LEIDSCH DAGBLAD Nog geen oplossing in Londen Vrije sector voor het rijk het duurst' Brazilië smoort verzet oppositie Voor een tientje véél wijzer SER Adoptieplan voor Haagse bloembakken TUIN MEUBEL SHOW een vlotsuède jack? see Morris before you buy 'den Haan Vendex (winst 190 min.) ziet zonnige toekomst Autowas- straat Op Goede Vrijdag ii Marokkanen uitgewezen BENNINK B.V. LAD DONDERDAG 19 APRIL 1984 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37376 Directeur: G. Koopman HooldreOacteur: drs. J. W. E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R. D. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 AB Leiden Voortel.nrs zie cololon kEconomisch Instituut voor de Bouwnijverheid: DEN HAAG (ANP) - Van alle cate gorieën koopwoningen ontvangt de eigenaar van een huis in de vrije sector, waarvoor het rijk geen subsidie geeft, in praktijk de meeste 'subsidie'. Deze op het oog tegenstrijdige conclusie trekt het Economisch Instituut voor de Bouwnijverheid (EIB) in een vandaag gepresenteerd rap port over de toekomstige finan ciële ontwikkelingen in de wo ningbouw en de volkshuisves ting. De eigenaar van een woning in de vrije sector krijgt zoveel belasting aftrek dat dit totale bedrag ho ger uitvalt dan de subsidies die het rijk geeft voor premiekoop woningen. Door dit inkomsten verlies is het rijk meer kwijt aan huizen in de vrije sector dan aan gesubsideerde koopwoningen, aldus het rapport. Hierbij is het EIB uitgegaan van de bouw van 10.000 vrije-sectorwoningen per jaar. In 1986 zou het rijk 114 miljoen gul den mislopen door het fiscaal voordeel van eigenaren van hui zen in de vrije sector. Dat bedrag loopt op tot 463 miljoen gulden in 1990 en 1,25 miljard in 2000. Het goedkoopst voor het rijk is de nieuwe premie-C-woning, waarvoor een eenmalige subsi die van 6.500 gulden wordt gege- inkomen dat aan wonen wordt uitgegeven juist bij de premie koopwoningen hoog is. Het is hoger dan in de sociale huursec tor en in het algemeen ook hoger dan in de vrije sector. Een gezin met een modaal inkomen (1984: 37.000 gulden bruto per jaar) is voor een premie-A-woning een derde van het netto-maandsala ris kwijt. 30 PAGINA'S Gaddafi houdt voet bij stuk LONDEN/TRIPOLI (AFP/Rtr.) - Ondanks een nacht van onderhandelingen en talloze speculaties over een snel le afloop is nog geen oplossing gevonden voor het ge schil tussen Libië en Engeland dat eerder deze week ontstond na een schietpartij vanuit de Libische ambas sade in Londen. 'Nieuwe banen bij kleine bedrijven' PAGINA 9 Meer letsel door minder verlichting PAGINA 5 WASSENAAR - Mr. Pieter van Vollenhoven heeft vanmorgen in het Wassenaarse recreatiepark Duinrell 's werelds langste waterglijbaan geopend. De baan is 130 meter lang en 17 meter hoog. Rond de glijbaan bevindt zich een zwembadcomplex, 'Tiki-bad' genaamd, bestaande uit een golfslagbad, diverse sauna's en bubbelbaden. Van Vollenhoven weigerde van de glijbaan af te gaan: "Men kon mij niet garanderen dat mijn oren niet zouden worden beschadigd", legde hij uit. (Foto Holvast» DEN HAAG (ANP) - Door geld gebrek kan Den Haag zijn bloembakken niet meer on derhouden. Om te voorko men dat het straatbeeld door deze bezuiniging kaler wordt, biedt de dienst der gemeente plantsoenen de bakken ter adoptie aan aan buurt- en wijkverenigingen, groepen bewoners en winkeliersver enigingen. Adoptie door particulieren durft de dienst niet aan. „Om regelmatige verzorging te waarborgen moeten meer mensen de verantwoordelijk heid daarvoor op zich ne men". De kosten van adoptie zijn eenmalig en variëren van vijftien gulden voor een zelf te plaatsen lege vierkante bak van 90 bij 90 centimeter tot 180 gulden voor een ronde schaal van anderhalve meter doorsnee, inclusief aarde en planten. Voor dat geld zal de plantsoenendienst hem ook komen neerzetten. BRASILIA (Rtr./AFP) - President Joao Figueiredo van Brazilië heeft noodmaatregelen afgekon digd in Brasilia en tien andere steden rond de Braziliaanse hoofdstad. De maatregelen hou den in dat kranten, radio, televi sie en post gecensureerd worden en dat veiligheidstroepen het recht hebben gebouwen te door zoeken zonder huiszoekingsbe- vel.De maatregelen gelden voor Oe mooiste kollektie dieuooltzag! Haarlem: Barteljorrisslr. 20 (bij Grole Markt) tel.(023)312655 Amsterdam: Leidsestraat9 (bij Koningsplein) tel.(020)223596 Alle grote merken in huis KETTlER. HERLAG. ALLIBERT. 'LPi KURZ, ROVERGARDEN. AMI, J GROSFILLEX. LA LUNAenz kussens en parasols in meer dan 80 dessins WEBER-barbecues •volop keus voor elk budget uw aankoop zo mogelijk dezelfde dag nog GRATIS thuisbezorgd! Dagelijks geopend van A V 9 tot 6 uur, vrijdag koopavond. Rijnsburg -jV Vliet Zuidzijde 24. Rijnsburg *4 Tel. 01718-21301 een periode van 60 dagen. Zij moeten er voor zorgen dat de or de gehandhaafd blijft in de perio de rond het debat in het parle ment over het houden van recht streekse presidentsverkiezingen, aldus de woordvoerder. De oppositie heeft een voorstel in gediend de grondwet zodanig te wijzigen dat de opvolger van Fi gueiredo rechtstreeks gekozen kan worden. Het debat daarover begint op 25 april. President Figueiredo treedt vol gend jaar maart af. Volgens de huidige grondwet moet een kies college, waarin de regerende par tij de meerderheid heeft, zijn op volger benoemen. In Brazilië zijn massale betogingen gehouden voor rechtstreekse presidents verkiezingen. Begin deze week diende de president zelf een voorstel in om rechtstreekse ver kiezingen mogelijk te maken, maar pas in 1988. Dit voorstel werd door ruim anderhalf mil joen betogers in Sao Paulo met afkeurend gejoel begroet. De maatregelen zullen een massale bijeenkomst in de hoofdstad ver hinderen, die de oppositie wilde organiseren aan de vooravond van het debat in het parlement. De Libische leider Gaddafi heeft de staf van het volksbureau de opdracht gegeven op hun post te blijven „zelfs al duurt het een jaar", zo berichtte vanmorgen het Britse dagblad The Times, zich baserend op Libische bron nen. De Londense politie meldde van morgen wel dat de onderhande lingen in belang toenemen. Twee Arabische diplomaten treden als bemiddelaar op. Verhoogde acti viteit rond de ambassade gaf aanleiding tot speculaties dat een vreedzame beëindiging van het incident nabij zou kunen zijn. De politie wilde echter al leen maar zeggen dat de onder handelingen „langzaam, rustig en geduldig" voortgaan. De Brit se premier, Margaret Thatcher, die Portugal bezoekt, wordt daar voortdurend op de hoogte ge houden van de ontwikkeling van de situatie. In een brief aan de secretaris-gene raal van de Verenigde Naties, Ja- vier Perez de Cuellar, verklaarde de Britse vertegenwoordiger bij de VN dat Groot Brittannie zo spoedig mogelijk een vreedzame oplossing wil, "overeenkomstig het diplomatiek gebruik en de aanvaarde normen van interna tionaal gedrag". De brief was een reactie op een schrijven van Li bië aan Perez de Cuellar, waarin Engeland werd beschuldigd van het schenden van internationale overeenkomsten. Libië vroeg de secretaris-generaal van de VN Londen te overreden het beleg op te heffen. In het Libische schrijven werd met geen woord gerept van de schietpartij. Volgens de Amerikaanse omroep ABC heeft een Amerikaanse sa telliet dinsdag, enkele uren voor de schietpartij in Londen, een ra dioboodschap opgevangen van Libië aan de Libische ambassade in Londen. Daarin werd gezegd dat de ambassade met geweld moest reageren op de betoging van dinsdag voor de ambassade tegen Gaddafi. ABC had dit van Amerikaanse inlichtingenbron nen vernomen. De Amerikaanse regering waarschuwde de Britse autoriteiten, maar voor deze kon den reageren, waren de schoten al gevallen, aldus ABC. Een woordvoerder van Scotland Yard zei hiervan niets te weten. (Zie ook pagina 7) Franse communisten tot keus gedwongen Huursubsidie barst van bureaucratie PAGINA 19 Shirts met karakter. Leiden - Bert Schrier Herenmodes, Breestraat 152-154 Leiderdorp - Bert Schrier Herenmodes, Winkelhof 31 AMSTERDAM (ANP) - Vendex International (Vroom Dreesmann) heeft het vorig jaar afge sloten met een nettowinst van 190 miljoen gulden. Over het voorgaande boekjaar be droeg de winst 125 miljoen gul den. De handelsomzet steeg met elf procent, van 10,7 miljard tot f 11,8 miljard. Naar Vendex vandaag meedeelde zijn de vooruitzichten voor het lopende jaar positief. Ondanks stagnatie van de koopkracht in Nederland wordt een stijging van de nettowinst verwacht. Daarmee komt de winstcapaci teit naar het oordeel van het be stuur op een aanvaardbare om vang. Zonnig Droog en zonnig. Minimumtempera tuur ongeveer 4 graden, middagtem- peratuur ongeveer 18 graden. Matige zuidoostelijke wind. 20 april 1984 Zon op: 06.32 uur. zon onder: 20.46 uur. Maan op: 01.52 uur, maan onder: 09.10 zullen onze kantoren tot 16.00 uur geopend zijn. Voor het aannemen van advertentie-opdrachten voor onze edities van zaterdag 21 april geldt als uiterste inleveringstermijn: vrijdagmorgen 20 april 12.00 uur. Voor de krant van dinsdag 24 april is de sluitingstijd voor het aannemen van advertenties en sleuteltjes vrijdagmiddag 20 april 15.00 uur. Directie Leidsch/Alphens Dagblad kies komfort voor de halve prijs I periekt passende leder mocassin instapper met vlecht-voorblad. In zwart en bruin. (Ook met vetersluiting) Mt. 39 - 46 Winkelprijs 59.95 Bnstolprijs 40. t/m zaterdag ECHT IfOER I •feWAVi' Lange Gracht 5 - lelden I BLEISWIJK (ANP) - Veertien illegaal in Bleiswijk wonende en werkende Marokkanen zijn vandaag door agenten van de parketpolitie van Rotterdam en Den Haag op Schiphol het land uitgezet. De Rijkspo litie van het district Berkel en Rodenrijs, Bergschenhoek en Bleiswyk was de Marokkanen deze week op het spoor gekomen na twee aanrij dingen waarbij buitenlanders waren betrokken. De veertien Marokkanen hoorden tot een groep van zestien die onder erbarmelijke omstandigheden was gehuisvest in de schuur van een boerderij in Bleiswijk. Op de begane grond van de schuur - 15 vierkan te meter groot - sliepen vijf Marokkanen, terwijl op de iets grotere zolder nog eens 11 landgenoten een slaapplaats hadden. MOEDER GEWURGD - Een over spannen man (32) heeft gister avond in Zeist zijn bejaarde moe der (70) door wurging om het le ven gebracht. De vader heeft nog getracht zijn zoon hiervan af te houden, maar toen dit na een worsteling mislukte is hij naar de buren gevlucht om de politie te waarschuwen. Hoewel deze snel ter plaatse was was de vrouw al overleden. De zoon kon in de woning van zijn ouders worden aangehouden Het motief van zijn daad is nog onbekend. De vader is met een shock in het ziekenhuis opgeno- ÜÜJHet Motorhuis vondellaan 80 ma t/m za. 8.30-17.30 uur Werkgevers en werkne- mers 'n de Sociaal- Economische Raad zijn het opnieuw oneens over de mate van bezuinigingen en de wij ze van economisch herstel in de komende jaren. Maar principieel liggen de standpun ten niet ver uiteen. Uit het gisteren gepubliceerde ontwerp-advies van de SER blijkt dat de werkgevers kennelijk overtuigd zijn geraakt van wat de vakbeweging al jaren roept, namelijk dat drastisch bezuinigen de binnenlandse bestedingen kan aantasten en dat herverdeling van arbeid een harde noodzaak is. De vraag is alleen hoe het een kan worden voorkomen en het ander kan worden bevorderd. De praktijk oogt wat dat betreft niet erg rooskleurig. Voor zover er sprake is van een economisch herstel, mani festeert dat zich voornamelijk bij de exportbedrijven, die niet bepaald het grootste aandeel leveren in de werkgelegenheid. Binnenslands opererende bedrijven hebben, ondanks de lichte econo mische opleving, nog steeds te lij den van een teruglopende koop kracht, waardoor de binnenlandse bestedingen nauwelijks aantrekken en er niet noemenswaardig wordt geïnvesteerd. Zolang die situatie voortduurt, zal de werkgelegenheid onder grote druk blijven staan. Radicaal bezuinigen in de (semi- )overheidssector zal hierin geen verandering verandering brengen, maar veeleer averechts werken vanwege het eerdergenoemde ef fect van een dalende koopkracht op de binnenlandse bestedingen. Dat bleek onlangs nog eens uit prognoses van het Centraal Plan bureau. Het is een verheugend teken dat dit besef nu ook tot de werkgeversor ganisaties is doorgedrongen. Zij pleiten weliswaar voor verregaan de bezuinigingen in de jaren '85 en '86 (16 tot 18 miljard gulden), maar verbinden daaraan uitdrukkelijk de voorwaarde dat er sprake moet zijn van economische groei. Als die groei tegenvalt, moet er minder worden bezuinigd. Dit bewustzijn alleen zal echter niet toereikend zijn om een economisch herstelbeleid vorm te geven. Het zal gepaard moeten gaan met een verregaande herverdeling van ar beid en een stimuleringsbeleid met gerichte investeringen Wat dat aangaat valt er voor de werkgevers en de overheid nog een hoop werk te verrichten. Want ondanks de goede bedoelingen van de werkgeversorganisaties in de SER blijkt de bereidheid van on dernemers om aan werktijdverkor ting mee te werken niet erg groot. In dat verband kan onder meer worden gewezen op de moeizaam verlopende onderhandelingen bij Philips en bij andere bedrijven in de metaalsector. Er zal enig missie werk moeten worden verricht om de werkgevers over de drempel te helpen. De overheid kan daarbij een belang rijke rol vervullen. Het onafhankelij ke SER-lid prof. Wolfson heeft daarvoor al enkele belangwekken de suggesties aangedragen breng de belastingen en premies omlaag en gebruik deze lastenverlichting voor een 'deal' met werkgevers en vakbeweging om de herverdeling van arbeid verder vorm te geven. Daarmee zouden twee vliegen in één klap kunnen worden geslagen: de koopkracht kan op peil blijven en de druk om tot werktijdverkorting te komen, kan worden vergroot. Het kabinet zou daarbij zelf het goede voorbeeld kunnen geven door de arbeidstijdverkorting, en vooral de volledige herbezetting van vrijko mende banen, bij de overheid krachtig te bevorderen. Bouwmaterialen Hoofdstraat 130 Leiderdorp tel. 071-895420 Zaterdag 21 april a.s. demonstratie sierbestrating van 10.00-16.00 uur Ja ik wil deze komplete krant over wereld, stad en land oraao 4 weken voor 10.- op proef in de bus ontvangen. Daarna beslis ik over een definitief abonnement. Noteer mij voor een kwartaalabonnement (f 63.10), vóór het abonnement ingaat, ontvang ik de krant 2 weken gratis. Naam Adres Tel. U kunt deze bon opsturen naar het Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden In plaats van de bon op te sturen, kunt u n bellen (071-144941)

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 1