NSM verwacht massa-ontslagen Twijfelachtige strijd om de trendvolgers LEREN OMGAAN MET DE HOME-COMPUTER ""t N S-machinisten wordt spanning op werk te veel Demmenie Dm-mTEfriEn bON ..mb"6AS(C"'KV),S' I Van Thijn: kritiek rond gift Heineken onbesuisd Vrijer overleg over vakantiegeld ZATERDAG 7 APRIL 1984 AMSTERDAM (GPD/ANP) - De directie van de Amsterdamse werf NSM kan de salaris sen voor het 400 man tellende personeel niet meer betalen. De bedrijfsvereniging moet bijspringen om de lonen over de maand april uit te betalen. Ontslag voor het werfperso- neel wordt steeds dreigender: de bewindvoerders hebben gisteren meegedeeld dat op den duur het gehele personeel zal moeten worden ontslagen: er is geen geld meer en afgezien van een kleine order, ook geen werk. Komende weken wordt met vakbonden en gewestelijk arbeidsbureau overleg gevoerd over de ontslagen. Afgezien van een kleine order voor vier pontons ter waarde van f 250.000 zit de NSM, de laatste nieuwbouwwerf in het Amster damse havengebied, al sinds fe bruari zonder werk. Er zijn ook geen concrete vooruitzichten op nieuwe orders. Een beperkt aan tal mensen zal iets langer aan het werk kunnen blijven voor onder houd aan machines en installa ties, afhandeling van administra tiewerkzaamheden en het onder handen zijnde werk. Twee weken geleden vroeg de di rectie uitstel van betaling aan. De gemeente Amsterdam noch het ministerie van economische zaken wilde toen geld in de werf stoppen. In november van het vorig jaar kwam NSM in het nieuws, om dat de werf een droomorder zou hebben binnengehaald van de nog steeds duistere Ierse onder neming Bonna Trading. Maar de hellingen op de nieuwbouwwerf bleven leeg. De bonden zien ook geen mogelijkheid meer. Volgens het PvdA-Tweede-Kamer- lid Van der Hek heeft de Amster damse werf nog een kans als off shore-bouwers geïnteresseerd zijn in NSM en bereid zijn om sa men met de gemeente Amster dam en het rijk aan een her-fi nanciering mee te werken. „De ADVERTENTIE Wilt u meer weten van de mogelijkheden van een HOME-COMPUTER? Leer dan in 10 avonden "BASIC", de taal van de home-computer. Tijdens de laatste 2 lesavonden wordt tevens aandacht besteed aan de "Microcomputer". De lessen worden gehouden op de dinsdagavond van 19.30 - 22.30 uur in ons pand aan de Haarlemmerstraat 167 te Leiden. De prijs van de kursus bedraagt f 450, - inclusief het lesmateriaal. De nieuwe kursus start 24 april a.s. Indien u aan deze kursus wilt deelnemen, bel dan 071-411141, tst. 25, of zend onderstaande bon in. <nV|OP" Veel zelfmoorden en ongelukken NSM beschikt nog over opstal len en outillage die als onder pand zouden kunnen dienen", al dus Van der Hek. Donderdagavond hebben op een bijeenkomst met directie en be windvoerders de grootste aan deelhouders, de provincie Noord-Holland en de gemeente Amsterdam, opnieuw voorge steld een onderzoek te verrich ten naar de mogelijkheden die de werf nog heeft. De bewindvoer ders willen volgens NSM-hoofd- administrateur Bon wachten op de uitkomst daarvan alsvorens nog een gesprek te hebben met minister Van Aardenne (econo mische zaken). DEN HAAG (ANP) - Leden van de Nederlandse Jeugdbond voor Na tuurstudie demonstreerden gistermiddag op de Weversplaats in Den Haag voor maatregelen tegen de zure regen. Om een daar gesitueerd kunstwerk tegen de verzuurde neerslag te beschermen, werd het omwik keld met toiletpapier. (foto anpi AMSTERDAM (ANP) Burgemeester Van Thijn van Amsterdam wil, net als hoofdcommissaris Valken van de Amsterdamse politie, dat de voorzitter van de Nederlandse Politie Bond afdeling Amsterdam, W. Duursma, zijn „ongemotiveerde beschuldigingen jegens de korpslei ding" terugneemt. Dit heeft Van Thijn gistermiddag bekend gemaakt. Duursma had 5 april in het Parool uitlatingen gedaan aan het adres van Valken en directeur Heineken van het bierconcern over de half miljoen gulden die Heineken het korps cadeau wil doen als dank voor de goede afloop van zijn ontvoering en die van zijn chauffeur Doderer. Zo ver weet Duursma onder meer de top van de Amsterdamse politie „ontspo ring" en zou directeur Heineken met zijn gift alleen de publiciteit heb ben willen halen. Gisteren ontstond er een ruzie tussen hoofdcommissaris Valken en de dienstcommissie van het korps, waarin ook Duursma zitting heeft. Val ken zei alleen nog maar de dienstcommissie te willen voorzitten, wan neer Duursma daarbij niet aanwezig is. Van Thijn noemde de uitlatingen van Duursma misplaatst en onbesuisd. De beschuldiging dat Heineken gratis publiciteit zocht met zijn gift is volgens Van Thijn „te gek voor woorden". UTRECHT (ANP) - Met name door het toenemende aantal zelf moorden en ongevallen tussen de rails moeten de 3400 machi nisten bij de spoorwegen onder steeds grotere fysieke en vooral psychische spanningen werken. Vorig jaar maakten maar liefst 480 mensen een eind aan hun le ven door zich voor de trein te werpen maar de machinisten die zo'n afschuwelijke gebeurtenis meemaakten worden door NS niet of nauwelijks professioneel begeleid. Dat zegt de Vereniging van Machi nisten (WM) in een .witboek' over de werkomstandigheden van de NS-machinisten. Volgens de VVM, waarbij ongeveer de helft van de machinisten is aan gesloten, hebben de machinisten een buitengewoon zwaar en be lastend beroep. De slijtage is groot. Bijna niemand haalt z'n pensioen (61 jaar), aldus de WM die het witboek over de machi nisten volgende week aan de vas te kamercommissie voor verkeer en waterstaat zal aanbieden. Aanleiding voor de WM om het het witboek naar buiten te ko men is het feit dat het door geld nood geplaagde kabinet een streep heeft gehaald door een re geling om NS'ers als machinis ten en conducteurs die zeer zwa re, onregelmatige diensten draai en, vervroegd al op hun 57ste jaar te laten uittreden. Vakbon den en NS-directie waren het over die zogeheten sut (selectie ve uittredingsregeling die deel zou moeten gaan uitmaken van de cao 1983-'85 al in december '82 eens geworden. Vervolgens had het kabinet - dat het laatste woord heeft over de arbeidsvoor waarden bij NS - er een jaar voor nodig om de overeengekomen sut-regeling af te wijzen. WM-voorzitter R.C. Osting: „Met dit besluit demonstreert het ka binet dat het er geen idee van heeft hoe zwaar en slopend het machinisten-bestaan is. Vandaar dat we de tijd gekomen achten om daar nu maar eens een boekje over open te doen in de hoop dat ze in Den Haag alsnog tot andere gedachten komen". De VVM constateert in het wit boek dat de NS-machinisten, nog los van alle ongemakken die het draaien in onregelmatige vol- continu-diensten met zich mee brengt, ook nog eens een grote kans lopen om tijdens hun dage lijks werk met een dodelijk onge val te worden geconfronteerd met alle ellende van dien: Mo menteel vallen er dagelijks vol gens de WM bijna twee doden op het spoorwegnet. „De dood rijdt mee", stelt de bond in het witboek. De opvang van de machinisten na een ongeluk schiet volgens de WM volstrekt tekort: „De ener gie die NS steekt in het herstel len van de dienstregeling steekt schril af bij het gebrek aan be langstelling voor het geestelijk welzijn van de machinist als die de moeilijkste momenten in z'n werkzaamheden doormaakt", al dus de WM. De WM constateert dat de machi nisten los van belastende facto ren als ongelukken en onregel matige werktijden ook nog eens worden geconfronteerd met toe nemende agressie en vandalisme van het publiek. Treinen worden herhaaldelijk met stenen beko geld of zelfs beschoten. Het ziek teverzuim onder de machinisten - in '81 meer dan elf procent - spreekt boekdelen, stelt de bond. De WM, die overigens geen echte vakbond is maar een beroepsver eniging die geen partij is bij de cao-onderhandelingen, vindt dat de echte' vakbonden - de Ver- voersbonden FNV en CNV en de FSV - tegenover NS en overheid harder zouden moeten knokken voor de machinisten, conduc teurs en andere NS'ers die het extra zwaar hebben in hun werk. CDA-kamerlid wordt niet vervolgd ^oo^2 DEN HAAG (ANP) - De rechtbank in Haarlem heeft het CDA-ka merlid A.J. Hermes buiten ver volging gesteld. Het kamerlid, oud-staatssecretaris van onder wijs, was in 1982 in opspraak ge komen toen de belastingdienst en de justitie twijfel lieten blij ken over de wijze waarop hij zijn belastingaangiften van enkele ja ren eerder had gecorrigeerd. De rechtbank in Haarlem heeft, naar pas nu is bekend geworden, 23 maart de officier van justitie in zijn vervolging tegen het ka merlid nietontvankelijk ver klaard. De officier is niet in be roep gegaan. De uitspraak is gebaseerd op een zeer uitvoerig onderzoek, zo heeft de afdeling voorlichting van de CDA-fractie in de Tweede Kamer meegedeeld. „De twijfel is thans volledig weggenomen", aldus het CDA. Fractievoorzitter De Vries is zeer verheugd over de uitspraak, al dus de CDA-voorlichting. Daar mee, zo wordt gezegd, zijn het CDA en de politiek van alle blaam gezuiverd. UTRECHT (GPD/ANP) - „Het moet gemeengoed worden dat martelen niet mag. Nooit. Ook niet een beetje. Of een dooden kele keer". Die taak stelde voorzitter D. Backer van Am nesty International in Neder land zich gisteravond, bij de opening van een internationale campagne tegen martelen, in muziekcentrum Vredenburg in Utrecht. Ter gelegenheid daarvan bood Backer dr. D. Dolman, voorzit ter van de Tweede Kamer, een exemplaar aan van het rapport „Martelen is mensenwerk, maar de bestrijding ervan ook". Dit rapport is uitge bracht ter gelegenheid van de tweede internationale actie te gen het martelen, dat in bijna honderd landen gebeurt. De 'Martelen mag nooit, ook niet een beetje' Backer zei bij de overhandiging van het rapport dat martelen het meest effectief kan worden bestreden op regeringsniveau. Hij vond het dan ook jammer dat premier Lubbers niet bij de avond in Utrecht aanwezig had willen zijn. „Hij stelde vereen zelviging met onze campagne niet op prijs en wees op de ge scheiden verantwoordelijk heid van de regering en Am nesty", aldus de voorzitter. Dolman maakte duidelijk het daarmee oneens te zijn. ..De in ternationale betrekkingen worden door de regering be hartigd. Het is dus in de eerste plaats aan haar op deze cam pagne te reageren", zei hij. Dr. H.A. Geuns, plaatsvervan gend hoofdinspecteur van de volksgezondheid zei dag er moet ook geld komen voor diagnostiek, behandeling en begeleiding van slachtoffers van martelingen, die naar ons land zijn uitgeweken. De stich ting die de noodzakelijke me dische hulp aan deze slachtof fers gaat betalen als de kosten (nog) niet door verzekeringsin stanties worden gedekt, pro beert daarvoor eveneens mid delen bijeen te brengen. DEN HAAG (ANP) Werkgevers en werknemers krijgen meer vrijheid in het cao-overleg om af spraken te maken over de hoogte van de vakantiebijslag en het tijdstip van uitbetaling. De mi nisterraad is gisteren akkoord gegaan met een wetsvoorstel van minister De Koning (sociale za ken) tot wijziging van de wettelij ke regeling van de minimum vakantiebijslag. Premier Lub bers deelde dit mee op zijn weke lijkse persconferentie. De al bestaande beperkte moge lijkheden om van bepalingen af te wijken worden in het wets voorstel verruimd. Dit overeen komstig een uitspraak van een meerderheid van de SER. De Ko ning zal het wetsvoorstel voor advies naar de Raad van State sturen. Het kabinet houdt vast spraak op vakantiebijslag de a procent van het loon en uitbeta ling van het bedrag ineens in de maand juni. Bij cao en in bepaal de gevallen ook bij een indivi duele schriftelijke overeenkomst kan ervan worden afgeweken. Zo kunnen partijen bij voorbeeld afspreken de bijslag geheel dan wel gedeeltelijk over te hevelen naar een andere beloningsvorm. In dat geval wordt dus geen vakantiebijslag of een lager be drag aan bijslag uitgekeerd. Werkgeversorganisaties en vakbe weging trokken deze week op merkelijk eensgezind en fel van leer tegen minister De Koning (sociale zaken en werkgelegen heid), wiens 'trendbeleid' op in ternationaal niveau zojuist een dikke onvoldoende had gekre gen. door Wim Wirtz Een 'direct-contact-missie' van de Internationale Arbeidsorganisa tie (ILO) had vastgesteld dat (de) plannen van het kabinet om in te grijpen in de arbeidsvoorwaar den van de trendvolgers (werk nemers van gesubsidieerde in stellingen) 'zeer waarschijnlijk' in strijd waren met het ILO-ver- drag 87, dat mede door Neder land is ondertekend. Maar De Koning zwakte de conclusie van de ILO-commissie onmiddellijk af: de direct-contact-missie was afgegaan op 'oude plannen' die inmiddels waren achterhaald door een wetsvoorstel dat de re gering had ingediend bij de Raad van State. De werkgevers in de sociale verze keringen en de vakbeweging rea geerden woedend. Zelfs de Unie BLHP, de doorgaans gematigde bond van leidinggevend en ho ger personeel, bleek niet in staat haar zelfbeheersing te bewaren: De Koning had zich begeven 'in het grensgebied van de leugen achtigheid', 'we kunnen wel op houden op basis van argumenten met hem tot zaken te komen, al les wordt ontkend, genegeerd of verdraaid'. De minister had zijn populariteit bij de sociale partners vorig jaar al verspeeld, toen hij aankondig de dat de werknemers van be drijfsverenigingen, ziekenfond sen en omroepen zouden worden aangewezen als trendvolger. Hij ging daarmee voorbij aan een ad vies van de Sociaal-Economi sche Raad, die op het standpunt staat dat de overheid geen af breuk mag doen aan de onder handelingsvrijheid bij instellin gen die uit premies of omroepbij dragen worden betaald (zieken huizen, ziekenfondsen, e.d.). De SER vindt dat de werknemers bij deze instellingen vrij moeten kunnen onderhandelen over hun arbeidsvoorwaarden zonder dat de overheid ingrijpt. Maar het kabinet bleek onverbid delijk. Sinds februari j.l. ligt er een wetsvoorstel van de regering bij de Raad van State, waarin zo'n beetje alle werknemers van gesubsidieerde of uit premies be taalde instellingen zijn ingelijfd bij het leger van trendvolgers (nu 500.000), die de loonontwikke ling van de ambtenaren in grote trekken volgen. De in dit voor stel gekozen constructie doet denken aan een omweg langs een werk in uitvoering: de trend- volgers-nieuwe-stijl mogen met hun werkgevers wel vrij onder handelen over de arbeidsvoor waarden, maar binnen een door de overheid te bepalen financiële ruimte. In het particuliere bedrijfsleven zou dit worden opgevat als een loonmaatregel, die achtereenvol gende kabinetten in de jaren ze ventig in veelvoud hebben toege past. Maar volgens De Koning liggen de zaken hier anders. Hij heeft al eerder aan de ILO uitge legd dat de trendvolgers een uit zonderlijke groep van werkne mers vormen, die het midden houdt tussen werknemers in het particuliere bedrijfsleven en de ambtenaren. Ze worden betaald uit collectieve middelen (pre mies, subsidies), ze verrichten diensten waarvoor de overheid mede verantwoordelijk is, kort om: de overheid moet zekere grenzen stellen aan hun arbeids voorwaarden om te voorkomen dat de kosten ervan (via hogere premies e.d.) onevenredig wor den afgewenteld op de maat schappij. In feite komt het wetsvoorstel neer op een doodgewone bezuini gingsmaatregel. Door de groep van trendvolgers uit te breiden en aan banden te leggen, ver sterkt het kabinet zijn greep op de loonontwikkeling in deze sec tor en kan het naar eigen inzicht de financiële ruimte groter of (in deze tijd bij voorkeur) kleiner maken. De spraakverwarring over de vraag of het kabinet hiermee de inter nationale verdragsregels van de ILO overschrijdt, heeft een sub tiele achtergrond. De trendvolgers ressorteren nu nog onder de 'tijdelijke wet ar beidsvoorwaarden collectieve sector', die de overheid vérgaan de bevoegdheden geeft om in te grijpen in de arbeidsvoorwaar den. De FNV, het CNV en de werkgeversorganisaties hebben zich daarover al eerder beklaagd bij de ILO, omdat de wet strijdig zou zijn met de voorwaarden die deze VN-organisatie aan over heidsingrepen heeft gesteld. Die voorwaarden houden in dat een ingreep in de arbeidsvoor- waaruen een uitzonderlijke maatregel moet zijn, een 'redelij ke' periode moet bestrijken (de wet is van 1979!), een beperkte strekking moet hebben en bo vendien gepaard moet gaan met •garanties ter bescherming van de levensstandaard van de werk nemers'. De eerdergenoemde ILO-commissie, onder leiding van de Amerikaan prof. John P. Windmuller, een deskundige op het gebied van de Nederlandse arbeidsverhoudingen, heeft in middels vastgesteld dat de wet daaraan niet beantwoordt. De wet is daarom strijdig met het ILO-verdrag 87, waarin de vrij heid van vakvereniging (dus de onderhandelingsvrijheid) uit drukkelijk is geregeld. De tijdelijke wet is echter nauwe lijks interessant. Waar het om gaat is het nu ingediende wets voorstel, dat volgens de plannen van het kabinet de tijdelijke wet per 1 juli moet gaan vervangen. De inhoud van dit voorstel was in grote lijnen vorig jaar al be kend bij werkgevers en vakbe weging en werd begin dit jaar vrijgegeven via een persbericht. De ILO-commissie kon niet anders dan daarop afgaan. Vandaar dat haar conclusies over de kabinets plannen voorzichtig zijn neerge schreven. In haar rapport zegt de commissie dat de regering haar verplichtingen onder (ILO-)Ver- drag 87 'zeer waarschijnlijk' niet volledig zal nakomen. Minister De Koning suggereert nu dat dit een voorbarige conclusie is, omdat er na de bekendmaking van het wetsvoorstel nog enkele wijzigingen zijn aangebracht, waardoor de onderhandelings- vrijheid van de sociale partners voldoende zou zijn verzekerd. Maar volgens vakbeweging en werkgevers tasten deze wijzigin gen de inhoud van het voorstel niet wezenlijk aan en begeeft de bewindsman zich aldus 'in het grensgebied van de leugenach tigheid'. ADVERTENTIE 1 Juristen Er zal een container vol juristen nodig zijn om deze knoop te ont warren. Als daarna blijkt dat het wetsontwerp inderdaad strijdig is met het ILO-verdrag, zal het waarschijnlijk moeten worden ingetrokken, omdat volgens de Grondwet een internationale verdragsverplichting is verheven boven de wet. Maar zover is het nog niet. Voorlo pig kunnen werkgevers en vak beweging zich nog slechts vast klampen aan het rapport van de direct-contact-missie, waarvan de conclusies vermoedelijk in ju ni aan de orde zullen komen in een voltallige zitting van de 150 ILO-lidstaten. Deze vergadering kan op voordracht van een ILO- commissie van deskundigen, die de conclusies inmiddels heeft overgenomen, haar afkeuring uitspreken over het huidige trendbeleid van de Nederlandse regering. Het kabinet zal dat niet prettig vin den, maar hoeft zich geen echte zorgen te maken omdat het af te keuren trendbeleid immers wordt vervangen door iets an ders. Het zal zich ongemakkelij ker gaan voelen als de Raad van State zou besluiten, op grond van het ILO-rapport, zijn advies over het wetsontwerp uit te stel len. Want uitvoering van het wetsvoorstel dient ook een poli tiek belang. Als de wet niet op 1 juli van kracht wordt, mist het kabinet een belangrijke schakel in zijn bezuinigingsplannen voor volgend jaar, waarover in poli tiek Den Haag al luttele weken wordt gekoekhakt. Als de Raad van State daarentegen het ILO-rapport voor kennisge ving aanneemt, staan vakbewe ging en werkgevers betrekkelijk machteloos. Ze zullen ongetwij feld een stevige lobby op gang brengen onder Tweede-Kamerle den. maar het is de vraag of dat enig effect zal sorteren. Het poli tieke belang kan voor de rege ringspartijen wel eens zwaarder blijken te zijn dan een niet ge heel overtuigend ILO-rapport en een container vol druk studeren de juristen. Binnenland

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 5