LEIDSCH DAGBLAD Tweeverdieners iets ontzien Vertrekpremie nu definitief Onder dwang lood verkocht als goud in Noordwijk Bij ADM 960 man vroeger naar huis [BESTOL Kabinet wil belastingverhoging volgend jaar beperken Staatsgreep Kameroen data voor uw VAN AARDENNE TUIN ÉMEUBEL SHOW den Haan Washington Post: ,VS staan buiten de crisis VRIJDAG 6 APRIL 1984 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37365 Directeur: G. Koopman Hoofdredacteur: drs. J. W, E. Metselaar Adj. hoofdredacteur R D. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 A3 Lekten Voor tel nrs zie cototon NOORDWIJK Een 52-jarige in woner uit Ouddorp (ZH) is gis termiddag in een woning aan de Schiestraat in Noordwijk voor 200.000 gulden opgelicht. De man dacht voor dat geld in het bezit te komen van ongeveer 12 kilogram goud. Hem werd echter bijna 12 kilo lood in de maag ge splitst. De koper en de 'handelaren' - twee Rotterdammers van respectieve lijk 36 en 39 jaar oud waren in Noordwijk omdat zij de transac tie op 'neutraal' terrein wilden af handelen. De bewoner van dat huis fungeerde als tussenper soon. De politie gaat er voorals nog vanuit dat de Noordwijker te goeder trouw is geweest. test. Daaruit bleek dat het om goud van 21 karaat ging. Vervol gens werd de prijs voor het goud bepaald op twee ton en brachten de twee 'handelaren' de resteren de staven, die met papier omwik keld waren, het huis binnen. Nadat de koper de 200.000 gulden had overhandigd aan twee ver kopers en de staven wilde uit pakken trok een van de twee ver kopers een pistool en bedreigde daarmee de man uit Ouddorp. Het tweetal nam vervolgens de benen. Nadat de koper de staven had bekeken, bleek hij de bezit ter te zijn geworden van enkele kilo's lood. De identiteit van de twee oplich ters is bij de politie bekend. Zij worden nu gezocht, voorlopig wegens oplichting en bedrei ging. Vooralsnog neemt de poli tie aan dat het, wat de kóper be treft, om een legale transactie ging. Deskundigen uit de goud- wereld stellen echter dat 12 kilo goud van 24 karaat ruim 470.000 gulden zou moeten opbrengen. Voor zover de inlichtingen van de Noordwijkse politie nu strek ken is een prijs van ongeveer twee ton voor 12 kilo 21-karaats goud gebruikelijk. APELDOORN (GPD) - Brand heeft vanmorgen vroeg voor ette lijke miljoenen guldens schade aangericht in het computerbe drijf van Philips Data Systems in Apeldoorn. Er zijn geen persoon lijke ongelukken gebeurd. Op het moment dat de brand uit brak, omstreeks kwart over ze ven, was nog niemand van de 400 man op het werk aanwezig. Het grootste deel van een vleugel met vier etages (een kleine 40 meter hoog) is uitgebrand. Tegen kwart voor negen was het gevaar voor verdere uitbreiding van de felle uitslaande brand geiyeken en gaf de Apeldoomse brand weer, geassisteerd door brand weerkorpsen uit omliggende ge meenten, het sein „brand mees ter". De vuurzee ontstond in de compu ter-afdeling. Alle zeer kostbare elektronische apparatuur werd een prooi van het vuur of liep enorme waterschade op. Over de oorzaak van de brand was vanmorgen nog niets te zeggen. Dank zij de automatische brand melders ging geen tijd verloren en rukte de brandweer zonder tussenschakels onmiddellijk met zestig man uit. Bij het bluswerk ondervond men grote hinder van de enorme hitte en de rookont wikkeling. (foto ANP) T&D-Verblifa geeft 160 buitenlanders 25.000,- DEVENTER (GPD) - Bij Thomas sen en Drijver-Verblifa kunnen tweehonderd buitenlandse werknemers een vertrekpremie van 25.000 gulden netto krijgen als zij teruggaan naar hun ge boorteland. Het concern in meta len verpakkingen heeft hiertoe besloten, nadat begin februari een studie over dit onderwerp was aangekondigd. De premie kost het concern rond 50 mille per man, hetgeen in totaal dus neerkomt op 10 miljoen gulden. Tot nu toe hebben zich 160 arbei ders voor de vertrekpremie aan gemeld. De premie is vooral bedoeld voor Turkse werknemers van 43 jaar of ouder, die zich met het geld kunnen inkopen in een staats-. AMSTERDAM-NOORD (GPD) - De directie van de Amsterdamse Droogdok Maatschappij (ADM) heeft vandaag bij de Arbeidsin spectie werktijdverkorting aan gevraagd voor 960 werknemers. Daartoe werd gisteren besloten na overleg met de centrale on dernemingsraad van het bedrijf. Deze ging daarmee akkoord. De werktijdverkorting is aange vraagd voor de duur van zes we- Iets minder koud Enkele opklaringen en vrijwel overal droog. Minimumtemperatuur omstreeks 2, middagtemperatuur ongeveer 9 gra den. Weinig wind. 6t/m15 april Dagelijks van 10-17 uur en 19-22 uur. Zaterdag en zondag 10-17 uur. Amsterdam RAI DEN HAAG (GPD) - De verdere belastingverhoging voor tweeverdieners volgend jaar zal mogelijk achter wege blijven en in elk geval worden beperkt. Het kabi net vreest door deze verhoging voor een te grote aan tasting van de koopkracht bij tweeverdieners. In de oorspronkelijke plannen voor de verdere aanpassing van het belastingstelsel zouden twee verdieners (zowel echtparen als ongetrouwd samenwonenden) er al zo'n vier procent op hun geza menlijke besteedbare inkomen op achteruitgaan. Daar zou nog eens vier tot zes procent bij kun nen komen nu de aow-premies die man en vrouw moeten beta len, volgend jaar niet meer bij el kaar worden opgeteld. Deze indi vidualisering van de premiebeta ling is gebaseerd op een EG- richtlijn, waarbij is bepaald dat man en vrouw volgend jaar voor de aow moeten worden gelijkge steld. pensioen. Het belang ligt voor T en D in het gegeven dat er steeds minder mensen voor onge schoold werk nodig zijn. De buitenlanders die van de ver trekpremie gebruik willen ma ken, moeten afkomstig zijn uit landen buiten de EG, moeten nu een vast dienstverband hebben en kunnen na terugkeer in hun land geen uitkering volgens de Nederlandse sociale wetgeving krijgen. Bovendien moeten ze voor 1987 vertrekken en mogen niet terugkeren. Naast de premie krijgt de vertrek kende de hem toekomende vakantietoeslag, winstdeling en de waarde van de opgebouwde pensioenrechten. ken en voor maximaal 50 pro cent. Directe oorzaak is het ge brek aan werk op verschillende afdelingen van de ADM. De directie wil de werktijdverkor ting verdelen over de 960 man door in twee ploegen van 480 man elk om de beurt één week te werken. Dat is het maximum, bij plotseling meer werk dan voor zien gaan er minder mensen naar huis. Ondernemingsraadvoorzitter J. de Rooy van de ADM lichtte de si tuatie vanmorgen als volgt toe: „Wij hebben wel werk in het vooruitzicht, maar het wachten daarop is zeer kostbaar. Daarbij is de verdeling over het bedrijf LUSAKA (AFP) - Mozambique niet in balans. Op de ijzerwerk- heeft opdracht gegeven tot uit- ANC moet weg uit Mozambique de lasafdelingen is nu werk zat, maar bij werktuigbouw loopt het niet. Volgende week kan het echter weer andersom zijn". De Rooy was niet van mening dat de ADM weer eens in een spiraal naar beneden zit. „Maar het zijn geen beste tijden, het blijft kof fiedik kijken". wijzing van alle leden van de Zuidafrikaanse anti-apartheids- beweging ANC (African National Congress). Dit als gevolg van het niet-aanvalsverdrag dat het land met Zuid-Afrika heeft gesloten. Het uitwijzingsbevel ontneemt aan de nationalisten van het ANC hun laatste toevluchtsoord Volgens het huidige systeem beta len tweeverdieners niet meer aow-premie dan de man maxi maal verschuldigd is. Eventueel te veel betaalde premie wordt in de praktijk dan ook terugbe taald. In de oorspronkelijke plannen voor de 'derde fase' van de belastingaanpassing volgend jaar is deze regeling vervallen. Volgens het kabinet betekent dit een extra aantasting van de koopkracht. Het kabinet zal volgende week eerst gaan praten over de wijzi gingen in de aow-premieheffing voor gehuwde tweeverdieners en over een mogelijke koppeling van de belastingverhoging aan deze operatie. Volgens het kabi net is de belastingverhoging voor tweeverdieners nodig om de belasting te kunnen verlagen voor mensen die van één inko men een meer-persoons huis houden moeten onderhouden. Premier Lubbers. 'Aantal werklozen haalt miljoen niet' PAGINA 9 Dubbel aantal stageplaatsen Worden Falklands weer Argentijns? Eensgezinde strijd van kerk in Polen PAGINA 17 PARIJS (AFP/RTR) - In Jaoende, de hoofdstad van Kameroen, zijn vanmorgen vroeg gedurende en kele uren schoten en explosies gehoord. Dit is uit diplomatieke bron in Jaoende vernomen. Naar verluidt tracht de paramilitaire gendarmerie een staatsgreep uit te voeren, maar stuit hierbij op tegenstand van regeringsgetrou we troepen. Er zouden reeds en kele slachtoffers zijn gevallen. De radio van Kameroen, die nor maal om vijf uur zijn ochtend programma begint, kwam uren later in de lucht. Er werd alleen militaire muziek uitgezonden. Later zweeg de zender geheel. De schoten werden gelost nabij het presidentieel paleis. Na enkele uren werd het weer rustig in Ja oende. De inwoners van de hoofdstad zouden vanochtend gewoon naar hun werk zijn ge gaan. Naar verluidt zijn pantserwagens opgerukt naar het presidentieel paleis en de residentie van de op perbevelhebber van het Kame- roense leger. De Kameroense ambassade in Parijs kon slechts bevestigen dat er in Jaoende is gevochten. De gendarmerie zou de tweede stad van het land, Doeala, in handen hebben. De toestand in de hoofdstad en in andere steden is nog onduidelijk. In februari werd de in Frankrijk verblijvende ex-president Ahid- jo wegens poging tot staatsgreep bij verstek ter dood veroordeeld. Zijn aandeel in de huidige machtsgreep staat nog niet vast. OCCASION-SPECIALIST een vol jaar garantie mogelijk. r^j] IIUJ I II Keuze uit Alkemadelaan 1Roelolarenosveen lu&lll'lkVf^l'l 100etukS tel 017.3-2866 - 2073 l"nü minder dan de halve prijs I eigentijdse leder ballerina met enkelbandje in de kleuren beige, rood en cyclaam. Maten 36 - 41 winkelprijs 49.95 Bristolprijs 35 - alléén morgen Lange Gracht 5 Leiden (naast de Digros) tel. 071 - 142864 Lelden Fuchsiadal 14 Lelden Hoge Rijndijk 128 Lelden Lammenschansweg 8 Noordwijk Zandvoortsestraat 43 Oegstgeest Deutzstraat 5 Rijnsburg Rljnsburgerweg 140 data makelaardij bv breestraat 106 leiden 071-12 16 45 Lelden Bachstraat 254 Studio 65.000,- k.k. Lelden Eduird van Belnumstraat 41 3-Kemerflat 79.000,-k.k. Aantr. tussenwoning 179.000,-k.k. Hoek-herenhuls 269400,-k.k. Sfeervolle hoekwoning 295.000,-k.k. Tussenwoning 149.000,-k.k. Sfeervol pand 1 165.000,-k.k. Vrijst. won./bedrljfsr. 289.000,-k.k. Maak aan afspraak voor aan vrljblljwnd financieringsvoorstal Zaterdags geopend van 10.00 uur tot 14.00 uur Bulten kantooruren tel. 071 -143178. In een openhartig inter view met Elseviers Magazine van deze week gunt onze vice-premier en minister van economische zaken, drs. Gijs van Aardenne. ons een blik in de krochten van zijn geest. De nadere kennismaking valt niet mee. Zijn gesprekspartner typeert de minister als volgt: "Van Aarden ne is geen cynicus, hij benadert zijn medemensen op een wetenschap pelijke manier, afstandelijk en nuchter". Welnu, laten we eens kijken waaruit die kennelijk benijdenswaardige ei genschappen zouden kunnen blij ken. Om te beginnen de weten schappelijke manier van kijken van de vice-premier. Hij verklaart zijn benadering van de dingen vanuit zijn eigen wetenschappelijke voor opleiding als volgt: "Ik breng de dingen altijd een beetje terug naar mijn biologische inzichten als na tuurkundige. Dat hangt samen met mijn studie. In die natuur is telkens een proces aan de gang, de struggle for life, de optimalisatie van kansen. Het sterkste hert heeft de grootste kudde. De natuur heeft dat hert meer kansen gegeven om dat het nodig is. Bij de herten gaan de zwakken dood, bij de mensen niet, daar heeft het sterke hert de zwakke juist nodig. Als je nu vervol gens de sterken klein houdt, blijven ze allemaal zwak. Dus vind ik dat de samenleving gebruik moet ma ken van de sterkste herten, en dat betekent ook dat die in gevecht moet komen als er een tijger aan komt. Dat hoort er ook bij". Het klinkt op het eerste gehoor wel aardig, maar wat is het anders dan het platste Darwinisme toegepast op de mensenmaatschappij? En wat moeten we denken van het nauwelijks verhulde pleidooi voor een sterke man, het sterkste hert dat het opneemt tegen de tijger? In het gunstigste geval is het eerder onnozel dan waarlijk wetenschap pelijk op biologisch natuurweten schappelijke wijze. Zijn afstandelijkheid weet Van Aar denne beter te bewijzen. "Kijk, ik denk toch dat degenen die wél wil len werken, na enige tijd ook werk vinden; het duurt alleen langer. De anderen zijn toch waarschijnlijk minder geneigd om te werken, dus die vinden het wel mooi zo. Maar de grote meerderheid vindt geluk kig toch zijn draai". Op weg naar een miljoen werklozen in 1987, aldus berekeningen van zijn eigen Centraal Planbureau, be wijst Van Aardenne zijn afstande lijkheid door de echte slachtoffers van de economische crisis even tot in hun ziel te beledigen. Het sterke hert, zo begaan met de zwakkeren, blijkt te beschikken over behoorlijk ongevoelige voet zolen. De derde bijzondere eigenschap van de minister betreft zijn nuchterheid. Welaan, een derde citaat: "Nee hoor, we zijn bezig om met onze benen op de grond te komen en dat is heel bevredigend. Nee, ik had het veel slechter naar mijn zin aan het eind van de jaren '60. Met dat sociologengewauwel, zoals ik dat uitdruk. Dikke verhalen over het ge zag, in en uit gepraat, dikke woor den allemaal, Maagdenhuis en dat soort toestanden. Dat hebben we gelukkig achter ons". Hoewel de minister zelf geen socio loog is, maar juist een natuurkundi ge, slaagt hij er bijna een kwart eeuw later moeiteloos in het ge wauwel van de verdoolde geesten uit die tijd ruimschoots te overtref fen. Er is overigens een belangrijk ver schil. De jongelui van toen waren geflipte studenten die nu meestal wel beter weten, de heer Van Aar denne is intussen vice-premier ge worden Van Aardenne doorschouwt intussen het wezen van de mensen en de dingen. Hij citeert zelfs het boek Prediker: "Wie kennis vermeerdert, vermeerdert smart". Na lezing van het vraaggesprek met de minister is dit voor menigeen waarschijnlijk een waar woord. Swaziland heeft in 1982 in het ge heim een soortgelijk niet-aan valsverdrag met Zuid-Afrika ge sloten en Lesotho heeft meege deeld dat leden van het ANC het land „vrijwillig" verlieten, na de Zuidafrikaanse luchtaanval op Maseru op 9 december 1982. De mooiste kollektle die u ooit zag! Alle grote merken in huis: KETTlER.HERLAG AlllBERT. KURZ. ROVERGARDEN. AMI, GROSFILLEX.LALUNAenz P «kussens en parasolsin meer dan w 80 dessins WEBER-barbecues •volop keus voor elk budget uw aankoop zo mogeii,k dezelfde dag nog GRATIS thuisbezorgd! Dagelijks geopend van f 9 tot 6 uur, vrijdag koopavond. Rijnsburg Vliet Zuidzijde 24, Rijnsburg Tel. 01718-21301 WASHINGTON (GPD) - Het Amerikaanse dagblad Washington Post heeft Nederland scherp gewaarschuwd, dat het de schuld voor de poli tieke crisis rond de plaatsing van kruisraketten op zijn grondgebied niet aan de Verenigde Staten mag toeschuiven. hoofdartikel zegt het blad dat Weinbergers bezoek aan Nederland vergissing is geweest. Niet vanwege de wijze waarop hij zich in het Nederlandse plaatsingsdebat heeft gemengd, maar omdat zijn visite „de Europese oppositie een nieuwe gelegenheid heeft geboden om een NAVO-besluit waarin hun regeringen volledige deelgenoten waren, voor te stellen als een buitenlands plan dat hun door de roekeloze en gewelddadige Amerikanen werd opgedrongen". De Post beklaagt zich erover dat in de heftige politieke discussie waar mee de uitvoering van het NAVO-dubbelbesluit gepaard gaat, gespro ken wordt van een Amerikaanse opzet en dat NAVO-wapens Ameri kaanse wapens worden genoemd „die Europa met verrassing bedrei gen". Het blad zegt dat Europese aarzelingen de Amerikanen ertoe hebben aangezet „op hun uitbundige en onvoorzichtige manier" druk uit te oefenen en vraagt zich af waarom Amerikaanse regeringen zulke ontwikkelingen toelaten. „Het is erger dan ergerlijk. Het vreet zonder twijfel aan het democratisch bestel van een klein land als Nederland, als mensen hun eigen door slaggevende beslissingen blijven beschouwen als concessies tegen wil en dank aan het Pentagon", zo betoogt de krant.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 1