Reflectoren in Alphen voor de slechtzienden Plan Hofman voor tweede Keukenhof is onhaalbaar Jaar celstraf geëist voor mislukte handel in cocaïne Volgens voorzitter Koninklijke Algemeene Open dag glastuinbouw Controle leerlingenaantal buitengewoon onderwijs Twee gewonden bij brand in Sikkensfabriek VRIJDAG 6 APRIL 1984 Streek PAGINA 23 DUIN- EN BOLLEN STREEK - Het is nage- noeg uitgesloten dat van de Keukenhof een soort nationaal park wordt ge maakt dat veel langer is geopend. De sierteeltorga nisaties (bloemen, bollen, planten en bomen) willen er volgens algemeen se cretaris F. Zandbergen van de Koninklijke Alge meene Vereeniging voor Bloembollencultuur (KABV) aan dergelijke plannen geen medewer king verlenen. En al zou die bereidheid daartoe wel bestaan, dan nog moeten grote vraagtekens worden ge plaatst bij de haalbaarheid van zo'n park. Zandbergen ziet onder meer financiële en organisatori sche problemen. De discussie over een permanente Floriade nabij de Keukenhof in Lisse is onlangs weer opgelaaid toen in tal van gemeenteraden voorstellen in die richting wer den gedaan. Dat naar aanleiding van het onlangs verschenen eindrapport van het regionaal- economisch structuuronderzoek in de duin- en bollenstreek dat een versterking van de toeristi sche sector in die regio bepleit. Overigens was al eerder een woor denstrijd gaande over het zoge naamde plan-Hofman, genoemd naar de gelijknamige voorzitter van de Koninklijke Maatschap pij voor Tuinbouw en Plantkun de. Hij wil alle tentoonstellingen op het gebied van de sierteelt voortaan naar Lisse halen (zoals de vaktentoonstelling Aalsmeer, Breda Flora, Westfriese Flora in Bovenkarspel, en dergelijke). Bovendien zou ook het World Flower Trade Centre in Lisse moeten worden gevestigd. Maar zijn plannen zijn reeds ach terhaald. Het World Flower Tra- de Centre (wereldhandelscen trum voor sierteeltprodukten) staat in Leiden en ook graaf Van Lynden, de eigenaar van de Keu- kenhofgrond, wil niet méér acti viteiten op zijn terrein. De Keu kenhof is wat hem betreft vol doende. Pro deo Desondanks zijn, onlangs nog in Noord wij kerhout, toch weer stemmen opgegaan de betekenis van Keukenhof voor recreatie en toerisme te vergroten. Maar se cretaris Zandbergen van de KAVB zou niet weten hoe dat zou moeten lukken. De tentoon stellingen zoals die door de ver schillende sierteeltorganisaties in diverse delen van ons land worden gehouden, zijn zeer streekgebonden. Dat betekent dat vele mensen zich pro deo in zetten voor een expositie die in hun woonplaats wordt gehou den. Het is een gezamenlijke ac tiviteit van de bevolking waar aan velen zich met hart en ziel overgeven. Zandbergen houdt het dan ook niet voor mogelijk dergelijke exposities naar de bol lenstreek te halen. Het stichten van een groot natio naal park is volgens de algemeen secretaris niet zo'n heel groot probleem. Dat zou met mede werking van de sierteeltorgani saties en de overheden best kun nen lukken. Maar het onderhou den en behouden van het park gaat volgens Zandbergen wel slokken geld kosten. Ook bestaan er klimatologische be zwaren tegen een park in Lisse waar alle branches zijn vertegen woordigd. Dat geldt met name de kweek van bepaalde bomen en planten. Kwekers uit Bos koop, het centrum van de bo- menhandel, vrezen dat een aan tal van hun produkten niet goed zal gedijen in een gebied dat zo dicht bij zee is gelegen. Het hoge zoutgehalte van de lucht zou schadelijk zijn voor de gewassen. ALPHEN AAN DEN RIJN - Wethouder G.P. van As van verkeer heeft gisterochtend op het Alphense station het startsein gegeven voor een actie die Alphen beter begaanbaar zal maken voor slechtzienden. Hij deed dit door reflecterende strips op de trap te plakken, om het traplopen voor visueel ge handicapten te vergemakke lijken. Het is de bedoeling dat alle trappen van openba re gebouwen, kerken, win kelcentra enzovoorts van de reflecterende stroken wor den voorzien. De Keukenhof in het voorjaar. Voor een tweede park zoals dat in Lisse bestaat vooralsnog geen belangstelling (foto PR) Miljoenen "De gedachte een ruimere beteke nis aan Keukenhof te geven is trouwens niet nieuw. Het langer open houden ervan zou beteke nen dat de tuin in het voorjaar minder mooi is. Nu is het juist de explosie van bloemen die het park zo aantrekkelijk maakt voor bezoekers", aldus Zandbergen. In de sierteeltbranche bestaat een tendens niet meer onbeperkt geld uit te geven aan tentoonstel lingen. Volgens Zandbergen is het idee daarachter dat mensen die van bloemen en planten hou den toch meestal wel komen. Het gaat er juist om die andere groep van mensen warm te maken voor sierteeltprodukten. Er wordt dan ook niet méér geld uitgegeven voor tentoonstellingen zoals an dere jaren het geval was. De aan dacht wordt een beetje verlegd naar uitgebreidere voorlichting, inschakelen van radio en televi sie en verkooppromotie. Voor promotie van bloembollen in het algemeen wordt jaarlijks een bedrag van tien miljoen uitgege ven, nog daargelaten de uitgaven die individuele bedrijven zich getroosten om hun produkten aan te prijzen. Maar Zandbergen voegt eraan toe dat de meningen over tentoonstellingen zijn ver deeld in de sierteeltbranche. Floriade Tot voor kort was Lisse trouwens nog in de race voor de Floriade in 1992. Maar de gemeente heeft zich. waarschijnlijk onder druk van de overweldigende organisa tie. teruggetrokken. In het najaar wordt besloten in welke plaats de Floriade wordt gehouden. De volgende gemeenten hebben zich kandidaat gesteld Den Haag, Zoetcrmeer. Nieuwegein, Utrecht, Rotterdam en Amster dam, waar de laatste Floriade is gehouden. "Een belangrijk deel van de plan nen voor een nationaal park in Lisse is al achterhaald, onder meer door de vestiging van het World Flower Trade Centre in Leiden. Dat centrum hadden we graag in Hillegom gehad. We hebben er weliswaar wat kan toor- en expositieruimte ge huurd, maar daar blijft het voor lopig bij. Alle activiteiten blijven in het bloembollencentrum in Hillegom", verklaart Zandber gen, Zijn organisatie voelt er wei nig voor de nu in één gebouw on dergebrachte organisaties (bloembollenraad, keurings dienst, veiling, e.d.) weer in ver schillende gebouwen onder te gaan brengen. Bovendien staat het gebouw waar in het cedntrum is gehuisvest midden in de bollenstreek en daar hoort het, aldus blijkt uit de woorden van bestuurder van de KAVB, ook thuis. De komende jaren zal er zijns inziens geen sprake zijn van uitbreiding op grotere schaal: "Het handelscen trum moet trouwens nog volle dig gestalte krijgen. Behalve een kantoor is er eigenlijk nog niets". De actie is een initiatief van me vrouw Snellen van Vollenhoven, bestuurslid van de Alphense af deling van de Maatschappij voor het Nut van het Algemeen. Onge veer twintig leden van Rotaract, de jongerenafdeling van de Rota- ryclub, zullen de komende twee weken in hun vrije tijd de trap pen onder handen nemen. Een blije vertegenwoordiger van Vei lig Verkeer Nederland (WN) was eveneens bij het aanbrengen van de eerste plakstroken aan wezig. Niet alleen slechtzienden zijn ge baat bij het beter zichtbaar ma ken van het begin en eind van trappen en trapreden. Ook men sen met een lui oog, mensen met een dubbel-focusbnl, staarpa- tiënten en mensen met nacht blindheid hebben er voordeel van. Alleen al van de twee eerst genoemde groepen telt Alphen naar schatting ruim drieduizend inwoners. Het plakken van proefstroken bij de burgerlijke stand van het ge meentehuis en op de Juliana- brug heeft volgens mevrouw Snellen van Vollenhoven al eni ge positieve reacties opgeleverd. Ook van mensen die over een goed gezichtsvermogen beschik ken. Zij dringt erop aan dat Al- phenaren trappen die per onge luk worden vergeten bij het strippen plakken even bij haar worden gemeld, via telefoon nummer 01720-21752. Unicum Volgens de vertegenwoordiger van Veilig Verkeer Nederland is de plakactie in Alphen een unicum. Hij meldde ook dat WN dank baar gebruik zal maken van de Alphense actie om het probleem van de slecht-ziende verkeers deelnemers onder de aandacht te brengen. "De actie is van groot belang voor mensen die minder goed zien. Opdat ook zij veilig aan het verkeer kunnen deelne- ENSCHEDE (GPD) - De onder wijsinspectie gaat deze maand samen met de rijksaccountants dienst een onderzoek instellen naar de leerlingenaantallen en de boekhouding van scholen voor buitengewoon onderwijs. Omdat het de eerste keer is dat een dergelijk onderzoek in het bui tengewoon onderwijs plaats vindt, is er in die kring onrust ontstaan. Het onderwijzend per soneel vindt de telling vreemd omdat alle inspecties beschik ken over volledige leerlingenad ministraties, wat bij andere on derwijsvormen niet het geval is. „Wij werken met bijzondere kinde- men. Wat dat betreft begint in Al phen de victorie", zei hij. Wethouder Van As kreeg het ver zoek mee om in het gemeentelij ke verkeersbudget geld te vin den voor alle mensen met een handicap, opdat zij veilig aan het verkeer kunnen deelnemen. Het aanbrengen van rateltikkers (die 800 keer per minuut tikken als het licht rood is en 75 keer bij groen licht) bij oversteekplaat sen zou volgens de WN-man be trekkelijk goedkoop en uiterma te nuttig zijn. Wethouder Van As reageerde hier op door te stellen dat Alphen de laatste maanden hard bezig is met het bevorderen van de ver keersveiligheid. Hij wees op het bedrag van 8,3 miljoen dat de ge meenteraad onlangs heeft uitge trokken voor de aanleg van toe- leidende wegen naar rijksweg 11 en op de 6,8 miljoen kostende doortrekking van de Conrad- straat. "Maatregelen die het doorgaande verkeer ten goede zullen komen", aldus Van As. De plakactie kost enkele duizen den guldens, die door het Nut be schikbaar zijn gesteld. Rotaract kan met de volledige medewer king van de gemeente aan de slag. Als het droog weer wordt tenminste, want de lijm houdt niet op een natte ondergrond. Voor de strips op de stationstrap pen werd de lijmpot zelfs dicht gelaten; de stroken zouden toch niet blijven zitten. ren die allemaal via een bepaalde procedure onze school zijn bin nengekomen en de inspecteurs beschikken over alle gegevens", aldus een schoolhoofd. „Dit lijkt wel een beetje op een motie van wantrouwen". Volgens een woordvoerder van het ministerie van onderwijs is er geen bijzondere reden voor de controleactie. Sinds enkele jaren worden de scholen intensiever door de inspectie gecontroleerd op verzoek van de Tweede Ka mer. Alleen is het buitengewoon onderwijs daarbij tot dusver bui ten schot gebleven, aldus de woordvoerder. ALPHEN/STREEK - De Neder landse glastuinbouw organiseert morgenm onder het motto 'Kom in de kas' een landelijke open dag. Voor de zevende keer stel len honderden bloemen-, plan ten-, groenten- en fruittelers hun bedrijven open voor het publiek. Vorig jaar maakten naar schat ting 135.000 mensen van de gele genheid gebruik een kijkje in de keuken van de glastuinbouw te nemen. In de Rijn- en Veenstreek wordt door veel bedrijven aan de lande lijke open dag meegedaan. Niet alleen door glastuinders. Het is gewoonte geworden dat ook land- en tuinbouwbedrijven meedoen. De mensen zijn ook welkom op de boerderij. Tussen tien en vier, soms vijf uur wordt een ieder uitgenodigd naar het 'platteland' te trekken om van deze unieke gelegenheid gebruik te maken. In de Venen zal een vijftiental be drijven, waaronder twee veehou derijen de deuren open zetten. Aan de Den Adelszwet en Heer- manszwet in Rijsenhout kunnen een tiental bedrijven met pot planten en snijbloemen worden bezocht. Ook in Aalsmeer zijn tal van bloemisterij-bedrijven ge opend. In Ter Aar, Noorden, Nieuwveen en Zevenhoven doen elf tuin bouwbedrijven en twee veehou derijbedrijven aan dc open dag mee. In totaal beschikken de be drijven over 74.000 vierkante me ter. De bezoeker zal teelten aan treffen van rozen, anjers, alstroe- meria's, orchideeën, anthurium, potplanten, gerbera's en kom kommers op steenwol. De veehouders laten zich niet on betuigd met een ligboxenstal met 80 koeien, een oud-Holland se stal met 55 koeien, jongvee, schapen, geiten en paarden. De Valentijnschool uit Ter Aar geeft acte de présence door middel van demonstraties met bloem schikken. De CMC Melkunie uit Woerden zal de produkten laten zien en proeven. Zoveel mogelijk zullen verwijsbordjes worden ge plaatst en hangen bij de geopen de bedrijven vlaggen. De bezoe kers wordt verzocht niet te ro ken. In Hazerswoude (Voorweg, We steinde, Spookverlaat, Rijndijk) en Koudekerk (Lagewaard) kan men moderne rundvee- en scha penhouderijen, een boomkweke rij en een akkerbouwbedrijf be zoeken. Voor de fijnproevers is ook een bezoek mogelijk aan een visgraatmelkstal en een traditio nele grupstal. In de omgeving van Alphen zijn geopend het bedrijf Verkley (Ridderbuurt 57) en Buijtelaar (Ringdijk 1). Dat laatste bedrijf is in de buurt van de fraai gerestau reerde Vrouwgeestmolen aan de Heimanswetenng. De molen kan ook worden bezocht evenals de manege van de Alphense Ruiters aan de overkant (Woubrugse- weg). DEN HAAG/NOORDWIJ- KERHOUT - Een ver zoek aan een Noordwij- kerhoutse apotheker om de zuiverheid van een par tij cocaine te testen werd een drietal drugshandela ren begin van dit jaar fa taal. In plaats van de co caine te testen belde de apotheker de politie die het drietal arresteerde. Mr. Holthuis, officier van justitie bij de Haagse rechtbank, eiste gisteren tegen het drietal een ge vangenisstraf van 12 maanden, in twee gevallen met 3 maanden voorwaardelijk, in het geval van een Engelse verdachte met 5 maanden voorwaardelijk. Dat laatste was opmerkelijk omdat juist de 23-jarige Engelse de mo tor achter de ontdekte cocai- netransactie was geweest. Zij liet overigens gisteren verstek gaan in de veilige wetenschap niet aan de Nederlandse autoriteiten te kunnen worden uitgeleverd. Als verzachtende omstandigheid voerde advocate mr. Goud swaard de desolate geestestoe stand aan waarin de Engelse des tijds verkeerde als gevolg van een nare gezinssituatie. Zij had in Nederland 200 gram cocaine willen kopen om die partij ver volgens weer met winst in Enge land te kunnen doorverkopen. "Daarbij speelde geen persoon lijk gewin een rol, zij deed het voor haar kinderen", aldus de ad vocate. Een in Noord wij kerhout woonach tige vrouw (26 jaar) zorgde voor de benodigde 200 gram cocaine terwijl een op dat moment even eens in Noordwijkerhout wonen de 22-jarige man als bemiddelaar tussen beide vrouwen fungeer de. Bij de transactie ging het om een bedrag van 27.000 gulden. Daarvan verdween 26.000 gulden in de zakken van een leverancier die later dit jaar nog voor de rechtbank moet verschijnen, de 26-jarige vrouw en 22-jarige man zouden voor hun diensten ieder 500 gulden opstrijken. Geld De vrouw, die tevens een handeltje in hasj was begonnen, verklaar de haar gedragingen vanwege emotionele problemen terwijl zij het geld ook best kon gebruiken. Bovendien gebruikte zij zelf drugs. Haar advocaat, mr. Spren- ger, wees op de ontstane moeilij ke gezinssituatie (de vrouw heeft twee kinderen, haar echtgenoot kan de verzorging niet in zijn eentje aan) en vroeg om directe in vrijheidstelling dan wel een geheel voorwaardelijke straf. Mr. Sprenger maakte tevens van de gelegenheid gebruik uit te halen naar het beleid van justitie dat hij als ontoelaatbare bemoei zucht met het privéleven van burgers omschreef. "Om het ge bruik van alcohol, slaapmidde len en tabak, stoffen die ook alle maal een verslavende werking hebben, maakt men zich niet druk. Maar drugs, dat mag op eens niet", aldus mr. Sprenger. Het ontlokte rechtbankpresidente mr. Koningsveld de reactie dat er kennelijk nog altijd mensen zijn die de schadelijke werking van drugs en in bijzonder die van co caine niet willen zien. "Rappor ten van medische deskundigen wijzen op de gevaarlijke, ontrem- mende werking van cocaine. Die stof wordt zwaar onderschat De uitspraak is op 19 april. Personeel van Sikkens is vandaag begonnen de ravage op te ruimen van de brand die gisteren op een schoonmaakafdeling woedde. Morgen houdt het verfbedrijf een open dag. (foto Holvast) SASSENHEIM - De bedrijfs brandweer van Sikkens verffa- bnek in Sassenheim heeft gister middag het begin van een brand in de kiem gesmoord. De brand ontstond in een schoonmaakaf- deling van het bedrijf. Aan de brand ging een explosie vooraf. Daarbij werd een werk nemer licht gewond. Een andere werknemer liep door de schrik een enkelblessure op. De oor zaak van de explosie is nog niet bekend. Direct nadat het vuur om zich heen greep, trad volgens de Sikkens- directie de automatische brand- blusinstallatie in werking en me de hierdoor had dc bedrijfs brandweer het vuur snel onder controle. De brandweer van Sassenheim hielp bij het nablussen. De korp sen van Leiden en Voorhout, die naar het Sikkensterrein waren gekomen, behoefden niet in actie te komen. Dc omvang van de schade is nog niet vastgesteld. LETSEL - Een 22-jarige Lissenaar heeft gistermiddag bij een aanrij ding in Nieuw-Vennep hoofdlet sel opgelopen. De man kwam met zijn auto op de kruising Zuiderdreef-Hoofdweg oostzijde door nog onbekende oorzaak in botsing met een auto, bestuurd door een inwoner van Ouderkerk aan de Amstel. Na be handeling in het Diaconessen- huis in Heemstede kon de man weer naar huis. Wethouder G.P. van As poogt de eerste twee reflecterende stroken op de stationstrappen te plakken. Rotaract- leden Gijs van Leeuwen en Mirjam van Gemert helpen hem erbij. Door de regen lukte het niet erg, maar als het weer meewerkt worden alle trappen van openbare gebouwen in Alphen voorzien van strips ten behoeve van slechtzienden. <foto Win Dijkman) De glastuinbouw en de land- en tuinbouw houden morgen open dag, zoals ook op deze begoniakwekerij in Rijsenhout. (foto pr)

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 23