VerwariTiig en chaos na ramp bij Leiderdorp Fikse brand in Zoeterwoudse hal 9Ik heb veel gezienmaar zoiets als dit heb ik nooit meegemaakt Botsing in Oegstgeest door mist Insluiper betrapt in Oegstgeest DONDERDAG 12 APRIL 1984 LEIDERDORP - Geen mens kon gisteren aanvankelijk vermoeden hoe ernstig de situatie op rijksweg 4, ter hoogte van Leiderdorp, was. De reeks kettingbotsingen speelden zich in zoveel bedrijven af dat hulpverleners net zo verrast werden als de automobilisten op de weg zelf door de plotselinge mist. Een poging tot reconstructie van een drama, dat zich amper tot reconstructie leent. Niettemin een poging. De mist is opgetrokken. Brandweerlieden, politie- op rijksweg 4 bij Leiderdorp afspeelde. Woensdag, 8.20 - Leiderdorper Hans Brussee laat zijn hond uit. Hij hoort auto's remmen en toe teren. Belt even voor half negen de Leiderdorpse politie. 8.35 Anja Jonkman rijdt vanuit haar woonplaats Roelofarends- veen in haar autootje richting Voorburg. In een flits ziet ze een politieagent met een doek zwaai en. Ze remt en hoort tegelijker tijd klappen. Ze staat klem. Ach ter haar ziet ze auto's in brand vliegen. Niemand heeft een brandblusser. Overal om zich heen ziet ze gewonden en wrak stukken. Anja Jonkman weet niet hoe gauw ze naar de kant moet komen. Ze weet uiteinde lijk Alberts Corner te bereiken, waar ze trillend haar zusje op belt. 8.38 Bij de Leidse brandweer komt het alarm binnen: ketting botsing met brand en slachtof fers op rijksweg 4, tussen de Ho ge Rijndijk en de afslag Hoogma- de, op beide rijbanen. 8.39 De EHD rukt uit. De be stuurders van de ambulance rij den op een nog zonnige Persant Snoepweg. Zodra ze bij de afslag Hoogmade zijn aangekomen is het zicht plotseling beperkt tot 30 meter. 8.40 - Politie-voorlichter Van der Vlist is op weg naar zijn werk bij het district rijkspolitie in Leidei- dorp. Hij heeft de hele route langzaam gereden. Als politie man schat hij de gevaren van plaatselijke mist in en hij houdt het bij 75 kilometer. Vlak bij de afrit Leiderdorp staat ineens het hele zaakje stil. Van der Vlist weet tijdig te remmen. Hij hoort achter zich ongeveer 15 auto's op elkaar klappen. Hij blijft minu tenlang in zijn auto zitten, uit angst van de sokken te worden gereden. Als het weer stil is stapt hij uit. Later zal hij zeggen: "Het is heel gek. Je wacht op de klap. Die komt niet. Dan denk je: ik ben er goed van afgekomen. Ik wist toen nog niet dat het aan de an dere kant vele, vele malen erger 8.45 - Er worden extra ambulan ces aangevraagd. 8.55 - De brandweer komt aanstor men. De GGD zal volgen. Meteen wordt groot alarm gegeven. De brandweer ziet alleen maar au to's om zich heen, ook op de vluchtstrook. Het is praktisch door Miep Hoenson en Paul van der Kooy onmogelijk om er met de brand weerauto door te komen. Men kan hooguit stapvoets rijden. Sommige auto's zijn op slot, chauffeurs zijn onvindbaar. Een extra handicap wordt het via duct bij Leiderdorp, dat geen vluchtstroken heeft. 9.00 - Het Elisabeth-ziekenhuis, AZL en Diaconessehuis worden gewaarschuwd dat er mogelijk een groot aantal slachtoffers kan worden aangevoerd. Later op de dag zal het AZL tien slachtoffers binnenkrijgen, waarvan drie ern stig gewonden. Vijf gaai het Elisabeth, twee naar het Dia conessehuis. Negen betrokke nen kunnen de rijksweg zelf oversteken om zo in het Leider- dorpse ziekenhuis te belanden. 9.01 - De brandweer van Alkema de rukt uit. Vijf ambulances den via de alarmcentrale opge roepen. Nog weet niemand hoe ernstig de situatie feitelijk is. Hoe kan het anders? Door de mist en de rook van brandende auto's is het zicht uiterst beperkt. Ook GGD-er Charles Mentink kan nog niet ten volle beseffen wat er aan de hand is. "Je hebt zo'n klein overzicht. Je komt i achteren aanrijden, en achter de botsing valt het dan nog mee. Schaafwonden, blikschade. Hoe verder je naar voren komt des te vreselijker dingen je ziet". 9.20 - Langzaam wordt duidelijk dat zich negen botsingen hebben voorgedaan op vijf concentra ties. Drie kettingbotsingen in de richting Amsterdam, zes in te genovergestelde richting. Dat er 120 auto's en twee motoren bij betrokken zijn. Dat 18 auto's to taal afbranden. 9.25 - De politie van Hazerswoude, Alkemade, Sassenheim, Voor schoten, Leiden en Leiderdorp zwoegen met EHD en brandweer voort. In totaal zijn er 50 man rijkspolitie, 46 brandweerlieden, 9 brandweerauto's en 8 ambulan ces met de hulpverlening bezig. 9.30 - Hans Brussee, de man van het hondje, is toevallig ook lid van de Leiderdorpse EHBO. Hij tracht waar mogelijk hulp te ver lenen. maar beseft weinig of Een overzichtstekening van de plaats van de ramp. niets te kunnen doen. Het beeld van slachtoffers, klemgedrukt in hun auto's, zal hem voorlopig bij blijven. Het verbaast hem op dat moment nog dat er geen paniek uitbreekt. Automobilisten die er goed zijn afgekomen verlaten hun auto rustig. Eén man zit in zijn be klemde Jaguar rustig een krantje te lezen. Ook hier speelt de mist een lugubere rol: de lugubere aanblik van doden en zwaarge wonden wordt betrokkenen be spaard. 9.35 - Burgemeester Van der Have van Leiderdorp vraagt zich af of hij een rampverklaring moet af leggen. zodat er van diverse kan ten groot materieel komt om de slachtoffers eerste hulp te verle nen. Hij besluit om daarvan af te zien. Achteraf zeggen de betrok kenen ook met zo'n rampverkla ring niet meer te hebben kunnen doen. 9.50 - Waar moet een hulpverle ner beginnen? Ambulancever voerder Charles Mentink zal la ter die dag zeggen dat hij bezig was op 50 meter afstand stond van de plaats waar zestien auto's in brand stonden. "Dat zag je niet, dat hoorde je niet en dat merkte je niet, zo dicht was de mist". Voorlopige telling: vijf doden, zes zwaargewonden. Twee mensen in direct levensgevaar. 10.00 - Bij het benzinestation, vlak voor een hoeveelheid fel bran dende auto's, is een trekker met oplegger bezig met het lossen van een lading gasflessen. De brand slaat daar niet naar over. 10.30 Brandweerlieden staan rond een uitgebrande wagen waar binnenin een wit laken ligt. De resten van de bestuurder zijn daarmee afgedekt. 10.40 - Op een heuvel achter het Elisabeth-ziekenhuis staan tien tallen mensen te kijken naar 'het gebeuren'. Ook op het grasveld je, achter het ziekenhuis, staat publiek. Men durft niet dichter bij te komen: voor hen ligt een slootje en aan de andere kant loopt een leger agenten, wegen wachten en brandweermannen. 10.45 "Het was lïier een ver schrikkelijke vuurzee", zegt een agent op de rijstrook richting Amsterdam, zo'n 150 meter voor het benzinestation waar tenmin ste 15 auto's op elkaar zijn ge klapt en in brand zijn gevlogen. De agent schopt zachtjes tegen een stukje uitlaat. 10.55 Een agent waagt zich aan een verklaring voor de reeks on gelukken. "Weliswaar is de weg hier mooi recht, maar je komt hier altijd opeens in de mist. Als het ergens mistig is, dan is het hier". 11.00 - Men is nog druk bezig slachtoffers te bevrijden en te identiciferen. 12.00 - Rijksweg 4 ligt nog altijd bezaaid met verlaten auto's en wrakken, vooral bij de brug over de Oude Rijn. De stapel bij het benzinestation is grotendeels i bij de stille getuigen i weggehaald. Even voor de afslag Leiderdorp hangt een vrachtauto in de berm, vlak daarbij staat een Peugeot op de achterkant tegen andere wrakken. Nog net daar onder is een motorfiets te zien. De mist is intussen wat opgetrok ken. Hulpverleners zijn veront waardigd als ze steeds meer au to's schots en scheef zien staan - met gedoofde lichten. Men neemt niet aan dat automobilis ten die bij een dergelijk ongeluk betrokken raken eerst hun lich ten uitdoen. Conclusie: heel wat automobilisten hebben zonder licht gereden in die dikke mist. 12.30 - Jeugdige nieuwsgierigen trachten via een opening in de onlangs aangebrachte geluid- schermen op de rijksweg te ko men. De politie spijkert de gaten (waar nog nooddeuren moeten worden aangebracht) zo lang dicht. 13.00 - De ravage is en blijft nog groot. Betrokken automobilisten die met de schrik vrijkomen en toegestroomde mensen stromen de rijksweg op. Ze willen helpen. GGD-ambulanceman Charles Mentink vindt het goedbedoelde pogingen, maar in de meegte ge vallen kunnen mensen niets doen. Ook hier niet. 17.25 - Het verkeer richting Rot terdam rijdt stapvoets. Achter het Elisabeth-ziekenhuis staat nog een verminkte auto. De es culaap op de zijgevel doet cy nisch aan. Een kraanbedrijf tilt de auto op de laadbak van een grote truck. Twee jongens bekij ken de actie. Als de agenten weg rijden blijkt dat hun interesse niet uitging naar de auto, maar naar enkele dozen noten die van kapotgeklapte wagens zijn afge vlogen. "Mmm, noten!", roepen ze verrukt, als ze het karton in hun handen voelen. Snel maken ze zich uit de voeten. 17.45 - De radio-nieuwsdienst meldt files op rijksweg 4, ter hoogte van Leiderdorp. De weg is weer zo goed en zo kwaad als het kan schoongeveegd. Op de vluchtstroken ligt het nog be zaaid met wrakken. Langsrijden de automobilisten nemen gas te rug om een blik op de stille getui gen te werpen. Gevolg: files, ge lukkig geen ongelukken. De we- .gert in en rond Leiderdorp, met name de Hoge Rijndijk, zijn overvol. 20.00 - Burgemeester Van der Ha ve zit de persconferentie in het Leiderdorpse gemeentehuis voor. Hij benadrukt dat het ge wraakte stuk autoweg vaak in een nevel hangt. Het lijkt hem dan ook allesbehalve onmogelijk dat de mist als een deken over (te) hard rijdende automobilisten is neergekomen. Van der Have vraagt zich af of Rijkswaterstaat geen borden 'pas op voor mist' of iets dergelijks kan neerplanten. Tegelijk beseft hij dat geen hond die borden ziet als het erop aan komt. Knipperlichten dan, of an dere rijstrook-signaleringen? Maar de 'bottleneck' bij het via duct is een blijvend probleem. Ontbrekende vluchtstroken la ten zich er niet zo even aanplak ken. Van der Have weet het allemaal nog niet precies. Evenmin kan hij zeggen of de ene botsing een direct gevolg van de andere was. Hij vermoedt wel dat de ketting botsingen in zuidelijke richting zijn ontstaan doordat de automo bilisten er langzamer gingen rij den om het gebeuren aan de an dere kant van de vangrail te vol gen. 21.00 - Hans Brussee is een beetje over de schrik heen. Napratend in het gemeentehuis van Leider dorp zegt hij te hopen dat er nu snel een rampenplan komt. 't Is dat hij die ochtend zijn hondje uitliet, anders had hij als EHBO- er van niets geweten. Uiteinde lijk zegt hij: "Ik heb veel gezien, maar zoiets als dit heb ik nooit meegemaakt". Donderdag, 7.00 - Vandaag zullen er weer 20.000 auto's over rijks weg 4 rijden. Het is één van de drukstbereden routes Rotter dam-Amsterdam. De op- en afrit ten zijn verrassend kort en op sommige punten (zoals bij het viaduct Leiderdorp) ontbreekt een vluchtstrook. Desondanks springt dit stuk snelweg volgens politie en Rijkswaterstaat er niet uit als extra gevaarlijk. Maar als er wat gebeurt is het knap raak ook, zegt een woordvoerder van het districtsbureau Leiderdorp na het ongeluk dat er in maart dit jaar door een vrachtauto wordt veroorzaakt. OEGSTGEEST - Bij een botsing in dikke mist heeft gistermorgen een 19-jarige bromfietser uit Voorhout op de Haarlemmer- trekvaartweg een gebroken schouder en een hersenschud ding opgelopen. Het ongeluk werd veroorzaakt doordat de bromfietser pas op het i loment dat hij twee fietsers inhaalde die in de richting van Warmond reden, in de gaten had dat uit tegengestelde richting een brommer naderde. De twee motorfietsers konden el kaar niet meer ontwijken. Bij de botsing viel de Voorhouter van zijn voertuig af. Zijn brommer schoof verder en raakte de twee fietsers. Zij mankeerden niets. De twee bromfietsers moesten daarentegen worden overge bracht naar het ziekenhuis. Daar bleek dat bromfietser nummer twee, een 38-jarige Leiderdorper, niets mankeerde. ROMMELMARKT - Het Rode Kruis Voorschoten organiseert morgen en zaterdag een rommel markt. Liefhebbers kunnen snuffelen tussen kleding, huis raad, boeken en aanverwante ar tikelen. De rommelmarkt vindt plaats in het Rode Kruis-ge- bouw, Leidseweg 33, beide da gen van tien tot drie uur. ZOETERWOUDE - Een felle brand heeft gisteravond voor tienduizenden guldens schade aangericht aan een loods van het Zoeterwoudse bedrijf Motoren Lager Service-revisie aan de Keerweer De brand werd om ongeveer kwart voor elf ontdekt op een tussenverdie- ping van de fabriekshal. Snel uitrukken van de brandweer kon voorko men dat de brand zich uitbreidde. De schade bleef beperkt tot wat aangetast materiaal en een verschroeide dakbedekking. De machines in de loods bleven gespaard. De aangrenzende kantoor ruimte eveneens. Wel was de rook- en waterschade daar groot. Op de foto (Holvast) is te zien hoe brandweerlieden gasflessen nat houden om te voorkomen dat zij exploderen. OEGSTGEEST - Een ongeveer 19- jarige inbreker met een slank postuur, lange blonde haren, een bril en een blauw-rood sportjack bewaart weinig plezierige herin neringen aan een bezoek aan Oegstgeest, gisteravond. Om kwart over zeven werd hij op heterdaad betrapt toen hij een woning aan de Charlotte de Bourbonlaan wilde binnendrin gen. Om acht uur wachtte hem hetzelfde lot toen hij trachtte via een balkon een woning aan de Emmalaan binnen te dringen. Beide keren wist hij op het nip pertje te ontkomen. Overigens zonder iets te ontvreemden. Bewoner (in pyjama) jaagt inbrekers weg VOORSCHOTEN - Een bewo ner van de Voorschotense Prins Bernhardlaan heeft gis teravond in zijn pyjama twee insluipers verjaagd. Het tweetal probeerde om half elf via de achterdeur de wo ning binnen te dringen. Zij maakten hierbij de slapende bewoner wakker. Deze sprong direct uit zijn slaap stede en wist niet alleen het tweetal te verjagen, maar zag bovendien kans een goed sig nalement van één van de twee te geven. Het betrof "een ranke jongen met lang, blond haar, een spijkerbroek en bodywarmer". De politie verwacht "heel veel" met dit signalement te kunnen doen. DONDERDAG Leiden Schouwburg - folkmuziek door Ian Mackintosh en Shegui, 20.15 uur. Lak-theater - 'Macht' door Lak-drama, 20.30 uur. Kapelzaal K&O - lezing en vertoning van dia's 'Sport en preventie van bles sures' door Th. Rijpstra en A. van Hout, 20.15 uur. Kykhuis - film 'L'Argent' van Bresson, 20 en 22.15 uur. Filmhuis LVC - film 'Aan een onbeken de God' van Jaime Chavarri, 20 en 22.15 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, soos, 21-1 uur. Gezondheidswinkel - Topaaslaan 19, spreekuur 20-21 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 79, soos met films en informa tieprogramma's, 15-17 uur. Clubhuis Matilo - Zaanstraat, thema ochtend voor vrouwen met als onder werp 'brandbeveiliging in en om het huis', 9.30-11 uur. BTS C. Sweris - Vondellaan 35, regiona le voorwedstrijd Zilveren Metseltrof- fel, 14.30-16.30 uur. Leiderdorp Sjelter - Heemraadlaan 67, vergadering over acties tegen apartheid, 20 uur. WIJKVERPLEGING Leiden Interkruis, Middelweg 38, tel. 121753 en 134604, na 17 uur en in het weekend te bereiken via dokterstelefoon: 122222. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. Kruisgebouw, Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13- 14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Oegstgeest Interkruis, Lijtweg 7, tel. 177444. Voorschoten gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan. tel. 4641. Wsissenaar Horst en Vliet - Hofcampweg 65, tel. 16275, ma t/m vr 9-10 uur en op af spraak. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van: vr 6 tot 13 april door: Zuider Apotheek, Lammenschansweg 7, Leiden, tel. 123553; Apotheek Beker, Lijtweg 4, tel. 155482. LEI DSC H DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ?rschri|vmg Kwartaalabonnement 63,10 Commenta Post uitsluitend aan Postbus 54. 2300 AB LEIDEN 2311 BG LEIDEN Telefoon: 071-144941 Geen Krant ontvangen tel 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorging na 19 30 uur) Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen Restitutie is niet toegestaan. incassokosten Abonnementen kunnen dageli|ks ingaan Indien een maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging Betalng van abonnementsgelden op giro Per post 85.50 Maandabonnement 21,21 R U Paauw Alg redactiechef Plv Alg redactiechef Rubriekchefs J Kroon (stad) B W T Jungman (plv) J. Ruygrok-Hoogeveen (plv) P.J de Tombe (sporl) A van Kaam (plv) W C H Schrama (feature) M. Hoenson-de Graatf (randgem.) P C. Rosier (radio, televisie, kunst) ,S J. de Groot (geestelijk leven) Redactie stad en randgemeenten tel. 071-144941.1st. 219 Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen irrespondenten o a in:

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 2