WIEL Steeds D Gereformeerden vragen 'Leiden Leeft' wil aantrekkingskracht centrum versterken C contactlenzen, das pas fijn. van der Ondernemersvereniging opgericht Sen etc* fcolmnk btadktee/d DINSDAG 17 APRIL 1984 LEIDEN- Leden van de gerefor meerde kerkeraad algemene za ken hebben eind deze maand een gesprek met mensen van lande lijke, provinciale en regionale or ganen van deze kerk om steun te verkrijgen voor de instandhou ding van de Leidse kerk. Zo mo gelijk gaan een paar financiële deskundigen met hen mee. De inkomsten lopen namelijk sterk terug en de gevolgen daar van blijven niet uit. Zo heeft men de Zuiderkerk ten verkoop moe ten aanbieden, maar serieuze ge gadigden daarvoor hebben zich nog niet gemeld. "Zolang deze kerk niet is verkocht, zitten wij financieel behoorlijk omhoog", zei voorzitter Nieuwenhuis van de commissie van beheer gister avond in de Zuiderkerk op een bijzondere gemeente-avond (goed bezocht door ouderen). Gereformeerd Leiden zal de kerke lijke instanties vragen of zij vier jaar lang een kwart willen beta len van het salaris van een te be roepen predikant voor de wijk rond de Zuiderkerk, die dan voor vijftig procent ten laste van de Leidse kerk zelf zou komen. De ze wijk zit al sinds september 1981 zonder predikant. Wel ver- Leiden Geen schot in verkoop Zuiderkerk leent een emeritus hier bijstand. De beroepingscommissie is nu een 'jong stel' op het spoor, dat hier 3/4 van zijn tijd zou willen werken om de rest te kunnen studeren. Als die financiële garantie er komt, kan begin vol gende maand een beroep worden uitgebracht. Harde noodzaak Dominee Hortensius, die de ge meente-avond voorzat, verklaar de dat een beroep op steun van buitenaf geen zieligdoenenj is maar harde noodzaak. "Kerken in de steden - en niet alleen in de grote - zijn hulpbehoevende kerken geworden". Overigens is de Leidse kerk er wei van overtuigd, dat zij zelf orde op zaken zal moeten stellen. Hulp kan alleen ter overbrugging zijn. "Geestelijk en financieel zullen wij het met elkaar rond moeten zien te krijgen", zei Hortensius, ontspannen maar beslist. Een spontane intekenactie van een vrouwelijk gemeentelid voor het veilig stellen van de gedeeltelijke vierde predikantsplaats leverde deze avond binnen een half uur een bedrag op van ruim f 10.000. Niemand In de verkoop van de Zuiderkerk zit nog steeds geen schot. "Er is niemand", bevestigde ds. Hor tensius. "We zitten er nogal Een gemeentelid kon dat best be grijpen. "Dit gebouw is het minst verkoopbaar. Het leent zich niet overal voor. Waarom het niet ge probeerd met de Petrakerk of de Oude Vestkerk? Of met de Vre- deskerk, en dan samen met de hervormden de Zuiderkerk ge bruiken?" Dat laatste bleek onmogelijk, om dat het niet past in het hervorm de structuurplan om na de afsto ting van de Pieters-, Ooster- en Koningskerk ook nog de Vredes- kerk los te laten. Bovendien heeft de gereformeerde kerk zelf om inwoning bij de hervormden gevraagd. Applaus kreeg de man die voor stelde, bij toerbeurt de Zuider en de Vredeskerk te gebruiken en dan een andere kerk te verko pen. In dit stadium leek die sug gestie zinloos, nu de kerkeraad algemene zaken heeft besloten de Zuiderkerk van de hand te doen en de commissie van be heer van alles doet om aan dat besluit uitvoering te geven. Niet forceren Persoonlijk zag de voorzitter van de commissie van beheer de op lossing van de problemen in een financieel samen-op-weg-gaan met de hervormden, waarbij de twee partners voorlopig hun ei gen pastoraat behouden en de gereformeerde kerk voor een wijkindeling zorgt die overeen komt met het aantal predikan ten, hoe dat ook mag zijn. 'Sa men op weg' vond Nieuwenhuis een 'heel goede zaak', "maar dan wel een langzaam toegroeien naar een nieuwe situatie en geen forceringen op korte termijn". Er valt in gereformeerd Leiden te leurstelling, zelfs verbittering waar te nemen. Ds. Hortensius schreef dat vooral toe aan het feit "dat alles bij elkaar kwam": stag nerend beroepingswerk. teruglo pende inkomsten, kerksluiting en de vragen rond het samen gaan met de hervormden. Het kerkbezoek en de inzet van de gemeenteleden worden steeds minder. "Je wordt soms gek van al het vergaderen", bekende hij. "Maar je kunt er toch niet van weglopen". Anderen zagen ook principiële oor zaken, zoals bepaalde theologi sche opvattingen, de inhoud van de preken, de verschillen in bij belbeschouwing en sommige sy nodale uitspraken. Aardigheid Hoe het zij, de sfeer op deze avond beantwoordde toch aan de ver wachtingen van de kerkeraad. "We moeten er op een of andere manier weer wat aardigheid in krijgen", had Hortensius aan het begin gezegd. En zijn collega Koolstra deed een dringend be roep op allen om de kar weer in het spoor te trekken, al weet nie mand hoe dat spoor in de toe komst zal lopen. Misschien wordt dan ook de roep om medewerkers weer beant woord. Mensen die een ambt wil len aanvaarden zijn op dit ogen blik vrijwel niet te vinden. Hor tensius uitte aan het slot zijn diepe zorg daarover. "Je wordt er moedeloos van, als er geen men sen zijn die willen meehelpen". LEIDEN - De ondernemersvereniging 'Leiden Leeft' heeft gisteravond in de Stadsge hoorzaal op feestelijke wijze de promotie van Leiden als winkelstad nieuw leven inge blazen. 'Leiden Leeft' wil in samenwer king met het gemeentebestuur en andere bestaande organisaties de aantrekkingskracht van de Leidse binnenstad gaan verstevi gen. Hoogtepunt van de promo tie-activiteiten wordt een nieuw groot toeristisch zomerevene- ment dat in 1985 voor het eerst zal plaatsvinden: de Leidse La- kenfeesten. Bedoeling van dit evenement is om met een men geling van culturele activiteiten de toeristen die 's zomers rond om Leiden bivakkeren (kust en bollenstreek) naar de stad te trekken. De commissie Leiden Promotion (een werkgroep van de onderne mersvereniging) heeft vorig jaar al een promotieplan opgesteld dat de Leidse binnenstad als koopcentrum onder de aandacht moet brengen. Het gaat daarbij om acties die aansluiten bij be staande gebeurtenissen zoals sinterklaas, kerst, de Leidato, Va lentijnsdag, het bloemencorso en Leiden jazz-stad. De plannen zijn een aanvülling op dat wat reeds in de diverse winkelstraten aan acties wordt ondernomen. Welkomstborden Daarnaast heeft de vereniging 'Lei den Leeft' marktgerichte acties op haar programma staan: het plaatsen van welkomsborden bij de toegangswegen (welkom in de Leidse binnenstad), affiches, stickers en draagtassen met tek sten als 'in het hartje van Leiden is alles te koop', reclamevlieg- Juigjes boven publieksconeen- traties en reclame op streekver voer en bushaltebordjes welke voor dit jaar reeds is gekocht. De promotie-activiteiten van 'Lei den Leeft' werden gisteravond in de Stadgehoorzaal op feestelijke wijze gepresenteerd aan zo'n 300 Leidse ondernemers. De voorlo pige voorzitter van de onderne mersvereniging, A. Welling, riep de aanwezigen op hun onderne mersverstand te laten spreken en lid van de nieuwe vereniging te worden (contributie 260 gulden per jaar), die in de plaats is geko men van het Leids City Centrum. In de loop van de avond werden zo'n honderd formulieren ingele verd bij de promotiedames van de VW. Boe-geroep Verscheidene sprekers betoogden dat de gemeente en "ondernemers niet langer als kemphanen tegen over elkaar moeten staan maar samen de Leidse binnenstad als koop- cultureel centrum aan de man moeten brengen. Helemaal lukte dat nog niet want wethou der Waal (ruimtelijke ordening en verkeer) werd door een deel van ondernemend Leiden met gejoel en boe-geroep ontvangen. Waal spoorde de ondernemers aan, "mischien werkt het ave rechts", veronderstelde hij, deel te nemen aan 'Leiden Leeft'. De vertrekkende wethouder kreeg een houten paal aangeboden met daarin een fles wijn verstopt. Wethouder Fase van economische aangelegenheden zei te menen dat de enige juiste aanpak om Leiden nog aantrekkelijker te maken, is dat bedrijfsleven en gemeente hand in hand gaan. "We zullen het in overleg met el kaar moeten klaren de concur rentie buiten spel te zetten", sprak de wethouder in voetbal termen. "Onze club Leiden kan alleen winnen door goed samen spel, en het over en weer geven van strafschoppen hoort daar niet bij. Er is één shirtreclame waar we elkaar allemaal in kun nen vinden: 'I love Leiden", al dus wethouder Fase een t-shirt met die tekst omhoog houdend. Burgemeester Goekoop, even later gehuld in genoemd shirt (maatje M, rood), onthulde in gezelschap van sinterklaas het nieuwe vig net van de ondernemersvereni ging: een kooplustig mannetje met daarom heen de slogan 'Lei den leeft'. Goekoop noemde Lei den "een uitstekend produkt" en "een stad die veel te bieden heeft". "Er is de afgelopen jaren veel geïn vesteerd in de binnenstad, en dat heeft u pijn gedaan. Maar die in vesteringen zien we nu tot hun recht komen. Leiden leeft meer dan ooit", aldus 'verkoper' Goe koop. En samen met de Leidse entertainer Cees van Ooyen zong de burgemeester het 'Leiden Leeft lied': "ja, ja, al krijg ik grij ze haren. Leiden bij ft een eeuwig durend feest" ADVERTENTIE maar dan wel van een ANVC-contactlensspecialist Nieuwe Rijn 62 Leiden - 071-124108 Tram-blues 2 Vorige week woensdag was het op de kop af zestig jaar geleden dat de elekrische tramlijn Lei den - Den Haag - Schevenin- gen op feestelijke wijze offi cieel werd geopend. Menige tramfanaat zal op de elf de april vol weemoed hebben teruggedacht aan die robuuste blauwe tram van de NZH die tot en met november 1961 fier door een omvangrijk net rolde dat zich uitstrekte van Scheve- ningen tot Zandvoort met Lei den en Haarlem als knooppun ten en een uitloper naar het aan de oevers van het IJssel- meer gelegen Volendam. Cor Tol, een naar Zevenaar uitge weken Voorschotenaar, sollici teerde twee weken geleden in deze rubriek naar een tentoon stelling van zijn schilderijen van de blauwe tram. Dat leek hem wel zo leuk in verband met het jubileum. Is er in het geval van Tol nog sprake van 'gezonde belang stelling' voor alles wat met de blauwe tram heeft te maken, er zijn tramfanaten die zo'n beetje met de blauwe opstaan er mee naar bed gaan. Dat zijn lieden die stukken tram rails uit de grond peuteren en ze thuis als relikwieën bewa ren en koesteren. Zij hebben zich verzameld in het histo risch genootschap De Blauwe Tram dat in Zoetermeer is ge vestigd en streeft naar de op richting van een NZH-mu- Binnen het genootschap heerst grote opwinding nu een spe ciale werkgroep er in is ge slaagd zich meester te maken van de laatste resten van de rails waarover de blauwe tram heen en weer van Den Haag naar Leiden rolde. Die resten verdwenen in de zo mer van vorig jaar uit het weg dek van de Bezuidenhoutse- weg bij het Haagse Centraal Station. Tramfanaat G.J. Groenveld deelt ons vol trots mee "dat het feit dat zestig jaar geleden de blauwe tram haar intrede deed voor het genoot schap aanleiding was een deel van de rails voor belangstellen den in handzame stukken van drie kilogram te laten zagen en tegen kostprijs aan te bieden". Die kostprijs bedraagt zestig gul den. En wie denkt daarvoor een roestige staaf thuis te krij gen, komt bedrogen uit. "Want", zo laat Groenveld we- De 'blauwe naar Noordwijk' wordt bestormd tijdens een zware regenbui in de zomer van 1960. Tot groot verdriet van vele tramfanaten zou dit gevaarte een kleine anderhalf jaar later voorgoed)?uit de Bree- straat verdwijnen. doto uit collectie van W.M. van Rooyen) ten, "de rails zijn ontdaan van roest waardoor de door de tramwielen uitgesleten plek ken duidelijk zichtbaar zijn ge worden. Bovendien is in elk stuk rail, dat een galvanische bewerking heeft ondergaan, het karakteristieke NZH-mo- nogram in ovale omlijsting ge graveerd en een volgnummer geslagen. En om het feest compleet te ma ken, krijgen de bestellers van zo'n galvanisch bewerkte staaf voor hun zestig florijnen ook nog eens een certificaat van echtheid dat naast foto's is voorzien van een historische beschrijving van het betreffen de stuk rail. Voor de iets minder draagkrach tige tramfanaten, en voor dege nen die thuis nog wat schuur papier hebben liggen, kunnen bij het historisch genootschap ook onbewerkte stukken blau we tramrails worden besteld. Tram-blues 3 De eerste rit van de elektrische blauwe was een gebeurtenis, zo blijkt uit het Leidsch Dag blad van 12 april 1924, waar voor in Leiden de vlag werd uitgehangen. Om half twee 's middags klauterden de vele ge nodigden ("Ik heb de eer U en Uwe dame uit te nodigen tot bijwoning van den officeelen openingsrit van Leiden naar 's Gravenhage en Schevenin- gen", had NZH-directeur W.J. Burgersdijk hen geschreven) aan boord van zes versierde trams. De openingsrit werd volgens het uitgebreide verslag op het voorblad van het Leidsch Dag blad "bijna een zegetocht voor de Maatschappij". Via Voor schoten ("Waar het dundoek haast van elk huis wapperde"), werd koers gezet naar Veur- Leidschendam ("Waar men ook druk vlagde"). Net als in Voorschoten werden de passa giers hier onthaald door het ge meentebestuur. Burgemeester Keyzer van Veur, een plaatsje dat lag ter hoogte van detegenwoordige psychia trische inrichting Schaken- bosch, merkte juichend op dat de aantrekkingskracht van zijn gemeente door de komst van de blauwe tram aanzienlijk zou toenemen. "De belastingen zijn in Veur niet laag, zeide spr., maar wij hebben hier heerlijk frissche lucht en den waterrijken Vliet waar in den zomer de stedelingen komen zwemmen en roeien. En nu is Veur met deze tramverbinding weder uit verschillende plaat sen beter te bereiken". Na Veur denderden de trams het dorp Voorburg binnen, en na een stop bij het stations-koffie huis. werd de voorlaatste etap pe van tien minuten naar Den Haag afgelegd. Nadat op de Schenkwcg een verheugde ca féhouder een krans aan de tram had gehangen, rolde de optocht Scheveningen binnen. De passagiers werden vervol gens het Oranjehotel ingedre ven, waar het gemeentebe stuur van 's Gravenhage "alles tot een waardige ontvangst had ingericht en gul was in het aanbieden van ververschin- gen". Wethouder Quant, die de door fa milie-omstandigheden verhin derde burgemeester verving, merkte hier op dat "Leiden, waar de wetenschap bloeit, en Scheveningen met zijn strand en zee waar men zich zoo aan genaam kan verpozen, elkaar nodig hebben en dat de tram- verbinding er toe kan mede werken dat het contact tussen Leiden en Scheveningen met tusschenliggende plaatsen wordt versterkt". Na het dankwoord van NZH-di recteur Burgersdijk barstte het feest pas goed los. "Onder ge not van thee, wijn, sandwiches en gebak kon men luisteren naar de voordrachten van den conferencier Jean Louis Pis- suisse, waarmede deze ope ningsrit op zeer aangename wijze werd besloten. Een deel der gasten vertrok weder met de trams naar Leiden". En gezien de gulheid waarmee in de latere bajes de ververschin- gen werden aangerukt, waren vele passagiers blij dat het NZH-programma een 'wandel toilet' vermeldde. Maar dat bleek dus niets te ma ken te hebben met sanitaire voorzieningen aan boord de van de blauwe tram. J.V. Het vignet van 'Leiden Leeft' onthuld door burgemeester Goekoop. Op het podium van de Stadsgehoorzaal het voorlopige bestuur van de nieuwe ondernemersvereniging met naast Goekoop voorzitter A. Welling, (foto Holvast) Hoogheemraadschap J.A. Hoek, ambtenaar van het Hoogheemraadschap Rijn land, houdt morgenavond on der auspiciën van de Konink lijke Maatschappij Tuinbouw en Plantkunde een lezing in het Rijksherbarium, Schelpenkade 6, met als onderwerp "Het Hoogheemraadschap van Rijn land met zijn polders en mo lens". De geschiedenis van het Hoogheemraadschap en de huidige situatie staan centraal in de lezing die om acht uur be gint. COC-afdeling? De Lesbiese Vrouwen Leiden en de Leidse werkgroep Homosek sualiteit praten vanavond ge zamenlijk over de vraag of er al dan niet een COC-afdeling in Leiden moet komen. Vanaf half acht wordt er vergaderd in de Caeciliastraat 18. Na tien uur gaat de LWH alleen verder met de vergadering. Scholierencafé In het Breehuys (Breestraat 19) is morgenavond het scholierenca fé geopend. Tafeltennissen, flipperen, lezen en de film 'Wa- terschapsheuvel' (op videobe kijken zijn de activiteiten. Trams De bekende publicist en tramken- ner Frits van der Gragt spreekt morgenavond over trams in Amerika en Canada. De lezing zal worden verluchtigd met dia's van onder andere de hui dige tramlijnen en de museum tramlijnen. De avond, georga niseerd door de tram- en trei- nenvriendeclub N.V.B.S, wordt gehouden in Wienerwald (Steenstraat 2). Aanvang acht Hengelsport (IJ Het viscollege De Bliek viste haar zesde wedstrijd in de Rijn. Uit slagen: 1. K. v.d. Maat 1675 gram; 2. C. v.d. Maat 1645 gram; 3. C. v. Helden sr. 1555 gram; 4. H. Dool 1430 gram (kampioen); 5. D. Bink 920 gram; 6. A. Bavelaar 920 gram7. J. Zandvliet 890 gram 8. C.D. Zandvliet sr. 800 gram; 9. C. Zandvlietjr. 695 gram; 10. C. v. Helden jr. 330 gram. Hengelsport (2) De vereniging Zuid-West viste haar twaalfde wedstrijd in de Ringvaart. Uitslagen: 1. H. Moenen 75,38 centimeter (cm), 318 stuks (st); 2. J. de Os 69,25 cm, 287 st, 3. H. v.d. Laan 63.77 cm, 287 st; 4. R de Bezemer 62,48 cm, 275 st; 5 B. Ruis 61,03 cm, 263 st; 6. W. Moenen 60,82 cm, 277 st; 7. J. Mazurel 58,67 cm, 282 st; 8. C. Cornet 55,06 cm, 249 st, 9. J Boef 52,67 cm, 237 st; 10. P. Harteveldt 38,17 cm, 189 st. Hengelsport (3) De uitslagen van de hengelsport vereniging D.V.V.: 1. A. Rij- gersberg 43 st. 21.420 gram; 2. A. Laterveer 39 st, 20.100 gram; 3. P Moonen 52 st, 19.200 gram; 4. P. Schreuder 32 st, 14.000 gram; 5. W. Smit 67 st. 13.650 gram; 6. C. Voorst 54 st, 12.300 gram, 7. L. Wallman 20 st 10.900 gram; 8. K. Laterveer 36 st, 10.450 gram; 9. P. Leaering 34 st, 9.000 gram; 10. W. Teske 29 st, 7.650 gram. Baby De stichting Interkruis Leiden organiseert bijeenkomsten voor ouders, die een baby wachten. De eerste bijeenkomst wordt gehouden in de zesde of zevende maand van de zv gerschap. Vier bijeenkomsten zijn voor de bevalling, drie na ze worden op verschillende plaatsen in de stad gehouden De groepen bestaan uit tien mensen. Voor meer inlichtin gen en opgave is de stichting te lefonisch bereikbaar: 121753 of 134604.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3