«ONGEKEND^ kamsteeg voorschoten C Wij komen ruimte te kort NU Keus uit 200 occasions' YS en olielanden stuwen kredietverlening omhoog Geen dwang bij kerkwake Bank voor Internationale Betalingen: Verdachten Heineken-zaak nog niet uitgeleverd DE TIJD ELSEVIERS m |ccas»ow«ST^ I OCCASIONSvomoe LAAGSTE PRIJZEN GROOTSTE ZEKERHEID! \ï2SS&Sfy~* DONDERDAG 19 APRIL 1984 Varia BAZEL (DPA) - De internationale kredietverlening is in het vierde kwartaal van het afgelopen jaar krachtig opgeleefd. Vooral de Amerikaanse banken en de lan den van de Organisatie van Olie- Exporterende Landen (OPEC) hadden daarin een belangrijk aandeel. Van de toeneming van de kredietverlening profiteerden ook de ontwikkelingslanden, zij het die in Latijns-Amerika in mindere mate, zo blijkt uit het jongste kwartaalverslag van de Bank voor Internationale Beta lingen (BIB) in Bazel. De bruto vorderingen van de ban ken in het buitenland namen in het vierde kwartaal van 1983 toe met 56,5 miljard dollar tot 1,75 biljoen dollar. De groei in het derde kwartaal was met 28,4 mil jard dollar slechts half zo groot. Doordat de kredietverlening in de eerste helft van 1983 slechts weinig toenam kwam de groei van het netto kredietvolume over het gehele jaar ondanks de opleving in het vierde kwartaal uit op slechts 8,5 procent, minder dan ooit tevoren. In 1982 was er een toeneming met tien procent en in 1981 met ruim twintig pro cent. B>.e BIB, een overkoepelende in stantie van de centrale banken van de westerse landen, noemt het in haar kwartaalverslag op vallend dat de banken in de Ver enigde Staten steeds meer geld in het buitenland opnemen. De bruto verplichtingen van de Amerikaanse banken in het bui tenland stegen in het vierde kwartaal met 29,1 miljard dollar, terwijl hun netto tegoeden van het buitenland afnamen van on geveer 116 miljard dollar tot 99 miljard dollar. Deze ontwikke ling valt volgens de BIB te ver klaren uit de grote vraag naar krediet vanuit het Amerikaanse bedrijfsleven en de aanhouden de liquiditeit van de Euro-kre- Van de kredietverlening aan lan den buiten de westerse wereld ging in het vierde kwartaal van 1983 het grootste deel naar de OPEC-staten. Deze landen na men 7,2 miljard dollar op tegen 1,3 miljard dollar in het derde kwartaal. Naar de ontwikke lingslanden zonder olie ging 4,7 miljard dollar. In het derde kwar taal was dat slechts 0,9 miljard, dollar. De kredietverlening aan de La tijns-Amerikaanse landen nam minder sterk toe, namelijk van 1,6 miljard dollar tot 2,7 miljard dollar. De BIB wijst erop dat het hierbij evenals in voorgaande kwartalen ging om „niet spon taan" verstrekte kredieten. Daar mee worden leningen bedoeld die zijn gekoppeld aan kredieten van het Internationale Monetaire Fonds (IMF). De vorderingen van de banken op Mexico stegen met 1,4 miljard dollar en die op Argentinië met 0,4 miljard dollar. Brazilië kwam 0,3 miljard dollar dieper in het krijt te staan en Chi li 0,2 miljard. Oost-Europa De vorderingen van het internatio nale bankwezen op de Oosteuro- pese landen namen in het vierde kwartaal toe met 1,2 miljard dol lar nadat er sinds begin 1982 sprake is geweest van een voort durende vermindering. De schuld van de Sowjet-Unie werd 1,2 miljard dollar groter en die van Hongarije 0,5 miljard. Daar staat tegenover dat de vorderin gen van de banken op Polen aan zienlijk zijn verminderd, aldus zijn verminderd, aldus de BIB. PARIJS/DEN HAAG (ANP) - De behandeling van het Nederlandse ver zoek tot uitlevering van de twee Nederlandse verdachten van de ont voering van biermagnaat Freddy Heineken is door een rechtbank in Parijs uitgesteld tot 2 mei. De rechter besloot hiertoe omdat de verdedi ging van de 27-jarige C. van H. en de 26-jarige W.H. niet de gelegenheid heeft gehad nieuwe stukken te bestuderen die aan de dossiers waren toegevoegd, aldus een woordvoerder van het ministerie van justitie. In die nieuwe stukken doet Nederland een beroep op de mogelijkheid uit het uitleveringsverdrag van 1895 om tot uitlevering over te gaan in bijzondere gevallen. De tenlaste gelegde misdrijven ontvoering en af persing komen niet voor op de lijst van het uitleveringsverdrag. Alleen de misdrijven van bedreiging en het gebruik maken van geweld, waar de twee Amsterdammers ook van worden verdacht, staan op die lijst. Maar in dat geval mogen de verdachten na uitlevering aan Nederland alleen voor bedreiging en geweld terecht staan. Een van de twee Amsterdamse rechercheurs, die maandag werden aan gehouden op verdenking van het doorspelen van geheime gegevens over de ontvoering van Heineken en Doderer naar het weekblad Pano rama, is gisteren vrijgelaten. Dit heeft de Amsterdamse officier van justitie, H.P. Wooldrik, meegedeeld. De tweede politieman, B.S. (31), blijft in arrest. Wooldrik zei dat de ver denkingen tegen hem gedurende het onderzoek steeds sterker gewor den zijn. HP wijdt zijn nummer van deze week (een 'paasspecial') geheel aan de vraag: '1964-1984, wat ge beurde er met het linkse levens gevoel'? Het Nieuw Links van toen, tegen de opkomende Nieuw Rechts filosofie in de PvdA van nu. Waar zijn de docto randussen gebleven? Hoe staat het met de bezetters en studen tenleiders? Tot slot een weer woord van Joop den Uyl. Het is een gedegen werkstuk waar in 'links' van toen soms een wel verdiend démasqué te beurt valt. Emma Brunt: 'Nederland is niet rechtser geworden, het is armer. Dat is jammer, maar daar staat tegenover dat ik meer vertrou wen heb in de mensen die zich nu links noemen dan in de praatjesmakers van vijftien jaar geleden, toen socialisme nog gra tis was'. Arie Van der Zwan: Al binnen twee jaar na '66 was de inhoud van Nieuw Links geheel veran derd, zonder dat de mensen die erbij betrokken waren daar erg in hadden. Dat kon natuurlijk ge beuren omdat het zo'n los geheel was'. Centraal in het themanummer staat een sfeerverslag rond een reünie van leden van het studen- tenverzet in Tilburg. Het 'wij' blijkt geheel in de lijn van de mo de veranderd in het 'ik'. Henk Hofland voelt zich dan ook aller minst bedreigd: Deze crisis daagt niet uit en dwingt niet tot een gemeenschappelijke actie. Ze verdooft en versnippert...Ik lees niets, ik hoor niets, ik merk niet dat de montere jeugd aan de poten van mijn stoel zit te zagen'. PvdA-leider Den Uyl: 'Er zijn grote fouten gemaakt in de besturing van de verzorgingsstaat, maar dat is geen reden de sociale rechtsstaat te laten vallen... gelet op de desintegratie en vergrui zing die zich aftekent: wat een kansen voor links'. Oud-premier De Jong vertelt in De Tijd van deze week over de open brief die hij met andere oud-mi nisters aan de CDA-fractie stuur de: 'Het zou rampzalig zijn als er een beslissing zou vallen geen kruisraketten te plaatsen. Daar om heb ik de Staatsalmanak er bij genomen, ben de kabinetten van na de oorlog nagelopen en heb alle levende christendemo cratische bewindslieden aange schreven. We vonden dat we een beetje tegenwicht moesten bie den tegen alle argumenten vóór plaatsing". Ook een verhaal over de mensen die bij de omroep moeten zorgen voor hoge kijkcijfers. Hoe maak je succes? John van de Rest van de TROS: "Het gezin van onze hulp hier in het dorp: Henk, Tine en de twee kinderen. Die zijn het volk: die moeten het begrijpen en tevreden zijn. Dat kan door er spanning, emoties, een familie conflict, beetje humor, beetje er otiek in te doen". Ted de Braak is de bestseller van de NCRV: "Ik hou vol dat ik een soort pop-art breng. Wat is er te gen iedereen nu maar eens lek ker zijn gang te laten gaan op tv? Als het uit Amerika kwam, en het werd gepresenteerd door ie mand met drs voor zijn naam, zou de VPRO het uitzenden en zouden we het allemaal een artis tiek programma vinden". In 'De arts en dë grenzen van het declaratieformulier' doet De Tijd een boekje open over de artsen die zich weieens 'verschrijven', een deftig woord voor ordinaire fraude. Het komt niet veel voor, schrijft De Tijd, maar wat te den ken van huidartsen die verwij s- kaarten vervalsten om zo meer geld van het ziekenfonds te ont vangen dan waarop ze recht had den. Verder in De Tijd feministische fo to's uit Nicaragua van Bertien van Manen, 'De CDA-kiezers zijn rechtser dan de fractie' en Morris West over de paus en het stille schisma. Elseviers Magazine staat deze week in het teken van het chris tendom. Het omslagartikel 'Het nieuwe gezicht van God' geeft de theologische discussie weer over het nut van God sinds Ausch witz. Ook in de theologie bleek de gedachte onverteerbaar, dat God had toegelaten dat miljoe- nert onschuldigen een afschuwe lijke dood werden ingejaagd. Het oude gezicht van God werd on herstelbaar verminkt, aldus EM, dat onder anderen de Leidse pro fessor Heering aan het woord laat. René de Bok en Frank Lafort mop peren in EM op de kerken die met hun standpunt over kernwa pens, "de kwetsbaarheid van het CDA als doelwit voor hun pre ken hanteren. Het is een fun damentalistische aanpak die vooral minister-president Lub bers altijd met klem heeft ontra den". De schrijvers concluderen dat de intern hevig verdeelde kerken eerder verlammend dan stimulerend werken op het CDA. Ook Ferry Hoogendijk neemt pre mier Lubbers in bescherming. In een analyse van de meest recente ontwikkelingen in de kruisraket tenkwestie verwijt Hoogendijk zowel D'66 als onze zuiderburen gekozen te hebben voor een 'laf fe uitweg': uitstel van de beslis sing. Hij ziet nog mogelijkheden om een kabinetscrisis over dit heikele onderwerp te voorko men: minister De Ruiter moet af treden, maar beseft tegelijk dat het CDA dan onder nog zwaarde re druk komt te staan en conclu deert mèt Lubbers dat de kans op een kabinetscrisis groot is. Verder in EM Kommer Damen, de scheepsbouwer die Wilton Feij- enoord wilde redden door dui zend man op straat te zetten. Hij mag in EM vertellen dat hij groot gelijk had en nog zal krijgen. Over zijn eigen succes-business vertelt hij: "Leiding en staf ver dienen geen hoge salarissen, dat is heel middelmatig. Het zou ho ger moeten zijn. Dat zou óók goed zijn voor de werkgelegen heid. Die categorie kan dan weer mensen in dienst nemen: een huishoudster of een tuinman en vaker gebruik maken van vak mensen zoals schilders en be hangers". Voor de kerkdiensten rond Goede Vrijdag zie pagina 13 Vanzelfsprekend kan een plaat selijke kerkeraad niet worden voorgeschreven, een kerk open te stellen voor een 'kerkwake' in de actieweek tegen de kruisra ketten (6 tot 12 mei). Dat schrijft het algemeen bestuur van de her vormde synode in een brief aan alle hervormde kerkeraden. "Waar men het houden van een kerkwake een onjuist gebruik van het kerkgebouw vindt, moet men het niet doen. Waar men meent, dat dit juist een kans is om als gemeente biddend en zich bezinnend samen te zijn, is het wellicht een welkome vorm". Het synodebestuur constateert, dat de samenleving zelden zo ver deeld is geweest over een punt van praktische politiek als op dit ogenblik. "Voorstanders en te genstanders maken beiden deel uit van de gemeente. Mogen wij elkaar vinden in gesprek en stil te, in gezamenlijk schuldbelijden en gebed voor vrede". Het syno debestuur hoopt, dat de kerkera den de wijsheid zullen hebben om in deze kritische periode geestelijke leiding aan hun ge meenten te geven. Beroepen. Hervormde Kerk: aangenomen naar streekgemeen- te Zuid-Limburg-centrum (Hoensbroek-Nuth) voor pasto raat en toerusting van vrijwilli gers mevrouw C. J. Menken-Be- kius Brunssum; beroepen te Wouterswoude (Fr.) S. de Jong Katwijk aan Zee, te Goor T. Wol- tinge Parrega-Hieslum, te Haar lem-Schoten T. Zevenbergen Den Haag; bedankt voor Hoog- kerk-Oostwold W. G. Gerritsen Alblasserdam. Gereformeerde Kerken: aangeno men de benoeming tot geestelijk verzorger van de stichting Pasto raat Werkers Overzee (bagger- en constructiebedrijven) J. Koop- mans Metslawier. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: beroepen te Zuidwolde (Dr.) P. de Jong Sneek-Koudum. M. Golverdingen 's Gravenzan- de. Amsterdam Omdat hervormd Amsterdam ruim een half miljoen op de be groting tekort komt, moet er be zuinigd worden. Maatregelen zijn: samengaan met de gerefor meerden, sluiting van kerken en het terugbrengen van het aantal plaatsen voor een predikant van gereformeerde-bondskleur tot één (nu twee). De centrale kerke raad wil ook de 17de-eeuwse Noorderkerk afstoten en die ge meente, waar de gereformeerde- bonder C. Blenk predikant is, voegen bij de Jeruzalemkerk. Daar werkt de 'bonder' ds. W. G. J. van der Sluys, maar die zou an der werk krijgen. De Gereformeerde Bond heeft er financieel wel wat voor over om de Noorderkerk open te houden, maar dat wil de Amsterdamse centrale kerkeraad niet omdat dit niet eerlijk zou zijn tegenover andere wijkgemeenten. Ds. Blenk noemt in De Waarheids vriend, het blad van de Bond, sa menvoeging van beide wijkge meenten absurd. Gezien het le dental zou dat een veel te zware belasting voor één predikant worden. Ook zou dat een verlies aan kerkgangers tot gevolg heb ben. Opheffing van de kerkeraad van de Noorderkerk acht hij 'in flagrante strijd met de betekenis van de ambten en het gebrek aan ambtsdragers in de grote stad'. Werkloosheid. Zolang de sociale wetten niet van toepassing zijn op mensen met overwegend geestelijk werk, zullen de kerken passende voorzieningen moeten treffen voor gevallen van onvrij willige werldoosheid. De alge mene ledenvergadering van de Bond van Nederlandse Predi kanten zal dit bestuursvoorstel op 7 mei in Utrecht behandelen. Geschorst. Kardinaal-aartsbis- schop Sales van Rio de Janeiro (Brazilië) heeft twee docenten van de pauselijke universiteit in die stad geschorst, omdat zij, naar hij zegt, 'marxistische denk- categorieèn' in hun onderwijs ge bruikten. Het zijn de priesters Clodovis Boff en Antonio Moser. Sales geldt als 'behoudend'. Zowel de studenten van de theolo gische faculteit als de Braziliaan se bisschoppenconferentie heb ben tegen dit besluit protest aan getekend. Het bestuur van de bisschoppenconferentie pro beert te bemiddelen, maar dat is moeilijk omdat het sympathiek staat tegenover de geschorsten. Sales had vorige maand al vier progressieve theologische do centen aan de kant gezet. Hoe duister zijn de wegen van El- sevier-NDU, uitgever van onder meer het Algemeen Dagblad, Rijn en Gouwe, het Vrije Volk en NRC-Handelblad? Zeer duister, luidt het antwoord van de onder nemingsraad van die laatste krant, die vecht tegen de pogin gen van de concernleiding om via een op te richten Zwitserse vennootschap de Nederlandse belastingdruk te ontwijken. Jeroen Terlingen legde zijn hand op de brief van een woedende werknemer, die de knuppel in het hoenderhok heeft gegooid door aan te dringen op het aftre den van topman J.P. Vinken die hij van witte-boordencriminali- teit beschuldigt. In 'hoe wordt Nederland gere geerd' ditmaal de schijnwerper op Eelco Brinkman, jeugdig mi nister van WVC. "Ik ben een be stuurder. Dus ik denk dan: boeiend besluit. Maar als je dat dicteert, wat gebeurt er dan daar na? Je hebt wel een hele serie voetvolk nodig om dat besluit uit te voeren". Een minister die ge zag wil uitstralen. "Dan zeg ik: Jan de burgemeester vond dit, Piet het Kamerlid dacht er zo over, maar tenslotte heb ik, Eel co Brinkman, de minister, zo be schikt". Rudie van Meurs trekt in VN lijnen tussen de Grontmij, verklaard te genstander van een grondpoli- tiek, en de vroegere KVP. Het geen de macht van deze onderne ming moet verklaren, die on danks lokale protesten voor de derde keer munt slaat uit de Ne derlandse bodem: door de gaten, die ooit klei en later zand en grind opleverden nu weer te dempen met giftig havenslib. Vrouwen die tippelen zijn in feite vogelvrij. Enerzijds lopen ze voortdurend het risico van ver krachting, geslachtsziekten en beroving; anderzijds staat de po litie klaar om ze op te pakken op willekeurige wijze en momenten. Hanneke Acker stelt in VN de 'vicieuze cirkel' van de straat- prostitutie aan de kaak. Verder ging Doeschka Meijsing op zoek naar de formule van Pen- quin-uitgever Peter Mayer, schrijft filosoof Frits Staal over zijn 'brandende kwestie' en be- schijft de Belg Simon Leys 'doemdenker' George Orwell als miskend socialist. De bijlage is gewijd aan boeken. Van 19/4 t/m 21/4 Grandioze Tuinmeubelshow op onze galerij Merk type Kenteken Bouwjaar Nieuwprijs Norm. prijs Festival prijs Talbot Horizon LS 23-US-48 mrt. '78 14815, 6950,— 5500,- Peugeot 104 GL DD-48-SG mrt. '79 15250, 6950,— 5950,- VW Golf C 36-XS-82 sept. '78 18296, 7950,— 6750,- Opel Kadett 1.2 N 23-VR-73 juni '78 14673,— 7950,— 6950,- Ford Fiësta 1.1 L DK-07-BS mrt. '79 16903,— 7950,— 6950,- Ford Taunus 1.6 L Kombi DJ-56-VJ jan. '79 24542,— 7800,— 7250,- Renault 4 GTL GK-92-JT okt. '80 14500,— 8750,— 7950,- Mitsubishi Colt GLX DK-78-NP feb. '79 18695,— 8950,— 8250,- Renault 5 TL FT-10-RS feb. '80 16780,— 9500,— 8750,- Citroen Visa Club GF-79-RY aug. '80 14540,— 9500,— 8750.- Renault 14 TL FH-96-KR jan. '80 18750,— 10250,— 8950,- Volvo 343 GL Automaat DS-27-VL mrt. '79 22210,— 10950,— 9800,- Audi 80 L FT-81-LH feb. '80 22310,— 11500, 9950,- Opel Kadett 1.3 S FP-86-VB jan. '80 18234,— 11750, 10750,- VW Golf C GY-10-LB mei '81 18296, 11950, 10950,- Honda Civic KS-30-GP aug, '81 16995,- 11950,— 11250,- Peugeot 305 GLS GF-92-LS juli '80 22065,— 12950,— 11500,- Volvo 345 GL GB-13-KG mei '80 21650,— 13500,— 12500,- Datsun Bluebird 1.8 GL GT-75-SG apr. '81 22695,— 14750, 13750,- VW Golf SC GY-01-ZK mei '81 20899,— 14950, 13950,- Opel Kadett Diesel HS-79-LK apr. '82 22224,— 16950,— 15950,- Opel Rekord 2.0 N Stationcar GT-86-DP mrt. '81 27200,— 18950,— 16950,- VW Passat CL Diesel JS-96-HV feb. '83 29300,— 26500,— 24950,- VW Santana GX5 JZ-11-YP mei '83 37198,— 29500,— 27500,- Audi 100 CC JD-78-VT okt. '82 45482,— 37500,— 35950,- Audi Coupé GT JB:70-LK okt. '82 50661,— 37500,— 36500,- l 5 Kamsteeg ,,eS m.b.t. I B P..W9 al „.mMwa Kamsteeg occasions-Dan weet je wat je hebt. II I lUf OipeOQQB Het Occasioncentrum, Hofweg 39, Voorschoten, Zilverfabriek), tel. 071-769307. Geopend: dagelijks van 9.00 tot 18.00, zaterdag van 10.00 tot 17.00 en vrijdagavond tot 21.00. U vindt in de regio nergens zo'n uitgebreid assortiment. Het bespaart u tijd en energie door bij ons de juiste keus te maken.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 11