c Computers draaien warm op gemeentesecretarieën Mozambique hoopt op betere tijden Echtscheiding en maatschappij op meao-examen Nieuwe uitgaven VRIJDAG 13 APRIL 1984 Streek Automatiseren. Niet alleen voor bedrijven steeds meer een noodzakelijk goed, maar evenzeer voor overheden met hun omvang rijke administraties. Computer en beeld scherm hebben op veel gemeentesecreta rieën al een plaatsje gekregen, al staan veel ambtenaren er nog onwennig tegenover. Bij diverse ministeries en bij het leger heb ben ze er ronduit een potje van gemaakt, zo meldde de Algemene Rekenkamer, het re kenkundig controle- en adviesorgaan van de regering, onlangs. Computersystemen, die waren aangeschaft, bleken soms in het geheel niet geschikt. Hoe hebben de gemeenten in de Rijnstreek het er tot dusverre van afgebracht? Heb ben ze net als de ministeries bij aanschaf reeds verouderde spullen in huis gehaald? Lopen er op de gemeentehuizen wél vol doende ambtenaren met kennis van zaken rond? Komt automatiseren het besturen ten goede? Staat het 1984 van George Or well in de Rijnstreek op uitbreken nu ie dere burger in de computer is gestopt? Uit een rondgang langs de diverse gemeenten in de regio alvast wat conclusies: veel ge meenten zijn en blijven afhankelijk van computercentra; het aanbod van appara- Op de gemeentehuizen is men koortsachtig bezig met de invoering van de computer, want de tijd dringt. Met ingang van 1985 gelden namelijk de nieuwe comptabili- teitsvoorschriften. Die houden in dat de be grotingen van de gemeenten een geheel nieuwe opzet krijgen. Automatisering is daarbij een noodzakelijk hulpmiddel. Het wemelt dan ook van de automatiserings werkgroepjes en -rapporten in de gemeen ten. Ambtenaren druk bezig om know-how te vergaren ALPHEN/STREEK - In Ter Aar werkt de apparatuur naar tevredenheid, vertelt ge meentesecretaris P.A. Vonk. De financiële administratie is al in de computer gestopt, evenals de admininistratie van de afdeling sociale zaken en de belastingen. "In vergelijking met het rijk is het hier natuurlijk allemaal veel kleinschaliger en dus overzichte lijker. Die kleinschaligheid die Ter Aar kenmerkt werpt ander maal zijn vruchten af. Maar laat ik daar maar over ophouden voordat ik op een ander onder werp beland", zegt Vonk la chend, doelend op de Ter Aarse afkeer van gemeentelijke herin deling. In Ter Aar wordt nog gewerkt aan een verordening opdat privacy- gegevens niet voor Jan en Alle man toegankelijk zijn. Men heeft dan ook nog even gewacht met het inbrengen van de gegevens van het bevolkingsbestand in de computer. Vonk vreest geen Orwelliaanse toestanden. "Of je nu gegevens uit het archief haalt of dat je ze met een computer oproept, da s toch om het even", meent hij. "We moeten ervoor waken dat we spelletjes gaan spelen met de computers. Ze zijn er om doel matig te administreren. Dat men in Alphen onlangs de spijbelaars uit de computer liet rollen keur ik niet af. Al brengen dit soort za ken wel een schokeffect teweeg. Dat komt door de hoge snelheid waarmee je nu allerlei gegevens boven water kunt toveren", al dus Vonk. Overjarig H. Hoekstra van de afdeling finan ciën in Hazerswoude vindt auto matiseren - wel een heel groot woord 'voor de vervanging van onze overjarige boekhoudappa- ratuur'. Hij verhaalt over de Ha- zerswoudse problemen met de automatisering van de afdelin gen financiën en sociale zaken. "De benodigde hardware (appa raten) was er wel maar de softwa re (programmatuur) niet. Nee, ik vind niet dat je gemeenten de schuld kunt geven vari de aan schaf van apparatuur die later niet op elkaar blijkt te passen. De software-fabrikanten hebben na melijk ingespeeld op een bepaal de vraag, die niet correspondeer de met onze specifieke behoef ten. Oorzaak daarvan is een faal angst onder software-fabrikan ten. Een en ander heeft ertoe ge leid dat wij het tot vijf jaar gele den niet aandurfden om de afde ling bevolking te automatise- Bescherming van privacy-gege- vens, daarmee zit het in Hazers woude volgens Hoekstra wel snor. "Een buitenstaander kan niet zomaar even kijken wie er hier een uitkering geniet of zijn belasting niet betaalt", zegt Hoekstra. Touwtjes (GPD) - „Het verschijnsel echt scheiding kan worden be schouwd als een belangrijke fase in een historisch ontwik kelingsproces. Het is geen voorbijgaande rage". Vraag 1: noem vier oorzaken voor het feit dat echtscheidingen meer voorkomen. Vraag 2: Beschrijf drie gevolgen voor de maat schappij. Deze opgave kregen de eindexamenkandidaten Maatschappijleer te beant woorden op het m Leraar Hundling van de Ensche- déschool voor meao in Haar lem vond dit één van de'weini- ge vragen met actualiteits waarde. Als gevolgen voor de maatschappij van het toene mende aantal echtscheidingen noemt hij de stijgende vraag naar andere woningen doordat kleinere huishoudens ont staan, de behoefte aan kinde ropvang en een toenemend aantal mensen dat in de bij stand terechtkomt. Het examen Maatschappijleer was dit jaar weinig origineel. Vraag vijf kwam bijna letter lijk een paar jaar geleden ook al in het examen voor. „Noem drie kenmerken van het bu reaucratisch systeem", luidde de vraag. Hundling dacht me de daarom dat het examen vrij makkelijk was. Over de her haalde opgave zegt hij: „Ik weet niet wie de examenopga ven maakt. Wij als leraren heb ben daar geen invloed op. We mogen suggesties opsturen, maar daar houdt het mee op". Machineschrijven Het opschrijven van een brief via de dictafoon kan lastig zijn. Een directeur bijvoorbeeld spreekt een brief in een dicta foon in en aan een secretaris of secretaresse is dan de taak die brief fatsoenlijk uit te tikken. De mogelijkheid bestaat ech ter een dictafoon stil te zetten door met je voet op een pedaal te drukken. Op het meao-exa men machineschrijven worden de leerlingen onder meer daar op getoetst. Dit jaar moesten zij een brief schrijven die een firma in tuin- spullen uit laat gaan naar me vrouw Jackson in Vlierden. De lente breekt aan en mevrouw Jackson heeft vast al wel een paar keer in haar tuin gekeken en gedacht: ja. daar zou een tuinameublement best op zijn plaats zijn. De firma wil haar graag helpen bij het uitzoeken van zo'n ameublement en no digt haar uit eens langs te ko- frien. Dat was de opgave die docente mevrouw de Jonge van de En- schedéschool voor meao nogal pittig vond. Leerlinge Dorothy Margaret was het daar niet mee eens maar denkt niet dat ze het examen goed gemaakt heeft. „Ik heb veel tikfouten gemaakt en het carbonpapier fout in mijn machine gestopt. Niet zo slim". Mevrouw de Jonge benadrukte dat een examen goed moet aansluiten op de praktijk. „Het is belangrijk dat bedrijven in dé gaten hebben dat een vak goed gegeven wordt op de meao en dat het examen ook Het rustige Hert Restaurant het Rustige Hert heeft twee kelners in dienst: één voor de tafels met een even en één voor die met een one ven nummer. Het restaurant heeft zogezegd twee afdelin gen. Maar de groep oneven ta fels ligt iets beter 'in de loop'. Daarom verdient kelner A veel meer provisie dan kelner B. De eigenaar van het restaurant heeft echter geen zin meer om steeds maar weer alles met een eenvoudig zakrekenmachien- tje uit te rekenen. Daarom koopt hij een huiscomputer en hij denkt nu alles snel te kun nen verwerken. Maar dat valt even tegen. Hij kan zelf geen programma maken. Wat nu? Heel simpel. Hij belt gewoon even naar de meao want de eindexamenkandida ten daar weten sinds gisteren hoe dat moet. Het examen In formatica werd namelijk afge nomen en blijkens de, reacties van leraren en leerlingen was het niet moeilijk. Het uitreke nen van een programma voor de arme restauranthouder vond Peter Zeelenberg van de Enschedéschool geen pro bleem. „Het ging wel lekker", was zi,jn commentaar. Vandaag was voorlopig de laat ste examendag. Na de paas vakantie gaat het weer begin nen. En dan gaan ook de eind examenleerlingen van het lbo en mavo. havo en vwo voor de bijl. J.J.F.M. van Elk, afdeling algeme ne zaken, Alkemade. maakt deel uit van een werkgroep die zich bezighoudt met de automatise ring in deze gemeente. Gevraagd om een reactie op de miskleunen in het Haagse antwoordt hij: "Er wordt te impulsief geautomati seerd, dat zullen wij zeker niet doen. Vergeten wordt dat auto matiseren niets anders is dan het voorzien in behoeften; wat wil je en wat kan. Onze bevolkings boekhouding is geautomati seerd. De apparatuur voldoet re delijk tot goed", zegt hij. Alkemade wil de touwtjes wat meer in eigen handen nemen. "Nu is het nog zo dat we voor de een of andere uitdraai onze gege vens telkens naar Alphen moe ten brengen. Maar er zijn nog maar weinig gemeenten die vol ledig zijn geautomatiseerd, dat hangt af van de grootte en Alke made telt niet meer dan 13.000 zielen". Ook in Boskoop wordt nog even gewacht met de automatisering van de bevolkingsadministratie. J. Fokker van de afdeling finan- door Wim Koevoet ciën vertelt dat het rijk bezig is met het opstellen van richtlijnen voor de automatisering. Ge meentewerken, financiën en so ciale zaken zitten al in de twee office- of de andere twee mini- computers die Boskoop rijk is. Net zo min als in andere gemeen ten heeft de automatisering er tot verlies van arbeidsplaatsen ge leid. Fokker vertelt een verhaal dat - la ter ook in Bodegraven wordt afgestoken: "We hebben te kam pen gehad met een 'know how'- probleem. Dat is opgevangen door de systeembeheerders. Ge lukkig zijn we in Boskoop zo ver standig geweest alle computers van hetzelfde merk aan te schaf fen. Doe je dat niet dan krijg je van die toestanden met compu ters die niet op elkaar zijn inge speeld", aldus Fokker. J. de Vries van een computerbedrijf bezig met het installeren i apparatuur in Alphen. (foto's t Jongelui "Integreren". Dat is het Bode- graafs devies. Gemeentesecreta ris A.M. de Jong vertelt dat de computers in het kaasdorp zijn aangesloten op' verschillende centra. De salarisadministratie bijvoorbeeld komt terecht in Haarlem, de huuradministratie in Eindhoven en die van de on- roerend-goedbelasting in Arn hem. Dat heeft nogal wat nade len. De Jong: "We zijn daardoor volledig afhankelijk van derden, we hebben nauwelijks of geen inbreng in de programmatuur, de verwerkingskosten zijn hoger en we zijn gedwongen grote or ganisatorische aanpassingen te doen". Vandaar dat men in Bodegraven de zaak fase-gewijs in eigen be heer wil nemen. Niet dat dat nu zo zaligmakend is. De Jong: "Al les zelf doen betekent datje voor de begeleiding, het onderhoud en de verdere programmatuur niet kunt terugvallen op mensen van de computercentra. En wij zelf zijn nu niet bepaald 'compu- ter-minded'. Vanachter de schoolbanken heb ik er zelf ten minste niets van mogen leren. Daarom zijn we zo blij met die jongelui op het gemeentehuis, die zijn met computers opge groeid". De Jong constateert nog een ander probleem. "De meeste fabrikan ten van automatiseringsappara tuur richten zich op bedrijven. Gemeenten spreken in hun ad ministraties echter een heel an dere taal". Van de bescherming van privacy- gegevens ligt hij niet wakker. "Voorheen mochten ook uitslui tend daartoe bevoegde ambtena ren inzage hebben in bijvoor beeld uitkerings- en belastinge- gevens. Wat dat betreft verandert er niet veel". De Jong is trouwens de enige die automatisering noodzakelijk noemt. Andere woordvoerders noemen automatisering een ver plichting, voortvloeiend uit de nieuwe comptabiliteitsvoor- schriften. "Bodegraven is een groeiende zaak. Zeker als je kijkt naar de steeds omvangrijker wordende administratie van ons woningbedrijf, het groeiende in wonertal en - dit klinkt ironisch maar ik vind het erg triest - de stijging van het aantal cliënten van sociale zaken". Evenals Bodegraven is ook Alphen op weg naar de invoering van au- tomatiserings-apparatuur van één en dezelfde leverancier 'op dat we geen toestanden krijgen met computers die niet op elkaar passen', aldus voorlichter P. Camphuysen, die eraan toevoegt dat een speciale stuurgroep is be last met de begeleiding van dit proces. Geautomatiseerd zijn de bevolkingsadministratie, de so ciale diertst, woon- en energieza ken. In 1*985 volgen openbare werken en de algemene dienst. Camphuysen schetst het volgen de toekomstbeeld: "Als de pers mij iets vraagt over een bepaald onderwerp dan hoef ik dat alleen maar even in te toetsen en ver schijnt alle informatie op het beeldscherm". Maar ook in Al phen hoeft niet te worden ge vreesd voor verlies van arbeids plaatsen, vertelt hij. Spijbelaars Volgens de voorlichter werkt de Alphense apparatuur naar volle tevredenheid: "Van de afdeling burgerzaken bijvoorbeeld heb ik begrepen dat cliënten aan het lo ket veel sneller aan een uittrek sel uit het geboorteregister of iets dergelijks kunnen worden geholpen". Ietwat verontwaar digd reageert hij als hem wordt gevraagd naar de bescherming van privacy-gegevens en de Al phense computer-zoekactie naar spijbelaars: "Nu maak je eens goed gebruik van je apparatuur en dan is het weer niet goed. Het is toch juist een goede zaak dat we die gegevens zo snel op tafel kunnen krijgen". Camphuysen vertelt dat de priva- cy-verordening 'op weg naar de gemeenteraad is'. Dat betekent niet dat tot die tijd een Alphense Big Brother vrij spel heeft. "Op de afdeling sociale zaken kun je alleen door het wachtwoord in te toetsen toegang tot de computer gegevens krijgen". Ook in Leimuiden werkt men met in het land verspreide computer centra. Dat zal voorlopig wel zo blijven ook. G. Verweij, chef fi nanciën, gelooft tenminste niet dat er in zijn gemeente al over wordt gedacht de zaak in eigen beheer te gaan nemen. "Daar voor ontbreekt de kennis en de mankracht. En een externe pro grammeur is te duur, bovendien is er te weinig werk voor zo'n fi guur in zo'n kleine gemeente". Ook in Leimuiden geen verlies van arbeidsplaatsen. Verweij: "De automatisering heeft hoog-, stens personeelsuitbreiding voorkomen". Verweij wijst op een ander probleem, dat van de grote prijsverschillen: "We heb ben hier apparaten staan die twee jaar geleden voor zo'n 90.000 gulden zijn gekocht. In kleine buurgemeenten hebben ze nu dezelfde dingen staan voor de helft van de prijs. Door die heftige prijsontwikkelingen weet je niet op welk moment je het best tot aanschaf kunt over gaan". Ook Verweij noemt het probleem van de software die zo moeilijk is te krijgen en onvol doende is toegespitst op gemeen telijke administraties. De Woubrugse gemeenteraad be slist deze maand over de aan schaf van een mini-computer ten behoeve van de financiële admi nistratie. Kosten: twee ton. In de automatiseringsnota die er rou leert is als uitgangspunt gekozen dat er geen arbeidsplaatsen ver loren mogen gaan. De aanschaf hangt nauw samen met de comp- tabiliteitsvoorschriften, vertelt gemeentesecretaris A.A.J. Mees ter. De Nieuwveense gemeenteraad besliste onlangs een kleine ton te spenderen aan een computersys teem. Ook deze gemeente denkt er niet over alles in eigen beheer te nemen en blijft voor de salaris- en huuradministratie gebruik maken van de diensten van com putercentra. "Te veel hooi op de vork nemen zal van een kleine organisatie die Nieuwveen nu eenmaal is, te veel vergen", stel den B en W in hun voorstel. Het college rept eveneens over het minimale aanbod van voor ge meentelijke administraties bruikbare programmatuur. "Nagenoeg niet", antwoordt de Koudekerkse woordvoerder op de vraag of er in deze gemeente al is geautomatiseerd. Een Apel- doorns centrum verzorgt er de input van de karige Koudekerk- se apparatuur. Op komst is een mini-computer, uiteraard met het oog op de comptabiliteits- voorschriften. Nog in discussie is de automatisering van sociale za ken en de bevolkingsadministra tie. "Dat we hier nog bijna niets hebben geautomatiseerd komt doordat we hier geen afzonderlij ke takken van dienst hebben, zo als in Alphen en Boskoop", lijkt hij zich te verontschuldigen. Een nieuw, nog niet onderkend probleem, is dat als straks de ge meentelijke herindeling een feit is, verschillende gemeenten bij- elkaar worden gevoegd en die waarschijnlijk allemaal andere computerapparatuur hebben. Enfin, de Algemene Rekenka mer houdt zich niet bezig met de controle van de gemeentelijke uitgaven, dus van die kant be hoeven de computerende ge meenten geen kritiek te ver wachten. In Mozambique herleeft de hoop op betere tijden. Na het sluiten van een niet-aanvalsverdrag met Zuid-Afrika staat de deur open voor buitenlandse investeerders en kan een begin worden ge maakt met de wederopbouw van de zwaar getroffen economie. De problemen blijven niettemin gi gantisch. De opstandige guerril la's van het Mozambikaans Na tionaal Verzet kunnen ook zon der Zuidafrikaartse steun nog lange tijd vooruit en de aanhou dende droogte blijft nog dage lijks slachtoffers maken. Het Renamo of MNR, het Mozam bikaans Nationaal Verzet, is de wijdse naam voor wat niet meer is dan een goed georganiseerde bandietenbende. Ze beroven de boeren van het weinige dat ze hebben en maken verder alles kapot wat nuttig zou kunnen zijn in de strijd tegen de honger. Bruggen worden opgeblazen, dorpen platgebrand en zelfs Ro de Kruisposten overvallen. Fernando Mucungurenhe, 23 jaar, was onderwijzer op de lagere school van Cacaro in de provin cie Manica, toen op 30 oktober 1982 zijn dorp door een groep van 60 bandieten werd overval len. Hij en andere dorpelingen werden gedwongen de buit voor de bandieten mee te voeren, vele dagen lopen, naar een Renamo- basis van ongeveer 150 hutten. Daar werd hij met nog andere ge vangenen meer dan een halfjaar in kleine hutten opgesloten. In mei vorig jaar konden ze de ge vangenschap inruilen tegen een militaire training, om voortaan als leden van de bende mee te doen. Wie dat weigerde of pro beerde te vluchten werd met de dood bedreigd. Mucungurenhe werd na de trai ning ingezet als tolk-schrijver van de commandant, een analfa beet die nauwelijks Portugees (de voertaal in Mozambique) ver stond. In die functie was hij ge tuige van radiocontact met het Renamo-hoofdkwartier in Zuid- Afrika. Ook de bevoorrading van de Renamo-basis met wapens, voedsel en medicijnen kwam vanuit Zuid-Afrika. Regelmatig werd dat door de Zuidafrikaanse luchtmacht met parachutes ge dropt. door Jan Halkes In juni werd de basis in een verras singsaanval door het Mozambi- kaanse leger vernietigd. Mucun gurenhe werd overgeplaatst naar een ander Renamo-kamp in Mes- singazi. Volgens zijn zeggen wil de hij altijd al vluchten maar eerst op 28 september zag hij de kans schoon. Na een eenzame voettocht van 13 dagen door de savanne bereikte hij een dorp en kon hij zich overgeven aan het Mozambikaanse leger. Gebruik makend van een algemene am nestie voor overlopers verwacht hij binnenkort zijn werk als on derwijzer weer te kunnen hervat ten. Sinds maart heeft Zuid-Afrika zijn steun aan het Renamo ingetrok ken. Als tegenprestatie heeft Mo zambique beloofd geen militaire steun te geven aan de Zuidafri kaanse bevrijdingsbeweging ANC. Het aantal overlopers uit het Renamo is sindsdien met sprongen toegenomen. Maar aan de andere kant is ook het aantal aanslagen gestegen omdat het Renamo wil bewijzen niet van Zuidafrikaanse steun afhanke lijk te zijn. Op de Renamo-basis in het Mozambikaanse binnen land is voor nog vele maanden wapens en munitie voorradig. Maar het voedseltekort zal nu ook voor de bandieten nijpend worden en hun moreel, voor zover aanwezig, zal verder dalen. Het niet-aanvalsverdrag met Zuid- Afrika zet ook de deur open voor meer westerse steun aan het so cialistische Mozambique. De eer ste resultaten zijn al binnen in de vorm van noodhulp voor droogte en watersnoodslachtoffers. Ame rikaanse en Westeuropese hulp organisaties als Oxfam, Care en Rode Kruis overstelpen de Mo zambikaanse autoriteiten na meer dan een jaar wachten met geld en goederen. Voor een paar honderdduizend Mozambikanen komt die hulp te laat. De gewone Mozambikanen reage ren enthousiast op de vrede met Zuid-Afrika. Het niet-aanvals verdrag zien ze als een diploma tieke overwinning van president Samora Machel. De strijd tegen de honger en de bandieten, de twee politieke prioriteiten voor 1984, biedt nu weer perspectief. De andere politieke doelstellin gen, zoals de opbouw van het so cialisme en de solidariteit met de strijd tegen de apartheid - ze zijn er nog wel, maar je hoort er niet veel meer over praten. Integendeel, heel wat Mozambika nen zullen niet rouwig zijn wan neer straks de Zuidafrikaanse toeristen terugkomen en geld in het laatje brengen, net als in de tijd van het Portugese koloniale bewind. Dat geld is met apart heid besmet maar Mozambique kan zich de luxe niet meer ver oorloven daar principieel over te doen. „Van ons kan niet meer verwacht worden dat we de kas tanjes uit het vuur halen van een economische boycot tegen de apartheid waar het westen niet aan mee wil doen", zeggen de Mozambikaanse politici. SUCCES VOOR LEDEN VAN GREENPEACE J ROTTERDAM Maggie McGraw, John Castell en Leo Snellink, drie leden van Greenpeace, hadden zich gisteren aan de Noorse tanker 'Bow Cedar' in de Eerste Petroleumhaven van Rotterdam vastgeketend. Zij protesteerden op deze wijze tegen het feit. dat er voor schepen in de Rotterdamse haven onvoldoende mogelijk heden zijn zich van chemisch afval te ontdoen. Het drietal beemdigde gisteravond de actie, toen zij de toezeg ging hadden gehad dal de lading van de chemicaliëntanker zou worden opgeslagen en verwerkt (foto anpi - 'Exocet', weer een thriller van Jack Higgins. Politieke ontwikkelingen spelen een grote rol in het Londense society leven. Van Holkema en Wa- rendorf, prijs 24.50. - 'Godric', roman van Frederick Buech- ner op historische gegevens geba seerd. Hij voert een meer dan 100-jari- ge Godric ten tonele, die terugziet op een bewogen leven, waarin hij mars kramer. koopman en zelfs piraat is ge weest. Kok. prys 22,50. - 'Almanak voor de sociale verzekering 1984' van Elsevier. Handleiding voor de sociale zekerheid. Annoventura, priis f 38.50. - 'Het manuscript' van Marie-Sophie Na- thusius is een novelle over het verbor gen leven van de moeder van de hoofdpersoon. 'Subtiel proza', zegt uitgeverij De Haan, prijs 24,50. -'Libelle 50', een bloemlezing van vijftig jaar dagelijks leven in Nederland, ver teld aan de hand van de verschenen Libelles. Samengesteld door Marian ne de Groot en Trudy Kunz. Spec trum, prijs tot half mei 29,90. - 'New York - Den Haag', de briefwisse ling tussen Kiet de Morees en zijn ex- echtgenote Helen d'Ablaing van Gies- senburg. Manteau. prijs 15,90. - 'Surfgids 84'. samengesteld door Peter van Wagensveld. Prijzen, afmetingen, soorten, materialen, importeurs enz van ruim 190 surfplanken. De Boer Maritiem, prijs 14.95 - 'Kind en kerkdienst' en 'Lerenderwijs meedoen', twee themanummers van het Nederlandse tijdschrift voor pu.- torale wetenschappen 'Praktische Theologie' Er ziin nog meer van der gelijke nummers in voorbereiding. Waanders, prijs f 14,50 per stuk. - 'Landverraad', Koos Groen schreef dit boek over de berechting van collabo rateurs in het Nederland van kort na de tweede wereldoorlog. In totaal zijn ruim 60.000 personen wegens 'fout' gedrag in de oorlog veroordeeld, maar er werden negen maal zoveel dossiers aangelegd. Koos Groen draagt merkwaardige feiten aan. Fi bula van Dishoeck, prijs 29.50. - 'Tuinieren met Groei en Bloei', een uit gave van de Koninklijke Maatschap pij Tuinbouw en Plantkunde voor de beginnende en meer ervaren tuinlief- hebber. Prijs 9.95. - 'De verraders' en andere korte verha len van Anthony van Kampen. Verha len geschreven tussen 1940 en 1980, toen de auteur vele buitenlandse rei zen maakte. Van Holkema en Waren- dorf. prijs 24,50. - 'Beurs en effecten', de beurshandel en de vormen van beleggen, behandeld door S.G.LeUingj-VeKter, een v.m de weinige vrouwen die zich in de finan ciële journalistiek hebben begeven. Kluwer, prijs 27,50. 'Je geld en je leven', samengesteld door het Technisch Bureau ter Bevor dering van Schadepreventie Een handleiding voor bescherming van personen en bezittingen. Kluwer. prijs 14,50. - 'De tweede wereldoorlog van dag tot dag' De gebeurtenisen tijdens de oor log niet per thema uiteengerafeld, maar gewoon chronologisch geno teerd. Van dag tot dag Oosthoek, prijs 27.50

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 21