'LMHC is bezig met iets unieks' 3 VWL omzeilt lastige klip Komitee Zuidelijk Afrika kondigt protestactie aan Eline Coene in derde ronde EK badminton Fair Play bekert door Jeroen Piket laat Doping bestrijden, oog houden voor sporter' kans liggen bij WK jeugdschaken DONDERDAG 12 APRIL 1984 Sport PRESTON - Eline Coene is doorge drongen tot de derde ronde van het individuele toernooi om de Europese badmintonkampioen schappen. In Preston versloeg de nationaal kampioene achtereen volgens de Zwéedse Maria Bengtspon en de Hongaarse Eva Vargana. De twee andere Neder landse deelneemsters, Jeanette van Driel en Maijan Ridder, sneuvelden in de tweede ronde. Bij de heren kwam Lex Coene door de eerste ronde. Hij ver sloeg de Ier Thompson, maar leed daarna een nederlaag tegen de Deen Fredericksen. Bas van Barnau Sijthoff werd in de twee de ronde uitgeschakeld door de Ier John Taylor. In de eerste ron de was hij te sterk geweest voor de Fransman Benoit Pitte. Na het teleurstellende resultaat in de landenwedstrijd, waarin Ne derland naar de B-eroep degra deerde door een 3-2 nederlaag te gen West Duitsland, had de da mesafvaardiging in de eerste ronde opvallend weinig moeite met de tegenstandsters. Een ron de later was de opleving voorbij. Jeanette van Drieldie de Zwit serse Rotach had verslagen, ver loor van de Ierse Underwood, Maijan Ridder kreeg na de winst op de Zwitserse Kaspar, klop van de Zweedse Staxler. TENNIS Marcella Mesker heeft woensdag de derde ronde be reikt van het met 200.000 dollar (ongeveer 600.000 gulden) gedo teerde tennistoernooi in Hilton. Head (Vst). De Haagse speelster had na een moeizame eerste set in de tweede geen problemen met de Francaise Marie-Christi- ne Calleja. De setstanden waren 7-5 6-1. LEIDEN - VWL heeft met een 2-3 overwinning bij FC Lisse opnieuw een lastige klip om zeild op weg naar het interre gionale zaalvoetbalkampioen schap. Ceverbo haakte gister avond af in de titelrace door een 8-4 nederlaag bij Silva Boys. In de hoofdklasse is al leen de strijd tegen degradatie nog van importantie. SRV Boys (3-5 verlies tegen Men ken) en Cleyn Duin (4-3 neder laag bij Bax) konden zich nog niet in veiligheid spelen. UVS staat er na het 9-3 verlies van gisteravond tegen Van Duuren erg slecht voor. Noordwijk is na een 4-4 deling tegen kam pioen Inter Ju nu wel vrij van zorgen. FC Lisse-VWL: 2-3 De Leiderdorpers zagen tegen deze uitbeurt op als een berg. Hun vrees bleek niet onge grond, zo maakte de gelijk op gaande eerste helft duidelijk. Lisse kwam door Frans van der Laan aan de leiding, maar in de vijf minuten voor rust be loonde Ben de Roo het tech nisch betere spelletje van VWL met twee treffers: 1-2. Kort na de hervatting bracht Mario Fa- ZaalvoetbaUers winnen maar net bij FC Lisse: 3-2 ber de 2-2 aan. Kees de Roode zette VWL binnen vijf minuten op 2-3. Lisse slaagde er vervol gens niet in om de kampioens kandidaat het vuur na aan de schenen te leggen. Alleen in de slotfase kon de pressie op het Leiderdorpse doel flink wor den opgevoerd. Met kunst- en vliegwerk hield VWL daarin de kostbare puntenwinst vast. Lugdunum-FV Snoeki: 1-3 Een open pot. Voor geen van bei de clubs stonden nog belangen op het spel. Als gevolg van een misverstand tussen keeper Wim van As (die het grootste gedeelte van de wedstrijd met een gescheurde had keepte en zich daarvoor na afloop naar het ziekenhuis repte) en Wim Oppelaar, kon Rob van de Tas de 1-0 ruststand verzorgen. Daarna bracht Ronald van der Pot Lugdunum op gelijke hoogte, maar Van de Tas en Arie van der Lee bepaalden de eindscore op 1-3. Hoofdklasse UVS-Van Duuren: 3-9 UVS kon zich geen moment la ten gelden. Van Duuren toon de aan over meer individuele klasse te beschikken. Welis waar werkten de blauwwitten nog een 2-0 achterstand weg, maar de tapijtleggers streken via 2-3 bij rust in de tweede helft alle plooien glad. Doel puntenmakers Van Duuren: Ted van Berkel 3x, Mat Kante been 3x, Theo van Seggelen, Leen Struyk en Jan van Duyn. SRV-Menken: 3-5 De Noordwijkse bezoeker maakt een goed seizoen door. De landbouwers willen dat nu het einde in zicht is van de compe titie niet bederven en deden bij de Boys 'gewoon' hun werk. Na een 0-2 pauze-stand werd zonder veel problemen een re gelmatige 3-5 overwinning ge boekt. Doelpuntenmakers in Lisse waren: Laurens van der Voort, Mart Meiland en Doris van der Voort voor SRV Boys. Leo Geerlings 2x, Rob van Kersbergen 2x en Peter Ruyg- rok doelpuntten voor Menken. BAX-Cleyn Duin: 4-3 Ook hier werd geen clementie getoond met de degradatie kandidaat. Bij rust was het dan nog wel 1-1 (Theo van Dijk en Amerik van Duivenvoorde), maar na de doelwisseling lie pen de Voorhouters weg door drie goals van Loek van Keste- ren. Wim Guyt 1 haalde op tot 4-2 en pas in de allerlaatste se Diederik Klop over verrassend hoofdldasse-debuut OEGSTGEEST - Diederik Klop, voor het vijfde seizoen in de hoofdmacht van LMHC, neemt aan dat de te volgen tactiek in de thuiswedstrijd aanstaande zon dag tegen Nederlands hockey- kampioen Klein Zwitserland er op gericht zal zijn in elk geval een punt te pakken. "Net als te gen Amsterdam en Kampong kunnen we best een punt pak ken". De realiteit niet vergetend voegt Klop er aan toe: "Maar we- rekenen nergens op, KZ is na tuurlijk favoriet en ik zal er niet om treuren als we verlies lijden". De 29-jarige uit Rotterdam afkom stige linkervleugelverdediger kreeg zijn hockeyopleiding bij Leonidas en maakte als 16-jarige de overstap naar Victoria, waar hij na een verblijf bij de junioren A op het hoogste niveau mee speelde. De huidige jurist stu deerde in Leiden, werd lid van LMHC en zet nu nog met grote inzet zijn krachten in voor het zo verrassend goed opererende Oegstgeester hockeyteam, waar van hij zegt dat het eigenlijk met iets unieks bezig is. Te pakken Klop verduidelijkt: "HDM heeft vorig seizoen als enige van de twaalf nieuwkomers in de lande lijke hoofdklasse het eerste jaar overleefd. Dat presteerde dat team weliswaar op het nippertje, maar het brak met de regel dat hoofdklassedebutanten niet mee zouden kunnen. Wij kregen het eigenlijk opeens te pakken. Uit de eerste acht duels behaalden we maar drie punten, daarna haalden we er twaalf uit acht". Leiden staat met zijn vijftien pun ten nu riant op de zesde plaats. Met nog zes ontmoetingen voor de boeg moet het gat dat is gesla gen met vooral Geel Zwart, La ren en Tilburg groot genoeg wor den geacht om het hoofdklasser- schap te prolongeren. "Als we za terdag van Hattem winnen, zijn we al veilig", heeft de, op de 30— jarige keeper Rients Henstra na, oudste speler van de Oltmans- formatie berekend. "De onder ons staande ploegen pakken el kaar punten af, terwijl wij Kam pong en Amsterdam al hebben gehad". Gevraagd naar het kenmerkende verschil tussen overgangsklasse en hoofdklasse noemt Diederik Klop dat er in de hoogste afde ling geen zwakke spelers rondlo pen. Voorts zegt hij dat het tem po veel hoger ligt. "Niet alleen het spelen van de bal gaat snel ler, maar bij overtredingen bij voorbeeld wordt er zeer snel ge speeld. Als je even achterom kijkt, ligt de bal al in het hokje". Onder leiding van Roelant Olt- mans wordt dit seizoen driemaal per week getraind. Dinsdag en donderdag ligt het accent op het technische en tactische gedeelte met conditietraining. Op zater dagochtend worden de vrije sla gen en strafcorners geoefend. Het ontspannende partijtje on derling en het doorspreken van belangrijke zaken behoren bij de voorbereiding om de volgende dag optimaal te presteren. Niet ideaal Of er nog wat schort aan het team? "Elke wedstrijd schort er wel iets aan. Opeens loopt de strafcorner niet meer, of sluiten de linies niet goed aan", geeft de geblokte ver dediger aan,-dat het nog lang niet ideaal is. "Wat we bijvoorbeeld nog moeten leren is een voor sprong behoorlijk te verdedigen, dat zijn we niet gewend en we missen in feite de ervaring om een heftig aandringende tegen stander goed op te vangen". Klop vertelt dat alle situaties wor den geoefend en dat de strafcor ner 50% (direct of indirect) bij draagt tot de Leiden-score die 31 voor en 38 tegen telt. Acht tegen treffers kwamen van de sticks van KZ in de eerste ontmoeting. Klop daarover: "We waren na tuurlijk in de minderheid, maar Henstra had toen niet mogen keepen met zijn liesblessure. De strafcorners gleden onder de laat vallende Henstra door". Als naar de speciale kwaliteiten van de naar Bloemendaal ver trekkende trainer/coach wordt gevraagd, begint Klop met: "Olt- mans is niet snel tevreden" en gaat verder met: "Hij is voortdu rend bezig het positieve uit te buiten en het negatieve er uit te halen. Oltmans analyseert zeer sterk en kan een team daardoor tactisch goed instellen op de te genstander". Sfeer Drie spelers bepalen met het be stuur wie voor de vacature in aanmerking komt. Een huidige trainer/coach in de hoofdklasse ziet Diederik Klop niet zo snel komen als vervanger voor Olt mans. "Elke trainer kan het, een nieuwkomer dus ook", is zijn mening. "Oltmans past goed in de sfeer en weet de zaken prima gescheiden te houden. Nee, we weten nog geen namen al wordt er wel aan de opvolging ge werkt". LMHC heeft nog geen sponsor kunnen strikken voor de shirtre clame. De eventuele gegadigden wachten, volgens Klop, de con solidatie van het hoofdklasser schap af. Over het Oegstgeester publiek dat zich meer en meer gaat roeren en de vraag of dat een extra impuls geeft is Klop gedecideerd: "Jazeker, je krijgt een extra kick. Je doet het ten slotte ook voor het publiek en het geeft je het gevoel dat de club achter je staat". De in het veld fanatieke Klop wil voorts kwijt dat het gezellig hoc keyen hem boven alles gaat. "Toen we drie uit acht hadden was de sfeer ook goed en werd er ook gezellig met de tegenstander een pilsje gedronken. Dat is een facet dat me erg aanspreekt, daarvoor doe je toch met z'n al len aan sport?" Verdediger Diederik Klop (links) heeft ook een aanvallende functie. Hij is de stopper bij de 1 NIEK FAAS belangrijke strafcorner die hij op de foto oefent met schutter Hans-Willem Croll. conde wist Floor Schaap de vertekende 4-3 op het bord te brengen. Noordwijk-Inter Ju: 4-4 De Noordwijkers maakten zich in de afgelopen weken niet zo bijster druk (wat enkele forse nederlagen tot gevolg had), maar waren toch nog niet hele maal veilig. Na deze deling echter wel. Voor rust dreigde het wederom falikant mis te gaan, want kampioen Ju •freewheelde naar een 0-3 tus- senscore. John Jansen 2x en Ron Jansen scoorden. Jos Smits (drie doelpunten) en Geert Jan Bakker verhingen in het tweede deel echter de bordjes en pas kort voor het einde redde daarna Richard Kleyn het gezicht van de kam pioen: 4-4. STANDEN Interregionaal VWL 21-30 Lugdunum 21-20 FC Datarex 21-29 FC Lisse 21-19 Ceverbo 21-27 FC Grovo 21-18 FV Snoeki 21-26 Huug van Es 21- RottStud. 21-9 Doelsaldo VWL +40, Datarex +37, Huug van Es -24, Vd. Plas -29. Koet (VWL) 29 Griffioen (Lisse) Heemsker- 18 k (VWL) 18 Hoofdklasse Ju7de Singel 21-35 Noordwijk 21-18 Glasbergen 21-31 SRV Boys 21-17 THB Boys 21-31 Bahlmann 21-15 Menken/L 21-30 Cleyn Duin 21-15 BAX 21-25 UVS 21-13 Van Duuren 21-19 Landwer 21-6 De laatste twee ploegen degraderen. Nummer drie van onderen speelt een promotie-/degradatiewedstrijd tegen de ploeg die in de eerste klasse als der de eindigt. Topscorers Van Leeuwen (UVS) 33 Muller (THB) 29 Van Hensbergen (N'wijk) 28 HOOGMADE Handbalclub Fair Play heeft zich na een bijzonder spannende strijd geplaatst voor de tweede bekerronde, na twee verlengingen en vijf strafworpen in het duel met Verburch 2 was er nog steeds geen beslissing ge vallen. Om en om moest een speelster daarna aan de cirkel verschijnen en het was Marieke Harms die voor Fair Play de spanning brak. De wedstrijd was na een ruststand van 5-5 in 12-12 geëindigd. Na een dubbele verlenging werd het 14-14. Volgende tegenstander voor Fair Play is Kwiek Sport. Tegen Britse rugby spelers HILVERSUM (GPD) - Het Komi tee Zuidelijk-Afrika grijpt dit weekend de zogeheten nationale rugbydag in Hilversum aan om te protesteren tegen de veelbe sproken trip die de Engelse se lectie wil maken naar het land van de Apartheid. Het Neder lands rugby-vijftiental ontmoet op zondag namelijk een beroemd uitnodigingsteam, waarin voor alsnog ook drie Engelse interna tionals zijn opgenomen. „En het is gewoon goed dat we hen onder de neus wrijven hoe er hier over de tournee wordt gedacht", meent Francesco Mascini, woordvoerder van het Komitee Zuidelijk-Afrika. De demonstranten zullen volgens Mascini „rustig" actievoeren en zich beperken tot het uitdelen van pamfletten en het tonen van spandoeken. „Want de Neder landse Rugbybond is er niet echt bij betrokken. We willen wel pro beren met de spelers in contact te komen". Bert Bode, voorzitter van de NRB, maakt daar geen probleem van. „Ik beschouw de Engelsen weliswaar als mijn gas ten en ga ze niet met dergelijke zaken lastig vallen, maar wan neer ze zelf geen bezwaar maken tegen een gesprek, verleen ik alle medewerking". „De lijn van onze rugbybond in de ze is duidelijk", vervolgt Bode. „Sinds de regering heeft beslist dat de sportcontacten met Zuid- Afrika vermeden moeten wor den. houden we ons daaraan, hoewel de verenigingen auto noom zijn en niet verplicht die afspraak na te komen. Ik zal de actievoerders graag ontvangen wanneer ze zich melden en ben altijd bereid te praten. Ik sta ook principieel achter een sportboy- cot. Want ik weet dat zulke con tacten in Zuid-Afrika als propa ganda worden misbruikt". Overigens zullen zondag nog veel meer internationals van Britse afkomst te zien zijn op het natio naal rugbycentrum in Hilver sum. Technisch directeur Denis Power heeft met recht een elite selectie bij elkaar weten te krij gen, waarin tal van sterren uit het bekende vijflandentoernooi, onder wie misschien wel 's we relds beroemdste rugby'er, de Ier Fergus Slattery. DEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft vorig jaar zeven maal geweigerd een sporter uit Zuid-Afrika een visum te verlenen. Dit heeft minister Van den Broek gisteren de Tweede Kamer laten weten. Volgens de bewindsman gaven de weigeringen concreet uitdrukking aan de opvatting van de rege ring dat de druk op Zuid-Afrika moet worden verhoogd. Vooral het onthouden van visa aan sporters heeft voor veel publiciteit in Zuid-Afrika gezorgd. Driemaal verleende het ministerie wel toestemming, bij de tennis toernooien van Rotterdam en Het Melkhuisje en bij de TT-races in Assen. De regering heeft zich bij het al dan niet verlenen van een visum het afgelopen jaar laten leiden door het criterium of het evene ment een wereldkampioenschap betrof c.q. een wedstrijd of toernooi dat daarmee vergelijkbaar zou zijn. De regering streeft er naar in de toekomst het aantal malen dat een visum wordt verleend te beperken. Het ministerie doet een beroep op de sportorganisaties zich in te zetten voor veranderingen in de internationale reglementen. Op deze wijze moet uitsluiting van Zuid-Afrika in de toekomst mo gelijk worden gemaakt. Linford op scherp: drie goals VEENDAM (ANP) - FC Den Haag heeft gisteravond de inhaalwedstrijd tegen Veendam met 4-0 gewonnen. Na een ruststand van 1-0 door een doelpunt van Ko Pot scoorde de Engelsman John Linford voor de Ha genaars in de tweede helft driemaal. Linford bracht daarmee zijn totaal op 21 en heeft nog vijf doelpunten achterstand op topscorer Remco Boere van Vitesse. LEIDEN - Jeugdschaker Jeroen Piket heeft bij de W.K. in Parijs de" kansen laten liggen, om tijdens de achtste ronde weer aan de leiding van het klassement te komen. Piket verzuimde met rivaal Yvanchouk af te rekenen en mocht gisteren tenslotte nog blij zijn met een remise, waarmee hij op een score van 6 uit 8 belandde. De 15-jarige Leiderdorper leek zijn Russische opponent via een fraaie partijopzet aanvankelijk volledig op te rollen, maar raakte op het beslis sende moment de kluts volledig kwijt. Dat kostte Piket prompt een vol stuk. Desalniettemin kon Jeroen Piket een nog niet geheel kansloze afgebroken positie bewerkstelligen. Na een verbeten strijd slaagde de talentvolle scholier er gisteren uiteindelijk in, om alsnog een remise tegen Yvanchouk uit het vuur te slepen. Titelverdediger Dreëv behield met nog drie ronden te spelen de leiding in het klassement, door tegen belager Anand tot een puntendeling te ko men. Dreëv beschikt nu over 6V2 punten, gevolgd door het drietal Anand, Jeroen Piket en Yvanchouk met een core van 6. Na de rust- en uitspeeldag van gisteren treden vandaag de beide Russen tegen elkaar in het strijdperk. Jeroen Piket staat vermoedelijk de sterke Amerikaan se jeugdkampioen als opponent te wachten. Sterk Vader Joop Piket laat tot nu toe een sterke indruk achter tijdens het tegelijkertijd met de jeugd-W.K. te verspelen open toernooi. Piket-se nior voert momenteel het klassement met een score van 4'/2 uit 5 aan, daarbij verschillende internationale meesters (voorlopig) achter zich latend. ZEIST (GPD) - Aangenaam ver rast nam Herman Buuts het woord. Hij was gisteren de enige bondstrainer in Zeist waar het Nationaal Instituut voor de Sport Gezondheidszorg (NISGZ) het jaarthema 1984 „Doping en sport" introduceerde. „Het spreekt mij erg aan dat u aan dringt op het genuanceerd bena deren van de dopingproblema- tiek. Dat u de mens achter de sporter ziet en niets voelt voor heksenjachten zoals er nu in Scandinavië worden gehouden. Daar laten sportlieden zich zelfs een keer per maand controleren en laten dan publiceren dat ze „schoon" zijn". De trainingscoordinator van de KNAU verwoordde daarmee goed de bedoelingen die het NISGZ met het themajaar „Do ping en sport" heeft. De voorzit ter van de jaarthemacommissie, prof. Tjeerd van Wimersma Grei- danus, die tevens chef de mis sion is van de olympische ploeg voor Los Angeles: „Wij willen dit jaar de discussie op gang bren gen rond de doping. Laat ik voor op stellen dat ook wij tegenstan ders van dopinggebruik zijn. Wij willen de doping ook bestrijden, maar we hebben ook oog voor de sporter". ,„Het ongenuanceerd denken over dopinggebruik geeft de minste problemen. Dan accepteer je echter dat sporters geslachtof ferd worden. De waarde en waar digheid van de mens achter de topsporter wordt aangetast bij het huidige strafstelsel". Farma- coloog Tjeerd van Wimersma Greidanus is er voorstander van dat er in het dopingwoud een ge nuanceerde weg bewandeld moet worden. Dat betekent een heel andere aanpak dan bijvoor beeld de Scandinavische waarop Herman Buuts doelde. Daar gaat men zelfs zo ver de in Amerika studerende landgenoten doping- controleurs op hun dak te sturen. De visie binnen het NISGZ is een duidelijk andere: „Het is nu zo dat de strafmaat dezelfde is, of je nu een fractie van een doping-ge- duid middel gebruikt, dat ge woon niet-prestatieverhogend kan werken, of dat je een grotere wel stimulerende hoeveelheid neemt. Elk spoortje is strafbaar. Het NISGZ is niet erg gelukkig met de huidige visie op het do- pinggebeuren. „Dopingcontrole mag geen doel op zich zijn, maar moet middel zijn. De tendens is nu dat nogal wat analyselabora toria het interessant vinden veel positieve uitslagen te hebben. De sporter beschouwt die laborato ria als inquisiteurs". „Wij vinden dat een andere bena dering nodig is waarin ook veel plaats ingeruimd worden voor de voorlichting aan de sportbeoefe naars", aldus prof. Tjeerd Ri- mersma van Greidanus. Als aanzet tot verdergaande dis cussie bood het NISGZ gisteren in Zeist aan WVC-staatssecreta- ris Joop van der Reijden de dis cussienota „Het dopingpro bleem" aan. De staatssecretaris, die in mei in Malta de Europese sportministersconfcrcntie be zoekt, waar het dopingspro- bleem ook aan de orde komt, toonde zich ook voorstander van een genuanceerde aanpak. Hij pleitte voor het belang van een betere rechtsbescherming van de sporter bij vermeend doping gebruik, het principe van hoor en wederhoor, het werken met „limieten" bij het aantreffen van sporen en dopinggeduide midde len. Het samenstellen van een uniforme en niet per internatio nale sportkoepel verschillende lijst met dopinggeduide midde len. Ook onderstreepte staatsse cretaris Van der Reijden het feit dat ziekte sporters recht hebben op goede medische begeleiding en dat kunnen medicijnen zijn waarvan ingrediënten op de do- pinglijst staan. Als voorbeeld noemde hij de sporters met ast- Uiteraard greep het NISGZ bij monde van voorzitter dr. Wim Mosterd deze gelegenheid aan te vragen om meer financiële mo gelijkheden voor wetenschappe Üjke research. In korte tijd is dc post daarvoor van 1 miljoen naai 2,5 ton afgebouwd. In dit discussiejaar wil het NISGZ meer onderzoek stimuleren zoals nu al plaats heeft in Limburg en Amsterdam waar de ethische as pecten van de doping en de moti vatie om doping te nemen onder zocht wordt. Met name wil het NISGZ een onderzoek naar de veronderstelde stimulerende werking van dopinggeduide middelen en de mate daarvan. In het kader van het jaarthema ver schijnt in juni een voorlichtings brochure over doping, verschij nen er ook lespakketten voor scholen ten behoeve van scrip ties en wordt in november het them^jaar afgesloten met een congres in Utrecht.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 15