fel moeten weg BAANVAK Marokkaanse kinderen Urgentiepunten struikelblok voor aantal woningzoekenden Parkeergarage geopend Voor Informatie en tips tel. (071H44941, toestel 216 W edergeboorte Leidse peurboot Als het aan J.A. van der Steen ligt, vaart binnenkort een groot aantal peurders weer in origi nele Leidse peurboten zoals die 400 jaar geleden al in de grachten en singels werden ge bruikt. Hij is bezig met de pro- duktie van 25 van die bootjes die overigens ook voor andere doeleinden dan voor het peu ren naar paling kunnen wor den ingezet. Van der Steen is onlangs een be drijfje gestart in het voormali ge Olgacomplex aan de Evert- senstraat in Leiden. Met be houd van uitkering heeft hij een halfjaar de tijd te bewijzen dat er een markt is voor de Leidse peurboten. Vroeger waren peurders be roepsvissers. Nu is peuren van een aantal mensen een hobby. Over een paar weken, met de komst van zachter weer, zijn in de nachtelijke uren weer peur ders te zien in de grachten van de stad. Maar ook in wateren buiten de stad wordt op paling gepeurd. Meestal voor eigen consumptie, maar soms ook als een aardige bijverdienste want een pondje gerookte pa ling brengt toch gauw 15 gul den op. Kenmerk van de Leidse peur boot is dat de boot aehter smal toeloopt. Daardoor kan met twee peuren worden gewerkt die gemakkelijk in het oog worden gehouden. Een peur bestaat uit een stuk draad waaraan wormen zijn geregen. Het draad, verzwaard met een stukje lood, is bevestigd aan een hengel. Als de paling bijt, dan blijft hij met zijn tanden aan de draad hangen. De peur der voelt de paling trekken, haalt de hengel op en wipt de aal in de boot. Leidenaar Van der Steen is zo'n anderhalf jaar zonder werk. Hij was staalconstructeur in Bel gië, maar is in 1982 teruggeko men. Het plan peurbootjes te gaan bouwen ontstond in de loop van dat jaar. Van der Steen heeft al ervaring opge daan omdat ook zijn vader als hobby dergelijke boten maak te. Van der Steen kreeg zonder veel problemen een lening van 35.000 gulden om de aanschaf van machines en materialen te kunnen bekostigen. Het krij gen van zo'n grote lening was mogelijk omdat Van der Steen een eigen huis bezit waarop een hogere hypotheek kon worden afgesloten. De peurbootjes zijn volgens de Leidse botenbouwer geschikt voor twee volwassenen. Over eenkomstig de traditie is de peurboot geheel gemaakt van vurehout. De prijs van de boot bedraagt voorlopig 1495 gul den. Daarvoor ontvangt men een geheel geschilderde boot die zo'n 90 kilo weegt (op het land), voorzien van roeispanen en een demontabel afdakje als beschutting tegen wind én re gen. "De eerste 25 boten gaan voor die prijs weg. Het is een soort kennismakersprijsje, waarmee slechts de kosten worden gedekt. Als ik mijn brood er mee ga verdienen, dan wordt de prijs hoger. Maar eerst moet het produkt bekend worden", licht Van der Steen toe. De belangstelling voor zijn werk is groot. Tot nog toe is Van der Steen bezig geweest met het op maat maken van de talrijke onderdelen. In de loop van vol gende week wordt de eerste boot afgebouwd. Wie interesse heeft mag even aanwippen in Van der Steens werkruimte in het Olgacomplex aan de Evert- senlaan. Laat ouderen toezicht houden Oudere, werkloze bouwvakkers moeten toezicht houden op bouwactiviteiten. Zo kunnen bouwfouten worden verme den, waardoor de kosten en de huren als gevolg daarvan om laag kunnen. Bovendien heb ben die werkloze bouwvakkers dan een zinvolle tijdsbeste ding. De Stichting Dienstencentrum voor Gecoördineerd Bejaar- denwerk Leiden heeft dat voorstel gedaan tijdens de be handeling van de woonlasten nota door de gemeente Leiden. J. Lenselink, medewerker van de stichting, verklaart: "Tij dens de bespreking van de woonlastennota is het idee ont staan. Daar. zitten ook ex- bouwvakkers bij en die zeg gen: als je oud bent en je wordt werkloos of je komt in de wao geïnteresseerde krijgt dan een uitnodiging en tevens nadere informatie. Discussie weer verstomd De discussie over het kwijtschel den van plaatselijke belastin gen en heffingen is al weer een beetje op de achtergrond ge raakt. In de meeste gemeenten gaat alles weer op de oude voet door, hoewel in een aantal plaatsen nu wat nadrukkelij ker wordt gewezen op de mo gelijkheid tot kwijtschelding van de zogenaamde onroe- rend-goedbelasting, de belas ting op huizen. Over andere plaatselijke belastingen wordt nauwelijks geroerd. Erg actief zijn de meeste ge meentebesturen op dit terrein dus niet. Nadat in november van het vorig jaar de discussie werd aangezwengeld door de Konsumentenbond zijn vele gemeenteraadsleden weer diep onder uit hun stoel gezakt. Kwijtschelding van belastingen op grote schaal aan de zoge naamde minima kan de ge meenten een flinke duit kos ten. Dat betekent dat elders moet worden bezuinigd op uit gaven. En daarom staan ge meentebesturen niet te sprin gen. Veel verder dan "we vol gen de ontwikkelingen op de voet" komt ook een gemeente als Leiden niet. Andere gemeenten wijzen kwijt schelding aan sociale minima van de hand omdat in de werk loosheids- en bijstandsuitke ringen rekening zou zijn ge houden met een bedrag ter dekking van de plaatselijke be lastingen. Maar dat dat deel van de uitkering allang wordt opgeslorpt door steeds stijgen de energieprijzen, wordt voor het gemak maar vergeten. Ook wordt als argument aange voerd dat de rijksoverheid ver antwoordelijk is voor het inko men van de burgers, en niet de gemeenten. De gemeente Haarlemmermeer (80.000 inwoners) is wel actief op het gebied van kwijtschel ding van belastingen. In de polder wordt reclame gemaakt voor kwijtschelding van de ge meentelijke reinigingsrechten en afvalstoffenheffing, de hon denbelasting, rioolrecht en de onroerend-goedbelasting. Daarmee loopt Haarlemmer meer voorop. In de gemeente lijke voorlichtingsgids zullen richtlijnen voor het afschrijven - zo heet dat officieel - van be lastingen worden opgenomen. Bij elk aanslagbiljet wordt bo vendien een uitgebreide voor lichtingsfolder bijgesloten over de mogelijkheden tot kwijtschelding. dan raak je helemaal uit het ar beidsproces". "Maar zij hebben een schat aan ervaring", gaat Lenselink ver der, "en zijn daarom uitste kend geschikt om toezicht te houden. Daar moet je gebruik van maken". Het idee is niet zomaar ontstaan. De laatste jaren komen in Lei den geregeld bouwprojecten in het nieuws wegens bouwfou ten, zowel tijdens nieuwbouw als bij grote opknapbeurten. En die extra kosten als gevolg van die bouwfouten komen uiteindelijk toch terecht op de schouders van de huurders, re deneert Lenselink. "En steeds als er bouwfouten zijn ge maakt, wordt er gezegd: er was te weinig toezicht tijdens het werk", aldus Lenselink. Twee gunstige effecten zouden volgens hem het gevolg zijn van de uitvoering van het idee. "Lagere bouwkosten, dus lage re huren. En een zinvolle tijds besteding". Of oudere bouwvakkers derge lijk werk willen doen, weet hij niet. "Ik heb natuurlijk geen onderzoek gedaan, ik kan niet met cijfers zwaaien. Maar als je de publicaties leest over de bouwwereld dan zie je dat een van de groepen die er altijd buiten vallen de oudere bouw- vakkers zijn". Volgens Lenseling zou het toe zicht allereerst met behoud van uitkering moeten geschie den. "Later zou je er over kun nen denken de mensen in dienst te nemen, als echt blijkt dat de bouwkosten omlaag worden gebracht". Overigens heeft de gemeente Leiden nog niet gereageerd op de suggestie van het Diensten centrum. Startende ondernemers De gezamenlijke Rabobanken in Leiden en omgeving en de bol lenstreek houden dinsdag 17 april in Treslong in Hillegom en woensdag 18 april in zalen centrum Tripodia in Katwijk voorlichtingsbijeenkomsten voor startende ondermeners. De bijeenkomsten beginnen om 20.00 uur. Tijdens de voorlichtingsavonden wordt niet alleen ingegaan op het kopen of overnemen van bestaande bedrijven, maar ook op het zelf oprichten van een onderneming. De belangstel ling voor een eigen bedrijf is volgens banken groter gewor den nu de werkloosheid is toe genomen. Een aantal onderne mers vertelt tijdens de bijeen komsten over hun ervaringen bij het opzetten van een be drijf. Wie een van de bijeenkomsten wil bijwonen, moet dat even berichten aan antwoordnum mer 160, 2301 in Leiden. De Staatssecretaris: DEN HAAG—LEIDEN De staatssecretaris van justitie, Korte van Hemel, is niet bereid om de twee Marokkaanse jongeren, die geen verblijfsvergunning hebben gekre gen, alsnog een een dergelijke vergunning te verstrek ken. Zij antwoordde dit vanochtend op vragen van het PSP-kamerlid Van Es. De ouders van de twee jongeren, een meisje van twintig en een jongen van achttien, zijn geschei den. Het tweetal woonde eerst bij hun moeder in Marokko; sinds enige tijd verblijven ze in Nederland, bij hun vader, die door een Marokkaanse recht bank als voogd is benoemd. Korte van Hemel zei dat zij hiervan op de hoogte was. Maar zij voeg de daar aan toe dat volgens haar het Nederlandse toelatingsbeleid niet moet wijken voor elders uit gesproken vonnissen. "Hoewel ik die vonnissen wel respecteer, blijf ik van mening dat ze hier niet rechtsgeldig zijn". Korte van Hemel, die zich telkens beriep op de vreemdelingencir culaire van '82, stelde voorts dat er in dit geval niet van gezinsher eniging kan worden gesproken. Volgens haar was de vader van Straf wegens bezit drugs DEN HAAG/LEIDEN - Een 29-ja- rige Leidenaar is vanochtend door de Haagse rechtbank tot acht maanden gevangenisstraf veroordeeld, waarvan vijf voor waardelijk, omdat hij in het bezit is geweest van marihuana. Deze soft-drug werd bij een politie- inval vorig jaar oktober aange troffen in de koffieshop waarvan de Leidenaar eigenaar is. De offi cier van justitie had twee weken geleden een jaar straf tegen hem geëist, waarvan de helft voor waardelijk. de kinderen in Nederland name lijk niet hertrouwd. "Hij was met twee vrouwen ge trouwd. Een tijdje geleden is hij van z'n ene vrouw gescheiden, voor een Marokkaanse recht bank. Van hertrouwen is geen sprake, want ook met z'n huidige vrouw was hij al getrouwd. Er kan dus geen beroep worden ge daan op gezinshereniging". Het is niet noodzakelijk dat de va der de kinderen opvangt, aldus de staatssecretaris. "De kinderen hebben om te beginnen een leef tijd waarop opvang niet meer echt hoeft. Maar mocht het nodig zijn, dan kan hun moeder in Ma rokko dat voor haar rekening ne- Politie Op de vraag van Van Es of het klopte dat de Leidse vreemdelin gendienst had toegestemd in de komst van de kinderen naar Ne derland, antwoordde Korte van Hemel: "De politie heeft geen en kele toezegging gedaan". Van Es deed ook pogingen om te weten te komen hoeveel soortge lijke gevallen er door het minis terie worden behandeld. Op die vraag wilde Korte van Hemel echter geen antwoord geven. In de vraagstelling van het PSP-ka merlid werd namelijk gesproken over minderjarigen en volgens de staatssecretaris is dat predi kaat niet echt van toepassing op deze twee jongeren. Korte van Hemel verklaarde voorts niet be reid te zijn de uitwijzing uit te stellen totdat de notitie over min derjarigen èn vreemdelingenbe leid in de kamer is behandeld. Varia DONDERDAG 12 APRIL 1984 LEIDEN - De Digros-parkeergarage aan de Langegracht is vanochtend officieel geopend. De eerste tijd is het parkeren gratis; niet alleen voor bezoekers van de supermarkt. Mensen die vanochtend hun auto kwa men stallen kregen een bosje bloemen. Ruim driehonderd parkeerplaat sen telt de vijf verdiepingen hoge garage, die in ongeveer een jaar is gebouwd. (foto Holvast) LEIDEN - De Bostelbrug tussen de Prinsessekade en het Kort Ra penburg, is sinds gisteren voor de duur van veertien dagen afge sloten voor het scheepvaartver keer. De gemeente is in die periode be zig met de nodige onderhouds werkzaamheden aan de brug. Zo worden onder meer de hardste nen togen aan de onderkant van de Bostelbrug vernieuwd en zul len aan weerszijden van de brug de oorspronkelijke ijzeren leu ningen na een renovatiebeurt op l\un plaats terugkomen. Hele- Opknapbeurt Bostelbrug maal nieuw zijn vier lantaarns die bovenop natuurstenen ko lommen tussen de brugleunin gen komen te staan. In de omgeving van de Bostelbrug wordt ook nog gewerkt aan de eindbruggen van de vernieuwde overkluizing van het Kort Ra penburg. De bedoeling is dat eind juni alle werkzaamheden in dit gebied zullen zijn afgerond. Agressieve scharenslijpers LEIDEN - Een vrouw uit de Theresiastraat is gistermiddag overdonderd door agressieve verkooppraktijken van scharenslijpers. Twee jongens van een jaar of veertien jaar vroegen haar of er nog iets te slijpen viel. Toen de vrouw daarop een duidelijk 'nee' liet horen en de deur dicht deed, liepen de twee knapen achterom haar tuin in en morrelden aan de keukendeur. De vrouw had inmiddels alarm geslagen en net voordat het tweetal de woning wilde binnentreden, kon een van haar buren de jongens in de kraag grijpen. Slechts voor korte duur, want de jeugdige scharenslij pers wisten na veel rukken toch nog te ontkomen en snelden vervol gens als hazen de straat uit. Instituut Burgerraadslieden, Breestraat 92,2311 CC Lelden, telefoon 071 - 254142 Op 6 februari 1984 is de nieuwe woonruimteverordening van de gemeente Leiden in wer king getreden. De verordening bevat regels voor de registratie van woningzoekenden en de afgifte van woonvergunnin gen. Iedereen, die voor een huur- of koophuis in Leiden in aanmerking wil komen, heeft ermee te maken (tenzij de huur 850,- per maand of hoger is of de koopprijs ƒ211.000,- (voor eengezinswoningen) dan wel 150.000,- (voor flats) of hoger is). Door de woningnood hoeft het niet te verbazen dat deze materie onverminderd in de belangstelling staat. Het lijkt ons daarom nuttig hier enkele belangrijke punten van ver schil met de oude regeling woonruimteverdeling aan te geven, juist omdat er ook aan de nieuwe regeling nogal wat mankeert. Urgentiepunten Wat het eerst opvalt is dat de nieuwe verordening een sys teem van urgentiepunten kent. In de oude regeling werd de wachttijd voor een woning van de woningbouwvereniging en LWS alleen bepaald door de duur van de inschrijving bij huisvesting. In heel bijzondere situaties kon, vooral op medi sche gronden, voorrang wor den verleend. In de nieuwe verordening worden de geregi streerde woningzoekenden globaal in twee hoofdgroepen ingedeeld. Voor de eerste groep verandert er in feite niets. Men krijgt wel iswaar 120 punten bij de start van de inschrijving en vervol gens één punt per maand, maar de wachttijd blijft, zoals in het oude systeem, enkel en alleen gebaseerd op de duur van de inschrijving. De eerste groep bestaat globaal uit diege nen, die onder de oude rege ling al geregistreerd konden worden. De tweede groep kan echter pas aan de werkelijke wachttijd beginnen als een pe riode van vóórinschrijving is verstreken. In die periode vooraf krijgt men ook één punt per maand. Om 120 punten te krijgen is men dus maar liefst tien jaar bezig. En pas bij 120 punten begint de werkelijke wachttijd. Deze tweede groep bestaat uit mensen, die de gemeente Lei den tot nu toe niet wilde regi streren, hoewel dat wettelijk vereist was (en is) en het Minis terie van Volkshuisvesting en de Raad van State de gemeente herhaaldelijk op de vingers hadden getikt. Om wie gaat het nu in deze tweede groep? Het gaat om mensen die econo misch gebonden zijn aan Lei den en mensen die daarmee wettelijk gelijk gesteld zijn, t.w. diegenen die niet of niet meer duurzaam aan het ar beidsproces deelnemen, bijv. gepensioneerde, arbeidsonge schikte en langdurig werkloze mensen. Deze beide groepen, dus economisch gebondenen en de "gelijkgestelden", moe ten de "10-jaars-voorfase" doormaken in de volgende ge vallen: 1. als ze een zelfstandi ge huurwoning in de omgeving van Leiden bewonen (binnen 60 km. van Leiden) en 2. als ze een eigen woning buiten Lei den bewonen (los van de af stand). Gedurende de voorfase kunnen deze mensen alleen maar een woning in Leiden ko pen of woningruil plegen. De voorfase van tien jaar geldt niet, als de mensen in deze groep buiten Leiden op ka mers (niet zelfstandig) wonen, onafhankelijk van de afstand van de woonplaats tot Leiden, de voorfase geldt evenmin, als zij een zelfstandige woning hu ren op een afstand van 60 km of meer van Leiden. Stel dus u bent gepensioneerd en u bewoont een huurwoning in Den Haag, waar u ook steeds gewerkt hebt. Nu uw werk is gestopt, wilt u graag dichtbij uw dochter in Leiden wonen. Het is te hopen, dat het u lukt om woningruil te plegen. Uw wachttijd bedraagt immers tien jaar plus het aantal maan den of jaren dat dan voor toe wijzing staat. Het hele urgentiepuntensysteem wekt sterk de indruk alleen maar ontworpen te zijn om door de wetgever opgedron gen, maar "ongewenste", wo ningzoekenden buiten de deur te houden. De 10-jaars-termijn lijkt immers niet meer dan een bewust gekozen obstakel, dat niets meer uitstaande heeft met de toch primair door het aantal geregistreerde woning zoekenden, hun urgenties en het aantal beschikbare wonin gen te bepalen wachttijd. Het lijkt ons heel wel mogelijk, dat de Raad van State, de rechter op dit gebied, de voorfase niet acceptabel zal vinden. Mensen die dus bij het begin van de re gistratie niet meteen 120 pun ten krijgen, doen er goed aan bezwaar te maken en zonodig in hoger beroep te gaan bij de Raad van State. Met uw bezwa ren bevindt u zich in goed ge zelschap. Het Ministerie van Volkshuisvesting heeft de ge meente laten weten juridische bezwaren tegen dit urgentie- puntensysteem te hebben. Woonachtig in Leiden Er zijn nog twee groepen mensen die mogelijk baat hebben bij een beroep op de Raad van State om registratie te berei ken. We bedoelen alweer men sen die economisch gebonden zijn aan Leiden of daarmee wettelijk gelijkgesteld (zie bo ven). Maar nu gaat het om mensen, die in Leiden wonen. 1. De eerste groep zijn diege nen die op kamers wonen. Zij krijgen pas 120 punten als ze vijf jaar in Leiden wonen (ter wijl mensen in dezelfde woon situatie buiten Leiden, meteen 120 punten krijgen). 2. De tweede groep zijn de mensen die al een zelfstandige woning in Leiden bewonen. Meestal worden zij, juist daarom, hele maal niet ingeschreven. Dus voor hen zelfs geen voorfase van tien jaar. De Raad van Sta te heeft enkele malen uitge sproken, dat wèl recht op in schrijving bestaat op grond van de enkele economische binding aan Leiden, een begrip dat niet mag worden beperkt. Mensen, die bijv. in een parti culiere huurwoning wonen en die niet door de gemeente wor den ingeschreven, zouden mo gelijk op die manier toch regi stratie kunnen krijgen. Verbeteringen Gelukkig heeft de nieuwe rege ling ook verbeteringen ge bracht. Zo is de doorschuifbe- voegdheid van de woning bouwverenigingen en de LWS vervallen. Voorheen mochten deze immers mensen die al een woning bij hen huurden, laten doorschuiven naar een andere woning, natuurlijk binnen de regels van de regeling woon ruimteverdeling. De volgorde werd door de woningbouwver enigingen en LWS zelf be paald. Gevolg was bovendien vaak dat alleen de minder aan trekkelijke woningen overge bleven ter verdeling door bu reau huisvesting. Nu wijst de gemeente samen met woningbouwverenigingen en LWS alle tot dit bestand beho rende woningen toe. Wèl vor men deze "doorstromers" voor de gemeente een groep apart. Zij komen dus niet op één hoop met andere woningzoe kenden. Dat is te begrijpen, omdat zij immers een woning achterlaten, die weer voor an dere wononingzoekenden kan worden gebruikt. Andere ver beteringen in de nieuwe rege ling zijn: - mensen die in Lei den een zelfstandige huurwo ning bewonen met een huur van meer dan 735,- per maand, worden met 120 pun ten ingeschreven, als ze kun nen aantonen 25 of meer van hun bruto-inkomen aan huur te besteden. - Mensen die ge scheiden zijn en een eigen huis in Leiden bewonen, worden in geschreven, als ze dat huis in verband met boedelscheiding moeten verkopen. - Een alleen staande die 27 jaar of ouder is, en een zelfstandige huurwo ning met één kamer heeft, woont "benard". Hij kan op die grond worden ingeschreven (met 120 punten). - Werkende jongeren die een zelfstandige wooneenheid van de Stichting Huisvesting Werkende Jonge ren huren, kunnen worden in geschreven (met 120 punten), zodra zij 27 jaar zijn (in plaats van 30 jaar, zoals onder de ou de regeling). Als u het bovenstaande moeilijk te begrijpen vindt, ligt dat be slist niet aan u (en evenmin aan onze uitleg). De regeling is bui tengewoon ingewikkeld. We zouden trouwens nog vele pa gina's meer nodig hebben om de hele regeling uit te leggen. Het ging hier immers alleen om enkele belangrijke ver schillen tussen oude en nieuwe regeling. De meeste woning zoekenden zullen hun rechten helaas niet kunnen aflezen uit de woonruimteverordening. Aarzelt u daarom niet advies in te winnen, byv. bij ons.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 4