Blik in de weekbladen Molenstichting verkoopt om aan geld te komen Wel recht, maar geen kans op meer geld randweg Lisse HP Overheid doof voor dringende verzoeken om geld Winkelbedrijven eisen snel belastingdaling Vrijgesproken van moord K1SEVIERS i/n PAGINA 23 DONDERDAG 12 APRIL 1984 Streek KUST- EN BOLLEN STREEK De gemeente Lisse heeft er in zekere zin recht op dat de provincie de volledige bijdrage be taalt van 75 procent van de kosten van de westelij ke randweg in Lisse. Dat zegt dagelijks provincie bestuurder T. Jansen. De omleidingsweg, die mor gen door Jansen wordt ge opend, heeft ruim 15. mil joen gulden gekost. De provincie heeft al een gedeelte van haar bijdrage betaald. De ko mende tien jaar heeft zij echter niet voldoende geld beschikbaar om de volledige vergoeding op tafel te leggen. Lisse heeft nog recht op een bijdrage van ruim vijf miljoen gulden. De Zuidhollandse gedeputeerde legt uit dat de provincie aan han den en voeten is gebonden als zij geld beschikbaar wil stellen voor wegenbouw. Reeds nu staat al vast hoeveel de provincie aan de aanleg van wegen mag besteden. Het provinciebestuur heeft niet het recht om geld weg te halen uit andere begrotingsposten. Jansen kan nu nog niet zeggen wanneer de provincie wel aan haar 'verplichting' kan voldoen. "We zullen voortdurend de keu ze moeten maken of we geld be steden voor de aanleg van nieu we wegen of voor de randweg om Lisse", aldus de gedeputeer de. "Maar dat is de tragiek van het wegenbeleid. We moeten met een minimum aan geld een maxi mum aan verkeersveiligheid zien te bewerkstelligen", meent hij. Jansen legt uit dat de gemeente Lisse juridisch gezien geen recht heeft op een volledige bijdrage. Dit omdat Lisse al met de aanleg van de weg is begonnen voordat bekend was wat de bijdrage van de provincie zou zijn. De ge meente heeft zelf een groot deel van de kosten voorgefinancierd. De Zilk De kans is groot dat volgend jaar wordt begonnen met de aanleg O0St-W6St van de omleidingsweg rond De Zilk. Deze weg moet de dorps kern van De Zilk ontlasten van het doorgaande verkeer. Volgens gedeputeerde Jansen kan de weg begin 1986 klaar zijn. De aanleg ervan is geruime tijd op gehouden doordat de provincie niet de benodigde grond kon ver werven. Jansen zegt echter dat nu met één van twee eigenaren die grond voor de weg moeten af staan, een overeenkomst is ge sloten. Hij verwacht dat deze week de andere eigenaar ook zijn grond verkoopt. Mocht volgens Jansen met de laat ste grondeigenaar geen overeen komst kunnen worden gesloten, dan zal de provincie de grond moeten onteigenen. Dat zou de aanleg van de omleidingsweg met ongeveer een jaar vertragen. Overigens kan ook het Kroonbe- roep dat een aantal bewoners van de Zilkerduinweg tegen het bestemmingsplan Landelijk Ge bied van de gemeente Noordwij- kerhout heeft ingesteld voor ver traging zorgen. De omleidings weg rond De Zilk kost bijna vijf miljoen gulden. Volgens gedeputeerde Jansen werkt de provincie Zuid-Holland hard om de verbindingen van oost naar west door de bollen streek te verbeteren. In het regio naal-economisch structuur on derzoek in de duin- en bollen streek is hier al op aangedron gen. Uit de woorden van Jansen blijkt dat de kans groot is dat die verbindingen voor het eind van de jaren tachtig zijn verbeterd. Eén van de wegen die het verkeer van oost naar west moet verge makkelijken is de S2/S20. Deze nog aan te leggen weg is gepland van de Rijksstraatweg ten zuiden van Hillegom naar Nieuw-Ven- nep. De S2/S20 voert zowel door Zuid-Holland en Noord-Holland en is voornamelijk bedoeld om de slechte oost-west verbindin gen via Hillegom, Lisse en Nieuw-Vennep te ontlasten. Bo vendien zou de weg een verbete ring betekenen van het woon- en leefmilieu in die plaatsen en zou den hierdoor tevens de polder wegen in de Haarlemmermeer veiliger worden. Volgens Jansen zal het dagelijks bestuur van de provincie eind dit jaar de betrokken gemeenten vragen de weg in hun bestem mingsplan op te nemen. In die plannen is vastgelegd wat in een De Kagermolen op Kaageiland zal o i de Rijnlandse Molenstichting worden toegevoegd. stellend is geen steun te kunnen verkrijgen voor de aankoop van molens, gelegen in een bij uit stek recreatiegebied nabij de Randstad Holland, terwijl voor het treffen van voorzieningen 'openluchtrecreatie' in Zuid-Hol land in 1968 een bedrag van vijf miljoen ter beschikking werd ge steld". Molenmakers Nu de nood andermaal en in hefti ger proporties aan de man is, is ook het voortbestaan van de eni ge twee molenmakers in dit ge bied in het geding. "Geen restau- ratiegeld betekent geen klussen meer voor de molenmakers", concludeert hij. "Je moet in Ne derland eerst failliet gaan, dan pas krijg je steun", vervolgt hij zijn klaagzang. Overigens is de molenstichting niet geheel afhankelijk het rijk. Ze doet ook een beroep op parti culieren, het bedrijfsleven en di verse fondsen (vooral het Prins Bernhardfonds is een gulle ge ver). Molens en het werk dat er aan vastzit is vooral een zaak van 'enthousiastelingen', meent Van den Hoek. Hij vertelt over het gil de van vrijwillige molenaars en de 'geroutineerde molenaar', B. A. Kraan van de Hazerswoudse Groenendijkse molen die mole naars opleidt. "Daar fietste ie mand op een zaterdag langs, meldde zich en gaf te kennen tot molenaar te willen worden opge leid. Die iemand was Van Beek, de huidige directeur van het be drijf Van Beek Molenmakers". bepaald gebied wel en niet mag. De gedeputeerde verwacht dat in 1987 kan worden begonnen met de aanleg van de weg die dan in 1988 gereed kan zijn. Valkenburg Ook met de aanleg van de S4, de weg van Katwijk langs Valken burg naar Leiden, hoopt de pro vincie de verbindingen van oost naar west in de bollenstreek te verbeteren. Jansen verwacht dat begin 1987 kan worden begon nen met de aanleg van de weg. Eind 1988 kan de S4 dan klaar zijn. Hij houdt echter een slag om de arm. Dit omdat er moei lijkheden kunnen rijzen bij het aankopen van de nodige grond. Als de provincie de grond moet onteigenen, kan de aanleg van de weg een jaar worden vertraagd. Jansen merkt overigens op dat hij er zelf de voorkeur aan geeft dat de S4 in Leiden aansluit op de Plesmanlaan. Als de provinciale weg Katwijk- Leiden gereed is, wil de provin cie nog eens bekijken of de Laan van Nieuw-Zuid al dan niet moet worden aangelegd, aldus Jansen. Burgemeester en wethouders van Katwijk zijn fervente voor standers van de aanleg van deze weg omdat dan de Zeeweg woi^dt ontlast. Volgens het Katwijkse college is het vooral tijdens het zomerseizoen en gedurende de avond- en ochtendspits bijzon der druk op deze weg. Het dage lijks bestuur van de provincie hecht vooralsnog weinig belang aan de Laan van Nieuw-Zuid. Maar als de S4 is aangelegd, wil het zich volgens Jansen "op nieuw oriënteren". 'Kabinet alleen goed voor exporteurs' DEN HAAG (ANP) - Het regerings beleid is alleen gunstig geweest voor de op export gerichte kapi taal-intensieve industriële onder nemingen. Bedrijven gericht op de binnenlandse markt hebben wel geprofiteerd van de loonma tiging en andere lastenverlichtin gen, maar dit woog niet op tegen de nadelen van diezelfde loon matiging: door koopkrachtda ling gingen de bestedingen van de burgers aanzienlijk omlaag. Om weer een zekere ruimte in de binnenlandse bestedingen te la ten ontstaan, zou de loon- en in komstenbelasting met één tot twee procent moeten dalen. Dit staat in het jaarverslag 1983 van de raad voor het filiaal en groot winkelbedrijf, dat vandaag in Den Haag is gepresenteerd door voorzitter A. Heijn. Het aandeel van de detailhandelsverkopen in het totaal van de consumptieve bestedingen, dat in 1960 nog 70 procent bedroeg, daalt in het hui dige 'snijdende' klimaat met re gelmatige snelheid en nadert thans de 40 procent. In 1976 werd de 50 procents-grens gepasseerd. Het zijn met name de snel in prijs gestegen vaste lasten zoals hu ren, energie, PTT en vervoer die de consumptieve bestedingen op peil houden. In de sector „duur zame goederen" werd in 1983 hetzelfde bestedingsniveau be reikt dat er in 1973 was. Voor de voedings- cn genotmiddelen zijn de bestedingen teruggevallen tot het peil van 1976 Bij een inflatie percentage van 2.8 procent daal den de totale geldomzetten tot onder het niveau van 1982. Bij de levensmiddelenbranche was er voor het eerst sinds de Tweede Wereldoorlog sprake van een da ling - met 1.5 procent - van de geldomzetten. De grootwinkel bedrijven in alcoholhoudende en alcoholvrije dranken signaleer den een daling van de omzetten met ongeveer twee procent. De kleding- en textielzaken zien hun omzetten dalen als gevolg van de toenemende belangstelling voor zelfmaakmode. De warenhuizen hebben in het moeilijke jaar toch goed stand gehouden, aldus het verslag. Een aantal binnenstadvestigingen heeft duidelijk nadeel ondervon den van de ambtenarenacties in november. AMSTERDAM (ANP) - De recht bank in Amsterdam heeft van daag een 40-jarige Amsterdam mer vrijgesproken van moord op de 72-jarige mevrouw B.C.M. Wijlinck.Moord of doodslag was volgens de rechtbank niet bewe zen. Wel werd de man tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld omdat hij de vrouw uit eigen be lang in een hulpeloze toestand had gebracht en had nagelaten medische hulp in te roepen. De rechtbank wees erop dat de ver dachte de vrouw soep had opge diend met een grote hoeveelheid rum (negentig procent alcohol). De officier van justitie had vijf tien jaar cel geëist wegens moord. De Amsterdammer, aanvankelijk verpleger van de bejaarde vrouw, was vijf weken voor haar dood met de vermogende dame getrouwd. Volgens de officier met het doel zo snel mogelijk de erfenis van 1,8 miljoen gulden in de wacht te slepen. De man, die zei homofiel te zijn, heeft opzet aan de dood van de vrouw aldoor ontkend. Volgens zijn advocaat heeft de vrouw vooral zelf schuld aan haar overlijden, doordat zij te veel dronk en pillen slikte. Ook de artsen, die haar rijkelijk pillen lieten slikken en niet altijd kwamen wanneer dat nodig was, trof volgens de raadsman blaam. Maar de verdachte had de schijn tegen zich. Een jonge homo die met een rijke oudere vrouw trouwt is bij voorbaat verdacht, aldus de advocaat. Echtgenote van profvoetballer vrijgesproken ARNHEM (ANP) - Het gerechtshof in Arnhem heeft vanochtend de 26-jarige, inmiddels in Frankrijk wonende, Inge K. vrijgesproken van brandstichting in de sport zaak van haar echtgenoot in Steenwijk. Volgens het hof ont breekt het bewijs. Ook de recht bank in Zwolle sprak de vrouw in oktober vorig jaar wegens ge brek aan bewijs vrij. Procureur- generaal mr. F. Boerwinkel eiste twee weken geleden een jaar ge vangenisstraf. Inge K. was ten laste gelegd dat zij in juni 1982 opzettelijk brand had gesticht in de sportwinkel van haar man, een profvoetbal ler. Het vuur verwoestte toen een groot deel van de zaak. In tegen stelling tot het hof achtte de pro cureur twee weken geleden wel voldoende bewijs aanwezig om de vrouw voor brandstichting te veroordelen. Hij beriep zich op een onderzoek van het gerechte lijk laboratorium, waaruit was gebleken dat de brand was aan gestoken. Bovendien was de vrouw in de winkel op het mo ment dat de brand uitbrak. Vol gens mr. Boerwinkel had de vrouw bovendien een motief, omdat de zaak van haar man niet zo best liep. LEIDEN/STREEK - De woordspeling kón ge woonweg niet uitblijven: "Ambtelijke molens draaien langzamer dan de onze". J.A. van den Hoek, secretaris van het bestuur van de Rijnlandse Molen stichting geeft hiermee een verklaring voor het feit dat de rijksoverheid maar niet aan de 'restaura tie-filosofie' van de een kwart eeuw bestaande stichting wil. Die filosofie houdt ongeveer het volgende in: stel de stichting in staat de molens goed te onder houden en ze in bedrijf te stellen, verhoog het subsidiebedrag tot 4.000 gulden per molen per jaar. Dure restauraties zijn dan niet meer nodig. "Het is bij molens net als bij auto's: gebruik je ze niet dan slijten ze toch en wor den drastische en dure opknap beurten noodzakelijk", aldus Van den Hoek. Misschien dat minister L.C. Brink man (welzijn, volksgezondheid en cultuur) er zaterdag wel oren naar heeft. De christen-demo craat zal dan de gerestaureerde Buurtermolen te Rijpwetering in gebruik stellen en ook enkele toespraken beluisteren. Van den Hoek vertelt nu alvast onder wel ke financiële problemen de Mo lenstichting gebukt gaat: "Hoe wel er heel wat op de nominatie staan te worden gerestaureerd ligt de restauratie van molens na genoeg stil. De rijksoverheid zegt namelijk geen rode cent meer toe. En daardoor ook de ge meenten en provincies niet meer, want de overheidsgelden die wij krijgen zijn koppelsubsi dies". "Onze aandacht richt zich nu dan ook op het grotere jaarlijkse on derhoud", vertelt Van den Hoek. Dat onderhoud echter wordt voor maar een klein gedeelte ge subsidieerd met als maximum bedrag 4.000 gulden per molen per jaar. "Het is triest om dit in je 25-ste jaar van bestaan te moeten Secretaris Van den Hoek: "Molens vormen samen met klompen en bloem bollen de toeristische top drie van ons land". De smeekbede in allerlei boekjes en brieven om meer subsidie is echter niet verhoord. (foto Wim Dijkman) zeggen maar we overwegen mo- wel meteen bij dat dit niet een menteel een molen op de vrije stap is die we zomaar zullen ne- markt te brengen. Al zeg ik er men", zegt hij. Dergelijke initiatieven zouden ge heel tegen de doelstellingen van de Rijnlandse Molenstichting in druisen. Al 25 jaar is ze druk in de weer met de aanschaf, onder houd en het in bedrijf stellen van molens in het Zuidhollandse deel van het hoogheemraad schap van Rijnland. Eenendertig vierwiekers bezit de stichting nu, twintig ervan zijn in staat om in geval van nood hun polders droog te houden. Van den Hoek: "De bedoeling is dat we er dit jaar nog twee kopen, de Mopmo len in Rijpwetering en de Kager molen op Kaageiland. De tijd dat we molentjes voor één gulden kochten is helaas voorbij. Al draait het toch nog altijd om vriendelijke bedragen". Top drie Van den Hoek begrijpt niet goed waarom de overheid zo angstval lig de knip op haar beurs houdt. "Molens vormen samen met klompen en bloembollen de toe ristische top drie van ons land. Een molen in bedrijf is boven dien nog energiebesparend ook want het gemaal hoeft dan niet te werken". Op trieste toon ver volgt hij: "In de vorige eeuw stonden er 10.000 molens in Ne derland, momenteel zijn dat er 960. Het jaarlijks verval bedraagt vijf, meestal als gevolg van brand of storm. Met het oog op de hui dige financiële perikelen dringt de vraag zich op of we in 2000 nog wel molens hebben staan". De ontevredenheid over de rijks- steun dateert overigens niet van vandaag of gisteren. Een citaat uit een boekwerkje dat in 1969 werd uitgegeven toen de Rijn landse Molenstichting tien jaar bestond: "Hoe dankbaar de Stichting ook is voor de grote en welwillend verstrekte steun van het ministerie van cultuur, re creatie en maatschappelijk werk (tegenwoordig wvc, WK), moet toch van het hart dat het teleur- MAGAZINE Nederland is aanzienlijk minder gastvrij dan de versleten mythe beweert. Staatssecretaris Korte- van Hemel (CDA) trekt de 'harde lijn' van haar voorgangster Haars door, ook al stromen de illegalen nog steeds het land binnen via "de zwakke zuidgrens". WD'er Korthals zegt altijd al te hebben gemaand tot terughoudendheid bij het toelaten van buitenlan ders. "Helaas hebben we een beetje gelijk gekregen. Onder druk van de economische situa tie, niet door de druk van de Cen trumpartij, althans dat hoop ik". Intussen lopen in de grote steden de spanningen op. Chef van de Amsterdamse vreemdelingen dienst Somers: "Toen die rel rond de Surinaamse jongen Sjam Sjatterpal speelde, liep het bij de vreemdelingendienst storm van de mensen die ons voor racisten uitscholden". In het gele katern analyseert Hoo- gendijk een NIPO-enquête over de Centrumpartij: de overheid moet voor alles de indruk voor komen dat vreemdelingen wor den voorgetrokken. René de Bok en Frank Lafort voor spellen dat de kruisraketten de politieke toekomst van de PvdA gaan bepalen en niet zozeer de machtsstrijd van de 'nieuwe rea listen', die zich hebben bekeerd tot de ondernemingsgewijze pro- duktie. "Als (bij plaatsing) de an- ti-NAVO sentimenten weer de overhand krijgen, plaatst de PvdA zich tot 1990 buiten spel". Kolossale verliezen en ordinaire zwendelpraktijken hebben de duurste en voorheen eerbied waardigste verzekeraar ter we reld, Lloyd's in Londen, zware averij doen oplopen. Godfrey Hodgson zette de stroppen voor Elseviers op een rijtje. Zoals de vernietiging door brand van een scheepslading Fiats die, naar achteraf bleek, gewoon in Italië rondreden. En de ramp met de olietanker Amoco Cadiz, die leid de tot schadeclaims van meer dan twee miljard dollar. Het Amerikaanse blad Newsweek aanschouwde 'het verval van Eu ropa' en maakte de balans op: op wetenschappelijk en commer cieel terrein, maar ook mentaal, hebben de Europeanen de boot gemist. Elseviers nam het artikel over. De Haagse Post opent deze week met een "exclusief' vraagge sprek van Willem Oltmans met André Haakmat, die zoals al eer der deze week bekend werd een verzoening nastreeft met de Su rinaamse leider Desi Bouterse. Ex-minister Haakmat benadrukt dat "alles bespreekbaar" is en dat hij zijn opvattingen desnoods wil aanpassen. "Dat moet iedere politicus doen die succes wil hebben. Ik geloof niet dat er een andere manier is nu, dan de dia loog te heropenen. We zullen ons concept misschien moeten aanpassen. ook zullen we op de een of andere manier de decem ber-affaire moeten klaren", aldus Haakmat vanuit zijn huidige woonplaats Amsterdam. Paul van Engen volgde in de VS de strijd om de Democratische kan didatuur voor het Witte Huis. Zijn conclusie: "Iedereen die zich tot nu toe aan voorspellin gen over het verloop van de cam pagne voor de Democratische nominatie heeft gewaagd, heeft al wel een keer voor gek gestaan, maar het valt met betrekkelijke veiligheid aan te nemen dat in dien Walter Mondale in Pennsyl vania wint, de race vanaf dat mo ment effectief is afgelopen". Sinds gisteren zou dat kortom het geval moeten zijn. Theo Kars ("een Hollandse casano va") wordt ondervraagd en ge portretteerd door Tom Rooduijn. Zijn erotische avonturen baren sinds jaar en dag bij deze en gene opzien en werden onlangs te boek gesteld in "Vrouwen in bed". Hij vindt het "imbeciel als er van vrijen wordt gesproken alsof het een techniek is... We zijn allemaal door de natuur ge programmeerd om seksueel ple zier te ontvangen en te krijgen". Voorts in HP: Hofland over de transfer van Wibo van de Linde en in de serie "de querulant, Wil lem Berend H. versus de dikke van Dale. VRU NEDERLAND Na de publikaties van de afgelopen dagen trekt Vr(j Nederland de beerput van de Centrumpartij verder open. Er is niet alleen de interne notitie van CP-ideoloog dr. W.J. Bruyn (geweld als 'nood weer' tegen buitenlanders kan aanvaardbaar zijn), binnen de partijtop circuleren ook andere documenten die sterk racistische en fascistoïde elementen verto nen. VN noemt een 'velletje A4' van het partijlid ing. A. Alblas te Bergen, die aanbevelingen doet voor wervende partijteksten. Zo als: "Surinamers, horen die thuis in ons land?" en "Breek de Haag se Machten, die Mens en Volk verkrachten". Uit een andere in terne notitie, afkomstig van het Leiderdorpse CP-bestuurslid drs. M. Giesen, spreekt in niet minder duidelijke bewoordingen de sociale bewogenheid van de CP ten opzichte van buitenlan ders: werkloos geworden gastar beiders mogen niet langer dan een jaar een uitkering krijgen, het recht op kinderbijslag geldt voor buitenlanders niet meer na het derde kind. In de serie 'Hoe Nederland wordt geregeerd' voelt VN premier Lubbers aan de tand. De premier geeft toe dat hij uitdrukkelijk kan mokken, zegt dat hij af en toe moet 'vlammen' en verklaart dat hy in tegenstelling tot Den Uyl grote behoefte heeft aan communicatie. Hij, eertijds de man van dc raadselachtige termi nologie, laat zijn interviewers in vertwijfeling achter. In het verre Madrid maakte het blad een interview met de uitge weken en failliet verklaarde grootprojectontwikkelaar Wil lem P. Balkema. Deze doet een boekje open over de twee-han den-op-één-buik transacties tus sen hypotheekbanken en onroe- rend-goedhandelaren. Met (te) ruime kredieten van bijvoor beeld de Friesch-Groningsche en Westland-Utrecht konden Balke ma en diens companen een gi gantische markt opbouwen, waarbij de banken onderhands werden bevoordeeld via neven maatschappijen: 'Zakken vullen, dat deed iedereen zo'n beetje'. Verder in VN een interview met Graham Greene over diens nieu we veelbelovende manuscript en een verhaal over ontruimingen als gevolg van huurschuld. Het kleurkatern gaat over de Albert Cuyp, 'de beroemdste markt van. Nederland'. (De Tijd en Hervormd Nederland waren niet tijdig beschikbaar)

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 23