OnbegonnenM Advies van werkgroep: Stevenshof ontpolderen Opkomst van de tsarina van emancipatie en feminisme Metselen om de Zilveren Troffel Geldcassettes geroofd Familie Waal Het heeft wel wat voeten in de aarde gehad, de weg is niet zonder doornen geweest, maar ten slotte is wethouder Cees Waal dan toch op het schild ge heven: burgemeester van De venter. Grotere hoogten liggen nog voor hem in het verschiet (als hij zich tenminste gedróagt), want Waal kent zijn zaakjes en weet wat van besturen, hetgeen be paald niet kan worden gezegd van al die met een ambtskelen uitgedoste figuren. In de tien jaar dat Waal de func ties van hoogste verkeersleider en eerste ruimtelijke ordenaar bekleedde, is er veel in Leiden gebeurd. Goed, af en toe werd op zoveel punten tegelijk de boel opgebroken dat je de 'stad niet kon in-, uit- of doorkomen, maar men maakt nu eenmaal geen omelet zonder eieren te breken, nietwaar. Bij deze lovende woorden aan het adres van Waal zal de Leidse middenstand ongetwijfeld wit wegtrekken. Want een groot deel van de in het centrum ge vestigde neringdrijvenden kon hèm, zijn palen en zijn ver keersplannen wel schieten. Maar het was zoals iemand van het hem vaak bestrijdende CDA eens in een openhartige bui zei: "Wijs nou maar ie mand aan die het beter doet. Je kunt niet iedereen tevreden stellen en aan Waal weetje wat je hebt". Dat laatste gold niet alleen voor zijn beleid, ook voor zijn merk waardige zwakke punt: hij kon periodiek niet weerstand bie den aan de verleiding zich ver baal te gedragen als een losbol uit de betere kringen. Menige fraaie, onbesuisde uitspraak staat nog in het geheugen ge grift. Tot de bloei van deze rubriek heeft Ceesje dan ook in niet ge ringe mate bijgedragen. Ook het landskampioenschap ste- ken-onder-water-geven bleef jarenlang moeiteloos in zijn be zit. Zelfs op de dag van zijn be noeming gaf hij daar een fraai staaltje van weg. Op de vraag of hij het burgemeesterschap straks in drie uur per dag kan afhandelen, zoals hij ooit als lo co-burgemeester in Leiden aan de openbaarheid had prijsge geven, zei hij: "In Deventer vindt men de burge meester een belangrijke per soon, aan wie een grote, coördi nerende functie wordt toege dacht. Het is daar een bur- gemeestersbaan met inhoud". Anders gezegd: de burgemeester van Leiden is in zijn ogen geen belangrijke persoon en heeft geen baan met inhoud. Dat kan de heer Goekoop nog mooi even in zijn zak steken. Waal wordt dus in Deventer wèl belangrijk. Daarmee lijkt hij krachtig in te roeien tegen de opvatting van zijn eigen partij, de PvdA, die vindt dat benoemde functiona rissen zoals burgemeesters moeten worden teruggedreven naar hun strikt door de wet voorgeschreven taken. In Lei den althans heeft de PvdA de laatste tien jaar de burgemees ter steeds laten voelen dat hij zich maar beter nergens mee kan bemoeien. Maar ja, dat waren WD-burg- meesters. Voor autoriteiten van PvdA-huize zullen wel geheel andere reggls van toepasing zijn. Wat zou de politiek im mers zijn zonder dubbele bo dem? Niks toch? Terug even naar Waals rol als roekeloos uitlopende keeper. In Deventer doet hij er goed aan zich de eerste jaren wat koest te houden. Dus niet meteen roe pen, zoals hier, dat je in de raad de grootste dommigheden kunt lanceren zonder dat de raadsleden het merken en ook niet, zoals hier, opmerken dat de Kamer van Koophandel wel de schroothoop op kan. Dat is vrdgen om trammelant. Hij kon het hier doen omdat we wisten wat voor vlees we in de kuip hadden. Die Cees, zeiden we dan vertederd, maar ddar schrikken ze zich waarschijn lijk rot of nog erger: ze trekken het zich aan. Cees Waal burgemeester. En Iris Waal burgemeestersvrouw. Hoe zou ze het gaan doen? Naar verluidt zal ze zich afstan delijk opstellen. Zo'n beetje als mevrouw Goekoop, is het ver moeden. Die manifesteert zich één keer per jaar als burge meestersvrouw: in een karos op drie oktober, omringd door ho ge hoeden. Voor velen van de wat oudere ge neratie doet het wat schraaltjes aan, maar je kunt dat toch be ter hebben dan bijv. de be- moeiallerigheid van dat gepe perde minkukel in Rotterdam. Familie Van Dongen Met Waal verdwijnt een stukje kleur op de wangen van het col lege van B en W, maar dat keert vast direct terug met de komst van de nieuwe wethou der, Henriëtte van Dongen. De PvdA kon niet langer om haar heen, nadat de socialisten haar met opmerkelijke draai- konterigheid bij het begin van deze college-periode in de kou hadden laten staan. Henriëtte, de tsarina van eman cipatie en feminisme, eindelijk op haar bestemming. In het interview met haar, in de krant van vandaag, is ze op merkelijk voorzichtig. Het hui dige beleid kan maar niet zo om, de veranderingen zullen Varia Leidse kroniek door Ruud Paauw en John Kroon komt meer voor kijken. Het zal haar stellig niet ontgaan zijn hoe Hedy d'Ancona als staats secretaris voor emancipatieza ken in het kabinet-Van Agt II op haar gezicht ging door on voldoende politieke bagage. Henriëtte's opvattingen getuigen van een politieke rijping, maar het kan natuurlijk niet zo zijn dat ze straks, eenmaal gezeten op het pluche, een doorsnee wethouder kan worden zoals Fase, Schoute en Bordewijk. Ze blijft, gezien haar achtergrond, iemand met een missie. En daarvoor zal ze niet meteen, maar wel op gezette tijden, op haar strot moeten gaan staan. Hoe prachtig zullen de botsingen zijn met iemand als Dick Tesse- laar, die het niet erg op haar begrepen heeft (zij trouwens evenmin op hem) en ook zeer te vreden was dat ze destijds bui ten het college kon worden ge houden. Tesselaar is natuurlijk wel vóór emancipatie, als je hem er maar niet langer dan drie mi nuten over aan zijn kop zeurt. Waal als loco-burgemeester van Leiden in actie. "In Deventer is het burgemeesterschap een baan met inhoud", heeft hij ge zegd. Benieuwd hoe vaak hij er zich met dit soort activiteiten zal moeten bezighhouden. Of weet hij een list te verzinnen? (foto's Holvast) niet snel gaan, je moet compro missen sluiten en ze is waratje nog vrij mild jegens de kerels. Ze voorziet nu al kritiek van haar achterban-zusters, die waarschijnlijk met te hoge ver wachtingen rondlopen. Je zou bijna zeggen: het is het be hoedzame proza van de echte politicus, eh politica. Vier, vijf jaar geleden waren haar woorden héél anders ge toonzet. Maar ze heeft intussen wel wat geleerd, zegt ze zelf. Met edele verontwaardiging doe je weinig in de politiek. Er Zo'n schermutseling tussen Hen- riette en Dick - zet Ingmar Bergman achter de camera en zo'n film krijgt in Hollywood meteen drie Oscars: voor het meest originele scenario én voor beide hoofdrolspelers. In de marge is leuk dat Henrietle nu, zij het op afstand, de baas wordt van haar man Hans, want die is werkzaam bij de door de gemeente gefinancier de stichting Welzijn. Het zal hem koud laten, want hij is na tuurlijk al lang plat geëmanci peerd. Horeca De Leidse politiek maakt zich op voor de volgende ronde in de eeuwig durende discussie rond de sluitingstijden van de cafés. Burgemeester Goekoop heeft nu variant 346c verspreid, die hier op neer komt: niet vijftien maar dertien cafés mogen al leen op zaterdagnacht een uur langer openblijven, tot drie uur dus. De cafés aan de Nieuwstraat zijn van de oorspronkelijke lijst ge schrapt; In den Ouden Maren- poort (de echte kroegganger zegt kortweg db Marenpoort) op de hoek van de Lange Mare en de Oude Singel is er aan toe gevoegd. Zonder twijfel zal de burgemeester hebben gewikt en wie weet nog meer gewogen en menige borrel de verwoestende gang naar de lever hebben la ten maken, alvorens met dit ge wijzigde voorstel te komen. Maar indrukwekkend zijn zijn argumenten niet. Over de wil lekeur en concurrentieverval sing waartoe het systeem leidt dat het ene café wel en het an dere niet later mag openblij ven, is al eerder geschreven. Het gaat nu om de redenen waarom de Nieuwstraat is ge schrapt en de Marenpoort als nog in de prijzen is gevallen. Dat heeft niet te maken met de overlast in Pancras-West, want dat is het afgelopen jaar wel meegevallen, constateert de burgemeester zelf in zijn voor stel. Nee, de reden is dat er in de Nieuwstraat te weinig par keerruimte is. Nu kun je na tuurlijk stellen dat gemiddelde kroegtijger wel in staat is de afstand tussen bijvoorbeeld de parkeerterreinen aan de Kaas markt of het ir. Driessenplein naar de Nieuwstraat te voet af te leggen. Bij de Marenpoort zou wel vol doende plaats voor auto's zijn, al is dat een stelling die in veel gevallen slechts theoretisch op gaat, daar menig Schouwburg bezoeker zijn bolide vaak al ter plekke heeft gestald. Veel inbraken Rijnsburgerweg LEIDEN - Inbrekers zijn de laat ste tijd zeer actief in de omge ving van de Leidse Rijnsburger weg. Afgelopen nacht werd er wederom zes keer ingebroken in vijf woningen en een kantoor pand. De buit was gering: zo'n 1.000 gulden contant geld en 22 girobetaalkaarten. In de meeste gevallen zijn de woningen door zocht en soms zijn ook kasten opengebroken. In het weekeinde werd in dezelfde omgeving ook al acht keer ingebroken. De inbrekers gaan steeds op de zelfde manier te werk. Een gaatje wordt geboord in het kozijn, waarna de vèrgrendeling van het raam of de deur wordt verbro ken. Verkoopster opgelicht LEIDEN - Een verkoopster van een schoenenzaak aan het Leidse Bevrijdingsplein is gistermiddag opgelicht. Een na twee uur kwa men twee mannen en een vrouw de winkel binnen die de ver koopster (een 37-jarige Leidse) naar buiten lokte met een smoes je. Toen ze terugkwam in de win kel bleek een polstasje met dui zend gulden wisselgeld verdwe nen. VRIJDAG 13 APRIL 1984 Maan afgezien daarvan, de aan wezigheid van parkeerruimte is wel het slechtste argument om een café toe te staan wel langer de tapkraan te laten lo pen. Wat moeten al die lui die naar de kroeg gaan in Bachus' naam achter het stuur van een auto? Het is toch de politie, waarvan de burgemeester het hoofd is, die terecht geregeld controleert of het alcohol in on ze aderen het bloed niet heeft verdrongen? Je mag toch een voudigweg na meer dan twee alcoholische versnaperingen niet meer eigenhandig vierwie lig naar elders koersen? (Inderdaad: wie zonder zonde is, werpe de eerste steen. Met een gerust hart blijven wij staan). Maar toch, hoe kan dan dezelfde burgemeester de aanwezigheid van parkeerruimte bij een café als een rechtvaardiging be schouwen om die kroeg later open te houden? Ervaren als hij in dit opzicht is, zal Goekoop toch weten dat de gemiddelde caféganger 's nachts om twee uur maar zel den aan de ranja wordt aange troffen. Het zal hem toch ook niet ontgaan dat het gebruik van taxi's geen gelijke tred houdt met de omgezette hoe veelheid alcohol op één avond. De ware cafépanter weet dat het werkwoord niet voor niets kroeglópen luidt. Van ons mo gen dan ook juist die cafés lan ger open blijven die gelegen zijn op plekken waar zelfs twee dinky-toys niet dubbel zouden durven parkeren. LEIDEN - Een ambtelijke werk groep van de gemeente Leiden en het hoogheemraadschap van Rijnland heeft het Leidse ge meentebestuur geadviseerd ern stig te overwegen om tot opho ging over te gaan van het mid dengebied in de nieuwe woon wijk Stevenshofjespolder. Een en ander is van belang om te voorkomen dat in de Stevenshof- polder problemen over de ont- poldering ontstaan zoals zich hebben voorgedaan in de Meren- wijk. Merenwijkbewoners, het waterschap De Oude Veenen en de gemeente Leiden liggen al ja renlang met elkaar in de clinch over het feit dat de Merenwijkers jarenlang dubbel hebben betaald voor de uitvoering van water staatkundige werken. De Oude Veenen inde jaarlijks polderlas- ten terwijl de gemeente Leiden voor dezelfde werken onroerend- goedbelasting heft. Leden van de raadscommissie voor ruimtelijke ordening waren vorig jaar van mening dat niet mocht worden overgegaan tot daadwerkelijke ontpoldering van het middengebied in de Ste L.E1DEN - Twee winkelbediendes zijn gisteravond rond half negen op de Breestraat beroofd van een tweetal geldcassettes, waarin 5.000 gul den zat. De man (22) en de vrouw (20) waren op weg naar de bank om de cassettes in de nachtkluis te gooien toen het geld door jongens op een bromfiets uit hun handen werd gerukt. Lopend op de Breestraat ter hoogte van de Vrouwensteeg werden ze ingehaald door een bromfietser. De duopassagier greep de tas, waarin het geld zat. De bromfiets verdween met hoge snelheid. De politie stel de direct een onderzoek in, maar kon de bromfietsers niet achterhalen. Ook een onderzoek naar een personenauto die direct na de overval hard wegreed en het zicht op de bromfiets ontnam werd niet gevonden. De personenauto is mogelijk betrokken bij de beroving. LEIDEN - Up de Bedrijfstechnische school aan de Vondellaan werd gisteren één van de drie regiona le voorwedstrijden in metselen met baksteen gehouden. Dit jaar lijkse festijn, dat nu voor de 32ste maal wordt gehouden en weder om is georganiseerd door de Ne derlandse Baksteenindustrie, trok weer vele jonge metselaars die hun verworven vakman schap inzetten. C.J.W van Dijk, leerling van de BTS, behaalde een niet onverdienstelijke zeven de plaats. Eerste werd A. van Roon uit Reeuwijk. Slechts de eerste vier van de jury- lijst mogen naar de finale die volgende maand in Mierlo wordt gehouden. In het totaal zullen dan twaalf regionale winnaars gaan uitmaken wie dè Zilveren Troffel in ontvangst mag gaan nemen. (foto Holvast) venshof, omdat dan het toekom stig wijkpark ondersteboven zou moeten worden geschoffeld. Door het niet ophogen zou het middengebied evenwel blijven behoren tot de polderafdeling Zuidgeest. Ophoging van dit deel van de stadswijk betekent dat het van de polderafdeling wordt losgemaakt. De ambtelijke werkgroep heeft op dracht gekregen uit te zoeken wat de gevolgen zijn in het geval wel, en in het geval niet wordt overgegaan tot ophoging van het middengebied. De werkgroep is onder meer tot de conclusie ge komen dat alleen door ophoging problemen als in de Merenwijk kunnen worden vermeden. Vol gens andere constructies, waar bij zogenaamd sprake is van ont poldering evenwel zonder dat is overgegaan tot ophoging van het middengebied, zou de gemeente er niet van mogen uitgaan dat Merenwijk-effecten kunnen wor den voorkomen. De werkgroep komt daarom unaniem tot de aanbeveling ophoging" van het middengebied ernstig te overwe gen. Veilingen Bij K&O wordt vanavond een le zing met dia's gegeven over de dagelijkse gang van zaken bij kunst- en antiekveilingen. Di recteur/eigenaar De Jongh van de kunstveiling Stockum en Zn. vertelt over de opdrachten van geïnteresseerden en de afwik keling van zaken aan de inzen ders. Voor meer inlichtingen over deze lezing (die kwart over acht begint): K&O, Oude Vest 45, tel. 141141. Smalfilmen De Leidse Smalfilm Liga geeft vanavond een minicursus in smalfilmen. Bedoeld voor dege nen die wel een filmcamera hebben, maar er nog niet mee overweg kunnen. Er worden onderwerpen behandeld als het filmen, monteren, geluid enz. De cursus wordt gegeven in het Gemeentecentrum aan de Lijt- weg 7 te Oegstgeest, aanvang acht uur. Voor verdere infor matie: Tineke de Joode, Pa piermolen 124, tel. 071-213398 en Bram Pater, Pr. Frederik- straat 17, tel. 071-216987. Swingen In het Leids Vrijetijds Centrum,, Breestraat 66, wordt vandaag de tweewekelijkse swingavond gehouden. Verder treedt in het Zoldercafé rond half elf de Leidse hardrockformatie RAM- AIR op. De zaal gaat om negen uur open. Vegetarisch In de serie buitenlands-vegetari sche vrijdagen in Repelsteel (Breestraat 19) staat vandaag Marokkaans op het menu. Tus sen half zes en half acht. Kaarten en sjoelen De chr. muziek- en showband Concordia organiseert van daag een klaverjas- en sjoel avond in haar nieuwe clubge bouw aan de Langegracht, het vroegere Harteveltcomplex naast de Aldimarkt. Aanvag acht uur. Ook kunnen er loten worden gekocht in' verband met de verbouwing. Inlichtin gen: P. Bol, Julianastraat 45, tel. 071-218334. Moslims Abdulwahid van Bommel houdt vanavond een lezing over de Moslims in de Nederlandse sa menleving onder het motto 'probleem van de Moslims: aanpassing...waaraan?' Om half zeven in het Antonius Clubhuis aan de Lange Mare 43. en poëzie In café If et Keizertje aan de Kaï- serstraat is zaterdagavond weer een klein festival met pop muziek en poëzie als ingrediën ten. Medewerkenden zijn de Leidse rock rollformatie The Hot Rocks en de Amsterdamse dichter Simon Vinkenoog. The Hot Rocks is een groep die nu zeven jaar bestaat en zich de laatste jaren steeds meer is gaan richten op de dynamische rock uit de jaren zestig en ze ventig. Naast eigen werk brengt de groep muziek van bijv. The Rolling Stones en The Doors. Simon Vinkenoog ontleent zijn bekendheid ook aan de jaren zestig, met name uit de tijd van provo, hippies en flower-po wer. Hij zal zaterdagavond proberen de muziek van The Hot Rocks te combineren met zijn gedichten uit die tijd. Aan vang: tien uur. Muziek De Amsterdamse groep Frites Modern treedt zaterdagavond op in het LVC aan de Bree straat 66. Deze groep staat vol gens de organisatoren "garant voor een avondje snelle, harde, eerlijk pretmuziek", die al eens te beluisteren was op de elpee 'Veel, vies, vet, goor en duur', met Nederlandstalige teksten. De zaal gaat om negen uur open. De Leidse formatie The Cartoons, bestaande uit zes personen, treedt zondagmiddag om vier uur op in café De Uyl van Hoogland aan de Nieuwstraat. Zij speelt rockwave. Hengelsport Visvereniging Zuid-West hield de elfde wedstrijd in de Rijn. Uit slag: 1 P. Harteveldt 654 cm.-36 stuks, 2 J. Mazurel 618-33, 3 W. Moenen 546-28, 4 J. de Os sr. 536-28, 5 J. de Osjr. 508-28, 6 J. Boef 359-18, 7 K. Rustige 342- 16,. 8 D. Molenaar 317-14. 9 H. Moenen 275-15, 10 C. Cornet 255-13. Jazz Het Ben Gerritsen Kwartet treedt zaterdagavond bij jazz-zolder Hot House op. Hoewel muzi kaal geworteld in de moderne bop, spelen invloeden uit de la- tin, vrije en rock—muziek een grote rol bij dit kwartet. Het bestaat uit Ben Gerritsen (vi brafoon en marimba), Rob van den Broeck (piano en synthesi zer), Harry Emmery (contra bas en basgitaar) en Henk Zo mer (drums). Het concert, in het LVC-gebouw aan de Bree straat 66, begint om tien uur. Bingo Speeltuinvereniging Rondom de Maredijk organiseert maan dag een bingo-avond in het speeltuingebouw aan de Mare dijk. Aanvang acht uur. Strandloop Atletiekvereniging Holland or ganiseert zondag een strand loop aan de Wassenaarse Slag. Start om elf uur. Deelnemers kunnen zich om tien uur ter plekke laten inschrijven en kie zen uit de afstanden twee, vier, acht of twaalf kilometer. Entertainer In café De Branderij aan de Mid delweg treedt zondagmiddag de Antilliaanse vuuracrobaat/ fakirlzangerlban'dparodist Bonny Cornelia op. Om half Open podium Buurthuis In de Vroolijcke Arke houdt woensdagavond 16 mei een open podium. Amateurar tiesten die tegen onkostenver goeding willen optreden (van vijf minuten tot een half uur) kunnen zich melden bij In de Vroolijcke Arke, Pieterskerk- choorsteeg 15, tel. 123271, vra gen naar Sylvia de Wit. Zuidelijk Afrika In de maanden april, mei en be gin juni zal de BOA (Boycot Outspan Organisatie) in sa menwerking met een aantal studentenverenigingen een Zuidelijk Afrika-cyclus orga niseren. Verschillende aspecten van de apartheidsproblema- tiek komen hierin aan de orde. Het voorlopig programma: 17 april. Catena, Kaiserstraat 9: algemene inleiding met film en gelegenheid tot discussie; 3 mei, LISC, le Binnenvest gracht 22: de Vrijheidsstrijd in Namibië, film, spreker en dis cussie. Voor meer inlichtingen: BOA. tel. 071-142124. Presentatie verenigingen LEIDEN - In de Groenoordhallen wordt zondag 27 mei een nieuw evenement gehouden: Vere- ningspresentatie '84, kortweg VP '84. Het is de bedoeling dat het verenigingsleven in Leiden en omgeving de gelegenheid krijgt zich in zijn algemeenheid aan het publiek te presenteren. De deelnemende verenigingen mo gen zelf uitmaken hoe ze zich willen presenteren. Dat kan door middel van stands, maar ook is er ruimte gereserveerd voor de monstraties op bijvoorbeeld sport- of muziekgebied. De orga nisatoren (mensen uit het vereni gingsleven en de gemeentelijke directie Groenoordhallen) heb ben inmiddels tachtig verenigin gen en instellingen aangeschre ven. Positieve reacties zijn al bin nengekomen van o.a. de Tram weg Stichting, muziekvereni ging De Burcht, Karate Acade mie Kyochan, muziekvereniging K&G, voetbalvereniging Lugdu- num, turnvereniging Excelsior, de jazzclubs Jazz on Sunday en Hot House, enz. Voor nadere inlichtingen: VP '84, postbus 1020, 2302 BA Leiden, tel. 071-765317.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 4