Geert Groote, een nieuwe levensstijl KERKDIENSTEN Als leerling bij de mensen zz Qeeuf Q}coTe. rz. Aandacht voor minima Herdenkingen rond 600ste sterfdag Het is dit jaar 600 jaar geleden, dat de invloedrijke prediker en theoloog Geert Groote overleed. Hij leefde van 1340 tot 1384. Van 14 april tot 24 juni wordt ter gelegenheid hiervan een tentoonstelling gehouden in het rijksmuseum 'Het Catharijneconvent' aan de Nieuwe Gracht in Utrecht, getiteld: "Geert Groote en de Moderne Devotie'. Deze tentoonstelling bevat een 125-tal handschriften en vroege drukken, 60 schilderstukken, beelden en nog andere voorwer pen. Professor dr. Edward Schil- lebeeckx (Nijmegen) verricht op vrijdag 13 april de opening. Het museum is open van dinsdag tot en met vrijdag van 10 tot 5 en op zaterdag, zondag en feestda gen van 11 tot 5 uur. De herdenking concentreert zich verder op Deventer en Nijme gen. In Deventer met tentoon stellingen in het museum 'De Waag' en de bibliotheek van het atheneum en een informatiecen trum in de stadsbibliotheek, waar ook in groepsverband kan worden gewerkt. In Nijmegen met een internationaal congres (eind sepember) en een tentoon stelling in het volkenkundig mu seum, getiteld: 'Moderne devo tie, figuren en facetten'. De officiële herdenking is op zater dag 18 augustus in de Grote Kerk van Deventer. Deze stad her bergt nog altijd een 'centrum voor moderne devotie'. Profes sor dr. C. C. de Bruin (Leiden), dr. E. Persoons (Brussel) en pro fessor dr. A. G. Weiier (Nijme gen) hebben een herdenkings bundel gemaakt. Die wordt by de herdenking in Deventer aan geboden. In het comité van aanbeveling, ter ondersteuning van de herden kingen, zitten onder anderen kardinaal Alfrink, de ministers Brinkman en Deetman en pro fessor Mulder als voorzitter van de Raad van Kerken in Neder land. Orde op zaken Wie was deze Geert Groote? Hij werd in 1340 in Deventer gebo ren. Toen hij 15 was, ging hij in Parijs studeren. Wijsbegeerte, medicijnen, rechten en theolo gie. Op z'n 30ste keerde hij naar Deven ter terug. Een groot deel van zijn huis stond hij af aan ongetrouw de vrouwen die over weinig geld beschikten. Na zijn dood ont stonden daaruit de 'Zusters van het gemene leven', samenwonen de vrouwen die geen religieuzen waren. Op 35-jarige leeftijd trok Groote zich terug in een klooster bij Arnhem. Niet om kloosterling te worden, maar om achter de diep ere zin van zijn leven te komen. Hij vond een levenshouding die anderen zo inspireerde, dat ze uitgroeide tot een beweging van levensverdieping en geloofsbele ving. "Moderne devotie', noem de men dat. Vernieuwde inner lijkheid. Vanuit de gedachte dat een mens die van binnen orde op zaken heeft gesteld, ook op zijn omgeving helend en vormend werkt. Toen hij 39 was, werd Geert Groote diaken. Hij begon rond te trek ken als prediker. Ook in Leiden en omgeving verbleef hij enige tijd. Zijn felheid bezorgde hem een preekverbod. Bijna 44 jaar oud stierf hij aan een besmettelij ke ziekte. 'Bond zonder naam' De nieuwe levensstijl van de 'mo derne devoten', waarvoor Groote \an r>r>; Yado^ do? loofpm DfvoTie X»*8»TE DtVÏNTfH m 134ü,A(DAAJQ> QyCRL-7-O'\uq- Ie dwc dunct. Sb gqcLc&l g'nt ghcc j'k!c r. ?rckc yilleti (i bc&qifcn tjcch bcdruckcr ,\&ef aII< ,W gfrebrcke yiuen u rmrn&^r ij :*X><r J j| (ode b« eet? trouue acherfyn p/«dc r -Tr» dit uocrl vodc ff oieraf tc /eyen «xte oo/c -Here g&f /toen njccrceo atv clre li cr&chUdat h'j wfc vruchten- dede onder der» §e(hmcn vcjhe» Herdenkingssteen voor Geert Groote, geplaatst in 1940 in een muur v Het was toen 600 jaar geleden, dat Groote werd geboren. (foto afgestaan door het waarvan er wel honderd zijn ge weest. Het eerste vrouwenkloos ter kwam in Diepenveen, het eer ste mannenklooster in Windes- heim bij Zwolle. Van het laatste is alleen het brouwhuis nog over. Dat werd na de Reformatie inge richt als hervormde kerk. i de Broederenkerk in Deventer. binnen enkele jaren de grond slag legde, verspreidde zich van de IJsselstreek over ons land en woei zelfs over naar Polen en Zwitserland. De beweging heeft grote invloed gehad in onderwijs en kunst, maar ook op het gebied van ruilverkaveling, wegenaan leg en bruggenbouw. Ze is een soort 'Bond zonder naam'. Men Zeer bekend kan zich er niet bij aansluiten. Wel kunnen mensen die deze ge dachten zinvol vinden, met zo'n houding en inzet proberen te le- binnen- en buiten land is de Windesheimer kanun nik Thomas Hemerken uit Kam pen - meestal Thomas Kempis genoemd -, die de schrijver werd van het alom verspreide boekje 'De navolging van Chris tus'. De kernen vanwaaruit de bewe ging wordt gevoed zijn de frater- huizen van 'Broeders des geme- Viel* Snaren nen levens', de zusterhuizen van 'Zusters des gemenen levens' en de Windesheimer kloosters, Een goede samenvatting Moderne Devotie, Deventer) 'Moderne Devotie' gaf de 'broe der des gemenen levens' Florens Radewijns, die leefde van 1350 tot 1400. Hij zag de mens als een instrument met vier snaren, die alle zuiver gestemd moeten zijn. De eerste is de liefde. Je moet op de juiste manier van mensen en dingen houden. De tweede is de verantwoordelijk heid. Je moet weten wat je te doen staat, en ook waarvan je moet afblijven. De derde snaar: blijdschap. Blij zijn met dingen waarmee je blij mag zijn, maar ook hier niet overdrijven. En de vierde snaar: het verdriet. Er zijn altijd dingen die tegenvallen. Wees daar maar verdrietig om, maar maak er geen drama van. Afscheid van zending 'Oegstgeest' OEGSTGEEST - Wegens pen sioen heeft ds. H. J. Visch te Oegstgeest deze week af scheid genomen als stafme dewerker van de hervormde Raad voor de Zending. Zijn afscheid betekent nog geen definitief vertrek, want de komende tijd zal hij gebrui ken om nog een aantal zaken af te ronden. Twee keer (in totaal 23 jaar) werkte ds. Visch als zendingspredikant op Bali (Indonesië), in dienst van de kleine protestantse kerk te midden van twee en een half mil joen hindoes. Hy was daar nauw betrokken bij het toerustings- werk van deze kerk. In 1972 ging hy naar Irian Jaya (het vroegere Nieuw-Guinea), even eens voor kerkelijk toerustings- werk en voor assistentie aan de synode van de Evangelisch Christelijke Kerk. Na 1979 was hy secretaris van de selectiecom missie en van het binnenlandse werk van de Raad voor de Zen ding. Ongezocht In het laatste nummer van het blad •Woord en Dienst' geeft ds. Visch zijn kijk op 'zending', mede naar aanleiding van de nota 'Visie en werkelijkheid', die een paar maanden geleden in de hervorm de synode werd behandeld en die daar veel waardering maar ook kritiek en zelfs afwijzing on dervond. Ds. Visch vertrok in 1948 naar het 'zendingsveld' met de toen gel dende opvatting dat het evange lie moest worden gepredikt en de mensen moesten worden op geroepen om zich tot Jezus Christus te bekeren. "Maar", schrijft hy, "met deze visie kon den wij in de werkelijkheid van Bali niets beginnen. Elke poging om hindoe-Baliërs op deze ma nier te benaderen had tot gevolg, 'dat men zich des te meer voor het evangelie toesloot". "Geleidelijk werd het ons duide lijk, dat het van primair belang is, zélf het evangelie goed te ver staan, zodat het in eigen leven steeds meer gestalte zou aanne men en er dan ongezocht wel iets op anderen zou kunnen over springen. Niet als een leraar Christus bij de mensen brengen, maar als leerling van Christus bij de mensen zijn. Alleen leerlingen van Jezus zijn tegelijkertijd ge zondenen". Ook in Nederland was herbezin ning op zending dringend nodig. Meer dan een jaar is de Raad voor de Zending daar nu inten sief mee bezig geweest. Zo ont stond de nota 'Visie ey. werkelijkheid'. Ds. Visch vond zijn eigen ervaringen daarin te rug. De bedoeling van de Raad voor de Zending is, dat deze nota zo breed mogelijk in de kerk aan de orde komt. Afgaande op de kritiek - zending wordt teruggebracht tot iets maatschappelijks - zou men haast geloven, dat de kerk door deze nota in haar grondslagen wordt aangetast. Ds. Visch krijgt als hij dat hoort de indruk, dat men de ontwikkelingen in de we reldkerk en de wereldzending van de afgelopen dertig jaar niet goed heeft gevolgd. "Een reden temeer om de discussie in heel de kerk openhartig te voeren". Bekering Bekering tot God is, volgens ds. Visch, niet iets verborgens in on ze privé-relatie met God. "Zij voltrekt zich concreet in al onze beslissingen, persoonlijk, so ciaal, economisch en politiek. Het is ómkeer, en dat leidt onver mijdelijk tot veranderingen in ei gen leven, in je omgeving en in heel de samenleving. Het is het begin van actieve solidariteit met de doeleinden van God in de we reld: betrokken zijn bij de komst Ds. Visch ...alleen leerlingen zijn gezonde nen... (foto Zendingsbureau) van Zijn Koninkrijk. De nauwe band tussen onze bekering en het Koninkrijk Gods kan niet ge noeg worden onderstreept". De eerste christenen werden 'het volk van de Weg' genoemd. "Ze stonden bekend niet om wat zij geloofden, niet om hun geloofs belijdenis, maar om de wijze waarop zij leefden". Ds. Visch komt dan tot de slotsom, dat een juist verstaan van de 'bekering' de sleutel is tot een goed inzicht in wat zending nü betekent. Samenstelling van deze pagina: S.J. de Groot Orgel. De Nederlandse Protes tantenbond in Wassenaar heeft bij de firma J. Reil in Heerde een kerkorgel besteld. Het wordt een éénklaviers-orgel met zelfstan dig pedaal, in totaal zes en een halve stem. Nog dit jaar wordt het geplaatst. In de gereformeerde kerk van Hazerswoude-dorp geeft het Leidse Petra-jeugdkoor morgen middag om 5 uur tijdens een bij zondere dienst een uitvoering van de reli-musical 'Voor jou'. Morgenavond om half 7 wordt in het gebouwtje op de hoek Lage Morsweg-Damlaan in Leiden een samenkomst gehouden, uitgaan de van de baptistengemeente in samenwerking met de interker kelijke evangelisatie. Ds. G. Bos veld spreekt over: 'Aan Jezus ontkom je nooit'. De 'Campings- ingers' uit Rijnsburg werken Op donderdag 12 april om kwart over 8 vertoont de afdeling Lei den van het Genootschap Neder- land-Israel in het Gemeentecen trum aan de Lijtweg in Oegst geest de speelfilm 'The Chosen'. Om half 4 is er een middagvoor stelling. De aangekondigde le zing van mevrouw E. Flesseman- van Leer kan wegens ziekte niet doorgaan. Beroepen. Hervormde Kerk: be roepen te Sint Annaland P. van Trigt Aalst, te Wierden D. Looij- en Kinderdijk, te Windesheim (Ov.) J. van Popering Ilpendam; aangenomen naar Zoetermeer G. de Jong Middelharnis. Gerefor meerde Kerken: bedankt voor Kollum W. J. Molenaar Stap horst. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt: beroepen te To ronto (Canada) R. N. Gleason Rijswijk (ZH). Christelijke Ge reformeerde Kerken: bedankt voor Veenwouden-Surhuister- veen D. Visser Nieuw-Vennep. Gereformeerde Gemeenten: be roepen te Berkenwoude (met do- venzorg) R. Boogaard Leiden. Het algemeen diakonaal bureau van de Gereformeerde Kerken in Nederland (postbus 2211, 3830 AH Leusden, telefoon 033- 943244) organiseert ook dit jaar een groot aantal vakantieweken voor vitale ouderen boven 65, mensen met een kwetsbare ge zondheid (alle leeftijden), gehan dicapten, alleenstaanden tot 65. extra belaste huisvrouwen tot 65 en één-ouder-gezinnen met kin deren. Alle vakanties zijn tussen 12 mei en 15 september. Wie be langstelling heeft, moet schrij ven of vragen naar de afdeling re creatie. Leidse taakgroep: LEIDEN- De taakgroep 'Ar beid' van de Leidse Raad van Kerken vraagt de kerkelijke wijk- en parochieraden in een brief, aandacht te hebben voor de problemen rond de sociale zekerheid, dit naar aanleiding van het plan van de regering om de uitkerin gen per 1 juli opnieuw te kor ten. Veel uitkeringsgerechtigden heb ben nu al de grootste moeite om de eindjes aan elkaar te knopen, ook doordat kosten als huur, ver warming en ziekenfondspremie de laatste jaren flink zijn geste gen. Zij zullen, zegt de taakgroep 'Arbeid' in de brief, steeds verder in de problemen komen. De een malige uitkeringen aan de mini ma zijn onvoldoende, omdat nauwelijks rekening wordt ge houden met bijvoorbeeld de hoogte van de woonlasten. In Leiden vroegen vorig jaar 6055 huishoudens een eenmalige uit kering aan. "In veel steden en dorpen worden diakonieën en parochies gecon fronteerd met probleemsitua ties". Sommige diakonieën ge ven een bijdrage aan mensen die van een minimumloon of uitke ring moeten leven. Maar deze be scheiden hulp is niet voldoende. "Er moet ook protest klinken te gen verdere aantasting van hun toch al moeilijke positie". Verscheidene organisaties van uit keringsgerechtigden hebben de Leidse taakgroep gevraagd, daaraan mee te doen. Daarom vraagt de groep de kerken in Lei den en de regio, zich hierop te bezinnen. "Wij zouden graag met u overleggen, hoe we met elkaar tot een plan kunnen komen om aan de vraag van de uitkerings gerechtigden te voldoen". Ook zouden de kerken bedacht kun nen zijn op de protesten die in mei zullen worden aangetekend tegen de komende kortingen. Volgens de taakgroep 'Arbeid' mo gen de kerken aan hun leden vra gen, "aandacht te hebben voor hen die zwak staan in onze sa menleving". De brief is ondertekend door H. Groenen namens de Dienst in de industriële samenleving vanwe ge de Kerken (DISK), ds. A. Dronkers van de hervormde dia- konie in Leiden en de Leidse Jeugdhaven-predikant M. van der Velden. Adres van de taak groep: buurthuis 'Mierennest', Morsweg 59 Leiden, telefoon 760580. (Een taakgroep van de landelijke DISK is een handtekeningenac tie begonnen tegen de kortingen. Als het aan deze dienst ligt, zul len kerkgangers op 29 april en 6 mei de verklaring hierover kun nen ondertekenen. Deze verkla ring spreekt ongerustheid uit over het huidige beleid van de re gering wat betreft de sociale uit keringen en wijst nog meer verla ging daarvan af). LEIDEN: Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 ds. De Jong, 11.45 oecum. dienst; Marekerk 10 dr. Meijers, 5 ds. De Jong; Maranathak. (L. Morsweg) 10 ds. Kool stra; Oecumenische geloofsgemeenschap De Regenboog (Merenwijk) 9.30 ds. Hor- tensius, 11.15 ds. Hortensius en pas toor v. Well; Bethlehemk. (Driftstr.) 10 ds. Christ, Eek en Wiel, opendeurdienst; Bevrijdingsk. (Montgomerystr.) 9 ds. Sterringa, 10.30 ds. Rietveld, 5 ds. Koolstra; Vredesk. (Burggravenl.) 10 prof. mr. Reugebrink, Leiderdorp; Waalse kerk (Breestr.) 10.30 dr. H. J. de Jonge; jeugdkapel Vredeskerk 10; jeugdkapel Bevrijdingskerk 10.30 hr. F. van der Mark. Acad. Ziekenhuis 9 rk. dienst, 10.15 ds. Bovenberg. Diakonessenhuis 10.30 ds. Kramer, elke zat. 10.30 rk. dienst. Endegeest: zie Oegstgeest. Geref. Kerk: Zuiderk. (Lammen- schansw.) 4 leerhuis, 5 avondgebed, dr. Vlijm, zie ook Vredeskerk; Petrak. (Surinamestr.) 10 ds. Veenstra; Oude Vest 10 dr. v.d. Zwaan; Maranathak. (L. Morsw.) zie herv. gem.; Bevrijdingsk. (Montgomerystr.) zie herv. gem.; bejaardenhuis Groenhoven 10 ds. Lo cher; Merenwijk: zie herv. gem. Wijk Stevenshof, gebouwtje 'Dijkhof (Rijndijk): 10 kand. mevr. A. E. Bosch. Geref. K. Vrijg. (De Vlietschans, Apollo- laan): 10 en 5 ds. Houtman. Chr. Geref. K. (Steenschuur): 10 lees- dienst, 7 ds. De Groot, Den Haag. Geref. Gem. (N. Rijn): 10 en 4.30 ds. gen (Brahmsl.): 9.30,10.30 en 11.20. Oud-Kath. K. (Zoeterw.singel): zat. 7. Rooms-Kath. K.: Haagweg zat. 7, zo. 9 en 10.45; Herensingel zat. 7, zo. 9.30 en 11; Rijndijk (Leiden-V.schoten) zat. 7, zo. 9.30 en 11.30; Steenschuur zat. 7, zo. 8.30, 10, 11.30, 6 en 7 (lof); Boshuizerkade zat. 7, zo. 9.30 en 11 Lammenschansweg zat. 7, zo. 9.30 en 11 Haarl.straat zat. 7, zo. 9.30, 10.45 en 12.15; Merenwijk: zie herv. gem.; H. Rijndijk (zie Zoeterwoude). AARLANDERVEEN: Herv. Gem. 10 kand. v.d. Schans, Utrecht, 7 zang- dienst. Geref. Kerk: 10 ds. Buikema, Zw.dam, 6.30 ds. Den Braber, Vries. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 4 ds. Heerma, Geref. Gem. in Ned. (Bethl.kerk Driftstr.): 11.30 en 5.30. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.): 10.15 mevr. Koopmans, R.dam. Doopsgez.-Remonstr. Gem. (Lokhorstk. Pieterskerkstr.): 10.30 ds. Koek, mmv 'Cantemus'. Baptistengem. (O. Ryn 3): 10 hr. R. Poet- sema, Voorschoten, 6.30 evangelisa- tiedienst gebouwtje Morsweg 14a (in samenw. met interk. evang., ds. Bos veld, mmv Campingsingers, Rijns- burg). Evang. Gemeenschap (Middelstegr. 3): 10 br. Dikkes. Zendingswerk Middernachtsroep (Zoe terw.singel 21): 5 hr. Roos. Evangeliecentrum (Zijlsingel 2): zo. 10 hr. Zijlstra, di. 8 bijbelles voor ieder een, vr. 8 jeugdsam. Pinkstergem. (O. Vest 13): 10 hr. Nico Hoogenraad. Leger des Heils (Hooigr.): 10 heiligings- samenk., 7.30 verlossingssam. Zevendedagadventisten (Ontmoetings- kerk Voorschoten): elke zat. 9.45 bij belstudie, 10.45 predikdienst, op 14 april ds. J. M. Rosman. Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen der L. Da- Den Hartog, Leusden. Geref. Kerk: 10 ds. Elderman, 6.30 ds. Geesink, Noordwijk. Geref. K. Vrijg. (Ichthusk.): 9.30 en 4.30 ds. Mouissie. Evang.-Luth. Gem.: 9 hr. L. Sijp, Bus- Rk Kerk: 110.30. handicapten; Kruiskerk 10 kanc Dis, Leiden; Opst.kerk 10 ds. v.d. Hei den, 6.30 ds. De Jonge; Nabij 10 ds. Bogers; G. Herderkerk 10 ds. Nieu- wenhuis, 6.30 ds. Verheul; De Bron 9.30 ds. Verheul. 10.15 en 6.30 ds. Moll; Ashram (Marsdiep) 10 ds. Mul der; Oudsh. kerk 10 ds. J. D. Smits, Amersfoort; Sionskerk (Planetensin- gel) 9.30 ds. Zwanenburg, Ede, 6.30 ds. Ouwendijk. Geref. Kerk: Mar.kerk 10 ds. Modde raar, 6.30 ds. v.d. Bos, Gouda; Salv- .kerk 10 en 6.30 ds. Stolk. Zie ook herv. gem. Ned. Geref. Kerk (school Willemstr.): 9.30 ds. Janse, 4.30 ds. M. de Jong. Chr. Geref. Kerk: 9.30 dienst. 2.30 ds. Blom. Oud-Geref. Gem. (Hooftstr. 240): 9.30 en 4. Bapt.gem. (Molenwerfstr. 1): 10 en 6.30 ds. Koekkoek. Bapt.gem. Noord (school Kalkovenw. 62): 10 hr. C. Vork, 6.30 hr. C. Stavleu. Volle-evang.gem. ('De Ark', Pr. Hen- drikstr. 54): 10 hr. v.d. Hoorn. Pinkstergem. (school Batenstein 16): 10. Remonstr. Kring (Van Mandersloostr. 36): 10 dr. Meyering. Rk Kerk: Bonifaciusk. zat. 7, zo. 9.45 en 11.30; Piusk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Bron zat. 7, zo. 9 en 11.30. Geref. Gem. 9.30 en 6 ds. Vogelaar. BODEGRAVEN: Herv. Gem. Dorps kerk 10 ds. Wieman, 6.30 ds. Richter; Salv.kerk 10 ds. Sirag, Leusden, 6.30 ds. v.d. Hoef; Bethl.kerk 10 hr. J. den Haan, 6.30 ds. BOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 dr. Haitsma, 6.30 ds. Christ. Eek en Wiel, jeugddienst; De Stek 9.30 ds. Vlasblom. Geref. Kerk: 9.30 ds. Rullmann, Den Haag, 5 ds. Verdoorn, Wadd.veen. Chr. Geref. Kerk: 9.30 ds. Ribbers, 5 ds. v. Dam, Woerden. Geref. Gem.: 9.30 leesdienst, 3 ds. Bac. HAZERSWOUDE: Herv. Gem. 9.30 en 6.30 ds. De Graaf. Geref. Kerk: 10 ds. Welbedacht, 5 reli- musical 'Voor jou' door Petra-jeugd koor Leiden. Rk Kerk: dorp zat. 7, zo. 9.30 en 11.30; Anker zat. 7, zo. 8.45 en 11.15; Rijndijk zo. 10. HILLEGOM: Herv. Gem. 10 ds. Kris pijn, zie ook geref. Geref. Kerk: 10 dr. v.d. Kamp, Wasse naar, 7 ds. v.d. Wal. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. Biesma. Rk Kerk: Mart. zat. 7, zo. 9 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 10 en 11.30. HOOGMADE: Herv. Gem. 10 ds. Boon- KATWIJK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Boer, 6 ds. v. Achterberg, Leiden; Ontm.kerk 10 ds. Aarents, 6.30 ds. Kui per, Noordwijk, interk. evang.dienst. Ver. ter voorbereiding van een herv. deelgemeente 'De Rank' te Katwijk (aula P. Groen-college): zie Katwyk aan Zee. O. Kerk 10 ds. De Jong, ha, 6 ds. Schuur man, ha; Ichthusk. 10 ds. v. Sliedregt. ha, 5 prof. dr. v.d. Beek, ha; Pniêlk. 9.30 ds. Schuurman, ha, 6 ds. De Jong; aula Bestevaer-mavo (Rynsoever) 10 ds. Vroegindewey; Overduin 2.15 ds. H. v.d. Beid; wijkgeb. Hoeksteen (Burgersdijkstr.) 10 hr. B. R. Steenbergen, dovendienst. Ver. ter voorbereiding van een herv. deelgemeente 'De Rank' te Katwijk (aula P. Groen-college): 10 ds. J. Co- hen Stuart. Nieuwegein. Geref. Kerk: Vr.kerk 10 ds. Bakker. Am stelveen, 5 ds. Koster; Triumfatork. 10 ds. Koster, 5 zie Ont m.kerk Katwyk a.d. Ryn. Geref. K. Vrijg.: 10.15 dienst. 3.30 ds. Heida. Ned. Geref. Kerk: 8.45 ds. M. de Jong, 7 ds. Janse. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. Slagboom. Vrye Chr. Geref. Gem. (Unizaal): 10 en 5 ds. v.d. Belt. Geref. Gem. (Remisestr.): 10 en 5 ds. G. Kuyt Geref. Gem. in Ned. (Louwestr.): 10 en 5 leesdienst Volle-evang.gem. ('Tripodia'): 9.45. Onafh. baptistengem. (Sluisweg 16): 10 hr. H. Bakker. LEIDERDORP: Herv. Gem. en Geref. Kerk Dorpsk. 10 mevr. ds. E. Visser, 3 dienst met verstandelijk gehandicap ten, ds. Bovenberg, 6.30 ds. Knorth; Hoofdstr. 10 ds. Stegeman; Scheppingsk. 9 en 10.30 ds. Knorth. Elis.ziekenhuis 10 rector Vijftigschild. Bapt.gem. (wijkgeb. Zijlkw 10. Rk Kerk: zat. 7, zo. 9,10.30 en 12. NIEUWKOOP: Herv. Gem. 9.30 ds. v. Driel, 6.30 ds. Vlasblom, Boskoop. Geref. Kerk: 9.30 ds. Korenhoff, Heem stede, 5 avondgebed. Chr. Geref. Kerk: 9.30 dienst, 2.15 ds. Roos, Utrecht. Remonstr. Gem.: 10 ds. Bloemendaal. Evangelische gemeente (Kruispunt, Kennedyl.): 9.30. Rk Kerk: zat. 7, zo. 9 en 10.45. NIEUWVEEN: Herv. Gem. 9.30 kand. Bikker, Zeist, 6.30 ds. Molenaar. Geref. Kerk: 9,30 ds. Cremer, Amstel- 7 ds. v.d. Linden, Den Haag. Rk Kerk: i 11. NIEUW-VENNEP: Herv. Gem. 9.30 ds. Goverts, 7 ds. Bergsma. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 ds. Rang. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 4.30 ds. Visser. Rk Kerk: zat. 7, zo. 10. NOORDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Blok, Harderwijk, bevestiging ds. M. D. Geuze, 2 intrede ds. Geuze. Geref. Kerk (W. Verlaat): 9.30 ds. v.d. Berg. Bodegraven, 7 hr. Wielsma, Uit hoorn. NOORDWIJK: Herv. Gem. Voorstr- .(Binnen) 10 ds. Elgersma, 5 ds. C. Treure, Katwijk; Hoofdstr. (Zee) 10 ds. Hemstede, Lei derdorp. 5 ds. Elgersma. De Rank (Golfbaan) 10 hr. Visser. Geref. Kerk: Hoofdstr. (Zee) 10 ds. Kui- Vinken!. (Binnen) 5 ds. v.d. Lee; Stichtingskerk 11 ds. Kattenberg. Julia- nadorp; Sole Mio 9 ds. Elgersma. Ned. Prot. Bond (aula O. Zeeweg 32): 10.30 drs. Uittenweerde, Naaldwijk. Rk Kerk: Zee zat. 7, zo. 9.30 en 11; Binnen zat. 7, zo. 8,10 en 11.30. LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 10 en 7 ds. t Hooft. Pauluskerk 10 ds. Jongeboer, Baarn. Geref. Kerk: 10 dr. Bade, Koudekerk, 7 ds. Boswijk. Geref. K. Vrijg.: 10.30 ds. De Putter, 4.30 leesdienst. Ned. Geref. Kerk (Salvatori): 10 en 5 ds. Dekker, Ermelo. Chr. Geref. Kerk: 10 en 4.30 ds. v. Dij ken. De Zilk 10 ds. v. 't Hof. Rk Kerk: Victork. zat. 7. zo. 9.30 en 11. Jozefk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Zilk zat. 7. zo. 10 en 11.30. OEGSTGEEST: Herv. Gem. Groene of Will.kerk 10 ds. Kooman; Pauluskerk 10 ds. Vegter; Gemeentecentrum (Lijtw.) 10.30 ds. Stenfert Kroese. 7 ds. Baas, Sassen- heim. Geref. Kerk: 10 mevr. Ryken-v.d. Berg, school): 8.45 en 4.30 ds. De Putter. Ned. Geref. Kerk (Gem.centrum): 8.45 ds. De Lange, 4 ds. Horsman, Zwijn- drecht. Van Wyckerslooth: 4 ds. Hemmes. Endegeest: 10 ds. Friederich. Volle-evangeliegem. (Gem.centrum): 4. Rk Kerk. Will.kerk zat. 7. zo. 9 en 1030. OUDE EN NIEUWE WETERING: Herv. Gem. 9.30 ds. De Gelder, Lisse. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 ds. Jaspers ROELOFARENDSVEEN: Rk Kerk Mar. Pres. zat. 7. zo 9 en 11, Petrus-B. zat 7, zo. 9.30 en 11.30. RIJNSATERWOUDE: Herv. Gem. 9.30 en 7 ds. Baart, Emmen. Chr. Geref. Kerk: 9.30 leesd., 2.15 ds. Bouw. RIJNSBURG: Herv. Gem. Laurentius- kerk 9 30 ds. v. Niel. 5 ds. Seton. Rid derkerk. jeugddienst; Bethelkerk 9.30 ds. Romein, 5 ds. Sma ling. Geref. Kerk: Petrak. 9.30 en 5 ds. Cziria, ha; Imm.kerk 8.45, 10.30 en 5 ds. Baayen, ha; Chr Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds v. Sorge. Evang. Christengem. (aula mavo): 10 hr. R. Wymenga Rk Kerk: zat. 7. zo. 10.30. SASSENHEIM: Herv. Gem. 9 en 10.30 ds v Achterberg, 7 zie geref. kerk. Geref. Kerk: 9.30 ds. Baas. 7 ds. v Win terswijk, 't Harde, opendeurdienst. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. Peels, Zoe- Ned Prot. Bond (Jul.laan 17): 10.30 hr. v. Noordenne, A.dam. Rk Kerk: zat. 7. zo. 9.30 en 11. TER AAR: Herv. Gem. 9.30 hr. Bor, Al phen, 6.30 ds. Klein Kranenburg. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 ds. Broer, ha. Rk Kerk Aardam zo. 9 en 12; kerk Langeraar zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. VALKENBURG Herv. Gem. 10 ds. Vermeulen, 6.30 ds. Oegema. Geref. Kerk: 9 30 ds. v.d Werff, Voor hout, 6.30 ds. Vermeulen. Geref. K. Vrijg.: 9.30 en 5 ds. Heida. VOORHOUT: Herv. Gem. 10 hr. Hofle- Rk Kerk: zat 7, zo. 9.10.30 en 11.45 De Ontmoeting (Noordhofland) 9.30 ds. De Zwart; Hulp en Heil (Schakenbosch) 10 ds. Ver- heule. Herv. evang. op geref. grondslag (aula Lucas-college, Beeth.laan): 9.30 ds. Kieskamp. Leerdam. 4 ds. Schal- koort. Streefkerk Geref. Kerk: 9.30 ds. De Zeeuw, 7 ds. De Zwart. Geref. K. Vryg. (Bachlaan): 10 en 5 ds. De Graaff, Hardinxveld. Rk Kerk: Laur.kerk zat. 7, zo. 10.30; M. Godskerk zat. 7. zo. 10. Maasland: Hoeksteen 9.30 ds. De Hoed. Sliedrecht, 3 ds. Roetman, aangepaste dienst Imm.kerk 9.30 ds. Hulst, 7 ds. Roos, A dam. Geref. Kerk: Kruisk. 9.30 ds. v. t Hoff. Boskoop, 5 ds. Kersten, Schevenin- WARMOND: Herv. Gem. 10 en 5 ds. Muis. Rk Kerk: zat. 7, zo. 8.30, 10 en 11.30. WASSENAAR: Herv Gem. Dorpsk. 10 ds. Steenstra, 4.30 ds. Trouwborst. Vlaardingen. 7 opendeurdienst, ds. v.d. Zwaag. Scheveningen. Kievietk. 10 dr. v. Bruggen. Messiask. 10 ds. v Waasbergen; Dorpscentrum 9.30 ds. Wolters. Geref. Kerk: Zijllaan 10 ds. Bolwyn, Rijswyk, 7 zie herv gem Zuid (Bloemcamplaan) 10 ds. v.d. Wal, Hillegom. Ned. Prot. Bond (Kerkdam): 10.30 mevr. ds. Westerouwen van Meeteren, Doorwerth. WOUBRUGGE: Herv. Gem. 9 30 ds Zonneberg, Willege-Langerak. 6 30 ds. Koelewyn Geref Kerk 9.30 ds Aalders, 6.30 Sipke v.d. Land, jeugddienst. Rk Kerk: zat. 7. zo. 10. ZEVENHOVEN: Herv. Gem. 10.30 ds. Schalk. Geref. Kerk 9 30 dr. Fernhout, 7 ds. Dronkert, Gouda. ZOETERWOUDE: Herv. Gem. 10 ds. Wolthaus. Rk Kerk: St. Jan zo. 9 30 en 11; Chr Dienaark. zat. 7, zo. 10; H. Rijndyk zat. 7, zo. 10 en 11.30. ZWAMMERDAM Herv. Gem. 10 ds. Laprè, 6.30 ds. Buikema. gez. dienst Geref. Kerk: 10 ds. Den Braber, Vries, 6 30 zie herv gem Remonstr Gem. 10 mevr. ds. Thieme. Boskoop.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 9