Historisch programma zeer de moeite waard 'La Traviata groeit naar vocaal festijn 'Djazzex' kwalitatief nog zeer wisselvallig 'Bremer Frei heit': een kaal drama Nederlands Dans Theater bestaat 25 jaar Grappig sprookje met inhoud Bij Nederlandse Operastichting Leids Cabaretfestival: geen bijzonder niveau MAANDAG 9 APRIL 1984 Radio - tv - kunst PAGINA Jubileumprogramma van het Neder lands Dans Theater met 'Squares' (Hans van Manen/Erik Satie), 'Hi- Kyo' (Jaap Flier/Kazuo Fukushi- ma), 'Septet' (Benjamin Harkarvy/ Camille Saint-Saëns) en 'De Ana tomische les' (Glen Tetley/Marcel Landowsky). Gezien op 6 april in het Circustheater in Schevenin- gen. Aldaar ook op 27 en 28 april. Voorts 24 april in de schouwburg van Rotterdam en 29 en 30 mei in de Stadsschouwburg van Amster dam. SCHEVENINGEN - Het Neder lands Dans Theater heeft zich zelden intensief met zijn eigen verleden beziggehouden. An ders dan het Nationale Ballet, dat naast het tonen van nieuw werk van de drie huischoroe- grafen ook een conserverende functie heeft en geregeld klas sieken uit het balletrepertoire op het programma neemt, be paalt het NDT zich bij het he den. Een heden dat sterk wordt bepaald door artistiek leider Jiri Kylian, die in een hoog tempo balletten voor de groep maakt en gastchoreogra- fen uitnodigt, van wie het werk vaak sterk aan zijn dansstijl is verwant. Het NDT ontstond 25 jaar gele den als een afsplitsing van het Nederlands Ballet van Sonia Gaskell. Bij haar gezelschap zat indertijd het puikje van de Nederlandse dansers. Als ge volg van toenemende ergernis over haar eigenzinnige en cha otische werkwijze besloot het overgrote deel van Gaskells' dansers de sprong in het diepe te wagen en een eigen gezel schap te beginnen. Dat was in 1959. Twee jaar later werd het Haagse Nederlands Ballet om gevormd tot het in Amsterdam gevestigde Nationale Ballet. Ter gelegenheid van dat zilveren jubileum heeft het NDT ballet ten ingestudeerd van choreo grafen, die hun stempel zetten op de eerste levenshelft van het gezelschap. Ieder van hen is ook artistiek leider van het gezelschap geweest. De Ameri kaan Benjamin Harkarvy, af komstig van de groep van So nia Gaskell, was dat van 1959 tot 1962. Vanaf 1961 deelde hij het leiderschap met Hans van Manen, die tot 1970 aan het NDT was verbonden. De ook uit Amerika afkomstige Glen Tetley was samen met Van Ma nen artistiek leider van 1962 tot 1970. Ze werden opgevolgd door de Nederlandse topsolist Jaap Flier, die het NDT een meer vernieuwende koers wil de laten varen. Na heftige con flicten met de zakelijke leiding vertrok Flier in 1973 naar Au stralië. Hij is nu studieleider aan de Theaterschool in Am- 'La Traviata" door de Nederlandse Operastichting. Dirigent: Hans Vonk. Hoofdrollen: Roberta Ale xander, Neil Rosenshein, John Brècheler. Gezien in de Stads schouwburg op 6 april. Overige voorstellingen in Amsterdam op 11, 15, 24 april. 1. 20. 21 mei en in Scheveningen op 5 en 8 mei. AMSTERDAM - Het is lang ge leden dat de Nederlandse Ope rastichting in een opera van Verdi zoveel vocaal talent heeft bijeengebracht, dat zelfs een nog niet helemaal geslaag de première al iets bijzonders wordt. Roberta Alexander, die in haar voordracht soms deed denken aan een jonge Anna Moffo, had in de eerste akte duidelijk nog problemen met de economische verdeling van haar krachten. Zij ging daarom uiterst behoedzaam te werk, maar moest desondanks nog alle zeilen bijzetten voor de grote scène aan het slot. Daarna volgde echter een snelle groei naar een schitterend ge zongen 'Amami Alfredo' en een ook nu al ontroerende sterfscène. Nog een paar voor stellingen en Roberta Alexan der kan over de gehele linie uitgegroeid zijn tot een Violet- ta die het publiek zich lang zal blijven herinneren. Haar Altredo was de Amerikaan se tenor Neil Rosenshein, die zich in de eerste akte en aan het slot van zijn aria nog wat kelig en zonder veel vocale souplesse voordeed. Ook bij hem zette daarna een stijgende sterdam. Zijn plaats werd in 1975 door de van het ballet van Stuttgart afkomstige Tsjech Kylian ingenomen. De vier voor het jubileum in ge studeerde balletten zijn in het afgelopen decennium niet meer uitgevoerd. 'Squares' (1969) van Hans van Manen toont hoe deze choreograaf door de jaren heen zijn bewe gingstaal is trouw gebleven. Het werk is nog nauwelijks door de tand des tijds aange tast, doet zelfs nog 'modern' aan. Het ballet wordt in sterk mate bepaald door het toneel beeld: een rechthoekige verho ging met daarboven vier bal ken, waarin tl-licht. Op en om de verhoging wordt door tien dansers een kaleidoscopische dans uitgevoerd: een trage ka- dans van symmetrische patro nen. Later wordt de rechthoek aan één zijde opgetild, twee dansers schuiven er langs naar beneden. Het tempo wordt dan levendiger, maar de ingetogen heid blijft. Het einde is een groepscompositie in black- light. 'Squares' heeft een ritue le inslag, die door de uitvoe ring van jonge dansers van het NDT nog wordt versterkt. Het heeft de geniale eenvoud, die kenmerkend is voor veel van het werk van Van Manen. 'Hi-Kyo' (1971) is vooral interes sant, )mdat balletten van Flier nooit meer worden opgevoerd. Het decor is een woud van grijs-groene touwen. Twee dansers, een man en een vrouw, trekken zich eerst voort aan horizontaal over het po dium gespannen draden. Dan begeven ze zich tussen de tou wen, als kwade gedachten in een hersenpan. De touwen ge ven mee, accentueren de vaart en richting van de lichamen. De touwen helpen ook de zwaartekracht te bestrijden, de dansers klimmen er soms in of slingeren er aan. De Japanse muziek versterkt de gespan nen, geheimzinnige sfeer. 'Septet' (1959) van Harkarvy blijkt 25 jaar na dato erg tijdge bonden. Het is een galant en vloeiend ballet, waarbij nog veel gebruik wordt gemaakt van klassieke techniek. De vrouwen dansen op spitzen, wat voor het NDT zeer onge woon is. Soms zijn aanzetten te herkennen voor de later door Kylian ontwikkelde bewe gingstaal, maar Harkarvy voegt veel minder aan de klas sieke grondslagen toe, waar door Squares een tamme in druk maakt. De interpretatie van dit veeleisende ballet was uit de kunst. lijn in en in zijn volgende scè nes met Violetta ontplooide hij een stralende lyrische tenor met een slank timbre en een elegante frasering. Wat een ge not om bovendien weer eens een tenor op het toneel te zien die er ook nog als een jonge minnaar uitziet! De Nederlandse bariton John Bröcheler had in zijn spel soms moeite om een oudere heer waar te maken, maar zijn voca le kwaliteiten staan buiten kijf en in het grote duet in de twee de akte ontplooide hij de Fijn zinnigheid van de ervaren lie- derenzanger. Dat zijn stem in de hogere regionen niet de kern heeft die bij het Italiaanse repertoire past, werd in dit ka der van ondergeschikt belang. Dit vocale niveau werd door Hans Vonk nog niet op alle punten beantwoord. Met name in de eerste akte schortte het aan contact tussen het koor en het Amsterdams Philharmo- nisch Orkest, maar ook later zou een grotere soepelheid de voorstelling ten goede geko men zijn. In zijn afkappen van elk applaus toonde Vonk zich trouwens wel erg stringent. Waarom mag enthousiasme niet getoond worden als de- muziek daar wel op berekend De ietwat overdadige, tien jaar oude enscenering van Tito Ca- pobianco was door Jan Bouws enigszins afgezwakt, maar dat heeft nog niet geleid tot een Pathos 'De anatomische les' (1964) van Tetley is vooral een historisch curiosum. Het gelijknamige schilderij van Rembrandt wordt er in tot leven gebracht. Tetley laat zien hoe zwartgejas- te chirurgijnen hun slachtoffer in triomf met zich mee voeren, zich verkneukelend over het op handen zijnde ontleedkar- wei. Een tafereel dat doet den ken aan de kruisiging van Christus. Zij verbeelden de kil le logica, voor wie het indivi duele zonder waarde is. Dan springt de man van de snijtafel en we zien hoe zijn leven aan hem voorbij trekt: hij speelt met kameraadjes en neemt roerend afscheid van moeder en vrouw. Die scènes hebben, mede door de sterke uitvoe ring van Gerald Tibbs, Karen Djazzex met premières van 'Vectors' (Sir! Sit Nam/Weather Report), 'Journey into light' (Siri Sit Nam/ Miles Davis, Donna Hathaway) en het project 'Live Muziek' (Glenn v.d. Hoff, Wolly Morriën, Dagmar Hoorn en Marjory Helstone/Lex Hakker). Reprise van 'Switching- ...gears' (Alvin McDuffie/Herbie Hancock). Gezien op 7 april in het Congresgebouw, Den Haag. DEN HAAG - Djazzex is met veel energie en verve bezig zich een plaats te verwerven als eerste professionele jazz- dans-groep in ons land. Het pu bliek is er klaar voor, dat blijkt uit de enthousiaste reacties. Of de groep dat ook is, blijft nog de vraag. In elk van de drie programma's, die Djazzex tot nu toe heeft gebracht, worden sterke choreografieën afgewis seld met regelrechte missers. Ook de kwaliteit van de uitvoe ring loopt per dans sterk uit een. De beperkte financiële armslag is daarvoor een ge deeltelijke verontschuldiging. Voor de missers zorgde dit keer de \xit de Verenigde Staten af komstige choreograaf Siri Sit Nam. Hij maakte voor Djazzex twee werkstukken. 'Vectors', de eerste daarvan, bevat nog een aantal leuke momenten. De bewegingsstijl is geva rieerd, van plechtstatige pas sen tot speelse oerdans. De uit voering was slordig en onge lijk. Dat met name de manne lijke dansers wel degelijk over kwaliteiten beschikken, bewe- verder uitdiepen van de karak ters. Het onbeholpen aanbieden van bloemen door suppoosten tij dens een ovationeel applaus le verde aan het slot enkele ge nante momenten op. De ma nier waarop Roberta Alexan der (na haar mannelijke colle ga's) een half verlept bosje in haar handen gedrukt kreeg, was zelfs ronduit stijlloos. PAUL KORENHOF. 'Bremer Freiheit' van Rainer Werner Fassbinder, door stichting Kunst/ Werk met Huib Broos, Cor van Rijn, Cocki Boonstra, Ad Fernhout en Bartho Braat. Gezien op 7 april in het LAK-theater. LEIDEN - Op het toneel zit een man. Met zijn rug naar het bin nenstromende publiek ge keerd. Een gleufhoed, een lan ge leren jas en sigaretterook die langs een spotlicht omhoog klimt. Op de rugleuning van zijn stoel staat de naam R.W. Fassbinder. Het toneelstuk be gint, de man staat op, trekt zijn jas uit, toont een nachtjapon en speelt de hoofdrol van Gee- sche Gottfried in 'Bremer Frei heit'. Zo eert de stichting Kunst/Werk een Duitser (overleden in '82) die vooral bekend werd als filmer maar vooral in de perio de daarvoor op het toneel furo re maakte met zijn Anti-Thea- Tims en Joke Zijlstra, een ex pressionisme dat de tijd heeft doorstaan. Dat geldt niet voor de rest van het stuk; de grote gebaren van de chirurgijnen in hun historische uitdossing hebben een pathos dat een zwaar overtrokken indruk zen ze echter in de solo's. Een echte aanfluiting is 'Journey into light', dat volgens het pro grammablad de levensvisie van Sit Nam weergeeft. We zien een in het wit geklede Godheid op zijn troon. Daar omheen krioelt het gepeupel, dat zuipt, vreet, verkracht, ver vuilt en ruziet. Tot de Witte zich verheft om de stervelin gen te beroeren. Bij toverslag heerst dan harmonie. Niet al leen het verhaaltje, maar ook de theatrale uitwerking ervan in beweging is van een grote ter. 'Bremer Freiheit', dat Fass binder schreef op verzoek van het Bremer Theater, dateert dan ook al van 1971. Het gaat daarin dus om Geesche Gottfried, een vrouw die in de vorige eeuw ruim dertig fami lieleden en kennissen met gif om het leven bracht. Zeg maar de Goeie Mie van Bremen. Fassbinder legt in zijn stuk de nadruk op de innerlijke roerse len van de vrouw. Haar hunke ring naar liefde, gelijkwaardig heid en seksuele vrijheid. Een emancipatiestrijd dat in zijn films eveneens een vaak terug kerend thema is. Van 'Effi Briest' tot 'Die Sehnsucht der Veronika Voss'. Ook daarom waarschijnlijk maakt Huib Broos er een soort dubbelrol van: als Fassbinder speelt hij Geesche. Stichting Kunst/Werk heeft van 'Bremer Freiheit' een kaal, sta- maakt. Het NDT had met een andere keuze uit met name het werk van Tetley meer recht kunnen doen aan diens vernieuwende invloed op de danskunst. Toch is het programma als geheel ze ker de moeite waard. Het is een klefheid. Het is alsof je per abuis bij een wel zeer enge en naieve sekte verzeild bent ge raakt. Djazzex had er goed aan gedaan zichzelf en het publiek dit platvloerse ritueel te bespa- Het 'Live muziek'-project, dat na de pauze werd opgevoerd, maakt duidelijk dat de groep er goed aan zou doen meer op de eigen choreografische kwa liteiten te vertrouwen. Het geeft een vrolijk overzicht van stijlen in de jazz, zoals die door de jaren heen zijn ontwikkeld. tisch drama gemaakt. In korte scènes wordt Geesche geïntro duceerd als'het slachtoffer van een tirannieke, drankzuchtige echtgenoot. Een kopje koffie met gif lost alles op en bevrijd van Johann probeert ze zich te ontwikkelen tot een zelfstandi ge vrouw. Ze zoekt als zodanig het geluk bij Michael Gott fried. Aanvankelijk een begrip vol type, maar later toont ook hij zijn zwarte kanten. Geesche weet inmiddels echter hoe je dat soort dingen aanpakt en geeft Michael bij de huwelijks voltrekking een kopje koffie. Zij laat zich niet langer onder drukken. Broos maakt van Geesche ie mand die niet om medelijden maar om begrip vraagt. Ze is een sterke persoonlijkheid, niet bepaald het willoos slacht offer van masculien geweld. Broos doet nauwelijks pogin- verademing om de groep aan het werk te zien in dansen die een beroep doen op andere fa cetten van hun talent, dan die welke in het Kylian-repertoire worden aangesproken. ARIEJAN KORTEWEG Op 'live' gespeelde muziek van Lex Hakker wordt een losjes met elkaar verbonden keten van dansen uitgevoerd, waar bij de nadruk vooral op de show ligt. De choreografieën zyn vaak ko misch. al blijven ze erg aan de buitenkant. Van de emotionele mogelijkheden van jazzdans wordt weinig getoond. Ook theatraal is het niet altijd even handig aangepakt. Soms val len er nodeloos gaten tussen de dansen en de belichting is voortdurend te donker. De uit voering is echter aanstekelijk en soepel; de dansers voelen zich hier veel meer op hun ge mak dan in de van gastchoreo- grafen afkomstige werken. Djazzex zou er goed aan doen zich voor de volgende produk- tie wat meer rust te gunnen. Wil je een ondergeschoven kindje als jazzdans tot volle wasdom laten komen, dan is uiterste zorg geboden. ARIEJAN KORTEWEG Leids Cabaretfestival, derde voorronde, met de groepen 4/4 Maat, Fagade en De Meester M B/V. Gezien in De Waag op 7 april. LEIDEN Geen Leidse finalis ten bij het zesde Leidse Caba retfestival op 19 mei in de Leidse Schouwburg. Na afloop van de derde voorronde bleek, dat uit de eerste voorronde nie mand tot de finale was toegela ten, maar dat de tweede voor ronde Viola Kaaps uit Rotter dam als kandidate had opgele verd. Bij haar voegden zich zaterdag avond de groepen 4/4 Maat uit Amsterdam en De Meester M B/V uit Utrecht, die in een na drukkelijk als eenstemmig ge presenteerd juryrapport als overwinnaars in de laatste ron de uit de bus kwamen. Hoewel deze uitspraak van de ju ry dit keer minder reacties op riep dan bij een vorige gelegen heid, zijn enige kanttekenin gen toch wel mogelijk, en de eerste is dat het niveau over de gehele linie kennelijk niet uit zonderlijk is geweest. Noch 4/4 Maat noch De Meester M B/V presenteerde zich in De Waag als een ensemble met veel ori ginaliteit en zeggingskracht terwjjl de elementen 'nieuw', 'geëngageerd' en 'maatschap pijkritisch' (doelstelling van het Leids Cabaretfestival) nau welijks bespeurbaar waren. De gen iets vrouwelijks in de rol te leggen en dat werkt bij alle tra- vestierollen van de laatste tijd heel verfrissend. Hij draagt het stuk dan ook, kleurt het zwart witte 'Bremer Freiheit' in. Althans voor de pauze, daarna is het een haast pijnlijk gebeu ren. Ging er eerst nog het nodi ge vooraf aan de gifmoorden, na de pauze krijgt iedereen die Geesche ook maar een tikkel tje dwars zit iets toegediend. Als een soort Rita Corita sleept Broos z'n kopjes koffie af en aan. Alle verhoudingen zijn zoek en 'Bremer Freiheit' ver wordt van een intrigerend dra ma tot een op hol geslagen paard. In nog geen half uur is alles afge lopen: Geesche loopt tegen de lamp en Broos kruipt weer in de kleren van Fassbinder. Of zijn het dan soms de kleren van de keizer? BART JUNGMANN 'De slimme ezel' 'De slimme ezel'. Kindervoorstelling door LAK drama in de regie van Jutta Jensen en Eva Pieper. Ge zien op 8 april in het LAK. Aldaar ook nog op zondagmiddag a.s. (15 april) te zien. LEIDEN - Om voor kinderen in de leeftijdsgroep van 4-8 jaar een geschikt theatergegeven te vinden, is geen gemakkelijke opgave. Als het verhaaltje dan ook nog een zekere inhoud moet hebben, wordt de keuze weer eens veel kleiner. Bij deze LAK-produktie valt dan ook het meest op, dat men er in ge slaagd is om een grappig sprookjesverhaal mèt inhoud te vinden. De werktekst hier voor is afkomstig van het Tür- kisches Ensemble' van de 'Schaubühne Berlin'. Jutta Jensen heeft voor de verta ling gezorgd, en samen met Eva Pieper heeft zij deze LAK- produktie intensief begeleid. Zo vertelde Jutta Jensen na af loop, dat zij inclusief de spel en bewegingstraining vier maanden aan deze voorstelling hebben gewerkt. Het resultaat is er dan ook naar. De kinderen krijgen een alleraardigst kijk spel voorgeschoteld, waarin de mensen zich van hun domheid bevrijden en weer tot inzicht komen. Een tot koning ge kroonde ezel (Betty Glas) draagt zijn volk (Janny en Si- mone Bijl, Mira Jantzen en Co- rine Vis) op om zich als ezels te gaan gedragen; zo moeten zij ezelsoren dragen en wordt er op school alleen nog maar ïa- ib-ic geleerd. Als dat op den duur te dol wordt, wijst de houthakker (Sylvia Augus- teyns) het volk op hun dom heid. Desiree van Keulen vertelt deze fabel in Oosterse sfeer, die daarbij door Annejifke Mulder, Hanny van Os en Caroline Wehrman (onder meer met dans en poppenspel) wordt geassisteerd. Het gesproken woord wordt dus voortdurend met allerlei beelden en hande lingen ondersteund. Terecht krijgt het visuele aspect de prioriteit; alleen zou men af en toe (het komt maar een paar keer voor) nog iets scherper op de verstaanbaarheid moeten letten. WIJN AND ZEILSTRA. leden van 4/4 Maat betraden soms wel heel bekende paden, maar kwamen tot een even wichtige opbouw met gepro nonceerde muzikale soli van Ad Huysmans. Het totaal liet echter een fletse indruk achter en dat kan zowel aan de weinig inventieve teksten als aan de vlakke presentatie worden toe geschreven. Het programma van De Meester M B/V leverde een ander uiter ste op: veel beweging, veel vaart, kleurig en afwisselend. Overduidelijk bleek echter dat de groep uit onderwijskringen afkomstig was en dat alle trucs van stal waren gehaald waar mee een zaal vol leerlingen 'ge pakt' kunnen worden. Volwas senen hebben echter minder behoefte aan de meester in een korte broek of een clownesk becommentariëren van de tek sten van anderen. De vlotte en uitstekend verzorg de presentatie deed daaraan weinig af en mag evenmin als compensatie beschouwd wor den voor een kluchtduel van twee ridders met rubber zwaarden, stokpaardjes en kreupelrijmen. Voor de pro gressieve (onderwijs)noot kon het publiek terecht bij een lied je over een zielig meisje dat op school vermorzeld wordt in de molen van de prestatiedrang met de (herhaalde) slotregel 'wie is dommer dan de juf?'. Het duo Facade, dat bij de jury uit de boot viel, gooide het over een andere boeg en koos voor conventioneel cabaret waarin de teksten centraal stonden. Die teksten bleken tijdens de eerste helft van het optreden ook opvallend sterk en werden met veel flair de zaal in gegooid door een Jan Pieterse, die in meerdere op zichten deed denken aan de jonge Rinus Ferdinandusse in zijn cabaretperiode. Marianne de Vink toonde zich daarbij een uitstekend pianiste met goede ideeën en een mar kante voordracht, terwijl het programma door de jury te recht werd geprezen om de po ging de diverse onderdelen te verbinden. In 'De Gids' en 'Ka- techese' kwam echter een plot selinge inzinking aan het licht, die geaccentueerd werd door een samenspel dat zeker voor kritiek vatbaar is. De aanwezigheid van talent was by Fagade echter onmisken baar en die indruk kreeg ik minder tijdens het optreden van de beide ensembles die wèl tot de finale werden toege laten. PAUL KORENHOF Roberta Alexander en John Bröcheler in 'La Traviata'. 'foto JaapP Scène uit 'Vectors' van Siri Sit Nam. (foto Ton wiuiersi.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 9