevoelsuitdrukking, was niets te bespeuren. Het ging alles strak en rechtlijnig toe, op het hoekige af. Formeel klonken de vragende en angstige koren, de woedende roep om Blitze und Donner, de kurbae correct in stijl. Oók de koralen. De melodieën zongen aansnijdt. Zoals daar zijn: huis vrouwen die hun kamerplan ten slaan en door het schootzit ten veroorzaakte jeugdtrau- rasverteller wordt genoemd. Dat blijkt ook wel. als je een goed gevulde zaal getuige de enthousiaste reacties ruim tweeënhalf uur kunt boeien. Jan Decleir begint met een fabel over de dichter Lucius, die de verhalen over de erotische avonturen van de Goden in het antieke Thessalië niet gelooft en derhalve zelf op onderzoek uitgaat. Eenmaal daar aange komen verandert ook hij al vrij gauw in een dier; als ezel wordt hij dan ook inderdaad met ero tiek geconfronteerd. Het tweede verhaal gaat over echter niet breed uit en het be- ginkoor liep te stroef voor een golvende siciliano. Ik meen, dat Bach niet voor niets zekere vormen koos. De jongens van eigen kweek, die voor de so prano di ripieno moesten zor gen, pasten goed in het geheel, verhelderden de koralen "Was mein Gott will" en van het slot koor eerste deel, maar hun lijn sprong in het beginkoor niet duidelijk genoeg uit. Naar mijn smaak had de zuivere, stevig gedisciplineerde zang wel wat soepeler en milder mogen klin ken. Deze wens bedoelt echter niets van de formele verdien- Kortom, Margreet Dolman weet haar gasten weer zeer aange naam bezig te houden en dat is wel een complimentje waard. ARIEJAN KORTEWEG menselijke uitwerpselen, waarmee de burgers van Bo logna de belegering van de ci tadel door een aantal hoogge- plaatsten binnen de kortste ke ren weten te beëindigen. Ze sluiten de waterleiding op het riool aan en schieten via kata pulten met uitwerpselen - dus gewoon gezegd met stront, want met name verhullende hypocrisie wordt in deze ver halen aan de kaak gesteld. Na de pauze vertelt Decleir dan het kostelijke verhaal 'De Poe- zemuis'. Het gaat over een zeer naïeve jongeman, die zich in de sten af te doen. Van de solisten muntten de hier bekende en vertrouwde evena- gelie-verteller, om zijn gespier de, veelzeggende voordracht, de Christusvertolker om zijn waardig, gevoelige, onopge smukte karakteristieken, uit. Ook de bas voor de kleine par tijen en aria's en de tenor voor hetzelfde doel voldeden, zij het dat de laatstgenoemde wat na drukkelijker had kunnen voor dragen. De beide dames, of schoon vocaal goed; kwamen niet sterk uit. Vooral de so praan was vrij ongelijk van klank en in het duet van het Concert door de groep Batida met José Konings (zang) Karei Boehlee (El. piano) Theo de Jong (bas) Ge rard Jeltes (drums) Bart Fernie (stem en conga) en Neppy Noya (percussie). Verder een optreden van de Leidse formatie Pasedena Dream Band. Gehoord in de Waag op woensdag 18 april. Hoewel onbedoeld, was het een goede keuze de Pasedena Dream Band pas na de Brazi liaanse muziek van Batida te laten optreden voor een over- wegens uit jeugd bestaand pu bliek in een goed gevulde Waag. Batida is een groep in opmars die optrad op het North Sea Jazz festival '83. Een plaatopname ervan werd zelfs in Japan uitgebracht. huwelijksnacht door zijn vrouw laat wijsmaken, dat er nu niets kan 'gebeuren', omdat zij haar "poezemuis" in alle drukte van de trouwdag thuis heeft laten liggen. De jonge man is dan zo goedig om "de poezemuis" te gaan halen- Dat alles wordt verteld in een Vlaams/Brabants klinkend dialect, dat door zijn ongekun stelde karakter voor het geheel in belangrijke mate sfeerbepa lend is. WIJNAND ZEILSTRA. eerste deel verschilden de twee te veel voor een volkomen har monisch samengaan. Het orkest, met de bekwaam werkende solisten, musiceerde lofwaardig en dank zij de krachtige, strakke leiding, ge heel in overeenstemming met koor en solisten. Ook de twee orgelspelers deden bekwaam hun werk. Voor de continuo's hoor ik echter liever een clave- cimbel dat, minder grof en wel- luidender is. JOHAN VAN WOLFSWINKEL. Met goed vakmanschap en een Portugees zingende José Ko ning kwam de groep pas echt op gang na een instrumentaal zwak begin. De Braziliaanse muziek liet in de eerste num mers weinig ruimte voor vrije improvisaties van de solisten als gevolg van de sterk gear rangeerde stukken. De muziek kenmerkte zich verder door een steeds wisselend ritme, maar als geheel was er toch sprake van een wat gladjes ver loop en een sterke overeen komst tussen de nummers. Hoogtepunten waren de ritmen van slagwerker Gerard Jeltes (o.a. Toots Thielemans) en per cussionist en bongo speler Neppy Noya, die zijn uitzon derlijke klasse bewees door aan z'n slagen een extra dimen sie te geven, waarmee de groep als geheel omhooggetrokken werd. Later ging de groep over op een wat meer op funk en cross-over gerichte speelwijze, waardoor Theo de Jong en Bart Fernie hun soloruimte, overigens onvoldoende, kon den benutten. Het meer dan anderhalf uur durende optre den was bevredigend en be sloot met een bekend Brazi liaans zangnummer. Het optreden na de pauze was van de Leidse amateur funk groep Pasedena Dream Band. De groep had een duidelijk minder muzikaal gehalte maar maakte het publiek vrijer en danslustiger. Met veel gevoel voor show: witte kleding, dan spasjes en gelijktijdig heen en weer bewegende blazers, maakte ze commerciële heavy funk muziek. Een slap aftreksel van Ameri kaanse voorbeelden als Bob James The Crusaders en Ja mes Brown. De solo's van de blazers waren nihil. Alleen sa xofonist Hans Kievit de Jonge speelde een behoorlijke obliga- to. De zangeres, die ook Loving You van Minnie Ripperton vertolk te bracht ons in buiten-jazzy sferen. Karei Boehlee kwam in deze groep meer tot z(jn recht dan in Batida. Met een blues als uitsmijter kwam er een eind aan het meer naar pop dan naar jazz neigende con cert. WILLEM WINSEMIUS 'Toen ik weg was bij 'Wie van de drie', zakte de waardering tot onder het nulpunt'

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 29