c Poolse kerk eensgezind in strijd tegen staat HEEL NEDERLAND WORDT UITGENODIGD OM HET HUWELIJKSFEEST MEE TE VIEREN Reportage Actie tegen kruisbeelden is tactische fout (Wanneer een pinda iets te vieren heeft, dan wordt het ook écht een feest.) VRIJDAG 6 APRIL 1984 Varia „De bleke dood klopt zonder onder scheid aan de hutten der armen en de burchten der koningen" heeft Horatius eens (maar dan minder vertaald) gezegd. Dit keer heeft de bleke dood midden in de nacht aan een 'burcht der koningen' geklopt, want Theo Koomen was ongetwij feld een koning in de ogen van zijn volk: de radioluisteraars en televi siekijkers. Ik hoorde dat hij verongelukt was van een vriend, die ik 's ochtends vroeg naar de trein bracht. Terug, van het Centraal Station naar huis, met de kinderen achterin de auto, reed ik nog voorzichtiger dan gewoonlijk. Om niet te zeggen: be vangen. Zoiets is natuurlijk niet na te gaan, maar ik kan me voorstel len dat het bericht van Theo's dood, in de vroege ochtend door alle auto radio's opgevangen, honderddui zenden Nederlanders ertoe ge bracht heeft hun gaspedaal wat minder nonchalant in te drukken, wat minder risico's te nemen bij het inhalen, zodat er toch een paar le vens gespaard bleven die anders 'door de tol van het verkeer waren opgeëist'. Voor de nabestaanden van Theo Koomen is dat een wel erg schrale troost, om niet te zeggen: geen enke le. Is het dan misschien een troost dat zijn dood een schokgolf door het hele Nederlandse volk heeft doen gaan? Een veel grotere schokgolf dan hij zelf in zijn stoutste dromen ooit zal hebben verwacht? Ik kwam gisterochtend een winkel binnen in ons dorp, en hoorde dat er over de dood van Theo Koomen werd. ge praat. „Iedereen praart er over", zei iemand. Er kwam een nieuwe klant binnen die het bewees: !tJe collega is dood", zei hij. Ik geloof dat de enige keer waarop de dood van een Nederlander zo veel indruk heeft gemaakt in Ne derland, zoveel 'impact' heeft ge had, de plotselinge dood van God fried. Bomans is geweest. Toen sprak iedereen daar ook over, toen kon je ook nergens komen zonder dat het gesprek er over ging. Zelfs de dood van Wim Sonneveld, en ook niet de dood van Wim Kan of Ko van Dijk, hebben zoveel verslagen heid gebracht als de dood van Theo Koomen nu en Godfried Bomans twaalf jaar geleden. Alleen de dood van John F. Kennedy, een buiten lander, was daarmee te vergelij ken. Afgezien van hun grote populari teit werd dat natuurlijk veroor zaakt door hun volkomen onver wachte dood. „De dood is altijd on voorzien, vooral als het leven groot is en onmisbaar schijnt", heeft ene Guizot ooit gezegd. Godfried Bo mans en Theo Koomen hadden, elk op hun eigen terrein, een soort al leenrecht op de manier waarop zij met de luisteraars en kijkers com municeerden, waardoor je bij hun dood met een schok besefte dat zij onvervangbaar waren. Dat hun manier van praten, hun humor, hun flux de bouche, voorgoed ver dwenen waren. Natuurlijk gold dat ook voor Wim Kan, Ko van Dijk en Wim Sonne veld, maar Kan was 72 toen hij overleed, dat is precies de gemid delde leeftijd van de Nederlandse man, dus dan denk je toch: jam mer, maar niets aan te doen. En dat is natuurlijk wel het laatste waar je bij Theo Koomen aan denkt. De hele dag al zeurt het door mijn hoofd (vergeet niet dat ik hem re gelmatig tegenkwam op de perstri bunes, en dan altijd wel een paar woorden met hem wisselde): als hij maar één seconde harder of zachter had gereden, als hij tussen Ensche de en Hoorn maar één keer vaker had b ij geremd of één keer vaker had gas gegeven, zou hij die tegen ligger net gemist hebben. Maar ja. dat soort redeneringen leidt natuu- rijk nergens toe. Als hij 10 kilome ter buiten Enschede één keer extra had afgeremd was hij misschien vijftig kilometer verderop tegen een boom gereden en had hij de rest van zijn leven in coma gelegen, - je weet het maar niet. Aan al deze droeve bespiegelingen wil ik een sonnet toevoegen, dat ik gisteren ter nagedachtenis van Theo Koo men schreef. THEO KOOMEN Ha, dacht de Dood, die kan mij niet ontkomen, zo eenzaam in de nacht, en ook wat Te vaak is hij ontsnapt, ik weet niet hoe, maar nu zit hij achter z'n stuur te dromen. Toch was er even iets dat Hem deed schromen: hij was zo populair! Maar zo'n ta boe dat doet er voor de Dood maar wei nig toe, of het nu Kan is, Sonneveld of Koo- En bovendien: zo'n dood vol treu righeid van iemand die zichzelf niet in de bergen maar op het vlakke land te pletter rijdt, is altijd goed voor veel publiciteit. En zeker van de Dood kun je niet vergen dat Hij zulk soort sensatie liever mijdt. Ze gaan tekeer tegen die hulpeloze kinderen, maar laat ze maar proberen een kruis weg te halen uit een van onze fabrieken of kantoren". Deze opmerking is vori ge week opgetekend op een vergadering van het Pool se episcopaat, waarbij besloten werd zich met volle kracht te weer te stellen tegen het weghalen van kruisbeelden uit openbare gebouwen. „De witte adelaar en het kruis zijn beide Polen", zei de Poolse primaat kardinaal Jozef Glemp, waarmee hij duidelijk maakte dat hij het kruis net als de adelaar beschouwt als het officiële wapen van Polen. Sinds de laatste koning van Polen heeft iedere primaat de titel „Inter—Rex" en derhalve ook een wapen. Dat is het kruis met aan weerskanten de traditionele Poolse witte adelaar. Begin maart, toen Glemp in het buitenland was, brak er een conflict uit tussen hem en de ondergrondse vakbeweging Solidariteit alsmede binnen zijn eigen clerus. Het conflict ging over de concessies die hij aan de regering had gedaan. Daarna begonnen midden maart zeshonderd scholieren en onderwijzend personeel in een landbouwschool, 60 kilo meter van Warschau, een sit- down staking uit protest tegen het verwijderen van crucifixen uit leslokalen. Van de ene op de andere dag was daarmee het conflict binnen de kerk, waarop de regering over eenkomstig het principe „ver deel en heers" zich zo ver heugd had, naar de achter grond gedrukt. Als een geslo ten front kwamen bisschoppen en clerus te voorschijn. Als de Poolse regering de uitvoe ring van de maatregel - geba seerd op een wet uit 1977, die de activiteiten van de kerk en staat strikt uit elkaar houdt - doorzet, zijn er moeilijkheden op grote schaal te verwachten, zo heeft kardinaal Glemp ge waarschuwd. „Als u werkelijk sociale vrede wil", zei Glemp, „houdt dan op met deze provocatie. Het kruis is universeel symbool van vre de en mensenliefde, en we heb ben het fundamentele mensen recht op zulke symbolen, waar dan ook". Het is zo vaak in Polen gebeurd, dat de regering iets deed dat precies het tegendeel oplever de van wat zij wilde bereiken. Door deze actie is de winnaar van de Nobelprijs, Lech Wale sa, die lange tijd niets van zich heeft laten horen, weer volop in de publiciteit teruggekeerd. Hij heeft zich solidair ver klaard met de stakende en pro testerende scholieren en heeft in Gdansk deelgenomen aan een protestdemonstratie tegen het weghalen van de kruisbeel den. De Poolse regering heeft wat zwakjes teruggeslagen en de Verenigde Staten als voor beeld gesteld, waar er geen schoolgebed meer is. Omdat Amerika niet bepaald een land is van 90 procent katholieken, en er daar niemand wordt ge hinderd waar dan ook op school te bidden, komt de ver gelijking van de Poolse rege ring in een wat vreemd dag licht te staan. Tijdens een protestmis in Gdansk, waaraan het afgelo pen weekeinde tienduizend scholieren hebben deelgeno men, heeft de plaatselijke bis schop Goplowski niet alleen het recht verdedigd om kruis beelden in de scholen en ge bouwen voor hoger onderwijs te hebben, maar hij ging een stap verder. Hij lanceerde kri tiek op wat hij noemde de niet aflatende pogingen van de re gering om van Polen een atheistische staat te maken. Daarmee gaf hij openlijk steun aan een van de meest rebelse Poolse priesters, de pro-Soli- dariteit-kapelaan Jerzy Popie- luszko in Warschau. In de weken ervoor had Popie- luszko, tegen wie een gerechte lijk onderzoek loopt wegens het in bezit hebben van verbo den zaken zoals springstoffen, wapens en pamfletten om de regering omver te werpen, een aanval op de regering gedaan. Massaal protest van de Poolse bevolking, zoals hier studenten, tegen het voornemen regering om kruisbeelden te verwijderen uit de openbare gebouwen. die zoals de opstandige geeste lijke het formuleert, van Polen een goddeloze staat wil maken. Pas enkele maanden geleden, in december, kreeg Popielusz- ko van Glemp en het episco paat te horen dat hij moest op houden met zijn pro-solidari- teit- en anti-regeringstoespra ken. Daarna volgde in februari de overplaatsing naar het plat teland van een andere pro-Soli- dariteit-priester, pater Miecys- law Nowak, die als zielszorger verboden was aan de tracto- renfabriek Ursus bij Warschau. Gevolg van de overplaatsing was een hongerstaking van le den van zijn parochie. Glemp bevond zich toen inmid dels al in Zuid-Amerika, waar hij merkwaardige verklaringen aflegde, gericht aan het gelovi ge Poolse volk. Zo zei hij onde meer dat de ondergrondse be weging Solidariteit niet mee de belangen van het volk be hartigde en dat de kerk de be weging daarom niet meer steunde. Het antwoord daarop was een krachtige aanval op de primaat, niet alleen vanuit de ondergrondse beweging, maar ook vanuit de Poolse clerus zelf. Glemp werd beticht van directe collaboratie met het door Anton Koene Poolse regime. Het binnen de rooms-katholieke kerk spreek woordelijke Latijnse gezegde „Ora et Labora" (bid en werk) werd voor Glemp omgewerkt in „Ora et Collabora". Midden in deze zeer gevaarlijke situatie binnen de kerkge meenschap zelf explodeerde de zaak van de kruisbeelden. Achter de schermen, nog beter achter het rookgordijn, werd de barst tussen kerk en Solida riteit gelijmd voor zover dat nog mogelijk was. Op de terug reis van Zuid-Amerika naar Polen bivakkeerde Glemp paar dagen in Rome, waar hy ook een gesprek met de paus had. Terug in Polen zong hij enkele tonen lager. In zijn toespraak op 16 maart, voor het forum van de eerste volledige verzameling van het Centrale Comité van de Poolse communistische party sinds het afkondigen van de staat van oorlog in december 1981 en de opheffing daarvan 18 maanden later, maakte de Poolse leider generaal Woj- ciech Jaruzelski zeer duidelijk dat ook hij bereid was tot een frontale aanval op de kerk. „Sommige priesters wisselen de kansel voor de microfoon van Radio Free Europe", zei hij en citeerde een oud Pools spreekwoord: Ze bidden voor het beeld en hebben de duivel onder hun huid". „We laten de opvoeding van onze jeugd niet over aan onze vijan den", riep Jaruzelski. En daar wringt nu juist de schoen. De kerk heeft veel invloed op de scholen en nog meer in de „on dergrondse" of „vliegende" scholen en universiteiten, die over heel Polen gesticht wor den. Tijdens de lessen en colle ges, die worden gehouden in kerkelijke gebouwen en by particulieren thuis, kunnen de mensen niet alleen kennisne men van de waarheid van hun eigen geschiedenis - zowel het heden als het verleden maar bijvoorbeeld ook over hoe men beter gebruik kan maken van ter beschikking gestelde mid delen voor de landbouw. En alweer komt de beweging vanuit de basis op gang, net zo als destyds Solidariteit. Daar voor is de regering bang, in het bijzonder nu het vertrouwen en de energie binnen de eigen partijrangen tot een absoluut dieptepunt gedaald zijn. Zij heeft doodeenvoudig niets te bieden. Door de kerk aan te pakken, en vooral nu, heeft de Ideine gene raal een ernstige tactische fout gemaakt. Hij heeft de gesple ten vijand de kans en de moti vering gegeven de ryen weer te sluiten. De volgende slag komt beslist, en zeker als de regering probeert de symbolen van de kerk te verwijderen uit de fa brieken, waar zij nu overal de monstratief opduiken. ADVERTENTIE DUYVIS RUNNERS VIEREN HUN Tl: JARIG HUWELIJK Precies 7'/2 jaargeledenwerd het vakmanschap van Duyvis gekoppeld aan de kwaliteit van USA Runners: de grootste, de lekkerste pinda's ter wereld. Samen staan ze voor gave kwaliteit: goudgeel gebrand en gegarandeerd vers verpakt. Samen vieren ze nu hun 7'/2 jarig huwelijk, hun stalen bruiloft Zoals u weet een belangrijke gebeurtenis in pindaland. Daarom nodigen wij u uit aktief aan de feestelijkheden deel te nemen. MAAK 'N ORIGINEEL HUWELIJKS- KADO EN MAAK KANS OP DE UNIEKE GOUDEN, ZILVEREN OF BRONZEN PINDA Eindelijk eens geen rijmpjes of slagzinnen maken, maar zelf een origineel huwelijks- kado bedenken. Iets leuks, iets geks. 1 Alles mag. Boetseer, klei, naai, schilder, brei, teken, timmer, plak, knip, kortom maak een ORIGINEEL HUWELIJKSKADO. Kan niet bestaat niet - want het gaat niet om vakmanschap, het gaat om originaliteit. Originaliteit die beloond wordt met originele prijzen. PRIJZEN VOOR IEDEREEN DIE MEEDOET LDE GOUDEN PINDA 2. DE ZILVEREN PINDA I 3. DE BRONZEN PINDA Daarnaast exclusieve pinda-sieraden plus een aardige verrassing voor iedere deel nemer. De spelregels? Die vindt u in de winkel bij de Duyvis pinda's. Veel succes! We zijn benieuwd De Ceremoniemeester.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 17