Steeds 'De mooiste boom wordt omgezaagd' 'Gemengde gevoelens' bij opening nieuwbouw GSD Horeca en antiek in kelders Hoogstraat Verontwaardiging over mogelijk vertrek notariële vakken Sen meè btadbheeld Plan voor ruim zestig woningen Ververbuurt 'De crisis vertaalt zich in dit gebouw Schipper bij lozen van olie betrapt 'Huiskunst happening' in Pieterskerk DONDERDAG 12 APRIL 1984 Leiden Leidse Piano- en Orgel handel W. Barning B.V. sinds 1921 Stationsweg 11-17 Leiden 071-122858 in Leiden moet blijven. Hij heeft zo zijn twijfels over de regionale spreiding. "De enige algemene opleiding zit in Groningen. Het is toch onzinnig om westerlingen die een algemene opleiding wil len volgen naar het noorden van het land te sturen? En u weet het zelf al, Leiden is het meest in trek". Belachelijk LEIDEN - Professor M.J.A. van Mourik, hoogleraar in het nota rieel recht, stond werkelijk per plex toen hij vernam dat de vak groep notariële vakken met op heffing wordt bedreigd. Een dag later zegt hij nog zeer ontdaan: "Hoe is het mogelijk dat een mi nister met zo'n voorstel kan ko men?". Van Mourik en zijn medewerkers vinden het werkelijk een onbe grijpelijke zaak. Zij hebben mi nister Deetman hierover nimmer gehoord, laat staan dat er een woord met hen over dit plan is gewisseld. Ook voor de leden van het College van Bestuur, die bij het lezen van de nota over de drie zinnen struikelden waarin terloops de mededeling werd ge daan dat de Leidse universiteit het in de toekomst zonder nota rieel recht zal moeten stellen, kwam het voorstel als een don derslag bij heldere hemel. Waarom die verbazing? In een voorlopige beleidsnota van dë hand van de bewindsman zijn al le bezuinigingsplannen van de Nederlandse universiteiten nog eens op een rijtje gezet en voor zien van de nodige kanttekenin gen. Deetman heeft de overtui ging dat de studierichting nota riële vakken, die op het moment aan zes universiteiten wordt ge doceerd, meer moet worden ge concentreerd. In het kader van de regionale spreiding heeft hij zonder enig overleg de keus la ten vallen op de rijksuniversiteit van Groningen, de katholieke universiteit van Nijmegen en de vrije universiteit van Amster dam. Leiden valt dus uit de boot. 'Een ongemotiveerd besluit, dat is het en niet anders. Als het zo moet, kan ik beter gaan tuinie ren." Wederom is professor van Mourik aan het woord. Om in stijl te blijven, voegt hij eraan toe: "De mooiste boom wordt omgezaagd". Volgens Van Mourik steekt de Leidse vakgroep en studierich ting namelijk met kop en schou ders boven de andere vijf uit. "Nee, dit is geen opschepperij. Het is alom in den lande bekend". De professor mijmert hardop: "Al lereerst hebben wij de meeste studenten, rond de 160. Wat be treft de wetenschappelijke publi caties en promoties nemen wii ook een eerste plaats in en aan de maatschappelijke relevantie is ook steeds gedacht. Over de rechten en plichten rond onge huwd samenwonen en scheidin gen hebben wij als één van de eersten uitvoerig geschreven. Het is natuurlijk heel bescha mend om jezelf voor al die wa penfeiten op de borst te slaan, maar wat valt er anders te doen?" Dat de studenten uit Leiden ook werkelijk afstuderen, moge blij ken uit hun toetreding tot de Ko ninklijke Notariële Broeder schap. Alleen lieden met een aca demische graad in het notarieel recht komen daarvoor in aan merking. Maar liefst de helft van de 76 leden die vorig jaar werden toegelaten, was ooit student in Leiden. Een woordvoerder van de broederschap uit Den Haag, J. Hengeveld, heeft nog een argu ment waarom de studierichting De hoogleraar vraagt zich vertwij feld af wat hem nu rest. Natuur lijk vindt hij het fijn dat het Col lege van Bestuur voor de vak groep in de bres springt. Het heeft al laten weten er niet voor te zullen schromen juridische stappen te ondernemen. "In de politiek kan zo'n zaak raar lo pen". Heel even lijkt Van Mourik op een treurwilg totdat volgt: "We gaan voor ons bestaan vech ten. Het is eigenlijk belachelijk wat hier gebeurt". Redactie: Bart Jungmarm Jaap Visser LEIDEN - Er is een nieuw plan ontwikkeld voor de bouw van ruim zestig woningen aan de Ou de Herengracht/Ververstraat en omgeving. Een vorig bouwplan, dat op nogal wat bezwaren is ge stuit bij de gemeente en de wo ningbouwvereniging die de nieuwbouw gaat beheren, is van de baan. Het architecten echtpaar Dick en Djnanita Verhaar-Soedjono, van het architectenbureau Schutte en Partners uit Leiden, heeft een nieuw plan gemaakt dat wel de goedkeuring van betrokkenen kan wegdragen. Van de raadsle den in de raadscommissie voor ruimtelijke ordening kreeg het bouwplan gisteravond een ruime voldoende. In het nieuwe plan gaat het om een specifieke grachtenbebouwing ETERNA PIANO EEN VOORDELIG KWALITEITSPRODUCT NATUURLIJK VAN YAMAHA die zal worden opgetrokken uit een lichte gevelsteen. De nieuw bouw wordt vier lagen hoog, be halve op de hoek Oude Heren gracht/Ververstraat waar het complex uit vijf bouwlagen zal bestaan. Het terugvallende ge deelte van de hoogste bouwlaag wordt gekenmerkt door houtske- letbouw dat een afwijkende kleur zal krijgen (blauw). Kenmerkend voor het nieuwe complex zijn ook de ronde bal kons aan de zijde van de Oude Herengracht en aan de Verver straat. De woningen, 66 in totaal (van het type maisonnette), wor den verdeeld over een vijftal bouwplaatsen in de Ververs- buurt. Het is de bedoeling van de gemeente om voor het einde van dit jaar met de nieuwbouw te be ginnen. Zo moet de hoek van de Oude Herengracht met de Ververstraat er gaan uitzien. Hij pleitte voor het op peil houden van het huidige niveau van de so ciale zekerheid. Naar zijn me ning is het niet meer verant woord verdere kortingen toe te passen op met name de uitkerin gen van hen die al enige tijd af hankelijk zijn van een 'echt mini mum' en zei een extra-compen satie voor het in de afgelopen ja ren geleden koopkrachtverlies op zijn plaats te achten. Ook GSD-directeur Scheepbou wer durfde gisteren nauwelijks blij te zijn met de nieuwbouw. "Omdat ik denk: het zou niet no dig moeten zijn, dat wij voortdu rend moeten uitbreiden". Maar tegelijkertijd is er, aldus Scheep bouwer, het besef dat er nog da gelijks meer cliënten bijkomen. "Hoe belangrijk is het dan niet, dat wij als organisatie in staat worden gesteld onze (8100) cliën ten op een respectvolle en pas sende wijze te ontvangen en van dienst te zijn?" Hij benadrukte dat het beleid er lo kaal en landelijk op gericht moet zijn een halt toe te roepen aan een verdergaande afbraak van het voorzieningenniveau voor de minst-draagkrachtigen. Namens de cliëntengroeperingen sprak mevrouw Hoogendoorn van een stap voorwaarts die door deze nieuwebouw is gezet. "Een ruime wachtkamer grote spreek kamers bevorderen een goede sfeer". Maar zij wees er ook op dat een ruimere werkruimte nog geen ruimere beleidsruimte is. "Kort en goed: we hebben meer geld en meer vrijheid nodig". Drie fasen Het gebouw is door architect Vein Oerle bedoeld als onderdeel van een driefasenplan. Dit is pas de eerste fase. Maar waarschijnlijk zullen die tweede (geldgebrek) en derde fase (ruimtegebrek) er helemaal nooit komen. De bouw van het pand aan de Lan- gebrug was, aldus Van Oerle, een riskante onderneming, omdat het moest worden aangepast aan de bestaande bebouwing. Niette min is hij erin geslaagd "een fijn- schaligheid toe te passen die zich voegt in de binnenstad". Er zijn binnenstadskleuren gebruikt en door het beton te verven heeft het een vriendelijker aanzicht ge kregen. "Een service naar onze cliënten toe", aldus directeur Scheepbouwer. "Nu ademt het GSD-gebouw een sfeer dat je de mensen serieus neemt en dat je ze tegemoet wilt komen". Overigens is de GSD er nog niet. Op dit moment wordt de 'oud bouw' gerenoveerd. Deze kan aan het eind van het jaar in ge bruik worden genomen. Maar dat betekent wel dat de diensten, ondanks de nieuwbouw, niet in één centraal gebouw zullen zijn gehuisvest. Een situatie die, ge zien het niet doorgaan van de tweede en derde fase, voorlopig zal blijven gehandhaafd. LEIDEN - De kelders onder de Hoogstraat zullen, na een ingrij pende opknapbeurt, vermoede lijk dienst gaan doen als onder komen voor een café-restaurant en een antiekzaak. Architect Vroman heeft voor de ge meente een plan gemaakt om de Hoogstraatkelders te restaure ren, zodanig dat ze goed bruik baar worden. Door het maken van een verdiepte vloer zal in de kelders voldoende stahoogte ko men om een bestemming als ca fé, winkel of eethuisje mogelijk te maken. Twee Hoogstraatwin keliers (Zeeman en Lucas van Leyden) hebben belangstelling getoond om aan de kelders een horeca- dan wel winkelfunctie te geven. De Hoogstraatkelders zullen straks toegankelijk worden door mid del van een vlonder die in het water van de Rijn komt te liggen. De vlonder wordt bereikbaar ge maakt via een trapje vanaf de Hoogstraat ter hoogte van Jans- brug. De bedoeling is dat de vlonder onder de Visbrug zal doorlopen en zodoende ook van af de Nieuwe Rijn, via een hel ling, bereikbaar wordt. Vast staat dat de gemeente nog dit jaar met de restauratie van de eeuwenoude Hoogstraatkelders zal beginnen. Het wordt een langdurig, moeilijk uitvoerbaar en vooral kostbaar karwei. De gemeente heeft evenwel tal van subsidies in de wacht gesleept om de restauratie, waarmee een bedrag is gemoeid van ruim 3,5 miljoen gulden, te kunnen be kostigen. Het werk wordt uitgevoerd in drie fasen zodat de winkels aan de Hoogstraat tijdens de werkzaam heden bereikbaar blijven. De markthandel in de Hoogstraat zal tijdens de uitvoering van het karwei verhuizen naar de Vis markt. Verwacht wordt dat de restauratie van de kelders, en aansluitend daarop de opknap beurt van de Visbrug, ongeveer anderhalf jaar gaat duren. Honderden katten in Groenoordhallen LEIDEN De Nederlandse Kat tenfokkersvereniging organi seert zondag een grote kattenten toonstelling in de Groenoordhal len. Ruim zeshonderd exempla ren zullen aanwezig zijn. Het grootste deel van de aanwezige dieren zijn langhaarkatten, waar onder Chinchilla's en Siamees getekende langharen. Verder ook halflangharige katten, zoals Heilige Birmanen en Balinezen. En onder de kortharen is een kat te bewonderen die zeer spora disch op tentoonstellingen is te zien: de Korat. De tentoonstelling is voor het pu bliek geopend van 10.00 tot 18.00 Wethouder Schoute trekt de Leidse vlag weg en maakt een bord zichtbaar waarop gemeentebestuur en sociale dienst hun goede voornemens kenbaar maken: "Het sociaal beleid t.b.v. de burgers voortzetten en uitbouwen". (foto Holvast) LEIDEN - Een schipper van een pleziervaartuig is gistermiddag op heterdaad betrapt bij het lo zen van olie op het Rijn- en Schiekanaal. De man, een 55-jari- ge inwoner uit Voorburg, heeft daarvoor een proces verbaal ge kregen. De rijkspolitie te lucht die met een vliegtuigje rondcirkelde zag het gebeuren, maakte onmiddellijk foto's en vroeg de politie van Lei den om assistentie. Enkele agen ten lukte het om de boot, in sa menspraak met de bemanning van het vliegtuig, langszij te krij gen en de vervuiler te bekeuren. Steen des aanstoots Een ezel stoot zich in het gemeen niet tweemaal aan een zelfde steen, zegt een bekend spreek woord. Nou heeft het meren deel van de bevolking niet zo'n al te hoge pet op van ambtena ren en (stads)bestuurders, maar om hen nu op één lijn te plaatsen met balkende trekdie ren, gaat ons toch iets te ver. Hoewel, op voorspraak van een aantal ambtenaren heeft het college van burgemeester en wethouders onlangs besloten om het Van der Werfpark op 30 juni en 1 en 2 juli ter beschik king te stellen van de Lustrum- commissie 1984 van de Stu dentenvereniging Minerva. En dat terwijl ze van de reini gingsdienst bij wijze van spre ken nög bezig zijn om de troep op te ruimen die feestende stu denten vijfjaar geleden achter lieten bij het standbeeld van - Leidens heldhaftige burge meester Pieter Adriaensz. van de (en geen 'Van der', zoals zijn grafsteen beweert) Werf. Tijdens en na de viering van het 165-jarig bestaan van de oudste Nederlandse studentensocië teit in het Van der Werfpark in juni '79 ontstak een deel van de Leidse bevolking in grote woe de. Het 'gewone volk' was boos omdat de studenten een week lang ongestoord hun gang kon den gaan op de hermetisch af gesloten openbare lap groen. Boos ook over de geluidsover last en de rotzooi die uiteinde lijk in het park bleef liggen. Een geïrriteerde Mari-Anne Ko ning van de PvdA en Jos van der Putten van de PSP stelden vervolgens schriftelijke vragen aan het college van burge meester en wethouders. Maar dat werd toen nog aangevoerd door Minerva-sympathisant Adriaan Vis en dus luidde het antwoord van de burgemeester dat "het college het zeer wel verdedigbaar vindt om een maal in de vijfjaar het Van der Werfpark drie dagen volledig ter beschikking te stellen van een zeer aanzienlijke groep (binnen)stadsbewoners". Met dit antwoord in zijn achter hoofd behandelde de reclame- LEIDEN Het nieuwe gebouw van de Gemeentelijke Sociale Dienst in Leiden werd gisteren officieel geopend door wethou der Schoute (sociale zaken). 'Met gemengde gevoelens" verrichtte hij de openingshandeling. Want een groter gebouw is immers het gevolg van een groter aantal mensen dat een beroep moet doen op deze instelling. "De hui dige crisis vertaalt zich in dit ge bouw", zei hij in zijn openings toespraak. Hij sprak de hoop uit dat verre na komelingen dit gebouw niet voor dezelfde doelstellingen zullen hoeven te gebruiken als waar voor het nu is bestemd. "Mis schien spreekt de Leidenaar van 2180 over 'Langebrug 60' of de 'GSD' met dezelfde vertedering als wij nu over de armenbakkerij of het weeskinderenhuis", aldus Schoute. LEIDEN Talloze hobbyisten zul len zondag in de Pieterskerk hun werk laten zien. Op die datum wordt in de kerk namelijk de huiskunst happening 'Handige handen' gehouden. De happening wordt in diverse ste den gehouden om - zoals de or ganisatoren stellen de hob byist-kunstenaar in de gelegen heid te stellen zijn werk aan een groot publiek te laten zien en eventueel te kunnen verkopen, zodat hij met het daardoor ver kregen geld zijn hobby kan voortzetten. Tijdens de happening worden door gemiddeld 250 deelnemers uit eenlopende hobby's getoond en gedemonstreerd, zoals schilderij en, weven, boetseren, borduren, etsen enzovoorts. De happening is geopend van 10.00 tot 17.00 uur. Walgend wendde Van de Werf zijn gelaat af van de troep die restte toen Minerva-leden hun verjaardags feest in zijn park hadden gevierd. (archieffoto Holvast» jongen van het stadhuis, Hein van Woerden, de aanvraag van Minerva om het 34ste lustrum wederom voor een deel in het Van der Werfpark te mogen vieren. Van Woerden gaf een positief advies aan burgemees ter en wethouders die vervol gens hun handtekening onder het collegebesluit plaatsten. Wel wist Van Woerden bij de lu strumcommissie van Minerva de voorwaarde af te dwingen dat het standbeeld van Van de Werf in principe bereikbaar blijft voor de 'gewone man en En daar zijn ze bij Minerva na tuurlijk niet zo gelukkig mee. Comissielid Cootje Barendse laat weten dat de meningen binnen de 'het koor' nogal ver deeld zijn. "Hoe ik er zelf over denk, doet er niet toe. We gaan in elk geval proberen de zaak in goede banen te leiden. Of op het op deze manier leuk wordt, hangt natuurlijk af van wat voor mensen er op het feestter rein komen. Wat ik daar mee bedoel? Nou ja, daar zijn we dus binnen de commissie over aan het praten. Eigenlijk kan ik nog helemaal niets zeggen, want er is nog niks besloten". En dat kan misschien maar beter zo blijven. J.V Tegenspraak Informatie-avonden en inspraak ronden, oftewel het betrekken van de burgers bij gemeentelij ke plannen. Hoe leuk kan dat toch zijn. Gisteravond bleek dat weer eens tijdens de 'gedachtenwisse- ling' tussen gemeente en be woners/middenstanders over de herinrichting van de Sta tionsweg. Neem deze dialoog eens tussen een middenstan der en een ambtenaar: Middenstander: "Er verdwijnt een boom". Ambtenaar: "Als die blijft staan gaat dat ten koste van een par keerplaats". Middenstander: "Haal dan maar weg". Maar nog veel fraaier was de dis cussie tussen een bejaarde be woonster van de Stationsweg en de ambtenaren Issendonck en Iestra. Eerst opende zij het vuur op voorlichter Issen donck toen hij durfde te bewe ren dat de gemeente de over last van fietsen bij de Bruine Boon tot een minimum zou be perken. De bejaarde bewoonster vond die toezegging geheel overbo dig. "Ik knap het zelf wel op. Ik ga gewoon met emmers water gooien". Niets aan de hand voor gemeentevoorlichter Is sendonck, totdat de bewoon ster zëi: "Ik onthou je gezicht Jij krijgt de eerste emmer wa ter. Nee, ik zet gewoon de brandslang op je". Van Issen- doncks gezicht viel af te lezen dat de Bruine Boon een klant verloren heeft. Heel anders ging de discussie tussen hoofd bestratingen Ie stra en de Leidse. Omdat de riolering moet worden vervan gen, was ze bang dat ze haar woning met meer kon berei ken. Iestra antwoordde popu lair: "Wijffie, jij krijgt van mij een plankie voor de deur. Wel nee, ik maak een hele loop brug". En vanaf dat moment kon hij niets meer fout doen bij de vrouw, die constant spre kers in de rede vieL Totdat voorlichter Issendonck in greep. Het antwoord van de vrouw op de vraag of ze even stil kon zijn: "Ja, meneer". En tegen de buurman: "Straks moet ik in de hoek staan. Ik heb nog nooit zo'n leuke avond gehad". Henny van Egmond

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3