Passionen in Leiden Kunst te kijk Beeldhouwwerk Maj a van Hall aangrijpend Recht uit het hart Leids mannenkoor jarig Voorstel tot orkestfusie 'ontstellend' Uit in de Randstad Swingend samenspel VRIJDAG 6 APRIL 1984 LEIDEN - In de week voor Pasen worden de Passionen van Jo- hann Sebastian Bach vijf maal in Leiden uitgevoerd. De rij wordt op zaterdag 14 april geopend door het Bachkoor Hol land, dat dan in de Pieterskerk de Johannes Passion brengt. Di rigent is Charles de Wolff en het koor wordt begeleid door het Amsterdams Kamerorkest. So listen zijn Marianne Koopman (sopraan), Rosemarie Lang (alt), Hein Meens en Howard Crook (tenor), Max van Egmond en Herman Polster (bas). De uitvoe ring begint om 14.30 uur. Het studentenmuziekgezelschap Sempre Crescendo (orkest en Madrigaalkoor) brengt de Johan nes Passion op dinsdag 17 april in het Waaggebouw. Solisten zijn Else Kura (sopraan), Yvonne Benschop (alt), Ruth Pos (tenor). Peter Dijkstra en Piet Korteknie (bas). Aanvang 20.00 uur. De Christelijke Oratoriumvereni ging Ex Animo brengt woensdag 18 april haar jaarlijkse uitvoering van de Maatheus Passion in de Stadsgehoorzaal. Het koor wordt daarbij begeleid door het Ge westelijk Orkest. Dirigent is Wim de Ru. De solisten zijn Elena Vink (sopraan), Rita Dams (alt), Chris van Woerkom en Jos van der Lans (tenor), Cor Niessen en Joep Bröcheler (bas). Het con cert begint om 19.15 uur. Het Bachkoor Holland voert de Mattheus Passion op donderdag 19 en vrijdag 20 april uit in de Pieterskerk. Aan deze uitvoerin gen werken het Noordhollands Jongenskoor en het Residentie orkest mee. Charles de Wolff di rigeert beide concerten. Solisten zijn Barbara Schlick (sopraan), Sulvia Schlüter (alt), Hein Meens en Raimund Gilvan (tenor), Max van Egmond en Hermann Pol ster (bas). Het concert van don derdag begint om 19.00 uur. Op vrijdag is de voorstelling in twee ën gesplitst. Het eerste deel be gint om 11.30 uur, het tweede om 14.30 uur. Deze concerten van Bachkoor Hol land zijn een voortzetting van de traditie die het koor opbouwde in de Grote Kerk in Naarden, toen de leden er van nog deel uit maakten van de Nederlandse Bachvereniging. Het Leids Mannenkoor 'Kunst na Arbeid Feestconcert 'Kunst na Arbeid' RECORD BEZOEK STEDELIJK Het bezoek aan de Stedelijk Museum in Amsterdam heeft in de maand maart een recordhoog te bereikt. In totaal kwamen 62.000 bezoekers naar dit Am sterdamse museum tegenover 36.500 in dezelfde maand van vo rig jaar. Dit heeft een woordvoer der van het Stedelijk woensdag middag meegedeeld. Volgens hem kwam dit record door twee publiekstrekkers: de tentoonstelling van muurschil deringen en -tekeningen van de Amerikaanse kunstenaar Sol Le- Witt en de expositie van de privé- verzameling van het echtpaar Agnes en ïYits Becht. Vorig jaar was de maand mei een een duidelijke uitspringer met de tentoonstelling van werk van de Amerikaanse kunstenaar van Nederlandse afkomst Willem de Kooning. In die maand bezoch ten 52.000 personen het museum voor moderne kunst in de hoofd stad. In de eerste drie maanden van dit jaar bezochten 117.000 belang stellenden het Stedelijk Museum in Amsterdam. LEIDEN Het Leidse koor 'Kunst na Arbeid' bestaat negentig jaar. Reden genoeg om de zoveelste lustrumviering niet ongemerkt voorbij te laten gaan. Een concert dus op maandag avond 9 april en een receptie op dinsdagavond 10 april. De jubileumuitvoering wordt ge geven in Hartebrug, waar ook de Delfshavense Cantory te gast zal zijn. Evenals de alt Marijke Derk- sen, de tenor Jan de Vries, de pianist Jacques Timmers en de organist Nico de Raad, die allen hun medewerking aan het feest concert hebben toegezegd. Er zullen bij deze gelegenheid werken worden uitgevoerd van Palestrina, Bach, Handel, Mozart (twee soli en een koorwerk uit 'Die Zauberflöte'), Schubert (Deutsche Mess) en Brahms (vier alt-soli en de Rapsodie no.53 voor alt-solo en mannenkoor). Het geheel zal onder leiding staan van de dirigent van het ju bilerende Leidse mannenkoor, Arnold Bötticher. Gaat men de geschiedenis van 'Kunst na Arbeid' na dan blijkt dat het koor op 8 januari 1894 in een café aan de Langebrug werd opgericht. H.J. Bremer was de eerste voorzitter, Ph. Rank A.Jzn de eerste dirigent. Laatstge noemde verrichtte zijn muzikale taak tegen een honorarium van één gulden per week. Er meld den zich al spoedig dertig leden, die nog in het oprichtingsjaar hun eerste uitvoering gaven. Di rigent Rank heeft een kwart eeuw voor het koor gestaan. Een andere dirigent uit de geschiede nis van 'Kunst na Arbeid' was J.J. v.d. Bos, die eveneens vijfen twintig jaar achtereen, van 1930 tot 1955, de muzikale leiding van het mannenkoor had. Het koor heeft in die periode zijn grootste bloei gekend. Nog enkele namen dienen te worden genoemd, in elk geval die van Jacques Gin jaar, die van 1929 tot 1954 voor zitter is geweest, en die van ere voorzitter B. Bakels, die al 47 jaar lid is. Tot de dirigenten die zich voor het koor hebben ingespan nen behoort Louis van Wijngaar den, die zich zeventien jaar lang beschikbaar hield. Nico de Raad heeft tien jaar leiding gegeven. De huidige dirigent Arnold Böt ticher nam twee jaar geleden de muzikale leiding op zich. Het koor, dat nog wel voor uitbrei ding beschikbaar is, repeteert el ke maandagavond aan de Roose- veltstraat(no.5) in Leiden-Zuid- west. In deze repetitieruimte wordt 10 april receptie gehou den. LEIDEN - Tal van exposities in Leiden en naaste omgeving staan op stapel of zijn juist begonnen. Zo zijn in de LAK-galerie tot en met 15 mei tekeningen en schilderijen van Jules van der Vuurst de Vries alsmede etsen en monotypen van Trees Klijn te zien. De schilderijen van Jules van der Vuurst de Vries zijn'fantasieën naar aanleiding van sterotiepe voorstellingen van een vreemde cultuur. Er wordt bijvoorbeeld een werk op het thema 'Woestijn' geexposeerd, dat verschillende aan geïllustreerde tijdschriften en reisverhalen ontleende scènes laat zien uit het leven in een geografisch niet te plaatsen woes tijn. Een schilderij op het thema 'Mexico' toont een muzikant met som brero tussen de cactussen, met aan het wapen van Mexico ontleende adelaars op de achtergrond. Twee andere werken gaan uit van de tekst van een blues, 'Aligator Wine' en 'In the Bottle'. Naast de exotische en clichématige inhoud is het decoratieve patroon van belang, dat als ver bindend element tussen de verschillende afbeeldingen functioneert. Overigens is deze expositie de eerste van een aantal, waarmee de LAK- galerie aandacht zal vragen voor recente vormen van figuratie. Wat Trees Klijn betreft, het centrale thema van haar werk is de vrouwelij ke figuur in een ambivalente wereld vol spanning, corruptie en seksua liteit. De vrouwelijke figuur is veelal sterk geabstraheerd, zodat deze nauwelijks meer als zodanig herkenbaar is. De kleur is donker; er sche meren vage vormen doorheen, waarin soms een fragment van het fi guur te ontdekken is. Een aantal van deze abstrakte werken is op de expositie te zien. In het kunstcentrum 'Lange Voort' in Oegstgeest hangt vanaf dit week einde werk van vijf kunstenaars. Het thema van de aquarellen van Cor Fafiani is steeds de relatie tussen de mens en zijn omgeving en tussen mensen onderling zoals die in het dagelijks leven waar te nemen valt. De aquarellen van Benjamin Lutter zijn tot stand gekomen vanuit dro merige herinneringen, vaak aan zijn geboorteland Indonesië of aan één van de vele landen, waar hij heeft gewoond of gereisd. Van Marita Drent zijn er (kleur)etsen en gemengde technieken. Haar etsen zijn weergaven van gebeurtenissen, die haar hebben getroffen. De toege paste technieken zijn aqua-tint, 'a la poupée'(d.w.z. op de etsplaat zelf geschilderd in plaats van na de afdruk) en de gemengde techniek. Hele- ne Ferdinand toont klein brons en keramiek. Haar werk is expressio nistisch en vaak ook symbolistisch; er spreekt een sociale interesse en menselijke bewogenheid uit. Dan is er nog werk van Pieter Scholten. dat uit pastelkrijttekeningen en gouches bestaat. Deze tentoonstelling wordt vanavond geopend. Een nieuwe expositie ook bij Denise Stephan in de Bakkersteeg. Daar laat Leon van den Eijkel tot en met 13 mei zijn tekeningen en collages zien. Zijn expositie, die zondagmiddag wordt geopend, is elke vrijdag-, zaterdag- en zondagmiddag (en na telefonische afspraak) te bezichti gen. Symbolische pentekeningen van de Leidenaar Justus Bakhuizen van den Brink hangen tot omstreeks 20 april in het gebouw van de ABN aan de Breestraat. Men kan er tijdens de openingsuren van de bank terecht. Chris Holshuijsen exposeert onder de titel 'Malaga mi Malaga' fotowerk in de Art Gallery JVC aan de Energieweg in Zoeterwoude. Dit werk heeft zoals de titel al aanduidt de Zuidspaanse havenstad tot onder werp. De tentoonstelling duurt tot en met 7 mei Vakbond musici: AMSTERDAM (ANP) - De Neder landse Toonkunstenaars Bond (NTB) is tegen het voorstel het Utrechts Symfonie Orkest (USO) te fuseren met de hoofdstedelij ke orkesten Amsterdams Phil- harmonisch Orkest en Neder lands Kamerorkest. Dat voorstel staat in een rapport aan minister Brinkman (cultuur) van de com missie Lammers, die opdracht had de mogelijkheden voor een nieuw orkest van ongeveer 140 man te bekijken. De Toonkunstenaarsbond noemt het donderdag in een verklaring „ontstellend" dat „bij alle plan nenmakerij" de betrokken musi ci geheel worden genegeerd. De voorstellen komen volgens de bond neer op het scheppen van werkloosheid in plaats van het creëren van werkgelegenheid. De orkesten zelf zijn verdeeld. Het USO is fel tegen de fusie. De Am sterdamse orkesten staan niet te traDDelen. maar zijn niet tegen. Het voorgestelde fusie-orkest moet o m. de Stopera in Amster dam begeleiden. Uitgegaan wordt van 240 uitvoeringen per jaar. Dit betekent, aldus de toon kunstenaarsbond, een belangrij ke vermindering van het huidige aanbod door de drie nog bestaan de orkesten. Die zijn samen goed vooor 330 tot 350 uitvoeringen per jaar. De drie orkesten heb ben in totaal 216 musici in dienst. Expositie in 'De Lakenhal' Beeldhouwwerk van Maja van Hall. Stedelijk Museum 'De Lakenhal'. Tot en met 20 mei. Geopend: di t/m za van 10-17 uur; zon- en feestdagen van 13-17 uur. LEIDEN - Liefhebbers van beeldende kunst mogen de tentoonstelling van beelden van Maja van Hall die nu in 'De Lakenhal' is te zien, zeker niet missen. U kunt bekijken wat deze Noordwijkse kunstenares (geb. 1937) in de afgelopen 25 jaren zoal heeft gemaakt, en dat is af en toe zeer indrukwekkend. Het meest intrigerend is haar serie beel den rond de thema's 'gebondenheid' en 'bevrijding'. Het aangrijpendst vond ik in dat verband de twee kleine bronzen met de titel 'Amnesty'. We zien een half liggende, half knielende figuur, gebon den en verkommerend, en wellicht ge marteld. Het is een wanhopende gestal te, die veel bezoekers zal schokken. Een aantal kleine en enkele zeer grote beelden in deze 'serie' laten smalle vrou wenlichamen zien op hoge stoelen. De titels 'Gebonden' en 'Loskomend' zijn ten overvloede aan sommige er van ge geven: we zien akelige voorstellingen van aan een stoel vastgebonden, of daar van half losgerukte, figuren. Bij titels als 'Bewustwording'. 'Open' en 'Bloei' verwacht je, dat de figuur van de stoel is afgekomen en is gaan leven. Merkwaar dig genoeg is dit niet het geval. De nu touwloze, gladgepolijste figuren blijven roerloos zitten en versmelten min of meer met het zitmeubel. Men moet con cluderen, dat er een innerlijk, puur geestelijk proces aan de gang is: de fi guur mediteert zich los van zijn gebon denheid. Een en ander culmineert in het magnifieke beeld 'Stilte': deze glanzend gepolijste, wederom zittende, iele ge stalte zou niet misstaan in een medita tiecentrum. Dit geldt ook voor de half- Egyptische 'Tróne de Sagesse' (waarom overigens niet gewoon 'Troon der Wijs heid'?). Niettemin blijft het hinderlijk dat al die 'openheid', 'bewustheid', 'bloei' en 'wijsheid' gepaard gaat met volledig ge sloten, verstijfde vormen. Dit werk ademt niet en werkt benauwend. Vrij wel alleen het oppervlak is gebruikt als expressiemiddel. Deze werken beschik ken dan ook niet over de meest geëigen de plastische uitdrukking. De overige, meestal kleine, beelden heb ben vaak ook, direct of indirect, iets met dat thema 'bevrijding' te maken. Zo is de fantasie (oftewel: bevrijding uit de realiteit) voor de beeldhouwster aanlei ding geweest tot het vervaardigen van allerlei sprookjesachtige figuurtjes en zelfs een droomboom met niet-bestaan- de dierfiguurtjes tussen de bladeren. We zien ook wat 'Vluchtkarretjes': een soort hoge doos op wieletjes met rare diertjes er in. Waar de kunstenares der gelijke fantasiegestalten vorm geeft, is zij in het algemeen heel onduidelijk. De beschouwer wordt kennelijk geacht de rest er zelf maar bij te verzinnen. Luguber is het beeldje 'De hap': een dikke mensfiguur eet een klein mensje dat op tafel ligt. Een sprookje van Grimm? Het staat er niet bij. Eveneens luguber is de kolos 'Landschap': een liggende vrou wenfiguur met halve armen en halve be nen. Een ook al is de vorm misschien gebaseerd op een in het landschap ge vonden steen of zoiets, ik moest onwil lekeurig denken aan een leproos. Eén van de beelden heet 'Dischizoom' Wat dat betekent weet ik niet, en ik vond het ook niet in mijn Vreemde- Woordenboek. Er staan nog veel meer creaties, van nogal wisselende kwaliteit. De presentatie van dit werk is verzorgd, afgezien van de gele klei die hier en daar ter ondersteuning onder de bronzen is geplakt. Ook is het jammer dat niet om alle beelden goed kan worden heenge- wandeld. En de lawaaierige diapro gramma's die een rustige rondgang soms verstoren, moeten voortaan maar ergens in een kelder worden vertoond. Al met al is dit echter een bijzondere ten toonstelling van soms zeer aangrijpende verbeeldingen van diep-menselijke the ma's. U heeft nog tot en met 20 mei de gelegenheid om een en ander te gaan bekijken. ANTOON ERFTEMEIJER LEIDEN De Amerikaanse con certpianist Michael Cave die voor K&O een Schumann-cyclus verzorgt geeft vanavond in de Kapelzaal het derde recital van de vierdelige serie. Op het pro gramma staan ditmaal de Ara besque opus 18, Kreisleriana opus 16, Nachtstücke opus 23 en de Fantasie opus 17. Het viool-pianoduo Mark Lubots- ky en Danièle Dechenne geeft maandagavond het laatste con cert uit de serie 'romantische vioolmuziek' in de Kapelzaal van K&O. Het programma vermeldt het Duo in A opus 162 van Franz Schubert en de Sonate opus 134 van Dimitn Sjostakovitsj. Na de pauze is het duo te beluisteren in een uitvoering van de grote So nate in A van César Franck. De organist Jacques van Oortmers- sen geeft zondagavond een con cert in de Wassenaarse Dorps kerk. Hij zal werken uitvoeren van o.a. J.P. Sweehnck, D. Bux- tehude, J.S. Bach en diens zoon C.P.E. Bach. Het orgelconcert begint om zeven uur, de toegang is gratis. 'A small voice' van Gale en Krind 'A small voice', door Amy Gale en Dolores Krind (tekst en beweging) en Sander Wissing (muziek en de cor). Gezien op 5 april in het LAK- theater, Leiden. Aldaar ook van avond. LEIDEN - Het gebeurt niet zo vaak dat je eerlijkheid als meest opvallende kwaliteit van een produktie noemt. Het klinkt ook onaardig; als er ver der aan een voorstelling niets is af te zien, kun je altijd nog zeggen dat het tenminste recht uit het hart kwam. Het is in dit geval bedoeld als een heel positieve kwalificatie, die opgaat voor de voorstelling als geheel. Want de ethiek van de eerlijkheid heeft een estheti sche vertaling gekregen. Zo wel spel als vormgeving zijn onomwonden. Nergens wordt met nadrukkelijke theatrale ef fecten gewerkt, dwang blijft achterwege. Die is ook niet no dig. De naakte oprechtheid boeit van zichzelf. Amy Gale en Dolores Krind spe len twee jonge vrouwen die el kaar heel goed kennen, wie weet zelfs zusters zijn. En zoals dat gaat bij mensen die op heel vertrouwde voet met élkaar staan: ze jennen elkaar een beetje, trachten elkaar de loef af te steken en wedijveren om de aandacht. Niet met kwade bedoelingen, maar eerder om de verstandhouding op de proef te stellen en die zo te ver sterken. De rollen in hun relatie zijn dui delijk verdeeld. Amy Gale is de zelfstandige doortastende leid ster die doelbewust haar eigen weg gaat. Zij voert ook het meest het woord. Dolores Krind laat zich, soms letterlijk, naar haar hand zetten. Ze kijkt steeds naar wat de ander doet en tracht het vaak te imiteren. Soms ook flierefluitert ze er omheen. Als de ander van het podium is voelt ze zich hulpe loos. Maar telkens blijkt hoe ze beiden toch elkaar nodig heb ben. Want zonder volgeling ben je als leider ook niet veel. De verhouding tussen hen vormt het onderwerp van de bewe ging. De stijl van bewegen is heel terloops, een aarzeling tussen een stap en een dan spas. Het maakt een associatie ve indruk: alsof een inval met een in beweging wordt ver taald. Dat bepaalt de sfeer van de voorstelling, die heel speels en ontspannen is. Het decor is een consequente voortzetting van de sobere stijl van het spel. Het bestaat uit aan elkaar gemaakte planken en stokken, die langzaam wor den opgetrokken. De gebruik te attributen hebben een nèt niet vertrouwde vorm en bie den zo alle ruimte om als kijker in te vullen. In de tekst, die door beide speel ster wordt gezegd, komen de tegenstellingen op een meer al gemene manier aan de orde. Elke zin heeft zijn tegengestel de, elke bewering krijgt zijn ontkenning. "De duidelijke fei ten zijn vaak juist mystifice rend", zeggen ze. Gemakzuch tige verklaringen worden in 'A small voice' subtiel in twijfel getrokken. ARIEJAN KORTEWEG. KOSTBARE CELLO (DPA/AP) - Op een veiling in Londen is donderdag voor een cello van de Italiaanse instrumentbouwer Antonio Stradivari de recordprys van 275.000 pond sterling (1,2 miljoen gulden) betaald. De zogeheten "Boryour-cello" is waarschijnlijk in het jaar 1690 ge maakt in Cremona. Het instrument werd gekocht door de 25-jange Brit se cellist Robert Cohen. ROTTERDAM De Doelen vr 6, kl. zaal, 20.15 uur, Het Neder lands Kamerorkest o.l.v. Antoni Ros-Marba, m.m.v. Jean-Jacques Kantorow, viool, za 7, hal en gr. zaal, 11 uur, Voorjaars- familieconcert, groot ensemble van het Rotterdams Philharmonisch Orkest, m.m.v. ballet o.l.v. John Floore. za 7, kl. zaal. 20.15 uur, Harry Sackio- ni Band, m.m.v. Flairck. zo 8, gr. zaal, 14.15 uur, Rotterdams Philharmonisch Orkest o.l.v. Ja mes Conlon, m.m.v. David Colub, piano, Benzion Shamir, viool, ma 9, kl. zaal, 20.15 uur, Deller Con sort, m.m.v. Elizabeth Lane, so praan, Marc Deller, woe 11, kl. zaal, 20.15 uur, Wiener Ka merensemble. m.m.v Alexander Warenberg, piano. Hofpleintheater woe'n! do 12. 20.15 uur, 'Arme Cyra- no', tragedie van Edmond Rostand. Ensemble Bent Raamtheater. Luxor Theater vr 6, za 7. zo 8. 20.15 uur, 'Koppen dicht', blijspel van Michael Frayn met o.a. Rijk de Gooyer. di 10, woe 11, do 12, 20.15 uur, 'lm Weissen Rossl', operette van Ralph Benatzky, Hoofdstad Operette. Theater Zuidplein vr 6, za 7, gr zaal, 20.15 uur, 'Moment opnamen'. blijspel vna Bernard Piccolotheater za 7, 20.30 uur, 'Een man begroef mijn voeten in het zand', spel gebaseerd op het leven en werk van de schrij- woe 11, do 12, 20.30 uur, 'Rosmers- holm', toneelspel van Henrie Ibsen, Theaterunie. Rotterdamse Schouwburg do 12, 20.15 uur, 'De geboorte van de dichter', toneelspel van Kathy Ac ker, RO Theater. AMSTERDAM Carré t/m za 21, beh. zo/ma, 20.15 uur, André van Duin 'Tele-theater', m.m.v Barrie Stevens Dancers Concertgebouw vr 6. gr. zaal. 20.15 uur, zo 8. 14.15 uur. Concertgebouworkest o.l.v. Ber nard Haitink/Radu Lupu. piano za 7. gr. zaal, 20.15 uur. Het Neder lands Kamerorkest o.l.v. Antoni Ros-Marba/Jean-Jacques Kanto- zo 8, gr. zaal, 20.15 uur, Omroeporkest o.l.v. kees Bakels, m.m.v. Groot Omroepkoor. di 10, gr. zaal, 20.15 uur, Amsterdams Philharmonisch Orkest o.l.v. Ga briel Chmura/Maria-Joao Pires, woeTh kl. zaal, 20.15 uur, Robby Fa- very, gitaar met gasten. Cultureel Centrum Amstelveen za 7, 20.15 uur, Mary Dresselhuys en Jan Retel in 'Stille Nacht'. di 10, 20.15 uur, 'Koppen dicht', blij spel van Michael Frayn, met o.a. Rijk de Gooyer. do 12, 20.15 uur, Simone Rooskens en Gerard Cox in 'Momentopnamen' van Bernard Slade Nieuwe De La Mar Theater vr 6, za 7, 20.15 uur, zo 8, 14 uur. De Mounties e.a. 'Lief zijn voor elkaar'. di 10, woe 11, 20.15 uur, Tineke Schouten 'Wan Woeman Sjow'. do 12, 19 en 21 uur, optreden van De Dolly Dots. Stadsschouwburg vr 6. ma 9. woe 11. 20 uur, premiere Nederlandse Opera Stichting 'La Traviata' van Verdi. m.m.v. Het Amsterdams Philharmonisch Or kest o.l.v. Hans Vonk/Nederlands Operakoor o.l.v. Johannes Mikkel- za 7, 20.15 uur. zo 8. 14 uur. Het Pu- bliekstheater 'De mensenhater' van Molière. do 12, 20 uur, Nederlandse Opera Stichting 'I Puritani' van Bellini, m.m.v. Het Omroeporkest o.l.v Kees Bakels/Nederlands Opera- koor o.l.v, Johannes Mikkelsen DEN HAAG Koninklijke Schouwburg vr 6, 20.15 uur, Jeroen Krabbé e.a. 'Het dagboek van Anne Frank' za 7, 20.15 uur, zo 8. 14 uur, Haagse Comedie en 'De geschiedenis van zo 8, di 10, 20.15 uur, Haagse Comedie 'Ware liefde', ma 9, 20.15 uur, Theatre de 1'Atelier 'Le neveu de Rameau' woe 11. do 12. 20.15 uur. Pubhek- stheater 'De Mensenhater' Appeltheater t/m 2 juni, beh. zo/ma/di, 20.15 uur, De Appel met 'Doctor Nero', muziek theater. Diligentia vr 6. za 7, 20.15 uur. Cabaret Nar met 'Man vermist'. zo 8. 14.30 uur, Deller Consort Lon don, barokensemble. di 10, 20.15 uur, Frans Schubertkwar- tet, vioolconcert. Circustheater vr 6, za 7, 20.15 uur, Nederlands Dans Theater 'Squares/Septet/Hikyo'. ma 9, 20.15 uur. Nationaal Ballet 'Groene tafel/Grosse fuge/Rodin'. di 10 t/m zo 15, 20.15 uur, Conny Stuart e.a. 'De dader heeft het ge daan' Nieuwe Kerk vr 6. 19.30 uur, Residentie-Orkest -. Maria Oran, sopraan. Theater Aan de Haven vr 6, 20.30 uur, Bent-Raamtheater 'De Contrabas'. za 7, 20.30 uur. Nieuwe Komedie 'Broeder Eichmann' Theater Pepijn vr 6, za 7, 20.30 uur, Cabaret Dubbel en Dwars 'Mag ik even afrekenen'. LEIDEN Schouwburg vr 6. za 7, 20.15 uur, Robert Paul Thea tershow. woe 11. 20.15 uur, 'Koppen dicht' van Michael Frayn. do 12, 20.15 uur. Shegui en Ian Mac kintosh, volksmuziek. za 7, 20.30 uur, Kunst/Werk: 'Bremer Freiheit' van Fassbinder. zo 8, 15 uur, LAKdrama: 'De slimme do 12, 20.30 uur. LAKdrama: 'Macht'. Kapelzaal K&O-gebouw ma 9, 20.15 uur. Mark Lubotsky, viool en Danièlle Déchènne, piano. Hartebrugkerk ma 9, 20 uur, concert Mannenkoor Kunst Na Arbeid t.g.v. 90-jarig jubi- Microtheater vr 8. za 7, 20.30 uur. Microtheater Im perium 'Revue Ritueel' Big Band Frits Landesbergen LEIDEN Een volle schouw burg was het resultaat van het gratis concert bij het 15-jarig bestaan van de Leidse (ama teur) Big Band. Na een swin gend piano-intro en een grap pig bedoelde inleiding van een ceremoniemeester begon het orkest met Double Exposure en Basicly Blues. Hierna kwam het orkest onder leiding van de vaste arrangeur Aad van Velzen met het meer inge wikkelde deel van de avond met nummers als Opus de Funk, Old Man River en Seno- rita Blues. Big Band-muziek lijkt zeer eenvoudig, maar is moeilijk om goed te spelen, ook al kies je het eenvoudige materiaal uit het omvattende jazzy swing en moderne (Ste- vie Wonder) repertoire. Bij dit orkest is het samenspel zeer goed, zeer swingend en het houdt de aandacht con stant vast, zij het dat de snelle nummers wat erg op elkaar gaan lijken. Er boven uit steken de trombo nesectie met Peter Aardeweg en de ritmesectie met de ook buiten Leiden bekende bassist Dolf Del Prado. Over de ver bindende soli valt helaas wei nig verrassends te zeggen, ge zien de vele aarzelingen en fou ten. Opvallend is ook het ge brek aan stijlvastheid door ge bruikmaking van bebop achti- ge soli. Uitzonderingen waren de mooie trompetsolo van Bert Jagel en I'll remember Clifford en de verrichtingen van de Leidse 'Scott Hamilton', saxo fonist Wil Simon, in Intermis sion Riff. De indruk is dat het orkest door wekelijks te spelen meer in houd kan geven aan de soli. Na de pauze kreeg het orkest, 5 saxen, 4 trombones, 5 trompet ten en bas, gitaar, piano en slagwerk de kans los te komen met het ijzeren repertoire: be kende nummers als In a Senti mental Mood, Take the A train en Glenn Millers In the Mood kwamen er nog swingender uit. De muzikanten durfden zich veel meer te geven en dat lokte ook meer reacties van de zaal uit. In een drietal nummers, waaron der On a clear Day, voegde zich ook de vocaliste Henny van Es bij de band. Dit was een aardig intermezzo zonder echter een dimensie er aan toe te voegen. Ze zong overigens zuiver In het laatste nummer Splanky van Neal Hefti kwamen de so listen iets meer op dreef. Na de toegift I got rhythm werd dit matte concert besloten. WILLEM WINSEMIUS Blomstedt naar San Francisco AMSTERDAM (ANP) - Dirigent prof. Herbert Blomstedt van de Dresdner Staatskapelle is met in gang van het seizoen 1985- 86 benoemd tot chef dirigent van het San Francisco Symphony Orchestra. Interartists Holland heeft dit namens Blomstedt gis teren in Amsterdam bekend ge maakt. Blomstedt, die onlangs succesvol in ons land optrad met het Con certgebouworkest en het Rotter dams Philharmonisch Orkest, volgt in Amerika Edo de Waart op, die bij de Nederlandse Ope ra-stichting is benoemd. Behalve de betrekking bij het San Francisco Symphony Orchestra waren Blomstedt vaste gastdiri gentschappen voor vele weken per jaar aangeboden bij het Na tional Orchestra of Washington en het Pittsburgh Symphony Or chestra. Hy is hierop vanwege zyn gastdirecties in Europa, Ja pan en Israèl, niet op ingegaan, aldus Interartists Holland

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 27