Grensgevechten China-Vietnam Franse communistische vakbond in isolement Luchtaanval Israël op Libanon Tsjernenko:Reagan blokkeert dialoog Peking steunt Rode Kmer t W fö' &M 'Afghanen vechten voor identiteit' LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD MAANDAG 9 APRIL 1984 PEKING/HANOI (AFP/Rtr) - Chinese troepen hebben de afgelopen dagen met zware artillerie Vietnamese stellingen aan de gezamenlijke grens beschoten en daarbij ver scheidene Vietnamese soldaten gedood of gewond. Het ging om vergeldingsacties voor Vietnamese aanvallen op Chinese dorpen, zo meldde zaterdag het officiële nieuws agentschap Nieuw China in Peking. Er zouden aan Vietnamese zijde 23 soldaten zijn gedood. Buitenland DEN HAAG (GPD) - In een toe- spraak voor radio en televisie heeft de Surinaamse minister president Wim Udenhout zater dagavond protest aangetekend tegen de onmiddellijke invrij heidstelling van de zestien Ne derlanders van Surinaamse af komst die ruim twee weken gele den in Frans-Guyana werden gearresteerd om vervolgens via Curacao naar Nederland terug te keren. De Nederlandse justitio- door Ruud de Wit Veel Vietnamese militaire installa ties werden vernietigd bij artille rieduels in de streken Yunnan en Guangchi, aldus Nieuw China. Buitenlandse militaire deskundi gen in Peking menen dat China met de beschietingen tracht Vietnam af te leiden van het tra ditionele offensief in het huidige droge seizoen tegen het Cambod jaanse verzet. Het verzet be strijdt de regering Heng Samrin, Frank Church (59) overleden WASHINGTON (UPI/RTR) Frank Church, gedurende 24 jaar democratisch lid van de Ameri kaanse senaat, ex-kandidaat voor het presidentschap in 1976 en al vroeg tegenstander van de oorlog in Vietnam, is zaterdag op 59-jarige leeftijd in Bethesda in Maryland bij Washington aan kanker overleden. Church had in januari te horen ge kregen dat hh kanker van de al vleesklier had, waarvoor hij daarna een speciale behandeling onderging. De overleden oud-senator was een gerespecteerd man in de senaat, krachtig pleitbezorger van de vredesbeweging in de jaren zes tig en zeventig en drijfveer ach ter milieubescherming. Hij leid de een senaatsonderzoek in 1975- 76 naar misbruik van macht door de CIA en andere spionage-orga- nisaties. die in 1979 door Vietnam in het zadel werd geholpen. Een 'zeker aantal' infanterieregi- menten van het Chinese leger is vrijdag de Chinees/Vietnamese grens overgestoken. Dit heeft het Vietnamese ministerie van bui tenlandse zaken in Hanoi zater dag gemeld. Het bevestigde dat Chinese troepen bombardemen ten uitvoerden op zes Vietname se provincies aan de twaalfhon derd kilometer lange grens. De binnengedrongen Chinese troe pen werden teruggeslagen, aldus Hanoi, dat "onmiddellijke beëin diging van deze misdaden" eiste. Het waarschuwde China voor uitbreiding van de steun aan de "Rode Khmer van Pol Pot, die momenteel wordt gestraft door het leger en volk van Cambodja". China en Vietnam voerden in 1979 een korte, maar hevige grensoor- log, nadat Hanoi het pro-Chinese bewind van de Rode Khmer in Cambodja ten val had gebracht. nele autoriteiten besloten toen niet tot vervolging over te gaan omdat ze over onvoldoende be wijzen beschikten om hem onder arrest te stellen. Volgens Wim Udenhout stond de invrijheidstelling van de zestien in schrille tegenstelling tot een nota, gedateerd 2 december 1983, waarin de Nederlandse regering aan de Surinaamse had toege zegd: „het beginsel van niet-in- menging in eikaars aangelegen heden te respecteren" en had verklaard „zich bewust te zijn van haar uit internationaal recht Suriname laakt aanpak Nederland voortvloeiende verplichting geen activiteiten van individuen op haar grondgebied toe te staan die zijn gericht op de omverwer ping van het wettelijk gezag in Suriname". De premier van het eind januari van dit jaar gevormde Surinaam se crisiskabinet vroeg zich af of de recente houding van de Ne derlandse regering als een ant woord moest worden be schouwd „op het duidelijke ver langen van Suriname om tot op rechte, duurzame en wederzijds voordelige betrekkingen met Ne derland te geraken". Udenhout verwees hierbij naar re cente uitlatingen van de leider van de Surinaamse revolutie, lui tenant-kolonel Desi Bouterse en van hem zelf. Hij kondigde aan van de reactie van de Nederland regering op de protestnota te zul len laten afhangen welke stap pen Suriname zal nemen op de daarvoor geëigende internatio nale forums zoals de Veiligheids raad van de Verenigde Naties, de beweging van niet-gebonden landen, de OAS, de organisatie van Amerikaanse staten, en be vriende landen. Udenhout verklaarde tevens dat de Surinaamse regering aan de Franse regering een nota heeft overhandigd om nader te wor den ingelicht over de activiteiten van de zestien in Frans-Guyana gearresteerde Nederlanders. In de nota wordt een verzoek ge daan aan vrij hoge justitionele functionarissen, zoals Udenhout het noemt, uit Suriname toe stemming te verlenen een be zoek aan Frans-Guyana te mo gen brengen om daar met mede werking van bevoegde autoritei ten nadere feiten te verzamelen over de activiteiten van de indi viduen die tegen de nationale veiligheid van ons land zijn ge richt". Zaterdag is de Surinaamse ambas sadeur in Nederland, Henk Her- renberg, op zijn standplaats te ruggekeerd. Precies een week geleden werd Herrenberg door de Surinaamse regering terugge roepen voor nader overleg over de aan het licht gekomen voorbe reiding voor een couppoging in Suriname. Bij zijn aankomst op Schiphol weigerde Herrenberg de pers te woord te staan. Mondale wint in Wisconsin MADISON (AFP) - De voormalige vice-president Walter Mondale heeft zaterdag in de Amerikaan se staat Wisconsin, na telling van 91 procent van de stemmen, een overtuigende overwinning ge boekt op zijn tegenstanders in de strijd om de democratische no minatie voor de presidentsver kiezingen. Mondale kreeg 59 procent van de stemmen terwijl zijn belangrijk ste rivaal senator Garry Hart 31 procent verwierf. De zwarte do minee Jesse Jackson stelde te leur met slechts acht procent van de stemmen. Het betrof in Wisconsin geen echte voorverkiezing (primary) maar de kiesmannen werden aange wezen in vele kleine partijverga deringen (caucuses). In Wiscon sin worden slechts 78 kiesman nen aangewezen van de in totaal 1967 kiesmannen die een kandi daat nodig heeft om de democra tische presidentskandidaat te worden. MOSKOU (RtrJAFP/UPI) - Sow- jet-president en -partijleider Konstantin Tsjernenko heeft gis teren gezegd dat de Verenigde Staten opzettelijk elke kans op een hernieuwde dialoog hebben geblokkeerd door hun beleid in zake de kernwapens, chemische oorlogvoering en wapens in de ruimte. In een vraaggesprek waarvan de tekst vandaag in het partijblad Prawda verschijnt zei hij: "Zelfs indien men de soms vredelieven de retoriek van Washington hoort is het onmogelijk, hoe in tensief men dat ook probeert, daarachter enig teken te ontdek ken van bereidheid om die woor den door praktische daden te on dersteunen. Arrestatiegolf MÜNCHEN (DPA/UPI/AFP) - Lech Walesa heeft zaterdag ver klaard dat in Polen een golf van arrestaties aan de gang is. Die ar restatiegolf is een weerspiege ling van de activiteit van het ver boden vakverbond Solidariteit, zo zei Walesa in een vraagge sprek met de Beierse radio. Solidariteit is bezig zich van onder af te vernieuwen. Het vakver bond is in een nieuwe fase. Het streeft er naar de levensomstan- digehden van de mensen te ver beteren. „We willen meer brood en meer vrijheid". Walesa zei de Poolse regering te hebben voorgesteld te onderhan delen, zonder voorwaarden voor af. Het is helemaal niet toevallig dat de VS opzettelijk het proces van begrenzing en vermindering van de kernbewapening frustreerden en de besprekingen over strate- gische wapens en over de kern wapens in Europa torpedeerden- .Het Witte Huis heeft na de op merkingen van Tsjernenko in de Prawda gezegd dat nieuwe con cessie om Moskou te doen terug keren naar het ontwapenings- overleg uitgesloten zijn. Woord voerder Robert Sims zei: ons standpunt is duidelijk uiteenge zet in de rede die president Ro nald Reagan vrijdag hield. Deze zei toen dat als Washington nieu we concessies aanbood de Sow- jets daarmee beloond werden voor hun vertrek van de onder handelingstafel. Sims zei dat de Verenigde Staten aan de conferentietafel soepel zouden zijn, maar hij voegde er aan toe dat het nu .de beurt van Moskou was een nieuw aanbod te doen omdat de Verenigde Sta ten de laatste waren die aan de conferentietafel een nieuw voor stel deden voordat de besprekin gen werden afgebroken. Het Russische persbureau Tass stelt gisteren vast dat de militaire koers van Washington de „be ruchte" politiek van „de positie van kracht" blijft. Volgens Tass heeft Reagan geprobeerd zich voor te stellen als een voorvech ter van het voorkomen van een kernoorlog, maar de door hem bekrachtigde plannen en con cepties van het Pentagon gaan uit van het toebrengen van de „eerste slag" met kernwapens. Koppeling in de ruimte mislukt CAPE CANAVERAL (Rtr/ DPA) - Twee pogingen om de defecte kunstmaan „Solar Max" aan boord te halen van het Amerikaanse ruimteveer Challenger zijn gisteren mis lukt. Besloten werd dat van daag een nieuwe poging zal worden ondernomen. Een tijdstip is nog niet vastge steld. Nadat de Challenger de kunst maan op ongeveer 65 meter was genaderd, verliet astro naut George Nelson het ruimteveer met een door klei ne raketten voortgestuwde rugzak. Hij had tien minuten nodig om de afstand te over bruggen. Aangekomen bij de kunstmaan probeerde hij zich vast te maken aan de kunstmaan. Maar het koppe lingsmechanisme op zijn borst werkte niet naar beho ren, waarna hij probeerde een van de zonnepanelen van de satelliet vast te pakken. Dat mislukte echter ook. Het controlecentrum droeg hem vervolgens op nogmaals het koppelingsmechanisme te proberen. Maar Nelson kwam daar niet meer aan toe doordat de gasvoorraad voor de kleine raketten in zijn rug zak begon op te raken en hij moest terugkeren naar het ruimteveer. Daarna probeerde gezagvoer der Robert Crippen de kunst maan direct te „pakken" met de 15 meter lange mechanis me arm van de Challenger. Ook dat ging mis. Waarna be sloten werd de operatie tot de volgende dag uit te stellen. '41* LE HAVRE (AP) - In de Franse havenstad Le Havre is zaterdag het cruise-schip M.S. Noordam van de Holland-Amerika Lijn te water gelaten. Het schip, dat bijna een half miljard gulden heeft gekost, vertrok gisteren voor zijn eerste cruise van 12 dagen naar Florida. Een enkele reis van Le Havre naar Florida kost tussen de 3.750 en 7.500 gulden. De Noordam kan 1.214 passagiers vervoeren met een bemanning van 559 koppen. De bouw van het schip op de werf St. Nazaire in Frankrijk duurde twee jaar. (foto anp> PARIJS (GPD) - De communisti sche vakbond CGT raakt steeds meer geisoleerd in haar totale af wijzing van de plannen van de regering om de staalindustrie in grijpend te saneren. Daarbij zijn over de vier komende jaren de door Rudolph Bakker banen van zo'n 25.000 staalarbei- ders gemoeid. De andere bonden hebben voorlopig een afwach tende houding aangenomen, na dat president Mitterrand op een persconferentie naast de sane ring ook een aantal hulpmaatre gelen afkondigde. Minister voor de industrie Fabius krijgt extra bevoegdheden en er is een be drag van 500 miljoen franc uitge trokken om tot '86 de herstructu rering te helpen bekostigen. De houding van de CGT is nauw verbonden met de rol van de Communistische Party zelf, die met vier man in de regering ver tegenwoordigd is. Partijvoorzit ter Marchais heeft nog maar kortgeleden beweerd dat de staalhervormingsplannen een „tragische fout" waren en hij had president Mitterrand ertoe opge roepen deze plannen te herzien. Nu de president op zijn recente persconferentie duidelijk heeft gemaakt dat hij daar niet aan denkt, is van de kant van de Communistische Partij nog geen reactie van betekenis ganisatie van de mars ook weer voelen. Daarbij doet zich de vraag voor, of de communisten „schouders hebben die breed genoeg zijn om alleen het protest tegen de eco nomische politiek van president Mitterrand te vervolgen", zoals het regeringsgetrouwe dagblad „le Monde" het uitdrukt. En het blad wijst op het hoge spel dat de CGT aan het spelen is: als ze goed heeft gewed in de gedachte dat de arbeiderswereld president Mitterrand in zijn huidige poli tiek verwerpt, dan kunnen ze „tot het logisch einde van hun gedachtengang gaan". Als ze ver keerd hebben gewed, dan zijn ze hard bezig aan hun eigen ont manteling. Het algemeen gevoe len is dat dat inderdaad het geval JERUZALEM (UPI/Rtr) - Israëli sche vliegtuigen hebben zater dag een aanval uitgevoerd op de plaats Bhamdoun, die ligt in een door Syrië gecontroleerd deel van Libanon. Doel van de actie was een hotel, dat volgens Israël werd gebruikt door het DFLP (Democratische Front voor de Bevrijding van Palestina). Een woordvoerder van het Israëli sche leger zei dat de DFLP het hotel in Bhadoum, 15 kilometer ten zuidoosten van Beiroet, ge bruikte als uitgangsbasis voor acties tegen Israël. Alle Israëli sche vliegtuigen zouden veilig op hun thuisbasis zijn terugge keerd. De radiozender „de stem van Liba non" meldde dat er bij de aanval geen slachtoffers zijn gevallen. Het hotel was een week geleden ontruimd, aldus deze zender. Een Drüzische zender berichtte dat de Israëlische vliegtuigen ge stuit waren op hevig luchtaf weergeschut. De luchtaanval was kennelijk een vergeldingsactie voor de aanslag van afgelopen maandag in Jeru zalem. Bij die aanslag vielen 48 gewonden. Eén dader werd doodgeschoten en twee anderen gearresteerd. Het DFLP stelde zich voor deze schietpartij ver antwoordelijk. De Israëlische minister van defen sie, Moshe Arens, waarschuwde zaterdag Syrië voor het steunen van terroristische activiteit in de Libanese gebieden die onder Sy rische controle staan. „In ieder soort oorlog met Israël zou Syrië een vernietigende nederlaag op lopen", aldus Arens in een vraag gesprek op de radio. "We zijn niet geïnterresseerd in een con frontatie met Syrië, maar we zul len niet aarzelen die onder ogen te zien, als dat nodig is" In en rond Beiroet is gisteren ge vochten tussen Libanese militai ren en Shi'itische en Drüzische milities ondanks een overeen komst die de partijen zaterdag avond over een plan tot schei ding van de elkaar bestrydende partijen langs de 15 km lange frontlinie hadden bereikt. Het vuren brak uit nadat een sluip schutter een militair dodelijk trof. Zaterdag vielen er in de on derlinge strijd vier doden en der tig gewonden. De overeenkomst van zaterdag voorzag in vorming van een buffermacht van Libane se gendarmes die de belangrijk ste strijders moet scheiden. De radio van de rechtse christelij ke militie negeerde het plan ter wijl de zender van de Druzen het een zwakke poging van presi dent Gemayel noemde om te ver mijden zich aan iets te binden voordat hij komende week zijn Syrische ambtgenoot, Hafez As sad, ontmoet. Het is de vakbond die nu oproept tot algemeen verzet. De socialistische partijleider Lio nel Jospin verklaarde in een tv- interview - enige dagen na het tv-optreden van president Mit terrand dat het probleem voor de communisten op het ogenblik niet zozeer de vraag is of ze de regering zullen verlaten dan wel of ze erin zullen terugkeren. Ook deze uitdaging van de kant van de grote regeringspartner is van communistische kant nog niet beantwoord. Intussen bereiden de bonden zich voor op de zogenaamde „mars op Parijs", die vrijdag aanstaande zal moeten plaatshebben. Ge ruchten dat deze „mars" zich in het bijzonder op het Elysée, het presidentiële paleis, zou richten, werden door de communistische partijleider Marchais met zoveel woorden tegengesproken. De traditionele onmin tussen de drie grote bonden doet zich bij de or- Staatsgreep in Kameroen mislukking LIBREVILLE (AFP/DPA) - De staatsgreep in Kameroen is mis lukt. De regeringsgetrouwe troe pen van president Paul Biya heb ben de opstand van de paleisgar de neergeslagen. De radio, het vliegveld en andere strategische punten in de hoofdstad Jaoende zijn weer in handen van het le ger. Bij gevechten tussen voor- en tegenstanders van het regime Biya naby het presidentiële pa leis zouden zaterdag tien doden zijn gevallen. President Biya maakte zaterdag avond op de radio bekend dat troepen die aan hem trouw wa ren gebleven een volledige over winning hadden behaald op de rebellen, die hy omschreef als "elementen van de Republikein se Garde", een tak van de mare chaussee verantwoordelijk voor de bescherming van het staats hoofd. Ze waren in de nacht van donderdag op vrijdag begonnen met het afsnijden van telefoon verbindingen en het bezetten van belangrijke punten in Jaoen de, zoals de radiozender en het vliegveld. Zaterdagmorgen laat hadden de geregelde troepen „die metho disch en met vastberadenheid vochten" een volledige overwin ning behaald. Biya zei niets over slachtoffers of over aantal rebellen en wat met hen zou gebeuren. De regering van Biya verdenkt de in Frankrijk verblijvende ex-pre sident Ahidjo ervan de hand in de staatsgreep te hebben gehad. Ahidjo werd in februari bij ver stek ter dood veroordeeld, be schuldigd van samenzwering. Biya zette de doodstraf overi gens om in gevangenisstraf. Vliegtuigongeluk TENERIFE (UPI/DPA/AFP) - By een luchtshow op Tenerife zijn gisteren vijf mensen omgeko men toen een klein stuntvlieg tuig na een mislukte start neer stortte in het publiek. De piloot en vier toeschouwers, onder wie een negeryarige jongen, kwamen om het leven. Volgens de autori teiten vielen er 15 gewonden. Volgens ooggetuigen slaagde het vliegtuigje er na de start niet in voldoende hoogte te krijgen. ADVERTENTIE Fransen in Tsjaad gedood LYON (AFP/Rtr./DPA) - By een ongeluk in Tsjaad zijn zaterdag negen Franse militairen gedood en zes gewond. Dit heeft de Fran se minister van defensie, Charles Hernu in Lyon meegedeeld. 'Naar verluidt gebeurde het onge luk in de stad Oum Chalouba toen de Franse soldaten probeer den een granaat in een Libische tank onschadelijk te maken. De tank was verleden jaar in de stad achtergelaten toen de Libische troepen en de manschappen van de Tsjadische opstandelingenlei der Goukouni Weddeye zich te rugtrokken. De slachtoffers be horen tot de ongèveer 3.000 Fran se soldaten die sinds verleden jaar augustus in Tsjaad zijn ter ondersteuning van het regerings leger van president Hissene Ha- bré. prof. Champagne (foto Holvast) (Van één onzer verslaggevers) LEIDEN - "Het verzet van het Af ghaanse Volk tegen de Russen is niet zozeer verzet tegen het mar xisme, maar is meer een natuur lijke reactie tegen een vreemde overheersing. Welk ander land ook Afghanistan zou zijn binnen gevallen, zou dezelfde weerstand hebben ondervonden. De strijd van de Afghanen is de strijd voor de eigen identiteit". Dat zei de Amerikaanse professor dr. David Champagne, zaterdagavond in het rijksmuseum voor volken kunde in Leiden, waar hy een le zing hield over de situatie in Af ghanistan. Volgens Champagne, die zelf ja renlang in Afghanistan heeft ge werkt, zijn de Afghanen een trots en zelfstandig volk. Van ouds her, want het land is nooit een kolonie geweest. Hij schetste het land en zijn bewoners als sterk agrarisch en met een zwak natio naal gevoel en centraal bestuur. De Russische invasie heeft daar verandering in gebracht. Er is een nationaal doel: de strijd te gen de bezetters. Men vecht voor het recht om met rust gelaten te worden, aldus Champagne. "Zij zullen doorvechten, zoals de Vietnamezen deden, want hun identiteit is in gevaar". De hoogleraar zei dat er vier-en- een-half miljoen Afghanen het land zijn ontvlucht. "Het groot ste aantal vluchtelingen sinds de Tweede Wereldoorlog". Volgens Champagne, momenteel als on derzoeker werkzaam voor het Amerikaanse leger, hebben de Russen het land nauwelijks on der controle. Alleen in de hoofd stad Kaboel zou men de toestand enigszins meester zijn. Maar ook in Kaboel worden dagelijks poli tieke leiders vermoord, elektri sche installaties en brandstof voorraden vernietigd, aldus Champagne. Hij schatte dat slechts één procent van de bevol king de communistische rege- ring-Karmal aktief steunt. "Zon der steun van de Russen zou de regering binnen 24 uur vallen". "De Russen hebben het enorm moeilijk in Afghanistan. Er zijn zeker driehonderd helicopters neergeschoten. Maar het voor deel is: het Rode leger wordt ge traind en er kan geëxperimen teerd worden". Volgens Cham pagne staat het vast dat de Rus sen enkele jaren geleden chemi sche wapens hebben gepro beerd. De Amerikaanse leger-geleerde ontkende dat het straatarme land vóór de Russische bemoeienis grootgrondbezit en een rijke klasse kende. Het Afghaanse volk wil wel ontwikkelen, aldus Champagne, maar niet op een manier, opgelegd door een bui tenlandse mogendheid. Weer een stukje dichter bij een pnjs in het Grote Wat Waar Lentespel. Knip uit en plak het op uw wedstrijd- formulier en we' op de Wat Waar-spaarkaart met hetzelfde weeknummer Bent u het wedstrijdformulier kwijt? Haal een nieuwe op ons kantoor EEN ECHT COMPLETE KRANT. ÖVERViERELDtSTADEN LAND.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 7