'Een verlies voor AZC aanwinst voor Oranje' C Wiersma-Wirny opnieuw remise Kunststukje Steylaerts D- Piket zet zegereeks voort Kasparov neemt verder afstand van Smislov Profsprinter Gault wil via proces naar de Spelen NK-limiet voor Parrel (Zijl/LGB) Van Heugten wint GP van Zwitserland McEnroe rijper? Voorn in finale wereldbeker MAANDAG 9 APRIL 1984 Alphenaren treuren om afscheid Geurtsen Sport ALPHEN AAN DEN RIJN - Met gemengde gevoelens heeft wa- terpolokampioen AZC zaterdag avond afscheid genomen van coach George Geurtsen en speler Jan Evert Veer. Beiden zullen volgend seizoen niet meer aan wezig zijn in de Alphense gelede ren. Hun laatste optreden met de succesvolle ploeg werd door een 14-6 zege op aartsrivaal HZC/De Robben met glans omgeven. Geurtsen houdt het na twee jaar voor gezien omdat hij andere am bities heeft. De Doorwerthenaar heeft woensdag met de bond een gesprek over de opvolging van bondscoach Denes Pocsik. De Hongaar, in full-time dienst bij de KNZB, krijgt geen contract verlenging omdat de zwembond wil gaan bezuinigen. De nieuwe man zou als part-timer aan de slag moeten. Samen met Wim van der Schilde behoort Geurt sen tot de kandidaten. Ook de naam van Wim Hermsen kwam in de geruchtenstroom terecht. "Maar daar is helemaal niets van waar", schrapte de scheidende Robben-coach zelf zijn naam van het kandidatenlijstje. Dat lijstje, waarop eerder ook de naam van Jan Bultman voor kwam, bevatte in de ogen van George Geurtsen toch al teveel namen. "Ik heb de KNZB de af gelopen week een brief geschre ven, waarin ik mijn kandidatuur heb ingetrokken. De gehanteer de procedure om tot een nieuwe bondscoach te komen beviel me allerminst. Ze zoeken drie man om mee te praten. Dat is toch te gek. Ze moeten eerst bepalen wie er bovenaan het verlanglijst je staat. Pas dan ben ik 'in' voor een benoeming". Uit het feit dat Geurtsen woensdag al een eerste gesprek heeft, mag worden opgemaakt dat de reac tie van de KNZB op de brief voor hem bevredigend is geweest. De scheidende AZC-coach is kenne lijk kandidaat nummer één. "En hij is ook echt de geschikte man voor de functie van bondscoach. Zijn aanpak is uniek. Voor AZC doet het zeer dat hij stopt, maar het Nederlands team zou met zijn komst zeer gebaat zijn", maakte Oranje-aanvoerder Ton Buunk de nu voor de hand lig gende benoeming van Geurtsen aanvaardbaar. 'Een betere is niet denkbaar. Ook bij spelers van andere ploegen ligt hij goed in de markt". Het vertrek van Geurtsen uit Al phen heeft niet alleen te maken met op til zijnde veranderingen bij Oranje. Een onder de opper vlakte gebleven conflict met Adrie Reinders, directeur van de sponsor, heeft zeker tot het zater dagavond aangekondigde af scheid bijgedragen. Geurtsen zelf doelde er op met zijn uit spraak: "Wat wij hebben meege maakt, weten alleen de spelers en ik zelf. Dat we er toch boven op zijn gekomen en de Europa Cup-finale en het kampioen schap van Nederland hebben be haald, dat is formidabel ge weest". "Er gebeuren altijd wel dingen bui ten het polo om, die er niet los PARIJS - Schaker Jeroen Piket verkeert tijdens de wereldjeugd kampioenschappen in Parijs nog steeds in de "winning-mood". Pi ket voert na zes van de elf te spe len ronden het klassement met een score van 5 uit 6 mede aan. Zaterdag wist de Leiderdorper zijn mede-koploper en nummer twee van de vorige w.k., de Chileen Royaz, op overtuigende wijze te kloppen. Aangezien titelverdedi ger Dreëv niet verder dan remise kwam. diende Piket op dat mo ment alleen de Indiër Anand nog naast zich te dulden. Deze rivaal ontmoette de 15-jarige scholier gisteren tijdens de zesde ronde. Piket leek lange tijd het volle winstpunt te kunnen boeken, maar diende na een positionele fout tijdens de tweede zitting toch in een remise te berusten, daarmee het alleenrecht op het koploperschap mislopend. De jongste telg uit de Piketten-fami lie dient die koppositie nu met Dreëv, Aanand en de Rus Yvan- chouk te delen. van kunnen staan. Dat is jam mer. Adrie Rijnders wordt er dan wel op aangekeken, maar dat de ze ploeg door hem bij elkaar is gehaald wordt vergeten. Hij heeft George twee jaar geleden weer naar Alphen gehaald en niemand anders", wilde Ton Buunk kwijt. In tegenstelling tot Geurtsen, die overigens wel als lid én adviseur aan de Alphense club verbonden blijft, zette Jan Evert Veer een punt achter zijn loopbaan. De in Wassenaar woonachtige oud-in ternational heeft op medische in dicatie besloten om te stoppen. Door de KNZB is hij inmiddels gepolst over een part-time baan als coördinator opleidingen, een aanbod dat hij in beraad heeft. Over de nadagen van zijn carriè re bij AZC is Veer uitermate goed te spreken. "In Alphen heb ik mijn doel in alle opzichten be reikt. Eigenlijk hebben we de laatste twee jaar maar één schoonheidsfoutje gemaakt: die wedstrijden tegen Pro Recco. Maar een mooiere afsluiting is haast niet denkbaar". Veers slotoptreden tegen De Rob ben mocht er zijn. Vier treffers en een handvol assists, alsmede enkele fraaie polostaaltjes, bete kenden een waardig afscheid. Via 7-1 en 8-5 besloot AZC de competitie met een 14-6 zege. De jeugdige Remco Pielstroom sleepte nog een persoonlijk suc ces in de wacht. Door een com missie van oud-internationals werd hij uitgeroepen tot de spe ler die zich het meest heeft on derscheiden. Uit handen van Harry Vriend ontving hij de 'Frans Kuiper-beker', die eerder in handen kwam van illustere voorgangers als o.a. Evert Kroon, Ton Buunk en Jan Evert Veer. Hoe het met AZC nu verder moet? Geurtsen, bescheiden: "Voor de ze ploeg heb je geen hoogvlieger als coach nodig. De ploeg maakt de coach en dit is een gouden groep". Aanvoerder Buunk: "We zullen alles laten bezinken en eens rustig om de tafel moeten gaan zitten. Op Veer na blijven alle spelers. We moeten straks op tijd weer klaar zijn en met dit we reldteam nog eens proberen om de Europa Cup te pakken. Wie Geurtsen zou moeten opvolgen? Ik zou het waarachtig niet weten. Zoals hij is er geen tweede". VILNJOES (AFP/RTR) - Gari Kasparov heeft in de schaaktweekamp tegen Vassili Smislov een dermate grote overmacht, dat er beter een snel einde kan komen aan het evenement in Vilnjoes. Die kans is ook groot, omdat Kasparov zaterdag de twaalf de partij won. Hij staat nu met 8-4 voor en heeft nog een half punt nodig om de twee kamp zegevierend af te sluiten. Het bete kende de overwinning van de 23-jarige Sovjet-grootmeester. Smislov bleef nog zonder overwinning. De twaalfde partij, waarin de 63-jarige oud wereldkampioen met wit speelde, kende opnieuw de Tarrasch-verdediging. Experts oordeelden, dat Smislov goed uit de ope ning tevoorschijn was gekomen en zelfs winstkansen bezat. De oude grootmeester geraakte evenwel in tijdnood en verloor naarmate de partij vorderde het voordeel. Kasparov, die als altijd ontspannen oogde, nam de aanval over en na veertig zetten gaf Smislov moedeloos op. In Vilnjoes wordt inmiddels al druk gespecu leerd over de tweekamp om de wereldtitel tussen Kasparov en Anatoli Karpov. De heersende wereldkampioen gaf te kennen reeds op 1 september te willen beginnen met de tweekamp, maar Kasparov wil daar niets van weten. Hij wil zich aan de regle menten houden, die voorschrijven, dat de uitdager zes maanden tijd heeft na het win nen van het kandidatentoernooi, voordat hij de wereldkampioen uitdaagt. Partij Wit (Smislov). Zwart (Kasparov) 1. d2 - d4.d7 - d5. 2. Pgl - (3 c7 - c5; 3. c2 - c4.e7 - e6. 4 c4 x d5.e6 x d5; 5. g2 - g3.Pg8 - f6. 6. Lfl - g2.Lf8 - e7; 7. 0 - 0.0 - 0; 8. Pbl - c3.Pb8 - c6; 9. Lel - g5.c5 x d4; 10. Pf3 x d4.h7 - h6; 11. Lg5 - e3 Tf8 - e8; 12. a2 - a3.Lc8 - e6, 13. Pd4 x e6.f7 x e6; 14. Ddl - a4 Kg8 - h8, 15. Tal - dl.Ta8 - c8; 16. Kgl - hl.a7 - a6,17. f2 - f4.Pc6 - a5; 18. f4 - fS.b7 - b5; 19 Da4 - h4 Pf6 - g8, 20. Dh4 - h3.Pa5 - c4; 21. Le3 - cl.Le7 - g5; 22. f5 x e6.Lg5 x cl; 23. Tdl x cl.Pc4 - e3; 24. Pc3 x d5.Pe3 x fl; 25. Tel x fl.Te8 - f8; 26. Pd5 - f4.Pg8 - e7; 27. Dh3 - g4.g7 - g5; 28. Dg4 - h3.TfB - 03; 29. Pf4 - d3.Tf6 x H 30. Lg2 x fl.KhS - g7; 31. Dh3 - g4.Dd8 - d5; 32. e2 - e4 Dd5 - d4, 33. h2 - h4.Tc8 - f8; 34 Lfl - e2.Dd4 - e3; 35. Khl - g2 Pe7 - g6: 36. h4 - h5.Pg6 - e7; 37. b2 - b4.Kh8 - h7; 38. Kg2 - *Aan een succesvolle periode kwam gisteren een eind en dus viel er voor scheidende AZC-couch George Geurtsen heel wat af te kiLSsen. Rechts staat voorzitter Jaap Sonneveld klaar om Geurtsen ferm de hand te schudden. VALKENBURG (ANP) - Wereld kampioen Harm Wiersma heeft ook na de vijftiende partij van de damtweekamp tegen de Sovjet- russische grootmeester Vadim Wirny nog steeds een voor sprong van twee punten: 16-14. De laatste partij van de serie van vier, die in Valkenburg w erd ge speeld en waarmee de eerste helft van de in Nederland gepro grammeerde serie van tien partij en werd afgesloten, eindigde za terdag na dertig zetten en 2 uur en 35 minuten spelen opnieuw in remise. In de vijftiende partij maakten de grootmeesters op die eigenhan dig vastgestelde dagelijkse ar beidstijdverkorting geen uitzon- HEESWIJK-DINTHER (ANP) - Drie dagen lang was Raymond Steylaerts een buitenbeentje tij dens het veertiende wereldkam pioenschap kunststoten. Op de finaledag bleek ook de 51-jarige kunstenaar op het groene laken een gewoon mens. Steylaerts verloor iets van de scherpte en miste, evenals de overige deelne mers het gehele toernooi al had den gedaan, „maakbare" ballen. Desondanks hield de Antwerpe naar ook in de slotfase het hoofd koel. Na 72 van de 76 stootbeel- den was zijn wereldtitel een feit. Hij sloot het sfeervolle evene ment weer even fraai af als hij be gonnen was. Als enige biljarter wist Steylaerts de kopstoot om de kegel te maken, waardoor zijn totaal 355 punten beliep, hetgeen ruimschoots een nieuw Euro pees en wereldrecord betekende. In het kielzog van de ongenaakba re Belg bezette de Limburger Jean Bessems de tweede plaats. Het was het beste resultaat dat Bessems tot nog toe op interna tionaal niveau verwezenlijkte Bovendien bracht hij zijn per soonlijk record op 317 punten Bessems was op de slotdag reweg het best op dreef va] tien artiesten. Dat ging ten koste van Leo Corin, die zijn wereldti tel in Heeswyk-Dinther verde digde. De eindstand 1. Raymond Steylaerts (Bel) 355 punten in 162 pogingen (nieuw Europees- en wereldrecord); 2. Jean Bessems (Ned) 317 punten in 172 pogingen; 3. Leo Corin (Bel) 304 i 157; 289 in (Wdl) 257 i (Fra) 252 i (Ned) 252 (Ita) 241 in (Oos) 238 (Wdl) 221 ii 175; 6. Francis Connesson n 165; 7. Hans de Jager n 177; 8. Angelo Casales 175; 9. Robert Immervoll n 183; 10 Gerd Tiedtke i 182. dering. Wiersma boekte in de openingsfase een psychologisch voordeel door zijn tegenstander te verrassen met een drie-om- drie naar veld 22 (11e zet), waar na Wirny veel tijd investeerde in het vinden van een afdoende ant woord. De Nederlander leek een iets betere positie in te nemen, maar de achttienjarige jeugdwe reldkampioen toonde al spoedig aan voldoende uitwegen te zien om elk initiatief in de kiem te smoren. De door hem op de 29e zet ingeleide vereenvoudiging ging na iets meer dan tweeenhalf uur spelen vergezeld van een re- misaanbod, dat Wiersma accep teerde. Vanaf vandaag wordt de slotserie van vijf partijen in Rot terdam gespeeld. RUGBY - De voorzitter van het comité van de Verenigde Naties tegen de apartheid, de Nigeriaan Garba, zal voor het eind van de maand april een gesprek hebben met de Britse premier, Margaret Thatcher, over de tournee van een Engelse rugbyploeg door Zuid-Afrika. Garba zal bij That cher aandringen op een verbod van de toer. die mogelijk een Afrikaanse boycot van de Geme nebest Spelen tot gevolg heeft. De Britse minister-president heeft al verschillende keren ge sproken met de Engelse rugby bond over het annuleren van de trip van de rugbyspelers door Zuid-Afrika. LOS ANGELES (Rtr) - De Ameri kaanse sprinter Willy Gault, die van het American football zijn beroep heeft gemaakt, heeft een proces aangespannen tegen de hoogste instanties in de amateur sport om de weg vrij te maken voor deelneming van professio nals aan de Olympische Spelen. Gault wil het internationaal Olympisch comité (IOC)' en an dere sportorganisaties juridisch laten vervolgen vanwege de re gels, die beroepssportmensen uitsluiten van deelneming aan Olympische evenementen. Slechts voor „demonstraties", zoals het tennis deze zomer in Los Angeles, wordt een uitzon dering gemaakt. „Als we deze zaak winnen", zo ver klaarde Gaults advocaat Michael Dempsey zaterdag in Los Ange les, „en ik ben daarover positief gestemd, dan zal het IOC deze strijd tegen de niet-amateurs op geven en voortaan iedereen toe stemming geven voor deelne ming." Dempsey zei, dat hij de ^komende week de federale recht bank van de Verenigde Staten zou vragen om het IOC, de inter nationale amateuratletiekfedera- tie (IAAF) en Amerikaanse atle- Vader sabelt zoon zonder moeite neer DEN HAAG (ANP) - Kasper Kardolus heeft gisteren in de Steenwijkhal in Den Haag op schrijnende wijze aange toond dat het met het schermtalent op het onder deel sabel in Nederland maar droevig is gesteld. De 47-jari- ge schermschoolhouder uit Zoetermeer werd voor de vijfde maal nationaal kam pioen door in de finale zijn twintig jaar jongere zoon Os car met 12-10 terug te wijzen. Kardolus was bijna dertig jaar geleden, in 1956, al natio naal titelhouder. Ook in 1959 en 1962 werd hij kampioen. Daarna mochten schermlera- ren niet meer meedoen aan de strijd om de amateurtitel, met uitzondering van 1970, toen Kardolus prompt ook eerste werd. Dit jaar werden opnieuw maitres toegelaten SEOEL (AFP) - „Hodori" is de naam van de kleine speelgoedtij ger getooid met het hoofddeksel van een Koreaanse boer, die in november gekozen werd als de officiële mascotte van de Olym pische Zomerspelen van 1988 in Seoel. Hodori werd door de Zuidkoreaanse organisatie geko zen uit zesduizend ingezonden namen. De mascotte van de Spe len van Los Angeles is Sam, een adelaar. Die van Moskou (1980) was Misjka, een jong beertje. tiekfederatie (TAC) op te dragen Gault mee te laten doen aan het circuit van atletiekwedstrijden, waarin kwalificatie voor de Spe len kan worden afgedwongen. Gault stelt in het geding tegen de hoogste sportinstanties, dat atle ten op dit moment al geld ont vangen uit sponsoring en start- gelden. Het geld wordt in een fonds beheerd door de atletiekfe- deratie. Gault vecht het protec tionisme in de atletiek aan. Het monopolie van de drie bonden in de atletiek verhindert hem als professional deel te nemen aan de internationale wedstrijden- reeks. „Dat kost me per jaar ze ker 150.000 dollar (450.000 gul den)", aldus Gault, die het vrije- markt mechanisme gedwars boomd ziet in de atletiek-sport. Gault kwalificeerde zich in 1980 voor de Spelen van Moskou, die door de Verenigde Staten wer den geboycot. Na de Spelen trad de sprinter in dienst van de Chi cago Bears. Bij zijn geding tegen het IOC, de IAAF en het TAC krijgt Gault steun van Phil Mah- re, de winnaar van het slalom goud bij de Winterspelen in Sera- jewo. Mahre stelt, dat de vijftig topamateurs in de skiwereld al len meer dan 150.000 gulden per jaar incasseren. Ook atleet Stan ley Floyd, als footballer in dienst van The Atlanta Falcons, heeft op papier vastgelegd, dat hij als amateur-atleet werd betaald en dat ook bij collega-sportlieden had geconstateerd De ploeg van Martinus (foto hoven) werd na een zege op Voorburg de nationale bekerwinnaar. Eerder hadden de Amstelveense volleyballers al het landskampioenschap voor zich opgeëist. Bij de dames ging de beker naar Orion, dat AMVJ in vier sets versloeg (Foto anp> LEIDEN - Tijdens limietwedstrij den voor de Nederlandse kam pioenschappen in het 50-meter bad van Bussum heeft Maaike Parrel van de Zijl/LGB de limiet gehaald op de 400 meter vrije slag meisjes onder de 10 jaar. Met een tijd van 5.41.0 bleef ze er 4 seconden onder. Nancy Kijk in de Vegte (LZ'86) werd derde in een tijd van 5.53.2. Het LZ'86-iid Antoine van Weer den boekte een goede tijd op de 200 meter schoolslag heren. Zijn 2.40.5 leverde niet alleen een eer ste plaats op. maar ook een limiet voor de NK. Hans la Lau (Zijl/ LGB) werd derde in een tijd van 2.43.0. Bij de meisjes onder de 10 jaar was Esther van Oosten het snelst op de 100 meter schoolslag met een tijd van 1.41.9. De zwemploeg van de Zijl/LGB be haalde op een vierkamp een tweede plaats in het totaal klas sement. Een groot aandeel hierin had René Correljé, met drie eer ste plaatsen. Op de 100 meter vlinderslag jongens onder de 16 jaar tikte hij als eerste aan in eep persoonlijk record van 1.01.5. Bij de heren liet hij op dit zelfde een tijd van 1.01.9 note ren. De 100 meter schoolslag jon gens onder de 16 jaar bracht hy op z'n naam met een tijd van 1.10.6 Bij de meisjes onder de 10 jaar be haalde Gwedolijn Roeberding een derde plaats op de 100 meter schoolslag in 1.45.6 en een twee de plaats op de 50 vrij in 36.5. Amerentia Verkade werd hierop derde in 36.8. Bij de jongens 50 vrij was Maaik van Beukering het snelst met 37.8 en werd Erik Ouwerkerk derde in 38.5. Linda Anker werd als derde geklokt op de 100 meter vrije slag meisjes onder de 12 jaar met een tijd van 1.16.2. De 200 meter wisselslag meisjes onder de 14 jaar kwam op naam van Mireille Correljé met een persoonlijk record van 2.37.8. Edo den Boef pakte op de 200 meter wisselslag jongens onder de 14 jaar het zilver: 2.39.7. Op de 100 meter vlinderslag dames liet Mireille Correljé de derde tijd no teren van 1.13.0. Laurens van Kampen tenslotte bracht de 100 rug op z'n naam bij de jongens onder 12 jaar. Hij deed dat in een tijd van 1.19.5 FRAUENFELD (ANP/SIZ) - Ton van Heugten heeft zijn her nieuwde samenwerking met Frits Kiggen in de eerste zijspan- cross om het wereldkampioen schap van 1984 met succes be kroond. In de Grote Prijs van Zwitserland schaarde het we reldkampioensduo van 1981 zich onmiddellijk bij de favorieten voor de erfenis van de vorig jaar gestopte Zwitserse cracks Boll- halder en Büsser. Van Heugten en Kiggen wonnen in de stro mende regen in Frauenfeld de tweede manche. De eerste heat ging naar de Westduitsers Bohler en Bauer, die na een geweldig spannende strijd de Nederlandse Bowlingbeker Plummen GENEVE (ANP) - De Nederlandse bowler Ton Plummen uit Heer len heeft zondag in Geneve de Europese beker veroverd. Plum men, die als tweede de finale be reikte, deed een geslaagde greep naar de macht ten koste van de Fransman Roland Plummen had in de eindstrijd een pinfall over twee games van 438 punten. Roland bleef steken op 386 Bij de dames veroverde Farida Is rael uit Nijmegen het brons. August Muller/Henk van Heek pas in de laatste ronde naar de tweede positie drongen. Mullet schaarde zich met die prestatie ook bij de rij van toprijders, die de wereldtitelstrijd van dit jaar naar verwachting gaan beheer- In de eerste manche werden Van Heugten en Kiggen vijfde, juist voorafgegaan door hun landge noten Van Gastel en Hurkmans, die dit jaar met een Luxemburg se licentie rijden omdat de Ne derlandse top in de zijspancross te groot is voor de zes startposi ties, die de KNMV per wereld- kampioenschaps-race heeft toe gewezen gekregen. In de tweede manche werd het wedstrijdverloop bepaald door de zware regenval. Opvallend ge noeg profiteerden de rijders met tweetakt-motoren, en niet de krachtiger viertakten, van de kleffe baanomstandigheden Van Heugten ging het hele veld vooraf in de slip- en glijpartij Böhler deelt na de eerste Grand Prix de koppositie in de wereld titelstrijd met Van Heugten. Mul ler staat in dat klassement derde TOKIO (SID) - Een nieuw voor beeld van zijn nauwelijks te beteugelen temperament gaf John McEnroe, de 25-jarige Amerikaanse winnaar van Wimbledon en de Masters, zaterdag in Tokio. Na de ge wonnen halve finale van een exhibitietoernooi, tegen zijn landgenoot Connors, kwam het in de daarop volgende persconferentie weer tot ru zie tussen McEnroe en een aantal journalisten. Op de vraag, op welke manier de Newyorker zijn woede-uit barstingen de laatste rr den had weten te verminde ren, antwoordde McEn roe: „Omdat ik rijper ben ge worden." De nummer één van de wereldranglijst schoot na die mededeling echter on middellijk uit zijn slof, toen een niet geheel wakkere jour nalist naar de naam van de Masters-winnaar vroeg. McEnroe werd bijzonder on vriendelijk: „Wilt u ons soms demonstreren, hoe weinig verstand u heeft van de ten nissport? U heeft kennelijk het verkeerde beroep geko zen." Toen de beledigde re porter hem vervolgens nog eens confronteerde met zijn juist gedane uitspraak over zijn gegroeide rijpheid, ver loor McEnroe definitief zijn beheersing. Hij voegde de vraagsteller bars toe:„Als ik niet rijper was geworden, dan had ik u hier al lang uit de zaal gegooid." Zelf werd McEnroe in de eind strijd de tenniszaal uitge gooid door Ivan Lendl. De Tsjech nam revanche voor drie bijna vernietigende ne derlagen. opgelopen tijdens grote toernooien. Lendl ver diende aan zijn gewonnen partij (6-4, 3-6 en 6-3) een be drag van 110.000 dollar. De Fransman Yannick Noah kreeg de derde plaats (en 40.000 dollar) aangereikt van Jimmy Connors die bij een stand van 6-2, 2-6 opgaf, om dat hij een spier zou hebben verrekt. PARIJS (ANP) - Professional Al- bert Voorn is de enige Neder landse ruiter, die zich heeft ge plaatst voor de finale van de strijd om de wereldbeker, van 19 tot en met 23 april in Gothen burg. Voorn eindigde in het Eu ropese circuit, dat gisteren in Pa rijs werd afgesloten, als vijftien de. De eerste zestien ruiters kre gen een startbewijs voor Gothen burg. De Brit Nick Skelton ging als beste Europeaan over met een totaal van 76 punten. De Ier Eddie Macken werd tweede met 69 punten, voor de in Frankrijk wonende Braziliaan Nelson Pes- soa (66). Voorn vergaarde 44 pun ten. De 45-jarige Westduitser Fritz Lig- ges bracht de laatste Europese voorwedstrijd voor de wereldbe ker op zijn naam. Met Ramses bleef hy in de barrage foutloos in 34,38 seconden. Nelson Pessoa kwam met het in Nederland ge fokte paard Larramy, waar Jo- han Heins vroeger successen mee boekte, slechts 0,37 secon den tekort. Ondanks zyn over winning haalde Ligges de finale in Gothenburg niet. Daarvoor waren zyn prestaties in de voor gaande negen Europese wed strijden te matig geweest.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 19