LEIDSCH DAGBLAD van 9,5 miljard gld. Woede over afgeslankt spreidingsbesluit PTT Waal in Deventer benoemd Staldngsdreigiiig in W.-Duitsland Voor een tientje véél wijzer Kabinet wijst eis Ruding af gevel reiniging 071-896595 ZATERDAG 7 APRIL 1984 OPGERICHT 1 MAART 1860 Directeur: G. Koopman Hoofdredacteur: drs. J. W. E. Metselaar Adj. hooldredacteur: R. 0. Paauw No. 37366 HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 AB leden Voor tel.nrs. zie colofon De aanwezigheid van zo'n vijf miljoen huisdieren in ons land noopt tot een deugdelijke opvang in geval van ongelukken. Sinds kort is de dierenbranche verplicht tot het volgen van een cursus dieren-EHBO, met als vast onderdeel een praktijkdag. We liepen een dagje mee. PAGINA 15 Onder de nieuwe Argentijnse president Alfonsin is eindelijk een begin gemaakt met het opsporen van degenen die verantwoordelijk zijn geweest voor de massale verdwijningen tijdens de militaire dictatuur. Maar echt voorspoedig verloopt dat onderzoek niet. Een reportage. Armoe was troef in de Leidse binnenstad van toen, maar gezelligheid was er ook. Vijf rasechte Leidenaars verhalen over vroeger jaren in aflevering 2 van 'Aan de stamtafel'. Wijkagent in de beruchte Amsterdamse Warmoesstraat: zo op het eerste gezicht niet de leukste baan die er is. Toch denkt de man in kwestie daar heel anders over. Joep de Groot, te zien in een serie tv-programma's over de hoofdstad: "Het is hier net 'n dorp". PAGINA 21 DEN HAAG (GPD) - Het kabinet zal volgend jaar niet ƒ10 miljard, maar maximaal 9,5 miljard bezuinigen. Daarmee is de eis van minister Ruding (financiën) om voor 10 miljard om te buigen, afgewezen. Over het precieze bedrag zal eerst nog worden gespro ken met de ambtenarenbonden en de sociale partners. De regeringsfracties CDA en WD in de Tweede Kamer steunen het bezuinigingsplan. Oorspronkelijk wilde minister Ru ding op de begroting van de de partementen in totaal f 3,3 mil jard bezuinigen. Dit bedrag is uiteindelijk door de ministerraad bepaald op 2,9 miljard. Verder streeft het kabinet naar bezuini gingen van maximaal 2,7 miljard elk op de ambtenarensalarissen en de sociale uitkeringen. Het kabinet wil nog eens 1,3 miljard halen uit de sector van de volks gezondheid. De minimale bezuinigingsbedra gen voor deze drie posten liggen vast, maar premier Lubbers en minister Ruding weigerden gis teren na afloop van de minister raad deze bedragen te noemen. Zij zeiden vrij te willen onder handelen met de ambtenaren bonden en vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers. Over de bezuinigingen op volks gezondheid is al een adviesaan vraag ingediend. De FNV heeft inmiddels laten we ten niet alleen te willen praten over de bezuinigingen in de so ciale zekerheid, maar ook het to taal aan bezuinigingen ter dis cussie te willen stellen. De bond verwacht ernstige economische en sociale gevolgen indien het to tale pakket wordt uitgevoerd. CDA en WD hebben in een eerste reactie instemmend gereageerd op de kabinetsafspraken. CDA- fractieleider De Vries zei wel 'zorg te hebben' over een aan vaardbare invulling van de be zuinigingen. Het nu vastgestelde bedrag van f 2,9 miljard is 'een stuk beter' dan de 3,3 mihard- waarvan sprake was in de voor stellen van minister Ruding, zei hij. Volgens de oppositie wordt er volgend jaar te veel bezuinigd. PvdA-leider Den Uyl: „De keuze die het kabinet nu heeft ge maakt, doet vrezen dat men de mensen met een uitkering en die in overheidsdienst opnieuw zwaar wil treffen". Premier Lubbers zei gisteren dat er volgend jaar ƒ900 miljoen meer wordt bezuinigd dan in het regeerakkoord is afgesproken. Daarin staat dat jaarlijks 7 mil jard wordt omgebogen. De ƒ2 miljard extra voor volgend jaar is een gevolg van het feit dat er dit jaar te weinig is bezuinigd, zei hij. Minister Ruding verklaarde gisteravond voor de televisie wel met de geringere bezuiniging te kunnen leven. Enkele departementen hoeven niet te bezuinigen. Net als vorig jaar wordt daarbij in eerste instantie gedacht aan ontwikkelingssa menwerking, politie, defensie en de belastingdienst. Op de minis teries van onderwijs en WVC wordt minder bezuinigd dan Ru ding wilde. De bewindslieden van deze departementen, Deet- man en Brinkman, weigerden aan de eisen van Ruding te vol doen. Volgens premier Lubbers is over eventuele lastenverlichtingen nog niet gesproken. Die zullen pas in juli en eind augustus aan de orde komen bij het opstellen van het belastingplan. Vergeldingsactie op Sabbatdag TEL AVIV (AFP/RTR) - De Israëli sche luchtmacht heeft vanoch tend bij dageraad een aanval uit gevoerd op Palestijnse .terroris tische bases' in de sector Bham- doun in Libanon. Het gebeurt zelden dat Israël op Sabbatdag militaire vergeldings acties uitvoert. Kennelijk dienden die van van daag ter vergelding van de aan slag door terroristen in Jeruza lem in het begin van de week die bijna 50 mensen verwondde. Ontsnapte Leidenaar meldt zich (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - Min of meer tot ver rassing van justitie meldde een 23-jarige Leidenaar zich gisteren bij de Haagse rechtbank waar de overval op een benzinestation aan de Leidse Hoge Rijndijk in februari van dit jaar werd behan deld. De Leidenaar was vanwege zijn betrokkenheid bij die over val in voorlopige hechtenis geno men maar had een kleine drie weken geleden de benen geno men uit het Scheveningse Huis van Bewaring toen zijn cel door mede-gedetineerden werd ge opend tijdens een spectaculaire uitbraak. ten. GisteravoncTrond acht uur Sindsdien was hij spoorloos tot hij Extra bewaking voor Woensdrecht WOENSDRECHT (ANP) - In de af- gelopen nacht zijn ongeveer 250 man van de Koninklijke Mare chaussee op de vliegbasis Woen- drecht aangekomen voor extra beveiliging en bewaking. Giste ren was al ongeveer 150 man in fanterie naar de basis gebracht. Er wordt rekening gehouden met demonstraties tegen kruisraket- bemerkte het bewakingsperso neel enkele meters grote gaten die in de omheining van de basis waren geknipt. De gaten zyn in middels provisorisch gedicht. Geleidelijk meer zon Vandaag nog veel bewolking met wat regen of motregen bij matige wind, vanaf morgen rustig en droog weer met geleidelijk meer zon. Middag- temperaturen van 12 graden. 8 april 1984 Zon op: 06.59 uur, zon onder: 20.26 uur Maan op: 10.37 uur, maan onder: 03.23 9 april 1984 Zon op: 06.57 uur, zon onder: 20.28 uur Maan op: 11.41 uur. maan onder: 04.19 Ruding verklaarde gisteravond voor het NOS-journaal dat het vijf tot zes weken durende over leg in het kabinet zonder grote moeilijkheden is verlopen. Ook zei hij dat binnen de afspraken over de bezuinigingen op de ambtenaren en de sociale zeker heid 'bepaalde elementen' be spreekbaar zijn. Het kabinet liet gisteren in een no ta weten dat de lagere overheden (gemeenten en provincies) voor 7,5 procent aan de bezuinigingen zullen moeten meedoen. Leidse wethouder wordt burgemeester (Van een c r verslaggevers) Wethouder Waal: per 1 r meester van Deventer. (foto w i burge- LEIDEN - De Leidse wethouder mr. C.J.D. Waal is per 1 mei be noemd tot burgemeester van Deventer. Het kabinet nam deze beslissing gistermiddag; de ka binetschef van de commissaris van de koningin in Overijssel liet het Waal gisteravond rond de klok van zes uur weten. De in Soestdijk geboren Cees Waal (40) kwam in 1970 voor de PvdA in de gemeenteraad van Leiden, de stad waar hij sinds middelba- re-schoolleeftijd woont Hij was op dat moment wetenschappe lijk medewerker Romeins recht aan de Leidse universiteit Hij maakte met de PvdA-fractie vier jaar van oppositie mee, tot hij in september 1974 werd benoemd tot wethouder van ruimtelijke ordening en verkeer (in de prak tijk vooral: stadsvernieuwing) in het linkse meerderheidscollege dat toen aantrad. Toen in 1978 de kleine linkse partijen in het col lege plaats moesten maken voor de WD, bleef Waal wethouder en hetzelfde gebeurde in 1982, toen het PvdA-WD college werd geprolongeerd. Bijna tien jaar wethouder dus en dat vindt Waal zelf lang genoeg, zo liet hij gisteravond opgewekt vanuit zijn woning in de Burge- meesterswijk weten. "In onze politieke cultuur kun je maar een beperkte tijd wethouder zijn en ik ben inmiddels ook al nestor van de raad. Ik vind dat ik toch nog een behoorlijk lange periode wethouder ben gebleven en bo vendien met steeds dezelfde por tefeuille. Dat heeft als voordeel dat je door je ervaring een flinke stempel op het beleid kan druk ken, maar als nadeel dat je mis schien wat eenzijdig wordt". Hij toont zich ingenomen met het feit dat hij van een stad als Deventer burgemeester mag worden. "Ik heb een uitgespro ken voorkeur voor het lokaal be stuur als functie. Dus probeer je burgemeester te worden van een mooie stad. Ik ben er erg geïnte resseerd in hoe steden zich ont wikkelen. Nu heb je ook weer niet zoveel interessante steden in Nederland. Leiden is er natuur lijk een, maar Deventer ook. De venter heeft een hoog cultureel niveau. Aan de andere kant: de problemen die je er tegenkomt lijken veel op de problemen van sommige steden in de Rand stad". Waal hoopt dat hij gebruik kan ma ken van de kennis van zaken die hij op zijn beleidsterrein in Lei den heeft opgedaan. In de perio de dat hij in Leiden het burge meesterschap waarnam (als loco) liet hij zich ontvallen dat als een baan van drie uur per dag te be schouwen. Maar zoiets verwacht hij niet in Deventer aan te tref fen. "In Deventer vindt men de burgemeester een belangrijke persoon, aan wie een grote coör dinerende functie wordt toege dacht. Men wilde er bovendien iemand hebben die op duidelijke wijze de standpunten van de ge meente naar buiten toe kan ver tegenwoordigen. Het is daar een burgemeestersbaan met inhou delijke taken. Natuurlijk hoop ik er van mijn ervaring gebruik te kunnen maken en ook van het feit dat ik in 'Den Haag' goed ben ingevoerd". Waal volgt in Deventer ir. Posthu- ma op, die op 1 april met de vut is gegaan. Conflict om 35-urige werkweek BONN (GPD) Het conflict om de 35-urige werkweek spitst zich in West-Duitsland steeds meer toe. De laatste poging van werkge vers en werknemers in de metaalindustrie om een compro mis over de arbeidstijdverkor ting te bereiken, is volledig mis lukt. Er zijn gisteren waarschu wingsacties gehouden, waarbij 135.000 arbeiders waren betrok ken. 35 i AMSTERDAM (ANP) - Staatssecretaris Piet van Zeil (economische zaken) hapte gisteren blijmoedig in een reuzebeschuit met een doorsnee van anderhalve meter. Hij deed dit bij de opening van de Internationale Huis houdbeurs 1984, waar het vijftigjarige damesblad Libelle hem het reusachtige bakkersprodukt in de handen duwde. (foto ANP) Directie niet naar het Noorden In de grafische industrie besloot het bestuur van de vakbond Druk en Papier dat in bepaalde bedrijven door de vakbondsle den zal worden gestemd over al dan niet staken. De bond gaat er van uit dat er een grote meerder heid vóór staking zal zijn. Dat be tekent waarschijnlijk dat veel vOChtWGfïnCj/ kranten de komende tijd niet zul len verschijnen. Na een hele dag in Frankfurt te hebben vergaderd, gaven werk gevers en werknemers in de metaalindustrie elkaar over en weer de schuld voor het misluk ken van de onderhandelingen over de arbeidsvoorwaarden. Maandag vergadert het bestuur van de vakbond IG Metall over de volgende stappen in het ar beidsconflict. Aangenomen wordt dat het advies wordt gege ven de leden te laten stemmen over het feit of de 35-urige werk week het waard is een langduri ge staking uit te roepen. Overigens heeft de Westduitse Bondsraad gisteren een wetsont werp aangenomen dat het 58-ja- rige werknemers mogelijk maakt vervroegd met pensioen te gaan. De oppositie en de vakbonden zijn het niet met de regering eens dat deze nieuwe wet een goed mid del ter bestrijding van de werk loosheid is. Ze zien meer in een verkorting van de werkweek tot Milieu Technische Service/ Leiderdorp gisteren, vergezeld van zijn advo caat mr. A.Spijker, plotseling kwam opdagen om zijn relaas af te steken omtrent de overval. Di rect na de zitting werd hij weer in voorlopige hechtenis genomen. De man heeft de afgelopen weken ondergedoken gezeten bij fami lie en in een hotelletje in Amster dam. Bij zijn ontsnapping des tijds had hij een taxi genomen en had van daaruit, rijdend over de Haagse Van Alkemadelaan waar aan het Huis van Bewaring is ge legen, rustig alle consternatie bij politie- en justitiemensen in ogenschouw kunnen nemen. Volgens één van zijn familieleden had de Leidenaar zich gisteren vrijwillig gemeld bij de recht bank omdat hy zijn verhaal kwijt wilde over de overval (waaraan hij zich niet schuldig voelt) en omdat het gezien de opsporings activiteiten van politie en justitie niet prettig is "elke avond met je schoenen aan naar bed te gaan". (Zie verder pagina Leiden) DEN HAAG (GPD/ANP) De top van de centrale directie van de PTT gaat niet meer naar Gronin gen, zoals aanvankelijk de belof te i gen, maar slechts aan 2500 of nog minder en dan zonder de top. Op dit moment bevinden zich een kleine 800 PTT'ers in Groningen. mag in Den Haag De PvdA heeft bij monde van Van blijven. Op dit besluit van het ka binet heeft het Noorden gister avond verbijsterd gereageerd. CDA en PvdA in de Tweede Ka mer hebben aangekondigd dat er volgende week een debat moet volgen naar aanleiding van de uitleg die het kabinet dinsdag zal geven over het besluit. In politiek Den Haag wordt niet uitgesloten dat staatssecretaris Scherpenhuizen (verkeer en wa terstaat) van de WD zal aftreden na deze nederlaag in het kabinet. Premier Lubbers maakte gister avond bekend dat de spreiding naar Groningen van de PTT-di- rectie wel doorgaat, maar veel so- berder moet. Er komt geen gefor- der Doef gezegd dat de oorspron kelijke inzet (3000 inclusief de di rectie) gehandhaafd zal moeten worden. CDA-woordvoerder Eversdijk zegt dat het uitgangspunt altijd was dat de spreiding in aantal en in kwaliteit moest doorgaan zoals afgesproken. „Ik zie niet hoe je aan de beknibbelde hoeveelhe den zonder de directie nog kwali teit kunt geven", aldus Evers- dijk. „Ik zie niet hoe je beloften kunt inlossen als het kabinet de criteria kwaliteit (top) en kwanti teit (3000 arbeidsplaatsen) nu los laat. Zonder de centrale directie is de spreiding niet meer vol- irdig". ceerde overbrenging van de di- Burgemeester Buiter van Gronin- rectie-staf, aldus Lubbers. Hoe wel Lubbers geen getallen noem de, is uit andere bron bekend dat het kabinet niet meer denkt aan 3000 arbeidsplaatsen in Gronin gen voelt zich door het kabinet „verkocht en verraden". Als het parlement dit slikt, is dit een zwarte dag voor Groningen", zei hü- Loco-commissaris der koningin in Groningen Vos (Vonhoff is in de VS) zei gisteravond dat het kabi netsbesluit ëen „ombeschaamd- heid is die onmogelijk zou moe ten zijn". „Wat er overblijft lijkt nergens op", aldus de gedepu teerde. De vakbonden hebben gisteren verschillend gereageerd op de beslissing van het kabinet. De AbvaKabo is niet blij met het be sluit, terwijl de CFO juist meent dat dit het begin van verstandige besluitvorming is. AbvaKabo-bestuurder H. Schuur man is bang dat de aangekondig de versobering ertoe zal leiden dat ambtenaren zullen worden gedwongen om te verhuizen. Geld voor andere regelingen zal er wel niet meer zijn, aldus Schuurman. Bij de CFO is men minder ontevre den. Bestuurder E. G»c eten dorst vindt het verstandig om de top van de centrale directie in Den Haag te houden, gezien de relatie met de hier gevestigde rijksover heid. Ja. ik wil deze komplete krant over wereld, stad en land oraao 4 weken I voor 10,- op proef in de bus ontvangen. Daarna beslis ik over een I definitief abonnement. Noteer mij voor een kwartaalabonnement (f 63.10); vóór het abonnement ingaat, ontvang ik de krant 2 weken gratis. Naam Tel. I U kunt deze bon opsturen naar het Leldsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden In plaats van de bon op te sturen, kunt u ook even bellen (071-144941)

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 1