LEIDSCH DAGBLAD D'66: bij euthanasie hulp soms toegestaan ^s§ PTT toch geheel naar het noorden Nog slachtoffer verkeersramp overleden Actie Greenpeace tegen afvallozing Voor een tientje véél wïjifii renata Kabinet zwicht ISRAEL Paus niet erg welkom [Ml Het Motorhuis LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 12 APRIL 1984 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37370 Directeur: G. Koopman Hoofdredacteur: drs. J. W. E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R. D. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEÊDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 AB Leiden Voor tel.nrs. zie colofon (Van c r verslaggevers) LEIDERDORP - Het aantal slachtoffers dat gisteren bij de reeks kettingbotsingen in Lei derdorp om het leven is geko men is sinds vanmorgen negen uur opgelopen tot zes. In het Academisch Ziekenhuis Leiden overleed vanmorgen het zesde slachtoffer aan zijn verwondin gen overleden. Dat is de Haagse mevrouw Wesseling. Van vier van de vijf eerdere slachtoffers is de identiteit be kend. Het zijn de 46-jarige mevrouw E.M.L. Bak- huys uit Rijswijk, de 25-jarige R. Schrijver uit Schiedam, de 60-jarige J. Hennink uit Rotter dam en de 31-jarige mevrouw D.M. Wesseling uit Den Haag, een tweelingzuster van de vrouw die vanmorgen in het AZL overleed. Het slachtoffer dat nog niet is geïdentificeerd is een buitenlandse vrouw. In het AZL ligt momenteel nog een zwaargewonde inwoner van Nieuwe Wetering, de heer Van der Berg (62). Zijn toestand is ernstig, maar hij verkeert niet meer in levensgevaar. Er zijn door de kettingbotsingen in totaal nog vijf zwaar gewon den gevallen. Het is de politie nog niet duidelijk of de reeks van botsingen losstaan van el kaar of dat de één een direct ge volg was van de ander. Burge meester M.A. van der Have van Leiderdorp deelde gisteravond op een persconferentie mee dat een groot aantal automobilisten waarschijnlijk is verrast door de plotseling zeer dichte mist op de A4, nabij de afslag Hoog- made. Van diverse kanten werd vanmor gen ernstige kritiek geuit op het feit dat het mobiel medisch team van het Academisch Zie kenhuis Leiden niet is ingezet. Dit team kan bij een dergelijke calamiteit alleen uitrukken als het getroffen gebied officieel tot rampgebied is verklaard. Die verklaring is gisterochtend niet afgegeven omdat door de chaos en de dichte mist het grote ma terieel toch niet bij de ketting botsingen had kunnen komen. (Zie ook elders in deze krant). Duizenden scholieren, vooral uit de hoofdstad zelf, hebben vanmorgen in Amsterdam gedemonstreerd tegen de mogelijke plaatsing van kruisraketten in Woensdrecht. De tocht voerde naar Paradiso, waar een manifestatie was georganiseerd door het scholierencomité Vrede en Anti-fascisme. (foto anp>. DEN HAAG (ANP/GPD) - Als de betrokkene daar zelf om vraagt, moet ver antwoorde hulpverlening bij euthanasie in bepaalde gevallen worden toege staan. In beginsel moeten het doden van iemand op diens verzoek en hulp bij zelfdoding strafbaar blijven, maar in bepaalde Omstandighe den kan het toelaatbaar zijn. Dit zegt de fractie van D'66 in de Tweede Kamer, die over dit on derwerp vanmiddag een initia tief-wetsontwerp heeft inge diend. Initiatiefneemster van dit wetsvoorstel is het kamerlid me vrouw Wessel-Tuinstra. De bedoeling van het wetsvoorstel is waarborgen te scheppen voor een verantwoorde hulpverlening aan mensen die vragen om eu thanasie. Bij de "huidige grote Weer beroemde hengst ontvoerd PARIJS (AFP) - De beroemde Franse draver Hadol du Vivier is ontvoerd. Onbekenden hebben een losgeld geëist van twee mil joen francs (ongeveer 750.000 gulden). De hengst bevond zich in de stoeterij Cheffreville in Li- varot. De ontvoerders hebben vanochtend contact opgenomen met familieleden van Henri Le- vesque, de eigenaar van het paard dat op een waarde van ruim tien miljoen francs (onge veer 3,5 miljoen gulden) wordt geschat. Hadol du Vivier boekte als drie- en vierjarige 21 overwin ningen. Sinds vier s.eizoenen wordt het paard gebruikt als dekhengst. Het is niet de eerste keer dat ont voerders het hebben gemunt op een kostbaar paard. Op 9 februa ri 1983 verdween in Ierland de fa meuze Shergar, het duurste paard ter wereld (schatting: 75 miljoen gulden). De dekhengst is nog altijd niet teruggevonden, Hogere temperatuur Perioden met zon en vrijwel overal droog. Minimumtemperatuur omstreeks 1 graad en hier en daar nachtvorst, middagtemperatuur .ongeveer der tien graden, aan zee enkele graden lager. Matige zuidwesten wind. 13 april Zon op: 6.47 uur, onder 20.35 uur Maan op: 17.22 uur, onder 06.24 uur. Hoogwater te Katwijk om 2.12 en 14.40 uur, laagwater om 10.01 en 22.59 uur. rechtszekerheid' is daaraan vol gens D'66 grote behoefte. De fractie vindt het niet verant woord nog langer te wachten met een wettelijke regeling. Het eerste rapport van de staats commissie over euthanasie zal pas in 1985 verschijnen, maar in middels is het verschijnsel van euthanasie op verzoek volgens D'66 maatschappelijk aanvaard en loopt de wetgeving achter. Daarom, meent de fractie, mo gen hulpvragers, hulpverleners, rechters en officieren niet langer aan zichzelf worden overgelaten. Een nieuw element in het wets voorstel van D'66 is het voorstel voor een 'rechtvaardigings grond', zodat de hulpverlener niet wordt gestraft. Daarbij hoort dat de hulpverlener een journaal bijhoudt waarin alle feiten van belang worden genoteerd. Bij het beëindigen van iemands le ven moet verder de omgeving worden betrokken. In het wetsvoorstel zegt Wessel dat hulpverlening bij eu thanasie in bepaalde gevallen kan bijdragen tot een menswaar dig sterven en dat hulp weigeren in dat verband inhumaan kan zijn. Zij doelt daarmee op de om standigheid dat het sterven van iemand langdurig wordt uitge steld en het lijden verlengd. Uitgangspunt bij een toelaatbare, "zorgvuldige" hulpverlening moet volgens Wessel zijn dat de betrokkene daar uitdrukkelijk zelf om vraagt (zelfbeschikkings recht) en in een stervensfase ver keert of ondraaglijk lijdt. Daarbij Oostenrijk koopt voor spotprijs Hollandse tanks WENEN (GPD) - Nederland heeft 300 afgedankte Centu- rion-tanks aan Oostenrijk verkocht voor de spotprijs van 100.000 Oostenrijkse schilling (ongeveer 15.000 gulden) per stuk. De tanks worden in de loop van de ko mende twee jaar aan Oosten rijk geleverd. Het Nederland se leger heeft de 20 tot 25 jaar oude tanks niet meer nodig, omdat ze verouderd zijn en door de moderne Westduitse Leopardtank worden vervan gen. De Oostenrijkse minister van defensie Frischenschlager verklaarde dat de tanks in prima conditie zijn. Over de lage aankoopprijs zei hij: „Ik heb een beetje gewacht met de bekendmaking, anders zouden de Oostenrijkers mis schien denken aan een verla te 1 april-grap". Iets duurder, maar véél beter ^>4j voor jonge vöeten en: (Si ze gaan langer mee! Bij ruzie buurman overreden (Van een onzer verslaggevers) LEIDERDORP - Een burenruzie in het Leiderdorpse woonwagencen trum aan de Persant Snoepweg liep gistermiddag zo hoog op dat eén van de betrokkenen met zijn auto over het been van zijn buurman is heengereden. In het Acadefnisch Ziekenhuis Leiden is gistermiddag met man en macht gewerkt om het been van het slachtoffer, een 30- jarige man, te kunnen behouden. Waardoor de ruzie ontstond was vanmiddag nog niet bekend. Op een zeker moment kreeg de vrouw van een 37-jarige bewoner een klap met een hamer op haar hoofd. Daarop stapte haar echtgenoot in een auto en reed hij op de belagers in. De auto reed precies over het been van zijn buurman heen. Als gevolg daarvan lag het er praktisch af. Inmiddels is men er in het AZL in geslaagd het been vast te zetten. De toestand van de man is stabiel. Behalve de 30-jarige Leiderdorper werd zijn echtgenote ook zwaar ge wond. Zij hield aan de moedwillige aanrijding een bekkenfractuur DEN HAAG (GPD/ANP) - De PTT zal in zijn geheel, dus inclusief top, naar Groningen verhuizen. Met dat van middag genomen besluit zwicht het kabinet voor de druk van de Tweede Kamer, die vanmorgen in ruime meerderheid volledige verplaatsing had geëist. Tijdens het Kamerdebat, dat van- wel kan uitvoeren voor minder morgen op uitdrukkelijk verzoek miljoenen. Staatssecretaris 28 PAGINA'S Tsjemenko nu ook president PAGINA 7 Scherpenhuizen is het eens met volledige verhuizing van de PTT, ondanks het feit dat hij onder druk van het kabinet akkoord was gegaan met een 'afgeslankte' spreiding. Provinciale Staten van Zuid-Hol land zijn van mening dat de hui dige economische situatie alleen het creëren van nieuwe arbeids plaatsen rechtvaardigt, niet het verplaatsen ervan. Zij hebben de Kamer dit vanmorgen laten we ten. stelt haar de fractie de eis dat de euthanasie wordt uitgevoerd door een arts, dat een deskundi ge verplicht wordt geraadpleegd en dat er een journaal wordt bij gehouden. Uit een oogpunt van controle moet zo'n journaal ter inzage worden gegeven aan justi tie, aldus D'66. i de Kamer werd bijgewoond door premier Lubbers, is door PvdA, CDA en WD grote kri tiek geuit over de berekeningen van het kabinet, die de verhui zing op 550 miljoen gulden had becijferd. De ongeveer 600.000 gulden per te spreiden directieplaats noemde de WD'er Pol de Beer vandaag een volstrekt ongeloofwaardig, kolossaal bedrag. „Is hier niet van een misverstand sprake? Het gaat toch niet om een transfer som naar de FC Groningen?" Ook PvdA-woordvoerder Van der Doef, voorstander van volle dige verhuizing, sprak van 'knoeiwerk'. Hij wil de Algeme ne Rekenkamer inschakelen. Volgens CDA en WD kan de spreiding voor 250 miljoen ge schieden. De regeringspartijen hebben de overtuiging dat 3000 man, inclusief Directieraad, in 1990 in Groningen kunnen zijn geplaatst. Ze baseren zich op ringsplirtijen'mcnen'd^t dreigen! ,GpD, - De miüeu- de vertrouwensbreuk met de organisatie Greenpeace-"-- Kamer boos over 'truc' Brinkman Groei Heineken lijkt niet te stuiten Onbekenden in de ploeg voor Knokke PAGINA 2', noordelijke provincies die moet worden voorkomen. In het ge ding is ook de continuiteit en de geloofwaardigheid van het be leid van opeenvolgende kabinet ten jegens het Noórden. De WD erkent dat de werkgele genheid in de Haagse regio zich de laatste tijd slecht heeft ont wikkeld maar datzelfde geldt volgens hem evenzeer, om niet te zeggen nog meer, voor de Gro ningse regio. De Beer kwam met cijfers waaruit blijkt dat de Haagse werkloosheid in het laat ste jaar is toegenomen van 13,7 naar 14,7 procent terwijl dat per centage in Groningen steeg van 23,8 naar 26,8. Minister Smit-Kroes zou gisteren nog met aftreden hebben ge schermd als WD en CDA zou den vasthouden aan volledige verhuizing. Gisteravond betwij felde ze of ze de volle spreiding Solar Max losgelaten HOUSTON - (UPI) Solar Max, de defecte wetenschappelijke satel liet ter waarde van 250 miljoen gulden, is na reparaties van in strumenten vanmorgen naar haar oude plek in de ruimte gedi rigeerd. Om 11.26 uur onze tijd werd de kunstmaan van de grij parm van het Amerikaanse ruim teveer Challenger losgelaten. De zonnebespieder, die in februari 1980 vooral ter bestudering van het verschijnsel van zonnevlam men was gelanceerd, was maan dag, na een mislukte poging op zondag, met succes door de Chal lenger uit de ruimte opgepikt. Daarop voerden de kosmonau ten George Nelson en James van Hoften in de open laadbak van het ruiteveer reparaties aan in strumenten uit. morgen in de Rotterdamse ha ven in actie gekomen om te voor komen dat olie en chemisch af val uit een Noorse tanker met on bekende bestemming verdwij- De tanks van de 13.000 ton meten de tanker Bow Cedar moeten worden schoongemaakt, waarbij tussen de 1500 en 3000 ton afval ontstaat. In het afval, de zgn. slobs, zitten resten olie en chemi caliën. De Rotterdamse havenau toriteiten weigeren dit afval in ontvangst te nemen, waardoor de Noorse rederij van het schip noodgedwongen een andere be stemming voor het afval moest zoeken. Britten schorten storten radioactief afval in zee op LONDEN (Rtr.) - Groot-Brittanniê zal het storten van radioactief af val in zee opschorten tot een on afhankelijk onderzoek naar de gevaren daarvan is gedaan. Dit heeft de minister Jenkin voor milieuzaken in het Britse parle ment meegedeeld. Een commissie van vier, onder lei ding van prof. Holliday, marine- bioloog en oud-voorzitter van de Raad voor Natuurbehoud, zal het onderzoek uitvoeren. Een uit Antwerpen afkomstig be drijf gaat nu het afval van de tan ker in lichters afvoeren naar Bel gië. Maar het is volgens Green peace, dat het bedrijf als „du bieus" omschrijft, volstrekt on duidelijk wat er met het tankaf- val gaat gebeuren. Het Green- peace-vaartuig Dolfijn, een 7 me ter lange rubberboot, probeert het uitvaren van die lichters te voorkomen. Met de verkiezingen van 23 juli in het vooruit zicht heeft de Israëli sche regering-Shamir, verzwakt en verscheurd door interne tegenstel lingen en wankel leidersschap, de ze week gepoogd een vistekaartje van vastberadenheid af te geven. Op de door Israël bezette westoe ver van de Jordaan en in de Gaza- strook zullen de komende maan den wellicht vijfentwintig nieuwe nederzettingen worden gebouwd. Voor een deel betreft het oude plannen, die bij gebrek aan geld wel waren goedgekeurd, maar niet konden worden uitgevoerd. Het besluit om voor dit doel extra fondsen ter beschikking te stellen, schept niet alleen ten overvloede duidelijkheid over de koers van de regerende Likhoed-partij. Het toont ook aan hoezeer Shamir en de zij nen de verkiezingsuitslag vrezen. In opiniepeilingen komt de opposi tionele Arbeiderspartij van Peres nu als grootste partij voor de dag en als die prognose zich straks in de uitslag weerspiegelt, is het afge lopen met de provocatie van de Pa- lestijnen in de bezette gebieden. In de Gazastrook wonen vijfduizend Israëli's. Op de Westoever zijn dat er dertigduizend. In beide gebieden samen leeft een Arabische bevol king van 1,3 miljoen mensen, in er barmelijke omstandigheden, alle Israëlische beloften ten spijt. In de Westerse en de Arabische we reld bestaan grote verschillen van inzicht over een regeling van de Palestijnse kwestie. Maar over één aspect zijn alle partijen het eens: een voortzetting van de huidige ne derzettingenpolitiek vormt een be dreiging van elke overeenkomst die recht doet aan zowel de veilig heidsbelangen van Israël als aan het recht op zelfbeschikking van de Palestijnen. De Arbeiderspartij heeft dat goed be grepen en heeft zich bereid ver klaard de bouwactiviteiten te sta ken, om zo het door de crisis in Li banon in het slop geraakte onder handelingsproces niet extra te be moeilijken. De prognoses tonen aan dat zich voor die koers in Israël een meerderheid begint af te teke nen. De Likhoed-partij heeft een "indrukwekkende" reputatie als het gaat om het negeren van belangrij ke signalen uit de bevolking. Het botweg voortgaan op omstreden paden, heeft echter onder de huidi ge omstandigheden vooral het ka rakter van een wanhoopsoffensief. Koopavond koopjes en optreden Beierse Kapel, Winkelcentrum "De Luifelbaan" da's gezellig Nipo-enquête wijst uit: AMSTERDAM (GPD) - Paus Johannes Paulus II is niet erg welkom in Nederland. Dat blijkt uit een steekproef die het Nipo heeft gehouden onder ruim duizend personen. Van de ondervraagden vindt 43 procent, dat de paus moet af zien van zijn voorgenomen be zoek aan ons land. Voor 18 pro cent is de paus welkom, terwijl 37 procent het niet kan sche len. Van de ondervraagden die rooms-katholiek zijn, vindt 35 procent dat de paus niet moet komen. Daarentegen vindt 28 procent dat de paus zijn be zoek aan Nederland volgend jaar moet laten doorgaan. Als het pausbezoek werkelijk tien miljoen gulden gaat kos ten, dan kan de paus beter thuis blijven. Daarover zijn bij na alle ondervraagden het eens. Zevenentachtig procent vindt het bezoek van de paus geen tien miljoen gulden waard. Van de rooms-katholie- ke ondervraagden vindt 80 procent dat iVondeilaan 80. Lelden Tel.071 -76 9313 Ja, ik wil deze komplete krant over wereld, stad en land araaa 4 weken voor 10,- op proef in de bus ontvangen. Daarna beslis ik over een definitief abonnement. Noteer mq voor een kwartaalatx>nnement 63,10); vóór het abonnement ingaat, ontvang ik de krant 2 weken gratis. Naam Tel. Lelden - Bert Schrier Herenmodes, Breestraat 152-154 leiderdorp - Bert Schrier Herenmodes, Winkelhof 31 U kunt deze bon opsturen naar het Leldsch Oagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden In plaats van da bon op te sturen, kunt u ook even bellen

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 1