LEIDSCH #§l DAGBLAD Opmars rebellen Nicaragua Duitse groei op drie pet. geschat PREI EN GEHAKT Voor een tientje véél wijzer Twaalf jaar voor Spaanse officieren Illegale lotto opgerold Vertrek van coach verrast tafeltennisploeg in Moskou Foster Parents Plan op zoek naar nieuwe pleegouders Havenstad San Juan del Norte in handen anti-sandinisten Bus met alle passagiers naar bureau 21drukkerij Sédeltabach LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 16 APRIL 1984 OPGERICHT 1 MAART 1860 No- 37373 Directeur. G. Koopman Postbus 54 Hoofdredacteur: drs. J. W, E. Metselaar *w) aq i g-den Adj. hoofdredacteur: R. d. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN voorW m A «aSta! DEN HAAG (ANP) - De politie heeft gisteravond vier Hagenaars aangehouden omdat zij ervan worden verdacht betrokken te zijn geweest bij een illegale lotto- organisatie. De Haagse politie heeft de indruk dat het om een grote lotto gaat waarin veel geld omging. Deze lotto draaide rond de bal letjes van de officiële televisielot to op zondagavond. De formu liertjes met grotere winstkansen dan die van de officiële lotto wa ren in cafés en koffiehuizen te koop. Koeriers zorgden voor het transport van de formulieren en het geld. In de huiskamer van een woning aan de Thorbeckelaan trof de po litie „de hele administratie" van de illegale lotto aan plus 15.000 gulden. Aangehouden zijn twee professionele administrateurs van 22 en 30 jaar en een 30-jarige Haagse vrouw die beschouwd wordt als de organisatrice van de lotto. Kort tevoren was op straat een 22-jarige chauffeur gepakt die de woning had verlaten met een plastic tas vol enveloppen, waarin in totaal tienduizend gul den zat. Op de enveloppen ston den de uitbetaaladressen. MOSKOU - Milan Stencel treedt per 1 september in dienst van de Belgische tafeltennisbond. De coach van de Nederlandse herenploeg wilde zyn vertrek bij de NTTB pas na het Euro pees kampioenschap in Mos kou aankondigen, maar al op de eerste dag van het toernooi lekte het geheim van Stencels keuze voor een functie by de Belgische tafeltennisbond uit. Het nieuws over de transfer van Stencel, dat vanuit de Belgi sche mediakanalen doordrong tot het Nederlandse tafelten- niskamp, sloeg in Moskou in als een bom. NTTB-voorzitter Jaap Roeten toonde zich pijn lijk verrast, de leden van de Nederlandse tafeltennisploeg bleken al evenmin op de hoog te, alleen bondsbestuurder Eg- bert Welsink wist van de hoed en de rand. Het besluit om bij de NTTB od te stappen, werd Milan Stencel Stencel ingegeven door pro blemen die voornamelijk in de privésfeer liggen. Onze verslaggever Rob Onder water gaat in het sportkatern nader in op het ontslag van Stencel. Tevens geeft hij van uit Moskou verslag van de ver richtingen van de nationale ta- feltennisselecties op het EK- toernooi, waar de damesploeg zich inmiddels heeft gekwalifi ceerd voor de halve eindstrijd. DEN HAAG - In een pagina-grote advertentie in een aantal kran ten is de organisatie Foster Pa rents Plan vandaag een actie be gonnen om nieuwe pleegouders aan te trekken. Als gevolg van de negatieve pu bliciteit (van onder meer VA- RA's Konsumentenman en Nieuwe Revu) over het Foster Parents Plan hebben ongeveer 5000 mensen de organisatie de rug toe gekeerd. In de advertentie, die is bekostigd door een aantal particulieren, een verzekeringsmaatschappij en een bank, zegt de Stichting Foster Parents Plan dat miljoe- nenschade is aangebracht aan ontwikkelingshulp. Daarvan zouden talloze mensen in de Derde Wereld direct het slacht offer zijn geworden. Een onafhankelijke onderzoeks commissie onder voorzitter schap van oud-minister dr. J. van Kemenade is tot de conclu sie gekomen dat de berichtge ving over het Foster Parants Plan evident onjuist en in hoge mate tendentieus was. De com missie oordeelde dat Foster Pa rents Plan niet te veel geld be- steedt aan het in stand houden van de organisatie in ons land. Foster Parents Plan vraagt in de advertentie dringend om hulp. Aan pleegouders wordt 45 gul den per maand gevraagd. Met dat geld worden projecten uit gevoerd voor kinderen en hun gezinnen. „U helpt de hele leef gemeenschap van het kind dat door u financieel wordt geadop teerd. Door betere behuizing. Betere medische voorzieningen. Betere scholing. Een betere in frastructuur. Kortom door het scheppen van betere kansen voor de toekomst", aldus de tekst van de advertentie. Lubbers vreest kabinetscrisis PAGINA 5 MEXICO-STAD/WASHINGTON (GPD/Rtr.) - De Nicara guaanse havenstad San Juan del Norte is in handen gevallen van de anti-sandinistische groepering ARDE van Eden Pastora. Pastora heeft gisteren de vorming van een voorlopige regering aangekondigd. Ontslag De Amerikaanse senator Moyni- han (Dem.) heeft gisteren aange kondigd dat hij zich terugtrekt als vice-voorzitter van de Se naatscommissie voor de geheime dienst. Hij doet dit uit protest te gen het feit dat de geheime dienst, CIA, de commissie niet voUedig had ingelicht over het leggen van mijnen in havens van Nicaragua. Moynihan, die sprak van een „vertrouwensbreuk", verklaarde dit in een vraagge sprek met het Amerikaanse tele visiestation ABC. De door de CIA geplaatste mijnen in de Nicaraguaanse havens ge leid tot grote moeilijkheden bij de bevoorrading en tot economi sche verliezen, door de sandinis ten geschat op 9 miljoen doUar. NEW YORK (Rtr./UPI) - In een wo ning in Brooklyn, New York zijn gisteren tien mensen dood geschoten, drie vrouwen en ze ven kinderen. Allen waren in het hoofd geschoten. De lugubere ontdekking van wat vermoedelijk de grootste mas samoord in de geschiedenis van New York is, werd gedaan door een buurman. Zijn aandacht werd getrokken door een man die volkomen overstuur het huis verliet. De politie heeft de- 7e persoon later omschreven als BONN (DPA) - De vijf be langrijkste instituten voor economisch onderzoek in de Bondsrepubliek zijn optimistisch over de eco nomische vooruitzichten, zo blijkt uit hun maandag gepubliceerde gezamenlij ke voorjaarsrapport. Zij verwachten voor dit jaar een reële economische groei van drie procent, nog iets meer dan de offi ciële raming van 2,5 pro een "mannelijk gezinslid". De enige overlevende was een twee jaar oud kind. Volgens een woordvoerder van de politie bood de woning een afgrijselij ke aanblik. Overal was bloed, zo zei hij. Het jonge kind is naar een ziekenhuis overgebracht waar bleek dat het lichamelijk niets mankeerde. Op de foto belt een moeder van een van de vermoorde kinderen vanuit het politiebureau met haar zuster. <roto ap> OCCASION-SPECIALIST een vol jaar garantie mogelijk. Aikemadeiaan 1Roeiotarendsveen lel 01713-2866 - 2073 cent van de Westduitse re gering. Ook op de arbeidsmarkt zien de in stituten een positieve ontwikke ling. Volgens het rapport zal het aantal mensen met een baan in de loop van dit jaar met om streeks 200.000 toenemen. Het aantal werklozen zal aan het eind van het jaar 200.000 kleiner zijn dat de 2,26 miljoen van eind 1983. De inflatie zal evenals in 1983 uit komen op drie procent. De instituten stellen op grond van de binnenlandse orders voor in vesteringsgoederen vast dat de neiging tot investeren van het bedrijfsleven duidelijk toe neemt. Naarmate ook de vraag vanuit het buitenland zich her stelt zullen de afzetmogelijkhe den merkbaar verbeteren, aldus het rapport. Op de lopende reke ning van de Westduitse beta lingsbalans wordt dit jaar een overschot van omstreeks twintig miljard mark verwacht. De sandinistische autoriteiten heb ben, voor het eerst sinds de con tra-revolutionaire strijd in 1981 begon, toegegeven dat de militai re strijd voor hen niet al te voor spoedig verloopt. Minister van defensie Humberto Ortega er kende gisteravond de val van de Atlantische havenstad op de grens met Costa Rica. Reeds eerder hadden de sandinis ten toegegeven de afgelopen we ken meer manschappen te heb ben verloren dan de contra-revo lutionairen. Het totaal aantal do de sandinisten zou de afgelopen maand 574 hebben bedragen te gen zo'n 400 dode 'somozisten'. Volgens berichten uit Costa Rica bevindt San Juan del Norte zich al sinds vrijdag in handen van Eden Pastora, de vroegere sandi nistische held. Pastora vertelde dit weekeinde aan Costaricaanse verslaggevers dat zijn manschap pen ook zo'n 50 kilometer strand onder controle hebben, wat de bevoorrading zou vergemakke lijken. Militaire woordvoerders in Mana gua zeggen dat de aanval de rea lisering van een reeds maanden bestaand plan van de somozisten en de Amerikaanse CIA beteken de om in San Juan een contra revolutionaire regering te procla meren die dan onmiddellijk zou moeten worden erkend door de regering van Ronald Reagan. Zover is het echter tot nu toe niet gekomen. De naar schatting 5500 contra-re volutionairen die Nicaragua sinds half maart vanuit Hondu ras zijn binnengedrongen, zou den verschillende strategische doorgangswegen naby de grens hebben veroverd en zijn doorge drongen tot nabij de stad Mata- galpa, nog geen 130 km ten noor den van de hoofdstad Managua. Nicaragua heeft erkend dat ook nabij Matagalpa fel wordt ge vochten. Managua beweert echter dat de vanuit Honduras binnengedron gen commando's tot nu toe geen enkel dorp van betekenis heb ben weten te veroveren. De woordvoerders van de regering zien de huidige aanvallen van de contra-revolutionairen als een 'wanhoopsoffensief om de Ame rikanen te tonen dat hun miljoe nenhulp effectief wordt ge bruikt. Senator Moynihan. MADRID (AFP/RTR) - De krijgs raad in Madrid heeft drie Spaan se officieren schuldig bevonden aan een poging tot staatsgreep in oktober 1982. Zij werden veroor deeld tot twaalf jaar gevangenis straf. Een vierde militair werd vrijgesproken. De drie veroordeelde officieren zijn de kolonels Luis Munoz Gu tierrez en Jesus Crespo Cuspine- ra en de luitenant-kolonel José Enrique Crespo Cuspinera. De aanklager had 15 jaar gevange nisstraf tegen hen geëist. De vrij gesproken militair is luitenant kolonel Juan Fernandez Hidal go. Tegen hem was door de aan klager 12 jaar gevangenisstraf geëist. De vijf rechters van de krijgsraad hebben de regering de 'aanbeve ling' gedaan de veroordeelde of ficieren niet langer dan vier jaar op te sluiten. Hoewel de uit spraak, zeggen zij, in overeen stemming is met de wet, vinden ze de straffen 'buitensporig hoog'. De krijgsraad achtte bewezen dat de officieren van plan waren een militair bewind in het leven te roepen. Documenten die bij hen waren aangetroffen wezen op het voornemen in de hoofdstad Ma drid een aantal belangrijke func tionarissen te arresteren. Volgens de advocaten ging het om een 'denkbeeldige actie'. Het was nooit de bedoeling geweest de plannen werkelijkheid te laten worden. De advocaten hebben aangekondigd in hoger beroep te Sikhs overvallen spoorwegstations Doe Maar' is nu echt verleden tijd Excelsior-Feyenoord niet om aan te zien PAGINA 14 (Van een onzer verslaggevers NOORDWIJK - De Noordwijk- se politie heeft zaterdag avond een bus van de NZH met alle inzittenden meegeno men naar het politiebureau. Dit deed zij omdat in de bus vernielingen waren gepleegd en de daders zich niet bekend wilden maken. Nadat de politie dreigde alle inzittenden een voor een te verhoren, besloten de daders, twee 17-jarige Rijnsburgers, toch maar te bekennen. Vol gens een woordvoerder van de politie was de bus volledig bezet. Wegens poging tot staatsgreep Brand in Deventer DEVENTER (ANP) - In de binnen stad van Deventer is vannacht een monumentaal pand in vlam men opgegaan. Het gebouw diende tijdelijk als opslag van de Max Tailleurstichting en zou worden opgeknapt om het ge schikt te maken voor de huisves ting van gemeentelijke diensten. De politie kon vanmorgen nog niets zeggen over de omvang van de schade. De brandweer trof op diverse plaatsen in het gebouw brand haarden aan, waaruit zou kun nen worden afgeleid dat de brand is aangestoken. Zonnige perioden Vietnam op grond Thailand Droog en perioden met zon. Minimumtemperatuur rond twee gra den en plaatselijk nachtvorst. Middagtemperatuur ongeveer twaalf graden. Zwakke tot matige westen wind, rond kracht drie. Zon op 6.39, onder 20.41 uur. Maan op 23.14, onder 7.36 uur. Hoogwater in Katwijk om 5.16 en 17.32 uur, laagwater om 1.02 en 13.25 uur. BANGKOK (AFP) - De in Cam bodja gestationeerde Vietname se troepen hebben de controle over een kleine heuvel op Thai- lands grondgebied veroverd waar zij zich schijnen te installe ren. Dit hebben Thailandse func tionarissen vandaag in Bangkok meegedeeld. Thailand ontkent officieel als uit wijkplaats voor de drie anti-Viet- namese Cambodjaanse opstan delingen te dienen. Gisteren was reeds gemeld dat cir ca tweeduizend Vietnamese mili tairen het belangrijkste bastion van het anti-communistische Cambodjaanse verzet, het kamp van Ban Sangae hadden vernie tigd, het hoofdkwartier van de Rode Khmer. (zie verder pag. 7) Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. Prei, per kilo Mager rundergehakt, 500g6^85.48 QQQ kilo albort heljn Ja. ik wil deze komplete krant over wereld, stad en land oraao 4 weken voor 10,- op proef in de bus ontvangen. Daarna beslis ik over een definitief abonnement. Noteer mij voor een kwartaalabonnement (f 63,10); vóór het abonnement ingaat, ontvang ik de krant 2 weken gratis. Naam Tel. In plaats van de bon op te sturen, kunt u ook even bellen 071-144941 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 1