CNV wil nieuwe, harde afspraken met bedrijven Heineken lijkt niet te stuiten I .nvVS&y#' Japanse vakbond laat 'tanden' zien Van Zeil had rol bij val bouwconcern rmrw. Winst stijgt 30 procent 'In '86 werkweek van 36 uur' "SSS?!? Rapport over Van der Vliet-Wernink gepubliceerd Argentinië 'nadert' IMF W^Vev.,, r; DONDERDAG 12 APRIL 1584 AMSTERDAM (GPD/ANP) De ontvoering van Heineken en zijn chauffeur Doderer heeft geen enkele financiële conse quentie gehad voor het Heinekenconcern, dat onstuitbaar verder gaat met de internationale groei. Dat bleek gisteren tijdens een toe lichting op het jaarverslag over 1983, een jaar waarin nogmaals werd bevestigd dat de biergigant geen last heeft van economische teruggang. De omzet van steeg vorig jaar met 1,7 procent is ge stegen tot f 4,7 miljard gulden en dat leidde tot een recordwinst van f 198,4 miljoen, een stijging van 29,5 procent vergeleken met 1982. Dat resultaat is volgens Heineken te danken aan de ge stegen verkopen en het effect van maatregelen op het gebied van kostenbesparing en efficien cyverhoging. Over de vooruitzichten voor het lo pende jaar bleef het bestuur in het vage. In het jaarverslag wordt gezegd dat die weliswaar positief beoordeeld worden, maar dat de ervaring heeft ge leerd dat onvoorziene ontwikke lingen op korte termijn de activi teiten van het bedrijf sterk kun nen beinvloeden. Ook over het eerste kwartaal kon weinig ge zegd worden, omdat dat nauwe lijks een indicatie geeft over hoe het in de rest van het jaar zal gaan. De accijnsverhoging op gedistil leerd heeft bij Heineken (Bokma, Hoppe, Coebergh) in januari ge- Nedlloyd De grootste scheepvaartmaat schappij van ons land en tevens eigenaar van luchtvaartonderne ming Transavia, de Koninklijke Nedlloyd Groep, heeft vorig jaar éen verlies geleden van f 94,4 miljoen tegen een winst van f 58,9 miljoen in 1982. In dit verlies is een bedrag opgenomen van f 175 miljoen in verband met een lagere vlootwaardering, aldus Nedlloyd. In 1982 werd f250 mil joen aan de vlootvoorziening toe gevoegd. Het bedrijfsresultaat zakte van f 111,3 miljoen naar f 26,1 miljoen, voornamelijk door de slechte gang van zaken in de bulk- en lijnvaart. De resultaten bij de oliewinning op de Noord zee konden de slechte gang van zaken in de scheepvaart slechts gedeeltelijk goedmaken.De tota le inkomsten zakten vorig jaar van f 4,23 miljard naar f 4,17 mil jard. Kantorenleegstand Zelfs optimisten moeten erop reke nen dat de leegstand van be- drijfsobjecten in de komende ja ren zal blijven toenemen. Dat zei prof. dr L. Bak, hoogleraar prak tische planologie aan de Vrije Universiteit van Amsterdam, vandaag op een bijeenkomst van de Kok Groep over de toekomst van commercieel onroerend goed. Volgens Bak zijn veel kan toorgebouwen van de laatste ja ren op een verkeerde plek gezet (lastig bereikbaar) of onvoldoen de afgestemd op het gebruik door bedrijven. De opdrachtge vers, de beleggers die bedrijfsob- jecten laten bouwen, verrichten nauwelijks onderzoek naar ver- huur- of verkoopbaarheid en wensen van gebruikers, en hun verwachtingen van economische groei zijn te hoog, aldus Bak. Ook van de vraagprijzen deugt volgens hem niet veel. Jodium in brood Twee alternatieve broodbakkers uit Nijmegen, die principieel weigeren jodiumhoudend zout aan hun brood toe te voegen, zijn deze week door de Hoge Raad van rechtsvervolging ontslagen. De Hoge Raad vernietigde daar mee het vonnis van het gerechts hof in Arnhem, dat de bakkers in maart vorig jaar tot geldboetes van 100 gulden veroordeelde we gens overtreding van het brood- besluit warenwet. Artikel 7 van het broodbesluit schrijft voor dat zout, dat voor de bereiding van brood wordt gebruikt, een gehal te van 65 mg jodium per kilo moet bevatten. Het voorschrift is in het leven geroepen ter voorko ming van struma, een door jo- diumtekort veroorzaakte schildklierziekte. De alternatieve bakkers hebben zich altijd op het standpunt gesteld dat de over heid het recht niet heeft de be volking medicijnen op te drin gen, en zeker niet via de waren wet. Rooie vrouwen Onder het motto „Trek Lubbers over de streep" zijn Rooie Vrou wen in Arnhem gisteren begon nen aan een zoekactie naar ver borgen werkloosheid. Zij heb ben vrouwen opgeroepen zich deze week massaal als werkzoe kende in te schrijven bij de ar beidsbureaus om op die manie- r„onzichtbare" werkloosheid zichtbaar te maken. De Arnhem se Rooie Vrouwen zijn van plan premier Lubbers te houden aan zijn recente uitspraak, dat hij op stapt als er in ons land meer dan één miljoen werklozen is. Vol gens woordvoerster J. van Doorne van de Arnhemse Rooie Vrouwen ligt alleen al de verbor gen werkloosheid onder vrou wen in ons land boven het mil joen. zorgd voor een omzet die 300 procent lag boven wat normaal is in die maand. In maart - de ver hoging ging per 1 februari in - lag die op slechts 15 procent van wat normaal is. Ook de verwach tingen voor de komende maan den gaan die richting uit. Ge distilleerd is voor Heineken op de Nederlandse markt van groot belang, maar op de resultaten van het totale concern hebben ze minder invloed. Op de Amerikaanse markt voor im portbier heeft Heineken een aan deel van circa 40 procent. Het af gelopen jaar verscheepte het concern 2,5 miljoen hectoliter bier naar de VS. Heineken is niet van plan zelf in de VS te gaan brouwen. Wel wordt vanuit de Canadese brouwerij Canadees bier naar de VS geëxporteerd. Begin dit jaar werd besloten de Heineken-activiteiten daar sa men te voegen met die van Union de Brasserie en Pelforth. Heineken heeft in de nieuwe combinatie een belang van 51 procent en voert het manage ment. De groep beschikt over ne gen brouwerijen met een jaar- produktie van 6,5 miljoen hecto liter. De Nederlandse biermarkt ontwik kelde zich gunstig, waarbij de verkopen in de zomer de slechte gang van zaken in het voorjaar ruimschoots compenseerden. Het personeelsbestand liep in Nederland met 221 mensen terug tot 6087 en groeide in het buiten land met 565 tot 15.188. Het con cern heeft voorgesteld over het via herkapitalisatie met een der de toegenomen aandelenkapitaal een dividend uit te keren van f 3,50 per aandeel. De investeringen zullen dit jaar aanzienlijk uitkomen boven de 260 miljoen van vorig jaar. Dat komt vooral door verbetering van het produktie-apparaat in Frankrijk, waar Heineken sinds de samenwerking met de Franse brouwerij Brassiers et Glacieres Internationales een gezamenlijk marktaandeel van 25 procent in handen heeft. Rumoer rond gift verbaast F. Heineken AMSTERDAM (ANP) - Freddy Heineken, de voorzitter van de raad van bestuur van Hei neken, is nogal verbaasd over het rumoer dat is onstaan na dat het concern de Amster damse politie een half mil joen gulden heeft aangebo den voor de aankoop van ver- bindingsapparatuur. De gift is bedoeld als blijk van dank baarheid voor het werk dat de politie heeft verricht in de ontvoeringszaak Heineken. Heineken zei dat gisteren des gevraagd na afloop van een persconferentie over de fi nanciële resultaten van het concern. Het is toch een men selijke reactie dat je, als een organisatie zich zo voor je heeft ingespannen, iets terug wilt doen, aldus Heineken, die er de nadruk op legde dat de gift niet zijn idee was en dat niet hij persoonlijk, maar het concern het bedrag heeft aangeboden. Het is niet Heinekens bedoe ling geweest dat bekendheid aan de gift zou worden gege ven. „Als ik u een cadeautje geef hoeft niet iedereen dat te weten", zo zei hij. De bier- magnaat ontkende dat hij door zo'n gift een streepje voor zou krijgen bij de poli tie: „Als ik door een rood licht rijd ga ik echt wel op de bon". Over de bezwaren die voorzit ter W. Duursma van de afde ling Amsterdam van de Ne derlandse Politiebond heeft geopperd zei Heineken: „Hij heeft natuurlijk recht op zijn mening. Ik geloof best dat hij dat uit de diepste grond van zijn hart meent, maar helaas heeft de politie die appara tuur hard nodig". LONGWY Franse staalarbeiders, vermomd, gelijk guerileros, openen met een snijbrander de aanval op een zendmast van de politie. Althans, dat dachten ze. In werkelijkheid haalden zij een antenne neer die waarschuwt voor gladde wegen. De actie was gericht tegen de ingrijpende staal-saneringsplannen van de Franse regering. (foto AP) UTRECHT (ANP) - In de strijd te gen de werkloosheid is de ko mende jaren verdere arbeidstijd verkorting geboden. In de jaren '85 en '86 moet de arbeidstijd nog eens met minstens vijf procent worden bekort zodat in '86 in het bedrijfsleven en in de collectieve sector een werkweek van gemid deld 36 uur een feit is. Dat zegt het Christelijk Nationaal Vakverbond (CNV) in een giste ren gepresenteerde discussieno ta over het sociaal-economisch beleid in de jaren '84 tot en met '87. Het CNV wil dat op centraal niveau tussen werkgevers en werknemers wordt afgesproken de prijscompensatie te gebrui ken als financieringsbron voor de verdere arbeidstijdverkorting (ATV). Verder moet op centraal niveau worden afgesproken dat het tem po van ATV eventueel kan wor den versneld als zich in een be paalde sector een gunstige ont wikkeling van de produktiviteit voordoet. Over herbezetting van de door ATV vrijgekomen banen wil het CNV harde afspraken maken. Als dat niet kan moet de arbeidstijd met meer dan vijf procent worden bekort zodat op die manier toch een redelijke herbezetting van de vrijgekomen banen kan worden bereikt. Aan de kwestie van de herbezet ting tilt het CNV zwaar, temeer omdat bij de thans lopende cao's voor de jaren '83 en '84 waarbij de werkweek werd bekort van gemiddeld 40 tot 38 uur van die herbezetting tot nu toe niet veel terecht is gekomen. Het CNV zegt dat het kabinetsbe leid niet leidt tot vermindering van de werkloosheid maar dat dat met de CNV-aanpak wel zal lukken. Het aantal uitkeringen zal dalen en daarom kan een ver hoging van de BTW en de loon- en inkomstenbelasting achter wege blijven. Ook hoeven de so ciale premies voor de werkne mers niet omhoog. Op die ma nier kunnen bruto- en nettolo nen op het zelfde peil blijven. Als het reëel nationaal inkomen snel ler stijgt dan nu is voorzien, zou dat kunnen leiden tot een verbe tering van de nettolonen terwijl de brutolonen gelijk blijven. Daartoe zou het financieringste kort van de overheid wat minder omlaag moeten dan in het re geerakkoord is overeengeko men, aldus het CNV. Omdat een gelijkblijvende netto beloning wel degelijk koop krachtverlies inhoudt zullen de echte minima via belastingmaat regelen zoveel mogelijk moeten worden ontzien, vindt het CNV. Scholing Verder zou een deel van de lasten verlichting voor het bedrijfsle ven bestemd moeten worden voor meer scholingsprogram ma's, met name voor jongeren. Daarmee wordt voorkomen dat die lastenverlichting via ka pitaalexport weglekt naar het buitenland. Voorts zouden jon geren de garantie moeten krijgen dat ze na maximaal n jaar werkloosheid of een baan of een plaats op een scholingsproject krijgen Oudere langdurig werk lozen zouden als ze bijvoorbeeld al twee jaar zonder werk zitten bij vervulling van vacatures een voorrangsbehandeling moeten krijgen, zo bepleit het CNV on dermeer. INFLATIE - De inflatie in de westerse industrielanden neemt weer toe. Woensdag maakte de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) in Parijs bekend dat de inflatie in de twaalf maanden tot en met februari in de 24 aangesloten landen gemiddeld 5,8 procent heeft bedragen tegen 5,5 procent in de twaalf maanden tot en met januari. In de Europese OESO-landen stegen de prijzen met gemiddeld acht procent. De prijsstijgingen zijn voornamelijk een gevolg van het duurder worden van voedsel. In de Verenigde Staten heeft de inflatie in de twaalf maanden tot en met februari 4,6 procent bedragen, in Canada 5,5 procent en in Japan 2,9 procent. ADVERTENTIE eV- us1 Het jaarlijkse 'lente-offensief van de Japanse vakbonden is in volle gang. De onderhande lingen tussen de Japanse vak beweging en werkgevers zijn deze week in een beslissende fase aangeland. Even lijkt het of Japan aan de vooravond van een revolutie staat. Vakbonds leiders klimmen op de barrica den, hier en daar zijn er stakin gen (zelden langer dan een dag) en overal zie je werkne mers met leuzen op armban den of hoofddoeken. Maar ook hier gaat het oude gezegde op: blaffende honden bijten niet. door Ruud Kreuzer Niet dat de Japanse vakbewe ging over het hoofd gezien kan worden. De belangrijkste re den voor het opmerkelijke eco nomisch succes van Japan is zonder twijfel de wijze waarop de werknemers, hoog en laag, zich inzetten voor hun bedrijf. Daarbij spelen de vakbonden een centrale rol. Zij zorgen er voor dat loonsverhogingen en verbeteringen van de werkom standigheden niet ten koste gaan van de gezondheid van de onderneming. De andere kant van de medaille is, dat ook de manager minder let op snelle winsten dan op de continuïteit van het bedrijf en dus de werkgelegenheid. Dat kunnen zij doen, onder meer omdat individuele aandeel houders nauwelijks invloed hebben op de bedrijfsvoering en de grote institutionele be leggers ook meer geinteres- seerd zijn in goede bedrijfsre sultaten op de langere termijn. Harmonie De vakbonden hebben meestal te weinig financiële middelen om een vuist te maken tegen over de werkgevers en de be vriezing van het lente-offensief daargelaten, hebben ze daar kennelijk ook niet zoveel be hoefte aan. Harmonie tussen werknemers en managers is veel belangrijker. Niet toeval lig zjn er nogal wat vakbonds bestuurders die later de rijen van de managers aanvullen. Een recent onderzoek wees uit dat twee van de drie directeu ren van grote Japanse bedrij ven voorheen vertegenwoordi ger van de werknemers waren geweest. Bijna alle vakbonden zijn per bedrijf georganiseerd. Dat ver sterkt nog eens de identificatie met de eigen onderneming. Al die kleine bedrijfsbonden zijn weliswaar per bedrijfstak bij een landelijke vakcentrale aan gesloten, maar die centrales hebben geen invloed op het be leid van de aangesloten bon den. Het is een losse structuur, waarbij de landelijke organisa tie slechts een klein deel van de contributies ontvangt en dus armlastig is. terwijl de bonden zelf meestal te klein zijn om een lange staking te kunnen bekostigen. Resultaat is dat zij wel af en toe hun tan den kunnen laten zien, een korte werkonderbreking als het moet, maar dat zij niet echt kunnen doorbijten. Het karakter van de bonden wordt in hoge mate bepaald door het ledenbeleid. Doordat zij per bedrijf zijn georgani seerd, mogen alleen de vaste werknemers van dat bedrijf lid worden. Dat sluit al die werk nemers uit die in tijdelijke dienst zijn, of werknemers die via een onderaannemer zijn te werk gesteld. Het befaamde le venslange dienstverband is slechts weggelegd voor een vijfde van de werknemers, om dat alleen grote bedrijven die garantie kunnen geven. Bijna de helft van alle arbeiders had een paar jaar geleden, de laat ste keer dat er een onderzoek naar is gedaan, een tijdelijk contract, evenals 18 procent van het kantoorpersoneel. Gangster De vakbond is de vertegenwoor diger van de elite van vaste werknemers. Iedereen in het bedrijf, met uitzondering van de manager is lid van dezelfde vakbond. En ook als dat nog niet genoeg mocht zijn, dan kan er altijd nog een beroep worden gedaan op de 'yakuza', lokale gangsters, die altijd be reid zijn om tegen een kleine vergoeding een al te actieve vakbondsleider af te tuigen. Dit gebruik van gangsters wordt volgens prof. Hanami, een expert op het gebied van de Japanse arbeidsverhoudin gen, zelfs door als goed be kendstaande bedrijven niet ge schuwd. De Japanse hang naar harmonie heeft nog een opvallend neve neffect. Werknemers hoeven soms alleen maar naar buiten toe te laten blijken dat zij en masse ontevreden zijn over de baas (idealiter een soort vader figuur), om een welwillender houding af te dwingen, uit gaande van de redelijkheid van de eisen. De Japanse vakbon den zijn erg ingenieus in het bedenken van acties die inspe len op het gemoed van de be drijfsleiding. Acties zoals het volplakken van de fabriek met affiches, het dragen van arm banden met kritiek op de di recteur, klanten oproepen el ders te kopen, zijn bovendien erg goedkoop. Hiërarchie De landelijke onderhandelingen die deze week een climax be reiken in het lente-offensief, bestrijken alleen de globale omvang van de loonstijging. Alle andere zaken, zoals de loonstructuur en de werkom standigheden. vallen buiten het werkterrein van de vakcen trales. Binnen de geborgen heid van het bedrijf voor de doorsnee- (vaste) werknemer een tweede thuis is de klas senstrijd nog verder te zoeken. Conformisme, loyaliteit aan de groep en een sterk gevoel voor hiërarchie zijn geen eigen schappen die radicale vak bondsleden oplevert, maar wel werknemers die graag en hard werken. En dat is de basis voor het economische succes, dat de Japanse werknemers geen windeieren heeft gelegd. BUENOS AIRES (DPA) - Argenti nië is het met het Internationale Monetaire Fonds (IMF) eens ge worden over enkele belangrijke punten. Daardoor is een nieuwe afiossingsregeling voor de schul den van het land dichterbij geko men, zo heeft de presidentiële adviseur Raul Prebisch gisteren in Buenos Aires verklaard. Naar zijn zeggen heeft Argentinië toe gezegd het tekort op de begro ting, dat de laatste vier maanden van vorig jaar achttien procent heeft bedragen, te verminderen tot zes procent in de eerste vier maanden van dit jaar. Argentinië hoopt dat de overeen komst met het IMF zal leiden tot een nieuwe aflossingsregeling voor schulden aan het buiten land van in totaal 43,6 miljard dollar. DEN HAAG/LEIDEN (GPD/ANP) - Het Amsterdams-Leidse bouw- conern Vandervliet-Wernink is de afgrond in gedreven door ern stig wanbeleid van de directie en commissarissen. Staatssecretaris P. H. van Zeil wordt genoemd als één van de mensen die de bouw onderneming te gronde heeft ge richt. De staatssecretaris was ja ren lang commissaris van het be drijf, dat in 1981 failliet is ver klaard. Staatssecretaris Van Zeil wordt er van beschuldigd dat hij onder meer goedkoop heeft kunnen profiteren van gunsten vanwege zijn commissaris-zijn. Hij ziou hierdoor zijn „villa" hebben kun nen bouwen, dan wel gestalte ge ven. Van Zeil heeft gisteravond echter zeer stellig ontkend iets te maken te hebben gehad met wat- voor malversatie dan ook. Als hoofdzondaar van het failliet gaan van het bouwconceern wordt directeur W. A. Wegerif aangewezen. Hij zou een beleid hebben kunnen voeren als al leenheerser: niet één keer heeft één van de commissarissen inge grepen. Een commissie van onderzoek on der leiding van P. T. Lakeman heeft een aantal in het oog lopen de blunders vastgesteld. Als grootste wanprestatie wordt ge noemd de aankoop in 1971 van een vloerplatenfabriek in het Westduitse Mühlheim. Dat heeft een verlies opgeleverd van 5 mil joen gulden. In 1979 is begonnen met de bouw van een vloerplatenfabriek in het Brabantse Oudenbosch. Hier voor echter was geen cent be schikbaar. Schade 6 miljoen gul den. De commissie van onderzoek ver wijt het bedrijf „falend manage ment". „Er is ronduit gestrooid met gebrekkige en misleidende informatie". De commissie heeft echter moeten vaststellen dat er in Nederland „geen instantie be voegd of in staat is een dergelijk onderzoek dwingend op te leg gen". De periode van 1970-1980 werd ge kenmerkt door een voor een bouwmaatschappij relatief groot directioneel verloop. Juist in de ze branche is het verkrijgen van orders sterk afhankelijk van goe de persoonlijke contacten met (potentiële) opdrachtgevers. Het grote verloop bemoeilijke de op bouw van deze contacten. De oorzaak van het verloop moet in belangrijke mate worden ge zocht in het optreden van Wege rif. Deze trachtte op gezette tij den in te grijpen in de gang van zaken bij de werkmaatschappij en op punten waarop bij hem de deskundigheid ontbrak. Zo stuurde hij de directies van de werkmaatschappijen regelmatig terug om hen optimistischer budgetten en prognoses te laten opstellen. Deze werkwijze was niet bevorderlijk voor het kwe ken van bekwame en gemoti veerde medewerkers. De kosten van de beheermaat schappij die onder leiding van Wegerif stond liepen op tot circa f 4 miljoen per jaar aan het eind van de onderzochte periode. En dat terwijl de omzet van van de werkmaatschappijen in zeven jaar tijd met slechts f 17 miljoen steeg tot f 120 miljoen. Gezien de sterke stijging van de bouwkos ten in deze periode betekent dit een volumedaling van circa 30 procent. De werkmaatschappij Basto (be tonnen sierelementen) heeft met uitzondering van 1977 en 1978 over de gehele periode verlies ge leden. MBU (utiliteitswerken) leed vanaf 1973 verlies. BCM (bouw- en constructiemaat schappij) was vanaf 1977 verlies gevend en alleen Reymbouw (woningbouw) heeft over de hele periode bevredigend gedraaid Het salaris van Wegerif was in 1979 opgelopen tot f 520.000 per jaar. waarvan f 136.000 werd benut voor betaling van pensioenpre mies. Dit is ongeveer het dubbe le van het voor ondernemingen van deze grootte gebruikelijke bedrag. Zijn pensioen was niet bij de pensioenstichting maar in tegraal bij een verzekeringsmaat schappij ondergebracht. De pen sioenpremies werden tot het laatst toe bij vooruitbetaling voor een heel jaar betaald. Maar na het faillissement bleek dat de vennootschap circa f 1 mil joen aan premies niet had afge dragen (de jaarpremie was in 1979 ongeveer f 710.000). Hier door moest de pensioenstichting deze vordering op de vennoot schap afboeken. Hiervan was echter wel circa f 250.000 op uit betaalde salarissen ingehouden. De commissarissen zijn bij hun controle van deze zaak ernstig te kortgeschoten. Speciaal Van Zeil is dit aan te rekenen. Hij was als enige oud-commissaris door werknemers op de hoogte ge steld van de betalingsachter stand, aldus de c ADVERTENTIE cA \ve o,*i KW**»0

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 9