Ook Tsjernenko snel president CIA staakt leggen van mijnen 'Europa moet zelf veiligheid bezien' 12.50 Opvolging Andropov volledig voltooid -C Wereldomroep dupe van Surinaamse tijd Felle strijd Oost-Timor 'VS misbruiken volkenrecht' LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD DONDERDAG 12 APRIL 1984 MOSKOU (AFP/RTR//DPA) - Konstantin Tsjernenko is gisteren tijdens de voltallige zitting van de Opperste Sowjet (parlement) gekozen tot staatshoofd van de Sowjet- Unie. Mikhail Gorbatsjov werd benoemd tot voorzitter van de belangrijke commissie voor buitenlandse zaken en bevestigde daarmee zijn positie als tweede man in het Kremlin. Buitenland BONN - De als 'Sprayer van Zurich* bekend staande spuitbus-artiest Harald Mae- geli (44), zal op de dinsdag na Pasen door West-Duitsland aan zijn vaderland Zwitser land uitgeleverd. Dat heeft de minister van justitie van de deelstaat Sleeswijk-Holstein gisteren besloten. In Zwitser land wacht de kunstenaar, die talrijke spitsvondige figu ren en symbolen op allerlei muren in Zürich heeft gespo ten, negen maanden gevan genis wegens beschadiging van publiek eigendom. door Hans Amesz Maegeli heeft drie jaar in bal lingschap in de Bondsrepu bliek gewoond. Zeven maan den geleden werd hij in de grensplaats Puttgarden met Denemarken gearresteerd en later tegen een borgsom van 40.000 mark vrijgelaten. Mi nister van justitie Schwarz (CDU) van Sleeswijk-Hol- Cel in vanwege omstreden kunst stein is, ondanks protesten van talloze museumdirecteu ren, kunstenaars en politici, onder wie Willy Brandt, Heinrich Böll, Gunther Grass en Joseph Beuys, ingegaan op het verzoek van de Zwit serse autoriteiten om de 'Sprayer' uit te leveren. In feite kon hij ook niet anders handelen. Want nadat ge rechtelijke instanties in Zwit serland en de Bondsrepu bliek hadden vastgesteld dat Harald Maegeli inderdaad za ken beschadigd had, zou een afwijkende mening van het ministerie in Kiel een juridi sche sensatie zijn geweest. Te meer daar het federale consti tutionele hof in Karlsruhe, de hoogste rechtbank in West- Duitsland, had geweigerd om zich met de affaire bezig te houden. De over de uitleg van de grondwet wakende rechters meenden dat een be handeling van de klacht van de 'Sprayer', of met uitleve ring bijvoorbeeld de vrijheid van de kunst zou worden aangetast, niet tot een resul taat zou leiden. Harald Maegeli moet dus zijn straf in Zwitserland onder gaan, tenzij de zaak alsnog geseponeerd Wordt. De kun stenaar zelf verklaarde dat hij „vanwege de algemene be krompenheid en beperkte geesten van de autoriteiten" wel gedacht had dat hij zou worden uitgeleverd. „Ik voel mij geenszins als martelaar, mar veeleer als een vechter voor de autonomie van de kunst", aldus Harald Maege li. Volgens de 'Sprayer van Zu rich' straft Zwitserland zich zelf als hij wordt opgesloten. Daar zit wat in, als bedacht wordt dat Maegeli in de Bondsrepubliek Duitsland het stadsbeeld van bijvoor beeld Keulen en Dusseldorf vaak heeft verlevendigd met zijn grote, elastische, dansen de, vrolijke 'Strichfiguren' en daarvoor nooit is veroor deeld. Gorbatsjov: tweede man. Premier Nikolai Tichonov werd kort daarop door het parlement herkozen als regeringsleider. De opperste Sojwet vergadert ook vandaag nog, maar nieuwe be noemingen worden niet ver wacht. Tsjernenko (72) werd bij acclama tie gekozen tot voorzitter van het Presidium door de 1500 leden van de Opperste Sovjet, waar mee hij in feite staatshoofd van de Sowjet-Unie is geworden. Zo combineert hij, evenals zijn voor gangers Leonid Brezjnev en Joe- ri Andropov, de drie topfuncties van staatshoofd, secretaris-gene raal van de communistische par tij en voorzitter van de defensie raad. Alle functies die sinds de dood van Andropov open ston- STRAATSBURG (ANP) - Het Eu ropees Parlement wil dat de tien lidstaten van de EG in de toe komst een „gezamelijk veilig heidsconcept" voor Europa for muleren. De ministers van bui tenlandse zaken van de tien moe ten daartoe in het kader van de Europese politieke samenwer king (EPS) komen tot een diep gravende analyse van de gedeel de belangen, risico's en behoef ten op het gebied van veiligheid. Daarnaast dient er nu al voor te worden gezorgd dat in bestaande organen zoals de NAVO Europa zoveel mogelijk met één stem spreekt. Deze aanbeveling gaf het Europees Parlement gisteren op initiatief van de Duitse christen-demo craat Egon Klepsch. Dit omdat steeds duidelijker wordt dat de Europese belangen op veilig heidsgebied niet altijd identiek zijn aan die van de Verenigde Staten. De meerderheid van het parlement maakte hiermee dui delijk vastbesloten te zijn zijn ac tiviteit inzake de politieke en economische aspecten van de Europese veiligheid voort te zet ten en te intensiveren. Het parle ment wil zelfs een permanente subcommissie van zijn politieke commissie die uitsluitend over veiligheid praat. Al eerder pleitte het parlement voor bijvoorbeeld meer Europese .samenwerking op het terrein van wapenproduk- tie. Eén en ander zonder dat het ver drag waarbij de EG werd opge richt een aanknopingspunt biedt voor het praten over defensie problemen. Sinds de ministers van buitenlandse zaken van de EG echter in 1981 besloten over veiligheidsproblemen te gaan praten besloot het parlement ook het taboe op te heffen dat sinds - het mislukken van de Europese defensiegemeenschap in het be gin van de vijftiger jaren in de EG op veiligheidsproblemen had gerust. Het Nederlandse christendemocra tische lid van het Europees Par lement, Joep Mommersteeg, stel de gisteren dat dit debat ook in de publieke opinie plaatsheeft. Echter op verwarde wijze. „Van geheel uiteenlopende zijde van het politieke spectrum - van links en rechts - wordt gepleit voor een meer zelfstandig, res pectievelijk geheel autonoom veiligheidsbeleid, een grotere rol van Europa in de NAVO, respec tievelijk het in zijn geheel losma ken van West- en Oost-Europa van de machtsblokken. Dit grote debat, sterk beïnvloedt door de vredesbewegingen en hun neu- tralistische ondertonen, wordt echter gekenmerkt door vaag heid en onduidelijkheid met be trekking tot de inhoud van een Europees veiligheidsbeleid en van het concept dat aan zo'n be leid ten grondslag moet liggen". Daarom vindt Mommersteeg het initiatief van zijn geestverwant Gletsch belangrijk. Het stelt het parlement in staat een verhelde rende bijdrage te leveren. Ook Nederlandse socialisten sloten zich bij het voorstel van Gletsch aan. Slechts Griekse, Ierse en Deense socialisten waren tegen, evenals communisten die het voorstel zagen als een oproep tot het hernieuwen van de Koude Oorlog. Ierse leden van het parle ment hadden het op zich moei lijk met het praten in Europees kader over veiligheidsproble men omdat het land als enige EG-lidstaat geen lid is van de NAVO. De resolutie werd echter met een ruime meerderheid aan genomen. den, zijn nu vervuld. Hoewel Tsjernenko nu formeel de invloedrijkste man in het Sowjet-Unie is betekent dit niet dat hij bevoegd is alle beslissin gen te nemen, zo oordelen wes terse diplomatieke deskundigen in Moskou. De functie van staats hoofd in de Sowjet-Unie is voor namelijk een protocolaire func tie en in werkelijkheid ligt de macht in de handen van een klei ne groep die gevormd wordt door leden van het Politburo en het secretariaat van de commu nistische partij. Na zijn benoeming hield Tsjernen ko een korte rede. De eisen voor het buitenlands beleid zijn „con stante activiteit, vastberaden heid en consistencie in het zoe ken naar wegen om tot verstan dige akkoorden te komen", zo zei hij. Zo'n beleid „heeft tot doel de internationale spanning te over winnen, de veiligheid en de be langen van onze staat in de we reldarena te verzekeren en de vrede op de aarde te garande- Vanmorgen kwam de Opperste Sovjet weer in voltallige zitting bijeen. Op de agenda staat onder meer de herbenoeming van de Raad van ministers. Er zijn geen aanwijzingen dat er aan de top van de regering belangrijke per sonele verschuivingen zullen plaats hebben. Premier Nikolai Tichonov nam een prominente plaats in de voorste rij leiders die zich hadden verzameld voor de openingsbijeenkomst van de Sowjet van de Nationaliteiten. Westerse diplomaten leidden daaruit af dat de 78-premier niet van plan is op te stappen ten gunste van een jongere leider. Tijdens de zitting van vandaag zul len ook de in het afgelopen half jaar genomen regeringsbeslui ten, decreten en wetswijzigingen ter goedkeuring worden voorge legd. Het belangrijkst wetsont werp dat ter tafel komt is een wet ter hervorming van het onder wijs. MOSKOU India's eerste astro naut. Rakesh Sharma (Links op de foto) is gisteren samen met twee Sowvjet-kosmonauten vei lig teruggekeerd na een verblijf van een week in het om de aarde draaiende ruimtestation Saljoet- 7. Het toestel waarin het drietal zich bevond. Sojoez T-10, maakte een parachute-landing bij de stad Arkalik in Centraal-Azië. In mededelingen van het controle centrum werd gezegd dat de ruimtevaarders in goede condi tie waren. De 35-jarige Sharma en zijn colle ga's Joeri Malisjev en Gennadi Strekalov vertrokken op 3 april in een Sojoez T-ll van het ruim- tevaartcentrum Baikonoer in Kazachstan en koppelden een dag later aan de Saljoet-7. Zij voegden zich daar bij de kosmo nauten Leonid Kizim, Wladimir Solovjov en Oleg Atkov, die sinds februari de bemanning van het ruimtestation vormen en daar vermoedelijk nog enkele maan den zullen blijven. (foto tassi ADVERTENTIE Plu ook op zondag lekker eten bij Ploordzee voor een vriendenprijsje. Kinderen eten gratis mee bij Ploordzee! Op zondag krijgen kinderen t/m 10jaar onder begeleiding gratis n heerlijk kindermenu. U bent welkom op zondag van 12.00 tot 19.00 uur NOORDZEE 0< De gezellige stek voor de lekkerbek L Donkersteeg 9. Leiden ZondagJVfenuj tomatensoep scholfilet 'Amsterdam' klPfilet'Hawaii' '^coupènaar keuze AMSTERDAM (GPD) - De in Su riname ingevoerde nieuwe offi ciële tijd blijkt gevolgen te heb ben voor de luisterdichtheid van het ochtendprogramma van Ra dio Nederland Wereldomroep. Vanaf 1 april is Suriname overge schakeld op dezelfde tijd als die in de buurlanden Guyana, Frans- Guyana en Noord-Brazilië, waar door het een half uur later werd. Met de invoering van de nieuwe of ficiële tijd is het tijdsverschil tus sen Suriname en Nederland in de zomer teruggebracht van 5,5 tot 5 uur en in de winter van 4,5 tot 4 uur. Tot 1 april kon in Suri name het ochtendprogramma van de Wereldomroep om zes uur 's ochtends plaatselijke tijd worden beluisterd. Omdat de meeste bedrijven, kantoren en scholen om zeven uur beginnen, is het voor de Surinamers nu bij na onmogelijk geworden 's och tends naar de Wereldomroep te luisteren: op het moment van de uitzending zijn ze onderweg naar hun werk. Na de staatsgreep van 25 februari 1980 zijn de uitzendingen van de Wereldomroep de best beluister de programma's in Suriname ge worden. De luisterdichtheid nam nog verder toe toen legerleider Bouterse de onafhankelijke me dia in Suriname uitschakelde en de enige Surinaamse krant, De Ware Tijd, en de Surinaamse Ra dio en Televisie onder strenge censuur plaatste. Victor Hafkamp van de Wereldom roep verklaarde desgevraagd ook uit Suriname reacties te heb ben ontvangen, waarin wordt verzocht de uitzendtijd van het Surinaamse programma van de Wereldomroep aan te passen. "Natuurlijk zijn wij blij met deze reacties. Zij bevestigen hoe on gelooflijk belangrijk onze uitzen dingen naar Suriname zijn. Voor alsnog is het echter technisch moeilijk om een half uur eerder te beginnen. Maar als over enige maanden de zender Flevoland in bedrijf komt, zullen wij zeker het zendschema aanpassen aan de nieuwe Surinaamse tijd". In het verleden is de Wereldom roep vaak heftig aangevallen door de Surinaamse autoriteiten. Zowel legerleider Bouterse als ambassadeur Herrenberg, heb ben de Wereldomroep beschul digd van opruiingen en verdraai ingen en verantwoordelijk ge steld voor onrust in Suriname. JAKARTA (AFP) - Ongeveer 200 Indonesische militairen zijn de afgelopen maanden gedood tij dens acties tegen guerrillastrij ders van het Fretilin in het door Indonesië bezette Oost-Timor. Dit is bevestigd in kerkelijke en diplomatieke kringen in Jakarta. Het Fretilin leed in dezelfde pe riode ongeveer evenveel verlie zen. Naar in deze kringen verluidde zal de activiteit van het Indonsesi- sche leger in de vroegere Portu gese kolonie waarschijnlijk eind april afnemen wegens een voor genomen diplomatiek offensief van Indonsesië, met name in de Verenigde Naties. Na het vertrek van de Portugezen in 1975 annexeerde Indonesië Oost-Timor. De Portugese rege ring verbrak vervolgens de di plomatieke betrekkingen met Jakarta. De Verenigde Naties hebben de annexatie van Oost- Timor, dat ongeveer 550.000 in woners telt, nooit erkend. In het gebied opereren ongeveer 800 guerrillastrijders van het Freti lin, het revolutionaire front voor de onafhankelijkheid van Oost- Timor. Geen effect van avondklok in Sri Lanka COLOMBO (Rtr.) - In Jaffna, een havenstad in Sri Lanka, is giste ren opnieuw een avondklok in gesteld nadat aanslagen waren gepleegd op veiligheidstroepen. Dit heeft de Srilankaanse minis ter van nationale veiligheid ver klaard. De avondklok was dins dag voor het eerst ingesteld na aanslagen door guerrillastrijders, die streven naar een eigen staat voor de Tamils. Deze bevolkings groep maakt een zesde deel uit van de 15 miljoen inwoners tel lende eilandrepubliek. Minister Athulathmudali verklaar de dat de guerrillastrijders zich niets van de eerste avondklok aantrokken en dat 22 guerrilla strijders zijn doodgeschoten en een soldaat gewond is geraakt bij drie botsingen, die zich sinds dinsdag hebben voorgedaan. De moord op van dertien Singalese soldaten leidde vorig jaar tot et nisch geweld op grote schaal, als gevolg waarvan bijna 400 men sen, meest Tamils, de dood von den. Zelfmoord België BRUSSEL (ANP) - In België bene men per dag gemiddeld zes men sen zich het leven. Per jaar zijn er dat (in 1980) 2.178. Vooral onder jongeren is het aantal zelfdodin gen sinds enkele jaren verontrus tend gestegen. Het is bij die jon geren de tweede belangrijkste doodsoorzaak geworden. Dat is gisteren in Brussel meegedeeld tijdens een persconferentie van de Belgische Vereniging voor Zelfmoordpreventie. Algemeen wordt aangenomen dat aan elke voltooide zelfmoord minstens tien mislukte pogingen voorafgaan. Per jaar onderne men mensen in België dus min stens 21.000 zelfmoordpogingen. ADVERTENTIE Geboortehuis Hitier blijft 'onherkenbaar' WENEN - Er heerst algemene opluchting in het Oostenrijk se Braunau am Inn, de ge boorteplaats van Hitier, nu een rechtbank beslist heeft dat er geen herdenkingste ken tegen het fascisme op de muur van het geboortehuis wordt aangebracht. De rechterlijke uitspraak is de laatste actie van een drama in een klein provinciestadje, dat afgelopen herfst begon. Het huis is eigendom van een ze kere mevrouw Gerlinde Pommer (28), die het geërfd heeft. Ze woont zelf in Portu gal en heeft, het huis ver huurd aan de gemeente Brau nau am Inn, die besloot er een plaquette aan te brengen met daarop de tekst „Nooit Meer Fascisme. Miljoenen doden manen ons tot Vrede, Vrijheid, Democratie". De ei genaresse was tegen, de be volking steunde het verzet. „Wij willen er niet steeds aan herinnerd worden", zeggen ze over hun beroemdste en beruchtste burger. Het aanbrengen van de pla quette is nu definitief van de baan. De provinciale recht bank heeft het recht van de eigenaresse erkend dat zij bang is voor bomaanslagen op het huis als de plaquette er komt. WASHINGTON (AFP/Rtr./UPI) - De Amerikaanse inlichtingen dienst CIA is opgehouden met het leggen van mijnen in Nicara guaanse havens als gevolg van de kritiek die loskwam na het be kend worden van de CIA-activi- teiten. Dat bericht het Franse persbureau AFP, dat zich ba seert op anonieme "hoge rege ringsfunctionarissen", en het te levisiestation CBS. CBS zei verder dat de maatregel definitief wordt als het Huis van Afgevaardigden het voorstel van president Reagan om de anti- Sandinisten met nog eens 21 mil joen dollar te steunen, afwijst. De Senaat heeft al wel zijn goed keuring gehecht aan dit voorstel. Diezelfde Senaat veroordeelde dinsdag met zeer grote meerder heid het leggen van mijnen. In navolging van de Senaat heeft gisteren ook de commissie voor buitenlandse zaken van het Huis van Afgevaardigden bijna una niem de CIA-actie veroordeeld. Het persbureau UPI wist beslag te leggen op een brief van senator Barry Goldwater, voorzitter van de Senaatscommissie voor de in lichtingendiensten, aan CIA-di- recteur William Casey. In de felle brief beklaagt Goldwater zich er over dat hij niet op de hoogte werd gesteld van het feit dat de president zijn goedkeuring had gegeven aan de actie. "Ik ben kwaad" (pissed off), aldus Goldwater. De vooraanstaande conservatieve politicus schreef dat hij had begrepen dat Casey leden van zijn senaatscommissie in de arm had genomen, maar niet hem, haar voorzitter. "Bill, zo doe je geen zaken. Ik zit in een rotparket (hell of a quanda ry). Ik moet me verontschuldi gen tegenover commissieleden omdat ik niet op de hoogte ben van de feiten in deze zaak. De president heeft ons gevraagd zijn buitenlandse beleid te steunen. Bill, hoe kunnen we dat nou doen wanneer we niet weten wat hij verdorie (what the heil) uit voert?" "Libanon, ja, iedereen van ons weet dat hij daar troepen naartoe stuurde. Maar mijnen leggen in Nicaragua? Dit is een schending van het internationaal recht. Het is een oorlogshandeling. Ik zie werkelijk niet hoe we dit kunnen rechtpraten", aldus Goldwater. Het besluit is volgens de Ameri kaanse pers genomen op aanra den van veiligheidsadviseur Ro bert McFarlane en van het Penta gon. Minister Shultz van buiten landse zaken zou zich ertegen hebben verzet. Sergio Ramirez, een Nicaraguaan se leider, heeft zijn voorgenomen bezoek aan de VS afgezegd, om dat hem door de Amerikanen "onacceptabele beperkingen" werden opgelegd. Ramirez was uitgenodigd om een twaalftal lezingen te geven aan universiteiten in New York, Bos ton, Washington, Los Angeles, San Francisco en Kansas. De Sandinistische leider zou alleen voor 'Kansas een visum hebben gekregen. DEN HAAG (ANP) - "De Verenig de Staten misbruiken het inter nationaal recht door te verklaren dat zij de uitspraken van het In ternationaal Gerechtshof in Den Haag inzake Midden-Amerika niet aanvaarden". Dat is de con clusie van drs. C. de Cooker, we tenschappelijk medewerker vol kenrecht aan de Leidse Universi teit. De Cooker is bezig met een uitge breide studie naar misbruik in het internationaal recht. Hij acht de kans groot dat het Internatio naal Gerechtshof zich, ondanks de Amerikaanse verklaring over de jurisdictie, toch bevoeed zal verklaren een uitspraak te doen in de zaak die door Nicaragua aanhangig is gemaakt. De Verenigde Staten aanvaardden op 14 augustus 1946 de bevoegd heden van het Hof. Zij maakten een uitzondering voor zaken die onder de nationale rechtsspraak vallen, wat van geval tot geval door de VS zelf wordt vastge steld. Drs. de Cooker: "Amerika heeft in principe het recht zijn verklaring van 1946 eenzijdig te wijzigen, maar in het huidige geval is er duidelijk sprake van kwade trouw. Wel, als dat het geval dan is er sprake van misbruik van het recht. Als je weet dat een staat een zaak aanhangig gaat maken tegen je land, dan mag je de ver klaring over de jurisdictie van het Hof niet plotseling gaan ver anderen. Wel, Washington moet voorkennis hebben gehad van het voornemen van Nicaragua een zaak tegen de VS aanhangig te maken. Wanneer je ziet dat de maatregel van de VS komt éen dag voor de bekendmaking van Nicaragua, en daarbij nog voegt dat de maatregel alleen geldt voor Midden-Amerika, dan moet je tot die conclusie komen". Hij noemt de maatregel van de VS "het domste, wat zij konden doen". Wéér een stukje dichter bij een prijs in het Grote Wat Waar Lentespel. Knip uit en plak het op uw wedstrijd formulier en we' op de Wat Waar-spaarkaart met hetzelfde weeknummer. Bent u het wedstrijdformulier kwijt? Haal een nieuwe op ons kantoor. EEN ÉCHT COMPLETE KRANT. 0\T.R WT.REIJ). STAD EN LAM).

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 7