c Studenten in protest: te weinig docenten, te veel bezuinigingen Rechters: ze vreten je niet op 3- LEZERS SCHRIJVEN Lusthoflaanschool en Rembrandt winnaars Leids schoolvoetbal Leiden LEIDEN In de dierentuin ge dragen mensen zich soms zo. Een gezelschap - vader, moe der, dochter en zoon - schuifelt naar het hok met de leeuwen. Vader durft niet te dicht bij de tralies te gaan staan en vrouw en kinderen volgen zijn voor beeld. Waarom? Bang? Ze kunnen weten dat de leeuwen maar eens per dag tot leven ko men. Als de oppasser met gro te, bloederige stukken vlees verschijnt. Pas dan verdwijnt de apathie, pas dan zijn de leeuwen weer even kwiek, strijdlustig. De rest van de dag liggen ze uit gestrekt in de kooi, of lopen ze sloom rond. Bang zijn voor de ze beesten getuigt niet van veel inzicht, want deze leeuwen doen geen vlieg kwaad, sterker nog: de vliegen doen hen kwaad. Toch bewaren mensen afstand. In de rechtszaal soms hetzelfde door Wim Brands tafereel. De naam van een ver dachte wordt omgeroepen, de, persoon komt naar voren en blijft op een meter afstand van de balie stilstaan. Alsof er tus sen hem en de rechter een stin kende sloot ligt. Zijn lotgenoten die in de zaal stil-' zwijgend op hun beurt zitten te wachten prenten deze situatie klaarblijkelijk goed in hun ge heugen. Want wat zien we? Ook zij blijven op afstand als hun zaak wordt behandeld. Bang0 Trekken we de vergelijking tussen de dierentuin en de rechtszaal resoluut door, dan moet ik nu schrijven: waarom zouden ze bang moeten zijn; ie dereen weet toch dat de rech ter en de officier van justitie maar eens per dag tot leven ko men. Als de lunchtijd aan breekt. Maar dat schrijf ik niet, want het is niet waar. Rechters willen waarschijnlijk best met leeuwen worden ver geleken. Met leeuwen die wap perende manen hebben en hard maar rechtvaardig zijn - dus niet met de karikaturen die in onze dierentuinen slof fen. Hoewel...er bestaat natuurlijk wel degelijk een overeenkomst tussen die slome leeuwen en de leden van de rechterlijke macht: bang voor ze zijn is on zin, want ze vreten je niet op. Stralend Als u op klaarlichte dag - de zon hoog aan de hemel, stralend weer - in een auto rijdt die hele maal in orde is, behalve dan dat de koplampen kapot zijn, dan is er niks aan de hand. Simpel. Een kind kan de was doen. Maar die agenten dan, die ambte naren die mevrouw in novem ber '82 in Noordwijkerhout overdag bekeurden omdat één van haar koplampen kapot was? Brengen die hun was nog naar hun moeder? Of...wacht even....mistte het soms die dag? Was er sprake van een zonsverduistering? Was het 's middags al zo don ker dat automobilisten hun lichten moesten onsteken? Mevrouw had haar bekeuring be taald. Ze had het geld welis waar teruggestort gekregen, toegegeven, maar dat ze be taald had leek erop te wijzen dat ze aanvankelijk schuld had bekend, want anders betaal je toch niet. Hoe zat dat? Mevrouw wist het niet meer. Het was ook ook al zo lang geleden gebeurd, ja, dan vergeet je de feiten natuurlijk. Goed, dan het proces-verbaal maar eens gepakt: nu zou een opsom ming van feiten volgen. Ver geet het maar. Geen toelich ting. het proces-verbaal zweeg. En zo ging deze zaak in nevelen op. Was de duisternis die dag vroeg ingetreden? Men tastte in het duister: vrijspraak. Wachten De bode vond het een prachtig systeem, de rechter somde een paar voor- en nadelen op, blij ken zal of de officier van justi tie het een goed alternatief vond. Wachten. Daarover hebben we het. Het duurt lang totdat je wordt uit genodigd om voor de rechter te verschijnen. Neem die vrouw uit het vorige stukje: in novem ber '82 kreeg ze een bekeuring, in april '84 verschijnt ze voor de rechter. Maar goed, het wachten is dan DINSDAG 17 APRIL 1984 nog niet ten einde. Ook in de rechtszaal moet de verdachte regelmatig lang wachten. Op het papier staat dat hij om tien uur moet komen en wat blijkt: om elf uur is hij nog niet aan de beurt geweest. Dat is vervelend. Er ontstaat er gernis. Geschuifel, gesis, ge zucht: geluiden die maar één- ding uitdrukken: kom ik nog een keer aan de beurt of hoe zit dat? Gisterochtend beproefde men een nieuw systeem. Worden er anders bijvoorbeeld tien men sen per kwartier opgeroepen, nu vijf- Meer spreiding, een niet zo volle zaal. De verdachte was gisterochtend nog niet in de zaal of hij was al aan de beurt. Het systeem bleek dus deugdelijk. Maar er was ook een nadeel: op een be paald moment waren er geen verdachten meer voorradig. De rechter en de officier moesten wachten. Of ze dat zo leuk heb ben gevonden? in de Mors op de velden van v.v. Leiden en ZLC). Het was de Lusthoflaanschool die uiteindelijk met de eer ging strij ken door in de finale de Groen van Prinsterer met 2-1 te ver slaan. Beide scholen hadden de eindstrijd bereikt door in de hal ve finales respectievelijk de Dukdalf en de Zijlwijkschool te kloppen. De Lusthoflaanschool had daar tegen de Dukdalf, na een 1-1 eindstand, overigens strafschoopen voor nodig. Groen van Prinsterer versloeg Zijlwijk met 3-1. In de strijd om de derde en vierde plaats won de Dukdalf met 3-1 van de Zijkwijkschool. Aan de Boshuizerkade kwamen de B- en C-junioren van het voortge zet onderwijs in actie. Grote win naar werd de Rembrandt Scho lengemeenschappen door in bei de gevallen het kampioenschap te grijpen. Bij de B-junioren ver sloeg het eerste team van Rem brandt het eerste elftal van de Vlietschans met 3-1. Rembrandt had de finale bereikt door in de halve finale De Leidse 1 door middel van strafschoppen (na de Lusthoflaanschool, dat bij de basisscholen Het kampioensteam een 0-0 eindstand) terug te wij zen. De Vlietschans versloeg in de halve finale de Louise de Co- ligny met 1-0. De Leidse werd derde door vervolgens met 2-0 Louise de Coligny te kloppen. Strafschoppen moesten de beslis sing brengen in de finale bij de C-junioren, nadat de Willem Ale xander mavo en de Rembrandt Scholengemeenschap 1 in de fi nale geen van beide hadden ge scoord. Van de elfmeterstip af bleek de Rembrandt daar het De B-junioren van de Rembrandt Scholengemeenschap, die evenals de C-junioren de titel pakten. (foto Holvast) beste in. De Willem Alexander was in de halve finale ook al met penaltys geconfronteerd nadat het tegen De Leidse 1 eveneens 0-0 was gebleven. Rembrandt had in de halve finales het eerste team van de Louise de Coligny met 1-0 verslagen. En of het niet opkon: ook de strijd om de derde en vierde plaats werd via de wit te stip beslist. Louise de Coligny en De Leidse hiielden het op 1-1; De Leidse schoot vervolgens de meeste strafschoppen raak. De Morspoortbrug is van zijn bovenbouw ontdaan, dat per boot wordt afgevoerd. Stamtafel Met veel belangstelling "Aan de stamtafel" over Leiden gelezen, maar een ding zint mij niet. Dat' mijn vader, Willem Ravensber- gen alias de Krent, jarenlang schatrijk is geweest, klopt. Dat hij met een briefje van duizend een sigaret opstak, klopt ook. Dat hij vervolgens straatarm is gestorven, klopt ook nog maar dat hij door de sociale dienst is begraven is pertinent niet waar. Mijn broer en ik hebben dat zelf bekostigd omdat hij er niet voor verzekerd bleek te zijn. Wij heb ben nooit een cent van sociale za ken getrokken. Jan Ravensbergen v.d. Valk Boumanweg 22 Leiderdorp Parkeren Als inwoner van Sassenheim heeft men veel keus als men wil win kelen. Men kan in Sassenheim zelf, in Lisse of Hillegom terecht. Dit levert geen problemen op: parkeerruimte genoeg en nog gratis ook. Als je dan besluit om naar Leiden te gaan vanwege de grotere ver scheidenheid aan winkels, dan kom je van de koude kermis thuis. De onbeschaamdheid van een (burger-)automobilist om zelfs maar te denken dat er in Leiden zomaar geparkeerd kan worden! Uit ervaring wist ik dat parkeren in de binnenstad on mogelijk is, dus besloot ik te par keren achter de ANWB vesti ging. Het probleem was alleen dat alle vakken vol stonden. Er was nog wel plaats, maar dat was buiten een vak. Ik stond daar niemand in de weg; niet de ande re geparkeerde auto's en ook het doorgaande verkeer niet. Toen ik bij mijn auto terugkeerde prijkte er echter een bon op de voorruit. Er stonden drie ver keersagenten te praten waarvan er twee geüniformeerd waren. Ik vroeg de mannelijke agent waar om ik een bon had gekregen, waarop deze antwoordde dat dat op de bon stond. Op de bon stond dat de reden was dat ik buiten een parkeervak had ge parkeerd. Toen ik daarop zei dat de auto toch niemand in de weg stond begon een vrouwelijke (ongeuniformeerde-) verkeers agente te lachen terwijl de man nelijke (geüniformeerde-) agent mij meedeelde dat er meestal meer auto's zo geparkeerd wer den en dat dan uiteindelijk de doorgang geblokkeerd werd. Met andere woorden; ik werd be keurd voor de mogelijke overtre dingen van anderen! Iedereen kent de uitdrukking "interpreta tie geven van de wet", echter ik ben zeer ruimdenkend, maar dit gaat zelfs mij te ver! Toen ik na veel (verkeers-)trammelant het politiebureau bereikte om met iemand van de verkeerspolitie hier over van gedachten te wisse len bleek dat ik alleen kon praten met degene die de bekeuring ge schreven had. Het enige alterna tief naast betalen was het voor te laten komen, met het risico op een nog hogere strafsom. Hoewel ik het er niet mee eens was wist ik dat men als burger toch aan het kortste eind trekt en besloot ik te betalen, wat dan wel gein- terpreteerd wordt als een schuld bekentenis. Na de boete betaald te hebben liep ik terug naar mijn auto door de straat waar het politiebureau aan gelegen is. Tot mijn verbijstering stonden al de parkeermeters op rood, behalve één van een burger die precies weg ging. Ook ston den er enige politiebusjes schots en scheef, half op de stoep gepar keerd. Het was twaalf uur dus het kon zijn dat de verkeerspoli tie aan het eten was en zodoende hun collega's die in overtreding waren niet konden bekeuren, maar ja wie dat gelooft... Ik ben er altijd van overtuigd ge weest dat iedereen voor de wet gelijk is en dan werkt zo'n erva ring heel ontnuchterend. Maar ja, je leert het meest van je fouten en in dit geval was dat naar Lei den te gaan om te winkelen in plaats van dichter bij huis. Ik vroeg me al af waarom het zo stil was in de winkels... D. Verveer, Kagerdreef 116, Sassenheim. Passionen Aan het einde van het bericht 'Pas sionen in Leiden' (vrijdag 6 april) staat te lezen dat het Bachkoor Holland met deze concerten de traditie voortzet van de Passio nen in de Grote Kerk te Naarden. Ten onrechte wordt hierdoor de indruk gewekt, als zou er een einde zyn gekomen aan de uit voeringen aldaar op Goede Vrij dag en de zaterdag daarop vol gend. Niets is echter minder waar. Deze gaan gewoon door, ook al zijn ve le leden uitgetreden wegens on enigheden, onder andere over geld! M.M. Schijfsma Zoeterwoudse Singel 85 Leiden 'Parkeerruimte slechte norm voor sluitings tijden café's' LEIDEN - Juist de cafés die per auto slecht bereikbaar zijn zou den langer open moeten zijn. Dit stelt de ENFB in een brief aan de leden van de commissie algeme ne en bestuurlijke aangelegenhe den. Eén café mag in het weekeinde lan ger open zijn en drie andere niet in verband met het criterium: parkeergelegenheid. De ENFB is het met de.ze keuze niet eens. Volgens de bond is het fout om de aanwezigheid van parkeerge legenheid doorslaggevend te la ten zijn. De bond stelt dat het veel beter is om juist het ontbreken van par- keermogelijkheden als criterium te gebruiken. "Immers, bij lange re openingstijden stijgt het per centage mensen dat beneveld het café verlaat. De verleiding om dan met de auto naar huis te gaan is veel groter als de moge lijkheid bestaat om deze dichtbij gemakkelijk te kunnen parke ren". De ENFB vervolgt: "Parkeerover last is natuurlijk te bestrijden door overtreders aan te pakken. Doet men dit niet en omzeilt men dit probleem door cafés aan te wijzen die goed per auto zijn te bereiken, dan zwicht men ten koste van de verkeersveilig heid". Problemen bij subfaculteit psychologie LEIDEN - Psychologiestudenten hebben gistermorgen fel geprotesteerd tegen de bezui nigingen op het onderwijs en het nijpend tekort aan docenten, terwijl er meer doctoraal studenten dan ooit zijn binnen de subfaculteit psychologie. Om aandacht voor deze problemen te krijgen, hebben de studenten de vergadering van de faculteitsraad, ge houden in het museum van volkenkunde, tijdelijk verstoord. Volgens de psychologen in spe, die zich hebben verenigd onder de naam 'De Kring', is de aanloop van studenten als gevolg van de twee fasen-structuur, zo groot geworden dat er nauwelijks nog sprake kan zijn van gedegen on derwijs. Daar komt nog bij dat door de bezuinigingen en een an der financieringsmodel er flink is gesnoeid op de begroting on derwijs. Woordvoerster Lonneke Kleyn verklaarde na afloop dat de actie toch wel enig resultaat heeft ge had. "De faculteitsraad heeft ten minste de nijpende onderwijssi tuatie erkend en zij heeft een commissie aan het werk gezet, die de komende weken gaat be kijken wat hieraan te doen valt". Het college van bestuur antwoord de gisteravond tijdens de univer siteitsraad op vragen van de Leidse Studentenbond van de problemen op de hoogte te zijn, maar vooralsnog niet te willen ingrijpen. "Dit is in eerste instan tie een zaak van het faculteitsbe stuur". De overgangsproblemen naar de twee fasen-structuur bij de sub faculteit Psychologie zijn dit jaar eigenlijk pas goed zichtbaar ge- LEIDEN Op de sportcomplexen Morsch II en Boshuizerkade is gisteren het eerste deel van de Leidse schoolvoetbalkampioen- schappen afgewerkt. In tegen stelling tot wat de laatste jaren een slecht gebruik was gewor den, troffen de deelnemers en de organiserende Commissie voor het Schoolvoetbal ditmaal uitste kend weer en konden de wed strijden vlot worden afgewerkt. Het aantal kwetsuren bleef zeer be perkt, terwijl het fraaie weer er ook aan bijdroeg dat het vanda lisme van bescheiden aard bleef, zij het dat de kleedkamers aan de Boshuizerkade er niet helemaal ongeschonden van af kwamen. In het Morskwartier streden de ba sisscholen (jongens) om de Leid se titel, zy het lang niet alle, me de doordat de paasvakantie nog niet overal begonnen is. Ver deeld over acht poules deden niettemin 32 elftallen (sommige scholen hadden er twee) een gooi naar het kampioenschap dat recht geeft op deelneming aan de streekfinales op 2 mei (eveneens worden. De nieuwe-stijl-studën- ten beginnen namelijk al na an derhalf jaar aan de doctoraalstu die. Zij lopen daarmee de oude stijl studenten die pas na drie jaar aan het topvak beginnen voor de voeten. Stuwmeer De groep psychologiestudenten heeft berekend dat over twee jaar zo'n 1000 studenten aan de doctoraalfase bezig zijn. Voor dit jaar leidt het zogenaamde 'stuw meereffect' al tot een tekort van onderwijsgelden voor in totaal 14.000 uur. Pas na '87 als het me- Studenten psychologie in demonstratieve optocht door de tuin van het museum van volkenkunde. (fotc rendeel van de oude studenten is afgestudeerd, worden de aantal len weer een beetje normaal. Deze maand zijn reeds de eerste 150 studenten nieuwe-stijl met hun doctoraal begonnen. Zij ko men bij 430 oude-stijl studenten die al met hun doctoraal bezig zijn. "Op dit moment is het al een puinhoop. Dat belooft wat voor de toekomst", meldt Lonneke Kleyn. "Werkgroepen van vijftig studenten en meer zijn toch on werkbaar? Twee jaar geleden was zowel het bestuur van subfa culteit psychologie als van de fa culteit sociale wetenschappen al van deze problemen op de hoog te. Daar had toen al op moeten worden ingespeeld door bijvoor beeld extra menskracht tijdelijk op onderwijs te zetten. Dat is niet gebeurd. Integendeel zelfs, de bestuurders hebben zeer laks ge handeld. Het gevolg is nu dat we met gigantische problemen zit ten. De onderwijsbelasting is voor het aanwezige personeel veel te zwaar geworden". Dat psychologie meer dan ander (sub)faculteiten met dit pro bleem kampt zou te wijten zijn aan de enorme toevloed van nieuwe studenten de laatste ja ren. Verder kiest, volgens de kringleden, een groot aantal stu denten twee hoofdvakken om een betere kans te maken op de arbeidsmarkt. "Dat betekent na tuurlijk ook een extra belasting voor het onderwijs", aldus Lon neke Kleyn. van bovenbouw Morspoort brug ontdaan LEIDEN - De bovenbouw van de monumentale Morspoortbrug is gisteren gedemonteerd en per schip afgevoerd. Belangrijke delen van de ophaal brug over de Morssingel dateren nog uit de vorige eeuw en zijn er thans slecht aan toe. Zowel de bo venbouw als de houten pijlers on der de brug zijn nagenoeg geheel verrot. Door de jaren heen is al heel wat aan de Morspoortbrug verspij kerd en hebben regelmatig in grijpende vernieuwingen plaats gevonden, voor het laatst in 1968. Het ophaalbruggetje, nabij de fraai gerestaureerde Morspoort, staat nu op het lijstje van brug gen die geheel vernieuwd moeten worden. In afwachting daarvan is de in slechte staat verkerende bovenbouw gisteren verwijderd.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 4