LEIDSCH DAGBLAD 'Regering vraagt om ongelukken' Nederlandse banken 'lief voor bedrijven' et Motorhuis Leiden voncle"aan 80, Leiden- Voor een tientje véél wijzer Raad van Lochem is tegen komst van coördinator Meer toeristen uit VS Rebellen in Nicaragua rukken verder op Glimmerveen krijgt alsnog zes weken cel Op Goede Vrijdag Geurtsen coach en Veer coördinator bij KNZB LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 17 APRIL 1984 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37374 Directeur: G. Koopman Hoofdredacteur: drs. J. W. E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R. D. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 AB Leiden Voor let nrs zie coiolon Gevolg gunstige dollarkoers DEN HAAG (GPD) - Dit voorjaar worden twee maal zoveel Ame rikaanse toeristen verwacht in Europa als vorig jaar. Vooral de hogere waarde van de dollar op dit ogenblik en de te verwachten daling aan het eind van het jaar speelt daarbij een rol. Volgens American Express, waar veel Amerikanen hun reizen boeken, zal het bezoek aan Amsterdam met twintig procent toe nemen. De KLM verwacht dit jaar een stijging van vijftig pro cent op de lijndiensten van de VS naar Europa. MANAGUA (Rtr.) - Bij de Nicara guaanse kustplaats Bluefields, een stad met circa 40.000 inwo ners, gelegen aan de Atlantische Oceaan, wordt gevochten tussen het regeringsleger en anti-sandi- nistische rebellen. Dat heeft AR- DE-leider Eden Pastora meege deeld. De voormalige sandinisti- sche guerrillacommandant, die een en ander verklaarde tegen over het in Costa Rica verschij nende dagblad Prensa Libre, zei zich in San Juan del Norte te be vinden. De ARDE heeft deze plaats sinds vrijdag in handen. Het bewind in Managua heeft gezegd dat het verlies van San Juan del Norte niet ernstig is. Het zou door slechts negentig soldaten zijn verdedigd. Het Nicaraguaanse ministerie van defensie heeft gis teren meegedeeld verder geen verklaringen over de strijd in het zuiden te verstrekken totdat de gevechten voorbij zijn. Het is de eerste keer dat melding wordt gemaakt van gevechten in de dunbevolkte kuststreek bij Bluefields. Volgens Pastora heb ben eenheden van de ARDE de stad omsingeld. (zie verder pag 7) AMSTERDAM (ANP) - Het ge rechtshof in Amsterdam heeft vanochtend de oud-voorzitter van de Nederlandse Volksunie Joop Glimmerveen (55) veroor deeld tot een gevangenisstraf van zes weken wegens beledi gende en discriminerende uitla tingen over onder anderen joden, zigeuners en Surinamers. Het vonnis was overeenkomstig de eis van de procureur-generaal en gelijk aan de straf die de recht bank hem in maart vorig jaar had opgelegd. Glimmerveen had de gewraakte uitlatingen gedaan in de Haagse Post van 12 september 1981. Daarin zei hij dat Surinamers te rug moeten naar Suriname, "liefst met een zacht lijntje, maar anders op de manier waarop Amin van de Hindoestanen is af gekomen". Ook zei hij dat joden terug moeten naar Israël en dat Amsterdam nooit een joodse burgemeester zou mogen heb ben. Onderzoek Leidse universiteit: 'Leerkrachten laatste jaren steeds vaker ziek thuis' (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - Het ziektever zuim van leerkrachten is de laatste jaren voortdurend ge stegen. In het afgelopen schooljaar was gemiddeld 5,7 procent van de onderwijsge venden wegens ziekte afwe zig. Vijf jaar geleden was dat nog 4,6 procent. Het ziekte verzuim is het grootst in het middelbaar onderwijs (6,6 procent) en het laagst in het lager onderwijs (5,1 procent). Dit blijkt uit het onderzoek dat de Leidse Universiteit jaarlijks in opdracht van het ministerie van onderwijs en wetenschappen uitvoert. Bijna 90 procent van de ziekte gevallen duurt veertien da gen of korter, de helft duurt korter dan vier dagen. Oude re leerkrachten verzuimen het meest wegens ziekte. Per soneel van 50 jaar en ouder verzuimt gemiddeld een achtste deel van het school jaar. Het ziekteverzuim is het hoogst in de grote steden, vooral op kleine scholen. Het niet-onderwijzende perso neel verzuimt gemiddeld 8 procent. Dit is meer dan bij de leerkrachten, maar dat komt in hoofdzaak doordat conciërges, amanuenses en administratieve medewer kers gemiddeld ouder dan het onderwijzend personeel zijn, aldus de Leidse onder zoekers. LONDEN (ANP) - Nederland kent van alle Westerse in dustrielanden de laagste bankkosten voor ondernemin gen. Dit blijkt uit een onderzoek van de in Londen geves tigde Association of Corporate Treasurers waarvan resul taten zijn gepubliceerd in de Financial Times. Het onderzoek is eind februari ge daan aan de hand van informatie van de grootste banken in de af zonderlijke landen. Er is geke ken naar de nominale kosten, dat wil zeggen de rente voor de meest kredietwaardige onderne mingen, en naar bijkomende kosten als belastingen en extra toeslagen. Daarbij is gebleken dat het verschil tussen de nomi nale en de effectieve kosten in sommige landen aanzienlijk is. Zwitserland had ten tijde van het onderzoek met 6,75 procent de laagste rente. De banken in dat land berekenen echter nog eens 0,25 procent over het hoogste sal do van een rekening-courant in de loop van een kwartaal. Met in begrip van andere kosten komen de effectieve kosten voor het Zonnig Droog en zonnig, minimumtempera tuur om het vriespunt. Middagtem- peratuur omstreeks 16 graden. Wei nig wind, minder dan kracht 3. 18 april 1984 Zon op: 06.37 uur, zon onder: 20.42 uur. Maan op: uur, maan onder: 08.00 In '85 opnieuw 768 min. voor armste landen DEN HAAG (ANP) - Minister Schoo (ontwikkelingssamenwer king) zal volgend jaar in totaal 768 miljoen gulden geven aan landen waarop de Nederlandse ontwikkelingshulp zich concen treert (concentratielanden). Dat bedrag is gelijk aan dat van dit jaar. Dit heeft de voorlichtings dienst ontwikkelingssamenwer king vanochtend bekendge maakt. De dertien concentratielanden krijgen zowel technische als fi nanciële hulp, met uitzondering van Colombia dat alleen techni sche hulp krijgt. De financiële hulp kan uit schenkingen of le ningen bestaan. Voor volgend jaar is het bedrag aan leningen verminderd en het schenkingen- deel vergroot. Indonesië, India, Pakistan en Egypte krijgen nu meer schenkingen dan in voor gaande jaren. Bangladesh, Boven Volta, Colom bia, Kenya, Noord Jemen, Soe dan, Sri Lanka, Tanzania en Zambia krijgen alleen maar schenkingen. India krijgt ook volgend jaar weer het meeste geld: 190 miljoen. Tweede is Indonesië met 128 mil joen. Tanzania en Bangladesh krijgen elk 84 miljoen, Pakistan en Kenya 46 miljoen, Soedan 41, Sri Lanka 39, Boven Volta 34, Noord Jemen 28, Egypte 24, en Zambia en Colombia elk 12 mil joen gulden. Zwitserse bedrijfsleven daar door op 8,84 procent. Ook in andere landen, waaronder Frankrijk en België, wordt een percentage in rekening gebracht van het hoogste saldo in een kwartaal. In Nederland liggen de effectieve kosten met 7,32 pro- cent slechts weinig boven het no minale tarief van 7,25 procent. De ranglijst naar oplopende effec tieve bankkosten ziet er als volgt uit: Nederland 7,32 procent, Ja pan 7,72 procent, West-Duitsland 8,34 procent, Zwitserland 8,84 procent, Oostenrijk 9,69 procent, Groot-Brittannië 10,13 procent, Verenigde Staten 11,39 procent, Frankrijk 16,27 procent, België 16,58 procent en Italië 17,62 pro cent. De percentages zijn inmid dels gedeeltelijk achterhaald. Zo is bijvoorbeeld in de VS de pri me rate, de rente voor de meest kredietwaardige ondernemin gen, de afgelopen weken met een procent gestegen. SAO PAULO (AFPIUPI/Rtr.) - In Sao Paulo is gisteravond de grootste politieke demonstratie gehouden in de Braziliaanse ge schiedenis. Ruim 1,7 miljoen mensen eisten dat in januari al gemene presidentsverkiezingen gehouden worden. De politie schatte het aantal betogers op 1,3 miljoen. De demonstratie was georgani seerd door alle oppositiepartijen. Zes dagen eerder betoogden in Rio de Janeiro een miljoen men sen voor rechtstreekse presidents verkiezingen. President Joao Figueirdeo treedt volgend jaar maart af. Volgens de huidige grondwet wordt zijn opvolger aangewezen door een kiesraad. Daarin heeft de rege rende sociaaldemocratische par tij (PSD) de meerderheid. De op positie heeft een amendement in gediend op de grondwet om rechtstreekse verkiezingen moge lijk te maken. Het congres moet daarover op 25 april stemmen. Aan soortgelijke demonstraties in het hele land hebben miljoenen Brazilianen meegedaan. Kenne lijk om de druk van de ketel te halen heeft de minister van justi tie, Ibrahim Abi-Ackel nu een grondwetswijziging voorgesteld om directe presidentsverkiezin gen te houden, maar wel pas in 1988. De oppositie heeft dat voor stel al afgewezen. Sao Paulo was gisteravond veran derd in één grote mensenzee. Een tiental sprekers voerde het woord, onder wie de gouverneurs van Rio dejaneiro, Belo Horizon- te en Sao Paulo. Zij veroordeel den het „rampzalige beleid" dat de militaire regeringen de afge lopen 20 jaar hebben gevoerd en de inmenging van het Internatio naal monetair Fonds in Brazilië. Paasbeste inruilprijzen bij aankoop van een nieuwe Opel. veel aktiemodellen. voor elke koper 30 kakelverse eieren. Kritiek op bezuinigingen plan verkeersveiligheid AMSTERDAM (ANP) - Volgens de ANWB en de Raad voor de Verkeersveiligheid is het kabinet volstrekt op de verkeerde weg door zo'n veertig procent te bezuini gingen op het nationaal plan voor verkeersveiligheid. "De regering vraagt zo om ongelukken", zei B. IJntema, hoofddirecteur van de ANWB, vanochtend op de eerste dag van het vierde nationaal veiligheidscongres in Am sterdam. De toeristenbond heeft dit twee daagse congres samen met de Stichting wetenschappelijk on derzoek verkeersveiligheid (SWOV) georganiseerd. Het kabinet besloot eind vorig jaar het budget voor het verkeersvei- ligheidsplan te verlagen van 65 naar 40 miljoen gulden. Het plan bevat zo'n 130 maatregelen op het gebied van de verkeersveilig heid en beslaat een periode van twee jaar. Mr. Pieter van Vollenhoven, voor zitter van de Raad voor de Ver keersveiligheid, zei vanochtend bij de opening van het congres, dat het kabinet niet goed bezig is als het zonder inhoudelijke dis cussie zo'n veertig procent op het verkeersveiligheidsplan be zuinigt. Met verkeersveiligheid zijn miljoenen te besparen, met name op de begrotingen van volksgezondheid en van sociale zaken. Het gaat jaarlijks om on geveer één miljoen ongelukken, van Van Vollenhoven. "De reke-, ning van de verkeersonveilig heid van 1982 bedroeg tussen de tien en veertien miljard gulden. Doordat de verkeersonveiligheid toeneemt, wordt de rekening voor 1983 hoger; vijf procent meer ongevallen zal een half mil jard gulden extra kosten beteke nen", zei hij. 24 PAGINA'S Proefboringen vlak over Duitse grens Zoutmijn: 'n radio actieve spookstad PAGINA 17 Arrestatie bij politie na stuk PAGINA 5 Ruzie over nieuw fregat bij NAVO Duitse grens open voor personenauto's PAGINA 9 waarvan de economische schade LOCHEM (ANP) - De meerderheid Tfel. 071-769313. wordt geschat op twaalf tot vijf tien miljard gulden per jaar, al dus Van Vollenhoven. Prof. ir. E. Asmussen van de SWOV ondersteunde het betoog Generaal Clark - bevrijder van Rome - overleden CHARLESTON (UPI/AFP) - In Charleston, in de Amerikaanse staat Zuid-Carolina, is generaal Mark Clark overleden. Clark leidde tijdens de Tweede Wereld oorlog de geallieerde invasie in Italië. Hij kreeg de bijnaam „Be vrijder van Rome". Clark behoorde met Eisenhower, Patton, MacArthur en Bradley tot de belangrijkste Amerikaan se commandanten in de Tweede Wereldoorlog. Hij is 87 jaar ge worden. Clark leed aan kanker aan de al vleesklier de Lochemse gemeenteraad voelt er niets voor om een coördi nator aan te stellen naast de om streden gemeentesecretaris W. Boon. De fracties van WD/Ge meentebelangen en het CDA, die samen tien van de 17 zetels be zetten, hebben gisteravond in een emotionele vergadering een voorstel daartoe van B en W ver worpen. In Lochem heerst al jaren een zeer gespannen verhouding tussen ambtenaren en gemeentesecreta ris. Begin dit jaar werd het ad viesbureau Twijnstra Gudde in de arm genomen om het conflict op te lossen. Het bureau advi seerde tot een omvangrijke reor ganisatie van het ambtelijk appa raat, met onder meer het aanstel len van een coördinator naast de gemeentesecretaris. De gemeenteraad stelde gister avond echter voor slechts op be scheiden schaal te reorganiseren, waarbij de positie van de ge meentesecretaris vrijwel onaan getast zou blijven. De ambtenaren in Lochem rea geerden furieus na de beslissing van de gemeenteraad. Burge meester Postma noemde het voorstel van de raad in strijd met het ambtenarenregelement. Hij zal op korte termijn beslissen of hij het raadsvoorstel voor schor sing zal voordragen. Een oplos sing van de problemen in Lo chem lijkt verder weg dan ooit (zie verder pagina 5) Drie gewonden bij explosie op jacht MUIDEN (ANP) Bij een gasex- plosie op eep Westduits kajuit- jacht zijn gisteravond in de Ko ninklijke Jachthaven in Muiden drie van de zes opvarenden ern stig gewond geraakt. Een 40-jari- ge man en een even oude vrouw werden naar het Academisch Medisch Centrum in Amsterdam vervoerd, terwijl een 32-jarige man met ernstige brandwonden in het Rode-Kruisziekenhuis in Beverwijk moest worden opge nomen. Alle opvarenden hebben de Westduitse nationaliteit. De explosie had omstreeks tien voor half tien midscheeps plaats en werd gevolgd door brand. De politie vermoedt dat er een gas lek is geweest. zullen onze kantoren tot 16.00 uur geopend zijn. Voor het aannemen van advertentie-opdrachten voor onze edities van zaterdag 21 april geldt als uiterste inleveringstermijn: vrijdagmorgen 20 april 12.00 uur. Voor de krant van dinsdag 24 april is de sluitingstijd voor het aannemen van advertenties en sleuteltjes vrijdagmiddag 20 april 15.00 uur. Directie LeidschlAlphens Dagblad Rob Schouten gaat jeugd trainen ALPHEN/LEIDEN (ANP) - De Koninklijke Nederlandse Zwembond heeft een principe akkoord gesloten met George Geurtsen als opvolger van de vertrekkende waterpolocoach bij de heren, de Hongaar Dennis Pocsik. De oud-coach van veelvuldig kampioen AZC uit Alphen aan den Rijn en de KNZB zijn overeengekomen, dat Geurtsen de heren- ploeg onder zijn hoede neemt tot de Olympische Spelen van 1988 in Seoel. George Geurtsen zal zich alleen gaan bezig houden met de A-selectie van de heren. Voor de junioren heeft de zwembond een principe-overeen komst gesloten met Rob Schouten van De ZijL/LGB. De bond gaat er verder vanuit, dat het contract met de coach van de dames-selectie, Rob Heemskerk, verlengd wordt. Nieuw bij de trainingsopzet is de functie van coördinator. De bond heeft voor deze functie de veelvoudige international Jan Evert Veer aange trokken. Ja. ik wil deze komplete krant over wereld, stad en land oraao 4 weken voor 10,- op proef in de bus ontvangen. Daarna beslis ik over een definitief abonnement. Noteer mi) voor een kwartaalabonnement (f 63.10), vóór het abonnement ingaat, ontvang ik de krant 2 weken gratis. Naam Tel. U kunt deze bon opsturen naar het Leldsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden In plaats van de bon op te sturen, kunt u ook even bellen (071-144941)

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 1