Tegenoffensief in Kameroen ingezet Terreur teistert India Kruisbeelden komen voor 'n deel terug Na staatsgreep militairen 'VS luisterden Brezjnjev af Reagan weigert eenzijdige consessies 'Kalkar is onveilig en overbodig Congres 'ondermijnt' buitenlands beleid ZATERDAG 7 APRIL 1984 -f Buitenland Nixon in vraaggesprek op tv: PARIJS (REUTER/AFP) - Eenheden van het Ka- meroense leger, die trouw zijn aan president Paul Biya, zijn gisteravond een tegenoffensief begonnen nadat opstandige militairen in de hoofdstad Jaoende een poging tot een staats greep hebben gedaan. Dit hebben westerse di plomaten gisteren in Parijs meegedeeld. President Biya van Kameroen, die volgens een radiozender uit dat land door militairen is afgezet. (foto AP) WASHINGTON (RTR) - President Reagan wenst de betrekkingen met Moskou te verbeteren. Hij weigert echter eenzijdige conces sies te doen teneinde de Sowjet- Unie weer aan de onderhande lingstafel te krijgen. Reagan zei dit gisteravond in een redevoering aan het Georgetown Centre for Strategic and Studies in Washington. Het was de eerste grote toespraak van Reagan over buitenlandse politiek sinds half januari dit jaar toen de VS-president zijn anti- Sowjet houding aanzienlijk ma tigde en hij Moskou opriep tot een „constructieve dialoog". Vol gens de Amerikaanse president blijft „afschrikking de hoeksteen van de nationale veiligheidspoli tiek" van Washington „ter verde diging van de vrijheid en ter handhaving van de vréde". De tijd „dat de Verenigde Staten werden beschouwd als een stuurloze supermacht, een hope loze gijzelaar van de gebeurtenis sen in de wereld", behoort tot het verleden, zo zei hij. Hij sloot een zijdige concessies uit, zoals het opschorten van de plaatsing van de nieuwe atoomraketten in West-Europa, het schrappen van de MX-raket en een „niet te toet sen en ontwrichtende bevrie zing" van produktie en plaatsing van kernwapens. Uit berichten uit Jaoende bleek dat het gisteravond rustig was in de straten van de hoofdstad, maar dat de situatie rond het pre sidentieel paleis en het hoofd kantoor van de nationale radio zender nog gespannen is. In de nacht van donderdag op vrij dag braken in Jaoende gevech ten uit en opstandige legeroffi cieren, vermoedelijk aanhangers van oud-president Ahidjo, deden een aanval op het presidentieel paleis. In de loop van gisteren werden tankbewegingen rond het paleis gemeld. Gisteravond meldden de opstande lingen via een radiozender dat president Biya was afgezet. Zij deelden mee dat er een „hoge mi litaire raad" was ingesteld en dat de grondwet buiten werking was gesteld. Voorts kondigden zij een uitgaansverbod af van zeven uur 's avonds tot zes uur 's mor gens. De opstellers van de boodschap namen het Biya kwalijk dat hij zijn goedkeuring had gegeven voor het proces tegen oud-presi dent Ahidjo. De oud-president trad begin 1983 af ten gunste van zijn premier, Paul Biya. Na ern stige meningsverschillen met Biya verliet Ahidjo Kameroen verleden jaar juli. In februari werd hij bij verstek ter dood ver oordeeld wegens een poging tot een staatsgreep. Kameroen is vrijwel van de buiten wereld afgesloten. De vliegvel den en de grenzen zijn gesloten en de telex- en telefoonverbin dingen verbroken. Hoe de situa tie in Kameroen precies is, is on duidelijk. ADVERTENTIE Wij hebben voor u een bedrijfswagen op maat vanaf/13.500,— excl. Met laadvermogen van 500 kg tot 3500 kg kamsteeg Kamsteeg Zuid b.v. 071-173414 „Wanneer de nieuwe Sowjet-lei- ding werkelijk bereid is te werken aan een veiliger en men selijker samenleving, zal zij aan het westen een welwillende part ner hebben", aldus de Ameri kaanse president. L. de Groot voor bedrijfswagens Kamsteeg heeft vestigingen in: Oegstgeest, Voorschoten, Leiderdorp, Katwijk, Lisse, Hillegom en Alphen a/d Rijn De opstandelingen zouden beho ren tot de republikeinse garde, die voornamelijk bestaat uit mensen uit het islamitische noorden, waar ook oud-presi dent Ahidjo vandaan komt. Biya is een christen, afkomstig uit het zuiden van het land. Als leider van de opstandelingen wordt kolonel Saleh genoemd, een noorderling. De stafchef van het Kameroense leger zou in handen zijn gevallen van de op standige militairen. Naar een pri vé radiozender in Parijs meldde, waren de Biya-getrouwe troepen aanvankelijk in verwarring na de arrestatie van de stafchef. Maar later op de dag zouden zij zich hebben hersteld en de tegenaan val hebben geopend. De Franse staatsradio meldde dat Biya-getrouwe troepen gister avond het hoofdkantoor van de staatradio hebben heroverd op de opstandelingen. De radio her vatte zijn uitzendingen, na uren lange stilte, om 18.30 uur plaatse lijke tijd. Er werd alleen muziek uitgezonden en over de situatie in het land werd niets meege deeld. Waar president Biya momenteel verblijft, is niet duidelijk. Diplo maten in Parijs zeiden uit Kame roen te hebben vernomen dat hij naar Kribi in het zuiden van het land is gegaan. Andere Kame roense bronnen meldden echter dat hjj nog steeds in de hoofd stad is. Het Franse dagblad „Le Monde" meldde dat president Biya don derdag de overplaatsing had ge last van alle officieren van de re publikeinse garde die afkomstig waren uit het noorden van het land. Deze maatregel leidde vol gens het blad kennelijk tot de po ging tot een staatsgreep. De re publikeinse garde is een onder deel van de gendarmerie en is verantwoordelijk voor de veilig heid van de president. 'Bomber' Harris (91) overleden LONDEN (UPI) - Sir Arthur Har- ris, bijgenaamd "bomber", een Britse luchtmachtbevelhebber die de tactiek van "saturation bombing" - het volledig vernieti gen - van Duitse steden in de tweede wereldoorlog ontwierp, is gisteren op 91-jarige leeftijd overleden. Harris heeft tot het einde toe vast geloofd dat zijn massieve lucht aanvallen op 60 Duitse steden, waaronder de "firestorm" op Dresden en de vernietiging van o.a. Keulen, Hamburg en Neu renberg de oorlog verkortte. NEW YORK (RTR) - Volgende week komt op de Amerikaan se tv drie maal een uur vraag gesprek met Richard Nixon op basis van 38 uur praten met de vroegere Amerikaan se president door oud-mede werker Frank Gannon. Nixon zegt daarin het waar schijnlijk te achten dat de VS de auto van inmiddels wijlen Sowjetleider Brezjnjev inder tijd van afluisterapparatuur hadden voorzien en dat een president door de inlichting- dienst op de hoogte wordt ge houden van het seksleven van buitenlandse leiders. Ook verklaart Nixon dat hij de in het Witte Huis gemaakte bandopnamen, die bijdroe gen tot zijn val, had moeten vernietigen en zegt hij dat de inbraak in het Democratisch hoofdkwartier in het Water gate Hotel zo onhandig werd uitgevoerd, dat dit .met op zet' zou kunnen zijn gebeurd. ,Een van de redenen waarom de publikatie van de Penta gon papers de CIA zo sterk verontrustte was dat een van de onderwerpen daarin al leen zou hebben kunnen voorkomen door het feit, dat wy Breqnjev's auto afluister den'. Bij de zogeheten Pentagon pa pers ging het om een geheim rapport van de Amerikaanse activiteit in Indochina van 1945 tot 1968, dat was opge steld in opdracht van de toen malige minister van defensie. Robert McNamara, maar uit lekte en in 1971 werd gepu bliceerd door de New York Times. De reden waarom hij in het fa tale Watergate-schandaal de bandopnamen van het Witte Huis niet vernietigde noem de Nixon dat hij dacht dat de .banden waarschijnlijk een verzekering vormden tegen personen die om er tussenuit te knijpen zouden kunnen gaan liegen over wat er was Volgens Nixon legden ook an dere presidenten zoals Franklin Roosevelt, John Kennedy en Lyndon John son gesprekken op de band vast. Toen hij overnam van presi dent Johnson zei Nixon af luisterapparatuur onder zijn bed in het Witte Huis te heb ben ontdekt. ,Toen ik onder het bed keek, alleen maar om mijn schoenen te zoeken, vond ik daar pal onder een la ding bandapparatuur'. Maar, naar hij zei, hoeft men daar niet zo vreemd van op te kij ken, daar Johnson vaak men sen in zijn slaapkamer ont ving. Bus maakt val: 3 doden MILAAN (UPI) - Bij het plaatsje Boffalora, iets ten westen van Milaan, is gisteren een bus van de weg geraakt. Het voertuig maakte een val van 15 meter. Twee passagiers waren op slag dood. Een derde overleeg op weg naar het ziekenhuis. Het aantal gewonden bedraagt 34 van wie vier ernstig. De berm was als gevolg van zware regenval drassig geworden. De chauffeur verklaarde dat hij daardoor niet in staat was de bus tot stilstand te brengen. DUSSELDORF (ANP) - De snelle kweekreactor in het Westduitse Kalkar is veiligheidstechnisch hoogst twijfelachtig, technolo gisch en energiepolitiek overbo dig en industrieel volstrekt on rendabel. Wetenschappelijk moeten grote vraagtekens wor den gezet bij de veiligheid van de centrale in geval van een ernstige storing. Gezien de enorme gevol gen die een ongeluk met Kalkar zal hebben voor vele tienduizen den mensen in de ruime omge ving van de centrale, mag zelfs het geringste risico niet worden genomen. Dat heeft de Westduitse advocaat Siegfried de Witt gisteren voor de administratieve rechtbank in Dusseldorf gezegd tijdens de laatste dag van het ..Kalkarpro ces". Dat proces is met steun van de Duitse en Nederlandse anti- Kalkar-beweging door landbou wer Josef Maas uit Kalkar aange spannen tegen de ministers voor arbeid en industrie van de deel staat Nordrhein-Westfalen. Maas eist een onmiddellijke stop van het Kalkarproject omdat de cen trale naar zijn mening onveilig is. Volgens De Witt is tijdens het pro ces in Dusseldorf onder meer aangetoond dat er zich in de reactorkern van de snelle kweek reactor een explosie kan voor doen, die kracht van het reactor vat vele malen te boven gaat. Tengevolge van de ontploffing zal de reactor uiteenspatten en zal onder meer het zeer radio-ac tieve plutonium vrijkomen. CAPE CANAVERAL (AFP-REU- TER) - Het ruimteveer „Challen ger" is gisteren volgens plan om 08.58 uur plaatselijke tijd (14.58 uur onze tijd) van Cape Canave ral in Florida gelanceerd en in een baan om de aarde gekomen. Het is de bedoeling dat de elfde vlucht van een „ruimteveer", de vijfde van de Challenger, 5 da gen, 23 uur en 12 minuten gaat duren. Als de weersomstandighe den het toelaten, landt de Chal lenger op 12 april om 08.10 uur plaatselijke tijd (14.10 uur onze tijd). De bemanning bestaat uit com mandant Robert Crippen die al drie keer eerder in de ruimte was, en vier „debutanten", on dercommandant Francis Scobee, George Nelson, Terry Hart en Ja mes van Hoften. Het eerste doel van deze vlucht is het repareren van een zonne-ob- servatiesatelliet, de Solar Max die in het heelal niet naar wens functioneert. Niet eerder hebben Amerikaanse astronauten of Sovjetrussische kosmonauten een poging gedaan een dergelijk hu zarenstukje tot stand te brengen. (foto AP) WASHINGTON (REUTER) - President Reagan heeft binnenlandse poli tieke tegenstanders er gisteren van beschuldigd dat zij zijn buitenland se beleid ondermijnen en dat zij in Libanon en Centraal-Amerika „de vijanden van de democratie" aanmoedigen. „Waar wij geen stabiliteit hebben kunnen bereiken, kwam dat doordat het Congres ons onvoldoende heeft gesteund... Betweterij ondermijnde ons beleid", aldus Reagan in een toespraak op het Centrum voor strate gische en internationale studies aan de universiteit van Georgetown. Hij sprak opnieuw de wens uit de betrekkingen met de Sovjetunie te verbeteren, maar verwierp tegelijk eenzijdige Amerikaanse concessies. Hij herhaalde de waarschuwing dat hij alles zal doen om de voor het Westen van levensbelang zijnde olieroute via de Perzische Golf en de Straat van Hormuz open te houden. WARSCHAU (AFP/DPA/UPI) - Op de lagere landbouwschool in Mietne, een dorp op 70 km van Warschau met 760 leerlingen, worden maandag de lessen her vat. Dit heeft de directeur vrij dag bekendgemaakt nadat er een oplossing was gevonden voor het vraagstuk van de kruisbeelden. De verwijdering ervan uit klaslo kalen leidde ongeveer een maand geleden tot een zitstaking van de studenten, waarna de schoolleiding de lessen voor twee weken opschortte. Directeur Ryszard Domanski ver klaarde dat de kruisbeelden n i e t terugkeren in de leslokalen. maar wel in de hoofdleeszaal en het internaat dat aan de school is aangebouwd. Verder is de plicht voor leerlingen van de baan, dat zij een verklaring ondertekenen waarin staat dat scholen princi pieel een niet-godsdienstig ka rakter hebben. De 200 leerlingen die zich vorige week bij andere scholen in de streek hadden in geschreven, mogen in Mietne te rugkomen, aldus de directeur. Naar verluidt gaan maandag ook weer twee leraressen aan de school aan het werk, die ontslag hadden gekregen nadat ze eerder partij hadden gekozen voor de studenten. Het verbod op de kruisbeelden was een uitirlg van de verslechte ring in de betrekkingen tussen de rooms-katholieke kerk en de communistische autoriteiten. Kardinaal Jozef Glemp veroor deelde de staat nadat die het kruisbeeldverbod had afgekon digd en sprak van een belediging van het Poolse volk, waarvan 90 procent praktizerend rooms-ka- tholiek is. Ook (de Poolse) paus Johannes Paulus II veroordeelde het kruisbeeldverbod, terwijl Lech Walesa, de leider van het verboden vakverbond Solidari teit, verklaarde dat hij en zijn medestanders „alle middelen" zouden aangrijpen om de maat regel te bestrijden. India, de Parel in de Kroon, schittert niet meer. Er kleeft bloed aan het land dat de En gelsen indertijd beschouwden als 'the brightest jewel in the imperial crown'. (Indertijd wil zeggen: vóór 1947, het jaar waarin Brits-Indië zelfstandig werd en uiteen viel in de staten India en Pakistan). Een golf van terreur, rellen en stakin gen heeft de deelstaat Punjab overspoeld. Dit jaar zijn als ge volg van het geweld zeker 120 mensen gedood. Deze week laaiden de onlusten tot onge kende hoogte op, na een reeks politieke moorden, gepleegd door aanhangers van het Sikh- geloof. Zij hebben niet alleen de deelstaat in rep en roer ge bracht. De hele natie en de re gering van premier Indira Gandhi in het bijzonder, trilt op haar grondvesten. Wie zijn deze Sikhs en wat drijft hen tot hun gruweldaden? door Leo Maat De circa veertien miljoen Sikhs vormen een minderheidsgroe pering in het overwegend Hin- doestaanse India. De meeste Sikhs wonen in de noord westelijke deelstaat Punjab of vijfstromenland en het is dóór, dat zij de meerderheid vormen en waar zich nu dan ook de problemen voordoen. De Sikh-godsdienst is gebaseerd op de leerstellingen van de goeroe Nanak, die van 1469 tot 1539 leefde. Nanak wees het overdadige ceremonieel van het Hindoeïsme af, veroordeel de het kastensysteem en keer de zich tegen gebruiken als kindermoord en weduwenver- branding. De boeddhisten ver werpen ook het kastenstelsel, maar het verschil is onder meer dat de Sikhs in slechts één god geloven. Nanak werd op latere leeftijd boer. Overschotten van zijn landerijen werden in een ge meenschappelijke keuken uit gedeeld aan bezoekers en arme landarbeiders. Sindsdien is het traditie dat in alle Sikhs-tem pels op gezette tijden gratis voedsel wordt uitgereikt. De Sikhs prediken zachtmoedig heid en deugd en volgens hen vindt men de nobelste elemen ten uit alle wereldgodsdien sten in hun religie terug. Maar de tegenstellingen tussen de Sikhs en de Hindoes zijn in wezen niet zo groot als uit de ernst van de onlusten zou zijn af te leiden. In feite is een kleine groep van naar schatting zo'n 500 jeugdi ge en fanatieke aanhangers van de radicale Sikh-leider Jar- nail Singh Bhindranwale ver antwoordelijk voor de situatie. Bhindranwale zei vanuit de heilige tempel tegen een verza melde menigte: "Ieder dorp moet een motorfiets en drie ge wapende en getrainde berij ders hebben, die erop uit kun nen gaan om de regering de les te lezen". De meeste politieke moorden zijn gepleegd door jongeren op motorfietsen. In februari, toen het geweld ook oplaaide, is het gebruik van de motorfiets in Punjab zelfs ge heel verboden geweest. In sommige delen van de staat geldt het verbod nog tijdens de nacht. Tot de slachtoffers van de extre misten behoorden dan ook niet alleen de vooraanstaande poli ticus Tawari, hoogleraar en dichter, en andere leden van de Congrespartij van Indira Gandhi, maar ook een gema tigde Sikh-leider, die bereid was met de regering een com promis te sluiten. De regering van haar kant bood aan om het gewraakte artikel uit de grond wet te herzien. Maar de extre misten onder de Sikhs zijn vastberaden om hun heilige oorlog door te zetten en huldi gen bloedig het principe: wie niet vóór mij is is tegen mij. De extremisten hebben aangekon digd elke dag een politieke te genstander te vermoorden. Op 13 april, volgens de Hindoe-ka lender de eerste dag van het nieuwe jaar, zal de oudste en enige (nog levende) zoon van premier Gandhi, Rjyiv, ster ven, zo schreven zij aan de krant Indian Express. Onder tussen sterft Punjab econo misch aan de gevolgen van voortdurende instabiliteit. De Sikhs onderscheiden zich ook in hun uiterlijk en li chaamsbouw van de overige Indiërs. Zij zijn over het alge meen lang en fors gebouwd en zij dragen een tulband. De tul band wordt gedragen omdat het geloof hun verbiedt om het haar te knippen. Zo is het ook niet toegestaan om de baard te scheren en om te roken. Alle Sikhs dragen de familienaam Singh, dat leeuw betekent. Hun heilige plaats is de stad Amritsar, gelegen op slechts enkele tientallen kilometers van de Pakistaanse grens, met de zogeheten Gouden Tempel. De leerstellingen van de Sikhs zijn echter in de loop der jaren ontwikkeld van een geloof sovertuiging tot een militante politieke ideologie. De Sikhs hebben een grotere autonomie van de deelstaat Punjab voor ogen. Sommige radicale lei ders streven zelfs naar volledi ge zelfstandigheid. Een Sikh- staat, vanuit de Gouden Tem pel geregeerd volgens religieu ze wetten. Dat heeft alles te maken met de economische situatie in Pun jab. De deelstaat is de rijkste van heel India. In het gebied is de zogeheten groene revolutie een succes geweest. Het land is vruchtbaar en staat met een grote tarwe-produktie te boek als de graanschuur van India. Als symbool van de geslaagde landbouw staat in de stad Ludhiana de Punjab Agricul tural University. Maar ook in de industrialisatie speelt Pun jab een vooraanstaande rol. Veel Sikhs menen evenwel dat de centrale (Hindoe-)regering de deelstaat economisch dis crimineert door te rommelen met de tarweprijzen en door het ontmoedigen van nieuwe industriën.. De genationali seerde. dus door de overheid geleide banken in Punjab in vesteren het geld in industrie elders, zo luidt het verwijt. Behalve de onvrede op econo misch gebied is het gevoel om geregeerd en achtergesteld te worden door de Hindoe-meer derheid duidelijk aanwezig. Een doorn in het oog van de Sikhs is artikel 25 van de grondwet. In dat artikel wordt het Sikh-geloof omschreven als een vorm van Hindoeïsme. Het in het openbaar verbran den van de grondwet is in Pun jab een gewilde uiting van pro test. EEN ÉCHT COMPLETE KRANT. OVER WERELB STAD EN LAND.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 7