Moskou afwijzend over aanbod VS r Britten trekken aan kortste eind in strijd om Falklands Voorstel gebaar naar Moskou Voor verdrag chemische wapens Al voor f395,- h kroon-ofbrugdeel! H Rehadent b.v. Werk: baren en bedelen Guinee: pro-westerse koers Eerste gesprek EG met China Grenada-rapport kritiseert Howe Ontwerper Antonov overleden LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD VRIJDAG 6 APRIL 1984 Buitenland het leiden van de Unesco. MOSKOU/WASHINGTON (RTR/AFP) - De Russen hebben negatief gereageerd op Rea- De Britse permanente afgevaardig- gans voorstel voor een wereldomvattend verbod op chemische wapens. Het Russische de naar de m Parijs gevestigde persbureau Tass heeft gisteren verklaard dat Reagans voorstel is bedoeld om de vredes- unwkenWohnGordon initiatieven van de Sowjet-Unie te saboteren. PARIJS (Rtr./UPI) - Groot-Brittan- nië heeft meegeedeeld dat het voor het eind van het jaar op nieuw zijn besluit zal bezien om in de VN-organisatie voor onder wijs, wetenschap en cultuur, Unesco, te blijven en dat het zal proberen een radicale hervor ming van de organisatie van bin nenuit te bewerkstelligen. Deze verklaring was vervat in een brief van de Britse minister voor overzeese ontwikkeling, Timo thy Raison, aan directeur-gene raal Amadou Mahrar M'Bow van de Unesco, in de brief werd kri tiek geleverd op het politiek mis bruiken van de programma's van de organisatie, de omvang van de begroting en de procedures van Reagan is uit op het verkrijgen van De Amerikaanse regering zegt het te betreuren dat de Sowjet-Unie kritiek heeft geleverd op presi dent Reagans voorstel voor een verbod op chemische wapens zonder de precieze inhoud daar van te kennen. "Wij hopen dat de Sowjet-Unie het aanbod serieuze aandacht zal geven" wanneer vi ce-president George Bush over twee weken in de VN-Ontwape- ningsconferentie een ontwerp verdrag zal indienen, aldus het ministerie van buitenlandse za ken in Washington. Washington wijst de beschuldigin gen van de Sowjet-Unie over de Amerikaanse politiek ten aan zien van chemische wapens als vals en misleidend af. "Deze be schuldigingen zijn duidelijk be- militaire superioriteit Sowjet-Unie, aldus het persbu reau. Tass beschuldigt Washing ton ervan dat het voorbereidin gen treft voor een oorlog met chemische wapens nadat het dergelijke wapens in het verle den al zou hebben gebruikt in Korea, Indochina, Afghanistan, Grenada en El Salvador. Het persbureau herinnert eraan dat Moskou in de VN-ontwape- ningsconferentie in Genève het principe van inspectie ter plaatse heeft aanvaard. Een stap die door de NAVO werd beschouwd als een belangrijke concessie. "Washington had echter geen duidelijk antwoord op dat Sow- jet-voorstel", aldus Tass. doeld als propaganda, als een po ging om de aandacht af te leiden van hun eigen optreden", aldus het ministerie. Washington heeft Moskou er op haar beurt van be ticht chemische wapens te ge bruiken in Afghanistan. Nederland juicht het toe dat Ame rika een voorstel zal doen voor een verdrag dat produktie, bezit en gebruik van chemische wa pens verbiedt, zo is door het mi nisterie van buitenlandse zaken meegedeeld. Het ministerie ver klaarde dat Nederland wat be treft de strijd tegen chemische wapens „in de voorste gelederen staat" en verwees naar de initia tieven die in de Verenigde Naties door de Nederlandse regering zijn gedaan. zei dat het er naar uitziet dat dit het jaar van de beslissing voor Ook Engeland zegt Unesco wacht aan Groot-Brittannië in de Unesco is en in sommige opzichten ook voor de Unesco zelf. Vorig jaar maakten de Verenigde Staten, die goed zijn voor een kwart van de begroting van Unesco, bekend dat zij van plan zijn eind 1984 uit de organisatie te treden. Zij beschuldigden de Unesco van politisering, het voe ren van een onjuiste leiding en van het er op na houden van anti- westelijke vooroordelen. Maandag begon een delegatie van de Amerikaanse Algemene Re kenkamer een onderzoek van in terne documenten van de organi satie. Gordon zei dat Londen, dat 4,8 procent van de begroting bij draagt, zijn beleid onafhankelijk van het besluit van Washington had genomen. „Maar deze stap pen hebben geleid tot een veel doelmatiger discussie en coördi natie tussen de westelijke landen in de organisatie dan in het verle den het geval was. Er was een reeks denkbeelden voor een be langwekkende hervorming ont staan waar veel westelijke druk achter zat". In zijn brief zei hij dat Londen toe gewijd bleef aan de idealen en beginselen van de statuten en van mening was dat veel pro gramma's steun waard waren Maar het is belangrijk dat Unes co haar inspanningen concen treert op die programma's zinvolle internationale samen werking mogelijk is en die pro gramma's schuwt die al te ge makkelijk een platform voor een ideologische confrontatie kun nen worden. Een woordvoerder van Unesco weigerde commen taar. Hij zei dat de brief bestu deerd werd. WASHINGTON - De VS hebben voorwaarden geformuleerd waaraan verificatie van een even tueel wereldwijd verbod van chemische wapens moet vol doen. Zij zijn het resultaat van de weerstand tegen zo'n verdrag binnen het Pentagon, dat zegt dat er geen bevredigende contro leregeling te maken valt en het verlangen van het ministerie van buitenlandse zaken, dat met een door Henk Kolb initiatief wil komen op het ter rein van wapenbeheersing om zo voor de Sowjet-Unie een weg te openen naar hervatting van de besprekingen over vermindering van kernwapens. Hoewel een dwingend verbod op het gebruik van strijdgassen nodig is, lijkt de kans gering, dat de Sowjet-Unie zal instemmen met de verificatie- procedure zoals de VS die heb ben ontworpen. oordeelde over een Russisch aanbod ten overstaan van de Ontwapeningscommissie in Ge nève om ononderbroken toezicht op de vernietiging van chemi sche wapens toe te staan, vond defensie-man Perle het 'lach wekkend': „Het is alsof ze ons la ten zien hoeveel wij van de bank halen, maar niet hoeveel we bij schrijven en wat de stand van de rekening is". Het Pentagon ziet niets in pogin gen om de Russen gezichtsver lies te besparen bij een terugkeer naar de onderhandelingen over kernwapens - op buitenlandse zaken wordt daarover anders ge dacht. Het Witte Huis is intussen niet blind voor de politieke winst, die Reagan binnenslands kan behalen als onderhandelin gen voor de verkiezingen wor den hervat. Opiniepeilingen in de marge van de Democratische voorverkie zingen hebben aangetoond dat vrees voor een nucleair conflict en weerzin tegen de geldverslin dende aanmaak van nieuwe kernwapens in de overwegingen van de kiezers een belangrijke rol spelen. Bovendien onder zoekt het Witte Huis de mogelijk heden om nog voor de verkiezin- ADVERTENTIE Uw natuurlijk gebit behouden: Het wordt nu voor bijna iedereen mogelijk zijn eigen tanden en kiezen met kronen te behouden. Rehadent BV levert u in samenwerking met ervaren Nederlandse tandartsen een kroon- of brugdeel voor slechts f. 395,-. Ook in uw omgeving kunt u zich kosteloos en geheel vrijblij vend door één van deze tandartsen laten adviseren over een eventuele behandeling. i. Postbus 45.2665 ZG Blei gen een ontmoeting tot stand te brengen tussen Reagan en de nieuwe Russische leider Tsjer- nenko. Een afspraak over chemische wa pens tussen de VS en de Sowjet- Unie alleen is niet genoeg - het is duidelijk een aangelegenheid die bij de VN thuishoort, zoals ook de bestaande internationale overeenkomst over biologische wapens. Het toezicht op de nale ving daarvan is aan de Veilig heidsraad van de VN toebedeeld, met dien verstande dat landen die van overtreding worden be schuldigd inspectie kunnen wei geren. Op die basis zullen de VS zeker geen overeenkomst omtrent che mische wapens willen sluiten, hoewel het allerminst valt uit te sluiten dat de Veiligheidsraad een rol van betekenis krijgt te spelen. Integendeel, de Amerika nen zullen verlangen dat landen die van overtredingen worden beticht, hun fabrieken en militai re installaties zullen openstellen voor controleurs.Klaarblijkelijk zijn er momenteel besprekingen tussen de VS en de Sowjet-Unie gaande over hervatting van we tenschappelijke en culturele uit wisseling en zelfs over de ope ning van nieuwe consulaten in Kiev en New York. Dat is woens dag bekendgemaakt, kort voor dat Reagan zijn persconferentie hield. Het Amerikaanse Congres heeft in de afgelopen twee jaar steeds ge weigerd gelden beschikbaar te stellen voor wat het Pentagon de modernisering noemt van een se dert 1969 niet meer aangevuld ar senaal van nu onbruikbaar ge worden chemische wapens, waarvan de vernietiging al is be gonnen. Reagan is voorstander van die modernisering, omdat hij anders niets zou hebben om mee te onderhandelen. Hij slaat daar mee een bekende weg in, die is bebakend met mislukkingen. PARIJS - In het stadhuis van Parijs is een tentoonstelling geopend met foto's van leven en werk van Georges Pompidou, de Franse president die tien jaar geleden overleed. President Mitterrand ontmoette tijdens de opening Pompidou's echtgenote Claude. (foto ap> LISSABON (DPA) - Een 38-ja- rige Portugese vrouw, die woensdag in Portimao in Al- garve haar 25e kind ter we reld bracht, heeft bekend dat haar man 24 van hun kinde ren, onder wie de nieuwe ba by, heeft verkocht aan adop- tie-ouders. Het enige kind dat zij gehouden heeft is een zoontje van 6, dat samen met de grootmoeder van het gezin door bedelen aan het onder houd bijdraagt. De Portugese, die ook zelf leeft van bedelen, vertelde dat haar man de kinderen voor een miljoen escudos per kind van de hand doet. Ze weet maar van één kind waar "het gebleven is: in de Bondsre publiek. Ook voor de pas ge boren dochter Anabela was al een koper gevonden. Volgens de vrouw slaat haar man, een dagloner, haar dikwijls en dwingt haar tot gemeen schap. DAKAR (AFP) - Het nieuwe bewind in Guinee heeft politieke en econo mische hervormingen aangekondigd. Het nieuwe staatshoofd, kolonel Lansana Conté, heeft in zijn eerste officiële verklaring de nadruk ge legd op eerbiediging van de mensenrechten. Het belangrijkste vraag stuk van de nieuwe militaire regering, zei hij. Behalve politieke vrijheden stuurt het regime ook aan op economische liberalisering. De vrije ondernemingsgewijze produktie moet het land uit de rangen van de allerarmste landen verheffen. Guinee beschikt over vele natuurlijke rijkdommen, met name bauxiet en ijzererts, die tot nu toe nauwelijks geëxploiteerd werden. PARIJS (AFP) - De Europese Ge meenschap en China hebben gis teren een eerste politiek gesprek gevoerd. Dit gebeurde in Parijs naar aanleiding van het officiële bezoek van de Chinese minister van buitenlandse zaken, Wu Xueqian, aan Frankrijk, dat op het ogenblik tevens voorzitter is van de Europese Gemeenschap. Aan het gesprek met de Chinese vertegenwoordiger namen be halve de Franse minister van buitenlandse zaken, Claude Cheysson, ook Wilhelm Hafer kamp (vice-voorzitter van de Eu ropese Commissie) en de onder ministers van Griekenland en Ierland deel. Griekenland was het vorige halfjaar voorzitter van de gemeenschap, Ierland krijgt na Frankrijk het voorzitterschap. Minister Wu Xueqian verklaarde na afloop dat het gesprek zal bij dragen ,tot de verdere ontwikke ling van de betrekkingen tussen China en de EG'. Zestig guerrilla strijders gedood in El Salvador San Salvador (UPI) - Het Salvado raanse leger heeft de afgelopen twee dagen ongeveer zestig guer rillastrijders gedood in een „per manent offensief', dat erop is ge richt de guerrillabeweging uit het noordoosten te verdrijven. Dit heeft een militaire comman dant gisteren verklaard. Kolonel Guzman Aguilar zei dat de guerrillastrijders werden gedood in de noordoostelijke provincie San Miguel. Hij zei dat bij de ge vechten, de hevigste sinds een guerrilla-aanval op El Paraiso eind december het leven kostte aan honderd militairen, zeven re geringssoldaten werden gedood en 23 gewond. De kolonel zei dat de schatting van het aantal gedo de guerrillastrijders was geba seerd op gegevens van burgers. Indien de cijfers juist zijn, dan kan worden gesproken van een van de weinige successen van het leger in de afgelopen maan den. De radio van het verzet heeft ge meld dat 12 militairen zijn ge dood en 41 gewond in een vijf tien uren durende guerrilla-aan val op een bataljon van 700 para's in Ciudad Barrios, ongeveer hon derd kilometer ten noordoosten van San Salvador. LONDEN - Lagerhuisleden van al le partijen hebben in een rapport ernstige kritiek geuit op de ma nier waarop de Britse minister Howe (buitenlandse zaken) vorig jaar oktober reageerde op de Amerikaanse invasie van Grena da. De commissie die het rapport gis teren heeft uitgebracht, verwijt Howe een „nogal lethargische houding" en passiviteit ten aan- MOSKOU (UPI) - De vliegtuig- ontwerper Oleg Antonov is woensdag op 79—jarige leeftijd overleden na een lange pijnlijke ziekte. Dit heeft het Sowjet— persbureau TASS gemeld. Als hoofd van een ontwerpbureau sinds 1946, maakte Antonov met name de tekeningen voor de bouw van het vrachttoestel An-2 dat snel het paradepaard je van de nationale luchtvaart maatschappij Aeroflot werd en nog steeds veel wordt gebruikt. Ook was hij de vader van een se rie lijn- en vrachtvliegtuigen, waaronder de An-24, An-26, de An—12 en An-22. zien van de inval, die in Enge land hoog werd opgenomen om dat Grenada een vroegere Britse kolonie is, lid van het Gemene best is, en de Britse koningin als staatshoofd heeft. door Henk Dam De Verenigde Staten vielen op 25 oktober Grenada binnen omdat het land zich in toenemende ma te tot een bruggehoofd voor Cu ba en andere communistische landen leek te ontwikkelen. Daarin werd Amerika gesteund door een aantal Caribische staten die zeer bezorgd waren over de politieke situatie op Grenada. Het rapport signaleert dat die sta ten, Barbados voorop, Engeland al op 22 oktober hebben ge vraagd mee te doen aan een inva sie van Grenada. Daarop kwam geen enkele reactie van Britse zijde, noch van ondersteunende, noch van afwijzende aard. „De regering wachtte passief af wat Washington te melden had, en de inlichtingen van die zijde bleken uiteindelijk onbetrouw baar", aldus het rapport dat met deze zinsnede doelt op het feit dat de Amerikanen hun Britse bondgenoot maar enkele uren vóór de inval van hun plannen op de hoogte brachten. De commissie verwijt het Howe en zijn ambtenaren op het ministe rie van buitenlandse zaken onge voelig te zijn gebleken voor wat er leefde onder de Gemenebest- landen in het Caribisch gebied. „Militair ingrijpen was bij die landen en bij de inwoners van Grenada zelf zeer populair. De minister heeft zich dat niet ge realiseerd", aldus het rapport. Een goed jaar geleden presen teerde de toenmalige Britse minister van defensie John Nott het Lagerhuis een "wit boek" met een overzicht van de militaire consequenties van het conflict rond de Falklan- deilanden. Ter compensatie van alle materiële schade tij dens de Falklandoorlog met Argentinië stelde de bewinds man 4,5 miljard gulden ter be schikking voor de aanschaf van vliegtuigen, oorlogssche pen en ander militair mate rieel. door Ton van Brussel "We wisten wat ons te doen stond. We namen het karwei aan en we deden het. Groot- Brittannië is weer groot" zei premier Thatcher op die voor haar zo gedenkwaardige 4e ju ni, toen na twee oorlogsmaan den de Britse vlag terugkeerde in de hoofdstad Port Stanley. Later zou blijken dat de strijd het Verenigd Koninkrijk 2,25 miljard gulden had gekost. Bij die rekening is het niet geble ven. Om de Britse soevereini teit over de Falklands te hand haven bevindt zich op het ei land nog een legermacht van vierduizend man, houdt de ma rine er drie destroyers (onder zeebootjagers) en één Hunter- killer (nucleaire onderzeeboot) aan en is de luchtmacht perma nent vertegenwoordigd met Alfonsin: prestige acht Phantom-gevechtsvlieg- tuigen, vier Harriers (jager- bommenwerpers), één helicop- ter-detachement en één deta chement voor onderhoud en bediening van de Rapier, de modernste luchtverdedigings raket die de Britten in huis hebben. De bouw van een vliegveld (ruim 1 miljard gul den) is bedoeld als het sym bool van Britse standvastig heid. De Falklands zijn Brits en zullen dat altijd blijven, zoals minis ter Howe van buitenlandse za ken niet ophoudt te verklaren. Howe was dan ook in het eer ste kabinet-Thatcher de minis ter van financiën die voor het witboek van zijn collega Nott moest berekenen wat de Falk- landcrisis had gekost en wat de lasten in de toekomst zouden zijn. Dat laatste was destijds nog een beetje gissen, maar inmiddels is duidelijk dat de verdediging van de eilanden jaarlijks per Falklander anderhalf miljoen gulden kost. Los daarvan staat de uitvoering van een plan om de economie nieuw leven in te blazen. Voorlopige kosten: honderddertig miljoen gulden. Weg Falklands, leve de Malvinas, het is vermoedelijk de enige belofte van de inmiddels ach ter de tralies gezette militaire junta, die de nieuwe Argentijn se leider Raoul Alfonsin wil in lossen. Zonder wapengeklet ter, maar aan de onderhande lingstafel, zoals een democraat past. Juist dat brengt premier That cher in verlegenheid. Ten tijde van de oorlog werden de Britse aanspraken in het Westen al ruimschoots betwist en kon Groot-Brittannië nauwelijks aan de vernedering van een di plomatiek isolement ontsnap pen. Maar destijds was er het voordeel van een alleszins ge loofwaardig vijandbeeld - een brute generaalsdictatuur - die het conflict het aansprekende karakter van een strijd voor de democratie en tegen de dicta tuur kon geven. De alom be kende en bekritiseerde onaan gename trekjes van mevrouw Thachter maakte haar nog niet tot de 'vampier' die veelvuldig in de Argentijnse media de ronde deed. Dan scoorde gene raal Galtieri in een Britse spot prent aanmerkelijk hoger als overwerkte guillotine. Dat is allemaal anders sinds de gerenomeerde pleitbezorger voor de mensenrechten Raoul Alfonsin de leiding heeft over de Argentijnse terugkeer naar democratische waarden. Hij heeft in binnen- en buitenland veel prestige en westerse lan den beseffen heel goed dat een werkbare regeling voor de schuldenlast en een serieuze benadering van de aanspraken op de Falklands een voorwaar de zijn voor het herstel en het behoud van de democratie in Argentinië. Zowel voor Londen als voor Buenos Aires is de tijd van har de woorden en valse sentimen ten voorbij, hoe meewarig de beide leiders ook vandaag nog over hun historische banden met de Falklands/Malvinas verhalen. Thachter verwijst naar de enorme financiële in spanning die de Britten zich getroosten, al klaagt men op de eilanden dat economische hulp ontoereikend is. Alfonsin betoogde begin deze week dat de Britse aanwezigheid met kernraketten een bedreiging vormt voor geheel Latijns- Amerika. Al vrij snel na de machtswisse ling in Argentinië lekte het nieuws uit dat geheime onder handelingen opgang waren ge komen en korte tijd later werd een Argentijnse concessie ge meld. De eis verviel dat al in het eerste stadium van officiële onderhandelingen de s niteit aan de orde dient te ko men. Voor Thatcher zou dat onaanvaardbaar geweest zijn. Boven aan een eventuele agen da komt nu eerst de afwikke ling van de oorlog en de nor malisering van de betrekkin gen tussen beide landen. Dat kan al heel wat tijd kosten. Hoewel de druk uit de bevolking op Alfonsin groot is, hoeft hij zich de minste zorgen te ma ken. De uitkomst staat vast: Londen zal uiteindelijk moe ten toegeven, maar voor de'eer- ste concessies op tafel komen dient een mistig scenario van onbekende lengte te worden afgewerkt om het Britse ge zichtsverlies te beperken. De pil is bitter, want behalve de vele miljarden guldens heeft de Britse strijd ruim tweehon derd mensenlevens gekost. ADVERTENTIE EEN ECIIT COMPLETE KRANT. 0\ER WERELD. STAD EN LAND.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 7