c Vlasveld J AUTO AUtO f-\llegaar Een auto rijdt zo goed als de banden toelaten Mosterdgas doodt vier Iraniërs Nissan vernieuwt drie modellen JE# MLPM A JnL J9 wm 2e^st^eesterwes' i7~23 Rijnsburg DONDERDAG 12 APRIL 1984 Varia Samengesteld door Koos Post Nissan Bluebird Nissan Nederland (hoofd kwartier in Lisse) heeft drie modellen ver nieuwd: de Bluebird, de Silvia en de 300 ZX. Met de laatste twee wil Nis san nummer één worden in de sportwagenhoek van de Nederlandse markt. De vernieuwde Bluebird is wel 35 cm korter, maar ook 35 cm breder dan zijn gelijknamige voorganger, die overigens nog Nissan 300 ZX een Datsun was. Maar de be langrijkste wijziging ligt in het technisch concept: van achter- naar voorwielaandrijving, ge heel in de stroom van de he dendaagse trend dus. Hoewel er ook uiterlijk ingrij pend aan het model is gedok terd, hebben de ontwerpers er voor gezorgd, dat de oude en volgens volgens directeur C.ter Haar ook vertrouwde lijn is ge handhaafd. 'Dat is bovendien goed voor de inruilwaarde'. De goedkoopste Bluebird (met een 1,8 liter benzinemotor) komt op 22'/2 mille. De overige modellen zijn met twee liter motoren uitgerust. De duurste personenwagen-uitvoering is de diesel met een twee liter motor (bijna 27 mille). Er zijn ook stationwagens voorhan den. Alle Bluebirds hebben onafhan kelijke wielophanging rond om, een vijf versnellingsbak, de brandstoftank voor de achteras en een door de wig- vorm kolossale kofferbak. De Silvia komt in drie uitvoerin gen op de markt. De basis heeft een 1800 cc benzine-in- jectiemotor met turbo (40 mil le). Tweeënhalf mille daarbo ven zit de Silvia 1800 met auto matische versnellingsbak en het Silvia-trio wordt gecomple teerd met een twee-literversie, die vier kleppen per cilinder telt (45 mille). Alle Silvia's zijn luxueus uitgerust met o.a. licht metalen velgen, radio-cassette met vier luidsprekers en stuur bekrachtiging. De meest verkochte sportwagen ter wereld heeft nu als Nissan 300 ZX een derde generatie ge kregen. Met een 3 liter V6 mo tor, die met turbo tot een snel heid van 250 kilometer per uur kan komen. De goedkoopste uitvoering komt op 56 mille, de duurste op 71 mille. 'Gebruikte auto' Van 'De gebruikte auto' is een tweede editie verschenen. Voor nog geen tientje 9,95 om pre cies te zijn) krijgt men een fikse hoeveelheid informatie die nut tig kan zijn bij het kopen van een occasion. Waar wel en waar niet kopen? Welke garanties bieden wat? Waar roesten auto's het snelst? En vooral praktisch: de plus- en minpunten van auto's van 1979 tot 1983. Met prijsindica ties. Hoewel er veel meer gebruikte auto's worden verkocht dan nieuwe is er veel minder lec tuur over. Wellicht vrezen au teurs zich de handen te bran- Sinds de energiecrisis zijn auto's niet alleen zuiniger maar ook sneller geworden. Verfijnde techniek, betere vormgeving en lager gewicht jagen de snel heid op. Die snelheden kan men alleen de baas blijven op aangepaste banden. Op het oog mag er niet veel zijn veranderd aan de autoband, maar in werkelijkheid is de ontwikkeling in de bandenin dustrie net zo hard gegaan als in de autofabrieken. Dat moet ook wel, snelheden van tegen de 200 km per uur zijn vandaag de dag schering en inslag, nog hogere soms mogelijk. De standaard op auto's gemon teerde radiaalbanden kunnen die krachten aan, maar de keus van de autofabrikant voor de zg eerste montage wordt veelal bepaald door financiële over wegingen en dat is uiteraard niet altijd het sterkste argu ment. De Audi 200 op NCT-banden 'high performance-banden'. Daarmee garandeert de indus trie betere wegligging, grotere grip (vooral bij nat weer) en meer weerstand tegen aqua planing. Goodyear Dit soort banden is niet nu uit de lucht komen vallen, ze zijn al enige tijd om de markt. 'Verbe tering van banden is een voort durend proces dat nooit de eindstreep haalt, maar waarbij hooguit eens een punt kan worden gemarkeerd', merkt men op bij 's werelds grootste bandenfabrikant Goodyear (met een Nederlandse vesti ging in Zoeterwoude). Het merk heeft de vraag naar be tere banden voor snellere au to's beantwoord met de ont wikkeling van 'NCT-banden'. Dat NCT staat voor Neutral Contour Technology (gelijk matige krachtenverdeling in de band) volgens een theorie, die al een halve eeuw geleden werd ontwikkeld door de Goodyear-wiskundige dr.Pur- dy. Maar zijn formule moest wachten op de ontwikkeling van de computer voor er in de praktijk mee kon worden ge werkt. Het is nu zo ver. Proeven op de weg en in het laboratorium, en ervaringen in de Formule I-ra- cerij hebben aangetoond dat de laag profiel NCT-banden de prestaties van gewone radiaal banden met zo'n twintig pro cent overtreffen. Vooral op natte wegen is het verschil le vensgroot. Reeds kunnen de banden worden aangebracht op 45 Europese merken. Een aantal duurderer wagens is al standaard met NCT-banden uitgerust. Waarom gebruikt dan niet ieder een zulke banden, die niet al leen beter maar ook veiliger zijn? Gewoon, omdat ze veel te duur zijn. Een setje van vier op een Ford of Opel kost al gauw duizend gulden. Voor een Por sche of Lotus komt men op hetzelfde bedrag, maar dan per band... Continental Natuurlijk is Goodyear niet de enige fabriek die zulke banden levert. Ze zeggen bij Goodyear ronduit, dat ze willen concur reren met Pirelli. En Continen tal stuurde dezer dagen uitge breide informatie over de Con- ti's CS21 en CT 21, ook laag- profielbanden geschikt voor hogere snelheden. De CS21 is bestemd voor de grootste groep automobilisten, die in de VW Golfs, de Opel Kadetts en de Ford Escorts. De CT 21 kan snelheden tot 190 km per uur aan en kan dus worden gemon teerd op bijv. de Mercedes 190 of de nieuwe Renault 25. Continental wijst erop, dat auto fabrikanten bij het kopen van banden steeds meer letten op rolweerstand, geruis en ge wicht. Om begrijpelijke rede nen. Als alles is gedaan om het brandstofverbruik terug te dringen kan men moeilijk ge lukkig zijn met een zware band of een band, die veel rolweer stand opwekt. En bij steeds stillere motoren passen ook geen banden, die veel geruis veroorzaken. Continental zoekt de lagere rolweerstand in de toepassing van twee soorten rubber: een zacht rubbermeng sel voor de basis en een hard en slijtvast mengsel voor het loopvlak. Maar ook hier geldt dat deze 'high-performancebanden' verre van goedkoop zijn. Wat dat betreft ontlopen Goodyear en Continental (en ook andere merken) elkaar niet veel. Gislaved Een stille vechter op de Neder landse bandenmarkt is nog steeds het merk Gislaved, ge noemd naar het Zweedse plaatsje waar deze banden worden gemaakt. Het merk werkt in stilte. Overigens niet uit bescheidenheid, want het noemt zichzelf 'de Saab onder de banden'. Ook de Gislaved is gemaakt voor hogere snelheden. Ook niet goedkoop, maar wel goed. Het verschil met 'gewone' banden is duidelijk voelbaar. De wa gen is op 'de Zweden' gemak kelijker bestuurbaar, maar ook wat luidruchtiger. Wat mede wordt veroorzaakt door het nogal harde loopvlak. Maar dat heeft ook zijn voordelen. In de eerste plaats verwerkt het daardoor oneffenheden zonder merkbaar effect en ten tweede is de slijtage gering, een niet onbelangrijk pluspunt. Ook na royaal gebruik is er van slijtage nog niets te ontdekken. Het is mij daarom nog altijd een raadsel waarom dit Zweedse merk zo in de schaduw blijft. den aan dat moeilijke onder werp. Het moet worden toege geven: eindredacteur Ted Sluy- mer en zijn Stichting Consu mentenvoorlichting Auto 'Sti- cova' durven hun nek uit te ste ken. Men behoef het niet op alle on derdelen met Ted en de zijnen eens te zijn om te kunnen er kennen dat hij met dit soort boekjes baanbrekend werk doet. En wie een gebruikte auto denkt te gaan kopen (waarom eigenlijk niet?), moet echt eerst dat tientje er tegenaan gooien. 'De gebruikte auto' wordt weer uitgegeven door Keesing Uitgeversmij in Am sterdam. Nog een prijs De Mazda 626 - al 'Auto van het jaar' in Japan en beste import auto in Amerika is kortgele den door het genootschap van Franse autojournalisten de jaarprijs voor technische ver nieuwing toegekend. De geome trie van de voor- en achterwiel ophanging was doorslagge vend voor deze in Hirosjima met enthousiasme begroete on derscheiding. Actiemodellen De actiemodellen blijven voort durend op de markt, de een komt als de ander gaat. Fiat brengt een aantal Ritmo's in Prisma-uitvoering. Voor een prijs van 15.790.- kan men de. leuk aangeklede Ritmo 60 ko pen. Toyota zegt dat de Tercel XG ei genlijk niet als een actiemodel moet worden gezien. 'Meer een model in de sfeer van de Bravo van Ford'. Een blijvertje dus: voor bijna 17 mille de voorwiel- aangedreven Tercel met een 1,3 liter motor van 65 pk (top 155 km per uur). Ook royaal aan gekleed. De 'ombouw' van de Toyota- vloot gaat in vlot tempo verder. Vorig jaar maakte de Corolla de ommezwaai van achter- naar voorwielaandrijving. Kortgele den is de Carina aan de beurt geweest, waarbij en passant een volledige restauratie van het model werd verwezenlijkt. Voor de herkenbaarheid bij het publiek heeft Toyota de naam gehandhaafd en daar al leen een II achter gezet, maar eigenlijk is dat de enige over eenkomst met de vorige Cari- De Tercel was van zijn geboorte af al een voorwielaandrijver, de nog vrij jonge Camry ook. In het Toyota-programma zal de kleine Starlet ongetwijfeld als volgende aan de beurt ko men. Of de veel grotere Cressi- da en de Crown er ook aan zul len moeten geloven is op zijn minst twijfelachtig. Het zou wel eens kunnen zijn, dat de Japanse fabriek bij deze presti- gemodellen de voorkeur blijft geven aan aandrijving op de achterwielen. Zoals gezegd is er bij de Carina II niet zo bijster veel meer dat aan zijn voorganger doet den ken. Er zijn door importeur Louwman en Parqui in Raams- donksveer twee modellen naar ons land gehaald: een vier- deurs sedan en een vijfdeurs liftback. De laatste is voorzien van een in gedeelten neerklap- bare achterbank. De fabriek geeft trots op dat de luchtweer- stand van de sedan maar Cw 0.36 bedraagt, de vijfdeurs met aflopende achterkant komt zelfs nog lager uit: 0.35. Langzamerhand worden we dus danig overspoeld met die Ja panse middenklassers van vrij wel dezelfde wigvorm dat het gevoel van 'alweer zo'n model' zich opdringt. In elk geval lij ken de wagens met lage neus, verhoogde achterkant en afge vlakte hoeken vaak sterk op el kaar. Dus vindt men ze alle maal mooi of minder mooi. Het blijft echter een feit dat ze er goed uitzien. En bij de Carina II is ook het interieur weer ui termate verzorgd. Dat mag ook wel, want nu Toyota zijn naam grondig heeft gevestigd, zich wat vormgeving betreft meer en meer op de Europese smaak richt en net als alle Japanse merken kampt met een hoge stand van de yen, is de prijs fiks gestegen in vergelijking met het nog zo verre verleden. De goedkoopste versie van deze Carina komt in de buurt van de 23 mille. Dat is de vierdeurs se dan met een 1600 cc benzine motor. Dezelfde motor kan men in de Corolla vinden. Daarom heb ik voor mijn rij- impressie gekozen voor de an dere motormogelijkheid: de volkomen nieuw ontwikkelde twee liter diesel. Ook al geen goedkope broeder, men moet er 28 mille voor neerleggen. In vergelijking met de concurrentie niet onre delijk, maar wie zo'n bedrag moet uittellen moet toch diep in zijn portemonnee duiken. Maar het is wel een uiterst glad en fraai lopende diesel. De ontwerpers beweren, dat zij met de voorgloeitijd een re cord hebben geboekt. 'Geen enkele andere diesel kan al na twee seconden worden ge start', zeggen zij. Eerlijk ge zegd heb ik het niet met de chronometer in de hand nage meten, maar de wachttijd voor het lichtje op het dashboard uitging was inderdaad te ver waarlozen. In de praktijk bete kent het in feite net zo snel starten als bij een benzinemo tor. Zoals eerder bij Toyota toege past wordt het nagloeien elek tronisch geregeld. Afhankelijk van temperatuur en snelheid gloeien de gloeibougies ook op na het aanslaan van de motor. Indien de lage buitentempera turen dat nodig maken des noods tot zo'n tien minuten na de start. Met als gevolg: geen rook- of roetvor.ning en van het begin af een soepel draai ende motor. Ik zeg beslist niet: van het begin af een geluidloze motor, want de eerste tijd kan men heel goed horen dat het een diesel motor is die onder de kap bezig is op temperatuur te komen. Maar als alles eenmaal goed warm is gedraaid en men niet alle 75 beschikbare paarde- krachten wil mobiliseren is het een zeer rustige motor. Elke keer valt het mij weer op hoe sterk die dieselmotoren de afgelopen jaren zijn verbeterd. Zo rondom de 100-110 km per uur hoort men een goedaardi ge brom, meer eigenlijk niet. Daar het maximale koppel (121 Nm) al bij 3.000 toeren per mi nuut wordt bereikt is er ook aan souplesse geen gebrek. Het is bijzonder prettig rijden met deze diesel. Volgens de informatie is er nog een nieuwe ontwikkeling toe gepast. 'De zuigers zijn voor zien van een keramische ver binding, die hen nagenoeg on gevoelig maakt voor extreem hoge temperaturen. Het vroe ger zo gevreesde vreten van de zuigers in de cilinderwanden bij dieselmotoren behoort hier mede definitief tot het verle den'. Ik heb niet lang genoeg met deze Carina II diesel gere den om te ervaren of dat ook op den lange duur zo blijft, maar tijdens mijn testperiode waren er zeker geen proble- Ten slotte het brandstofver bruik. Voor een auto van 1045 kilo, die meermalen naar zijn topsnelheid van rondom de 155 kilometer per uur werd op gestuwd, is een score van 1 op 14 niet onverdienstelijk. Alles bij elkaar dus een goed uit ziende, royale, comfortabele en vooral rustige en zuinige die sel. Niet goedkoop, maar men krijgt waar voor het geld. ADVERTENTIE Toyota dealer voor Leiden e.o. Haarlemmerweg 49a (naast Groenoordhallen) Leiden tel. 071-134689 WENEN/DEN HAAG (GPD) - Vier Iraanse soldaten zijn vori ge week in een ziekenhuis in Wenen overleden aan de ver wondingen als gevolg van che mische wapens. Samen met zes anderen waren zij enige tijd geleden naar Wenen gevlogen ter behandeling van hun ver wondingen. Volgens de behan delende arts, de plastisch chi rurg en specialist in de behan deling van oorlogsgewonden, dr. Gerhard Freilinger, zijn al len op grond van onderzoekin gen van hun bloed, urine en uitwerpselen in contact ge weest met mosterdgas. Bij de vier overleden Iraniërs werden sporen van micotoxine gevon den. Dr. Freilinger gelooft dat de an deren ook met dit middel in contact zjn geweest, maar dat de dosis te gering was, waar door het niet vast te stellen was..Dat betekent niet dat deze mensen er geen nadeel van hebben. Het gifgas heeft dramatische sporen achtergelaten bij de 22- jarige Ali Mohajaram, een be roepssoldaat. Zijn huid was ge spikkeld met lichte, rode vlek jes en hij klaagde nog altijd drie weken na zijn verwonding over een verminderd gezichts vermogen en jeukende ogen. De toestand van de 19-jarige Abdul Ali Rastegar, die ook met micotoxine in contact kan zijn geweest, is zorgwekkend. Ook hij heeft de lidtekens van mosterdgasverbrandingen zo als zijn collega, alsmede de oogproblemen, maar hij hoest volgens de behandelende arts steeds moeilijker en er zijn ver anderingen in zijn bloed te constateren. Dr. Freilinger weet, evenals alle andere artsen, helemaal niet hoe micotoxine op den duur uitwerkt. „Er is iets aan de gang daarbinnen", aldus de arts, „maar we weten niet wat". Dr. Freilinger had een hele la ding patiënten met zware brandwonden verwacht. Maar wat hij te zien kreeg, waren bijtwonden - iets wat hij tot nu toe alleen in Cambodja en Afghanistan heeft meege maakt. Hij vloog naar Iran om daar met een plaatselijke arts te spreken en te zien wat de pa tiënten daar mankeerden. Wat hij daar zag en hoorde, heeft hem ervan overtuigd dat de soldaten die door de gifgas bommen zijn getroffen, niet al lemaal hetzelfde mengsel gif hebben binnengekregen. Vol gens zijn Iraanse collega's had Irak de samenstelling van de „cocktail" veranderd, waar door de soldaten buiten ge vecht werden gesteld, maar niet werden gedood. Deze redenering achtte hij plau sibel, omdat er in het gebied waar gifgasaanvallen zijn ge daan, duizenden Iraakse solda ten zijn ingesloten; en het doel is deze te bevrijden. De soldaten die later naar Euro pa zijn gevlogen dan de eerste groep, onder wie tien in We nen, kunnen derhalve aan an dere verwondingen lijden en niet in contact zijn gekomen met de dodelijke micotoxine. De solaten zijn volgens dr. Frei linger, die er helemaal geen doekjes om windt dat er ook propaganda-aspecten aan het geheel zitten, naar het buiten land gestuurd, omdat Iran werkelijk niet de faciliteiten bezit voor het soort „bloed- was", die de enige mogelijke behandeling is tegen zoiets als micotoxine. Ze weten boven dien helemaal niet hoe zij de gifgasverwondingen moeten behandelen. Wel staat voor dr. Freilinger vast, dat alle solaten die hij gezien heeft inclusief enkele honderden in Iran, in contact zijn geweest met mos terdgas. Hij kan en wil voor zijn patiënten geen prognose geven op lange termijn. Hij wil, zo gauw ze uit het ziekenhuis kunnen, ze een aantal maan den toch ambulant behandelen voordat zij voor genezen wor den verklaard. Er kan, zo zegt hij, volgens de huidige gebrek kige kennis van de uitwerking van deze giften, ziekten nog maanden of zelfs na jaren te voorschijn komen. ADVERTENTIE 'Spaanse coup was oefening' MADRID (DPA/UPI) - Luis Mu- noz Gutierrez, een van de vier kolonels van het Spaanse leger die beschulgigd worden van het beramen van een coup tegen de regering op 27 oktober 1982, heeft gisteren voor de militaire rechtbank verklaard onschul- digd te zijn. De coupplannen wa ren volgens hem „taktische ont spanningsoefeningen". Munoz, tegen wie een straf van 15 jaar is geeist, gaf toe enkele do cumenten te hebben opgesteld maar zei dat deze slechts bedoeld waren voor een oefening die hij „in zijn vrije tijd" zou uitvoeren. Zij dienen niet als een serieuze onderneming gezien te worden, aldus Munoz. JÊk Wtfr Ski"® frgf'tefr W "TBf Uw Toyota-dealer voor Rijnsburg e.o. Tel. 01718-20500

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 19