Steeds Straks nog maar één Idas voor opvang van buitenlandse kinderen E^lMl ueebeiI Drugshandelaar wil naar afkickcentrum Busbaan op universiteitsterrein Vermoedelijk aan Teldersschool Gehandicapten volgen les op Rembrandt toen met Jcolenib btadbfaee/d VRIJDAG 6 APRIL 1984 Tijdwinst van vijf a zes minuten voor lijn 43 LEIDEN - De aanleg van een busbaan op het universi teitsterrein nabij de Plesmanlaan is begonnen. In de toekomst zal lijn 43. Wassenaar-Leiden, de busbaan gebruiken en zo vijf a zes minuten tijdwinst boeken. De busbaan komt op het traject van het fietspad dat nu over het universiteitsterrein loopt. Lijn 43 maakt nu nog een grote omweg. Via de Ples manlaan, rijksweg 44 en de Leidse Buurt in Oegst- geest komt de bus terecht op de Wassenaarseweg, een route van ongeveer 4.200 meter. En dat terwijl de afstand tussen de Wassenaarseweg en de halte nabij Holiday Inn hemelsbreed slechts 600 meter is. De aanleg van de busbaan wordt door de gemeente en de universiteit toegejuicht. De tijdwinst is erg be langrijk. vinden ze. De biLsbaan mag niet door au to's worden gebruikt. Om sluipverkeer tegen te gaan wordt een roodlichtcamera geïnstalleerd. De totale kosten van de aanleg bedragen ongeveer 250.000 gulden. De gemeente Leiden, die de aanleg betaalt, heeft subsidie gevraagd aan het ministerie van verkeer en waterstaat. De subsidie is al toege zegd, maar de hoogte is nog niet precies bekend. De werkzaamheden zullen zes tot acht weken duren. Het is de bedoeling dat op 3 juni de route in gebruik wordt genomen. Tijdens de werkzaamheden zullen de tweeduizend fiet sers die gemiddeld per dag van het bestaande fiets pad gebruik maken hinder ondervinden. De Echte Nederlandse Fietsersbond (ENFB) heeft hiertegen al geprotesteerd. Fietsers moeten al gauw vijf kilome ter omrijden als er geen noodvoorziening wordt aan gelegd, aldus de ENFB. De gemeente Leiden beseft dat probleem ook en is daarom nu aan het bekijken of er een noodvoorzie ning voor fietsers kan worden aangelegd. Op dit mo ment kunnen fietsers overigens nog gebruik maken van het pad. Een tijdelijk aangelegd bruggetje zorgt nu voor een vrije doorgang. LEIDEN - De opvangklassen voor buitenlandse kinderen van de Teldersschool en de Lorentzschool worden met ingang van 1 augustus '84 opgeheven. Daarvoor in de plaats komt de zogenaamde Leidse opvangklas aan een nader aan te wijzen school voor basis onderwijs. De raadscommissie voor onderwijs ging gisteravond met dit voorstel van het gemeentebestuur akkoord. LEIDEN - Pupillen van een aantal dagverblijven voor lichamelijk en geestelijk gehandicapten woonden gisteren op de Rem brandt Scholengemeenschap de (laatste) les bij. Op initiatief van leraar maatschappijleer Kees Korswager waren lichamelijk ge handicapten een aantal keren bij zijn lessen aanwezig geweest. Ook gaan leerlingen van het 'Rembrandt' een kijkje op de dagverblijven nemen. Zo kun nen de scholieren aan de weet komen met welke problemen ge handicapten te maken hebben. Deze uitwisseling wordt op 12 april besloten met een 'integra- tiefeest' op het Rembrandt. Doel ervan is, aldus de schoollei ding, de afstand school-maat- schappij te verkleinen. "In de maatschappij hebben we ook te De klassen zijn ten behoeve van kinderen die rechtstreeks uit Ma rokko of Turkije naar Nederland komen. Na twee jaar worden de kinderen geplaatst op scholen in de buurten waar zij wonen. Aangezien het aantal kinderen dat rechtstreeks uit Marokko of Tur kije naar Nederland komt af neemt is het volgens de gemeen te Leiden niet meer nodig om twee opvangklassen te hebben. Eén zou voldoen. Het PvdA-raadslid Boot wilde gis teravond weten hoe de verschil lende talen zullen worden onder wezen in die ene klas. "Je hebt kinderen die Turks spreken en er zijn er die Marokkaans als voer taal hebben. Die kinderen zitten bij elkaar in de klas. Op welke wijze wordt er aandacht besteed aan de talen?" Een ambtenaar voorzag wat dit be treft geen moeilijkheden: "Zitten er meer Turkse kinderen in de klas, dan meer aandacht voor Turks. Meer Marokkanen, dan meer Marokkaans". Wethouder Peters vertelde vervol gens dat de leerkrachten die nu in de opvangklassen werkzaam zijn zullen worden ontslagen. Vanzelfsprekend genieten zij enige voorrang als de banen voor de nieuwe opvangklas moeten worden opgevuld, maar niet alle ontslagen leerkrachten zullen aan het werk kunnen in die ene klas. Een ambtenaar over dit onder werp: "Dit is de beste oplossing. We kunnen geen twee klassen meer vullen" Een school waar aan de opvangklas zal worden verbonden is nog niet aangewe zen. Vermoedelijk wordt het de Teldersschool. Schoften en andere lichaamsdelen worden betast; de gebruikelijke keu ringen op de PaCLSVebo. ^oto Holvast) maken met gehandicapten, al worden ze dan naar goed Neder lands gebruik in hokjes gestopt", aldus rector Geerts. Het intitia- tief van Korswager is dan ook voor de hand liggend: leerlingen in de les maatschappijleer con fronteren met het feit dat gehan dicapten ook gewone mensen zijn. Mensen met specifieke problemen weliswaar. Want probeer maar eens in de kantine een bekertje Paasvee gekeurd LEIDEN In de Groenoordhallen werd gisteren voor de vierender tigste keer de Paasveetentoon stelling gehouden. De uitslagen: algemeen kampioen vrouwelijk vee: nummer 159 van C. Uit Den Boogaard uit Warmond, alge meen kampioen mannelijk vee: nummer 137 van G. Maris uit Heyningen, jeugdkampioen vrouwelijk vee: nr. 276 van me vrouw M. Koot-Onderwater uit Hoogmade, jeugdkampioen mannelijk vee: nr. 228 van P.A. Maris uit Heyningen, kampioen mannelijk vee geschikt voor de mesterij: nr. 220 van L. Knapper uit Santpoort, regiokampioen vrouwelijk vee: nr. 159 van C. Uit Den Boogaard uit Warmond, kampioen rammen: nr. 339 van P. v.d. Werf uit Oud-Ade, kam pioen ooien: nr. 343 van P. Koot- er uit Hazerswoude. koffie te bestellen en dit op te drinken aan een laag tafeltje, wanneer je het gebruik van ar men en handen mist. Geerts be nadrukt dat gehandicapten te veel in een uitzonderingspositie verkeren. Ze worden in speciale dagverblijven 'gestopt', terwijl een groot aantal van hen met eni ge moeite en medewerking van leeftijdgenoten best op een ge wone school zou kunnen functio neren. Het is ook zijn wens dat in de toekomst gehandicapten op zijn school komen, zodat zij zo normaal mogelijk kunnen func tioneren. De Rembrandt Scholengemeen schap leent zich er in elk geval uitstekend voor. Drempelloos en voorzien van liften is zij als het ware voor mensen met een rol stoel geschapen. (foto Holvast) Aansluit kosten gas en licht weer omlaag LEIDEN - De aansluitkosten van gas en licht voor nieuwbouwwo ningen worden verlaagd. De al gemene raad van het Energiebe drijf Rijnland (EBR) heeft in de laatste vergadering juist de aan sluitkosten verhoogd van 208 naar 400 gulden, maar het minis terie van economische zaken vindt die verhoging te fors. De verhoging, waartoe de algeme ne raad onlangs besloot, was no dig om de kosten op dezelfde hoogte te brengen als het lande lijk gemiddelde. Het ministerie van economische zaken vond de verdubbeling van de aansluit kosten onaanvaardbaar. Een ver hoging van tien procent zou wel door het ministerie worden goedgekeurd. Daarom komt in de algemene raad een nieuw voorstel ter tafel. Voorgesteld wordt de aansluit kosten te verhogen tot 230 gul den. Het EBR is niet blij met de lagere verhoging. "Vanuit het landelijk beleid gezien is het geen goede zaak, omdat we een uitzondering zijn. Maar het is een politieke zaak", aldus een woord voerder. Het is overigens nog maar de vraag of de aansluitkosten tot 230 gul den worden teruggebracht. In de diverse gemeenten die deelne men in het EBR gaan stemmen op om de aansluitkosten weer op het oude peil te brengen, dus te verlagen tot 208 gulden, zo weet de woordvoerder. ADVERTENTIE GUN UZELF HET BESTE Toch ook uw slager! Hogewoerd 155, Leiden DEN HAAG/LEIDEN - ,:Ik leg het mijn vrouw wel uit, ik wil per se van de drugs af'. Zo probeerde een 28-jarige Leidenaar gisteren de presidente van de Haagse rechtbank, mr. Koningsveld, te overtuigen van het nut hem naar een afkickcentrum te sturen in plaats van naar de gevangenis. Uit rapporten van hulpverlenen de instanties was gebleken dat de echtgenote van de Leidenaar het afkicken en dientengevolge een lange afwezigheid van haar man thuis niet zag zitten. Van daar de aarzelende houding bij mevrouw Koningsveld die op merkte dat een kuur vaak mis lukt omdat het thuisfront er niet in gelooft. De Leidenaar moest terecht staan wegens het in bezit hebben en handelen in heroine. Dat hande len gebeurde aanvankelijk van uit zijn eigen woning, later van uit de woning van een kennis. Begin dit jaar liep hij tegen de lamp, overigens niet voor de eer ste maal. In '82 was hij al eens tot een gevangenisstraf van enkele maanden veroordeeld wegens handel in cocaine terwijl zijn straflijst ook veroordelingen voor een aantal winkeldiefstallen telt. Officier van justitie mr. Holthuis betitelde de Leidenaar, vader van twee kinderen, als 'een klei ne dealer'. "Hij verkoopt drugs om in zijn eigen behoefte aan he- n, financieel wordt hij er zelf niet beter van", aldus de officier die er vrede mee kon hebben dat de zaak voor on bepaalde tijd werd aangehouden om te bezien of een afkickkuur resultaten afwerpt. Half juni kan de Leidenaar in een afkickcentrum terecht. Zijn ver dediger, mr. Korver, probeerde zijn cliënt tot dat tijdstip op vrije voeten te krijgen, dan wel hem tijdelijk in een ander opvangcen trum onder te laten brengen om op die wijze de motivatie tot af kicken te versterken. De recht bank ging hier echter niet op in. Na bovengenoemde behandeling moest een 32-jarige Leidenaar voorkomen die zijn 28-jarige plaatsgenoot gelegenheid had geboden vanuit zijn huis te han delen. De advocaat van de man, mr. Lever, schetste de karakter structuur van zijn cliënt - een langdurige en hardnekkige ge bruiker van drugs - die last heeft van ernstige depressies en al vele mislukte kuren achter de rug heeft. Omdat de man sinds kort weer wat hoopvolle contacten met zijn familie en het Centrum voor bestrijding van alcohol en drugs onderhoudt vroeg mr. Le ver om een geheel voorwaardelij ke straf. Officier van justitie mr. Holthuis daarentegen vond een gevangenisstraf van 12 maanden, waarvan 5 maanden voorwaarde lijk, gepaster. De rechtbank doet 19 april uitspraak. ADVERTENTIE -5SPW- nynielenG® (pgpé eigenland Een snikje, wat dagen of een weekje op de fiets. Daarover gaat „Vrijwielcn in eigen land". Een informatief fictsersboekje voor vrije tijd en va kantie. Gratis bij de fietsenvakman,deANWB, de VW-i's, de re-is- en inlichtingenbureaus van de NS en stichting: fiets! (tel. 020-42 55 50). Redactie: Bart Jungmann Jaap Visser Tram-blues Cor Tol reed deze week met een achterbak vol van Zevenaar naar Leiden. Als alles is uitge pakt, zegt hij: "Het is niet echt van dat academische, hoor. Ik heb helemaal niets". Cor Tol is 68 en begon vier jaar geleden met schilderen. "In het begin van die volksschil derkunst", zoals hij het noemt. Stilleventjes dus. Totdat zijn dochter zei: je moet er echt wat mee gaan doen. En toen rijpte het idee van de blauwe tram. Tol, oud-Voorschotenaar en in '61 'geëmigreerd' naar Gelder land, was direct enthousiast. De blauwe tram van de NZH riep bij hem allerlei mooie her inneringen aan vroeger op. "M'n familie zei vaak genoeg: waar ben je toch mee bezig? Hou er toch eens mee op. Maar ja, als je eenmaal bezig bent..". April '84 had hij heel wat blauwe trammetjes aan het hardboard toevertrouwd. Dat komt mooi uit, want deze maand is het precies zestig jaar geleden dat de blauwe tram voor het eerst van Leiden naar Den Haag tin gelde. Hij denkt aan een ten toonstelling? "Dat lijkt me wel leuk, ja. In Zevenaar heeft na tuurlijk nog nooit iemand ge hoord van de blauwe tram. Zo'n jubileum, dat doet het hem, hè. Vandaar dat ik langs kom". Inmiddels heeft Tol een album uitgepakt. Daarin heeft hij zijn schilderijen als ansichtjes in geplakt. Hij legt uit: het begint met de serie 400, beter bekend als de Boedapesttr en ook af komstig uit de Hongaarse hoofdstad. Vervolgens de se ries 500 en 600, vervaardigd in Haarlem. Tol heeft een zekere volgorde in zijn album aangebracht. Van de remise aan de Rijnsburger- weg naar 't Wachtje in Den Haag. "Dat was een gebouwtje waar vroeger de douane in zat. Voor dat schilderij heb ik wel een oude foto moeten kopen, want ik wist niet meer precies hoe dat er uit zag. De rest heb ik voornamelijk op m'n geheu gen getekend. Gewoon ge schilderd zoals het me bij was gebleven. Zo zat het in mijn hoofd en zo moest het er uit". Hoewel Cor Tol nooit professio neel met de blauwe tram te ma ken had, heeft het klassieke vervoermiddel altijd grote in druk op hem gemaakt. "Daar keek je als kind tegen op, let terlijk en figuurlijk". En als hij er niet tegenop keek, dan zat Cor Tol met in zijn handen de remise aa "Voornamelijk op m'n geheugen getekend" t de Rijnsburgerweg en links de blauwe t Tol er wel in. "In mijn tijd was dat ook eigenlijk het enige ver voermiddel. Er reden weinig auto's. Je was echt aangewe zen op de tram". De schilderijen komen te voor schijn. Hoewel Cor Tol Leiden en Voorschoten niet echt mist, werd hij bij het schilderen zo nu en dan met weemoed ver vuld. Hij toont de remise: "Ja, die is eigenlijk weinig veran derd, hè. Alleen de rails zijn weg". Dan een prent van de blauwe tram in 'zijn' Voorscho ten: "Dat is de Achterstraat. Links zie je de pomp van Jon- geneel. Dat waren van die din gen waar je je een ongeluk aan moest pompen om benzine te krijgen. Daarachter de kerk, die is ook helemaal veran derd". "Ik wou alleen maar wat herin neringen hebben", zegt Cor Tol als hij zijn spullen weer in pakt. "Het hoofdstuk is nu ver der voor mij afgesloten. Verder heb ik ook niet van die speci fieke herinneringen aan Lei den. Althans niet iets dat ik nog zou willen vastleggen". Weer terug bij de achterbak van zijn auto herhaalt hij nog eens wat hij bij het begin al zei: "Ach, ik heb maar wat bij el kaar geknoeid. Het stelt niet zoveel voor". Maar wat eerst bescheidenheid leek, is dan valse bescheiden heid gebleken. B.J. Lefgoser André de Jong heeft lef. De di recteur van de Groenoordhal len is vast van plan om zater dag 13 oktober honderden rommelaars uit Leiden en om geving in huis te halen. De Jong heeft de beroemde/be ruchte Haagse 'regelneef Frans Senf toestemming gege ven om een heuse vlooien markt in de hallen te houden. Anderhalf jaar geleden blokkeer den woedende marktkooplie den de ingang van het Groenoordhallen-terrein. Zij protesteerden tegen de Leidse Snuffelmarkt die hun oneerlij ke concurrentie zou aandoen. Wethouder Jos Fase van eco nomische zaken ging door de knieën voor marktaanvoerder Jan Verplancke en zijn gevolg. Zij beloofde dat er voortaan geen rommelmarkten meer in gemeentelijke gebouwen zou den worden gehouden. André de Jong wil dus nu in het tegenoffensief. Frans Senf is de vlooien-deskundige die zijn plannen verder moet uitvoe ren. Senf kent het klappen van de zweep als geen ander. In zo'n vijf steden organiseert hij halfjaarlijkse vlooienmarkten die gemiddeld 20.000 tot 25.000 bezoekers trekken. Senf is in Den Haag ook al eens gestuit op een blokkade van woedende marktkooplieden. Maar hij heeft zijn vlooien markt er toch door weten te drukken. Deze tweedehands handelspionier denkt 'het var kentje Verplancke' ook wel te kunnen wassen. "Mijn systeem werkt goed. Op mijn markten staan geen handelaren en ik heb zo'n acht inspecteurs in dienst die ze van de markt we ren. Ik kan mijn verhaal waar maken en zal dat ook in Leiden doen". Wie daaraan twijfelt, moet dit weekeinde maar eens in de Houtrusthallcn gaan kijken waar Senf zijn halfjaarlijkse Haagse vlooienmarkt organi seert. Kijk niet verbaasd als u daar Jan Verplancke tegen het lijf loopt. J.V. Opnieuw kat vergiftigd in Merenwijk LEIDEN - Aan de Beukenrode in de Leidse Merenwijk is gister avond opnieuw een kat dood ge vonden die het slachtoffer is ge worden van strychninevergifti- ging. Woensdag zijn al twee katten ge storven nadat zij vlees hadden gegeten waarvan is vastgesteld dat het met het zogenaamde mol- lengif strychnine was vergiftigd. De politie adviseert bewoners van de Merenwijk hun huisdie ren binnen te houden of kort aangelijnd uit te laten. Vorig jaar kwamen verscheidene honden in de Merenwijk door strychnine- vergiftiging om het leven. Het is uiterst moeilijk om de dader te pakken te krijgen, aldus een poli tiewoordvoerder. Groot alarm: loos alarm LEIDEN - Het groot alarm dat door de luchthavenpolitie van Schiphol op vrijdagavond 2 maart rond kwart over acht werd gegeven blijkt loos te zijn ge weest. De luchthavenpolitie meldde dat een vliegtuig van Air France met besturingsproble men boven deze regio vloog. Het vliegtuig landde enige minuten later veilig op Schiphol. Uit een brief van plaatsvervangend commissaris Mostert blijkt nu dat het groot alarm per abuis ook aan de gemeentepolitie Leiden werd gegeven en dat de getroffen maatregelen overbodig waren. Groot alarm wordt er alleen aan Leiden gegeven als er een vlieg tuigongeluk is gebeurd en als het Academisch Medisch Centrum in Amsterdam niet alle slachtof fers kan opnemen. De Leidse po litie moet dan in samenwerking met de rijkspolitie de wegen vrij houden. zodat het vervoer zon der problemen verloopt. Sijthoff koopt Leidse Post LEIDEN - Het Haagse krantenbe- drfjf Sythoff Pers bv is de nieu we eigenaar van de combinatie Leidse Post/Zuid-Holland Post. Sijthoff Pers is al uitgever van een groot aantal kranten, week bladen en huis-aan-huisbladen in Zuid-Holland. De Leidse Post wordt wekelijks huis-aan-huis in Leiden ver spreid; hetzelfde gebeurt met Zuid-Holland Post in de omge ving van Leiden, in de Rijnstcck en in de Kust- en Bollenstreek. De vorige eigenaar van Leidse Post/Zuid-Holland Post, Leide naar B.J. Lina, is vorig jaar overleden.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3