||-| Zoeterwoudens Meerburg viert twaalfde lustrum Vaart en afwisseling Politiechef met pensioen Oplevering Markthof verlaat Onbekende, gewonde man aangetroffen Vrouw ernstig gewond bij aanrijding PAGINA 2 Stad en rand ZATERDAG 7 APRIL 1984 Windstilte OEGSTGEEST - Het argument om de Haarlemmertrekvaart- weg in Oegstgeest voor auto's af te sluiten was in 1979 sterk. Vooral voor de duizenden fiet sende scholieren die dagelijks van de verbinding gebruik ma ken was de combinatie met au to's levensgevaarlijk. Een on gelukkige aanrijding met een jonge fietser, die aan zijn ver wondingen is overleden, was de druppel die de emmer van ergernis deed overlopen en de directe aanleiding om tot af sluiting voor vierwielers over te gaan. De argumenten van de voorstan ders hiervan werden versterkt door de toezegging van de pro vinciale overheid dat een jaar later een algehele reconstruc tie van de weg zou worden uit gevoerd. Want in het bijzonder van Warmond, dat als gevolg van de afsluiting toename van autoverkeer door haar dreven vreesde, kwam er geduchte weerstand tegen de plannen. Maar ook van eigen inwoners van Oegstgeest zoals bewoners van de smalle Dorpsstraat. De bewoners aan deze belangrij ke noordelijke uitvalsweg van Oegstgeest voorzagen met angst en beven nog meer ver keer door hun toch al smalle straat trekken en protesteer den dus ook. Doch vooral de toezegging dat binnen zeer korte tijd naast de Haarlem- mertrekvaartweg een nieuwe weg zou worden aangelegd en deze verbinding weer voor au toverkeer kon worden openge steld, trok de laatste aarzelen den in het Oegstgeester be stuursapparaat over de schreef. Bovendien werd de Dorpsstraat-bewoners voorge houden dat de Haaswijklaan spoedig zou worden aangelegd en deze zou immers het ver keer om de Dorpsstraat heen leiden. Wat betreft de auto-afsluiting van de Haarlemmertrekvaart- weg zijn we nu zo'n vijf jaar verder en deze week werd pijn lijk duidelijk dat ook provin ciale toezeggingen niet meer dan holle frasen kunnen blij ken. Een Oegstgeester ge meentelijk woordvoerder liet desgevraagd weten zelfs nog niet bij benadering te kunnen zeggen wanneer de provinciale herindelingsplannen van de Haarlemmertrekvaartweg zul len worden uitgevoerd. Ook de realisering van de Haas wijklaan als verbindingsweg zal nog wel enkele jaren op zich laten wachten want tijdro vende onteigeningsprocedures houden de asfalteringsmachi- nes nog wel even van het wei land weg. Rest de bewoners van de Dorps straat voorlopig niets anders dan er de druk van de naald van de pick-up maar op de zwaarste stand te laten staan en de koffiekopjes niet al te vol te schenken. Want talloze bus sen en vrachtauto's zullen nog lang de huisjes aan de Dorps straat op hun grondvesten doen trillen en hun bewoners teisteren. Ambtelijke molens draaien lang zaam maar het moet de Dorps- straters wel voorkomen alsof er nu volstrekte windstilte is ingetreden. Lering WASSENAAR Wie meende dat alleen leraren die merk waardige tegenstrijdigheid kennen dat zij trachten zich onmisbaar te maken terwijl an deren juist het tegendeel beo gen, werd deze week op het verkeerde been gezet. De schijnbeweging werd uitge voerd door de scheidende commandant van de Wasse- naarse brandweer die plotse ling een geheel ander licht op de zo omstreden inkrimping van zijn korps deed schijnen. Die is namelijk niet louter en al leen ingegeven door de bezuin- gingsdrift van de plaatselijke machthebbers maar er blijken ook degelijker motieven aan ten grondslag te liggen. Het korps heeft in de laatste decen nia niet alleen het beste been tje voorgezet wanneer het de brandbestrijding betreft, doch ook veel in het werk te hebben gesteld om te voorkomen dat de rode haan überhaupt aan het kraaien slaat. Brandpreventie heet het voorbe hoedmiddel en het is in het Wassenaarse zo gedegen uitge voerd dat de brandweer er de laatste jaren stukken minder voor 'een felle uitslaande' de kazernepoort moest verlaten. "We hebben onszelf door die ver doorgevoerde preventie uit de markt geprijsd", geeft de scheidende commandant dan ook toe. Zouden nu bijvoorbeeld politie mensen wel beseffen waartoe al hun moeite om mensen te bewegen hun huizen goed te gen inbraak te beveiligen kan leiden? Of tandartsen met wachtkamers vol posters met poetsaanwijzingen of garage bedrijven met opwekkingen voor geregeld onderhoud om erger te voorkomen? Om maar een paar voorbeelden te noe men. Niet vertellen maar ook, lijkt het beste, want ze zouden uit de er varingen van de Wassenaarse spuitgasten eens 'foute' lering kunnen trekken. Mop VOORSCHOTEN - Een milde vorm van bestuurlijke wille keur natuurlijk, maar toch, dat onder tafel moffelen door het Voorschotense college van B en W van een anti-kernwapen motie van de gemeenteraad van het Belgische Schoten. Ze ker als jumelagepartner van Voorschoten, een soort samen werkingsverband van gemeen ten van verschillende nationa liteit, hadden de Belgische be stuurders ander handelen van Voorschoten verwacht. Zo hebben ze zonder dralen deze week laten weten. De bedoeling van het zenden van de motie was natuurlijk dat de gemeenteraad van Voorscho ten deze mede zou onderschrij ven en de parel aan de Vliet eveneens kernwapenvrij zou verklaren. Althans, deze gang van zaken stond' de Schotense bestuurders voor ogen. In plaats daarvan ontvingen ze van hun Voorschotense colle ga's een keurig, zij het ietwat zuinig bedankbriefje met de mededeling dat van de motie met belangstelling was kennis genomen Verder gebeurde er niets. De Schotense schepen F. van Thielen, op de hoogte gesteld van de Voorschotense 'actiebe reidheid', heeft al laten weten de gang van zaken niet erg vriendelijk te vinden. "Al onze correspondentie met Voor schoten zenden we nu eenmaal aan het college. We weten na tuurlijk niet dat dat een brief niet openbaar behoeft te ma ken", aldus de enigszins ver bouwereeerde schepen. Voorschotens gemeentesecreta ris De Graaff wijst elk laakbaar handelen van de dagelijks be stuurders in deze van de hand "want", zegt hij,"uit niets bleek dat de bedoeling was dat de motie ook door onze ge meenteraad zou moeten wor den behandeld". B en W van Voorschoten hebben natuurlijk gedacht dat de mo tie niet meer was dan een Bel genmop... Super VOORSCHOTEN - Geen ge woon dorpshuis, neen, een su peruitvoering, mèt concert zaal, sporthal, bowling- en squashbanen, wil een geheim zinnige particulier voor een nog onbekend bedrag in Voor schoten laten verrijzen. Het be treft hier een particulier initia tief, dus er behoeft geen moei zaam politiek gedelibereer aan te pas te komen om het plan ook werkelijkheid te laten wor den. Heftige discussies in raads- en commissievergade ringen over nietige dingen als de kleur van de tafelkleedjes in de kantine bijvoorbeeld, het zal ons deze keer allemaal be spaard blijven. Opvallend was wel dat het Voor schotense raadslid Aikens met de mededeling op de proppen kwam dat een investeerder in teresse heeft in de realisering van het buitenmodel dorps huis. Aikens droomwens ten slotte, zo'n multifunctioneel centrum. Geen gelegenheid heeft hij ongebruikt gelaten om te demonstreren tegen het plan "om geld weg te gooien aan de voorgenomen opknap beurt van het bestaande cultu reel centrum. Want dit deugde volgens hem toch nergens voor. Ook zakelijk gezien, had hij uitgerekend, kon ook veel beter een nieuw centrum van de grond worden getild. Geen bestuurscollega kreeg hij hiervoor in deze financieel zo barre tijden achter zich maar, in vele opzichten verrassend genoeg, een zakenman blijk baar wel. Deze ziet wel iets in een investering van naar schat ting zo'n slordige zes miljoen voor een centrum waar Voor schotenaren hun vrije tijd in kunnen doorbrengen. Een niet al te forse gemeentelijke garan tie voor een deel van de jaar lijkse huur is voldoende om hem over de brug te krijgen, heeft hij slechts als voorwaar de gesteld. Het lijkt alles te mooi om waar te zijn (zitten de Voorschotense bestuurders niet met een schier onoplosbaar accommo datieprobleem om alle activi teiten onder dak te krijgen?) en het is dan ook geen wonder dat zij het plan praktisch dood drukten in hun omhelzing. Vraag blijft of het bouwplan de zwaluw is die de lente van de privatisering van de sportieve vrije tijdsbesteding inluidt? Dergelijke accommodaties werden immers altijd op de credit-zijde van de gemeente lijke begrotingen geboekt. Van vele recreatieve genoegens werden alzo de kosten voor een belangrijk deel uit de ge meenschapsgelden betaald. Terwijl toch de keuze tussen een nieuwe videorecorder en een jaarabonnement op squash- of tennisbaan die van de genieter/gebruiker is. Lichaamsbeweging pur sang, zo als joggen in het park, blijft gratis en voor niets. Dit was de laatste Weekspot. De komende tijd ga ik vanuit Den Haag, het kloppend hart van het bestuur van land en provincie, bijdragen aan het nieuws in deze krant. Rest mij u allen zeer te danken voor de aandacht. HS Robert Pauls Theatershow: Robert Paul Theatershow met als gaste: Eileen Egas. Combo: Bert Stoots, Ab van Woudenberg en René Plemp. Gezien op 6 april in de Leidse Schouwburg. Aldaar nog vanavond te zien. LEIDEN - Toen in september 1982 de tweede one-man-show van Robert Paul in première ging, verschenen er kritieken, waarin de vrees voor steeds toenemende oppervlakigheid werd geuit Bij het zien van menig vrije produktie, en lang niet alleen in die sector, kun je deze algemene tendens soms maar al te goed on derschrijven. Maar... of het terecht is om nu juist naar aanleiding van Robert Paul's show dit soort beschouwingen te houden, kun je op zijn minst betwijfelen. Natuurlijk, Robert Paul brengt als entertai ner puur amusement, en pretendeert en ambieert ook niets meer of minder dan dat. Veel belangrijker echter is, dat hij daarbij ruimschoots aan bepaalde kwaliteitseisen kan voldoen. Zijn show heeft veel vaart en is zeer afwisselend: hij zingt, danst, houdt conferénces en brengt weer uitstekende imitaties. Eileen Egas assisteert hem daarbij op zeer gepaste wijze, waarbij haar bijdrage gelukkig van wezenlijk belang is en niet tot een niets zeggend bijrolletje is gedegradeerd. De conférences, zoals we die van de andere one-man-show-makers kennen, zijn hier en daar nog wat matig. Zo is bijvoorbeeld zijn typetje als de postbode van middelmatig niveau. Hoogtepunten, waarnaar het publiek ook merkbaar uitkijkt, zijn de imitaties, die met een weloverwogen dosering in het pro gramma zijn opgenomen. Aan het imiteren van de verschillende stemmen voegt Robert Paul zo nu en dan ook een typerend visueel aspect toe. Kostelijk is bijvoorbeeld de parodie op het blijkbaar veelbeluisler- de radioprogramma 'Raad een lied of niet' met Willy Walden en Aase Rasmussen. Ook het nostalgische sfeertje met herinnerin gen aan bekende kinderseries, het tapdansnummer en de ver- koudheidsmeezinger bleken gisteravond goed aan te slaan WIJNAND ZEILSTRA. ZATERDAG Antonius Clubhuis - Lange Mare 43, fiets infomarkt, 10-16 uur. Schouwburg - Robert Paul en Eileen Egas theatershow, 20.15 uur. Groenoordhallen - hobby- en mobiel- markt, 10-16.30 uur. Microtheater Imperium - 'Revue Ritu eel'. 20.30 uur. Lak-Theater - Kunst/Werk met 'Bremer Freiheit' van Fassbinder, 20.30 uur. Stadsgehoorzaal - Antilliaans nacht feest, 22 uur. Filmhuis LVC - Breestraat 66, film 'La Colmena' van Garcia, 21.15 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, film 'de ballade van Warayama' van Imamura, 20 en 22.15 uur. LVC - Breestraat 66, Pop Show: op treden door de Toydolls, 21 uur. Nieuwe Mare/hoek Oude Singel - an tiek- en curiosamarkt, 9.30-17 uur. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café- Caeciliastraat 18, disco, 22-2 NVSH trefcentrum - Rapenburg 48, open soos. vanaf 22 uur. tel. 149987. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, swing avond. 20 uur. Huis de Bijlen - optreden zangeres Wen dy Sheridan, 22 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van: vr 6 tot 13 april door: Zuider Apotheek, Lammenschansweg tel. 155482. WIJKVERPLEGING Leiden Interkruis, Middelweg 38, tel. 121753 en 134604, na 17 uur en in het weekend te bereiken via dokterstelefoon: 122222. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. Kruisgebouw, Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t7m do van 13- 14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe. vr van 13- 13.30 uur. Oegstgeest Interkruis, Lijtweg 7, tel. 177444. Voorscholen gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan. tel. 4641. Wassenaar Horst en Vliet - Hofcampweg 65, tel. 16275, ma Vm vr 9-10 uur en op af spraak. Adjudant Frederiks bij een verkeerslichte LEIDEN - De 60-jarige C.H. Frederiks is gisteren na een bijna 40-jarige loopbaan bij de politie met pensioen gegaan. Frederiks werkte na de oorlog bij de politie van Almelo en is enige jaren als politie-inspecteur werkzaam geweest bij de recherche in Djakarta (Indonesië). In 1955 werd hij hoofdagent bij het Leidse politiekorps waar hij vervolgens de rang van brigadier en adjudant kreeg. In '76 werd Frederiks hulpofficier van justitie. Hij geldt als een specialist op verkeerstechnisch gebied en was ondermeer chef van het bureau tech nische controle van de Leidse politie. ZOETERWOUDE - Weinigen we ten dat de Zoeterwoudse gymnastiek- en turnvereniging- 'Meerburg' in het allereerste be gin 'Orde en Tucht' heette. Aan de vooravond van het zestigjarig jubileum van de vereniging maakte de koster van de Meer- burgkerk dit historische feit be kend. Deze maand staan een groot aantal feestelijkheden ge pland in Zoeterwoude-Rijndijk. Ook de zogeheten 'uitvoering', een gebeuren waar vroeger (en waarschijnlijk ook nu) de Rijn dijk voor uitliep. Bij deze uitvoering, waar alle gele dingen van de vereniging hun beste beentje voorzetten, worden 700 tot 800 toeschouwers ver wacht. Dit hoge toeschouwers aantal is niet ten onrechte omdat zo'n uitvoering een zeldzame ge beurtenis is. Slechts bij jubilea presenteert de hele vereniging zich aan het publiek. Evenals in vroeger jaren is er ook bij deze uitvoering vandaag een ludieke uitsmijter. Dit keer zijn de 'Thea- boys' (genoemd naar trainster Thea van Tongeren) aan de beurt om het publiek met een glimlach huiswaarts te laten keren. De jubileumcommissie, die al een jaar met de voorbereidingen van de viering van het twaalfde lus trum bezig is, heeft nog meer verassingen in petto. Zo wordt op zaterdag 14 april in het jeugd honk van voetbalvereniging Meerburg een demonstratie van professionele electric boogie dancers gegeven. Aan deze de monstratie van studenten van de Haagse sportacademie is ook een wedstrijd verbonden. Financieel is het de jubileumcom missie voor de wind gegaan. Om de kosten van de viering (onge veer tienduizend gulden) te dek ken hadden ze twee manieren bedacht om aan geld te komen. Ten eerste moest de in oktober gehouden sponsorloop vijf mille in kas brengen. Een loterij zou de resterende vijfduizend gulden moeten opleveren. Tot grote tevredenheid van de jubi leumcommissie hoefde die lote rij niet te worden gehouden om dat de sponsorloop al ruim tien duizend gulden opleverde. Bij deze door burgemeester Houdijk van Zoeterwoude aangevoerde loop werd elke deelnemer per ronde door een sponsor betaalt. Omdat het goed weer was en het enthousiasme niet te stuiten wer den aanzienlijk meer ronden ge lopen dan was voorzien. "Ze lie pen als wilden", zegt de secreta ris van de jubileumcommissie Joop van der Ploeg nu. De historie van Meerburg, op de Ijsclub na (opgericht op 4 februa ri 1895) vermoedelijk de oudste vereniging van Zoeterwoude, be gon armoedig maar eindigt glo rieus. In het begin liep Meerburg op vele fronten achter (met name wat betreft de huisvesting en de aankleding van de dames en he ren turners), maar tegenwoordig kunnen zij zich met opgeheven hoofd in de vaderlandse sportza len vertonen. Vooral de afdeling jazz-gymnastiek heeft onder lei ding van trainster Thea van Ton geren grote faam verworven. Sinds 1978. het jaar waarin Meer- burg verhuisde naar multifunc tioneel centrum De Eendenkooi. werden vijf nationale titels in de katholieke bond veroverd. Of er op 6 mei weer nationale prij zen worden gewonnen moet nog blijken. Meerburg heeft tijdens deze NK wel het voordeel een thuiswedstrijd te spelen. In Sas- senheim organiseert het jubile rende Meerburg dan de NK. Verdere activiteiten die de jubi leumcommissie heeft georgani seerd zijn vrijdagavond een ba- lonnenoptocht door Zoeterwou de-Rijndijk met om acht uur een 'openbare les' van Donald Jones in de Eendenkooi. Op woensdag 18 april om twee uur is er een kindèrmiddag.met een optreden van clown Woudi. Op zaterdag 26 mei wordt het zes tigjarig bestaan officieel gevierd met om half acht een receptie in De Eendenkooi. Een uur later is er dan een demonstratie mini- tramp- en lange matspringers. Na deze demonstratie is er groot feest. OEGSTGEEST - De oplevering van het nieuwe winkelcentrum Markt hof tussen de Kempenaer- en Geversstraat is enige maanden uitgesteld. Dit komt omdat de bouw forse vertraging heeft opgelopen. 'Het aluminiumbedrijf uit Overijssel dat bij de bouw betrokken was, is namelijk failliet gegaan. Voordat het faillissement was uitgesproken, waren er enkele maanden verstreken. Volgens de aannemer neemt nu een van de werknemers van het failliete bedrijf de werkzaamheden over. Architect De Keizer (Leidschendam) verwacht dat het complex nog wel opgeleverd zal worden "voordat de bjaderen gaan vallen; ik denk zo rond de bouwvakvakantie". Ook de voor het winkelcentrum verant woordelijke man, R. Proper, denkt dat het daarop zal uitdraaien. "We hebben op deze manier drie maanden vertraging opgelopen, en dat is natuurlijk vervelend, maar nu zijn we begonnen met de afwerking van de winkels". Proper wijst op de speciale Amerikaanse aluminium-con- structie, die hier voor het eerst in Europa wordt toegepast en van de fabrikant 50 jaar garantie meekrijgt. Op het grootste deel van de win kels en het terras zijn volgens hem al opties genomen, al is de situatie door de vertraging wat onduidelijk geworden. Omwonenden en andere winkeliers zijn minder optimistisch over de eco nomische levensvatbaarheid van het nieuwe winkelcentrum. Zij vre zen dat winkeliers in de huidige economische situatiè uiteindelijk de hoge huren niet kunnen opbrengen, die in de Markthof gevraagd wor den. LEIDEN - De politie heeft van nacht rond een uur een tot nu toe onbekende, ongeveer 30 jaar ou de man gevonden die naast een fiets op het fietspad aan de Hoge Rijndijk lag. De man was ge wonden niet in staat zijn naam te zeggen. Een daar wonende getuige heeft meegedeeld een bromfiets te hebben gehoord, daarna een klap en toen hij daarop naar bui ten keek zag hij een bromfiets wegrijden. LEIDEN - Een 25-jarige Leidse vrouw is vannacht ernstig ge wond geraakt toen zij bij het uit stappen uit haar auto door de au to van een 20-jarige inwoner van Hazerswoude werd aangereden. De Hazerswoudenaar had op het Levendaal de verkeerde, linker kant van de ter hoogte van de Rijnstraat gelegen verkeersgelei der gekozen en schepte de vrouw die enkele meters op de motor kap werd meegenomen zij op straat viel. Burgerlijke stand LEI DSC H DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN incassokosten Abonnementen kt dagelijks ingaan Post uitsluitend aan Postbus 54 2300 AB LEIDEN Geen krant ontvangen tel. 071-123143 tussen 18 00-1930 uur (nabezorging na 19 30 uur) lentsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging lentsgeldenopgiro Abonner RestitutK entsgelden bij is niet toegestaan Maandabonnement 21.21 a o ussei lAunm betal.ngl RuBriekchet, Losse nummeis I 1 j Krooo (stad) 1 B W T Jungman (plv) Directie: G Koopman .H I. J Veldhuizen Adi dir N Qüakernaat (regio) 1 H v.d Post (plv) Hoofdredacteur w F J Wirtz Drs J W E Metselaar ^,n /ec j Ad| Hoofdredacteur j Ruyqr0k-Hoogeveen R Paauw (plv) Alg redactiechef P J de Tombe (sport) A van Leeuwen A van Kaam (plv) Plv Alg redactiechef W C H Schrama J M J Post (feature) tel 071-144941, tst 219 Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a. in: Bonn. Brussel. Londen. Parijs. Washington. Cairo, Rome, Madrid. Mexico en Wenen. K-tóïlSE S Sl De Oegstgeester Dorpsstraat.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 2