CP: geweld tegen buitenlanders mag IKV ziet af van volksoploop Advies Raad van State omstreden Vonhoff verbitterd over beperkte verhuizing PTT Interne notitie onderschept Laurens ten Cate (61) overleden Caravan vaak een gevaar op de weg 'Snel verdrag nodig voor kinderrechten' Weer eenmalige uitkering voor kleine zelfstandige MAANDAG 9 APRIL 1984 Binnenland DEN HAAG (GPD/ANP) - Verzet tegen de aanwezigheid van buitenlanders en etnische minderheden is gerechtvaardigd, zelfs als dat verzet met grof geweld gepaard gaat. Dat staat te lezen in een interne notitie van het wetenschappelijk bureau van de Centrum Partij. Volgens die notitie waren bijvoorbeeld de rellen in Rotterdam in 1972, waar vernielingen bij buitenlanders werden aangericht door Nederlanders, legitiem en een kwestie van gerechtvaardigd noodweer. f Ten Cate: nieuw links. (foto anp) LEEUWARDEN (GPD) - In zijn woning in Joure is zaterdagmorgen onverwacht Laurens Othmar ten Cate op 61-jarige leeftijd overleden. Laurens ten Ca te verwierf rond 1966 landelijke bekendheid door zijn rol in de Nieuw Links-beweging binnen de PvdA, waarvan hij zich later overigens weer distan tieerde. Hij werd ook bekend als medewerker van de VPRO-radio. Van 1963 tot 1969 was Ten Cate hoofdredacteur van de Friese Koerier als opvolger van Fedde Schurer. Na de fusie van de Koerier met de Leeuwarder Courant in 1969 trad hij toe tot de hoofdredactie van de nieu we krant. In 1972 overkwam hem een ernstig ver keersongeluk waarvan de gevolgen hem zes jaar la ter noopten deze functie neer te leggen. Sedertdien was hij commentator van de Leeuwarder Courant, de laatste tijd verscheen zijn rubriek nog tweemaal per week. Laurens ten Cate werd in 1922 in Bolsward geboren als zoon van een huisarts, bezocht het gyn Sneek en studeerde Nederlands en rechten welke studie hij in de oorlog moest afbreken. Direct na de oorlog trad hij toe tot de redactie van Het Vrije Volk voor welke krant hij in Amsterdam, Den Haag en Groningen werkte. Hij werd in 1952 adjunct-hoofdredacteur van het klei ne onafhankelijke linkse dagblad Heerenveense Koerier dat later werd omgedoopt tot Friese Koe rier. De Koerier was voortgekomen uit de illegaliteit en was in de eerste jaren na de oorlog de grootste krant in Friesland. Door het verzet van de hoofdre dacteuren Sjoerd van der Schaaf en later Fedde Schrer tegen de Indonesië-politiek van de toenmali ge regeringen verloor de Koerier echter veel abon nees. Na 1950 stabiliseerde het abonneebestand zich op rond 20.000. Laurens ten Cate had een belangrijk aandeel in de onderhandelingen die in 1969 leidden tot de fusie met de Leeuwarder Courant. De notitie waarin dat begrip voor gewelddadig verzet wordt uit eengezet, is geschreven door dr. W. J. Bruyn, directeur van het wetenschappelijk bureau van de Centrum Partij. Vóór dr. Bruyn bij de CP werkte was hij voorzit ter van de Nederlandse Volks Unie. Citaten uit zijn werkstuk werden zaterdag voor de VARA- radio opgelezen in het program ma 'De stand van zaken'. Justitie zegt desgevraagd niet te kunnen optreden omdat het stuk niet openbaar is gemaakt door de schrijver of de party zelf. In het stuk van dr. Bruyn wordt be schreven hoe elk nieuw recht voor buitenlanders in Nederland altijd ten koste gaat van de 'ei gen' Nederlandse burgers. Dat geldt volgens hem bijvoorbeeld voor het toekennen van kies recht aan buitenlanders voor lo kale verkiezingen. Het in dienst nemen bij de over heid of politie van buitenlanders of vertegenwoordigers van etni sche minderheden zoals Surina- mers, vormt volgens het stuk een regelrechte bedreiging van de veiligheid van Nederland. „Bij internationale conflicten vormen deze autochtonen in overheids dienst een soort vijfde kolonne die een regelrechte bedreiging van de veiligheid van Nederland De Bruyn zegt verder dat buiten landers veel beter op hun plaats zijn in gebieden als Siberië, Ca nada, Nieuw-Zeeland etc. dan in Nederland. Het Nederlands Centrum voor Bui tenlander (NCB) zegt dat het steeds duidelijker zichtbaar wordt, dat de CP „inderdaad een fascistische party is". Het NCB vindt dan ook dat poli tiek Den Haag zich nu eindelyk eens moet houden aan het Ver drag van New York. Dit verdrag verbiedt deelnemende landen fascistische partyen binnen hun grenzen te tolereren. Nederland heeft het mede ondertekend. NCB-man Sandberg: „Het zyn be lachelijke uitspraken van de Centrumpartij. Het verbaast me overigens niet dat ze die doet, want ik verwacht niks goeds van die partij. Ze zal op alle mogelij ke manieren proberen haar doel alle buitenlanders het land uit - te bereiken. Als die partij haar ideeën op deze manier uitdraagt, zal het hard tegen hard moeten gaan tussen haar en organisaties als het NCB". De fractievoorzitter van de Cen trumpartij in de Tweede Kamer, drs H. Janmaat, heeft zaterdag tegenover het ANP het bestaan van de nota bevestigd. De nota is het voorwerk voor een dit voor jaar te verschijnen rapport van de Centrumpartij over zoge naamde schendingen van de mensenrechten in Nederland, al dus Janmaat. UTRECHT (ANP) - Bij een vrij willige controle van vakantie- voertuigen op het veilingter rein Laagraven bij Utrecht is zaterdag gebleken dat de meeste caravans een of meer gebreken vertonen. Vooral de reminrichting blijkt vaak een zwak punt: van de 256 voertui gen, waarvan de meeste cara vans, bleken er 90 (35 procent) niet goed te remmen. Dat heeft de Utrechtse politie zaterdag gemeld. Bij een caravancontrole in Amersfoort bleken zaterdag 49 van de 109 aangevoerde cara vans (45 procent) defecte rem men te hebben. Aan slechts 19 caravans mankeerde niets. Volgens een woordvoerder van de politie is dit nog maar het topje van de ijsberg, omdat het om een vrijwillige controle gaat. Hij zei te vrezen dat er bij de vakantie-uittochten veel ge vaarlijke caravans op de weg zullen komen. In totaal trof de politie in Laagra ven bij 222 caravans 424 man kementen aan. Maar 34 cara vans kregen daar het predikaat „goed". Eén caravan moest heel voor zichtig en onder politiebegelei ding teruggebracht worden, omdat er zoveel wielspeling was dat de wielen er ieder ogenblik af konden lopen. De eigenaar had het karretje net tweedehands gekocht, van een handelaar, die de caravan had „goedgekeurd". Bij drie cara vans deugde de borging van de koppeling niet, waardoor de caravan onderweg los zou kunnnen raken. De brandweer, die ook aan de ca ravancontrole in Laagraven meedeed, kwam tot de conclu sie dat 98 procent van de gasin stallaties voor kooktoestellen in de caravans niet deugde. Vaak waren de slangen tussen gasfles en kooktoestel hele maal versleten, terwyl ook ver schillende keren een stuk tuinslang aan de gasfles was gemonteerd. Ook by de controle van de elek trische bedrading sloeg de brandweer volgens de woord voerder vaak stijl achterover van verbazing. „Mensen die geen verstand hebben van elektriciteit en er in huis niet aan durven komen gaan er in de caravan wel zelf mee prut sen. Met kroonsteentjes wordt van alles en nog wat aan elkaar vastgemaakt, zodat vaak blote elektriciteitsdraden rondslin geren. Zeer brandgevaarlijk", aldus de woordvoerder. UTRECHT (ANP) - Het ken aan een internationaal ver drag voor de rechten van het kind heeft voor het Nederlandse ministerie van justitie hoge prio riteit. Dat zei staatssecretaris Korte-Van Hemel zaterdag in Utrecht bij de oprichting van de Nederlandse afdeling van Defen ce for Children International (DCI), een organisatie die zich in zet voor de rechten van het kind. DCI houdt zich actief bezig met het ontwerpen van bepalingen voor een verdrag voor de rechten van het kind, een taak waar sinds en kele jaren een werkgroep van de Verenigde Naties mee bezig is. Het werk binnen de VN vordert volgens DCI langzaam, omdat bij het vaststelllen van bepalingen culturele verschillen een rol spe len. DCI-Nederland wil zich speciaal inzetten voor kinderen in oor logssituaties. Het eerste succes heeft de afdeling daarbij al bin nen, want Korte-Van Hemel liet zaterdag weten dat het ministe rie van Buitenlandse Zaken, in reactie op een brief van DCI, be sloten heeft Iran in de Verenigde Naties aan te spreken over het in zetten van kinderen in de oorlog met Irak. DCI-Nederland zal zich verzetten tegen het opsluiten van kinderen (tot 18 jaar) in politiecellen en in huizen van bewaring. Uit cijfers van de Directie Kinderbescher ming blijkt dat vorig jaar bijna vijfhonderd kinderen op politie bureaus en in gevangenissen werden ingesloten, met een ge middelde duur van tussen de zes en tien dagen. Daarna gingen de meesten van hen naar een op vanginrichting voor minderjari gen. Volgens DCI-Nederland moeten er meer plaatsen in op vangtehuizen komen, om zoveel mogelijk te voorkomen dat-kin deren als volwassen criminelen worden opgesloten. Scholieren richtten zaterdag in Utrecht het Landelijk Aktiecen- trum voor Rechten van Scholie ren (LAKS) op. De organisatie zal zich, binnen DCI Nederland, gaan inzetten voor het verbete ren van de positie van scholieren in de school. LAKS pleit onder meer voor leerlingenstatuten waarin bijvoorbeeld de vrijheid van meningsuiting op school ge regeld moet worden. Plaatsing kruisraketten: Marechaussees klommen over het hek om een jongeman (rechts) die buiten de vliegbasis video-opnamen stond te maken, in de kraag te pakken. Hij werd aangehouden wegens het filmen van 'militaire objecten'. Ook een persfotograaf, die op dezelfde plek stond te fotograferen, werd aangehouden, maar, in tegenstelling tot de video-filmer, korte tijd later vrijgelaten. Zijn fotomateriaal werd niet in beslag genomen. (foto anp) Massale arrestaties bij acties op vliegbasis Volkel Brand maakt vijf gezinnen dakloos in Waddinxveen WADDINXVEEN - Vijf Waddinx- veens gezinnen zyn dit weekein de dakloos geraakt doordat in een woning aan de Kleikade een felle brand uitbrak. Het vuur, dat volgens de politie ontstond na dat een verwarmingsketel door oververhitting in brand raakte, greep zo snel om zich heen dat ook twee belendende percelen uitbrandden. De schade wordt geschat op meer dan een half miljoen gulden. Twee andere woningen liepen zwa re rook- en waterschade op. De getroffen families zijn onderge bracht in het Uniehotel in Wad dinxveen. In samenwerking met verschillende woningbouwver enigingen heeft de gemeente Waddinxveen vervangende huis vesting voor de dakloze gezinnen geregeld. Niemand raakte ge wond by de brand. VOLKEL-WOENSDRECHT (GPD) - Het Interkerkelijk Vre desberaad (IKV) ziet voorlopig af van een volksoploop bij Woens- drecht, indien de regering be sluit kruisraketten daar te plaat sen. Het IKV komt hiermee tege moet aan toenemende bezwaren in kerkelijke kring. De acties die dit weekeinde in Woensdrecht waren gepland verplaatsten zich onverwacht naar de vliegbasis Volkel nadat de oorspronkelijk plannen van de activisten waren uitgelekt. De Koninklijke Mare chaussee verrichtte 175 arresta ties nadat actievoerders zater dagmorgen waren doorgedron gen tot onder meer een munitie magazijn. In kooien die normaal bestemd zijn voor honden van lucht macht-bewakingspersoneel, werden de arrestanten vele uren vastgehouden. Zaterdagavond waren alle 175 mensen weer vrij. Tegen hen is proces-verbaal op gemaakt wegens inbraak en openlijke geweldpleging. In loodsen en magazijnen op Volkel werden aanzienlijke vernielin gen aangericht. Er zijn, voor zover bekend, geen wapens uit het militaire complex gestolen. Zondagavond werden de bases Volkel en Woensdrecht nog steeds extra bewaakt door een heden van de Koninklijke Mare- chausse. De officier van justitie in Den Bosch had aanvankelijk alle 175 actievoerders in de cel willen zet ten, maar zag geen kans ruimte te vinden voor het grote aantal arrestanten. Besloten werd toen alle mensen toch maar vrij te la ten. De leden van de basisgroepen te gen kerngeweld en militairisme hebben zich erover beklaagd dat zij uren hebben moeten door brengen in „ruimten van 1,5 bij 2,5 meter met een hoogte van 1,5 meter die bezaaid lagen met drol len van honden". „We konden niet rechtop staan en kregen al die uren geen eten", vertelden de actievoerders die zeggen inmid dels de steun te hebben verkre gen van zes juristen. Zij gaan na of het mogelijk is juridische stap pen te ondernemen tegen het op treden zaterdag door Defensie en Justitie. De identificatie van alle 175 opge pakte mannen en vrouwen ver liep traag doordat de meeste ac- tievoers hun naam niet wilden noemen. „Daarom moesten we foto's nemen, vingerafdrukken maken en lichaamsmaten opne men", zegt majoor Van Loon, districtscommandant van de ko ninklijke marechaussee in Noord-Brabant. De acties tegen de plaatsing van kernwapens op Nederlands grondgebied kondigden zich vrijdag al aan. Rond Woens drecht waren toen al enkele hon derden manschappen van de Ko- ninklijke Marechaussee, Rijks- politie en het 17e Pantser-infan- teriebataljon uit Oirschot verza meld. De verwachting die vrij dagavond al door premier Lub bers was uitgesproken, dat er een poging zou worden gedaan de vliegbasis Woensdrecht te be zetten, kwam echter niet uit. In de nacht van vrijdag op zaterdag dook een twintigtal demonstran- ten op. Ze werden onmiddellijk door ME'ers in de gaten gehou den. De vredesactivisten weken toen uit naar de vliegbasis Volkel bij Eindhoven. De militaire autoriteiten werden daar zaterdagmorgen tegen ze ven uur volledig verrast door de actie. Van het eerste de beste ge bouw dat de actievoerders tegen kwamen werd een deur gefor ceerd en vervolgens gebarrica deerd. Anti-militaristische leu zen werden op de muren van een aantal ruimten gekalkt. Ook werd een magazijn met vuurwa pens opengebroken. Nadat de marechausse de gebouwen had omsingeld, kregen de actievoer ders twee minuten de tijd om naar buiten te komen. Dit bevel werd opgevolgd. In Woensdrecht kwam het tot slechts enkele incidenten. Vrij dagavond werden op verschil lende punten de draadversper ringen opengeknipt, maar er kwamen geen demonstranten op de basis. De politie verrichtte in Woensdrecht geen aanhoudin gen. i staatssecretaris Van Zeil om extra middelen beschikbaar te Gistermiddag zaaide een 25-tal de- hielden ze een korte demonstra tie bij de hoofdingang van de ba- AMSTERDAM (ANP) - Hooglera ren in het staatsrecht zetten veel vraagtekens bij het standpunt van de Raad van State dat er voor een besluit tot plaatsing van kruisraketten geen tweederde meerderheid nodig is in het par lement Dat blijkt uit het Neder lands Juristenblad, dat deze week geheel is gewijd aan de kruisraketten. Van de juristen is prof. B. Couwen- berg uit de Rotterdam de enige die de conclusie van de Raad van State onderschrijft. Hij 'noemt het opmerkelijk dat in de discus sie over de raketten "nu opeens" wordt teruggegrepen op de na tionale soevereiniteit, terwijl dat principe volgens de hoogleraar juist jarenlang in het kader van de internationale betrekkingen taboe is geweest. Zijn collega H. van Maarseveen daarentegen meent dat voor een positief plaatsingsbesluit ver moedelijk wel een tweederde meerderheid in h parlement no dig zal zijn. Volgens Van Maarse veen komt het verdrag voor de plaatsing erop neer dat een be paald deel van het Nederlandse grondgebied onder uitsluitend Amerikaans beheer wordt ge plaatst. De Nederlandse wetten, politie en rechtspraak zullen daar geen toegang hebben. De gewetensfunctie van de grond wet brengt volgens de hoogle raar met zich mee dat "bij twijfel aan overeenstemming tussen kruisrakettenverdrag en grond wet de tweederde norm moet gelden". Een groep van acht juristen, onder wie de hoogleraren staatsrecht Flinterman (Maastricht), Vis (Groningen) en De Waart (Am sterdam), maakt in het blad be zwaar tegen de overeenkomst die de Raad van State ziet tussen Woensdrecht en de Amerikaanse aanwezigheid op vliegbasis Soesterberg. Volgens deze groep kunnen beide situaties niet wor den vergeleken. Soesterberg was en bleef een Nederlandse basis, Woensdrecht wordt exclusief Amerikaans met een exclusief Amerikaans commando. Vol gens de groep, die evenals de Raad van State geen strijdigheid met de grondwet ziet, kan Neder land de kruisrakettenovereen- komst met de Amerikanen pas goedkeuren als duidelijk wordt vastgelegd dat de inzet vanaf Ne derlands grondgebied slechts mogelijk is met Nederlandse in stemming. PvdA en D'66 eisen spoeddebat HILVERSUM (ANP) - Staatssecretaris Van Zeil van Economische Zaken wil kleine zelfstandigen met een minimum-inkomen ook over 1983 de mogelijkheid bieden van een eenmalige uitkering. Van Zeil zal daartoe een voorstel aan de Tweede Kamer sturen, zo zei hij zaterdag voor de VARA-radio. Voor een eenmalige uitkering voor kleine zelfstandigen die in moeilijkhe den verkeren over 1982 zijn tot nu toe ongeveer bijna 80.000 aanvragen binnen. Daarvan komen er volgens Van Zeil rond de 70.000 in aanmer king voor honorering. In totaal zijn er in ons land naar schatting een 500.000 zelfstandigen, een zevende daarvan komt voor een uitkering in aanmerking. Bij de huidi ge aanvragen valt het op dat het overwegend gaat om land- en tuinbou wers die ongeveer voor een kwart in aanmerking komen en de detail handel die rond de een op zeven zitten. Met de tegemoetkoming aan de kleine ondernemers is in totaal een bedrag gemoeid van 35 miljoen gulden. Per geval zal ongeveer vierhonderd gulden worden uitgekeerd. Het Nederlands Christelijk Ondernemers Verbond is verheugd plan t stellen voor zelfstandige ondernemers met een gering inkomen. Ruim 25 procent van de zelfstandige ondernemers heeft een inkomen bene den het sociaal minimum. Een extra inkomensimpuls is dus voor vele ondernemers van harte welkom en noodzakelijk, aldus de organisatie. Het NCOV vraagt zich wel af of de eenmalige uitkering wel de meest effectieve methode is: de kosten van de behandeling van de aanvraag zyn zeer hoog. monstranten hennepzaadjes bij de basis Woensdrecht. Daarvoor kwamen ze niet op het terrein, zodat militairen niet ingrepen. Na afloop van hun zaai-activitei- ten onder het motto „Hennep- strooiers tegen bommengooiers" SCHIPHOL (ANP) - De Commis saris van de Koningin in Gronin gen, Vonhoff, eist van het kabi net dat dit volledige, gedetail leerde berekeningen op tafel legt inzake de spreiding van de PTT naar Groningen. Dit heeft Von hoff gistermiddag op Schiphol meegedeeld na zijn aankomst uit de Verenigde Staten. Vonhoff zei te geloven dat de be groting van het rijk inzake de kosten van spreiding van de PTT naar Groningen, waarop het ka binet besloten heeft de centrale directie van de PTT niet naar Groningen over te plaatsen, veel te hoog is. In het verleden heb ben d$ provincie Groningen en het gemeentebestuur van de stad aan het rijk om openheid van za ken wat betreft de kosten ge vraagd maar nooit gekregen. „In dertijd kwam het rijk op ander half miljard uit voor de över- plaatsing van de PTT, inclusief de bouw van een nieuw hoofd kantoor voor de centrale directie. Wij kwamen uit op eenderde, waarbij wij de bouw van een nieuw hoofdkantoor buiten de berekening hebben gehouden. Met dc bouw inbegrepen kwa men wij uit op een bedrag van 750 miljoen gulden. De resulta ten van onze berekeningen en die van het rijk zijn ondanks on ze herhaalde verzoeken nooit bij elkaar gelegd". De commissaris van de Koningin sprak van een „buitengewoon bedroevende zaak". „Ik voel mij als iemand waarvan het huis ge plunderd is terwyl hij op reis is", zo sprak Vonhoff. Pas tijdens zyn verblyf in Los Angeles Vonhoff de kabinetsbeslissing een slag voor de achthonderd al in Groningen werkende PTT'ers. „Deze achthonderd zitten nu in een geïsoleerde positie. Zij heb ben al eerder ervaren dat er niet naar hen werd geluisterd. Dit heeft grote gevolgen voor de car rière van deze mensen. Wie car rière wil maken moet in Den Haag zitten", aldus Vonhoff. „Zelfs al zou in het meest ongunsti ge geval de gehele spreiding 1,5 miljard kosten, en dan nog over. de jaren '84-'91 verspreid, dan nog is dit een offer dat in geen verhouding staat tot hetgeen weggepompt wordt in scheeps-. werven en in Oosterscheldew< r- ken. Ook in dit licht staat het ka binetsbesluit op geen enkele ma nier in verhouding tot de verde lende rechtvaardigheid die men zou mogen ontvangen", aldus Vonhoff. Vonhoff: huis geplunderd. kwam Vonhoff ter ore dat het ka binet op het punt stond een be sluit in deze zaak te gaan nemen. „Toen ik dat hoorde heb ik con tact opgenomen met Lubbers en Van Aardenne. Vrijdagochtend heb ik telefonisch indringend bij Lubbers verzocht om in ieder ge val vooroverleg, echter zonder resultaat", zo vertelde een verbit terde Vonhoff. Afgezien van de financiële conse quenties en de effecten voor de werkgelegenheid van het besluit van het kabinet voor de stad en de provincie Groningen noemde Spoeddebat D'66 Kamerlid Tommei zal morgen met PvdA'er Van der Doef het kabinet opheldering vragen over het besluit de top van de centrale directie van de PTT niet mee te doen overgaan naar Groningen. Tommei zei zaterdag dat er vol gens hem sprake is van sabotage door de PTT-top waarvoor het kabinet is gezwicht De democraat zei dat hy evenals Van der Doef nog voor het Paas- reces in de Tweede Kamer een spoeddebat wil over de zaak. Volgens hem zijn er over de over plaatsing van de PTT-top inder tijd duidelijke afspraken ge maakt tussen Kamer en de rege ring.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 5