c actief in I vrije tijd 1 Groei werkloosheid komt tot stilstand Verschillende lezingen van overval op pompbediende aan Hoge Rijndijk 'Dit is een toneelstukje, voor de zoveelste keer' Officier eist gevangenisstraf tegen drie Leidenaars Vier maanden cel voor dief/dealer 'Onbegrijpelijk dat niemand iets deed' Toeneming aantal vacatures Bedrijfsvak school HCG 'Marokkaanse kinderen nog niet land uitzetten' Bewoners weer contra De Nobel 11 fj£RoM$erie-> Pannekoekenhuysje 1 Quat Lexjaeru ZATERDAG 7 APRIL 1984 (Vervolg van pagina 1) DEN HAAG/LEIDEN - De drie overvallers die op 2 februari van dit jaar onder bedreiging van een pompbediende geld en goederen hadden geroofd uit een benzine station aan de Hoge Rijndijk in Leiden, gaven gisteren voor de Haagse rechtbank verschillende lezingen van het gebeurde. Twee van de drie overvallers, broers uit Leiden van resp. 32 en 23 jaar, stemden in hun relaas re delijk overeen maar de derde overvaller, een 35-jarige Leide- naar (zwager van het tweetal), ontkende glashard iets met de overval te maken te hebben ge had. "Ze kunnen zoveel zeggen, ik ben er niet bijgeweest", was zijn commentaar. Het mocht officier van justitie, mr. Klein Breteler, niet verhinderen een gevangenisstraf van 20 maanden tegen laatstgenoemde Leidenaar te eisen terwijl hij voor de twee broers eisen van resp. 16 maanden en 12 maanden (waarvan 3 voorwaardelijk) in petto had. De lichtste eis gold de jongste van de twee broers die Leiden 'slechts' dienst had gedaan als chauffeur. De 23-jarige man, drie weken gele den ontsnapt uit het Scheve- ningse Huis van Bewaring, maar op aandrang van zijn raadsman mr. A.Spijker gisteren ter zitting aanwezig (na de zitting werd hij weer direct in voorlopige hechte nis genomen), bestreed dat hij vantevoren van de overval op de hoogte was geweest. Zijn broer en zwager hadden hem gevraagd even voorbij het benzinestation te stoppen omdat zij shag wilden kopen. Toen zij terugkeerden bleken zij naar zijn zeggen geld te hebben afgeperst van de pompbediende. "Ik was heel kwaad, ik heb ook geen geld aan gepakt maar ik wilde ze toch niet laten staan. Daarom ben ik met ze weggereden". Dit verhaal werd goeddeels gedekt door de verklaringen van zijn ou dere broer die zich het gebeurde door overmatig gebruik van alco hol en librium, waaraan hii is verslaafd, overigens niet zo goed meer kon herinneren. Wel werd duidelijk dat hij samen met zijn zwager het kantoortje van de pompbediende was binnenge gaan waar de roofoverval had plaatsgevonden. Of daar een mes bij te pas was gekomen bleef door tegenstrijdige verklaringen onduidelijk. Mr. Klein Breteler geloofde niet erg in de suggestie dat de overval spontaan was opgekomen. Wel gaf hij de 32-jarige Leidenaar een complimentje voor diens gedrag in het Scheveningse Huis van Bewaring, omdat hij drie weken geleden niet had meegedaan aan de ontsnapping. Hij had daaren tegen zelfs geholpen bij de be vrijding van de bewakers. De ontkenning van de derde over valler werd door mr. Klein Brete ler niet geloofwaardig genoemd. Hij haalde diverse getuigen aan die de man "met zijn markante hoofd" hadden herkend. Zelfs verdediger mr. Telkamp nam de ontkenning van zijn cliënt niet au serieux. Hij hield het er op dat de Leidenaar zich door overma tig drankgebruik niets meer van de overval kon herinneren. Uit de betogen van de drie raads lieden (Spijker, Telkamp en Ver- weij) werd duidelijk dat versla ving aan alcohol en kalmerende middelen als libriujn en valium tot nu toe van grote invloed is ge weest op de gedragingen van de Leidenaars die gisteren bepaald niet voor de eerste maal met jus titie in aanraking kwamen. Als lichtpunten noemden zij de steun die het drietal van hun resp. vriendin, echtgenote, ex- echtgenote ondervond by het in slaan van een andere levenswan del en de wens om van hun ver slaving af te komen. De pleidooien mondden uit in ver zoeken om voorwaardelijke ge vangenisstraffen (waardoor snel met de hulp zou kunnen worden begonnen) plus onmiddellijke in vrijheid stellingen. De rechtbank ging op dit laatste niet in. De uit spraak is op 19 april. DEN HAAG/LEIDEN - Het Haag se gerechtshof heeft gisteren een 35-jarige Leidenaar veroordeeld tot een gevangenisstraf van 8 maanden, waarvan 4 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar. Die straf is overeen komstig de eis van de procureur- generaal en overeenkomstig de straf die de Leidenaar eerder door de rechtbank was opgelegd wegens diefstal van zes schilde ryen uit een zaak aan de Leidse Borneostraat. Ook had hij gehandeld in drugs. De straf van het gerechtshof zal de man niet hebben verbaasd want vlak voor de zitting had hij om intrekking van zijn hoger be roep gevraagd. Dat was toen niet meer mogelijk. Drie jaar geëist tegen verkrachter LEIDEN - De groei van de werkloosheid in Leiden en omgeving lijkt tot stilstand te komen. Er worden veel meer nieuwe arbeidsplaatsen bij het Gewestelijk Arbeidsbu reau (GAB) aangemeld, terwijl er minder mensen zich als werkloze laten inschrijven. Bovendien vinden meer mensen een baan. Praktijkles in de bedrijfsvakschool Directeur Tibbe van het GAB maakte dit gistermiddag bekend bij de opening van de bedrijfs vakschool van de Hollandse Constructie Groep bv (HCG) aan de Zoeterwoudseweg, waar vijf tienjongeren worden opgeleid in het metaalvak. "De eerste indruk is dat de vraag naar arbeids krachten aanzienlijk groter is dan vorig jaar. Het aantal vacatu res is vergeleken met 1982 ver drievoudigd. De spontane in stroom van mensen (de inschrij ving als werkloze-red.) neemt af. En de uitstroom, de mensen die werk vinden, is ook groter", ver telde Tibbe desgevraagd. Vooral hoopvol is het feit dat twee derde van de aangemelde vaca tures bestaat uit een uitbreiding van de werkgelegenheid. "Het is nog te vroeg om te zeggen in wel- ke bedrijfstakken de groei zit", vertelt Tibbe. Ook de vraag of de kentering blijvend is, durft hij nog niet met een volmondig ja te beantwoorden, al zijn de tekenen wel hoopvol. Trendsetter Gistermiddag bleek dat ook bij de HOG, de grootste industriële werkgever in Leiden met acht honderd mensen in dienst. De HCG is een trendsetter in de metaalindustrie, wist Tibbe. En als het daar goed gaat, zullen ook andere bedrijven in de (metaal)industrie volgen. Dat het beter gaat bleek wel uit de woorden van directeur Hofman: "De aanvragen om offertes uit te brengen zijn 25 procent hoger dan vorig jaar. De stijging heeft zich ingezet sinds december. De verwachting is dan ook dat de or derstroom toe zal nemen". Het feit dat het aantal orders toe neemt zal overigens bij HCG niet leiden tot een uitbreiding van het aantal personeelsleden. HCG be steedt veel werk uit aan kleinere bedrijven en zal dat ook in de toekomst blijven doen. Volgens directeur Ilofman zal de ople ving in de metaalsector voorlo pig duren tot 1987. Dat komt om dat er veel grote projecten nu worden uitgevoerd, die eigenlijk al veel eerder in uitvoering had den moeten worden genomen. HCG is voor de helft afhankelijk van de Nederlandse markt, waar de opleving naar verwachting dus maar drie jaar zal duren. De andere helft van de orders komt uit het buitenland en daar is nog geen opleving merkbaar, aldus Hofman. De jongeren die opgeleid worden tot "volwaardig vakman in de metaalindustrie" hebben dan ook geen garantie dat ze een baan krijgen na de twee jaar du rende opleiding bij HCG. Toch is de praktijkopleiding belangrijk, vonden Hofman en Tibbe. "Ik ben er van overtuigd", aldus Hof man, "dat de jongeren die deze opleiding afmerken werk zullen blijven vinden". De bedrijfsvakschool is overigens niet geheel niet bij de HCG dat onderdeel is van de Hollandsche Beton Groep nv. "De officiële be- drijfsschool is een paar jaar gele den gesloten. Dat was een kwes tie van kosten. Het bleek langza merhand voor een bedrijf niet meer te betalen om jongeren een opleiding te geven", aldus Hof man, die verder zei dat het oplei den van een jongere 200.000 gul den kostte. Toentertijd werden er twintig jongeren tegelijk opge leid bij HCG. "Totaal kostte dat dus twee miljoen gulden". Nu de overheid subsidie geeft voor de leerlingenplaatsen en de werknemers een deel van hun prijscompensatie hebben ingele verd zijn de kosten voor het be drijf veel lager. DEN HAAG/LEIDEN - "Onbegrij pelijk dat niemand heeft ingegre pen. Mensen hebben vaak de mond vol over zaken die ver van hun bed plaatsvinden, maar als het onder hun eigen ogen ge beurt doen ze niets". Dat was gis teren voor de Haagse rechtbank het felle commentaar van officier van justitie, mr. Klein Breteler, op de houding van een aantal voorbijgangers die begin februa ri op de Leidse Nieuwe Rijn schielijk waren doorgefietst ter wijl een vrouw in een portiek werd verkracht. En dat ondanks het hulpgeroep van de vrouw. De verkrachter, een 18-jarige Leid se jongen, stond gisteren niet al leen terecht voor het misdrijf op de Nieuwe Rijn, ook een ver krachting van een meisje in de studentenflat aan de Pelikaanhof (december'83) werd hem ten las te gelegd. Daarnaast hield recht bankpresident mr. Schipper de Leidenaar de verklaringen van een tiental vrouwen voor die hem allemaal hadden herkend als degene die ontuchtige hande lingen bij hen had gepleegd of had proberen te plegen. Bij de aanrandingen en verkrachtingen had de jongen de vrouwen steeds bedreigd met een mes. De timide Leidenaar bekende al les, wat voor mr. Klein Breteler aanleiding was een gevangenis straf van 3 jaar te eisen plus ter beschikking stelling van de rege ring. Mr. Telkamp, verdediger van de jongen, meende dat zijn cliënt méér ook de maatschappij gediend waren met een hulpver leningsprogramma dat zo snel mogelijk van start zou moeten gaan. "De jongen drie jaar aan zichzelf overlaten binnen de kale muren van de cel betekent ver nietiging". Hij haalde dit uit een rapport van de psychiater Ze- gers. Volgens deze deskundige biedt de leeftijd van de verdachte nog hoop op een gunstige beinvloe- ding van zijn gebrekkige per soonlijkheidsontwikkeling. Maar spoedige hulp en behande ling in een gesloten inrichting is dan wel noodzakelijk. De jongen zelf - volgens het psychiatrisch rapport een contactarme figuur met een minderwaardigheids complex maar wel met een bo ven de middelmaat uitstekende intelligentie - zei graag te willen worden behandeld. Hij was op gelucht toen hij na een mislukte aanranding was opgepakt. De rechtbank doet 19 april uit spraak. PSP-kamerlid in vragen: DEN HAAG/LEIDEN - PSP-ka merlid Andreé van Es wil dat de staatssecretaris van justitie, Kor te van Hemel, twee Marokkaanse kinderen uit Leiden niet het land laat uitzetten voordat in hoogste instantie is beslist over de aan vraag van een verblijfsvergun ning. Van Els zal zal hierover don derdag mondelinge vragen stel len aan de staatssecretaris. Zo wil zij bijvoorbeeld weten of het waar is dat de vader van de kin deren hen na zijn echtscheiding toegewezen heeft gekregen en volgens de Marokkaanse wet de Volksdansen In het Leids Vrijetijds Centrum, Breestraat 66. wordt zondag avond de maandelijkse volks- dansinstuif onder leiding van Yvonne Knijnenburg gehou den. Aanvang zeven uur. Homofielen Zondagmiddag is er weer een huiskamerbijeenkomst voor ho mofielen en lesbiennes, georga niseerd door de Vriendenkring Kameronde. Informatie: tel. 071-133864. Drs. P. Zanger!dichter Drs. P. treedt zon dagmiddag om half vier op in café De Branderij aan de Mid delweg. Muziek De Haagse band Bourbonstreet is zondagmiddag te zien in café De Uyl van Hoogland aan de Nieuwstraat. Het optreden be gint om vier uur. Natuurwandeling De afdeling Leiden van het Insti tuut voor Natuurbescher mingseducatie (IVN) organi seert zondagmiddag een voor jaarswandeling door het park van Oud Poelgeest in Oegst- geest Deelnemers verzamelen zich bij het toegangshek aan de Laan van Oud-Poelgeest. De voogdij over de kinderen heeft. Verder wijst Van Es erop dat er voor de kinderen in Marokko geen opvang is. wandeling, die onder leiding staat van natuurgidsen van het IVN, begint om twee uur. De Twee Sleutels De lom-school De Twee Sleutels aan de Rijnsburgersingel 55 houdt maandag open huis, van twee tot vijf en van half acht tot half tien. Postzegels 'De Postzegelvrienden' houdt maandag de maandelijkse ruil-, contact- en veilingavond in de kantine van de HCG aan de Vijf Meilaan. De zaal gaat om zeven uur open, na half acht kunnen de kavels worden bezichtigd. Voor meer informa tie: A. Vermond, Titus Brands- malaan 36, Leiden, tel. 765828. Tevens wil het PSP-kamerlid op heldering over de vraag of de re den van afwijzing ligt in het feit dat er geen sprake is van gedeel- Zomerkledingbeurs De Leidse Zomerkledingbeurs wordt dinsdag en woensdag gehouden in het voormalige marinecomplex aan het Noord einde 2a. De organisatie is in handen van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen en de Unie van Vrijwilligers. Dinsdag kan men van tien tot vier uur kleding inleveren (da mes—, teener en kinderkleding) en ook schoenen, laarzen en tassen. De avondverkoop is van zeven tot negen uurhet trekken van de volgnummers begint om half zeven. Woens dag is de verkoop overdag van tien tot half twee. Afhalen van niet-verkochte kleding en afre kenen geschieden die middag van vier tot zes uur. Niet afge haalde kleding gaat naar een charitatieve instelling. Voor meer inlichtingen: tel. 132920. 210314, 155568 en 131335. Rijksherbarium. Het Rijksherbarium aan de Schelpenkade opent woensdag zijn deuren voor het publiek. Bij dit universitaire instituut worden planten onderzocht en gekweekt en een verzameling van twee en een kwart miljoen exemplaren beheerd: boven dien worden er geregeld vanuit het herbarium expedities on- telijke gezinshereniging, omdat de vader in Nederland is her trouwd en er bij overkomst van de kinderen geen sprake zou zijn van gezinsvorming. Van Es wil voorts van de staatsse cretaris weten hoeveel soortgelij ke gevallen er in behandeling zijn bij justitie. "Korte van He mel moet in elk geval de uitzet ting van deze jongeren opschor ten totdat de Tweede Kamer een oordeel heeft geveld over de toe gezegde notitie over minderjari gen en vreemdelingenbeleid", al dus Van Es. dernomen. De open middag be gint met de vertoning van een film over botanische verzamel activiteiten in tropisch regen woud. Vervolgens wordt er een rondleiding gegeven langs di verse afdelingen, waarbij uit leg wordt gegeven over de ver schillende aspecten van bota nisch onderzoek. Voorts wordt de collectie bezichtigd, waarbij de technische verwerking van materiaal wordt uiteengezet, het gebruik van de raster-elek- tronenmicroscoop wordt gede monstreerd en ook worden de kweekkamers van het Algolo- gisch Laboratorium getoond. Belangstellenden voor de open middag kunnen zich maandag en dinsdag telefonisch aanmel den bij de dienst voorlichting van de universiteit, tel. 071- 148333. tst. 3133/3665. Songfestival Club- en buurthuis de Mirt-Hon ken organiseert 19 april het vijftiende songfestival voor kinderen. De jeugd uil de Zee heldenbuurt en de Kooi kan zo wel 's middags als 's avonds meedingen naar de medailles. Hun prestaties worden door een jury van kinderen en 'ex perts' beoordeeld. Tot en met 13 april kunnen de kinderen zich opgeven in de Mirt-Honken aan de Driftstraat. LEIDEN Tussen de bewoners van de Zoeterwoudseweg en het bedrijf van De Nobel wordt al ja renlang getwist. Het bedrijf moet weg vindt de buurt. Overlast. Gistermiddag de zoveelste afle vering: in het Stadsbouwhuis werd een hoorzitting gehouden, omdat de oudpapier-, lompen- en metaalhandelaar een hinderwet vergunning heeft aangevraagd voor het pand nummer elf. Een buurtbewoonster: "Het is zij of wij". Een vertegenwoordiger van het bedrijf: "Ik ben hier geko men om vragen te beantwoor den. Maar die stellen ze niet aan mij. Je hoort maar één ding, al jarenlang: jullie moeten weg". Het bedrijf van De Nobel is geves tigd op de nummers negen en elf. Een tijd geleden heeft het bedrijf een nieuwe aanvraag voor een hinderwetvergunning de deur uitgedaan. Voor nummer elf, een terrein dat nu voor de helft wordt gebruikt. Het is de bedoeling dat de werkzaamheden die nu op beide nummers plaatsvinden, worden geconcentreerd op dat ene adres. Het ambtelijk advies dat aan het gemeentebestuur zal worden verstrekt staat overigens al min of meer vast: de vergun ning moet worden verleend. Er waren veel buurtbewoners gis termiddag op de hoorzitting. Hun oude klachten kwamen weer op tafel: het bedrijf bezorgt ons overlast, er wordt teveel ka baal gemaakt, er waait papier over straat. Hun conclusie, als vanouds: het bedrijf moet uit de buurt weg. Milieu "Wat is nu belangrijker", wilde een buurtbewoonster weten, "een goed leefmilieu aan de Zoeter woudseweg of een goed werkmi lieu? Wij wonen daar niet meer naar onze zin. Je moet je huis Horeca-schuit na twaalf uur dicht LEIDEN - De dekschuit bij café Odessa aan de Hogewoerd moet na twaalf uur voor publiek geslo ten worden. Burgemeester Goe- koop schrijft dit aan de buurtver eniging Hogewoerd en aan Bert Jansen, eigenaar van het café. Hij volgt daarmee het advies van de commissie voor beroep- en bezwaarschriften. De buurtvereniging had overigens gevraagd gevraagd om ook de ontheffing voor het café in te trekken. Daaraan is het gemeen tebestuur niet tegemoet geko men. ontvluchten". Gemeenteambte naar In 't Veld wees haar erop dat het bedrijf van De Nobel is gevestigd op een industrieter rein. "Wat dat betreft zit er dus niet? fout". "O nee!", kreeg hij ten antwoord, "En dat ze de voorschriften niet nakomen...te veel lawaai maken bijvoorbeeld...mag dat ook alle maal zomaar?" Nee, mocht niet, aldus In 't Veld, maar: "Als een bedrijf, dat zich niet aan voorschriften heeft ge houden, een aanvraag opstuurt voor een nieuwe hinderwet, dan gaan we er niet vanuit dat de voorschriften in de toekomst ook wel overschreden zullen worden. Wat betreft overschrijden van voorschriften stelt de wet: daar moet het gemeentebestuur maat regelen tegen nemen". Lachertje Dét had hij beter niet kunnen zeg gen. "Maatregelen? Doen ze niet. Dat is toch een lachertje wat u zegt. En De Nobel, die blijft maar doorgaan met alles aan z'n laars te lappen". Een andere bewoner: "In het begin mocht De Nobel op het terrein geen ijzer verhande len, deed hij wel, en hij kreeg toe stemming. Lompen mocht hy nog steeds niet op het terrein hebben, maar daar stoorde hij zich ook niet aan. En nu mag hij ook lompen verhandelen". Naarmate de hoorzitting vorderde werden de gemoederen steeds verhitter. Een bewoner wees de gemeenteambtenaren erop dat de hoorzitting geen zin had. "Dit is een toneelstukje, voor de zo veelste keer". Hij had het nog niet gezegd of een buurtbewoon ster en een gemeenteambtenaar kregen het met elkaar aan de stok, als in een klucht. Vrouw: "Mogen we nog in ons huis Ambtenaar: "Mevrouw, van ons mag u alles. We zitten hier..." Vrouw: "...voor joker!" Ambtenaar: "Dit vind ik nou ver velend". Vrouw: "Weet u wat het met u is: u praat steeds met een kalme stem en dan méék ik me zo kwaad!". Ambtenaar: "Wat moet ik dan doen? Ook schreeuwen?" Vrouw: "De wethouder schijnt grijze haren te krijgen van de Zoeterwoudseweg; nou, voor mijn part wordt-ie harstikke kaal". Balen De Nobel junior, die de discussie aanvankelijk stilzwijgend bij woonde, mengde zich in het ge sprek met de mededeling dat het de buurt maar om één ding te doen was: hem wegkrijgen. "U zegt dat u last hebt van die balen papier. Dan zeg ik: dat is zoeken wat u doet. Inderdaad, lompen mag ik niet hebben en ik koop ze wel in. Dan zeg ik: wat dan nog? U ziet die lompen toch niet!" En tegen een buurtbewoner, klaarblijkelijk een student, zei hij: "Wanneer ben jy uitgestu deerd? Nee, ik vraagje: wanneer ben jij uitgestudeerd? Kyk, als jij klaarbent, dan ga je weg. Moet ik mijn toekomst van jou laten af hangen? Jullie willen geen van allen trouwens praten over maat regelen die kunnen worden ge nomen om de overlast tegen te gaan. Dat valt me tegen, of nee: het valt me niet tegen dat jullie geen toelichting vragen. Jullie willen ons weghebben, heel sim pel". Wordt de vergunning over enige tijd verleend, hetgeen is te ver wachten, aldus gemeenteambte naar In 't Veld, dan kunnen de buurtbewoners maar één ding doen: schorsing aanvragen by de Raad van State. ADVERTENTIE HET CULINAIRE /r\ E r - VAN LEIDEN 'M-l-W 'I V •Restaurant '*«l u,. Schout en Schepenen 'ri |i Camers (voor parties) IxCLJAJ CV' Steenstraat 51 Steenstraat 51 Tel 071-133144 Ook zondags geopend vanaf 17.00 uur Fotocollectie Breitner LEIDEN - Dit is een deel van de foto-collectie van de schilder Breitner die deze week is aangekocht door het Prentenkabinet. Rechtsboven staat de camera die de Amsterdamse impressionist gebruikte. Daar naast ligt een portret van Breitner zelf, gemaakt door zijn huisgenoot Willem Witsen, zelf ook foto graaf en etser. Daaronder een schets waarop goed te zien is hoe Breitner te werk ging. Met ruitjes trok hij de foto's over en verwerkte ze dan later tot één van zijn schil derijen. "Dat was voor veel mensen een hele schok toen ze na zijn dood een hele serie negatieven von den, waarop schilderijen van hem te herkennen wa ren", vertelt H.J. Moeshart, medewerker van het Prentenkabinet. "Destijds een methode die nog heel ongebruikelijk was". Overigens fotografeerde Breitner zeker niet alleen maar ten behoeve van schilderijen. Het foto-mate riaal, een waarde van 25.000 gulden vertegenwoordi gend, moet nog grondig worden gereinigd. Als dat gebeurd is, wordt er er naar alle waarschijnlijkheid een tentoonstelling van ingericht. (foto Holvast)

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3