c Veerdienst Zweden "Zeegat" in markt 1 i ""II Mil' till Rentestijging in VS wekt teleurstelling Beurs week Chauffeur rust uit met nieuw apparaat ZATERDAG 7 APRIL 1984 Extra Het was altijd een ontspannen reis. Met een sloom gangetje het Noordzeekanaal uitvaren. Eenmaal op de Noordzee gaven de „Tor Brittania" en de „Jupiter" volgas. Booreiland na booreiland verscheen aan de horizon. En dan ging het rap naar het noorden. Naar Zweden of Noorwegen. Binnen een etmaal werd je weer aan land gezet. Maar dat is er niet meer bij nu de Deense rederij DFDS heeft besloten om de dienstrege ling Amsterdam-Zweden-Noorwegen te staken. Een direct gevolg van een slecht beleid. Zo ontstond een „zeegat" in de markt. Maar wie springt daar in? Na zeventien jaar is het vanaf ko mend zomerseizoen niet meer mogelijk om over de Noordzee van Amsterdam naar Noorwegen of Zweden te varen. De Deense rederij DFDS (Det Forenede Dampskibs Selskab), die de laat ste twee jaar verantwoordelijk was voor de veerdiensten van en naar Scandinavië, heeft besloten de bootverbindingen te staken. Dat betekent dat vakantiegan gers vanaf nu gedwongen zijn om eerst naar West-Duitsland of Denemarken te rijden om daar de oversteek te kunnen maken. "Er wordt heel wat afgemopperd", verzekert de directeur van VCK-Zeereizen, M. F. G. Bren- nenraedts in Amsterdam. Tot voor kort vertrokken de reusach tige passagiersschepen bij het Verenigd Cargadoors Kantoor (VCK) in Amsterdam naar de west- en zuidkust van Noorwe gen èn naar Zweden. Brennen- raedts: „Veel mensen die naar Noorwegen of Zweden op vakan tie gaan komen daar weer terug. Het is een vaste groep, waarvan er nu veel thuis zullen blijven". De directeur van VCK is ervan overtuigd, dat er wel degelijk een markt bestaat voor zeereizen naar Scandinavië over de Noord zee. Over het staken van de dienstregeling: „Buitengewoon jammer. We hebben nog niet zo lang geleden een jaar gehad waarin we 160.000 passagiers naar Noorwegen en Zweden heb ben vervoerd. Wat ons betreft komt er dan ook snel weer een rederij die weer op deze routes gaat varen". Tor Line Eerst een stukje geschiedenis. De geregelde diensten naar het noorden van Europa begonnen in 1966 toen de Zweedse maat schappij Tor Line de dienst Am- sterdam-Gotenburg opende. In 1967 volgde de Noorse reder Fred Olsen met een zomerroute van Rotterdam naar Kristian- sand in Zuid—Noorwegen. Weer een jaar later kwam er een ex tra verbinding bij doordat een nieuwe 'papieren' maatschappij werd gevormd: Fred Olsen—Ber gen Line. Vanaf dat moment voe ren schepen naar het Westnoorse Bergen en Stavanger èn naar Kristiansand. Alle vanaf Amster dam, waarmee Rotterdam uit de dienstregeling verdween. Werd in het begin alleen nog maar met kleine schepen gevaren, door de toename van het aantal passagiers lieten de rederijen al gauw grotere boten bouwen.De zaken gingen goed in het begin van de jaren '70. Tor Linde ver voerde behalve passagiers ook veel vracht. Het gehele jaar door. Fred Olsen had daarentegen een andere list bedacht om de boten ook de wintermaanden, exploita bel te houden, 's Winters doopte Fred Olsen de „Jupiter" en de „Venus" om tot Black Prince en Black Watch. Vanuit Londen en Rotterdam organiseerde deze re derij cruises naar de Canarische Eilanden. Lekker uitgerust Ook de reisbureaus hadden al snel in de gaten dat in Zweden en Noorwegen nog een heel vakan- tieterréin braak lag. Er werd fors geadverteerd: rust, vriendelijke mensen en heel veel natuur schoon. Wat is dan eenvoudiger om met de auto rustig naar Am sterdam te tuffen, daar op zo'n fraaie ferry te stappen - de auto mee natuurlijk -, je aan boord heerlijk te laten verwennen om vervolgens na zo'n vierentwintig uur, lekker uitgerust, in je auto te stappen en het fraaie vakantie land binnen te toeren. Roll-on, roll-off heette deze vinding. De reisbureaus wisten er wel raad Pas tegen het einde van de jaren zeventig ging het wat minder. „De klad kwam erin", zegt Bren- nenraedts. De vakantie—indus- trie bleek niet opgewassen tegen de recessie. Ook het vrachtver keer over zee liep behoorlijk te rug. Volgens Brennenraedts is het allemaal misgegaan toen de ooit florerende Zweedse rederij Tor Line in 1981 werd opgekocht door de Deense scheepvaartgi gant Det Forenede Dampskibs Selskab (DFDS). Al snel werd duidelijk dat deze Deense reder een van de schepen wilde ombouwen tot een luxe cruiseschip dat op de Caribische Eilanden zou moeten gaan varen. DFDS was nog wel van plan op de chartermarkt een ander schip te kopen, maar toen dat niet luk te besloot Det Forenede Damps kibs Selskab de dienstregeling Amsterdam-Gotenburg in de zomer van 1981 te staken. Druk vanuit de reiswereld zorgde er echter voor dat die beslissing nog eventjes werd uitgesteld. Voorlopig bleef een zomer- - dienstregeling van kracht tussen Zweden en Nederland. Amerikaanse avontuur Het duurde tot de zomer van 1983 tot er vanuit het hoofdkantoor in Kopenhagen de mededeling kwam dat nu definitief was be sloten om de lijn Amsterdam-- Gotenburg op te heffen. Een moeilijk te verteren beslissing voor de negentien Nederlandse personeelsleden en tien seizoen werkers omdat in dat jaar nog 110.000 passagiers werden ver scheept: een bezettingspercenta ge van 93 procent. Desondanks kwamen deze mensen op straat te staan. De langverwachte beslissing was het gevolg van een door de ban ken opgelegd herstructurerings programma. De Deense rederij had zich namelijk behoorlijk ver slikt in een Amerikaans avon tuur. DFDS zag dé dollars al met schepen tegelijk binnen komen toen een plan werd ontwikkeld om vanuit New York cruises te organiseren naar Florida en Mia mi. De passagiers konden dan hun auto's meenemen. Een idea le constructie, zo vond de Deen se ondernemer. Rijden is te ver en vliegen vaak te duur. Toch mislukte dit plan. In 1982 leed DFDS een verlies van 65 miljoen gulden. Desondanks werd beslo ten door te gaan met deze onder neming. Niet lang nadat het schrappen van de lijn Amsterdam-Gotenburg bekend werd gemaakt, besloot DFDS ook te stoppen met de dienstregelingen Amsterdam— Kristiansand en Amsterdam-- Bergen-Stavanger. Jarenlang was de Noorse reder Fred Olsen verantwoordelijk voor het passa giersvervoer op deze lijnen. Maar om haar monopolie te verstevi gen charterde DFDS in 1982 de eerdergenoemde schepen „Jupi ter" en „Venus" voor een periode van drie jaar van Fred Olsen. Ook deze dienst bleek voor i hu n 1 - 1 J»W'Y k Een Engelse veerboot zet koers richting Scandinavië. Hoelang zal het duren eer er vanuit Scandinavië ook veer een brug naar Nederland zal worden geslagen? DFDS echter niet exploitabel. Expansiedrift kwam DFDS duur te staan. Gat in de markt Directeur Pietersen van het inmid dels gesloten verkoopkantoor van DFDS in Amsterdam ver klaarde in juli vorig jaar tegen over Elseviers Weekblad dat de route Amsterdam-Gotenburg met de twee jumbo-ferry's „Tor Brittania" en „Tor Scandinavia" niet viel te behappen. Pietersen: „Ze zijn te groot en te duur. In juli heb je natuurlijk de meeste inkomsten. Dan zijn de schepen vol. Ideaal zou dan ook een schip zijn met een geringere capaciteit. Zo'n achthonderd tot duizend bedden. Dat is ook bui ten juli vol, zonder dat tariefsver lagingen noodzakelijk zijn. Ik denk dat DFDS een juiste beslis sing heeft genomen door niet langer met deze schepen door te blijven varen. Maar ik zeg na drukkelijk dat er alternatieven zijn". En zo ontstond een „zeegat" in de markt. Maar welke ondernemer is bereid in dit gat te springen? Pietersen in EW: „De markt, kennis en infrastructuur zijn aanwezig". Op dit moment is het echter onwaarschijnlijk dat er voor de komende zomer een nieuwe rederij wordt opgericht die de vervallen veerdiensten gaat vervangen. Vorige maand nog besloot de Zweedse rederij Stena Line af te zien van een di recte verbinding tussen Neder land en Zweden. Stena-Linedirecteur R. Waarden burg: „De verbinding van Am sterdam naar Gotenburg heeft de laatste jaren al te veel onzeker heid op de Nederlandse markt veroorzaakt. Verder experimen teren zou het Zweden-toerisme beslist geen goed doen", zo vindt de directeur van de Nederlandse sectie van Stena. En verder: „Helaas is het ons niet gelukt om buiten de hoogsei zoenperiode een sluitende ex ploitatie te maken". Waarden- burg sluit overigens niet uit dat dat wel voor het seizoen 1985 zal lukken. Andere plannen Momenteel bestaan nog wel ande re plannen om de dienstregelin gen naar Scandinavië te hervat ten. Zo proberen drie familiele den, afkomstig van de Far-Oe- reilanden, een nieuwe maat schappij op te richten: West Li ne. Jakup Weihe (directeur en voormalig eerste officier bij DFDS-Tor Line), PaU Weihe (gezagvoerder) en Ingolf Weihe (gezagvoerder) willen het gehele jaar door een vaste regelmatige dienst tussen Amsterdam en Go tenburg uit gaan voeren. In de maanden juni, juli en augustus zal bovendien één keer per week met hetzelfde schip tussen Am sterdam en Kristiansand in Noorwegen gevaren worden, zo is de bedoeling. De nieuwe maatschappij wil een schip aanschaffen met een bruto tonnage van ongeveer 9000 ton en met een accommodatie voor zo'n 800 passagiers. West Line wil dan gebruik maken van de nu lege Scandia Terminal van het Verenigd Cargadoors Kan toor in de hoofdstedelijke Suez- haven. Maar zo ver is het voorlo pig nog niet. VCK-directeur Brennenraedts weet nog niet of deze plannen ook kans van sla gen hebben. Het is de bedoeling dat het aande lenkapitaal. waarmee de maat schappij definitief kan worden opgericht, voor 16 april van dit jaar is volgestort. Als dat lukt, dan willen de initiatiefnemers van de Far-Oereilanden nog de ze zomer met de veerdiensten be ginnen. Naar Amsterdam? Dat het rommelt onder de rederij en die diensten varen tussen de verschillende Scandinavische en Europese landen wordt even eens duidelijk uit de herziene dienstregeling die Fred Olsen vo rige maand heeft gepubliceerd. Omdat het westen van Noorwe gen over zee nu niet meer via Amsterdam bereikbaar is, vaart vanaf 15 juni tot 14 augustus een boot tussen het Noorddeense Hantsholm en Egersund in Wes- t-Noorwegen. Bovendien heeft deze reder schip gezet op de rou te Kristiansand-Harwich in En geland. Brennenraedts: „Bij Fred Olsen heb ik geen bevestiging kunnen krijgen, maar het feit dat ze nu toch weer naar Europa gaan va ren, kan wijzen op nog een uit breiding. Naar Amsterdam, bij voorbeeld". door C. Wagenaar AMSTERDAM (GPD) - Na de krachtige opleving vorige week woensdag heeft Wall Street niets dan teleurstellin gen voortgebracht. Elke dag liep het koerspeil terug, met donderdag een climax van 18 punten door de hernieuwde officiële renteverhoging met een half procent tot 12 pro cent. Na vier dagen handel kwam het verlies hierdoor op 35 punten uit. Dit had ook voor Amsterdam negatieve gevolgen. Onze beurs begon de nieuwe week zeer opge wekt, maar de stemming werd gaandeweg slechter. Zelfs de vijf internationals konden er niet meer tegen op. Alle aanvankelijke koers winsten gingen hierdoor ver loren. Opnieuw heeft de verhoging van de officiële bankrente in de VS velen overrompeld. Binnen een termijn van drie weken is dit nu al de tweede verhoging en 12 procent bete kent een niveau dat sedert november 1982 niet meer is voorgekomen. Direct in het begin van de week kwamen er al signalen door die op ver- krapping van de geldmarkt wezen. De banken verhoog den de rente op effectenkre dieten, maar weinigen had den op een nieuwe verhoging van de officiële bankrente ge rekend. Voor Wall Street is dat een tegenvaller die op een ongelukkig moment komt nu de beurs vlak voor het seizoen van de winstcij fers over het eerste kwartaal 1984 staat. De verwachtingen daarover zijn zeer hoog ge spannen, nu bekend is dat zo wel in de maanden januari als februari de Amerikaanse eco nomie sterk is gegroeid. Er wordt voor menige onderne ming dan ook een forse winststijging verwacht. Voor de Amsterdamse effec tenbeurs blijft de huidige rente-ontwikkeling in de VS een grote teleurstelling en in feite ook een tegenvaller. Hier komt het dividend en jaarverslagenseizoen nu goed op gang met overwegend zeer goede uitkomsten voor zowel de winstcijfers als de daarop gebaseerde dividend- voorstellen. Maar door Wall Streets gedrag zijn de reac ties daarop helaas zeer ma ger. Met name vallen vele dividend- voorstellen nogal tegen en dat hangt gedeeltelijk samen met het rentevraagstuk, want ook in ons land is de ondui delijkheid over het rentebe loop toegenomen. Enige tijd zag het er naar uit dat onze centrale bank een zekere dis contoverlaging zou kunnen overwegen maar sinds de rente in Amerika fiink aan het stijgen is lijkt de kans op doorvoeren daarvan voorlo pig verkeken. In maart is de obligatiemarkt dan ook vrij wel niet meer gestegen. Daarom is het opvallend dat het ministerie van financiën voor de nieuwe staatslening waarop volgende week dins dag de inschrijving sluit een rente van 8,25 procent aan biedt. Een kwart procent minder dan de laatste staats lening van byna twee maan den geleden. Hoewel de loop tijd opnieuw kort wordt ge houden op tien jaar wordt dan ook niet op een groot be drag gerekend. Ondertussen moest onze aan delenmarkt deze week de ene teleurstelling over Wall Street na de andere i ren. De beurs begon de nieu we week zeer positief waarbij het algemeen gemiddelde bij na 2 punten hoger kwam te staan en de index voor de in ternationals 2,5 punten. Maar hiervan bleef nadien weinig over. ondanks zeer positieve berichten van Akzo en Phi lips alsmede van Hoogovens die over het vierde kwartaal 1983 weer uit de rode cijfers blijkt te zijn getreden. KLM verloor zelfs rond 15 pun ten nu de Nederlandse Staat een pakket van 200 miljoen gulden preferente aandelen in gewone heeft omgeruild, waardoor de spoeling voor de gewone aandeelhouders flink dunner is geworden. Een ver lies van 5 gulden liepen voorts Ahold en Bos Kalis op, maar KNP, Grasso, Nijverdal ten Cate en Eriks waren 5 gulden beter. Tot meer dan 10 gulden winst liepen Else vier NDU en ABN uit. De Europese optiebeurs zette afgelopen week vrijwel het zelfde aantal contracten van rond 80.000 om als in de voor gaande werkperiode. Philips was daarbij verreweg num mer één, met alleen al aan call-contracten rond 20.000 stuks. Later in de week nam de belangstelling voor opties KLM toe naarmate de aande lenkoers verder wegzakte. HILVERSUM (GPD) - Er is een Japans instrumentje op de markt, waarmee de stand van het gaspedaal kan worden vastgezet, zodat de chauffeur op lange ritten zijn rechtervoet niet voortdurend in één hou ding behoeft te laten. Op het eerste gezicht lijkt dat een vrij overbodige luxe, maar mensen die vaak lange ritten maken of op vakantie grote trajecten per dag plegen af te leggen, weten dat op de lange duur een verve lende pijn in het rechter scheenbeen kan optreden. Als die zeurende pijn er eenmaal is, gaat hij meestal op die reis dag niet meer weg en komt hij de volgende dag al gauw terug. Het systeem, waarbij de snel heid van de wagen met een ap paraatje gefixeerd wordt, zit doorgaans in de dure merken, maar lang niet in allemaal. De afgelopen week hebben wij zo'n instrumentje ingebouwd in een personenwagen en eens bekeken of dat makkelijk gaat en of het bevalt. De eerste reac tie - ook bij ons - was, dat het een gevaarlijk ding leek. Dat gevaar valt overigens wel mee. Een lichte tik op het rempe daal schakelt het apparaat ogenblikkelijk uit. Heeft men meer tijd, dan kan men het af zetten met behulp van een ro de knop. Het instrument dat we uitprobeerden, was afkom stig van de im- en exportfirma Dynad in Assen, die het in Ne derland onder de naam „cruise control" op de markt brengt. Öe montageadviezen komen er in het kort op neer dat men voor het apparaat een plekje moet vinden onder of op het dashboard, vervolgens de ka bel moet bevestigen aan het gaspedaal of aan de gasschuif bij de carburateur en tenslotte een snoer moet aansluiten aan de remlichtschakelaar en aar de. Hulpstukjes Voor vrijwel alle bedieningssys temen van het gas, zowel voor diesel, LPG als voor benzine, is de cruise control aansluitbaar. Voor elk systeem zijn hulp stukjes bijgeleverd. Zodoende laat het instrument zich ge makkelijk monteren. De groot ste problemen hadden we ech ter nog met het kastje, dat op of onder het dashboard moet worden gemonteerd. Het kast je kan op een gladde onder grond worden geplakt met een bijgeleverde zelfklevende tape. Maar in de door ons gebruikte wagen, een Peugeot 604 Turbo Diesel, is het plastic dash boardmateriaal geribbeld, dat volgens de instructies het kastje met zelfiappende schroefjes moest worden ge monteerd. De moeilijkheid was echter, dat de schroeven van achter het dashboard vandaan naar kastje toe moesten worden gedraaid. Afgezien van het feit datje niet kunt zien watje ach ter het dashboard doet, kom je er boven niet met je hand ach ter en helemaal niet met eer hand die een schroevedraaier vasthoudt. Rijden De cruise control de beschikking kregen, werkte over het algemeen wel goed, maar had af en toe de neiging om spontaan uit te schakelen. Opnieuw instellen was dan no dig. De kunst is om de rijsnelheid zo veel mogelijk in overeenstem ming te brengen met die var het overige verkeer op de auto weg. Door niet af te wijken kan in de meeste gevallen stand ontstaan, waarbij men de gasregeling lange tijd kan overlaten aan de ..automati sche piloot". Dat rijdt bijzon der ontspannen. Een lichte tik op het rempedaal schakelt het systeem in een fractie seconde uit. Als men de snelheid wil verho gen, dan dient men het gaspe daal verder in te trappen en bo vendien de schakelhendel rechtom te draaien. Als snelheid wil verminderen draait men de hendel linksom De prijs in de winkel is 395 gul den. Dat is de adviesprijs, die naar ons oordeel wel wat goed koper kan. Zoveel bijzonders zit er niet in zo'n automatische piloot. Het is niet meer dan eer molentje waarop de „brom fietskabel" gewonden is. De kabel beweegt mee met de stand van het gaspedaal De schakelhendel is een soort rem, waardoor de kabel in eer bepaalde stand wordt vastge houden. Met de rode knop springt de rem los. Als men rempedaal aantikt, schiet rem los door middel van elektromagneetje.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 23