LEIDSCH DAGBLAD Ramp in mist bij Leiderdorp kost zes levens Grote maat? Ouders in actie na plotselinge dood vier baby's Stroomprijs kan omlaag Henriëtte van Dongen wethouder in Leiden Voor 24.000 kinderen geen opvang Fasson beschuldigd van het storten van chemisch afval Drie doden, twee gewonden Wij zijner in gespecialiseerd! MASTCRSIZf WOENSDAG 11 APRIL 1984 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37369 Directeur: G. Koopman Hoofdredacteur: drs. J. W. E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R. 0. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 Afl Leiden Voor lel nrs w cototon (Van onze verslaggevers) LEIDERDORP - Zeker vijftien personen zijn vanoch tend om het leven gekomen bij botsingen in dichte mist. De ernstigste kettingbotsingen deden zich voor op de autosnelweg Amsterdam - Den Haag ter hoogte van Leiderdorp. Tientallen auto's klapten op elkaar en vlogen in brand. De ravage was zo groot dat het uren duurde voordat er een duidelijk overzicht bestond van het aantal slachtoffers. Vanmiddag deelde de rijkspoli tie mee dat zes automobilisten bij de ramp in Leider dorp de dood hebben gevonden. Er vielen dertien ge wonden. Onderzoek naar gif door lijkschouwing PAGINA 5 Twee Keulse monteurs bouwden de 'grootste fiets ter wereld'. Ruim 2 m. hoog, 4,4 m. lang en tuinslang als banden. (foto api Over fietsen gesprokenPAGINA'S 27,28 en 29. Korter werken bij grafici succesvol PAGINA 9 De eerste kettingsbotsing deed zich rond half negen voor op de rijbaan in de richting Amster dam ter hoogte van het Elisa- beth-ziekenhuis. Hoewel het zicht ter plaatse erg beperkt was werd met hoge snelheid gereden. Na de eerste aanrijding vlogen andere auto's bovenop de wrak stukken. Op diverse plaatsen ontstond brand. Automobilisten uit de te genovergestelde richting letten meer op de ravage dan op de ei gen weghelft zodat ook in de richting Rotterdam een ketting botsing ontstond. In korte tijd ontstonden otfer een afstand van ruim anderhalve kilometer een reeks grotere en kleinere aanrij dingen. Het merendeel had plaats tussen de afslag Leider dorp en de brug over de Oude Rijn. Leiden Maar ook op het 'Leidse gedeelte' van de weg tussen de Hoge Rijn dijk en de Europaweg was de chaos groot. In de files die zich daar vormden deden zich tien aanrijdingen voor waarbij soms twintig auto's tegelijk op elkaar botsten. Dat leidde tot een enor me verkeerschaos, die het ver keer in beide richtingen vastzet te van Rotterdam tot Hoofddorp. Op het Leidse deel vielen drie ge wonden. Rond het middaguur stonden op dit gedeelte van de weg nog dertig beschadigde au to's aan de kant. Tientallen ande ren betrokkenen hadden inmid dels hun weg kunnen vervolgen. Volgens de politie is het maar ge deeltelijk gelukt om de grote ver keersstroom via de Leidse we gen om te leiden. Direct na de melding van de eerste kettingbotsing werd 'groot alarm geslagen. Politie, eerste hulp en brandweer uit de omliggende plaatsen begaven zich direct naar de plaats van de ramp. De ravage was zo groot dat de rijks weg onmiddellijk in beide rich tingen werd afgesloten. Bedrij ven uit de regio die beschikken over takels werd verzocht naar de plaats van de ramp te gaan. Om elf uur vanochtend was men nog druk bezig slachtoffers te be vrijden en te identificeren. Vol gens een voorlopige telling wa ren bij de aanrijdingen op de rijksweg een zeventigtal auto's betrokken. Vijf automobilisten, van wie de identiteit pas in de loop van de middag zou worden bekend ge maakt, overleden ter plaatse. Een zesde stierf korte tijd tijd la ter in een ziekenhuis. Burge meester M.A. van der Have van Leiderdorp zei overwogen te hebben een zogenaamde ramp- verklaring af te leggen. Dat bete kent dat men van diverse kanten groot materieel laat komen om slachtoffers eerste hulp te verle- De Leiderdorpse burgemeester heeft daarvan afgezien omdat door de chaos en de dichte mist het grote materieel toch niet bij de verongelukte auto's had kun nen komen. Een helikopter van de dienst luchtvaart van de Rijkspolitie heeft vanuit de lucht foto's van het kettingsbotsingen bij Leiderdorp gemaakt om later mogelijk de toedracht te kunnen reconstrueren. Kettingbotsingen Elders in ons land deden zich ook tientallen aanrijdingen voor. De verkeerscentrale in Driebergen kreeg meldingen binnen van ze ven kettingsbotsingen waarbij in totaal meer dan honderd auto's waren betrokken. Een ketting botsing op de A 20 bij Moor drecht heeft aan zeker drie men sen het leven gekost. Het aantal slachtoffers kan nog oplopen tot zes omdat een wrak van een per sonenauto nog onder een vracht wagen ligt. In dat wrak zouden zich drie personen bevinden. Een scholier uit Lunteren kwam vanochtend om het leven toen de auto waarin hij zat, werd aange reden door een Belgische vracht wagencombinatie. Ook in Raalte en Nieuw Millingen kwamen twee personen bij een verkeers ongeluk in dichte mist om het le- In het Alphense verkeer vielen vanmorgen drie gewonden.Als gevolg van werkzaamheden aan het kruispunt Gouwsluis ont stonden files. Die werden door automobilisten te laat opge merkt, waarop een tiental botsin gen volgde. Op de provinciale weg 7 Alphen - Leimuiden deden zich ook tal van kop-staart-botsingen voor. Daarbij vielen twee gewonden. Een gewonde zwangere vrouw werd met spoed naar het zieken huis Rijnoord overgebracht. Dubbele winst energiebedrijf (Van één onzer verslaggevers) LEIDEN -.Het Energiebedrijf Rijn land (EBR) heeft in 1983 twee maal zoveel winst gemaakt als werd verwacht. In totaal werd 12,2 miljoen gulden overgehou den. Als gevolg van de onver wachte winst gaan de elektrici teitstarieven opnieuw omlaag. Dat bleek gistermiddag bij de presentatie van de voorlopige jaarcijfers over 1983. De eenmalige verlaging van de elektriciteitstarieven per 1 janua ri met 0,4 cent per kilowattuur wordt blijvend. Bovendien gaat het college van beheer van het EBR zich op korte termijn bera den over een verdere verlaging van de stroomprijs. Per 1 juni zou de prijs per kwh nog "met enkele tienden van een cent om laag kunnen", is de verwachting van het college van beheer. De hoogte van de verlaging is nog niet bekend, omdat daarover nog overleg moet worden gevoerd. De forse toename van de winst is vooral het gevolg van enkele in cidentele meevallers. (zie verder pagina Leiden) De brandweer blust de branden die zijn ontstaan tijdens de massale kettingbotsingen op de rijksweg nabij Leiderdorp. De verkeersramp in de mist kostte aan zeker zés mensen het leven. Op diverse plaatsen vlogen de auto's op elkaar. (foto Hoivmsti PRIJS-RECORDS AUTO-EQUALIZER ALARM 5 Frequentie-gebieden^ LED-indicator. Fader.^ Vermogen: 2x25W. Met auto-alarm! Ongerustheid in Beieren Vrij koud Perioden met zon en mogelijk een bui. Minimumtemperatuur omstreeks twee, mlddagtemperatuur ongeveer acht graden. Matige, aan de kust vrij krachtige westenwind. 12 april - Zon op: 06.50, onder: 20.33. Maan op: 15.52, onder: 06.03. Waterstanden Katwijk: hoogwater 01.01 en 13.36, iaagwater 08.50 en LEIDEN - De fractie van de Partij van de Arbeid heeft gisteravond unaniem besloten Henriëtte van Dongen voor te dragen als opvol ger van wethouder Waal in het college van burgemeester en wethouders in Leiden. Als Van Dongen door de gemeenteraad wordt gekozen zal het college tot een herschikking van portefeuil les komen, zodanig dat Van Don gen de portefeuille van wethou der Peters (onderwijs en emanci patie) overneemt en Peters de portefeuille van de vertrekkende wethouder Waal (ruimtelijke or dening en verkeer) onder beheer krijgt. Henriette van Dongen is 34 jaar oud en van beroep vormingsleid ster. Zij werd geboren in Waal wijk en woont sinds 1975 in Lei den. Na enkele jaren een functie in het afdelingsbestuur van de PvdA te hebben vervuld, kwam lij in 1978 in de Leidse gemeen teraad waar zij zich in vooral heeft beziggehouden met onder wijs, samenlevingsopbouw en emancipatiezaken. Van Dongen is daarnaast actief in de landelij ke Rooie Vrouwenraad en in het bestuur van het vrouwenvor mingscentrum De Bom. De wet houderskandidaat volgt thans een tweejarige cursus 'Vrouw en beleid over een andere manier van politiek voeren dan gebrui kelijk'. Henriëtte van Dongen bleek gister avond de enige kandidaat voor de ontstane vacature in het colle ge. PvdA-fractievoorzitter Ma- rietje van der Molen, veelvuldig genoemd als wethouderskandi daat, heeft haar fractie meege deeld voorkeur te hebben voor de combinatie fractievoorzitter- moeder boven het aanvaarden van het wethouderschap. BONN (GPD) - Na de plot selinge en onverklaarbare dood van vier baby's in de omgeving van de stad Hof in Beieren, vormen steeds meer ongeruste ouders van kleine kinderen actie groepen. Zij eisen een diepgaand onderzoek naar een mogelijk verband tus sen luchtverontreiniging en ziek ten bij kinderen en volwassenen. Vorig jaar werden in de omge ving van Hof in het noordoosten van Beieren geen plotselinge sterftegevallen van kinderen vastgesteld. Nu zijn er tussen 15 januari en 26 februari vier zuige lingen gestorven, waarbij als doodsoorzaak 'bronchiolitis' werd aangegeven. Op 20 februari van dit jaar consta teerden de moeders van een zo genaamde borstvoedingsgroep in Hof, dat al hun baby's het weekeinde tevoren ziek waren geweest. De zondag daarvoor was in Hof de hoogste concentra tie van zwaveldioxide in de lucht gemeten, namelijk 1,45 milli gram per kubieke meter. In het dal van de rivier Saaie was ken nelijk buitengewoon veel smeri ge lucht blijven hangen, die, naar wordt verpioed, voor het groot ste deel afkomstig is van de na bijgelegen industriegebieden in de DDR en Tsjechoslowakije. Er bestaat het ernstige vermoeden dat niet alleen de bossen door de zogenaamde zure regen worden bedreigd, maar ook mensen. In gebieden als het noordoosten van Beieren, maar ook het Roer gebied, is vastgesteld dat ziekten aan de ademhalingsorganen in hevigheid en aantal zijn toegeno men. Een kinderarts in het Roer gebied had al geconstateerd dat veel van zijn patiëntjes in tegen stelling tot kinderen elders aan pseudo-kroep lijden. Tot nu toe is een samenhang met luchtver vuiling echter niet bewezen. Het lijkje van een van de gestorven baby's in Hof is onderzocht, maar er kon niets worden vastge steld. Het resultaat van een che misch onderzoek door het ge rechtelijk laboratorium in Erlan gen is echter nog niet bekend Volgens het federale bureau voor de statistiek zijn er in 1979 605 kinderen door totaal onbekende oorzaak dood gegaan, in 1980 wa ren dat er 669 en in 1981 784. 6t/m15 april Dagelijks van 10-17 uur en 19-22 uur. Zaterdag en zondag 10-17 uur. Amsterdam RAI Trein-Toegang-biljetten bij NS-stations DEN HAAG (ANP) - Er is een 'harde kern' van ongeveer 14.000 ouders met 24.000 kin deren die geen kinderopvang hebben kunnen vinden, ter wijl ze dat wel wilden of no dig hadden. Het gaat daarbij vooral om hele- en halve-dag- opvang. Om aan deze behoef te te voldoen, moeten er zo'n 600 kinderdagverblijven bij komen. Dat kost ongeveer 160 miljoen gulden. Dit schrijft de Interdeparte- mentrale Werkgroep Kinde ropvang in haar rapport 'Meer kinderopvang: het be lang van ouders en kinderen' dat minister Brinkman (WVC) mede namens zijn col lega's van binnenlandse za ken, onderwijs en weten schappen en van emancipa tiezaken naar de Tweede Ka mer heeft gestuurd. Hij heeft de Kamer laten weten dat de regering over deze zaak pas een standpunt zal formuleren als de desbetreffende advies raden zijn gehoord. De werkgroep doet voorstellen om de kloof tussen vraag en aanbod van voorzieningen voor kinderopvang te ver kleinen. Ze oppert onder meer: in kinderopvangcentra laten werken met behoud van uitkering, inschakelen van vrijwilligers, meer op vangcentra, langer ouder schapsverlof, hogere bijdra gen van ouders, maatregelen in de belastingsfeer en het opnemen van kinderopvang in de arbeidsvoorwaarden. De werkgroep is er in meerder heid voorstander van dat er een wet op de kinderopvang komt met een speciaal voor dat doel verstrekte uitkering aan gemeenten en eventueel provincies. Het ministerie van binnenlandse zaken daarentegen voelt meer voor het financieren van de kinde ropvang uit het Gemeente fonds. (Van één onzer verslaggevers) LEIDEN - Enkele duizenden vaten chemisch afval van het Leidse be drijf Fasson zijn illegaal gestort in het Gelderse Lunteren. In de bo dem van een zandafgraving zijn lekkende en zelfs al leeggelopen va ten aangetroffen waarin tolueen, aceton en rijmresten zit. Een woord voerder van de provincie Gelderland zei dat het afval afkomstig is van een Leids bedrijf dat zclfkleefprodukten maakt. Desgevraagd vertelde een provinciale woordvoerder grond het middaguur dat het om Fasson Nederland bv ging, gevestigd aan de Lammenschansweg. De directie van Fasson erkent dat er chemisch afval als tolueen, aceton en rijmresten wordt afgevoerd. Maar verder commentaar werd van ochtend geweigerd. rl LranrlLA1Y1 De bodemverontreiniging in het Gelderse Lunteren is zo ernstig dat op U.UUI Ui cUlLLUUIII korte termijn met verwijdering van de vaten moet worden begonnen. (zie verder pagina 5) ARNHEM (ANP/GPD) - Bij een grote brand in de 'Lexibar' in de Arnhemse binnenstad zijn van ochtend zeker drie doden en twee zwaar gewonden gevallen. De brand brak omstreeks half twaalf uit doordat volgens een ooggetuige een jongeman een brandbom naar binnen gooide Het pand, dat is gevestigd aan de Wielakkerstraat pal achter de Bijenkorf, brandde in korte tijd geheel uit. Voor zover bekend waren er vijf bezoekers in de bar aanwezig. Twee van hen moesten onmid dellijk worden overgebracht naar het ziekenhuis. Drie ande ren werden omstreeks half een nog vermist. Een al geruime tijd bestaande vete tussen de barei- genaar en enkele Arnhemmers zou volgens ingewijden de aan leiding kunnen zijn voor de aan- MANNENMODE HM DAMESMODE T/M MAAT 70 T/M MAAT 60 MANNENMOOE «^1*— MANNENMODE IN GROTE MATEN in grote maten Taatedam 6-8-12 - Badcentrum - Katwijk aan Zee Telefoon 01718-14072

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 1