Roemenië vraagt steun Nederland Zege van Datarex roept vragen op FC Barcelona wil van Schuster af Schumacher in Frankrijk Vijf debutanten in team van Guy Thijs Plotseling vertrek van chirurg wekt boosheid DINSDAG 17 APRIL 1984 VWL moet nu winnen LEIDEN - De kreten 'verkocht' en 'doorgestoken kaart' kwamen gisteravond niet alleen uit de VWL-hoek, maar verlieten ook de mond van FC Datarex-aanvoerder Gerson Risamasu. Na de monsterzege van 17-2 die zijn team in Moordrecht boekte op De Rozet, sprak de speler van de ploeg die VWL het interregionale zaalvoetbalkampioenschap tot op het laatst betwist, die woorden ook zelf uit. "Voor de buitenwereld kan het daar inderdaad op lijken, maar het is echt niet onze manier om wedstrijden te kopen. Ik vind het zelf rot dat het zo moest lopen en dat we in de laatste wedstrijd op zo'n team moesten stuiten". Hoe dan ook, na het prijsschieten van de nu uitgespeelde concur rent, moet VWL morgenavond in de Groenoordhal per se winnen van Silva Boys om de titel te pak ken. Bij een gelijkspel gaat Data rex nog met de eer strijken, van wege het nu veel betere doelsal do.. Voor Van der Plas wordt het mor gen ook een spannende dag. De Katwijkers zijn na de 3-3 deling tegen de al gedegradeerde Rot terdamse studenten afhankelijk van de uitslag van het duel Huug van Es-Snoeki. Alleen bij verlies van eerstgenoemde ploeg, redt Van der Plas zich nog. 'Om de eer' werd gespeeld FC Grovo-FC Lisse (5-6) en Ceverbo-Lugdu- num (5-2), waarbij nog het een en ander misging. In de hoofdklasse stelde Cleyn Duin zich zo goed als veilig door een 3-3 gelijkspel tegen Glasber gen. Kampioen Ju de Singel stel de orde op zaken door bij THB Boys met 7-3 te zegevieren. De verbazingwekkende score van FC Datarex-De Rozet (17-2), was voor aanvoerder Risamasu van het winnende team best ver- Standen STANDEN Interregionaal FC Datarex 22-31 FC Lisse VWL Ceverbo FV Snoeki Silva Boys 21-30 Lugdunum 22-29 FC Grovo 21-26 V.d.Plas 21-24 Huug v. Es De Rozet 22-22 Rott. St. Hoofdklasse Ju de S. 22-37 Glasbergen 22-32 THB Boys 22-31 Menken/L 21-30 Bax 21-25 VanDuuren 21-19 Noord wijk SRV Boys Cleyn Duin Bahlmann UVS Landwer 22-21 22-20 22-18' 21-15 21-13 21- 6 klaarbaar. De tegenstander voor wie niets meer op het spel stond, miste vier basisspelers en had een keeper uit een zeer laag team moeten opstellen. Datarex kon er derhalve een schiettent van maken, waardoor de ploeg nu één punt en twaalf goals voor staat. "Ik kan me voorstellen, dat VWL aan doorgestoken kaart denkt", aldus aanvoerder Risa masu, "maar geloof me, ik vind het zelf ook rot dat De Rozet niet compleet kon aantreden en dat het zo moest gaan". VWL kan de zaken morgen zelf rechttrekken door te winnen van Silva Boys. Rotterdamse Studenten-Van der Plas 3-3 Van der Plas kende een moeilijke start in het belangrijke duel. De Katwijkers moesten winnen om de kans op lijfsbehoud zo groot mogelijk te houden. Na zeven minuten keken ze echter al tegen een 1-0 achterstand aan. Ron van der Kolk zorgde voor 1-1, maar de spanning werd het team daar na te machtig. De Studenten, aanvankelijk spelend zonder wissels, konden zelfs uitlopen naar 3-1. Fred Eysberg en Arie van Duyn trokken hun ploeg nog voor rust naar 3-3 mede omdat de studenten moeite kregen met de conditie. Na de hervatting hadden de Rot terdammers plotseling wel de beschikking over een wisselspe ler. Ze kregen ook de beste kan sen. Anderhalve minuut voor tijd werd de Katwijkse doelman Jaap van Rijn naar de kant ge stuurd en de studenten mochten een penalty nemen. Ron van der Kolk nam plaats tussen de palen en stopte de bal, waarmee hij Van der Plas tenminste nog eni ge hoop gaf. Ceverbo-Lugdunum 5-2 Hoewel bij dit treffen niets meer op het spel stond, ging het er toch tumultueus aan toe. Zo wer den de beide coaches Jan Huizer en Gijs Collé na onderling gekra keel in de slotfase naar de tribu ne gestuurd en kreeg vooral Ce verbo nogal wat strafminuten (elf). De ploeg speelde dan ook vrij fors en arbiter Coenen uit Delft trad daar tegen op. Ceverbo had dat harde spel overigens niet nodig, want bij rust leidde het al met 4-0. Pas bij 5-0 kon Lugdu num tegenscoren. Via Kees Schouten en Wim de Roo. Voor Ceverbo scoorden o.a. Robert de Roo en Ron Bekooy eenmaal. FC Grovo-Lisse 5-6 Mario Faber was met drie duels topscorer voor Lisse in het duel om des keizers baard. De andere Lisse-goals werden geprodu ceerd door Vink en Jos Faas. Cleyn Duin-Glasbergen 3-3 Het hoofdklasse-treffen bracht Cleyn Duin precies wat nodig was: één punt. De Katwijkers streden er met veel inzet voor in het gelijkopgaande duel. Alleen in het begin kwamen ze achter (0-1, Henk Merbis), daarna lagen ze steeds voor: Floor Schaap 1-1, Jan van der Plas 2-1 en Floor Schaap 3-2, na de gelijkmaker van Marcel van der Blom, die ook voor de uiteindelijke 3-3 zorgde. Door het resultaat bracht Cleyn Duin zich vrijwel zeker in veilig heid. Degraderen kan het team alleen nog als Bahlman morgen avond met meer dan 12 goals ver schil wint bij UVS... THB Boys-Ju/de Singel 3-7 Een open, sportieve wedstrijd, waarin niets meer op het spel stond. De kampioen liet zien dat het terecht de titel heeft gepakt. Het werd snel 0-3 (Jan van der Reyden, John Jansen, Piet Sloos) en na 1-3 (Fred Muller), ging het naar 1-5 via Piet Sloos en John Jansen. Fred Muller voor de thuisclub en Richard Klein voor Ju scoorden daarna nog om en om. Bernd Schuster: volgend seizoen bij Olympique? BRUSSEL (SID) - Coach Guy Thijs stuurt vanavond nood gedwongen een experimenteel Belgisch voetbalelftal het veld in om in Warschau een vriendschappelijke wed strijd tegen Polen te spelen. Hij kan niet beschikken over vijf internationals, die in verband met het omkoopschan daal in België zijn geschorst. MARSEILLE (AFP) - Het bestuur van de Spaanse voetbalclub FC Barce lona heeft de Westduitse middenvelder Bernd Schuster te huur aange boden aan de Franse club Olympique Marseille. Dat maakte voorzitter Jean Carrieu van de Franse tweede divieclub gisteren bekend. Volgens Carrieu is de komst van Schuster naar de Franse plaats nog niet zeker. „Wij willen eerst nagaan over welke geldelijke middelen wij vol gend jaar beschikken. Als dat gebeurd is, gaan wij pas kijken hoe wij de komst van Schuster kunnen financieren". Marseille neemt op het ogen blik de eerste plaats in en keert waarschijnlijk volgend seizoen terug in de eerste divisie. Dat zijn naast aanvoerder Eric Ge- rets libero Walter Meeuws, ver dedigers Gerard Plessers en Jos Daerden en middenvelder Guy Vandersmissen. Bovendien haakten voorstopper Luc Mille- Benfica moet boete betalen ZURICH (SIZ) - Portugees voet balkampioen Benfica zal toch de boete moeten betalen van 7000 Zwitserse francs (bijna 10.000 gulden), die de UEFA heeft op gelegd wegens de ongeregeldhe den op de tribunes tijdens het duel voor het toernooi om de Eu ropacup voor landskampioenen met Liverpool op 21 maart. De Portugese club had protest aan getekend omdat de Engelse sup porters de vechtpartijen zouden zijn begonnen. De behandeling van de klacht van Celtic werd uitgesteld. De Schot ten werden voor eenzelfde ver grijp gestraft met 7000 gulden boete na de rellen tijdens het Ue- facupduel met Nottingham Fo rest. De commissie wil eerst na dere informatie inwinnen. Not tingham kreeg 4000 gulden boe te, omdat de club onvoldoende veiligheidsmaatregelen had ge troffen voor de wedstrijd. FRANKFORT (SID) - De veelbe- kritiseerde Westduitse bonds coach Jupp Derwall heeft giste ren een beroep gedaan op de teamgeest van zijn spelers voor de interland van woensdag in Straatsburg tegen Frankrijk. Derwall riep zijn selectie gedu rende twee uur bij elkaar om te proberen de instelling van de spelers, waar de laatste tijd nogal wat aan mankeerde, te verbete- Overigens zal vooral doelman Schumacher met gemengde ge voelens naar het duel toeleven. Hij vreest een anti-stemming bij het publiek wegens zijn beruchte overtreding tijdens het laatste toernooi om de wereldtitel tegen de Fransman Battiston, die toen bewusteloos van het veld moest worden gedragen. Derwall daar over: „Het kan zijn dat we spits roeden moeten lopen. Dat moe ten we echter op de koop toe ne men. Wie daar niet tegen kan kan beter direct naar huis gaan". Der wall koos voor de volgende op stelling: Schumacher (FC Köln); Bruns (Bor. MG); Bernd en Karlheinz Förster (VFB Stuttgart), Briegel (FC Kaiserslautern); Matthaus (Bor. MG). Meier (Werder). Rolff (HSV), Brehme (FC Kaiserslau tern); Rummenigge (Bayern) en Vóller (Werder). Het Franse team kan niet beschik ken over een aantal vaste krach ten. Zo liet Jean Tigana van Bor deaux het op het laatste moment afweten, net als eerder Alain Gi- resse en Bernard Lacombe. Coach Michel Hidalgo koos als vervangers voorlopig Philippe Vercruysse (Lens) en Philippe Anzinai van Sochaux, die zater dag voor de competitie tegen Toulon vijf keer scoorde. Super star Michel Platini kreeg geen vrij van zijn club Juventus. camps (rugblessure) en verdedi ger Michel Renquin, die met Ser- vette Genève een bekerwedstrijd moet spelen, af. Debutant Walter de Greef van An- derlecht zal nu zijn opwachting maken als rechterverdediger. Leo Clijsters van Waterschei is de nieuwe libero, Paul Lam- brichts (Beveren) is voorstopper en Michel de Wolf (Gent) is geko zen als linkerverdediger. Over de inzet van Vandereycken en Van- denbergh beslist Thijs pas op het laatste moment. De opstelling van het Belgische elftal is: Pfaff; Clijsters; De Greef, Lambrichts, De Wolf; Vandereycken (of Mommens), Vercauteren, Ceulemans, Ver- heyen; Claessen en Vanden- bergh (of Czerniatynski). Veel medailles bij shorttrack LEIDEN - De jeugdploeg van de Indoor Hardrij Club Leiden is bij internationale shorttrack-wed- strijden in Reims succesvol ge weest. De jongens en meisjes van de Leidse club vergaarden in de Franse stad niet minder dan 28 individuele medailles. Boven dien ging de IHCL met de ploe- genprijs terug naar Leiden. Bij de C-junioren jongens eindigde de strijd in een dubbele IHCL- zege. Richard Suyten won, voor zijn clubgenoot Gert Hoogeveen. Stompwijker Suyten won vier af standen. Mark Velzeboer en Francesco van Goozen eindig-* den respectievelijk 7e en 9e. Bij de C-meisjes ging de zege naar de Belgische Linda Boeman. An- ja van de Poel werd 2e en Maija Schipper, die alleen de eerste dag maar in actie kwam, werd 4e. Ook bij de D-junioren jongens een Leidse zege. Hier ging de over winning naar Jan Hoogeveen, 5e werd Bram van der Poel. In de strijd bij de meisjes een overwin ning voor Manuela Ossendrijver uit Delft. De Leidse vertegen woordigers Monique Velzeboer en Petra Grimbergen werden 2e en 4e. Bij de pupillen jongens was er een derde plaats voor Pa trick den Elzen uit Zoeterwoude. Oplossen schulden Derde Wereld DEN HAAG (ANP) - De Roe meense president, Nicolae Ceau- sescu, heeft er bij minister Van den Broek (buitenlandse zaken) op aangedrongen dat Nederland medewerking verleent aan po gingen om het' probleem van de schuldenlast van de Derde We reld op te lossen. De minister is gisteren uit Boekarest terugge keerd van een driedaags bezoek aan Roemenië, het eerste Oost blokland dat hij sinds zijn. aan treden als minister heeft be zocht. Boekarest, aldus diplomatieke Verstand komt met de jaren MOSKOU (Rtr) - Nadat de 72- jarige Konstantin Tsjernenko was gekozen tot president van de Sowjet-Unie, is het Russische publiek vorige week meegedeeld dat oude mensen intelligenter zijn dan jonge. Het weekblad Za Roebezjom publiceerde een Amerikaans artikel waarin stond dat de jongste onderzoekingen de onjuistheid van. de theorie hadden bewezen dat het in tellectuele vermogen in later jaren afnam en hadden aan getoond dat het toenam. In een samenvatting van het ar tikel schrijft Za Roebezjom dat nu vaststaat dat het intel lect van oude mensen in vele opzichten superieur is aan dat van jonge. Het tijdstip waarop het artikel in het weekblad verscheen leek met opzet te zijn geko zen om samen te vallen met de herverkiezing vorige week van het door bejaarde man nen overheerste staats- en re geringsapparaat. De herkozen, premier Ticho- nov, de minister van buiten landse zaken Gromyko en de minister van defensie Oesti- nov, zijn respectievelijk bijna 79, 74 en 75 jaar oud. kringen in Den Haag, heeft grote waardering voor de wijze waarop Nederland Roemenië vertegen woordigt in het Internationaal Monetair Fonds. Juist vanwege die bijzondere positie kan Neder land bijdragen tot meer interna tionaal begrip voor Roemenië's positie. De minister zei er aan te hebben herinnerd dat de toestand van de Derde Wereldlanden Nederland na aan het hart ligt. In internatio nale monetaire- en financiële in stellingen werkt Nederland mee aan pogingen om een oplossing te vinden voor het probleem van de enorme schulden van de Der de Wereld. Ook uit de begroting blijkt dat ontwikkelingssamen werking een hoge prioriteit heeft. Met zijn Roemeense collega Ste fan Andrei heeft minister Van den Broek uitvoerig van gedach ten gewisseld over de Oost-West betrekkingen en de afgebroken Geneefse onderhandelingen over kernwapens voor middel lange afstand. Zijn Roemeense gesprekspartners gingen niet in op zijn uiteenzetting over de Ne derlandse positie in de plaatsing van kruisraketten in Nederland. De minister zei te vrezen dat Roe menië de opvatting van de Sow jet-Unie - de onderhandelingen kunnen pas worden hervat als de reeds in West-Europa geplaatste raketten worden ontmanteld onderschrijft. Voor het westen, aldus de minister, is het erg moeilijk deze voorwaarde te aan vaarden, omdat zij de Sowjet- Unie een monopolie op het ge bied van middellange afstands raketten zou geven. Ambassadeur in China DEN HAAG (ANP) - Dr. A.G.O. Smitsendonk is benoemd tot am bassadeur van Nederland in Pe king. Dit heeft het ministerie van buitenlandse zaken gisteren meegedeeld. Smitsendonk (56) was sinds 1981 tijdelijk zaakge lastigde voor Nederland in de Chinese Volksrepubliek. In 1980 bracht de Volksrepubliek China de betrekkingen met Ne derland terug van het ambassa deursniveau tot dat van zaakge lastigde nadat Nederland had in gestemd met de bouw van twee onderzeeboten voor Taiwan. Toen de regering eind vorig jaar weigerde toestemming te geven voor een vervolgorder uit Tai wan, volgden onderhandelingen met China, die begin dit jaar re sulteerden in een volledig herstel van de betrekkingen op ambas sadeursniveau. PRETORIA - De stoffelijke overschotten van de twee Amerikaanse di plomaten die zondag bij een bomexplosie in Namibië werden gedood zijn gisteren naar Pretoria in Zuid-Afrika overgebracht. (foto api Grote interesse voor koop huizen met éénmalige subsidie EPE (ANP) - Er is overweldigende belangstelling voor vrije-sectorwo- ningen met een eenmalige overheidsbijdrage van 6.500 gulden. Van het programma van 10.000 huizen voor dit jaar zijn in de eerste drie maan den al meer dan 5.500 beschikkingen afgegeven. Als deze ontwikkeling zich voortzet, wordt het record-aantal van 13.000 vrije-sectorwoningen in 1983 dit jaar verder overtroffen. Dat zei staatssecretaris Brokx (Volkshuisvesting) gisteren in Epe bij de start van een bouwproject van 50 van dit soort woningen. Volgens de staatssecretaris betekent de grote vlucht van de vrije-sectorwoningen niet dat andere gesubsidieerde sectoren kunnen vervallen. „Indien dat gebeurt moeten de huren van nieuwe woningen met 30 40 procent worden opgetrokken. Het zal betekenen dat er grote leegstand optreedt omdat de prijzen dan veel te hoog worden. De produktie en daarmee het aanbod van nieuwe woningen zouden volledig in elkaar storten. De vrije sector met eenmalige bijdrage voor zover in de huursector ge bouwd, is niet meer dan een welkome aanvulling op de traditionele gesubsidieerde sectoren", aldus Brokx. WINTERSWIJK (GPD) Directie en medische staf van het Konin gin Beatrix-streekziekenhuis in Winterswijk zijn woedend op de Groenlose chirurg dr. J.R. Soer. De arts heeft zijn praktijk in het ziekenhuis en de polikliniek in Groenlo zonder enige kennisge ving in de steek gelaten en liet gisterochtend zijn patiënten en verbouwereerde medewerkers tevergeefs wachten. „Het is werkelijk ongehoord dat die medicus met de noorderzon vertrekt. Zoiets heb ik in de zie kenhuiswereld nog nooit meege maakt". zegt een 'erg geschrok ken' directeur Groothuis van het pas geopende streekziekenhuis. Via-via kreeg de directie gisteren een afschrift van een brief, waar in de chirurg meedeelde 'zich per 1 mei als ontslagen te weten'. „Soer vertrekt geheel uit eigen beweging". „We hebben er geen behoefte aan nog ooit met deze man samen te werken", concludeert Groothuis. „Hij vormde al een probleem, zo goed was de verstandhouding niet. Voor ons is dit 'einde oefe ning'. We gaan de zaak saneren en zo snel mogelijk een energie ke jonge chirurg aantrekken". De eerdere problemen met Soer dateren uit de tijd dat deze open lijk klaagde over zijn salaris (twee ton) en zijn huis te koop aanbood omdat hij dit niet meer zou kunnen betalen. Alle afspraken en voorgenomen medische ingrepen zullen de ko mende tijd worden verzorgd^ door collega's. Volgens het zie kenhuis bevindt de vertrokken Groenlose chirurg zich inmid dels in het buitenland. Offensief van Unita in Angola PARIJS (AFP/DPA) - De Angole se guerrillabeweging Unita heeft de afgelopen week naar eigen zeggen in zes provincies een „al gemeen offensief' uitgevoerd te gen regeringstroepen. Daarbij zijn 250 regeringssoldaten en 40 Cubaanse militairen om het le ven gekomen en 52 gevangen ge nomen. Dit staat in een verkla ring die de Unita, Nationale Unie voor algehele bevrijding van An gola, gisteren in Parijs heeft uit gegeven. Volgens Unita hebben haar troe pen het oliecomplex van Galin- da, op 90 km zuidoostelijk van Luanda, vernietigd. Verscheide ne militaire konvooien van An golese en Cubaanse troepen zou den zijn aangevallen in de pro vincies Luanda, Uige (het uiter ste noorden van het land), Cuan- za-Sul (zuidelijk van Luanda) en Bie (centraal-Angola). Daarbij zouden 52 voertuigen zijn vernie tigd en honderden wapens in be slag genomen. De eigen verlies cijfers stelde Unita op 17 doden, 62 gewonden en 7 vermisten. - 'Adres onbekend', jeugdboek voor jon geren vanaf 14 jaar, geschreven door Elfie Donnelly. Zes scholieren, hun tekenleraar en zijn vriendin reizen naar Italië om kunst te bekijken. Niet alles ging volgens plan. Ploegsma, prijs 18,90. - 'Geloof jij aan wonderen?' voor de jeugd vanaf 9 jaar, geschreven door Anne Marie Baart. Ploegsma, prijs 17,90. - 'De archieven in Zuid-Holland' in twee banden, Sijthoff, prijs 98.- - 'De tulpen zijn rood' door Leesha Ro se. Het verzet van een joods meisje tij dens de tweede wereldoorlog. Na 25 jaar stelde Leesha Rose haar ervarin gen te boek om te waarschwuen te gen de gevaren van het fascisme. Ser- vire, prijs 29,-. - 'Het brood-wissel-dieet'. Honderddui zenden Nederlanders proberen van daag de dag af te slanken door middel van het brood-wisseldieet, een 'ont werp' van dr.C.M.de Vos. In zijn boek geeft dr.Vos nader uitleg en beant woordt de meest voorkomende vra gen. Uitgeverij Lengkeek, prijs 9,95. - 'Koning Arthur en de Ronde Tafel' door Roger Lancelyn Green. De schrijver heeft uit originele bronnen tweeëntwintig van de beroemde Ar thur- en Graalsagen gekozen en ze op nieuw verteld. Loeb, prijs 29,50. - 'Doelmatig studeren'. Judy Kessel- man-Turkel en Franklynn Peterson geven praktische tips hoe men beter en derhalve ook meer kan studeren in minder tijd. De Kem, prijs 14.50. - 'Kijk op kanker'. Onder redactie van Onno G. Meijer en Til van Kampen laat een groot aantal personen licht schrijven op het grote probleem van de gevreesde ziekte. Deskundigen op uiteenlopende terreinen komen aan het woord. Van Gorcum. prijs 39,50. - 'De negende Netsuke' van James Mel ville is de eerste in een serie 'Japanse' detectives, die zal worden uitgegeven door Sijthoff. Prijs 9,90. - 'Het teken van de klauw' door de Ne derlander Jan van Hout, geen onbe kende in thrillerland. Enkele jaren ge leden publiceerde hij reeds twee boe ken in dit genbre, die door pers en pu bliek goed werden ontvangen. Sijt- boek 1984. Prijs 33,75. 'Luisterrijk', verhalen om voor te lezen en zelf te lezen, verzameld door Sara en Stephen Corrin. Voor. kinderen van 4 tot 9 jaar. Ploegsma, prys 39.90. - 'De Mediene', de geschiedenis van het joodse leven in de de Nederlandse provincie. Boekje uitgegeven bij een tentoonstelling in het Joods Histos- risch Museum in Amsterdam door Meulenhoff, prijs 17,50. - 'Geleerde vrouwen'. Willem Otterspeer gaat na wat vrouwen zelf over het vrouwelijk denken en de vrouwelyke kunst hebben gezegd. Villa, prys 24.50. - 'Augustus', lijvige psychologische ro man van Judith Rossner, die een pe riode beschryft uit het leven van een 40-jarige psychoanalytica en een van haar patiënten, een 20-jarig meisje. Villa, prys 29,50. - 'Frater Venantius' an andere bijdra gen. die Michel van der Plas in de loop van vele jaren aan het Neder landse cabaret heeft geleverd. Meer dan honderd gedichten, teksten, lied jes en conferences. Villa, prys 24,50. werknemer en loonadministratie. Annoventura, prijs 36,50. 'Ongeregeldheden', gedichten van Frank Esper. Bert Bakker, prys 19,50. - 'Onder aan de ladder'. Onder deze veel zeggende titel doet M. Mus verslag van haar ervaringen als bijstands moeder. Bitterheid en humor, die al in Vry Nederland als 'notities' te vin den waren. Bert Bakker, prijs 19.50. - "Slecht-weer management', een analy se van de omstandigheden die een rol spelen bij goed of slecht manage ment Door L.A. van Gunsteren en R. Kwik. Een nuttig boek voor al dege nen die aan de top van het bedryfsle- ven verkeren. Veen, prijs 19,50. - 'Bijstand en recht', 'Tweeverdieners, u ook' en 'Aftrekposten, gebruik ze', drie zeer praktische boekjes in de se rie Recht en Raad van Kluwer, prys 21,- per deel. - 'De speerwerper', roman van Paolo Volponi. Liefde, erotiek, fascisme, communisme, ze spelen belangrijke rollen in dit bewogen verhaal van de Ialiaanse schrijver. Het dateert al van 1981 en heeft in Italië veel succes geoogst. Meulenhoff, prijs 34,50. - 'Verhaal van een schipbreukeling', van de Nobelprijswinnaar Gabriel Garcia Mérquez. Hij zegt niets te hebben ver zonnen van het wonderlijke verhaal van de aangespoelde man, die eerst tot volksheld werd uitgeroepen maar het daarna verbruide bij de regering. Meulenhoff, prijs 24,50. - 'Bestarium', de laatste verhalenbundel van Julio Cortëzar, de Argentynse schrijver die in februari in Parijs is overleden. Meulenhoff, prijs 24,50. - 'Dame Gambiet' door Walter Tevis. Het verhaal van een alledaags meisje dat op achtjarige leeftijd ontdekt te kunnen schaken en al spoedig daarna de vloer aanveegt met de schaaktop. Maar haar obsessie dreigt haar ook ten gronde te richten. Een psycholo gische thriller. Veen, prijs 26,50. - 'Een Afrikaan op Groenland' door de Togolees Tété-Michel Kpomassie. Op 16-jarige leeftijd verliet de schrijver Togo om af te reizen naar Groenland. Hij raakt er snel ingeburgerd, maar hij zoekt die Westerse levenswijze niet. Hy zoekt verder. Veen, prys 24.50. - 'Valentino', novelle van NataLa Ginz- burg. Meulenhoff, prijs 24,50. - 'Biologisch-dynamisch tuinieren in de praktijk'. Willy Schilthuis schreef de ze praktijkgids voor telen volgens de genoemde methode. Zomer en Keu- ning, prijs 24,90. - 'Elseviers Almanak voor huwelijk en samenwonen', een uitvoerige behan deling van het gehele personen- en fa milierecht in Nederland. Annoventu ra. prijs 33.50. - 'De provincie', romandebuut van Jan Brokken. Niet alleen een generatie conflict, maar ook de tegenstelling tussen stad en provincie heeft schrij ver centraal gesteld in zijn portret van een dorpssamenleving. De Arbeider spers, prys 27,50. - 'In de zevende hemel', verhalen van Al fred C. Bronswyk. Kok, prijs 9,90. - 'De puinhopen van het verleden'. On derzoek naar het wonen in de oud heid met behulp van stratigrafische analyses van ruineheuvels. Door prof.dr.H.J.Franken. Kok. prys 17.90. - 'Ambten in de apostolische kerk', een exegetisch mozaïek gelegd door dr J. van Bruggen. Een verzameling op stellen van exegetische aard. gegroe peerd rondom het thema van ambten en gaven in de kerk. Kok, prys 29,90. - 'Natuurlijk evenwicht', gedichten van Ad Zuiderent. De Arbeiderspers, prys 26.50.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 15