Kamer boos over 'truc' Brinkman Trekt Voorbehoud strijdgassen blijft Bezuinigingen op bibliotheken -C Ziüd-Afrïka reageert hard op visumplicht CDA akkoord met voorstel over pabo's Oranjegift explosief ontvangen Brandbom uit wraak gegooid: drie doden Snelheid in mist leidde tot ramp Van den Broek tegen eenzijdige Nederlandse stap Isoleren? Dat bespaart gfls,en geld! Uw Gasbedrijf adviseert. uw auto naar één kant? DONDERDAG 12 APRIL 1984 DEN HAAG (ANP) - Minister Brinkman (welzijn, volksgezondheid en cultuur) heeft woensdag van de Tweede Kamer scherpe kritiek te slikken gekregen over zijn 'gegoo chel' met de bezuinigingen op het bibliotheekwerk. Tegen de uitdrukkelijke wens van de Kamer heeft de minister 9 miljoen gulden te veel op deze post bezuinigd. Binnenland Tijdens het begrotingsdebat dwong de Kamer de minister om niet de beoogde 55 miljoen gul den op het bibliotheekwerk te bezuinigen, maar 46 miljoen. In middels is gebleken dat de mi nister al 6,8 miljoen had toege zegd voor de huisvesting van een paar bibliotheken en ten behoe ve van de groeikernen, een be drag dat op last van de minister moest worden opgebracht door de andere bibliotheken. Als ge volg van deze manoeuvre steeg het te bezuinigen bedrag van 55 mihoen naar 61,8 miljoen. De 9 miljoen echter die de Kamer in mindering gebracht wilde zien, blijkt te worden gekort op die 61,8 miljoen en niet op 55 mil joen, zo stelden de woordvoer ders van PvdA, CDA, VVD, PPR en CPN vast. De Kamer is zodoende ronduit misleid, aldus PvdA-woordvoer- der Niessen. Zijn collega Lank- horst (PPR) meende dat Brink man het begrotingsrecht van de Tweede Kamer ernstig aantast. Ook Dijkstal (WD) had ernstige kritiek.„Dit gegoochel met cij fers ben ik beu. Er zal nu duide lijkheid moeten komen, anders komen we er niet uit". De com munist Ernsting nam het op voor de gemeenten „die nu niet weten waar ze aan toe zijn". Het gaat volgens hem niet aan op deze wijze met de lagere overheid om te springen. Scholten, van de groep Scholten-Dijkman, zag in het optreden van de minister een zekere nonchalance tentoonge spreid ten opzichte van de Ka mer. „De Kamer moet bepalen of ze dit optreden accepteert. Ik wil daar geen aandeel in leveren". De woordvoerster van het CDA, mevrouw Kraayeveld-Wouters, hield de minister voor dat zijn handelwijze 'zeer onbevredi gend' was. Zij stond op een be lofte van Brinkman dat hij bij de opstelling van de begroting voor volgend jaar, en bij het beramen van nieuwe bezuinigingen, hier mee terdege rekening zou hou den. Groeikernen In antwoord op alle kritiek wees de minister er op dat de gewraakte 6,8 miljoen gulden in ieder geval terugvloeien naar de gemeenten, maar dan wel naar een ander DEN HAAG (GPD) - Zuid-Afrika heeft als vergeldingsmaatregel voor het door Nederland instel len van een visumplicht een har dere houding ingenomen bij het verlenen van visa aan Neder landse diplomaten en ambtena ren. Vooral ontwikkelingswer kers in de zwarte buurlanden van Zuid-Afrika zijn daarvan de dupe. Zij zijn voor medische ver zorging en bevoorrading voor een deel op Zuid-Afrika aange wezen, maar krijgen of geen toe stemming om het land in te ko men of krijgen die pas geruime tijd nadat de visumaanvraag is ingediend. Minister Van den Broek (buiten landse zaken) schrijft dit in een gisteren aan de Tweede Kamer gezonden notitie over de eind 1982 ingestelde visumplicht. In 1983 hebben in totaal 21.804 Zuidafrikanen een visum voor een bezoek aan Nederland aan gevraagd. In overgrote meerder heid ging het daarbij om familie- of toeristische bezoeken. In 129 gevallen hebben de Nederlandse consulaire vertegenwoordigin gen om een advies van het minis terie gevraagd, omdat die aan vragen als „politiek gevoelig" werden beschouwd. Aan 18 van die 129 is een visum geweigerd. Zeven van hen waren sportlie den. Nederland voert een zogenaamd restrictief toelatingsbeleid ten opzichte van Zuid-Afrika om daarmee de afwijzing van de apartheidspolitiek te onderstre pen. Volgens Van den Broek valt de kracht die van dit „politieke signaal" aan Pretoria moet uit gaan moeilijk vast te stellen. Maar, zo schrijft hij, wel kan „in algemene termen worden vastge steld dat de visummaatregel er toe heeft bijgedragen dat in bre de kring in Zuid-Afrika het vol strekt afwijzende Nederlandse standpunt ten aanzien van het apartheidssysteem grotere be kendheid heeft verkregen". Zonder visummaatregel zou het aantal Zuidafrikanen dat Neder land wil bezoeken groter zijn ge weest, zo blijkt uit de notitie. In een aantal gevallen is vastgesteld dat Zuidafrikanen van een aan vraag hebben afgezien nadat zij zich op de hoogte hadden gesteld van de voorwaarden die Neder land stelt. Ook zijn bezoeken af gezegd omdat de Nederlandse overheid niet bemiddelend wilde optreden. Als voorbeeld noemt Van den Broek een twintigtal studenten van de universiteit van Stellenbosch, die in Neder land bebossingsprojecten wilde bestuderen. Ondanks de visumplicht komt het toch voor dat Zuidafrikanen in Nederland hun land officieel ver tegenwoordigen, bijvoorbeeld sportlieden of mensen in dienst van de overheid. Genoemd wordt de Zuidafrikaanse delega tie die hier de sprinter-treinen van de Nederlandse Spoorwegen kwam bekijken. Toen bekend werd dat het hier een deels amb telijke delegatie betrof werd het bezoek afgebroken. In dit en an dere gevallen hadden de betrok kenen onjuiste gegevens inge vuld om het visum te verkrijgen. ADVERTENTIE Leiden: Zoeterwoudseweg 7 (bij Bouwmarkt Bouwvaria). Tel. 071-769302. Open 8-17.30, za. 9-12 uur. Alphen a/d Rijn: Prinses MargrietJaan 12 (bij Rijnhaven Oost). Tel. 01720-45041. Open 8-17.30, za. 9-12 uur. ZAANSTAD (GPD) - De Zaanse wethouder W. Nieuwenhuijse (CPN) heeft het aannemingsbe drijf Volker Stevin NV niet laten meedingen naar een groot asfal- teringswerk in Zaanstad. De re den is dat het bedrijf wordt ge noemd in verband met werk zaamheden die in Woensdrecht moeten worden uitgevoerd als de regering besluit tot plaatsing van kruisraketten. Het bedrijf heeft verbaasd en boos gerea geerd op het besluit van Nieu wenhuijse, dat inmiddels is be krachtigd door het college van B en W. Volgens wethouders van CDA en PvdA is ook afgesproken dat er een discussie moet volgen over de vraag of dit beleid ook in de Wethouder sluit aannemer buiten wegens bouw op Woensdrecht toekomst moet worden gevoerd. Het besluit van de Zaanse wethou der maakt onderdeel uit van de strijd tegen de eventuele plaat sing van kruisraketten in Neder land. „Volker Stevin is een van de weinige bedrijven waarvan bekend is dat ze in Woensdrecht wel aan de gang zouden willen", zegt Nieuwenhuijse. „We hopen dat hiervan een signaalwerking uitgaat, en dat andere gemeenten ons voorbeeld zullen volgen". Directeur F. Luyendijk van de Ko ninklijke Volker Stevin is ver baasd over de actie. „De gemeen te heeft ons zelfs niet in kennis gesteld van het besluit", zegt hij, „maar het komt ons voor dat de beslissing op geheel oneigenlijke gronden is genomen. Er is geen enkele afspraak dat wij. als de mocratisch wordt besloten tot plaatsing, daar aan het werk gaan. Die geruchten zijn niet juist, en zelfs in de Tweede Ka mer door minister De Ruiter weersproken. De wethouder zou dus alle grote aannemers moeten uitsluiten, want die zijn net zo verdacht als wij". Pas als een besluit over plaatsing is genomen, gaat Volker Stevin be slissen of men op aanlegwerk- zaamheden zal inschrijven. soort gemeenten dan hem voor ogen stond. Op aandringen van de Kamer gaat dit geld nu naar groeikernen en naar gebieden in het Noorden en naar Limburg. De minister beloofde ook beter schap:"^ heb de boodschap van de Kamer heel goed begrepen. Ik zal bij de opstelling van de be groting voor 1985 letten op de structurele (blijvende red.) door werking van hetgeen het parle ment verlangt". Brinkman wilde zich nu echter nog niet vastleg gen op een bepaald bedrag. DEN HAAG (ANP) - De CDA- fractie in de Tweede Kamer is te vreden met de wijzigingen die PvdA en WD hebben aange bracht in hun voorstel over het vereiste minimum-aantal stu denten aan de pedagogische aca demies voor het Basisonderwijs (pabo's). PvdA en WD willen dat pabo's met minder dan 250 leerlingen worden opgeheven. Omdat dit op grote bezwaren van het CDA en minister Deetman (Onder wijs) stuitte hebben zij voorge steld de mogelijkheden tot ont heffing van deze norm te vergro ten. In een gisteren uitgegeven verkla ring zegt de CDA-fractie dat aan zienlijk aan haar bezwaren is te gemoetgekomen. Pabo's die on der de norm zakken kunnen na 1988 nog twee maal voor een pe riode van vier jaar ontheffing krijgen. Hierdoor is hun voortbe staan verzekerd tot 1996. Omdat verwacht wordt dat daarna het aantal aanmeldingen weer zal toenemen, kan het CDA zich met deze oplossing verenigen. Rechter ontbindt arbeidscontract CP-bestuursbd met stichting ROERMOND (GPD) De kanton- rechter in Roermond heeft de ar beidsovereenkomst tussen de Limburgse Immigratie Stichting (LIS) en haar medewerker Harry van der Heijden met ingang van 1 mei ontbonden. De LIS had bij de rechter een verzoek tot ont binding ingediend, nadat begin dit jaar bekend was geworden dat Van der Heijden hoofdbe stuurslid is van de Centrumpar tij. De Roermondse kantonrech ter Drijkoningen is de eerste rechter die een arbeidscontract ontbindt omdat een werknemer lid is van de Centrumpartij. De LIS is een stichting die de be langen van het welzijn behartigt van de buitenlanders en Surina- mers in de provincie Limburg. Volgens de LIS is een baan bij de stichting onverenigbaar met een lidmaatschap van de Centrum partij. „In het algemeen gezegd worden de programmapunten en de uitspraken van de Centrum partij als discriminerend voor de buitenlanders ervaren", zeggen stellen de medewerkers van de Limburgse Immigratie Stich ting. In zijn vonnis volgt de kanton rechter de opvatting van de LIS. Hij stelt dat de arbeidsrelatie tus sen de LIS en Van der Heiden zodanig is verstoord dat dit leidt tot een vertrouwenscrisis van blijvende aard. De verstoring van de arbeidsrelatie vindt vol gens de rechter zijn grond in „de wijze waarop de Centrumpartij programmatisch naar buiten treedt". De rechter stelt dat iedereen vrij is lid te zijn van de Centrumpartij, omdat het een legale politieke partij betreft. Het lidmaatschap op zichzelf is volgens de rechter echter in deze zaak niet van be lang. De rechter heeft alleen ge keken naar de door het lidmaat schap van de Centrumpartij ont stane arbeidsrelatie. Mr. Drijkoningen vindt dat de ont stane vertrouwenscrisis te wijten is aan Van der Heijden zelf. „Als redelijk handelend en redelijk denkend mens", had hij volgens de rechter moeten begrijpen dat een lidmaatschap van de Cen trumpartij niet te combineren valt met een baan bij de LIS. VLISSINGEN (GPD) - De ma rechaussee heeft gisteravond een deel van de Vlissingse buitenhaven afgezet nadat aan boord van het daar afge meerde Amerikaanse oor logsschip USS Austin een verdacht pakket was afgele verd. Een onbekende man stopte het pakje in handen van de officier van de wacht onder het mompelen van het Engelse woord .present'. Daarna maakte hij zich schie lijk uit de voeten en ver dween in een taxi. Uit vrees dat het pakket wei eens explosieven zou kunnen bevatten werd de marechaus see ingeschakeld die het pak ket voorzichtig op de kade liet leggen afgeschermd door balen wol. Omdat het explo- sieven-verkenningsteam van de marechaussee twijfels had over de inhoud, werd de Ex plosieven Opruimingsdienst uit Culemborg opgetrom meld omdat alleen deze dienst in dergelijke gevallen de bevoegdheid heeft om handelend op te treden. Na de lange rit hadden deze mensen aan een kwartiertje genoeg om de verrassing van het cadeau aan het licht te brengen: een exemplaar van het boek .Juliana 75 jaar'. Arnhems café brandt geheel uit ONTSNAPT (ANP) - Een 22-jarige man uit Barneveld is gisteren spoorloos verdwenen uit het cel lenblok van het hoofdbureau van politie in Amsterdam. Zijn vlucht stelt ons vooralsnog voor een raadsel, aldus een politie woordvoerder. De Barnevelder was aangehouden wegens han del in verdovende middelen. H. G. ontsnapte toen hij op weg was naar een verhoor. ARNHEM (ANP) Bij een door een brandbom veroorzaakte ca fébrand in de Arnhemse binnen stad zijn gisteren drie mensen om het leven gekomen en twee gewond geraakt. De bom, die be stond uit een volgens de politie zeer brandbaar mengsel van ben zine en olie en die het café in en kele minuten in een vuurzee ver anderde, werd naar binnen ge gooid door de 33-jarige Arnhem mer S.S. Hij werd korte tijd na het uitbreken van de brand thuis door de politie gearresteerd en heeft inmiddels bekend. Volgens de politie heeft de man uit wraak gehandeld, omdat hij dinsdag avond in het café door een aantal bezoekers ernstig is mishandeld. De brand brak rond 11.00 uur uit en zette vrijwel onmiddellijk het hele pand in lichterlaaie. Pogin gen van de brandweer om met persluchtmaskers en onder dek king van waterstralen op zoek te gaan naar slachtoffers mislukten door de verzengende hitte. Het café en de twee daarboven gele gen verdiepingen brandden vol ledig uit. Twee ertegenover gele gen panden, een woonhuis en een meubelzaak, liepen ernstige brand-, rook- en waterschade op. De totale schade wordt door de brandweer geschat op zeker 700.000 gulden. Op het moment dat de brandbom naar binnen werd gegooid, wa ren in het café negen bezoekers aanwezig. Op een verdieping lag een 41-jarige vrouw te slapen. Zy zag kans uit een raam te springen en moest met gebroken enkels in het ziekenhuis worden opgeno men. Van de negen bezoekers van het café, de .Lexibar' in de Arnhem se Wielakkerstraat, wisten er vijf zich op tijd in veiligheid te bren gen. De zesde bezoeker, een 40- jarige Arnhemmer, raakte bij zijn vluchtpoging zwaar gewond. Hij werd met brandwonden over het hele lichaam in een ziekenhuis opgenomen. De drie dodelijke slachtoffers zijn volgens de poli tie door verstikking om het leven gekomen. Omdat de vuurzee de twee uitgangen van het café blokkeerde, zochten zij aan de achterzijde van het etablisse ment naar een vluchtweg. De ra men waren daar met traliewerk afgesloten. De omgekomen slachtoffers zijn de 42-jarige eigenaar van het café Rein Baart, zijn 16-jarige zoon Gerard en een 31-jarige Arnhem se vrouw, van wie de politie de identiteit gistermiddag nog niet kon vrijgeven omdat de familie op dat moment nog niet op de hoogte was. De politie begon direct na de brand aan een uitgebreid onderzoek en legde aan de hand van diverse getuigenverklaringen al snel ver band tussen de brandstichting en een ruzie, die zich in de nacht van dinsdag op woensdag in de .Lexibar' heeft afgespeeld. Vol gens getuigen ging het daarbij om handel in drugs, maar de po litie wilde dat gistermiddag be vestigen noch ontkennen. DEN HAAG (GPD) - Verspreid over het het land hebben zich gistermorgen in een tijdsbestek van twintig minuten negen ket tingbotsingen voorgedaan waar bij negen doden en 38 gewonden zijn gevallen. Rond 425 voertui gen werden beschadigd, geheel vernield of brandden uit. Oor zaak was steeds dat de wegge bruikers met onverminderde snelheden mistbanken binnenre den. Het KNMI had sinds dins dagmorgen vroeg voor mistban ken gewaarschuwd. „Om tien voor half negen ontvin gen we de eerste melding en nog geen twintig minuten later wa ren we ook van alle andere ket tingbotsingen op de hoogte", al dus de rijkspolitie in Driebergen gisteren. In zijn soort is het de ernstigste reeks ongelukken tot dusver in Nederland. Drie keer eerder zijn grote kettingbotsin gen ontstaan, maar nog niet eer der waren daarbij op zoveel plaatsen tegelijk zoveel mensen en voertuigen betrokken. De ongelukken gebeurden behalve bij Leiderdorp (120 voertuigen), bij Moordrecht-Reeuwijk (60), Amstelveen (30), Ewijk (40), Deil- Zaltbommel (36), Apeldoorn (5), Uitgeest-Akersloot (35), Velp (20) en Breda met 40 voertuigen. By Oudenrijn was er ook nog een ongeluk, maar hier was de mist niet de oorzaak. Op twee plaat sen zijn de wegen urenlang voor alle verkeer afgesloten geweest, terwijl in de omgeving enorme fi les ontstonden. Evenals by Leiderdorp vielen er slachtoffers bij Moordrecht (drie doden en vijftien gewonden), Apeldoorn (een dode en vier ge wonden), Breda (vier gewonden) en Uitgeest (een gewonde). Het kostte soms uren voordat red- dingsgroepen de slachtoffers uit hun wrakstukken konden bevrij den. Op andere plaatsen was er alleen sprake van materiële schade, dat wil zeggen dat voertuigen soms alleen lichte tot ernstige schade opliepen of geheel werden ver nield. In totaal konden 425 voer tuigen niet meer wegrijden of worden weggesleept voordat er politie aan te pas was gekomen. De rijkspolitie leidt hier uit af dat het werkelijke aantal voertuigen dat bij de botsingen was betrok ken ongeveer een kwart hoger uitkomt. In al die gevallen zullen de bestuurders zelf zijn weggere den omdat hun schade betrekke lijk gering was. In bijna alle nieuwsuitzendingen van dinsdag en gisterenmorgen is, op de radio en in het jour- naaal, gewaarschuwd voor mis tbanken. Meteoroloog F. X. van Lindert van het KNMI verklaar de gistermiddag dat hij in zijn rapporten dinsdagmorgen om vijf uur voor het eerst de kans op mistbanken had vermeld. De mededeling is zoals gebruikelijk doorgegeven aan de media. Neus aangenaaid HELMOND (ANP) - Artsen in het Sint Lambertuszieken- huis in Helmond hebben gis teren bij een 43-jarige inwo ner van Munstergeleen de neus aangehecht. De man was zijn reukorgaan bij een bedrijfsongeval kwijtgeraakt. Bij werkzaamheden ter verste viging van de walkant van het riviertje de Aa, was een betonnen plaat van twee ton uit een grijper van een kraan gevallen. Die plaat raakte het slachtoffer dat daardoor niet alleen zijn neus kwijtraakte maar ook een verbrijzeld on derbeen opliep. DEN HAAG (ANP) - Minister Van den Broek (buitenlandse zaken) meent dat het nu niet het ge schikte moment is om het Neder landse voorbehoud op het ge bruik van chemische wapens in te trekken. Bij de ratificatie van het Protocol van Genève uit 1925 heeft ons land de mogelijkheid opengela ten chemische wapens te gebrui ken tegen landen die zelf het ver bod hierop overtreden alsmede tegen de bondgenoten van die staten. In beginsel is minister Van den Broek er een voorstan der van om dit voorbehoud in te trekken, maar het is volgens hem niet verstandig dat nu te doen. Op de ontwapeningsconferentie die nu in Genève wordt gehou den, proberen de deelnemers een algeheel verdrag over chemische wapens tot stand te brengen. Tijdens een debat in de Tweede Kamer zei minister Van den Broek dat pogingen van de Ne derlandse regering om samen met de NAVO-bondgenoten tot intrekking van het voorbehoud te komen, op niets zijn uitgelo pen. De NAVO-partners menen dat een eenzijdige stap van het bondgenootschap de onderhan delingen op de ontwapenings conferentie zou doorkruisen. Bij de Sovjet-Unie zou de indruk kunnen worden gewekt, dat de NAVO zich geen zorgen maakt over het grote overwicht van de Russen op het gebied van chemi sche wapens. Het heeft in deze omstandigheden weinig zin, aldus Van den Broek, als Nederland, dat zelf geen che mische wapens op zyn grondge bied heeft opgeslagen, als enige het voorbehoud zou intrekken. Het politieke signaal van een dergelijk besluit is volgens de minister groter als andere landen zich daarbij aansluiten. Hij wees daarom de moties van PvdA en PSP van de hand waarin om een zijdige Nederlandse stappen werd gevraagd. De Kamer toonde veel waarde ring voor de initiatieven van de Nederlandse regering in het ka der van de Verenigde Naties en de Europese gemeenschap, om produktie, bezit en gebruik van chemische wapens tegen te gaan. CDA en WD twijfelden echter aan de mogelijkheid in Genève op korte termijn een verdrag tot stand te brengen, dit gezien de harde opstelling van vooral de Sowjet-Unie. Het CDA vroeg minister Van den Broek er op aan te dringen dat de onderhandelingen in Genève niet zullen uitdraaien op een kwestie van 'slikken of stikken'. De minister onderstreepte de noodzaak om in EG-verband zo snel mogelijk een vergunningen stelsel te maken voor de export van chemische stoffen die ge bruikt zouden kunnen worden voor de aanmaak van chemische wapens. Binnen de Gemeen schap bestaat er een absolute overeenstemming om tot een dergelijke controle te komen, al dus de minister. ADVERTENTIE Dit is een publikatie van de in VEGIN samenwerkende Gasbedrijven. Dan bent u duidelijk op het verkeerde pad! Het is onveilig en vermoeiend. Wees verstandig, doe er wat aan. Laat uw auto door ons uitlijnen (voor 't geld hoeft u het niet te laten) en u zult "Él'',: c*"! opvallend prettiger rijden! "STER*** BANDENSERVICE Een van de slachtoffers van de brand in het Arnhemse café wordt uit het pand gedragen. (foto GPD)

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 5