Onbegonnen Verb C 'Meer banen voor artsen alleen mogelijk door kortere werktijden' Ordinair gegluur als sociaal wetenschappelijk onderzoek Leiden VRIJDAG 6 APRIL 1984 Leidse kroniek door Ruud Paauw en John Kroon Onderzoek Als U deze rubriek laat lezen aan diegene in uw naaste omge ving die zestien jaar of ouder is en het laatst jarig is geweest, dan krijgen wij een goed beeld van de mening van de lezers. Pardon?? Wie denkt dat dit flauwekul is, onderschat ons. Want het staat sociaal-wetenschappelijk ge sproken vast dat zo'n zin als boven geheel in de haak is. Ten minste: de afdeling veldwerk van de Dienst Sociaal-Weten schappelijk Onderzoek (DSWO) van de Leidse univer siteit bedient zich er van. We ci teren de eerste zin van een brief die bij diverse burgers in deze omgeving onlangs in de bus gleed: "Als u met meer mensen een huis houding voert, wilt u deze brief dan alstublieft geven aan die gene van 16 jaar of ouder, die het laatst jarig is geweest? Wij krijgen dan een goed beeld van de mening van de bevolking van Leiden en omstreken". Logisch, niet? De brief behoort bij een enquête formulier over het onderwerp 'bevolking en gezin' en er wordt meteen in gevraagd of de aangeschrevene zich defini tief wil voegen in het adressen bestand van het DSWO, voor volgende onderzoeken. Want het moet toch een mooi gevoel geven om bij te mogen dragen aan De Representatieve Me ning van de Nederlandse Be volking. Op de bijgevoegde vragenlijst wordt vervolgens geïnformeerd naar een aantal zeer persoon lijke gegevens. "Hoeveel kinde ren wilt u hebben? Bent u ge trouwd of gescheiden? Of woont u samen? Werkt u, bent u werkloos of arbeidsongeschikt? Wat voor opleiding heeft u? Heeft u inkomen uit arbeid, ww, bijstand, een andere socia le uitkering of alimentatie? Hoe hoog is uw netto-inkomen? Hoe voelt u zich over het alge meen? Heeft u momenteel veel problemen?". Sociaal-wetenschappelijk onder zoek teruggebracht tot ordi nair gegluur. De DSWO betreedt hier op genan te wijze het terrein van de pri vacy. Natuurlijk is deelnemen aan de enquête vrijwillig en, voegt de DSWO er troostend aan toe, onderzoekers die zich tot haar wenden krijgen alleen maar de beschikking over het adressenbestand. Maar toch. Wie het enquêtefor mulier invult gaat de computer van de DSWO in. Tenzij hij te kennen geeft aan volgende on derzoeken niet te willen mee doen. Is het dan niet mogelijk om anoniem de vragenlijst in te vullen? Je kunt natuurlijk de vraag: 'Wie heeft deze vragen lijst ingevuld?' onbeantwoord laten. Maar daar heeft de DSWO iets op gevonden. Achterop de vragenlijst is een cijfertje gestempeld dat over eenkomt met een getal op het adressenstrookje dat op de en veloppe is geplakt. Op onze beurt hebben wij een aantal vragen aan de DSWO. "Heeft u blauwe ogen en blond haar? Hoe vaak pleegt u de ge slachtdaad? Hoeveel negers kunnen we maximaal in Ne derland toelaten? Slaat u uw vrouw of man vaak? Hoe voelt U zich dan?" Natuurlijk gaan wij die gege vens niet zomaar aan anderen afstaan. Ze gaan mooi bij ons de computer in, zodat alleen wij er van kunnen genieten. Dat de computerkraak welis waar de meest verzwegen, maar bepaald niet minst be dreven misdaad is, vergeten we even). Overdreven? Misschien. Maar neem de vragen van de DSWO. De dienst informeert bijvoor beeld naar het kindertal dat de ondervraagde zou wensen te hebben. Geeft hem of haar zes tien mogelijkheden, variërend van 'geen kinderen' tot 'drie jongens en drie meisjes'. Of de ondervraagde met zestien cij fers maar even precies de volg orde van voorkeur wil aange ven. Dat iemand bijvoorbeeld vier meisjes en twee jongens zou willen hebben, of zeven kin deren in totaal, dat mag niet, want die varianten komen op de vragenlijst niet voor. Het nut? Ach, het is natuurlijk bui tengemeen interessant om te weten dat dertien procent van de bevolking van Leiden en omgeving de voorkeur geeft aan twee meisjes en drie jon gens, maar dat twaalf procent juist drie meisjes en twee jon gens prefereert. Hoe reageert u bij moeilijkhe den? De DSWO zou het graag willen weten. Er blijken twin tig verschillende reacties moge lijk, zo hebben ze er uitgedok terd. Te mooi om ze niet alle maal op te noemen: "Bij moeilijkheden reageer ik door: 1. Logisch te redeneren. 2. In de war te raken. 3. De mening van een ander te vragen. 4. Ver driet of neerslachtigheid. 5. Een nieuwe, andere oplossing te zoeken. 6. Ruzie te maken. 7. Hulp inroepen van een ander om samen tot een oplossing te komen. 8. Te fantaseren of te dagdromen. 9. Doordouwen. 10. De werkelijkheid nuchter onder ogen te zien. 11. Boos heid. 12. Erop te rekenen dat anderen mij wel zullen helpen. 13. Er niet over te praten. 14. Te proberen alleen tot een oplos sing te komen. 15. Op andere gebieden voldoening te zoeken. 16. Er zo weinig mogelijk aan proberen te denken. 17. Licha melijke klachten en symptonen. 18. Mijzelf te isoleren van ande ren. 19. De schuld aan anderen te geven. 20. Het gevoel te krij gen dat de dingen vreemd voor mij worden". De deelnemers aan de enquête kunnen bij elke variant boven- Als u een vragenformulier van de DSWO onder ogen krijgt, hoe reageert u dan? Wij geven drie mogelijkheden: a) Ik veeg er mijn achterwerk mee af. b) Ik werp het in de open haard. c) Ik verscheur het in tientallen snippers. Schuld Steeds meer studenten lopen ach ter met het betalen van de huur. De totale huurachter stand van studenten zou zijn opgelopen tot ongeveer drie miljoen gulden, zo luidde een bericht in de krant van dins dag. Maar A. Hübben, adjuct-direc- teur stichting studentenhuis vesting in Leiden, liet weten dat het in deze stad helemaal zo'n vaart niet loopt. "Er is geen sprake van een stijging van de huurachterstand". Hij begrijpt zelf ook niet waarom de problemen in Leiden minder groot zijn dan elders. Het is inderdaad vreemd. Of zou het dan toch waar zijn dat De Pieterskerk ter hoogte van de Herensteeg. Je kunt de parkeerborden om de vijf meter zetten en desnoods op kerkelijk terrein (zoals de i linkse), geparkeerd wordt er toch - al verbied je het van de k&nsel. (foto Dirk k dien noa eens kiezen uit vijf mogelijkheden: "nooit", "zel den", "nogal eens", "vaak", "altijd". Wie een representatief antwoord op deze vraag wil geven zal vermoedelijk eerst zijn eigen psyche in een andere computer dan die van de DSWO moeten stoppen, wil hij er ooit uitko men. Tenzij hij een ontmoedi gend uitgebreide ervaring met moeilijkheden heeft. Je ziet de conclusies al voor je: "23 procent van de bevolking van Leiden ziet bij moeilijkhe den de werkelijkheid nogal eens nuchter onder ogen". Of: "Twaalf procent krijgt zelden het gevoel dat de dingen vreemd voor hem worden". "Zes procent raakt altijd in de Tot slot önze enquête. ondanks alle sociale processen sinds de jaren zestig Leiden nog altijd de universiteit heeft waar in merendeel de zonen en dochters van de gegoeden stu deren? Emancipatie "Laat uwe woorden weinig zijn", staat er toch duidelijk in Pre diker. Maar het lijkt er verdacht veel op dat de gemeenteraad in de dis cussie over de emancipatienota bezig is met grote ijver het te gendeel in de praktijk te bren gen. Uren, dagen, maanden, jaren zijn er aan besteed in de voorbereidingsfase en in com missievergaderingen. Nu al weer enkele weken is men er verder over aan het zagen en peuteren in de gemeenteraad (of in gezamenlijke commis sies). De berg zal een emancipatorische muis baren, daar kunnen we nu al zeker van zijn. Het is een belangwekkend on derwerp, wie zou het willen ontkennen. Er behoort zeker de nodige tijd aan te worden be steed, maar sommige raadsle den gaan zo detaillistisch te werk dat het onderwerp grote kans loopt aan de finish te zijn verdronken in die troosteloze woorden-plensbuien. De desinteresse onder raadsleden die toch al niet overliepen van geestdrift voor deze zaak, ziet men met het uur toenemen. De koppen krijgen iets glazigs. Bleijie (CDA) zakt steeds ver der onderuit en zal zich nog eens ernstig blesseren. Van der Pluijm (PvdA) zit met zijn ge dachten vast op een ver zonnig strand met dames die niet eens willen wéten wat emancipatie betekent en Kuijers (WD) zie je per zitting meer twijfelen tot welk geslacht de emancipatie freak Van Lint PPR) nu eigen lijk behoort. Zou een schilder dit raadstafe- reel niet eens voor het nage slacht kunnen vastleggen? Ge garandeerd dat dat over pak weg 50 jaar net zo'n klassieker wordt als "De Staalmeesters" en "De Stier van Potter". Architecten Afgelopen maandag ploeterde men weer verder door het moe ras van overvloedigheid. Toch waren er momenten dat ie dereen even klaarwakker in zijn stoel zat. Er lag een motie ter tafel die beoogde aan vrou welijke architecten, indien ge schikt, de voorkeur te geven bij de bouw en renovatie. Nu zal niemand ontkennen dat de stem van vrouwen in bouw teams e.d. niet sterk genoeg kan zijn, want de indeling van huizen en gebouwen getuigt nogal eens van mannelijke on handigheid of tekortkomingen. Maar als je het zo formuleert als in de motie staat, sla je de weg naar een puinhoop in. De raad was gelukkig zo verstan dig het plan in de prullebak te werpen. De meest plastische reactie kwam van de CPN'er Jan Brands: "Het zal me worst zijn of er een mannelijke of vrouwelijke ar chitect moet komen. Waar het om gaat is wat hij of zij kóst en niet of het iemand met tien of elf vingers is". Die Jan. De vergadering keek er even van óp. Eit dat deed zij nogmaals toen de discussie belandde bij de indi vidualisering van het stelsel van sociale zekerheid. Henriet- te van Dongen (PvdA) probeer de Brands hiervoor over de streep te trekken, maar de com munist spartelde heftig tegen en zei met krachtige stem: "Hoevéél krijg ik dan aan uit kering?". Niemand wilde uiteraard een be drag noemen. Stemmen in de raad. riepen dat Brands mocht aannemen dat het "voldoende" zou zijn. Maar daar trapt een horizontaal niet in. Brands wenste het tot op de florijn te weten. Toen het antwoord weer te wensen overliet, beëindigd hij de discussie met deze van dramatiek doortrokken zin: "Ik weiger met mijn vrouw strijd te voeren zo lang wij niet in een socialistische maat schappij leven". Maar er is nog énige hoop voor de emancipatie-nota. Want wet houder Peters zei op zeker mo ment: "Het college van B en W zal niet zwijgen als het wapen feiten te melden heeft". We wachten met een hart vol spanning af. Stevenshof heeft tekort aan peuter speelzalen LEIDEN - Wethouder Peters (on derwijs) opende gisteren "Wel- lus-Nietus", de peuterspeelzaal in de Stevenshof. De grote wachtlijst (70 peuters) maakt wel duidelijk dat er in de Stevenshof grote behoefte is aan kinderop vang en Peters haakte daar bij zijn openingstoespraak op in. "Ik heb alarmerende berichten ge hoord, waaruit ik de indruk kreeg dat deze peuterspeelzaal een druppel is op een gloeiende plaat". Hij bevestigde een 'brandbrief te hebben gekregen, waarin om meer subisidie wordt verzocht. Met die subsidie zou "Wellus-Nietus" ook 's middags open kunnen zijn en eigenlijk zou er een leidster bij moeten. El- win Mentink knapt het nu op sa men met een vrijwilligster en een tijdelijke kracht. Peters pleitte ervoor een soort 'per- soneelspool' in het leven te roe pen, waardoor leidsters uit min der kinderrijke buurten in dicht- bevolkter buurten zouden kun nen worden ingezet. "Ik denk aan een soepeler personeelsbe leid dat dit mogelijk maakt. Een aantal leidsters uit zo'n centrale pool zou op de grootste knelpun ten moeten worden ingezet". De wethouder kon echter niets toe zeggen. Hij beloofde wel een po ging te wagen nog dit jaar iets aan de ergste nood te doen. En voor de toekomst moet er vol gens hem hard aan een perma nente oplossing worden ge werkt. "Ieder kind heeft recht op Drs. Overeem bij avond assistent-geneeskundigen: LEIDEN - Wat is de toekomst van dr. W.W. Werkloos, specialist? De verwachtingen voor 1986 zijn weinig rooskleurig: 4000 werklo ze artsen, onder wie 400 specia listen. Vandaag de dag, april 1984, hebben we te maken met ruim 1500 geregistreerde werklo ze artsen. Gegevens om bij neer te leggen? Nee, niet zolang specialisten nog werkweken van 60 uur maken en arts-assistenten gemiddeld aan de 70 uur komen. Daarover wa ren de aanwezigen, op door de Vereniging van Assistentgenees kundigen georganiseerde avond in de vrouwenkliniek van het AZL, het gisteravond eens. De manier waarop de werkweken moeten worden terugschroefd en jonge collega's aan het werk gezet kunnen worden, leverde de nodige gespreksstof op. Naarma te de avond vorderde werd ech ter steeds duidelijker dat het fei telijk probleem ligt in een andere wijze van werken. Uitgangspunt bij de discussies was, hoewel sommige sprekers dat in het vuur van hun betoog wel eens vergaten, dat er in de gezondheidszorg in Nederland niet méér geld beschikbaar komt voor méér werk. De directeur so ciale zaken van het Academisch Ziekenhuis Leiden, drs J.J. Overeem stelde het heel duide lijk: Willen er meer arbeids plaatsen worden gecreëerd dan zal de beschikbare loonsom an ders moeten worden verdeeld". De belangrijkste mededeling kwam daarmee van hem. Over eem vertelde dat in het AZL een commissie is ingesteld die de di rectie gaat adviseren over de werkgelegenheid voor jonge werkloze artsen. Geen vrijblij vende adviezen, maar voorstel len voor concrete maatregelen. De directie heeft de commissie een aantal duidelijke opdrachten meegegeven en verwacht daar over nog voor het einde van dit jaar een rapportage. Om tot een geleidelijke verminde ring van werktijden te komen denkt Overeem aan het invoeren van dienstroosters. "Zoiets kost tijd, er moeten immers begrijpe lijke weerstanden worden opge lost. Echter, als men een norma lisering van de arbeidstijd wil, kan het. Bij de verpleegkundi gen is het ook gelukt. En, ver mindering van de soms echt veel te lange werktijden zou wel eens een positieve invloed kunnen hebben op de kwaliteit van de patiëntenzorg". Aan den lijve Een andere opdracht aan de com missie luidt: onderzoek de moge lijkheden voor invoering van deeltijdarbeid. Ook is het de be doeling dat grondig wordt beke ken op wat voor een manier werkloze artsen met behoud van uitkering aan de slag kunnen. Volgens de directeur moet één van de voorwaarden hierbij zijn dat dit alleen een overbruggings maatregel kan zijn naar een regu lier dienstverband. Dr. J. van Mansvelt, die onlangs nog een kloek boekwerk over de herstructurering van de gezond heidszorg heeft géschreven, lan ceerde ook een plan voor thans werkloze specialisten. Hij dacht aan een verplichte nascholings cursus, waarin specifiek onder richt wordt gegeven in de proble matiek van kwaliteit en kosten in de gezondheidszorg. "Deze cur sus zou kunnen worden aange vuld met een praktische stage in ziekenhuizen waar men ervaring opdoet met de problemen van het management op niveau van directie en diensthoofden en meedraait in stafcommissies in het kader van kwaliteitsbewa king". Van Mansvelt meende dat er pas enig besef van doelmatig heid kan ontstaan, als de jonge specialist de problemen aan den lijve ondervindt. een goede peuterspeelzaal", on derstreepte hij het belang van "Wellus-Nietus'. Voorlopig is het echter in de Ste venshof nog zo dat ouders van ongeboren of pasgeboren kinde ren wordt aangeraden ze alvast op de wachtlijst van de peuter speelzaal te zetten. Want elke peuter die nu de wachtlijst wordt bijgeschreven kan pas in januari 1986 een plaatsje krijgen. Zen In de kapel van Verbum Dei aan de Plantage 16 te Leiden wordt zaterdag 7 april een intensieve Zen-training gehouden. Van 's morgens zeven uur tot 's mid dags twaalf uur. Men dient wel vertrouwd te zijn met Zen-me ditatie. Voor de beginners wordt eens in de veertien da gen een avond gehouden. Na dere inlichtingen: Cathy Parii, tel: 214494. Punk De Engelse punkgroep The Toy- dolls treedt op zaterdag 7 april op in het LVC aan de Bree- straat 66. De zaal gaat open om 21.00 uur. Koffie Om het ontbrekende bedrag voor de aankoop van een nieuw or gel bijeen te krijgen wordt op zaterdag 7 april van 10.00 tot 16.00 uur een rommel/hobby Bingo De contactcommissie van L.F.C. organiseert vanavond weer een bingo. Plaats van hande ling: de kantine van de vereni ging aan de Boshuizerkade. Aanvang: 20.00 uur. Lezing markt in en om het kerkelijk centrum De Regenboog (naast de Kopermolen) gehouden. Blues De bekende Amerikaanse rhythm blueszangeres Wendy Sheri dan zal op zaterdagavond 7 april optreden in Het Huis de Bijlen. Het concert begint om ongeveer tien uur. In het Rijksmuseum voor Volken kunde zal op zaterdag een le zing worden gehouden over Af ghanistan. Spreker: dr. David Champagne. De lezing wordt gegeven in het Engels en begint om 20.00 uur. Swingen In het Vrouwenhuis aan de Hooi gracht 79 wordt zaterdag avond weer een swingavond gehouden. De muziek wordt verzorgd door disco Fame. Aanvang: 22.00 uur. MODELTEKENEN - Het LAK (Leids Academisch Kunstcen trum) organiseert met ingang van 8 april elke zondagmiddag van twee tot vier uur een open atelier modeltekenen. Ieder die dat wil, kan dan met potlood, krijt of houtskool werken aan een model. Belangstellenden kunnen zich op werkdagen van twee tot vijf uur opgeven (tel. 124890). Het LAK ligt aan de Cle- veringaplaats 1. Agenten maken jacht op haan LEIDEN - Twee agenten van de Leidse politie hebben gistermid dag jacht gemaakt op een haan die met zijn leven spotte door doodgemoedereerd over de rij baan van de Willem de Zwijger laan te wandelen. De politie was door omwonenden gewaarschuwd nadat de haan een aantal keren net op tijd had kunnen wegduiken voor het drukke autoverkeer. De twee agenten slaagden er evenwel niet in het dier te vangen. De haan was het tweetal steeds te vlug af en verdween uiteindelijk in de bosjes van de volkstuinjes nabij de Gooimeerlaan. Scholieren doen verkeersexamen LEIDEN - In totaal 1248 leerlingen van de hoogste klassen van de lagere scholen zullen de komende weken het verkeersexamen doen. Gisteren fietste de eerste groep, scholieren uit Noord en de Kooi, door Leiden. Zij vertrok ken bij buurthuis 't Spoortje op de Bernhardkade. Successievelijk zullen ook de andere wijken in Leiden aan de beurt komen. (foto Holvast» Wethouder Peters verricht de opening van 'Wellus-Nietus'

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 4