Rust doet Feyenoord goed Stuttgart dwingt Bayern deling af PSV komt goed weg bij hard werkend Haarlem Libregts: Maar we zijn er heus nog nief Ajax winnaar van bedroevend slecht treffen met Go Ahead Sport John Verschoor (rechts) van Haarlem achtervolgt PSV'er Frans van Rooy. (foto anp> HAARLEM (GPD) Nog nooit heeft Haarlem zo'n belangrijk stempel op het competitie- en be kerverloop gedrukt als dit sei zoen. Nadat de ploeg al eerder de op UEFA-Cupvoetbal recht ge vende vierde plaats onbelangrijk had gemaakt door PSV uit de be kerstrijd te werken, zette de Haarlemse formatie daarna Ajax en vervolgens afgelopen zater dag PSV (0-0) in de titelrace met Feyenoord op een vrijwel on overbrugbare afstand. „Dit klei ne clubje heeft dit seizoen heel wat teweeg gebracht", stelde trainer Hans van Doorneveld na het treffen met PSV vast. De opmerkelijke opmars, die al tien duels op rij voortduurt, heeft Haarlem vooralsnog minder op geleverd dan Feyenoord, dat dank zij het opruimwerk van an deren volgens PSV-oefenmees- ter Jan Reker, „in een fauteuil op het kampioenschap af gaat". Hoewel een positie in de subtop en een plaats in de halve bekerfi nale veel meer is dan Haarlem met de beperkte mogelijkheden had verwacht, staat de equipe op dit moment nog met lege han den. Morgenavond bestaat er meer zekerheid over de sportieve toekomst, wanneer Feyenoord in Haarlem de tweede bekeront moeting (de eerste in Rotterdam eindigde in 1-1) komt afwerken. Indien de succesvolle serie, die op 12 februari werd ingezet, ook dan wordt gecontinueerd en een dub bel succes van Feyenoord wordt geblokkeerd, dan staat Haarlem voor de eerste maal in de ge schiedenis van de club (sinds de invoering van het profvoetbal) in de eindstrijd van het bekertoer nooi. Dat ideaal maakt tevens een hernieuwd optreden in Euro pa mogelijk, al dient daarvoor als laatste hindernis Fortuna S nog te worden genomen. Bij alle pogingen om dat doel te be reiken weet de club zich na lange tijd weer eens gesteund door het publiek, dat voor de bekercon frontatie tegen Feyenoord voor een praktisch uitverkocht sta dion (17 000 bezoekers) heeft ge zorgd. Met de onverwachte op komst tegen PSV afgelopen za terdag meegerekend (van de 9300 bezoekers betaalden er 8000, terwijl het duel op 4400 mensen was begroot), is het sei zoen voor Haarlem financieel niet meer stuk te krijgen. Daar door springt Haarlem er na jaren weer eens uit met een positieve balans en ontstaat er wellicht zelfs een mogelijkheid om geld te steken in een aankoop. Tegen PSV werd nog eens ondub belzinnig duidelijk dat Haarlem behoefte heeft aan een speler die makkelijk kan scoren. In dat op zicht werd Piet Keur node ge mist. De aanvaller, die de laatste weken zijn opvallend goede vorm kracht bijzette met de no dige goals, bleek tegen PSV nog té veel hinder te ondervinden van zijn liesblessure. Het is ook onwaarschijnlijk dat hij tegen Feyenoord 90 minuten kan spe len. „De medische staf vond het niet verantwoord dat hij tegen PSV zou worden ingezet", zei Hans van Doorneveld later. „Te gen Feyenoord mag het risico wèl worden genomen. In de loop van dinsdag zullen we kijken, of hij ten minste een half uur kan spelen". In „de wedstrijd van voor Haarlem, is ook Piet Huyg er zeker bij. Zaterdag zat de lan ge voorstopper ten koste van Chris Verkaik op de reserve bank, maar tegen Feyenoord krijgt hij de opdracht Peter Houtman uit te schakelen. „Ik heb hem vanwege zijn blessure- gevoeligheid willen sparen", luidde de toelichting van Van Doorneveld, die er geen geheim van maakte dat Frank van Leen het slachtoffer wordt van deze wisseling van de wacht. Voorbereiding Met uitzondering van Huyg spaar de Haarlem zich tegen PSV niet. De ploeg beschouwde het duel als een gedegen voorbereiding op de zware klus van dinsdag en wenste zichzelf en de Eindhove- naren, bij wie Lokhof (knieban den), Willy van de Kerkhof (her nia) en Stevens (geschorst) ont braken, niet te ontzien. Dat die extra inspanning tegen de ver houding niet werd gehonoreerd met een overwinning, maar met „slechts één punt" (uitspraak Van Doorneveld) werd als min der belangrijk ervaren. Van Doorneveld: „Het feit dat we nauwelijks kansen hebben weg gegeven tegen een ploeg met Thoresen en Koolhof in de voor hoede. sterkt ons voor dinsdag". Minder reden tot tevredenheid had hij over zijn voorste lijn waarin Peter van der Waart en Joop Böckling opvielen door hun in zet, maar ook voortdurend blijk gaven van een tekort aan koel bloedigheid, durf en inzicht in kansrijke situaties. Böckling schoot eenmaal op de paal, maar verder bleef op dat onderdeel de juiste training achterwege en start het elftal morgenavond ten opzichte van Feyenoord, dat te gen Roda JC veel produktiever „oefende", met een royale ach terstand. PSV begon, gelet op de 4—1-beker- nederlaag van een maand gele-, den, met een soortgelijk syn droom aan de botsing tegen Haarlem. De Brabantse formatie slaagde er echter in de herkan sing niet in zich van die last te ontdoen. „Misschien is de druk op met name de jonge spelers wel te groot", zo stelde Jan Re ker naderhand vast. „Het moeten winnen om mee te blijven doen is een zware last voor deze ploeg. We missen op dit moment duide lijk de routine van Stevens en Van de Kerkhof. Ik ben blij dat Stevens volgende week tenmin ste terug is. Dan heb ik er weer een karakterspeler bij". Volledig buiten beeld bleef zater dag spelbepaler Michel Valke, die zich niet kon losmaken uit de omklemming van Luc Nijholt. Daarbij zaten Jurrie Koolhof en Hallvar Thoresen in de tang bij Alwin Leysner en Keith Mase- field en acteerde Erik Jan van de Boogaard in de schaduw van zijn bewaker Verkaik. Omdat de de fensie, veelal gesteund door Piet Wildschut, die de aanvallende dadendrang van Wim Balm moest afremmen, zijn handen vol had om zich staande te hou den deed zich nauwelijks de mo gelijkheid voor zelf richting Ed ward Metgod te trekken. Of, zo als Jan Reker later vaststelde: „We zijn niet in de wedstrijd ge weest en we hebben nauwelijks kansen gehad. We mogen blij zijn dat we hier met één punt wegkomen". EREDIVISIE PEC ZwolIe-FC Utrecht 1-2 (1-2). lö. Rep 1-0, 20. Kruijs 1-1, 29. Van der Ham 1-2. Scheidsrechter: Bannet. Toeschouwers: 3000. Ge le kaart voor IJzerman (PEC Zwolle). Fortuna S-Excelsior 2-0 (1-0). 15. Hoyer 1-0, 88. Boessen 2-0. Scheidsrechter: Bakker. Toe schouwers: 6500. Haarlem-PSV 0-0. Scheidsrech ter: Van Ettekoven. Toeschou wers: 9300. Helmond Sport-Sparta 2-3 (1-1). 1. Nelemans 1-0. 44. De Wolf 1-1. 75. Lengkeek 1-2. 83 Van Bree- men 2-2 (strafschop). 85. Van der Weel 2-3. Toeschouwers: 4500, scheidsrechter: Blankestein Gele kaart: Lengkeek (Sparta). Den Bosch-Willem II 2-0 (1-0). 43. Van der Horst 1-0, 53. De Jong 2- 0. Scheidsrechter: Thomas. Toe schouwers: 5500. Gele kaart: Van der Ven (Willem II). Feyenoord-Roda JC 5-2 (3-2). 21. Gullit 1-0, 32. Eriksen 1-1, 34. Hoekstra 2-1, 36. Guthrie 2-2, 40 Houtman 3-2, 53. Hoekstra 4-2, 90. Nielsen 5-2. Scheidsrechter: Kei zer. Toeschouwers: 20.900 Volendam-DS'79 2-0 (2-0). 7. Blan ker 1-0, 9. Jonk 2-0. Scheidsrech ter: Mulder. Toeschouwers: 4500. Gele kaarten: Plugboer (Volen- dam) en Lems (DS'79). Ajax-Go Ahead Eagles 3-1 (0-0). 47. Vanenburg 1-0, 53. Molenaar 2-0, 12 Gasselich 3-0, 82. Oude Wesselink 3-1. Scheidsrechter Hobé Toeschouwers: 7000. Gele kaart: Woudsma en Bosman (Go Ahead Eagles). Koeman (Aiax). FC Groningen-AZ'67 6-2 (3-1). 5. Jans 1-0, 10. McDonald 2-0, 26. Schellekens 3-0 (strafschop). 44. 6-2. Scheidsrechter: Verhoef. Toeschouwers: 9.600. Gele kaar ten: Tiktak en Fandi. EERSTE DIVISIE Heerenveen-Telstar 1-0 (0-0). 63. Bijl 1-0. Scheidsrechter: Van der Vliet. Toeschouwers: 4500. Gele kaart: Kamphues (Telstar). Eindhoven-FC Den Haag 2-5 (0-1). 16. Linford 0-1, 46. Van Alkemade 1-1, 48. Linford 1-2 (strafschop), 71. Strijbos 2-2, 81. en 83. Linford 2-3 en 2-4, 88. De Rode 2-5. Scheidsrechter: Oetelmans. Toe schouwers: 2000. doel), 73. Taihuttu 1-2. Scheids rechter: Dolstra. Toeschouwers. 2500. Gele kaart: Rosmalen en Versleeuwen (beiden VWI, De NAC-Cambuur 3-1 (3-1). 5. Dusba- ba 1-0, 23. Meyer 2-0, 31. Van der Borgt 3-0,39. Anema 3-1. Scheids rechter: De Munnik. Toeschou wers: 6300. Gele kaart: De Schep per en Dusbaba (beiden NAC). FC Twente- RBC 3-1 (1-0). 42. Ash MAANDAG 9 APRIL 1984 Vitesse-Veendam 3-2 (1-0). 18. R. Das 1-0. 53. Swart 1-1. 57. Boere 2-1. 68. De Graaf 3-1. 90. R. Metz 3-2. Scheidsrechter: Van de Niet. Toeschouwers: 1200. SW-Heracles 0-3 (0-2). 5. Ter Mors 0-1, 10. Kruzen 0-2, 88. Ter Mors 0-3. Scheidsrechter: De Vrieze. Toeschouwers: 1000. Gele kaart: Koevermans (SVV). De Graafschap-Wageningen 1-1 (1-1). 17. Schneider 0-1, 39. Gal genbelt 1-1. Scheidsrechter: De Wit. Toeschouwers: 3000. Gele kaarten: Van Angeren (Wagenin- gen), Verheyen (Wageningen) en Pieneman (De Graafschap). ROTTERDAM - De rust had Feyenoord bedrijviger en veerkrachtiger gemaakt. Als reactie op de maart cyclus van zware wedstrij den spaarde Thijs Li bregts de Rotterdamse voetballers vorige week opzichtig tijdens de dage lijkse trainingen. Onder het motto "even gas terug nemen en bijtanken" gaf de trainer zijn team de ge legenheid op adem te ko men. De pitsstop in de vermoeiende race naar de 'dubbel' werkte verfris send. Feller en attractie ver dan bij alle voorgaan de thuisbeurten stuurde Feyenoord zaterdagavond langs het lang aanklam pende Roda JC op weg naar het verdiende ap plaus voor de royale win naar. De zege van 5-2, die dit keer eens niet geflatteerd was, zorgde er voor dat de rit naar het lands kampioenschap nu in elk geval duidelijk in kaart gebracht kan worden. Met twee punten voor sprong op PSV, een beter doel saldo en een gemakkelijker pro gramma, lijkt de lange, moeilijke ralley door voetballand zes ron den voor het einde beslist. Thijs Libregts moet zich natuurlijk be houdender opstellen. "Laten we maar rustig blijven. Het is alle maal wel wat gunstiger gewor den, maar we zijn er nog niet. We krijgen nog genoeg linke tegen standers". In zijn hart moet ook hij ervan overtuigd zijn dat er nog maar weinig mis kan gaan. nu zijn team na de service-béurt zo soepel draaide. De kleine technische mankemen ten zijn er nog altijd, zoals ook tegen Roda aan het licht kwam, maar de bijrijders verdoezelden die met een grote portie inzet; 'bestuurder' Cruijff is echt in topvorm en zijn 'kaartlezer' Ruud Gullit begint hem weer te benaderen. "Als je Hanssen zó weg kunt spelen als hij deed, moetje toch van goede huize ko men", benadrukte Roda-oefen- meester Hans Eykenbroek het herstel van de donkere rechter spits. Voluit Gullit had als enige niet op de rem getrapt vorige week. Terwijl de rest het rustig aan deed, ging hij juist voluit door. In de belang rijkste voetbalweken van het jaar draaide hij stroef, zijn eigen felle trainingsbereidheid en een be handeling van fysio-therapeut Ted Troost, maakten zijn spieren weer soepel. "Mijn nek- en rug- wervels zaten vast, als gevolg Feyenoorder Ruud Gullit rechtswaagt beter dan in de voorgaande wedstrijden". misschien van de vele wedstrij den", verklaarde Gullit zelf. "Troost heeft die donderdagmid dag los gemaakt en vrijdag voel de ik me voor het eerst in lange tijd weer eens goed. Dat was hard nodig, want ik ben op die rechterkant altijd op mezelf aan gewezen", schetste hij direct een van de technische mankemen ten, die nog niet verholpen zijn. "Met Hoekstra loopt er geen middenvelder achter me die voetballend meespeelt. Hij is wel altijd voor de goal te vinden en dat is ook een voordeel, maar ik moet de bal altijd bij me houden als ik 'm krijg. Dan moet je in vorm zijn. Dat was ik nu. Ik vind zelf dat ik 70 procent beter heb gespeeld dan in de voorgaande wedstrijden. Veel soepeler, veel feller". Het gold voor al zijn collega's, die demonstreerden dat de ploeg van Feyenoord niet altijd model hoeft te staan voor een simplis tisch verbond, maar ook een 'kreateam' kan zijn. "We hebben hier een redelijke pot gespeeld en niemand kan zeggen dat we onze plicht niet hebben proberen te doen, maar sommige tegen standers waren echt een maat te groot voor ons", strooide Eyken broek gul met lof. "Waar ik bang voor was, is gebeurd". Zijn angst gold niet eens zozeer het gevaar Johan Cruijff, aan wie hij niet mandekker Poortvliet, maar spelmaker Van Geel had gekop peld: "want ik vind het belache lijk om speciaal iemand op Jo han te zetten. Je moet zijn af- speelpunten afschermen en dat hebben we aardig gedaan". De gok voor het spelen en laten spelen op het middenveld durfde Eykenbroek wel aan; omdat zijn doelman Jos Smits niet het type is dat alles en iedereen mee neemt als hij zijn doel uitkomt, vreesde de trainer vooral de 'luchtmacht' van Feyenoord. Die rukte uit op de beslissende mo menten en gooide Roda twee maal plat in het bombardement dat volgde op de gelijkmakers, die overigens ook met het hoofd gescoord werden. Hoekstra kop te 2-1 binnen na de treffers van Gullit en Eriksen, Houtman zorgde zelf voor 'rust' na de 2-2 van Guthrie en liet met zijn door kopbal Hoekstra na de pauze de partij met de voet beslissen. Gretig Dat Nielsen, volledig rond inmid dels over zijn contractverlen ging, in de laatste minuut nog 5-2 ter wereld hielp, was alleen type rend voor de gretigheid van Feyenoord. Aan het scorever loop van de eerste helft waren te gelijkertijd de counterkracht van Roda, vechtend voor de laatste theoretische kans op Europees voetbal, en de technische foutjes aan Rotterdamse kant te herken nen. Elk balverlies (Van de Kor- put, Houtman, Wijnstekers, Cruijff) leidde tot een snelle te genstoot, die in de laatste twee gevallen tussen haakjes succes vol werd afgerond, en lang niet elke echt riante mogelijkheid werd door Feyenoord benut. Hoekstra vier keer, Gullit drie keer, maar ook de door een mis verstand vervangen Houtman en Cruijff lieten open kansen lig gen. Niemand van de bijna 21.000 kij kers (te weinig om de kassa te la ten rinkelen voor J.C), die erover vieL Voor het eerst speelde de Kuipploeg na de pauze zoals een kampioen in spé betaamt: rustig, attractief en dominant. Met een Cruijff wiens passes dan wel niet altijd aankwamen, maar die per soonlijk zo scherp speelde dat hij toch bijna een tien verdiende. Met hem aan het stuur moet het gereviseerde Feyenoord op de begeerde 'dubbel' kunnen aan koersen. Tenzij de volgende op ponenten de verborgen gebre ken nog aan kunnen tonen. Dat is de enige angst van Libregts. Met zijn opmerking: "Alle tegen standers die we krijgen, hebben nog een bepaald doel. We zijn er heus nog niet"-, waarschuwde hij voor concentratie-verslapping. Rust roest daarbij gewoonlijk. PAUL DE TOMBE HAMBURG - De spanning in de Westduitse Bundesliga wordt met de week opgevoerd. Op de 27ste speeldag moest de top-vier een punt inle veren. Bayern München kwam in eigen huis tegen Vfb Stuttgart niet verder dan een 2-2 gelijkspel. Grobe en Hoèness scoorden voor de thuisclub, namens Stuttgart troffen Karl Heinz Forster en Sigurvinsson de roos. Borussia Mönchengladbach kwam na zes achtereenvolgende overwin ningen goed weg bij het nietige Eintracht Frankfurt. Pas in de 90ste minuut bracht Ewald Lienen de partijen op gelijke voet, nadat Müller in de tachtigste minuut Eintracht op 1-0 had gebracht. Werder Bremen mengde zich onder de titelkandidaten door Bayer Uer- dingen met 5-2 te kloppen. Uwe Reinders (2), Bruno Pezzey en Rudi Voller waren de makers van de Bremer goals. Liverpool In de Engelse League had koploper Liverpool geen kind aan tegenstan der West Ham United. Topscorer Ian Rush (2), Kenny Dalglish, Ronny Whelan en Graeme Souness (2) bezorgden the Reds' een 6-0 overwin ning. Dalglish was de voorbereider van vijf goals. 'Runner up' Manchester United had de grootste moeite met de goed geor ganiseerde defensie van Birmingham City. Alleen Brvan Robson wist daarin een gat te vinden (1-0), maar Ray Wilkins bleek zelfs vanaf de strafschopstip niet bij machte doeltreffend uit te halen. Beveren Beveren Waas behield gisteren de leidende positie in de Belgische com petitie door het zwaar gehandicapte Standard Luik met 2-0 te kloppen. Albert en Martens tekenden voor de treffers. Anderlecht blijft op twee punten van de Waaslandcrs volgen, nu de Brusselaars Cercle Brugge met 7-0 versloegen. Erwin Vandenbergh en Alex Czerniatinsky scoor den ieder drie doelpunten. Club Brugge behield de derde plaats na de 6-1 overwinning op RDWM. Jan Ceulemans bracht voor de Bruggelingen drie goals aan. Scheidsrechter 'knock out' BREDA (ANP) - Scheidsrechter M. Koevoets uit Etten-Leur heeft zaterdag de wedstrijd in de derde klasse B van de afdeling Brabant tussen FC Vesting Boys 2 en DSE 3 vroegtijdig beëin digd, nadat hij door een speler van de thuisclub knock out was geslagen. Het incident gebeurde in de 25e minuut van de twee de helft, toen een hoekschop van DSE werd omgebogen in een voorsprong van 3-2. Een speler van Vesting Boys was het met de beslissing geldig doelpunt oneens en ging verhaal halen bij arbiter Koevoets wegens een vermeende overtreding. De arbi-* ter wilde de opdringerige speler opschrijven, maar kreeg in plaats van diens naam een dreun in het gezicht. De ongelukki ge leidsman, die ook nog werd geschopt, bleef vervolgens een drietal minuten bewusteloos liggen. Hij staakte het duel en deed aangifte bij de politie. AMSTERDAM (ANP) - Voor Ajax kan het seizoen niet snel genoeg afgelopen zijn. De jonge Amster damse ploeg is dodelijk ver moeid. De 7000 toeschouwers, die het duel met Go Ahead Eagles bijwoonden, kregen daar gisteren het bewijs van. Verveling alom in de Amsterdam se Meer, waar Ajax en Go Ahead Eagles een bedenkelijk competi- tietreffen afwerkten. Van het sprankelende, op techniek ge stoelde voetbal van de eerste competitiehelft was bij de Am sterdammers niet meer te be speuren. Hoewel Ajax en Go Ahead Eagles wedijverden in lamlendigheid, presteerden de Ajacied Koeman en de Devente- naren Woudsma en Bosman het een gele kaart aan deze bedroe vende vertoning over te houden. Ajax versloeg Go Ahead overi gens wel. Maar de 3-1 was meer gebaseerd op fortuin dan op klasse. Aan de eerste helft hielden de tri- buneklanten slechts één opvat ting over: "Het veld ligt er prach tig bij, jammer dat er 22 voetbal lers hebben geprobeerd het gras te beschadigen". Balverlies was over en weer troef, hoon daalde dan ook neer op de hoofden van de zich naar de thee begevende voetballers. Na de pauze bleef de ontmoeting van ondermaats ni veau, de Meer leek dan ook meer op een volière dan een voetbal stadion. Slechts enkele malen verstomde het schrille gefluit op de tribune. Twee minuten na rust bijvoorbeeld, toen Vanen burg profiteerde van een blunder van Jongbloed. Tot tweemaal toe was de bejaarde keeper van Go Ahead in de fout gegaan na scho ten van Felix Gasselich. Eerst gaf hij de bal terug aan de schut ter, vervolgens gaf hij Vanen burg de kans te doelpunten. De jeugdige, overigens falende Utrechter liet zich deze kans niet ontnemen. Na dit doelpunt bracht Ajax niet de inzet op om Go Ahead Eagles in een hogere versnelling aan te pakken. De kwaliteitsarme ont moeting sleepte zich voort in een tergend langzaam tempo. De im passe werd even doorbroken door Keje Molenaar die met een bekeken doelpunt 2-0 aanbracht. Gasselich voegde daar nog een derde aan toe, waarna Oude Wes selink de eer voor Go Ahead Eagles redde. Meer bood het gebeuren in de Meer niet. Italië maakt weinig indruk der Bagni van Inter Milaan. In het begin van de tweede helft verzuimden de Italianen de voor sprong te vergroten. De Tsjechen kwamen in de 68ste minuut ver diend op gelijke hoogte door middenvoor Griga. In de reste rende tijd slaagden de Italianen er niet in de uitblinkende doel man Miklosko te passeren. VERONA (SID) - Na twee overwin ningen op Mexico en Turkije is het Italiaanse nationale voetbal elftal in Verona tegen Tsjecho- slowakijke niet verder gekomen dan 1-1. Voor 45.000 toeschou wers in het uitverkochte Bento- godi-stadion namen de wereld kampioenen in de 33ste minuut een voorsprong door middenvel-

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 12