'Ik red me ook zonder de kern Rooijakkers: "Ik begrijp het niet" Vajken 68 H.B.S.S. Einde voetbal in Amerika kwestie van tijd is. LIPS Levitina: nog een half punt Nederlanders mijden marathon Rotterdam Guy Thijs blijft optimistisch on schorsingen spelers Eis Koopmans afgewezen 'Gooi geen stenen naar raUyrijders' Nielsen blijft bij Feyenoord Georg Kessler naar Olympiakos Piraeus ADVERTENTIE Zaterdag a.8. 7/4 15.00 uur aan de Duifraklaan te Valkenburg Aangeboden door: ASSURANTIËN B.V. "Ons adrfes kost u niets" NEW YORK (SID) - Negen clubs beginnen binnenkort aan het achttiende seizoen van de profvoetbalcompetitie in de Verenigde Staten (NASL). Dat zijn er veertien minder dan vier seizoenen geleden, toen Amerikaanse zakenlieden een markt zagen voor „soccer" in Amerika. Voor vele miljoenen dollars werden Europese en Zuidamerikaanse vedetten aangetrokken. De Nederlan ders Cruijff en Neeskens wa ren daar voorbeelden van, evenals Pele en de Westduitser Franz Beckenbauer. Voetbal bleek het Amerikaanse pu bliek evenwel nauwelijks aan te spreken en de grote investe ringen waren voor niets ge weest. Cosmos De totale opheffing van het Ame rikaanse voetbal lijkt nog slechts een kwestie van tijd. Zelfs New York Cosmos, fi nancieel gesteund door het gi gantische Warner-concern, heeft moeten inkrimpen. Uit kostenoverwegingen werd sterspeler Romero uit Para guay voor 1,2 miljoen gulden verkocht aan het Braziliaanse Fluminense. Sinds vorig sei zoen hebben Seattle Sounders, Montreal Manic en Fort Lau derdale Strikers zich noodge dwongen uit de NASL-compe- titie teruggetrokken. Chicago Sting, New York Cos mos, Toronto Blizzards en Tampa Bay Rowdies vormen in de komende competitie een groep net als San Diego Soc cers, San Jose Earthquake, Vancouver Whitecaps, Tulsa Roughnecks en Minnesota Kicks. De winnaars en de num mers twee komen in de play-offs om de nieuwe en misschien laatste Amerikaanse kampioen aan te wijzen. Geen traditie De inkrimping is zeker geen sa neringsproces, zoals in Neder land de „gezondmaking be taald voetbal" beoogt. Het Amerikaanse publiek bezit geen traditie in voetbal, zoals in Europa en Latijns-Amerika het geval is. Voetbal werd meer gezien als een modever schijnsel. Op de typisch Ame rikaanse wijze werd het voet bal verkocht: met gelouterde vedetten en showdanseressen. Zelfs de spelregels werden aangepast om de sport aan trekkelijker te maken. De ame- rikaanse „voetbaloperette" dreigt uiteindelijk als de be kende nachtkaars uit te gaan. Concurrentie De toeschouwersaantallen lie pen via 900.000 in 1981 en 800.000 in 1982 vorig jaar zeer sterk terug. Ondanks het con tracteren van Beckenbauer voor nog één seizoen bezoch ten gemiddeld slechts 20.000 toeschouwers de thuiswed strijden van Cosmos. Een jaar eerder waren dat nog 28.000 mensen zonder de „Kaiser". Debet daaraan was ongetwij feld de concurrentie van de tweede divisie „American foot ball", die de wedstrijden ook in de zomer afwerkt en het beëin digen van de tv-reportages van het voetbal. gen telex uit Finland blijkt heel duidelijk dat er geen sprake is van het naar Rotterdam halen van de Finse top, met onder an deren de naar de marathon over geschakelde Marti Vainio. Deze baanatleet pakte in '78 de Euro pese titel op de tien kilometer en werd vorig jaar in Helsinki bij de WK derde op de vijf kilometer. De Finse bond schreef de ploeg in om Rotterdam te pogen de LA-limiet te scoren. Daar tegen over staan de huisvestingskos ten, die dat is gebruik voor rekening van de organisatie ko- Lambregts In de marathonwereld wordt overi gens wel vaker wat gemakkelijk over de waarheid heen gewan deld. Hoewel donderdag tijdens de persconferentie duidelijk werd gesteld dat de enige Neder landse topper, Cor Lambregts, niet als „haas" is ingehuurd, leer de een telefoontje met de Lim burger dat deze er niet over pie kert de hele marathon uit te lo pen. „Mijn voorbereiding is er helemaal niet op afgestemd. In het begin zullen de kijkers mij vooraan zien en daarna niet meer", aldus de man, die met Nijboer en Vriend al slaagde bij de eerste aanval op de LA-limiet. Het wordt dus een buitenlandse onderonsje, met ongetwijfeld op nieuw een voor Rotterdam in middels traditioneel geworden toptijd, die weer best eens onder de 2.10 zal kunnen uitkomen. Grote favoriet is de Portugees Carlos Lopez (2.08.39), die vorig jaar zo lang in de buurt van De Castella bleef. De meest specta culaire tegenstand is te verwach ten van Afrikaanse zijde, met de Tanzanianen Gidamas Shahanga en Juma Ikangaa in de hoofdrol. Dit jaar is Shahanga wereldrang lijst-aanvoerder met zijn tijd van 2.10.19. Hij kwam tot deze presta tie in de pre-olympische mara thon van Los Angeles, waarin Gerard Nijboer in februari vierde werd. Ikangaa kwam vorig jaar al tot een tijd van 2.08.55. SOTSJI (AFP) Irina Levitina heeft nog epn half punt nodig om wereldkampioene schaken Maja Tsiboerdanidze uit te mogen da gen. Ze speelde gisteren in Sotsji de elfde en voorlaatste partij voor de tweekamp tegen Lidia Semenova remise en heeft nu de leiding met 6-5. Het duel, dat woensdag werd afgebroken, vergde 69 zetten. ROTTERDAM (GPD) - In zijn even langdurige als enthousiaste uiteenzetting over het indrukwekkende deelnemersveld aan de vierde internationale marathon van Rotter dam vermeed manager Gerard Rooijakkers in te gaan op de opvallende Nederlandse absentie straks op zaterdag 14 april. Pas later, op een rustiger plaatsje, wilde hij wel kwijt het vreemd te vinden dat Nederlandse atleten die nog een limiet voor Los Angeles moeten lopen, gekozen hebben voor Maassluis, komende zaterdag. „Ik zeg niks over de Westland Marathon in Maassluis, maar in Rotterdam komen maar liefst 20 lopers aan de start die de limiettijd van 2.13 en ver daaronder hebben gelopen. Bovendien staat Rot terdam bekend als een snel parcours. Ik begrijp het werkelijk niet". Een veld dat er zijn mag. Dat zeker. Atleten als de recente wereld- crosskampioen Carlos Lopez, de Tanzanianen Ikangaa en Sha hanga, de Keniaan Nzau, de Brit Helme, de complete Finse top en mogelijk ook de Mexicaan Ro- dolfo Gomez. Maar juist daar waar die internatio nale toppers verschijnen, daar waar de televisie de marathon (weer) live uitzendt, zou je, zeker vanuit atletiek-propagandistisch oogpunt, ook de Nederlandse top verwachten. Gerard Rooijakkers, die door de gemeente Rotterdam geheel is vrijgemaakt om deze jaarlijkse klus te coveren, zegt enerzijds begrip te hebben voor de vrije keuze van de nationale toppers, maar hij weet niet wat hij nu nog meer moet doen om dezen ook te interesseren. Sportschoenen Deels heeft de afwezigheid van de Nederlandse top te maken met sponsorbelangen. De organisato ren geven dat niet graag volmon dig toe, maar de realiteit is dat Maassluis, Rotterdam en Am sterdam alle andere (sportschoe nen dragen. En bovendien is er nog steeds sprake van onderlin ge naijver. In het zojuist versche nen bondsblad van de KNAU liet de Amsterdamse organisator nog eens weten Rotterdam geen ech te marathon te vinden, vanwege het parcours „met rondjes", en vanuit Maassluis werd Rotter dam verweten van de finish een kermis te maken. Met die aanvallen heeft Rotterdam, dat jaarlijks zo'n drie tot vier ton bijeengebracht ziet door de hoofd-schoenensponsor en tal van neven-sponsors, leren leven. De Rotterdamse organisatoren voelen zich wat die kritiek be treft meer op het hart getrapt door KNAU-bondscoach Wim Verhoorn, die zei dat de Maas stad financieel bepaald onwel willend staat tegenover de Ne derlandse toppers, „terwijl ze wel de Finnen met arts, mas seurs, toeters en bellen naar Rot terdam halen", klonk het on langs. Gerard Rooijakkers heeft zich in middels gewapend tegen deze aanval van Verhoorn, die voor zijn KNAU-functie in dienst was van Rotterdams hoofdsponsor. Over de geruchten daaromtrent wil Rooijakkers niets kwijt, maar aan de hand van de fotokopie van een al in november ontvan- BRUSSEL (GPD) - De Belgische bondscoach Guy Thijs beleeft momenteel de met verzoeken om commentaar op de schorsingen naar aanleiding van het omkoopschan daal tussen Standard Luik en Waterschei. „Wat wil je dat ik antwoord? Ik vind het zeer erg. Voor de spelers in de eerste plaats, want die hebben toch een zware straf opgelo pen. Verder natuurlijk voor de nationale ploeg. Gerets, Meeuws, Plessers, Daerden, Vandersmissen, Preud'homme, ze maakten allemaal deel uit van mijn kern. Dat zijn in één klap zes man minder". Cor Lambregts is de enige Nederlandse atleet die wel deelneemt aan de Rotterdamse marathon. "Maar ik loop 'm niet uit, want mijn voorberei ding is er niet op afgestemd" (Foto anp» WEST-BERLIJN (SID)- De ci viele kamer van de rechtbank in West-Berlijn heeft de eisen die oud-Europees bokskampioen in het halfzwaargewicht, Rudi Koopmans, had ingediend tegen professor Manfred Donike en de vice-voorzitter van de Westduit- se Bond van Beroepsboksers, Wagner, afgewezen. Kort na af loop van het gevecht om het Eu ropees kampioenschap tussen Koopmans en de Westduitser Manfred Jassmann op 9 juli 1983, dat Koopmans in Frankfurt door knock out won, had doping-ex- pert Donike verklaard dat Koop mans het toen overigens nog niet op de verboden lijst staande mannelijke hormoon Testoste ron had gebruikt. De rechtbank oordeelde dat de uit spraak van Donike uitsluitend een waarde-oordeel inhield, dat niet als belediging kan worden opgevat. Volgens de rechter valt de uitspraak van de Westduitse medicus onder het recht van vrije meningsuiting. De recht bank wees tevens de eis van Koopmans dat hij in het bezit van een kopie van het medisch rapport en een afschrift van de dopingcontrole moet worden ge steld, als ongegrond af. Ten aanzien van de eis tegen Wag ner stelde de rechtbank, dat deze niet als arts in Frankfurt actief was geweest doch slechts als ver tegenwoordiger van de Bond van Westduitse Beroepsboksers (BDB). De kopieën, die Koop mans wenste had hij volgens de rechtbank - aan de BDB moeten vragen. Zonder het van de daken te schreeuwen zit Rotterdam, dat vorig jaar internationaal zoveel naam maakte via dat gevecht tussen De Castella, Lopez en Sa- lazar, toch wel in de maag met de opvallende afwezigheid van Ne derlandse zijde. Volgende week zaterdag treden alleen Cor Lam bregts en de in topvorm voor een serieuze limietpoging verkeren de Carla Beurskens in de Maas stad aan. Verriet en Valentin, het duo dat nog op de limiet jaagt, en de al geslaagden Nijboer en Vriend ontbreken allen, waar door de camera's voor de live-te levisieuitzending voornamelijk gericht zullen zijn op de interna tionale toppers. .Niettemin ben ik ervan overtuigd dat de controlecommissie naar eer en geweten heeft gehandeld. Er rest de spelers weliswaar nog een waterkansje nu ze in beroep gaan. Maar ik hoop dat ze dan be ter verdedigd worden dan thans het geval is geweest. Ze hebben Ceulemans en Coeck (rechts): "Goede spelers" (Foto anpi NAIROBI (Reuter) - De orga nisatie van de Safari-rally in Kenya heeft de toeschou wers vriendelijk doch drin gend verzocht voortaan de rally-equipes aan te moedi gen en niet meer te ontvan gen met een regen van ste nen. Volgens het Keniaanse persbureau (KNA) heeft Joel Ole Wuparl, een bestuurder in het oosten van het land, de bevolking toegesproken over de stenengooierij. Vol gens Wupari zijn de aanval len op de rally-deelnemers niet langer te tolereren en schaden ze de reputatie van Kenya in het buitenland. De Safari-rally, één van de be kendste autosport-evene menten in de wereld, die dit jaar van 19 tot 23 april wordt gehouden, staat be kend om het gevaarlijke ge drag van het publiek. De woede van de inheemse be volking wordt vooral opge wekt door de slachtpartij, die de snelle rally wagens onder de dieren aanrichten. ROTTERDAM (GPD) - Ivan Nielsen gaat voor twee jaar bijtekenen bij Feyenoord, dat volgende week woensdag de naam van de nieuwe sponsor bekend maakt. De Deense in ternational heeft deze week met de Rotterdamse club overeenstemming bereikt over de belangrijkste voor waarden voor contractverlen ging. Met zijn uitspraak: „Ik weet het nog niet voor honderd pro cent zeker; het hangt op een paar kleine dingen", houdt Nielsen zelf nog een slag om de arm, maar bestuurslid Aad van der Laan is er zeker van dat de voorstopper in de Kuip blijft. „We zijn het volle dig met elkaar eens gewor den". aldus Van der Laan. Volgens Van der Laan gaat Feyenoord ook alles in het werk stellen om Michel van de Korput te behouden. Of de libero „gehuurd" of gekocht wordt van het Italiaanse Tori no, dat vorig jaar 1,4 miljoen voor hem vroeg, is alleen nog de vraag. „Het is een heel for se prijs en zoveel geld heb ben we niet", zegt Van der Laan, „maar we zullen al het mogelijke doen om hem te houden". De Rotterdamse club, die eer der al meerjarige verbintenis sen aanging met doelman Hiele en aanvoerder Wijnste kers, wil er van alles aan doen het huidige elftal in tact te houden voor de nieuwe spon sor. Nu de Gouden Gids geen gebruik wenste te maken van de optie voor nog twee jaar sponsoring, zijn de onder handelingen met een nieuwe geldschieter bijna afgesloten. Vermoedelijk gaat het om een multinational zonder ves tiging in Nederland, al circu leren ook de namen van Ge neral Motors en Shell. „Daar laat ik me niet over uit", al dus Van der Laan. BRUGGE (GPD) Georg Kessler wordt met ingang van het nieuwe seizoen trainer van de Griekse eersteklasser Olympiakos Piraeus. Kess ler, die momenteel aan zijn tweede seizoen bij Club Brugge bezig is, heeft een contract getekend voor twee jaar. De voormalige trainer van o.a. AZ'67 stond ook in de belangstelling bij Westduitse en Spaanse clubs en werd verder genoemd in verband met de nieuwe functie van coördinator bij de KNVB. Voor die baan, zo verklaarde Kessler, zou hij echter alleen belangstelling hebben gehad als Michels totaal geen interesse had getoond. Olympiakos Pireaus versperde afgelopen jaar Ajax de doortocht naar de volgende ronde in het toernooi om de Europa Cup voor landskampioe nen. De Griekse club, toen nog onder leiding van de inmiddels ontsla gen Westduitser Heinz Hoeher, heeft ondermeer de Noor Roger Albert- sen op de loonlijst staan. namelijk geen goede raadgevers gehad. Immers, het getuigt toch van weinig doorzicht een nieuwe versie van de feiten aan te dragen op het ogenblik dat de hele we reld pertinent weet hoe de zaken in elkaar steken. De onderzoeks commissie en controlecommis sie hebben daardoor het gevoel gehad voor het lapje te worden gehouden. Vandaar ook die zwa re straften". „Jammer misschien maar begrij pelijk. Hadden ze de zuivere waarheid verteld en uiteengezet dat ze onder druk van hogerhand hadden gehandeld, want zo was het toch, en hadden ze hun spijt betuigd over wat gebeurd was, dan ben ik ervan overtuigd dat ze er veel goedkoper afgekomen waren. Maar dat is natuurlijk mosterd na de maaltijd". Voorzorgen Dat de schorsing van zoveel inter nationals verregaande gevolgen heeft op de nationale ploeg hoeft niet te worden onderstreept. Guy Thijs verliest er nochtans het hoofd niet bij. „Waarom zou ik ook? Deze dingen zijn gebeurd en ik kan ze niet veranderen. Tenzij er een wonder gebeurt, zal ik het moeten doen met andere spelers. Voor de wedstrijd tegen Polen over veertien dagen had ik al een beetje mijn voorzorgen ge nomen en 27 spelers een visum laten aanvragen". Daaruit blijkt al, zelfs in deze voor hem zo moeilijke periode dat Guy Thijs de zaken rustig blijft bekijken. Geen spoor van pa niek, zelfs enige ongerustheid valt niet te bespeuren. „Ik heb dan ook geen reden om aan de klaagmuur te staan. Goed, ik ver lies wel een handvol zeer waar devolle spelers, jongens die ik erg goed had kunnen gebruiken. Een Gerets bijvoorbeeld is toch een spelbepalende figuur, Walter Meeuws de sleutel van ons off- side-slot, en Gerard Plessers zou zeker meegespeeld hebben op links terwijl Vandersmissen toch ook goed aan het terugkomen was. Niet niks. Maar mijn Rode Duivels-ploeg is niet alleen deze vier. Ik heb nog een heleboel erg knappe voetballers. Jean—Marie Pfaff, Jan Ceulemans, Erwin Vandenbergh, Ludo Coeck, Frank Vercauteren en de ande ren, die zijn er er toch nog." Niet fair .Daarom, het zou dus niet fair zijn moord en brand te schreeuwen omdat ik nu ineens een aantal spelers moet missen. Die oneer wil ik hen besparen. Ze zullen al leen niet zo goed omringd zijn als normaal. Da's alles. En opgelet: ik kan me redden zonder de kern. Er zijn oplossingen bij de vleet. Het komt er alleen op aan de goede formule te vinden". .Ondanks alles blijf ik dus opti mistisch voor wat onze EK-kan- sen betreft. Ik heb de Denen ge zien in Amsterdam tegen Hol land. Er ontbraken wel veel in ternationals, maar ze waren toch bitter zwak. De Fransen, welis waar zonder Platini, maakten op mij tegen Oostenrijk in Bor deaux geen grootse indruk. En Joegoslavië, dat het zonder Peru- zovic en Susic moest stellen, kwam in Subotika nooit van de grond tegen Hongarije. Ik zou wat ons betreft alleen graag nog een wedstrijd meer spelen dan de twee die nog op het program ma staan (Polen en Hongarije). Alleen wordt het moeilijk om nog een vrije datum te vinden. De kalender van mei zit eivol". Guy Thijs, de Belgische bondscoach: Het zou niet fair zijn moord i beschik nog overeen heleboel knappe voetballers"

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 13