SDI Juventus blijft op de been Jeliazkov wil naar Zürich Dambonden in bespreking Dundee zorgt voor suprise Net niet transfervrij UEFA-jeugd kwalificeert zich Manchester United: teveel radertjes ontbreken Is dit wat je wil MERCASOL SLEUTELS - ELMEX LEIDEN Trompetter bondscoach Geen munitie DONDERDAG 12 APRIL 1984 ROTTERDAM (GPD) - Andrej Jeliazkov vertrekt aan het einde van dit seizoen vrijwel zeker naar FC Zürich. Terwijl niemand bij zijn huidige club Feyenoord daarvan op de hoogte was, kwam de Bulgaarse ex- international in vier zittingen persoonlijk al bijna rond met de Zwitser se vereniging. „Het is voor negentig procent zeker dat ik daar ga spe len", zegt de voetballer, die na drie jaar Rotterdam zelf denkt dat hij transfervrij is. Dat blijkt echter niet het geval. Jeliazkov komt precies negen dagen te kort om te voldoen aan de onlangs verlaagde leeftijd waarop voetbal lers transfervrij zijn. Die regeling geldt voor spelers die voor 1 juli 32 jaar worden; de Oosteuropeaan bereikt die leeftijd op 9 juli... Bekomen van zijn eerste verbazing („Wij wisten er echt niets van dat hij in onderhandeling was"), stelt bestuurder Aad van der Laan dan ook vast dat Feyenoord voor de gastarbeider nog wel degelijk een bedrag kan bedingen. „Zijn contract loopt weliswaar af, maar hij is nog steeds ons eigendom. Zürich zal zich dus ook bij ons moeten melden". De Zwitserse club opende de onderhandelingen met Jeliazkov op aanra den van de aanstaande oefenmeester Vaclav Jezek, die Jeliazkov des tijds ook van Slavia Sofia naar De Kuip haalde. De eerste twee jaar was hij in de Maasstad als voetballer redelijk succesvol, na de komst van Cruijff verhuisde hij naar de reservebank. Het is de belangrijkste reden waarom hij nu weg wil. „Ik ben bijna 32 en ik wil niet zitten, maar voetballen", zegt Jeliazkov. „Dat kan bij Zürich. Feyenoord heeft me een paar maanden geleden dan wel een keer gezegd dat het me wil houden, maar is daar tot nu toe nog niet op teruggekomen. En ik kan natuurlijk niet blijven wachten", aldus Jeliazkov. Dat Feyenoord (dat overigens wel Wim van Til laat vertrekken) daarna niets meer van zich liet horen heeft vermoedelijk alles te maken met de onzekerheid rond de persoon van Johan Cruijff. Blijft de Amsterdam mer ook volgend seizoen dan is Jeliazkov overbodig, vertrekt JC, dan zou de Oosteuropeaan weer als zijn vervangen kunnen gaan fungeren. Van der Laan wil het bevestigen noch ontkennen ('U kan dat zeggen, ik niet"), maar zegt wel: „We hebben de intentie uitgesproken dat we hem wilden houden, maar we hebben hem nog geen nieuwe aanbieding gedaan. Dat wilden we binnenkort doen, maar nu wordt dat natuurlijk anders". Feyenoord gaat overigens na de competitie ook zelf op reis. De Rotter dammers starten op 15 mei een trip naar het Verre Oosten, waar in Maleisie één wedstrijd wordt afgewerkt en in Indonesië twee duels worden gespeeld. Begin juni is de selectiegroep weer terug, per 1 juli hijsen de voetballers zich in een shirt met een andere naam (Opel). De gisteren officieel getekende sponsorovereenkomst met General Motors loopt drie jaar door, met een optie voor nog een jaar. De fmanciële injectie van GM, gekozen uit twaalf bedrijven die zich als geldschieter kandidaat hadden gesteld, zal voornamelijk worden gebruikt voor de jeugdopleiding. Het bedrijf zal geen invloed uitoefenen op het aan- en verkoopbeleid van de Rotterdamse club. Dat Cruijff in De Kuip moet blijven, was dan ook geen voorwaarde bij de onderhandelingen. De alom geventileerde wens speelt vermoedelijk wel een rol bij het aange kondigde vertrek van AncLrej Jeliazkov. PAUL DE TOMBE 'Relatie KNDB-FMJD verbeteren' Jeugdintemational Alphons van der Luer wordt gevloerd door een Luxemburgse verdediger. VELSEN (ANP) - Het Nederlandse UEFA-elftal heeft zich gisteren in Velsen geplaatst voor de eindronde van het Europees kampioenschap, dat eind mei in Moskou begint. Vraag blijft wat het jeugdige „ta lent" van bondscoach Ger Blok in de Russische hoofdstad te zoeken heeft, want wat Oranje tegen het zwakke Luxemburg vertoonde (1-0 winst) was bedroevend en doet het ergste vrezen voor de toe komst. Het Nederlandse team ontbeerde de man met over wicht, die de overbezette Luxemburgse defensie kon ontrafelen. Er werd wel veel en hard gelopen, maar een beslissende pass of een afgemeten voorzet werd slechts hoogst sporadisch afgescheiden. Na een ruststand van 0-0 was het in feite niet verwonderlijk, dat Nederland een strafschop nodig had om de scha mele overwinning veilig te stellen. Ajacied De Meyer benutte de penalty. Jan Peters naar Vitesse? ARNHEM (GPD) - Eerstedivi- sieclub Vitesse probeert Jan Peters voor driejaar aan zich te binden. De ex-international, bezit van Genua dat hem nog een contract voor één jaar heeft aangeboden, wil om pri- vé-redenen terug naar Neder land. AZ'67 en NEC, die bei den interesse in Peters hadden getoond kunnen inlijving ver geten, aldus Peters. "Vitesse is een ideaal alternatief voor mij", zegt hij. De oud-NEC'er neemt deze maand een defini tieve beslissing. ROTTERDAM (ANP) - Vertegen woordigers van de Internationa le Dam Federatie (FMJD) en de Koninklijke Nederlandse Dam Bond (KNDB) zijn in Rotterdam besprekingen begonnen over verbetering van de sinds een jaar danig vertroebelde relatie. Dit overleg zal zo nodig tot zaterdag voortduren. Tussen de besturen van beide organisaties zijn in de loop van de tijd grote verschillen van inzicht gerezen over de sta tus van het toernooi van 1982 in Sao Paulo (zonder Russen), het internationale toernooi in Am sterdam van vorig jaar en de tweekampen Van der Wal - Wiersma en Wiersma - Wirny. Vice-voorzitter Bairamov van de werelddambond vervangt bij het overleg preases Jurg, die over spannen is geraakt. Gistermid dag verklaarde Bairamov in Rot terdam te hopen dat er overeen stemming zal worden bereikt. „Wat de FMJD betreft staat de deur nog altijd open voor een re delijk compromis", aldus Baira mov. „Het belangrijkste is dat de Nederlandse bond erkent dat de FMJD de belangrijkste organisa tie in de damwereld is. De FMJD heeft in het verleden bepaalde beslissingen genomen. Als de KNDB het daar niet mee eens was had men een schriftelijk pro test kunnen indienen. Dergelijke officiële protesten hebben het bureau van de werelddambond het laatste jaar nooit bereikt. Voor ons bestaan er in feite geen problemen, er zijn geen moeilijk heden tussen de grootmeesters onderling en ook de meeste na tionale federaties doen niet moeilijk. De problemen worden MANCHESTER (GPD) - In de Eu ropa Cup voor bekerwinnaars is de kans op een geheel Britse fi nale flink afgenomen door het gelijke spel (1-1) van Manches ter United tegen Juventus. De Britten, die in 1968 voor de laat ste maal in een finale van de Eu ropa Cup stonden (4-1 winst in 1968 tegen Benfica) moeten over veertien dagen in Turijn in ieder geval een doelpunt scoren om een ronde verder te komen. Te gen de Italiaanse ploeg, gesteund door een volgepakt stadion, van zelfsprekend geen gemakkelijke opgave. Manchester heeft alleen een kans als het over zijn volledi ge selectie kan beschikken. Manager Koy Atkinson heeft zijn spèlersmateriaal overschat. Na het wegvallen van Ray Wilkins wegens een schorsing, Arnold Mühren wegens spataderen in het kuitbeen en Bryan Robson door een spierblessure in het bo venbeen zei de baas van United dat zijn club meer dan elf goede MADRID (DPA) - In verband met de dood van de Finse ge- wicbtheffer Olli Kanervisto, zondag op Gran Can aria, is politie-inspecteur van de Canariscbe eilanden, Jaime Pinero, gisteren gearres teerd. Politieagenten en vrienden van Kanervisto de den over de dood van de 26- jarige atleet uit Turku te gengestelde uitspraken. Het uitgangspunt was volgens beide partijen een ruzie tus sen jonge Finse toeristen en personeel van een disco theek. Volgens een commu nique van de politie schoot Pinero pas, nadat Kanervis to handtastelijk was gewor den. De Finnen daarentegen verklaarden, dat zij na een korte woordenwisseling de discotheek hadden verlaten. Toen zij zich hadden omge keerd, zette volgens de Finse toeristen een achter hen lo pende man het pistool op bet hoofd van Kanervisto met de woorden: „Is dit, wat je wil?", waarna hij de trekker overhaalde. spelers telt. Ongetwijfeld is dat waar, maar gisteravond bleek het niet goed genoeg om de Turijnse miljoenenploeg af te stoppen. Van de invallers is Arthur Graham voor Volendammer Arnold Müh ren geen concurrent, Paul McGrath is een logge, weinig be wegelijke kolos en John Gidman komt niet voor een beoordeling in aanmerking omdat hij al na enkele minuten moest uitvallen. Een spontaan opgekomen bles sure in het dijbeen, eenzelfde kwetsuur als Robson en moge lijk hebben die verwondingen iets te maken met het zware sei zoen dat de Britten afwerken. Het is spijtig voor Manchester, dat het in de belangrijkste Cup-wed strijd sinds 1969 toen in de halve finale tegen AC Milaan verloren werd, zo gehandicapt moest aan treden. Jammer ook voor de wedstrijd, want zonder de in breng van het genie Robson, de zwoeger Wilkins en de wegdraai ende voorzetten van Arnold Mühren bleek er te weinig over om Juventus aan het wankelen te brengen. Frank Stapleton en Norman White side werden te weinig voorzien vanaf de flanken. Arthur Gra ham dook af en toe op links op, maar hij heeft geen voorzet, en bewees dat de aankoop van Jes- per Olsen geen overbodige luxe is. Tot een uitgespeelde kans kwam Manchester United niet, het wist geen raad met het verde digende voetbal van de Italianen. Spelen op de nul wordt in Italië naar binnen gegoten bij het eer ste glaasje wijn. Rossi was de enige die voorin voetbalde, Bo- niek waagde zich af en toe over de middellijn, de rest werd terug gejaagd als ze bij de middenstip kwamen. In het strafschopgebied plegen de Britten hun oorlog te voeren, ploft daar dan een bal voor de voeten van een Manchester-spe ler dan moetje toeslaan. Invaller Allan Davies deed dat goed, tien minuten voor rust. Hij kon sco ren omdat de opvolger van Dino Zoff, Stafano Tacconi, zijn vuis ten niet gebruikte. De tweede moeilijkheid deed zich halverwe ge de tweede helft voor toen Frank Stapleton van dichtbij te gen de lat knalde. Voorzichtig Manchester United kreeg niet veel mogelijkheden meer. Voetballen met een tweedehands midden veld maakten de Engelsen tegen hun natuur in voorzichtig. De vleugelverdedigers bleven op vallend ver terug en dat vonden de Italianen natuurlijk best. Ze waren al vroeg in de wedstrijd op voorsprong gekomen door een van richting veranderd schot van Paolo Rossi. Voor de rest was het bij de Italia nen het bekende spel, hangen voor het hok, duwen, trekken en knijpen. Het is de vraag of een volledig Manchester tegen dit er varen Juventus meer uit het vuur gesleept had dan de 1-1. Arnold Mühren zei over Man chester dat het een perfect in el kaar passende machine is, giste ren ontbraken daarin teveel ra dertjes. De confrontatie tussen de twee grote voetbalnamen uit de Euro pese voetbalwereld leed er on der. Het was minder aantrekke lijk dan drie weken terug, toen in Old Trafford weer een ouderwets sfeertje ontstond bij het voetbal- feest tegen Barcelona. Manches ters twaalfde man 58.000 in ge tal - kon hun gehandicapte ploeg niet naar de finale schreeu wen. Manager Roy Atkinson toonde zich ondanks die teleur stellende 1-1 tevreden. „Dit ge lijke spel is een grotere prestatie dan de 3-0 tegen Barcelona", een compliment van de manager aan zijn gehandicapte ploeg. ADVERTENTIE Vrijdag 13 april 1984 om 18.15 uur in de Vijl Meihal ROLSTOELBASKETBALL WEDSTRIJD het volledige 1e herenteam. Entree gratis. DEN HAAG (DPA/RTR) - Dundee United zorgde gis teravond in het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen voor de verrassing. Op eigen veld ze gevierden de Schotten onver wacht met 2-0 over de Ita liaanse kampioen AS Roma. Liverpool won ook, zij het moeizaam. Tegen Dynamo Boekarest, dat eerder in het toernooi bekerhouder Ham burger SV wipte, kwam de Engelse kampioen tot een schamele zege van 1-0. Het zou voor het eerst in tien jaar zijn, wanneer beide ploegen een volledige Britse finale zouden verzorgen. Die eindstrijd heeft in elk geval plaats in Rome. De club uit die plaats liet het in het treffen met Dundee United lelijk liggen. De eerste helft wist AS Roma de Schotse storm nog te keren. Spits Graziani kreeg zelfs de bes te kans, maar de lat stond een treffer in de weg. Na de pauze bracht Dodds zijn club op het goede spoor. Stark zorgde er in de 61e minuut met een vlam mend schot van 25 meter afstand voor dat Dundee United vrij on bezorgd aan de return kan begin nen: 2-0. Liverpool zal met meer zorgen de reis naar Boekarest aanvaarden. In eigen stadion boekten de En gelsen een magere zege van 1-0 door een treffer van Sammy Lee. Dynamo Boekarest was tech nisch de betere ploeg, maar ver- EC III: kans op Britse finale zuimde uit de talrijke snelle te genaanvallen een doelpunt te maken. Liverpool, al drie keer bekerwinnaar, wist slechts één keer de hechte Roemeense de fensie te doorboren, maar het doelpunt van Lee kan heel be langrijk zijn voor een plaats in de eindstrijd. In uitwedstrijden heeft Liverpool al vaker aange toond een uiterst taaie tegenstan der te zijn. Porto FC Porto bracht bekerhouder Aberdeen gisteravond laat een nederlaag toe van 1-0. De Portu gezen, gesteund door 60.000 fa natieke supporters, stonden bin nen een kwartier met 1-0 voor. Gomes was verantwoordelijk voor de treffer. Aberdeen wist in de rest van de wedstrijd stand te houden. Makkelijk ging dat niet. Simpson kreeg de gele kaart voorgeschoteld na een grove overtreding. Frans Thijssen, die gisteravond we gens een rugblessure ontbrak in de ploeg van Nottingham Forest, keert per 1 mei terug naar Vancouver Whi- tecaps. Hij speelde sinds medio no vember vorig jaar op huurbasis voor Nootingham. De UEFA-cupretur alle gen Anderlecht wordt waarschijnlijkheid zijn laatste wed strijd in Engeland. UEFA-cup De kans op een Britse finale in het UEFA cup-toernooi is gisteren weer iets groter geworden. Haj- duk Split won in eigen huis voor 42.000 toeschouwers weliswaar de eerste wedstrijd van de halve finales tegen Tottenham Hotspur met 2-1, maar de Londense club behield een beter uitzicht op de eindstrijd. Eén doelpunt thuis is voldoende voor het bereiken van de finale. Nottingham Forest ontnam in de slotfase Anderlecht de meeste illusies op het behalen van de eindstrijd. De 2-0 zege door anderen geschapen. We staan nu voor de taak de vroeger zo gebruikelijke vriendschappe lijke sfeer te herstellen. De eerste besprekingen zyn positief verlo pen. Daarop baseer ik de hoop dat we aan het eind van de week een compromis kunnen berei ken". Tweekamp kwam pas in de laatste vijf minu ten tot stand Tottenham nam in de negentiende minuut in Split de leiding met een doelpunt, dat zeldzaam heidswaarde heeft. Een handsbal van Gudelj leidde tot een door scheidsrechter Wurz (Frankrijk) toegekende strafschop. Doelman Zoran Simovic keerde de inzet van Mark Falco. Ook diens twee de schot werd gestopt. De bal kwam terecht bij Galvin, die van veertien meter raak schoot. Pas in de tweede helft werkte Haj- duk zich langszij Vanuit het ge drang dat bij hoekschoppen ont stond. scoorden Gudelj (67) en Pesic (77). Anderlecht slaagde er niet in Not tingham Forest het eerste tegen doelpunt te bezorgen. Integen deel; in de chaotische slotminu ten ging de Belgische club zelf onderuit, hetgeen resulteerde in twee treffers van Hodge. Ook voor rust hadden de Britten een groot veldoverwicht. Mills miste echter na elf minuten een opge legde kans en de Oostenrijkse scheidsrechter Brummeier wuif de de roep om een strafschop weg toen Davenport, de beweeg lijke spits van de Engelsen, door Olsen werd neergelegd. In het begin van de tweede helft trapte Hofkens de bal van de lijn weg terwijl doelman Munaron reeds was verslagen. Een half uur later werd de Belgi sche doelman op dezelfde ma nier terzijde gestaan door Pcru- sovic. Voor de Britten was dat het sein de druk nog verder op te voeren, hetgeen in de laatste mi nuten leidde tot twee treffers van Hodge; het eerste met de voet, het tweede met het hoofd. Met nog twee partijen in de dam- tweekamp tussen wereldkam pioen Harm Wiersma enz(jn twaalf jaar jongere opponent Wa- dim Wirny voor de boeg is de stand nog steeds in evenwicht Het achttiende duel eindigde gis teren na 33 zetten en twee en een half uur spelen weer in remise, de stand is nu 18-18. De twee grootmeesters vlogen in zeer korte tijd door de opening heen, waarna Wiersma op de twaalfde zet al tot een grote ver eenvoudiging overging. Beiden gebruikten in de daarop volgen de fase veel bedenktijd omdat er toch wel consequenties verbon den waren aan een eventueel al te ondoordachte voortzetting. „Onderhuidse spanningen" die de grootmeesters in de posities erkenden, spraken het publiek niet aan. Ook de jeugdwereld kampioen, die bij gelijk eindigen verliezer van de tweekamp is, probeerde geen echte spannin gen te creëren. Harm Wiersma is gisteren overi gens een driejarige verbintenis aangegaan met de Tilburgse hoofdklasser DAVO. Negen jaar geleden was hij ook al lid van de ze club. Nadien speelde hij voor Lent en voor IJmuiden. Met bei de teams behaalde hij één keer de landstitel. IJmuiden raakt ook Ton Sijbrands kwijt. De oud- wereldkampioen is lid geworden van de Nijmeegse eersteklasser NOAD. Nederlands kampioen Rob Clerc, die afgelopen jaar met Huissen kampioen van Neder land werd, is in onderhandeling met DEZ-Westerhaar. WOERDEN (ANP) - De Nederland se volleybalbond (NeVoBo) heeft Geert Trompetter, de 44-jarige trainer van de landskampioen Martinus, benoemd tot de trai ner-coach van het nationale he renteam. Geert Trompetter krijgt een contract voor de periode tot en met de Europese titelstrijd van 1985 in Nederland. De huidi ge interim-trainer Jurriaan Koo ien zal het aanstaande toernooi om de Lentebekcr nog afmaken, waarna Trompetter de training van de herenselectie overneemt. Het is de bedoeling van de NeVo Bo, dat Trompetter gaat functio neren in een nieuw technisch concept, waarin voorzien wordt in een topsportcoördinator. Art Selinger, de huidige trainer van het Amerikaanse damesteam, is één van de serieuze kandidaten voor die functie. Bekerfinale toch in Knip DEN HAAG (ANP) - Na overleg met Fortuna S en Feyenoord heeft de KNVB besloten de be kerfinale toch zoals in eerste in stantie was vastgesteld in het Rotterdamse stadion De Kuip te laten spelen. Het duel tussen de twee clubs heeft plaats op woensdag 2 mei. Het aanvangs- tijdstip is 20.00 uur CHINO (DPA/SID) - Met twee uur vertraging is gisteren een begin gemaakt met de pre-Olympische schietwed strijden op de baan van Chi- no, zeventig kilometer ten oosten van Los Angeles. De 550 deelnemers uit vijftig landen moesten wachten. Er was geen munitie beschik baar voor de pistolen en ge weren. Een spoedtransport bracht de oplossing. De voor een bedrag van negen miljoen gulden nieuw ge bouwde schietbaan van Chi- no kreeg verder niets dan lof van de deelnemers. Horst Schreiber, de algemeen se cretaris van de Internatio nale schietfederatie:„De lof voor de baan komt uit alle delen van de wereld. Het is verbazingwekkend, wat de Amerikanen sinds septem ber uit de bodera hebben ge stampt." De Olympische schietbaan was de laatste accommoda tie, die door de organisatie in Los Angeles (LAOOC) werd aangewezen.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 13