Aantal werklozen haalt miljoen niet Ongewenste intimiteit zit nog in taboesfeer AMRO: groei economie boven alle verwachting Licht gloort voor Holec na reorganisatie Lubbers in Straatsburg Bijscholing oudere moet jeugd aan werk helpen PvdA en WD eisen steun namens Wilton VRIJDAG 6 APRIL 1984 STRAATSBURG (ANP) - Er komen in Nederland geen miljoen werklozen en „als ze er komen zal ik er niet meer zijn", aldus premier Lubbers gisteren in Straatsburg tijdens een toespraak op de werkgelegenheidsconferentie van het Europees Verbond van Vak verenigingen (EW). Lubbers hield zijn gehoor voor dat bij het aantreden van zijn kabi net de pessimisten meenden dat de grens van één miljoen werklo zen binnen een jaar zou zijn be reikt en de optimisten meenden dat dit een jaar later zou gebeu ren. Geen van beiden krijgen ge lijk. De trend is doorbroken, al dus de premier. Hij benadrukte de noodzaak de te korten van de overheid terug te brengen. De rente-uitgaven van de overheid zijn zo groot, dat als we daar niets aan doen er slacht offers moeten vallen o.a. catego rieën overheidsuitgaven. In één jaar zou dit slechts opgevangen kunnen worden door de gehele begroting voor ontwikkelingssa menwerking te schrappen en als we het zes jaar op zijn beloop la ten zou de onderwijsbegroting weg zijn, aldus de premier. In een toelichting zei premier Lub bers dat het Centraal Plan Bu reau voor 1986 weliswaar ruim één miljoen werklozen voorspelt, maar dat dit geen perspectief is waarmee hij kan leven. Daar moeten we ons niet bij neerleg gen, zo zei hij. Zijn uitspraak ziet de premier dan ook als een oproep aan het kabi net. Om zijn doel te bereiken zal er volgens Lubbers wel wat ex tra's moeten gebeuren. Dat moet aan de orde komen in het ko mende overleg van het kabinet met werkgevers en werknemers. De premier zei verder in zijn toe spraak dat het beheersen van de overheidstekorten op zichzelf geen werkgelegenheid oplevert. Laten we die tekorten echter op zijn beloop, dan heeft dat drama tische gevolgen. Bevordering van de economische groei is be langrijk, aldus de premier, maar economisch herstel is onvol doende om genoeg arbeidsplaat sen te scheppen. Daarom is er ook een beleid nodig dat zich richt op herverdeling van arbeid. Arbeidstijdverkor- Gasprijs De prijs die de glastuinbouw moet betalen voor het aardgas is per 1 april met bijna 1,7 cent verhoogd tot 45 cent per kubieke meter. Door een wijziging in de prijsop- bouw. valt de verhoging welis waar 0,2 cent lager uit dan aan vankelijk werd verwacht. De tuinbouw vindt dat echter onvol doende. Minister Braks van Landbouw en Visserij wil met de Gasunie en het Landbouwschap gaan praten over een nieuw aardgascontract. Het huidige loopt op 1 oktober van dit jaar af. Volgens door gaans welingelichte bronnen zou Braks van het kabinet ruimte hebben gekregen voor aanvul lende structuurmaatregelen voor de glastuinbouw tot een bedrag van ongeveer zeventig miljoen gulden. Pakhoed Het Rotterdamse Pakhoed-con cern heeft in 1983 over een omzet van 775 miljoen een netto-winst kunnen boeken van 34,4 miljoen gulden. In 1982 lagen die cijfers ongeveer gelijk: een omzet van 771 miljoen gulden en een winst van 33,2 miljoen gulden. Ook voor dit jaar verwacht de Pak hoed-directie ten minste het zelfde winstcijfer te kunnen ha len. Pakhoed houdt zich voornamelijk bezig met tankopslag van oliën en chemicaliën, luchtvracht en wegtransport, projectontwikke ling en vastgoedbelegging en —beheer. Afwisselend draagt een van deze sectoren meer bij aan de winst dan de andere. Winst Bij de textielonderneming Ko ninklijke Nijverdal-Ten Cate is de winst vorig jaar met 29 pro cent gestegen. Het dividend wordt met de helft verhoogd, zo heeft de raaf van bestuur giste ren meegedeeld. Het bestuur verwacht voor ditjaar weer een bevredigend resultaat. Aan de op 1 juni te houden vergadering van aandeelhouders zal worden voor gesteld het dividend te bepalen op twaalf procent. Jeugdwerkloosheid CNV-voorzitter Van der Meulen vindt dat het kabinet volgend jaar een bedrag van ongeveer een miljard gulden ter beschikking moet stellen voor de bestrijding van de jeugdwerkloosheid. Dat bedrag zou moeten komen van de 1,5 tot twee miljard gulden die het kabinet wil besteden aan las tenverlichting voor het bedrijfs leven. Van der Meulen denkt vooral aan leerlingstelsels en vakopleidingen in het bedrijfsle ven voor jongeren. Minister Ru- ding (financiën) heeft niet direct afwijzend gereageerd op de voor stellen van Van der Meulen. ting hoeft volgens de premier niet ten koste te gaan van de groei van de bedrijvigheid in de ondernemingen. We moeten STRAATSBURG (ANP) - Door op grote schaal oudere werknemers in staat te stellen zich te laten bij scholen (volwasseneneducatie) zouden in ons land enkele tien duizenden jongeren aan werk kunnen worden geholpen. Dat plan lanceerde premier Lubbers donderdag in Straatsburg op de werkgelegenheidsconferentie van het Europees Verbond van Vakverenigingen (EW). Het kabinet heeft dit voorstel be sproken en het zal in overleg met werkgevers en vakbeweging na der vorm moeten krijgen. De premier zei dat het kabinet zich op het standpunt heeft gesteld dat de uitkeringen van de jonge ren die op deze manier aan het werk kunnen, voor het plan kun nen worden gebruikt. Ik zie het zoveel mogelijk als werken met behoud van uitkering, aldus Lubbers. Bijscholing van oudere werkne mers is weliswaar een tijdelijke zaak, maar de premier zei te ho pen dat het herstel van de bedrij vigheid bij ondernemingen er toe leidt dat de jongeren daarna in normale banen terecht zullen komen. Premier Lubbers zei het kabinets plan te willen toespitsen op jon geren die ook na een aantal maanden niet aan de slag blijken te kunnen. Het kabinet heeft geen leeftijdsgrens in gedachten. Principieel is er niets tegen het ook voor een 37-jarige te laten gelden, aldus de premier. De internationaal secretaris van de FNV, Jan van Greunsven, zei in een reactie dat zijn organisatie nog steeds discussieert over de vraag in welke mate jongeren de arbeidsplaatsen van ouderen moeten kunnen innemen. Hoofdelement in de discussie is dat normale arbeidsplaatsen niet mogen worden verdrongen door regelingen voor het werken met behoud van uitkering. Over het kabinetsplan ten aanzien van de volwasseneneducatie zei de FNV'er geen problemen te hebben als het er echt toe leidt dat jongeren blijvend aan het werk kunnen. Het wordt een pro bleem als ze na een jaar weer op straat staan, aldus Van Greuns- steeds blijven uitleggen dat ar beidstijdverkorting ook de groei kan bevorderen, zo zei hij. Premier Lubbers zei dat het voor de landen afzonderlijk onmoge lijk is het economisch herstel te bewerkstelligen. Hij zij niet te gen een programma van gerichte investeringen te zijn, maar dat is naar zijn mening alleen op Euro pese schaal zinvol. Volgens de premier wordt in Ne derland de economische discus sie te veel gevoerd aan de hand van economische modellen. Wij bestoken elkaar daar voortdu rend mee, maar zij zijn, hoe be langrijk ook, niet toereikend. Wat er aan ontbreekt is de men selijke factor, aldus de premier. De vraag of bedrijven en secto ren door aanpassingsprocessen heen komen wordt veeleer be paald door menselijke verbeel dingskracht en inzet, zei Lub bers. Internationaal secretaris van de FNV Jan van Greunsven (voor zitter Kok is wegens een voetbal blessure afwezig) zei in te stem men met Lubbers' pleidooi voor gerichte investeringen op Euro pees niveau, ook een van de EW-eisen. Hij verweet de pre mier echter zwart-wit denken, als deze zegt dat dit op nationaal niveau niet kan. Lubbers maakt in feite een dogma van het over heidstekort, aldus de FNV'er. Hij erkende dat bezuinigingen nodig zijn, maar het is ook belangrijk er voor te zorgen dat niet, zoals nu, de zwakken en de minst bedeel den het gelag hoeven te betalen, aldus Van Greunsven. DEN HAAG - In het Haagse perscentrum Nieuwspoort heeft de 'vrijwil- ligersvakbond' Actie Onbetaald Werk zich gisteren aan den volke gepre senteerd. Dat ging gepaard met het starten van een advertentiecam pagne onder het motto Werkloos-Werk zat'. Op de foto v.l.n.r. Ruth Dil, voorzitter Jan Kasteleijn en Henk van Gerven. (foto ANP) DEN HAAG (ANP) - De vaste ka mercommissie van economische zaken zal dinsdag 10 april om vier uur 's middags minister Van Aardenne van economische za ken nadrukkelijk wijzen op zijn morele verplichting om zowel het reddingsplan van de gemeen te Schiedam voor Wilton Feij- enoord serieus te nemen als daaraan een eigen financiële bij drage te leveren. Dat bleek gisteravond op een pers conferentie na afloop van een ge sprek van de Kamerleden Jacob- se (WD) en Van der Hek (PvdA) met Dick Nas en Herman Berk hout van de Industriebond FNV in het gebouw van de Tweede Kamer. „Er ligt in beginsel een akkoord van de bewindvoerders met de eerst verantwoordelijken, direc tie, de raad van bestuur van wat er over is van RSV en Schiedam - dat mag niet worden afgeschoten door de rijksoverheid," aldus WD-specialist Jacobse. Samen met de PvdA moet het mogelijk zijn om via een Kamermeerder heid de minister van economi sche zaken te dwingen deze op lossing te aanvaarden. De veertig miljoen gulden die Van Aardenne in Wilton Feijenoord wil steken is nog steeds niet overgemaakt. De minister wei gert dat om WF onder druk te zetten ten einde de oplossing die hem voor ogen staat, overname van WF door de Gorkumse DEN HAAG (ANP) - In Nederland wordt te weinig gebruikt ge maakt van de bestaande wettelij ke mogelijkheden om iets tegen ongewenste intimiteiten doen. Dat concludeert de Sociaal-Eco nomische Raad in een gisteren gepubliceerd ontwerp-advies Platenkoning mengt zich in prij soorlog Amerika-vluchten LONDEN (GPD) - Een prijsoorlog op de Atlantische route dreigt, nu de Britse luchtvaartdienst CAA een nieuwe maatschappij, Virgin Atlantic Airways, toestemming heeft gegeven een dienst tussen Londen en New York te onderhouden voor een bedrag van 99 pond (435 gulden) enkele reis. Virgin Atlantic Airways, opgericht door de Britse grammofoon- platenkoning Richard Branson (de popster Boy George is een van zijn protégés), is van plan op 14 juni de dienst tussen de vliegvelden Gatwick en Newark te openen. Het gaat om dage lijkse vluchten die bij uitstek gericht zijn op de jeugd. Niet alleen zal Branson zijn tickets verkopen in zijn talrijke platen zaken, hij is bovendien van plan zijn passagiers de nieuwste films, pop-videoclips en platen voor te schotelen, en bij wijze van verrassing zo nu en dan een popster uit zijn stal te laten meevliegen. De toestemming van de CAA is een slag voor de op een na grootste Britse luchtvaartmaatschappij, British Caledonian, die volgend jaar april met een goedkope route tussen Londen en New York wil beginnen, maar zich in die plannen gedwarsboomd voelt door Virgin Atlantic Airways. British Caledonian kondigde anderhalve maand geleden aan, voor een laagste tarief van 50 pond (220 gulden) enkele reis de route te willen onderhouden, als de CAA Virgin Atlantic Arways ten minste zou tegenhouden. De maatschappij heeft nu gezegd de eigen plannen nog eens onder de loupe te zullen nemen. Een enkele reis tussen Londen en New York met gewone geves tigde maatschappijen als Pan Am of British Airways kost 177 pond (780 gulden) stand-by tarief. Het goedkoopste retour via deze maatschappijen kost 350 pond (1540 gulden). over ongewenste intimiteiten op de werkplek. Het advies, een commentaar op een nota over se- xueel geweld van staatssecreta ris Kappeyne van de Coppello van Sociale Zaken, zal op vrijdag 13 april door de Raad worden vastgesteld. De raad vindt dat de beleidsvoor nemens teveel richting aangeven en te weinig afgeronde voorstel len bevatten. Nadere regelgeving vindt de raad vooralsnog niet no dig, omdat de bestaande wetge ving (Wetboek van Strafrecht, Burgerlijk Wetboek, Wet OR) voldoende is om het probleem te bestrijden. De SER is het ermee eens dat het probleem meer be kendheid moet krijgen, waartoe ook onderzoek moet worden ver richt, en uit de taboesfeer moet worden gehaald. Tegelijkertijd kan doelgericht worden begon nen het probleem aan te pakken. Via voorlichting en scholing, het instellen van klachtenprocedu res, het aanwijzen van vertrou wenspersonen en het sociaal be leid en de ondernemingsraad zouden ongewenste intimiteiten (van tweeslachtige toespelingen, tot sexueel verkeer waaraan car rieremogelijkheden worden ge koppeld en verkrachting) voor komen en tegengegaan kunnen worden. De SER stelt voor dat brochures en personeelsbladen met prakti sche informatie komen, die ook verwerkt moet worden in de op leiding voor bedrijfsartsen en personeelsfunctionarissen. Het probleem zou niet alleen in na scholingscursussen, maar ook in het beroepsvoorbereidende on derwijs aan de orde moet komen. De SER meent dat klachten over ongewenste initimiteiten passen binnen de voorstellen over het individuele klachtrecht van werknemers, waarover onlangs is geadviseerd. Externe vertrou wenspersonen voor opvang en registratie zouden uit de bestaan de hulpverleningsorganisaties kunnen komen. De personeels functionaris of de bedrijfsmaat schappelijk werker zouden op vang en registratie binnen de on derneming voor hun rekening kunnen nemen. De Raad meent dat een beleid, ge richt op het voorkomen en be strijden van ongewenste intimi teiten op de werkplek onderdeel moet uitmaken van het sociale beleid binnen de onderneming. Eventueel ingepast in het beleid ten aanzien van arbeidsomstan digheden en van gelijke behan deling van mannen en vrouwen. Werknemers die zich misdragen zouden een berisping, een nega tieve aantekening in de beoorde ling, overplaatsing of in zeer ern stige gevallen ontslag moeten krijgen. De Ondernemingsraad kan bij het beleid op dit punt een belangrijke rol spelen. De SER onderstreept dat onge wenste intimiteiten niet op zich staan, maar vooral voortkomen uit het verschil in maatschappe lijke positie en arbeidspositie kunnen de arbeidspositie nade lig beinvloeden: een bedorven werksfeer, beperking van pro motiemogelijkheden en als uiter ste „vrijwillig" of gedwongen ontslag. De Raad meent overi gens dat Kappeyne beter moet aangeven wanneer sprake is van ongewenste intimiteiten, waar toe nog onderzoek nodig is. Het probleem mag tenslotte niet te eenzijdig worden benaderd, al dus de SER. Ook mannen kun nen op de werkplek last hebben van ongewenste intimiteiten, zo als onderzoek in Amerika heeft uitgewezen. Van Aardenne zal ook als de ge meente Schiedam WF uit eigen middelen veertig miljoen toe kent - door aankoop van het be drijfsterrein en de gebouwen - met een deel van dat geld over de brug moeten komen, zo stelden zowel Van der Hek als Jacobse. Dat vloeit volgens Jacobse voort uit „zekere ontvlechtingsver plichtingen" uit de nasleep van het RSV-debacle. WF heeft van het moederconcern waaruit het wordt losgemaakt nog tweehon derd miljoen gulden tegoed waarnaar het kan fluiten. De overheid moet die vordering ge deeltelijk voldoen. Samen met een vertegenwoordiger van de CDA-fractie, die bij het gesprek met de bonden van don derdag verstek liet gaan, zullen Van der Hek en Jacobse zaterdag nog met de diverse partijen pra ten over het aanbod van de ge meente Schiedam. Dat aanbod moet minstens op gelijke voet worden behandeld als de andere toekomstmogelijkheden voor de werf. zo benadrukte Jacobse. Hij ging daarmee niet alleen lijn recht in tegen zijn partijgenoot Van Aardenne, maar ook tegen de Commissie Herstelfinancie ring, die onlangs een advies uit bracht dat volgens de bonden welhaast „gedicteerd" lijkt door de minister van economische za ken. Die commissie vindt dat er voordat de overheid geld steekt in WF een saneringsplan voor de repa- ratiewerven in het Waterwegge bied moet komen. „Te uitge breid," zo kwalificeerde Jacobse dat voorstel. „En daarom moet het van tafel," zo vulde Van der Hek hem aan. Jacobse liet door schemeren dat de kersverse commissie die moet adviseren bij de nieuwe aanpak van over heidssteun aan het bedrijfsleven met dit advies zijn boekje te bui ten is gegaan. Het rapport is ove rigens interessant, zo liet Jacob se blijken. Over de scheepsbouw en scheepsreparatie als geheel is voor hem het laatste woord nog niet gesproken. Bijstandsplan kabinet wekt wrevel CNV BREDA (ANP) - Het CNV is ver bolgen over de kabinetsplannen om de bijstand voor alleenstaan den die met anderen een woning delen - en dat zijn vooral jonge ren - te verlagen. Deze plannen, die 170 miljoen gulden opleve ren, komen bovenop de 760 mil joen gulden die het kabinet tot verdriet van de vakbeweging al wil bezuinigen op de sociale ze kerheid. CNV-bestuurder A. Molendijk con stateerde gisteren op een CNV- vergadering in Breda dat met de jongste plannen de bezuinigin gen nog aanzienlijk hoger uitval len dan de regering destijds in het overleg met de vakbeweging toezegde. Het kabinet houdt zich niet aan zijn woord. Een dergelij ke opstelling vergroot de ondui delijkheid en onzekerheid voor de uitkeringsgerechtigden, vindt Molendijk. Bovendien wordt het voor de vakbeweging vrijwel on mogelijk om nog langer met con structieve voorstellen te komen. ASSE - In de Asse-mijn, nabij het Westduitse Braunschweig, worden momenteel door Nederland proefboi gen verricht. De zoutmijn zou moeten dienen voor de opslag van hoogradioactief afval. De metingen worden verricht tot een diepte van 1000 meter. (foto anp> AMSTERDAM (GPD) - De econo mische opleving zal in Neder land doorzetten. Die opleving, sterker dan verwacht, zal leiden tot een relatief krachtige groei van de uitvoer. De binnenlandse afzet zal echter achterblijven. De particuliere consumptie zal on danks een verdere daling van het besteedbare inkomen waar- schijnljk op peil blijven. Een in- vesteringsgolf is niet te verwach ten, maar een verdere verbete ring na de hoopgevende cijfers van 1983 zit er wel in. Het zijn enkele punten uit het be toog dat de voorzitter van de raad van bestuur van de Amro—- Bank mr. R. J. Nelissen hield tij dens een toelichting op het giste ren verschenen jaarverslag van de bank. Nelissen vond de verwachtingen uit de onlangs gehouden con junctuur-enquête, die spreken over een toeneming van de in vesteringen met 25 procent, een „explosieve ontwikkeling" die hem onwaarschijnlijk voorkomt. Vijf procent lijkt de Amro-Bank een redelijker percentage, hoe wel zo'n enquête wel de stem ming in het bedrijfsleven aan geeft. De vruchten van de groeiende eco nomie zullen vooral geplukt gaan worden door het bedrijfsle- UTRECHT (GPD) - Een tunnel, waar aan het eind licht gloort. Het omslag van het vandaag verschenen jaarverslag van Ho lec symboliseert de situatie waarin het elektrotechnisch concern zich bevindt. Holec heeft een kritiek jaar achter de rug. Maar, na een ingrijpende reorganisatie, kijkt het bedrijf optimistisch naar de toe komst. De kernactiviteiten leverden de eerste maanden van dit jaar enkele mil joenen winst op. Het vorig 1983 werd door Holec afgesloten met een verlies van 38,9 miljoen tegen 22,1 miljoen in 1982. Een belangrijk deel van het verlies in het afgelopen jaar werd veroorzaakt door een groot bedrag aan reorganisatiekosten, 22,6 miljoen. Die kosten vloeiden voort uit het afslankings proces waarmee Holec vorig jaar begon en dat ditjaar zijn beslag moet krijgen. Na die reorganisatie zal een bedrijf resteren dat zich uitsluitend bezig zal houden met sterkstroom-activiteiten. Door Holec zelf als kernactiviteiten omschreven. Het is voor het eerst in twaalf jaar dat die kern activiteiten in het eerste kwartaal van dit jaar winst gemaakt. Die winst verdween echter weer door de verliezen die nog in de overige activiteiten van Holec geleden worden. Het herstel in de kernactiviteiten van Holec zette al in de tweede helft van vorig jaar in, ondanks de teleurstellende orderont vangst, gevolg van nog verder terug schroeven van overheidsinvesteringen. Het niet-doorgaan van de levering van duikboten aan Taiwan betekende voor Holec in elk geval het missen van tien jaar lang opdrachten van 40 miljoen per jaar op het gebied van metrotracties. Het afslankingsproces vorig jaar betekende een drastisch teruglopen van het perso neelsbestand, van 5341 naar 4040 eind 1983. Voor dit jaar wordt nauwelijks een verdere vermindering van personeel ver wacht. De orderportefeuille bedraagt on geveer 370 miljoen en daarin zit een op dracht van de Nederlandse Midden stands Bank van 4,5 miljoen gulden voor een warmtekrachtinstallatie in het nieu we kantoorgebouw van de NMB. .Diezelfde bank berokkende Holec vorig jaar nogal wat schade door de publikatie waarin stond dat het faillissement van Holec onafwendbaar leek. Een zinsnede die ijlings werd ingetrokken, maar voor Holec was dat te laat. Afnemers meldden zich ongerust, de koers van de aandelen kelderden. Holec heeft nog overwogen juridische stap pen te ondernemen. Maar uiteindelijk is de voorkeur aan een order gegeven. ven. De inkomens liggen immers grotendeels vast. Het zal leiden tot rendementsherstel bij het be drijfsleven en dat is een van de doelstellingen van het beleid van het kabinet, zo zei hij. Voor de Amro-Bank zelf verwacht Nelissen met de nodige slagen om de arm een gunstige ontwik keling van de netto—winst. Een stijging dus, omdat een gelijk blijvende winst, zo zei hi), niet gunstig genoemd kan worden. Het afgelopen jaar boekte de Amro-Bank een winst van 209 miljoen gulden, 46 miljoen meer dan in 1982. De kredietverlening aan het Ne derlandse bedrijfsleven daalde vorig jaar, terwijl kredietverle ning aan particulieren geremd werd door terughoudendheid van de consument bij het aan gaan van financiële verplichtin gen. Toch nam de vraag naar hy potheken wat toe. Ook het beleid van de Amro-Bank zelf, beper king van de kredietrisico's, speelde een rol. De kredietverle ning aan het buitenland steeg. De Amro-Bank denkt ditjaar nog circa tien kantoren samen te zul len voegen. Vorig jaar gebeurde dat met 38 vestigingen, waarmee het totaal in Nederland op 837 kwam. Het aantal personeelsle den liep met circa 300 terug tot 23.498. Vooral doordat een groot aantal medewerkers gebruik maakte van de mogelijkheid ver vroegd in de VUT te gaan.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 9