5 0 T Robert de Roo in de aanval Deegenaars: 'Ik kan limiet halen' R00DENBURG R00DENBURG - F.C. HILVERSUM Brits paspoort voor Zuidafrikaanse Budd Opmerkelijke uitverkiezing voor Oranje ELMEX-NASHUA ZATERDAG 7 APRIL 1984 Weer remise in tweekamp VALKENBURG (ANP) - De veer- tiende partij in de tweekamp om de wereldtitel dammen, tussen de Nederlander Harm Wiersma en de Sovjetrus Vadim Wirny, is in een puntendeling geëindigd. Wirny speelde gisteren in het ca sino van Valkenburg met wit. Na 35 zetten (2 uur en 50 minuten) werd remise overeengekomen. Wiersma voert de tweekamp aan met een voorsprong van 15-13. Bultman haakt af DEN HAAG (ANP) - Jan Bult man, de coach van de ereklasser Het Ravijn, heeft zich terugge trokken als kandidaat voor de opvolging van Denis Pocsik, de coach van het nationale waterpo- loteam. Pocsik wordt na de Olympische Spelen vervangen door een Nederlandse trainer, die in deeltijd de coaching van de waterpoloselectie moet gaan doen. De Nijverdaller Bultman was met de trainers Geurtesen en Hermsen kandidaat voor de baan bij de KNZB. Bultman haakt af wegens te drukke werk zaamheden. Gewichtheffer (weer) kandidaat voor Spelen LEIDEN - Dio Deegenaars gaat niet gebukt onder de druk om te moeten presteren. Als binnen de Nederlandse Olympische ploeg straks geen plaats is gereserveerd voor de Leidse gewichtheffer zal hij niet bij de halters neerzitten. Natuurlijk, Los Angeles is een enorme stimulans voor hem. En hij weet dat hij "het" kan halen. Maar mocht hij in de aankomende maanden onverhoopt niet het totaal benodigde aantal van 347 kilo grammen omhoog krijgen, dan zal Deegenaars geen nacht wakker liggen. i onze plaats liever andere sporters i ADVERTENTIE LEIDSE VOETBALVERENIGING ZONDAG AS 14.00 UUR DE BELANGRIJKE COMPETITIEWEDSTRIJD leidse onderwijsinstellingen DE THUISSCHOOL VOOR Kelly wint in Baskenland ZARAUZ (AFP) - Sean Kelly heeft de Ronde van het Baskenland ge wonnen. De Ier, van de eerste, dag leider in het algemeen klassement, won vrijdag de afsluitende tijdrit over 6600 meter van Orio naar Zarauz. Het eerste gedeelte van de vijfde etappe, een rit over 139 kilometer van Bidasao naar Orio, bracht de Belg Nico Emonds winst. LONDEN (RTR) - De snelle Zuid afrikaanse atlete Zola Budd heeft gisteren het Britse staats burgerschap gekregen. De ze ventien-jarige atlete, die bloots voets loopt, hoopt een plaats te krijgen in de Britse Olympische ploeg. Haar naturalisatie werd vergemakkelijkt, doordat haar ouders uit Groot-Brittannië af komstig zijn. Budd, de snelste vrouw op de 5000 meter, maar nog zonder wereld record omdat Zuid-Afrika is uit gestoten door de Internationale Atletiek Federatie, kwam twee weken geleden naar Engeland. Op dat moment werd al bekend gemaakt, dat een verzoek om de Britse nationaliteit, van een me daillekandidaat in Los Angeles, met genoegen zou worden be handeld. Het ministerie van Bin nenlandse Zaken heeft daarna de zaak in de bij Budd passende re cordsnelheid afgedaan en de at lete daarmee de kans geboden de boycot van Zuidafrikaanse sportlieden te ontlopen. PAARDESPORT - Parijs (AFP) - Malcom Pyrah heeft vrijdag met Towerlands Anglezarke een springconcours tijdens het CSI van Parijs gewonnen. Een hele botte vraag: mist deze bre de kleine krachtpatser nu de wa re mentaliteit, die van een ge middeld topsporter de fanaat maakt die alle grenzen wil door breken? Temidden van de in het Spartaan se krachthonk verzamelde zwaargewichten had een niet volledig fïtte Christiaan Bernar- dus Deegenaars deze, ongemeend naar afbreuk aan zijn prestaties riekende vraag kunnen beant woorden met een uitnodiging zelf eens een paar kilootjes omhoog te brengen. Waar de doorsnee krachtsporter op voorhand elke buitenstaander met zekere arg waan begroet, schudt Deege naars mild lachend met de fors bemeten schouderpartij. 'Was het maar zó makkelijk', lijkt hij te willen zeggen. Dio Deegenaars heeft door de jaren heen vaker onbegrip ontmoet, zelfs in krachtsportkringen. Neem vorig jaar zomer, toen hij in conflict raakte met de nationa le krachtsportbond. "Een mis verstand", noemt de kleine spier- kolos het nu, maar compleet in de war geraakt door het gegoo chel met de limieten voor de Olympische Spelen ontging Dee genaars alle lust nog langer met zijn sport door te gaan. Ruim een half jaar leek Nederlands talent rijkste gewichtheffer definitief voor de toekomst verloren. "Toen ben ik gaan powerliften. Een rage, ja. Het is beslist niet mooier dan gewichtheffen". Hoewel Deegenaars zich naar zijn zeggen "erg makkelijk over zijn beslissing om met gewichtheffen te stoppen heenzette", behield de atleet voortdurend twijfels over die stap. Die werden met zijn mislukte optreden in de Leidse Kerstsportshow verste vigd. Toen Deegenaars in februa ri tijdens een powerliftwedstrijd een informele ontmoeting had met KNKB-bestuurder Van der Kruk en bleek dat hij bij de bond nog altijd als kandidaat voor de Olympische Spelen te boek stond, nam hij de halters toch wee; op. Zeven jaar geleden kwam Deege naars in het spoor van wat vrien den naar LKV De Spartaan. Voetbal, waterpolo en wedstrijd- zwemmen konden hem niet lan ger boeien. "Krachttraining leek me toen wel leuk, een beetje spierballen krijgen en zo", herin nert de inmiddels 22-jarige mari ne-brandweerman op het vliegkamp Valkenburg zich. Trainer Dirk van 't Riet had wei nig moeite om Deegenaars voor het gewichtheffen te interesse ren. "Toen ik het voor het eerst zag vond ik het direct al prachtig. Ik kan eigenlijk niet uitleggen waarom. Het is een mooie wed- LEIDEN - Gelijk een volleerd advocaat glipte hij door de mazen van het KNVB-zaalvoetbalwetboek. Speelde dit lopende seizoen negen wedstrijden voor inter-regionaal VWL, bleek daar niet in het systeem te passen, waarna Dordrecht als standplaats werd verkozen. Met een be- wijsje van de gemeente Leiden dat hij als ingezetende was uitgeschreven en naar het Dordtse was verhuisd, kreeg-ie van KNVB-zijde een officiële handtekening om voor Ceverbo te gaan spelen. 'Wat hier allemaal kan, wat hier al lemaal kan', zou de Belgische re porter Rik de Saedeleer roepen, maar Robert de Roo vindt het de gewoonste zaak van de wereld, terwijl heel wat prominenten in de zaalvoetbalwereld de wenk brauwen bij deze 'transfer' heb ben gefronst. "Ik kon bij Huizer, de geldschieter, een baantje krij gen", verduidelijkt hij de tussen tijdse overstap, "daarom ging ik ook in Dordrecht wonen". Het verblijf in de stad aan de Mer- wede duurde precies één week. "Omdat het baantje niet door ging", verklaart de Leidenaar, "het bedrijf waar ik zou gaan werken, raakte opeens in moei lijkheden". Waardoor De Roo niets meer in Dordrecht had te zoeken en vervolgens met zijn koffertje weer bij vader en moe der aanklopte. Wel bleef hij voor de Dordtse club in de competitie uitkomen. In feite is daarmee geen onrechtmatige daad ver richt. Hoewel hij geen enkele on waarheid debiteert, kan Robert de Roo niet de indruk wegnemen dat aan de overschrijving een vreemd luchtje kleeft. Aan de andere kant heeft Ceverbo handig gebruik gemaakt van de lacune in de voetbalreglemcn- ten, die waarschijnlijk nog van voor de oorlog dateren. Omdat bij de Dordtse club diverse spe lers evenals De Roo midden in het seizoen naar een andere ver eniging overstapten, werd de aanwezigheid van de (veld)voet- baller van Lugdunum in hoge mate op prijs gesteld. Ook door de keuzeheren van het Dordtse selectieteam. Terwijl hij nauwelijks een bal voor z'n nieu we club had getrapt, werd De Roo voor de afdelingsformatie uitverkoren. Op dat moment ver scheen hij in de schijnwerper van de coach van het Nederlands zaalvoetbalteam. Evert Teunis- sen bleef de verrichtingen van Robert de Roo nauwgezet volgen en vond hem uiteindelijk goed genoeg voor Oranje. Over die se lectie bestond in huize De Roo aanvankelijk wat verwarring, omdat de KNVB de uitnodiging aan broer Bennie adresseerde. Wat in feite niet zo vreemd was, omdat de bij VWL spelende De Roo in de belangstelling had ge staan bij Teunissen. De plooien werden evenwel gladgestreken. "Bennie wist dat die uitnodiging voor mij was bestemd", laat hij blijken dat het misverstand geen familietwist heeft opgeleverd. "Teunissen. had al min of meer laten doorschemeren dat m'n broer zou afvallen en dat-ie mij er graag bij wilde hebben. Als ik bij VWL was gebleven dan was ik waarschijnlijk nooit opgeval len. Het nu eenmaal zo datje bij een bekende vereniging eerder in de belangstelling komt te staan. Ceverbo is een naam in Nederland. Dat is gewoon m'n voordeel geweest", biecht hij op. Inmiddels is Robert de Roo de er varing van een aantal interlands rijker. Pal na zijn verkiezing sloeg Oranje zijn tenten op in het Italiaanse Turijn, waar een drie tal wedstrijden moest worden af gewerkt. "Een belevenis, een hoop mooie vrouwen gezien trouwens. Het was wel een se rieuze kwestie, maar ik had het voor geen geld ter wereld willen Verlengen Nu hij het Oranje-shirt diverse ke ren heeft aangetrokken, stelt Ro bert de Roo alles in het werk zijn verblijf in de nationale selectie te verlengen. "Er is een wereld voor me open gegaan. Nooit geweten dat er in het zaalvoetbal zoveel mogelijkheden zijn. Het Neder lands team speelt volgens be paalde vaste systemen. Ik heb daar even aan moeten wennen. Teunissen geeft me overigens voldoende vrijheid om indivi duele acties te ondernemen. Het is niet zo dat iedereen zich onder geschikt moet maken aan het systeem. De coach vindt het be langrijk datje ook plezier hebt in het spelletje". Spelvreugde heeft Robert de Roo in voldoende mate. "Bij VWL had ik dat dus niet. Ik paste ge woon niet in het spelletje. De overstap naar Dordrecht heeft niets met ruzie of zo te maken. door Rob Onderwater We zijn als vrienden uit elkaar gegaan. Vreemd genoeg werd ik als oorspronkelijke verdediger in Dordrecht in de punt van de aan val gezet. Dat liep gesmeerd, met de selectie in het Nederlands team als gevolg". Hoewel de zaken rondom het zaal voetbal hem bovenmatig interes seren, wordt Lugdunum 'buiten' niet vergeten. "Het doet me pijn dat het slecht gaat met de club. Je hebt er geen voorstelling van hoeveel mensen in de put zitten na een nederlaag. Ik voel meestal met ze mee, want deze vereni ging gaat me aan het hart. Van een ding ben ik overtuigd: Lug dunum zal niet degraderen. Daarvoor hebben we teveel kwa liteiten". Harde hand "Het ligt zeker niet aan de trainer", vervolgt De Roo, "het ligt aan on szelf. In vergelijking met Ruud de Groot (de ex-trainer) stelt Ei lander zich veel zachtmoediger op. Misschien hebben we wel een harde hand nodig. Wel heb ben we te kampen met blessures. Moet er geregeld een beroep worden gedaan op spelers uit het, derde en vierde elftal. Het ver trek van Henri van der Weijden (naar AZ'67) en Frans Sjardijn (naar Sleutels) is ons zwaar ge vallen. Die jongens knalden er al tijd wel eentje in. Nu zijn we af hankelijk van Rinus van Es. Die kan soms alles, soms ook niets". Robert de Roo klampt zich vast aan de duels met Roodenburg. "Tegen die ploeg hebben we be wezen dat we in de eerste klasse thuishoren. Lugdunum heeft geen elftal voor de top, dat is dui delijk. Maar er lopen teveel goe de voetballers in om te degrade ren". Halverwege hield een van dié met talent gezegende spelers, Daan Kooimans, zich volgens het bestuur zich meer bezig met het uitschelden van ploeggeno ten, dan met voetballen. De rust is evenwel weergekeerd op de Kikkerpolder. "Daan en ik kre gen na een wedstrijd een enorme ruzie", zegt De Roo, "Daan kreeg r Robert de Roo heeft de smaak te pakken. In de snakbar van zijn vader in het Oranje-team door Gerard Haverkamp strijdsport, allemaal techniek. Een buitenstaander ziet nooit wat er op bepaalde momenten fout gaat. Zelf kunnen we dat met het blote oog soms niet eens zien, dan moeten we beeldje voor beeldje de video afdraaien". Spoedig bleek dat LKV De Spar taan een gewichtheffer van for maat in huis had. By zijn eerste Nederlands kampioenschap ver beterde Deegenaars vijf Neder landse records en pakte ook de titel. Hij was toen nog geen jaar bezig. "Dat vond ik grandioos, want zoiets verwacht je nooit. Maar het ging eigenlijk allemaal vanzelf'. Van dat moment af gold Dio Dee genaars als een uitschieter in Ne derland en dan breekt automa tisch het tijdstip aan waarop als lid van de nationale ploeg moet worden getracht de grenzen te verleggen. En die houden, zoals hem al bleek tijdens zijn eerste wereldkampioenschappen in Hongarije en Canada, al op het randje van de Europese Gemeen schap op. "Een Nederlands of EG-kampioenschap is voor mij het hoogst haalbare", stelt Dee genaars zonder morren vast. "Het verschil met de Oosteuro peanen is zó groot. 'De grote jon gens' trainen daar twee- tot drie maal per dag. Ik heb geprobeerd om vijfmaal in de week twee keer per dag te trainen, maar dat was niet haalbaar, al krijg ik toch genoeg steun van mijn werkge- Limiet Trotse bezitter ("het gebeurt Ne derlanders niet vaak") van een bronzen plak die hij afgelopen weekeinde meenam van het EG- kampioenschap in Bordeaux (veroverd op het onderdeel sto ten met een nieuw Nederlands record van 180 kg), koestert Dee genaars zich vooralsnog geen verdere illusies dan deelname af te dwingen voor de Olympische Spelen van Los Angeles. "Eerst moet ik proberen de limiet te ha len, daarna zien we wel verder", maakt hij geen al te voorbarige plannen, nu in de Franse haven stad zijn eerste poging om de li miet te halen mislukte. Deegenaars 'vertilde' zich op het onderdeel trekken. Alle drie zijn beurten werden ongeldig ver klaard. "Ik ben ziek geweest en nog niet fit. Ik had geen kracht, 't was alsof m'n hele lichaam leeg liep. Maar als ik goed in vorm en goed in conditie ben, moet ik de limiet kunnen halen". Hem resten nog twee kansen (over drie weken in Spapje of in juni in Frankrijk) om het door het NOC bepaalde totaal aantal kilo's van 347 omhoog te beuren. "Een vre selijk hoge limiet", vindt Deege naars, die uitkomt in de ge wichtsklasse tot 90 kg. "Het In ternationaal Olympisch Comité heeft de limiet op 330 kg gesteld, maar het NOC zal wel denken: 't is toch maar een gewichtheffer. Ja, ik heb weieens de indruk dat zij in onze plaats liever andere sporters, meenemen. Ik kan daar toch nooit winnen. Waarom zou ik dan wakker liggen als ik dc Spelen niet haal?". Reünie Teylingen SASSENHEIM - Oud-leden, oud- spelers, oud-trainers, oud-be stuurders en ieder ander die voetbalvereniging Teylingen in de zestig jaar van bestaan een warm hart toedroeg, ontmoeten elkaar morgen tijdens een uitge breide reünie. De jubilerende club trekt er de hele zondag voor uit. Alle teams zijn vrijgesteld van competitie-verplichtingen. In hun plaats treden om 11 uur. 1 uur en 3 uur in totaal 18 gelegen heidsteams binnen de lijnen. Daarin zullen naast vele bekende oud gedienden onder andere in middels 'legendarische' voetbal lers als Jan Boekcl, Gerard Hooymans en Hubert van der Zwaan hun opwachting maken. ADVERTENTIE Sportcomplex "Kikkerpolder" Zondag a.s. aanvang 14.00 uur U.V.S.—LISSE Deze advertentie is aangeboden door Mentink mode een schorsing aan z'n broek, maar ook ik kwam daarvoor in aanmerking". Voetbalzaken Nu alle betrokkenen elkaar weer recht in de ogen kijken, kunnen de spelers van Lugdunum zich weer louter bezighouden met voetbalzaken. Dat is nodig ook, gezien de huidige positie op de ranglijst. Als rechter vleugelver dediger vervult Robert de Roo in de jacht op lijfsbehoud een be langrijke functie. In het verleden ging de voetballer geregeld over de schreef wanneer belangrijke duels werden uitgevochten. In alle opzichten is De Roo, met een onvoltooide MAVO-opleiding acnier ae rug, in rustiger ter terecht gekomen. "Ik was vroeger een stapper, leefde be paald niet voor mijn sport. Dat had z'n weerslag op het veld. Nu ben ik 20, ben rustiger geworden, heb alweer een tijdje verkering. Natuurlijk, ik drink nog wel eens m'n biertje. Maar die stapavon den, nee, daar heb ik geen be hoefte meer aan. Kan ook niet meer, nu ik in de selectie van het Nederlands team zit". Om het 'levensplaatje' geheel rond te maken zoekt Robert de Roo nog een vaste werkkring. Die werd hem in Dordrecht in het vooruitzicht gesteld. Vooralsnog bakt-ie "om wat om handen te hebben" patat in de snackbar van z'n vader. ADVERTENTIE BASKETBALLERS opgelet I Wij geloven er nog In. Wij denken dat Elmex vanavond in Den Bosch wint. Alleen dan volgt er een 4e wedstrijd in de play-offs om het Nederlands kampioenschap: Die wedstrijd wordt dan op zondagavond 8 april (aanvang 20.30 uur) gespeeld in de Vijf Meihal. Extra voorverkoop op zondag bij kapsalon Bosman. Churchilllaan 3. Lelden van 10.00-14.00 uur. Toegang 6,- v volwassenen. r jeugd tot 14 jaar. 10.-

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 11