Dubbel aantal stageplaatsen 1!" BETALEN 89 Douceurtje van 2.600 gld. voor kamerleden oCatkzutf Akkoord onderwijs en bedrijfsleven D- CP'er voorlopig nog politieagent in R'dam Bij 'jogging' veel blessures aan de voeten Twaalf jaar voor moord v/w iêèSBMRëë? KARNEMELK HELE LITER HOTEL KOFFIE 250 GRAM -4:3 369 WIT of BRUIN BROOD i;;:: JONGEKAAS HEEL KILO -8 Extra militairen voor bewaking Woensdrecht Kans op hart transplantatie in Nederland nog gering De Vries: visie kerken op raketten te beperkt DIGROSenDIRKSON LS VRIJDAG 6 APRIL 1984 DEN HAAG (GPD) Het bedrijfsleven mag in twee overlegcommissies gaan meepraten over het beroepsonderwijs. In ruil daarvoor zullen de Nederlandse ondernemers se rieus proberen om het huidige aantal van 25.000 stage- en leerlingenplaatsen bij hun bedrijven binnen korte tijd te verdubbelen. Binnenland DEN HAAG (ANP) - Plotselinge zware belasting van de voet kan ernstige kwetsuren tot gevolg hebben. Van de ongeveer 1,5 mil joen sportblessures die jaarlijks in Nederland voorkomen, betreft tien procent de voeten. Daarbij gaat het vaak om mensen die aan jogging doen. Dit bleek vanochtend in Den Haag op het congres „Voetenwerk" van het Nederlands Genoot schap voor Fysiotherapie, waar aan ruim 1.300 fysiotherapeuten deelnemen. Als oorzaken van de voetblessures werden genoemd slecht lopen, onvoldoende trai- ningsopbouw, lopen zonder toe zicht en verkeerd schoeisel. Met begeleiding door fysiothera peuten kunnen dergelijke bles- Die twee afspraken zijn het belang rijkste resultaat van het gister middag afgesloten ,open over leg'. Nu dat overleg tot duidelij ke resultaten heeft geleid, heeft minister Deetman (onderwijs) toegezegd dat het kabinet vóór de zomer met zijn conclusies en aanbevelingen voor een praktijk plan zal komen. Het ,open overleg' is gedurende een jaar gevoerd tussen over heid, onderwijsorganisaties, vak bonden en bedrijfsleven naar aanleiding van de conclusies van de tweede commissie-Wagner (adviescommissie inzake voort gang industriebeleid) over de slechte aansluiting die er is tus sen beroepsopleidingen en be drijfsleven. In dat overleg heeft het bedrijfsle ven steeds grote moeite gehad om harde toezeggingen te doen over het uitbreiden van het aan tal stageplaatsen. De algemene en bijzondere schoolraden had den van hun kant problemen met het accepteren van het be drijfsleven als gesprekspartner in het overlegorgaan voortgezet onderwijs en de centrale com missie. Onduidelijkheid Pas gistermorgen, tijdens de aller laatste bijeenkomst van het open overleg, werd overeenstemming bereikt. Toch is voor beide partij en nog steeds niet helemaal dui delijk over welke onderwerpen het bedrijfsleven in genoemde overlegorganen mag meepraten: alleen het beroepsonderwijs (zeggen de onderwijsorganisa ties) of het voortgezet onderwijs als geheel (hoopt het bedrijfsle ven). Het overleg heeft niet unaniem ADVERTENTIE Hage ittr&GË sures veelal worden voorkomen. Aan de vooravond van de Rotter damse marathon geven fysiothe rapeuten bijvoorbeeld informa tie en advies aan de deelnemers. Bij de opening van het congres zei de voorzitter van het Genoot schap, R.F. Jansma, dat fysiothe rapie kan bijdragen aan de door de overheid gewenste verster king van de eerstelijnszorg en de kostenbesparing in de gezond heidszorg. Patiënten die goed worden gemotiveerd en begeleid kunnen langer in hun eigen om geving blijven en hoeven geen beroep te doen op duurdere voorzieningen in de tweede lijn. Als de fysiotherapie in zieken huizen optimaal wordt benut kunnen daar volgens Jansma be sparingen worden bereikt door een kortere opnameduur. Verwijzend naar de bezuinigings plannen in het ziekenfondspak ket van de kamerleden Lansink (CDA) en Dees (WD) zei Jans ma: „het op juiste wijze inscha kelen van fysiotherapeuten le vert veel meer besparingen op dan het verwijderen van de fysio therapie uit het ziekenfondspak ket". antwoord kunnen geven op de vraag hoe het opdoen van prak tijkervaring in het onderwijs moet worden geregeld. De com- missie-Wagner had een duidelij ke voorkeur voor een .duaal' sys teem: één jaar school en één jaar in een bedrijf. Dat voorstel is in elk geval afgewezen. Het leerlin genwezen en het kort middel baar beroepsonderwijs blijven naast elkaar bestaan. De stageplaatsen worden per be drijfstak geregeld. Ook over het loon dat leerlingen c.q. stagaires ontvangen, moet nog verder wor den onderhandeld. Samenvattend is het resultaat van het open overleg dat onderwijs en bedrijfsleven er voor het eerst in geslaagd zijn duidelijke af spraken te maken voor het ver kleinen van de kloof tussen bei de. En dat, zo werd gistermiddag duidelijk gemaakt, zien alle par tijen niet alleen voor zichzelf, maar vooral voor de leerlingen als een grote stap vooruit. AMSTERDAM (ANP) - Burgemeester Van Thijn stapte gisteren op - of is het in? - de waterfiets ter introduc tie van deze nieuwe vaartuigen in de Amsterdamse grachten. Canal Bike, de exploitant van deze vorm van waterplezier, hoopt hiermee het binnenstedelijke toerisme en ongetwijfeld vooral zijn eigen beurs te vergroten. ROTTERDAM (GPD) - Het is voor het Rotterdamse politiekorps een verrassing, dat een van hun korpsleden, hoofdagent W. Sparreboom, lijstaanvoerder blijkt te zijn voor de Centrumpartij bij de deelraadsver kiezingen (16 mei) in de wijk IJsselmonde. Toch hoeft hoofdagent W. Sparreboom niet te vrezen dat als gevolg daarvan maatregelen tegen hem zullen worden genomen. De woordvoerder van het korps: „Hoe je ook over de Centrumpartij mag denken, het is een legale partij. We kunnen niemand, ook geen agent, verbieden daar lid van te worden of er actief voor te zijn zolang hij zijn werk goed blijft doen. Tot nu toe zijn er geen klachten over zijn werk. Dat was enige tijd geleden ons standpunt en dat blijft zo". Enkele maanden geleden werd bekend dat W. Sparreboom actief was in de Centrumpartij. Hij was op straat herkend toen hij in zijn vrije tijd pamfletten -uitdeelde voor de CP. Voor loco-burgemeester Pols ligt de zaak anders. „Ik vind persoonlijk dat het hoogst ongewenst is dat een politieagent op deze manier voor zo'n partij actief wordt. De partij zelf is weliswaar toegelaten, maar de gedragingen en uitlatingen van mensen van de Centrumpartij zijn ver werpelijk en daar zijn en worden strafprocessen om gevoerd. Als ik burgemeester was en hoofd van het korps, dan zou ik me nu ernstig beraden. Nu burgemeester Peper weg is (hij is op werkbezoek in Brazi lië), kunnen we geen uitspraken doen vóór hij terug is. Ik ga er wel vanuit dat we binnen het college van burgemeester en wethouders nog De' rêchtbank "oordeelde dat het over deze zaak spreken". DEN HAAG (ANP) - De recht bank in Den Haag heeft twee Ha genaars gisteren veroordeeld tot twaalf jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest wegens moord op de 31—jarige prosti tuee Lia Nuchelmans uit Den Haag. De officier van justitie had tegen de 26-jarige Jos H. en de 31-jarige Leen S. vijftien jaar geëist. De twee vrouwen die in de nacht van 17 op 18 september in Den Haag aan de moord op het heroï- nehoertje hebben meegedaan, zijn door de rechtbank overeen komstig de eis van de officier van justitie veroordeeld. De 23— jarige Josee P. kreeg tien jaar ge vangenisstraf, de 31-jarige Cor- van de H.acht jaar. HEEL GESNEDEN viertal op een gruwelijke en mee dogenloze manier een weerloze, aan heroïne verslaafde hoer heeft gewurgd. De rechtbank heeft bij de hoogte van de straffen reke ning gehouden met de psychia trische rapporten over de vier. Daarin werd geconcludeerd dat zij min of meer ontoerekenings vatbaar zijn. genaar dood aangetroffen DEN HAAG (ANP) - De politie van Den Haag heeft gistermor gen de 69-jarige A. van Putten dood aangetroffen in zijn wo ning. De man lag gekneveld in de gang. De politie denkt dat er is ingebroken, aldus een woord voerder. Er zijn geen sporen van geweld ge vonden. Hij was nog niet lang dood, aldus de politie. Griep slaat toe bij 2,5 miljoen Nederlanders UTRECHT (ANP) - In ruim an derhalf miljoen huishoudens zijn de afgelopen twee weken een of meer mensen zo door griep of zware verkoudheid getroffen, dat ze een dag of langer het bed moesten hou den. Het ging in totaal om 2,5 miljoen Nederlanders. Op elk moment in de afgelopen twee weken lagen 700.000 mensen met griep of zware verkoud heid onder de wol. Dat blijkt uit de resultaten van een on derzoek van het instituut voor marktinformatie Inter/ View naar de omvang van de griepepidemie. In het Zuiden telde zelfs meer dan de helft van de gezinnen de afgelopen veertien dagen een of meer zieken. In de rest van het land heeft de griep- golf volgens Inter/View zijn hoogtepunt nog niet bereikt. Ook het ministerie van WVC heeft de afgelopen maand steeds stijgende griepcijfers gemeld. Daarbij zijn overi gens lagere cijfers genoemd. Dat komt doordat de gege vens van het ministerie af komstig zijn van huisartsen die als .peilstation' fungeren. Zij melden alleen de echte' influenzagevallen en uiter aard niet de patiënten die wel griep hebben maar niet de huisarts inschakelen. DEN HAAG (ANP) - Voor de be waking van de vliegbasis Woens drecht worden permanent extra eenheden militairen beschikbaar gehouden. Woensdrecht is de ba sis waar eventueel kruisraketten worden geplaatst als daartoe in een later stadium wordt beslo ten. De bewindslieden van Defensie en de militaire staf hebben deze maatregel genomen in verband met de „geconstateerde toegeno men acties van actiegroepen". De versterkte bewaking van de ba sis moet helpen voorkomen, al dus een mededeling van defen sie, dat onbevoegden zich toe gang verschaffen en schade toe brengen aan rijkseigendommen. Het gaat volgens een woordvoer der van Defensie niet om een permanente fysieke aanwezig heid van de extra eenheden op de basis. De manschappen, voor namelijk afkomstig van de land macht, worden naar de basis overgebracht wanneer daar aan leiding voor is. Het aanstaande weekeinde is dat al het geval. Het „actiepatroon" van de laatste weken vormt de aanleiding om extra bewakings eenheden naar de basis over te brengen, aldus de woordvoerder. De bewaking op de basis was de afgelopen weken al versterkt we gens „de ordeverstoringen en po gingen van actievoerders op het militair terrein door te dringen", aldus de mededeling. "Uit strategische overwegingen" wilde de woordvoerder van de fensie niet bekend maken hoe veel manschappen er zijn betrok ken bij de bewaking op en rond de basis. De soldatenvakbond AVNM zegt met zorg vervuld te zijn over het beschikbaar houden van extra eenheden militairen. Ook de an dere soldatenbond, de WDM, is van mening dat dienstplichtigen niet mogen worden ingezet voor politionele taken, waarvoor zij bovendien niet zijn opgeleid. BILTHOVEN (ANP) - De kans dat in Nederland spoedig harttrans plantaties zullen worden ver richt, is klein. De voorbereidin gen gaan weliswaar door, maar mede omdat staatssecretaris Van der Reijden de Gezondheidsraad heeft gevraagd over harttrans plantaties te adviseren, zijn deze sterk vertraagd. Dat zei voorzit ter prof. dr. H. A. Huysmans van de Begeleidingscommissie Hart- chirurgie gisteren in Bilthoven op een bijeenkomst ter gelegen heid van de Nationale Hartweek. De Hartweek wordt gehouden in de week van 9 april. „De technische mogelijkheden voor harttransplantaties in Ne derlandse ziekenhuizen zijn er en dat was vorig jaar ook al zo. Maar staatssecretaris Van der Reijden doet weinig anders dan de definitieve beslissing voor zich uitschuiven", aldus de Leid- se hoogleraar Huysmans. Boven dien worden de ziekenhuizen volgens hem financieel zo strak gehouden dat ook zij geen haast hebben met het in huis halen van een dure nieuwe specialiteit. Volgens Huysmans is het hoog tijd dat er een beslissing valt over het al dan niet uitvoeren van hart transplantaties in Nederland: „Er moet duidelijkheid komen, ook al is het antwoord .nee'. Vo rig jaar verwachtten wij nog dat de eerste Nederlandse harttrans plantatie dit jaar een feit zou zijn, maar de kans daarop is nu veel kleiner geworden. De hardheid waarmee de bezuinigingen wor den doorgevoerd, heeft ons ver rast. Het is nu een kwestie van prioriteiten stellen en er is ken nelijk niemand die dat durft". De Nederlandse Hartstichting, die het komende jaar vooral aan dacht wil vragen voor de hartchi- rurgie, heeft gisteren laten weten de Begeleidingscommissie Hart- chirurgie te steunen in haar stre ven voorbereidingen te treffen voor het invoeren van harttrans plantaties bij één of twee Neder landse ziekenhuizen. Welke zie kenhuizen hiervoor in aanmer king komen, staat nog niet vast. Vijf instellingen met hartchirur- gische afdelingen staan hiervoor op de nominatie. BOMMENGOOIER - De Gronin ger politie heeft een 15-jarige supporter van FC Groningen aangehouden die heeft bekend dat hij zondag 25 maart een bom heeft gegooid in het vak van be zoekende Ajax-supporters in het Oosterparkstad ion. Daarbij wer den drie mensen gewond. Ook arresteerde de politie de makers van het projectiel, jongens van 16 en 17 jaar. DEN HAAG (GPD) - CDA-fractie- leider De Vries vindt dat de ker ken vanuit een te beperkte ge zichtshoek de problematiek van de kernwapens bekijken. In hun afwijzing van de plaatsing kruisraketten WÊÊÊÊÊÈÉM door de kerken onvoldoende re kening gehouden met de speci fieke verantwoordelijkheden waarvoor politici staan. Dat zei De Vries gisteren na afloop van een gesprek van een delega tie van de Raad een delegatie uit de CDA-Twee- de-Kamerfractie. Het gesprek was bedoeld om te praten over de recente brief van de Raad van Kerken waarin de kruisraketten worden afgewezen. De Vries zei het vooral te betreuren dat de brief geen enkele verwij zing bevat naar wat er in het Oostblok gebeurt en welke in vloed dat op ons gedrag zou moe ten hebben. „Het woord Sowjet- Unie komt in de hele brief niet voor", aldus De Vries. Ook zette De Vries vraagtekens bij de opmerking van de raad dat de patstelling in de bewapening moet worden doorbroken. "Op de vraag welke die patstelling is en wat daarna moet gebeuren heb ik geen antwoord gekregen", zei hij. land wordt Het gesprek met de raad van Ker ken heeft niet tot conclusies ge leid. Zowel de CDA'ers als de raad spraken wel uit dat zij el- kaars invalshoeken respecteren, ook al is men het over de uitwer king oneens. Kerken met Secretaris dr. H. Fiolet van de Raad van Kerken zei na afloop van het gesprek dat hij niet met verwachtingen maar wel met hoop aan het gesprek was begon nen. „Die hoop hebben we ge houden". Hij toonde zich vooral verheugd dat het CDA niet heeft (gezegd dat de kerken geen oor deel over deze zaken mogen uit spreken. Fiolet verklaarde een beroep te hebben gedaan op de CDA-frac- tie om een beslissing te nemen op inhoudelijke gronden en niet het partijpolitieke belang te laten prevaleren. DEN HAAG (GPD) - De leden van de Tweede Kamer kunnen bin nenkort rekenen op een dou ceurtje van minister Rietkerk (binnenlandse zaken). Zij heb ben recht op teruggave van bruto zo'n f 2600 aan in 1983 teveel be taalde sociale premies. De be windsman zal hierover binnen kort een wetsontwerp bij de Ka mer indienen. De fout is enkele jaren geleden ge maakt, vermoedelijk doordat op het ministerie twee bepalingen door elkaar zijn gehaald. In feite moeten kamerleden worden be handeld als zelfstandigen, en dat is kennelijk niet gebeurd. Daar door werden hun sociale premies ingehouden als waren zy een ho ge ambtenaar. Enige tijd geleden bleek dat ook bij wethouders en gedeputeer den een vergelijkbare vergissing is gemaakt, die intern door het ministerie kon worden gecorri geerd. Kamerleden zijn echter niet in dienst van de overheid, zodat de zaak niet via een interne verrekening kon worden afge daan. Aanvankelijk stelde Rietkerk voor de Kamerleden te behandelen als waren zij wel wethouders of gedeputeerden. Dat zou echter - afgezien van de andere rechtspo sitie - hebben betekend dat de Kamerleden over 1983 zo'n f 9000,- zouden moeten terugkrij gen. En dat was zowel Rietkerk als het presidium van de Tweede Kamer te gortig. In het overleg met het presidium, dat een halfjaar geleden begon, heeft Rietkerk nog voorgesteld om de teruggave te halveren. Hij verwees daarbij naar de op schudding die zou kunnen ont staan, indien aan de kamerleden in deze tijd van inleveren zo'n groot bedrag zou worden uitge keerd krijgen. De Kamer koos daarom in overleg met de minister voor de andere oplossing, het wegwerken van de systeemfout. Daardoor kunnen de Kamerleden nu een bedrag van f 2600,- aan teveel betaalde sociale premies terugkrijgen. Onlangs hebben de kamerleden al op andere wijze kennis gemaakt met de gulheid van minister Rietkerk. Met terugwerkende kracht tot 1 maart en 1 mei van het vorig jaar heeft hij de vaste onkostenvergoedingen voor ka merleden verhoogd. Vooral de kamerleden uit het Noorden, het Oosten en Limburg profiteren hiervan: hun vergoeding is met f 2700 gestegen. Volgens Rietkerk gebeurde dat omdat de vergoeding - die ver hoogd is tot f 28.327 per jaar moest worden aangepast aan de inflatie en wijzigingen, die zijn aangebracht in de vergoedingen voor ambtenaren. Intussen zijn op nog een derde front vragen gerezen over de fi nanciële positie van bestuurders. Dit keer betreft het niet kamerle den, maar ministers en staatsse cretarissen. En zij krijgen geen tegemoetkoming, vergoeding of teruggave, maar kunnen recht doen gelden op een vaste aftrek post bij de belastinginspecteur. Het Vrije Volk publiceerde giste ren een groot onderzoek naar de mogelijkheden die kamerleden en bewindslieden hebben om vaste bedragen af te trekken van de belastingen. Dit verhaal was voor de PvdA'er Hummel reden vragen te stellen aan minister Ruding (financiën) en diens staatssecretaris Koning. Hum mel wil vooral weten waarom de ze regeling, die al bestaat sinds het begin van de jaren '60, niet. openbaar is gemaakt. Uit het bericht blijkt dat ministers jaarlijks een vast bedrag van f 9000 kunnen aftrekken, zonder dat zij daarvoor bewijsmateriaal behoeven te overleggen. Voor staatssecretarissen geldt een 'for- fataire aftrek' van f 7500. Deze regeling berust op de overwe ging dat bewindslieden vaak ex tra kosten maken, die moeilijk aantoonbaar zijn. Vooral de geheimzinnigheid waar mee de regeling is omgeven, zit Hummel hoog. Deze algemene regel valt volgens hem buiten deze verplichte ge- heimhniiHinacrlanciilo CDA-fractxeleider De Vries flinks) in een onderonsje met ds. Van den Heuvel en dr. Marga Klompé, die in de delegatie van de Raad van Kerken waren afgevaardigd. (fotoANPi ADVERTENTIE Frans... met 'n vleugje romantiek In de Wassenaarse duinen, richting strand. Doen sfeervol la carte restaurant representatieve zalen voor recepties, parties, vergaderingen, etc. (haal of bel even voor mapie Menu-Suggesties Hotel-Restaurant „DUINOORD

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 5