Geen verbod op export gifafvai Noblesse oblige. Möller wil nu nog geen hulp Voorverldezingen VS naar climax Rijexamen te licht bevonden PvdA en VVD kruipen met pabo naar Deetman Na wat in Haarlem is gebeurd VRIJDAG 6 APRIL 1984 Varia PAGINA II DEN HAAG (GPD) De export van chemisch afval wordt niet verboden. Minister Win- semius (milieubeheer) vindt het voldoende als grensoverschrijdende transporten van gevaarlijke afvalstoffen worden gemeld aan de landen van invoer, uitvoer en eventueel doorvoer. De bewindsman meent dat dit voldoende controlemogelijkheden biedt. DEN HAAG (ANP) - De nieuwe theorietoets bij het rijexamen vertoont nogal wat zwakke plekken. De overkoepelende organi satie van rijschoolhouders (COA) acht het theorie-examen te licht omdat kandidaten die het certificaat binnen hebben over onvoldoende functionele kennis beschikken. De kamerleden Jorritsma (WD), Van Vlijmen (CDA) en Van der Doef (PvdA) hebben er bij staatssecretaris Scherpenhuizen (ver keer) in schriftelijke vragen op aangedrongen er wat aan te doen. Zij willen dat de bewindsman in overleg met de COA en het CBR nagaat welke verbeteringen mogelijk zijn De parlementariërs wijzen er op dat het nieuwe theorie-examen juist is ingesteld om een grotere functionele kennis te waarbor gen. In de praktijk blijken er zich gevallen voor te doen waarbij gezakte leerlingen dezelfde dag een toets kunnen afleggen met soms dezelfde serie vragen. Bovendien hebben de kamerleden begrepen dat de zogenoemde „spiekschilden" groen of rood weerschijnen zodat zij het spieken in plaats van voorkomen juist bevorderen. De Tweede-Kamerfracties van CDA en WD gaan hiermee ak koord. Alle andere partijen wil len een uitvoerverbod met even tueel ontheffing van kleine hoe veelheden specifiek chemisch af val. Ze menen dat elk land ver antwoordelijk is voor zijn eigen afval. Een andere overweging voor deze grote minderheid is dat de over heid een kleine honderd miljoen gulden gaat investeren in een nieuw verwerkingsbedrijf voor chemisch afval, waardoor de ta rieven kunstmatig laag worden gehouden. Bij een exportverbod zouden de tarieven meer de werkelijke prijs kunnen benade- Winsemius daarentegen vindt dat het nieuwe verwerkingsbedrijf moet fungeren als een soort stof zuiger voor het chemisch afval van vooral kleine bedrijven. Hij is bang dat de gevaarlijke stoffen illegaal worden gedumpt als de export onmogelijk wordt en de Marokkaantje mag voorlopig blijven ARNHEM (ANP) - Het twaalf-ja- rige Marokkaanse jongetje Yous- sef Hatimi hoeft ons land voorlo pig niet uit. Hij mag bij zijn vader in Ede de uitslag afwachten van een herzieningsverzoek, dat zijn advocaat heeft ingediend nadat het ministerie van justitie een in 1982 ingediende aanvraag voor een verblijfsvergunning na zes tien maanden afwees. Dat bepaalde de president van de rechtbank in Arnhem, mr. J. van Julsingha, gisteren in het kort geding dat de Marokkaanse jon gen tegen de Staat had aange spannen om zijn op handen zijn de uitzetting të voorkomen. Wij berichtten daarover gisteren slechts in onze laatste editie. Youssef kwam in 1982 naar Ne derland. Hij werd opgevangen door zijn al in 1971 na een schei ding naar ons land gekomen va der. Zijn moeder woont nog in Marokko en zegt niet voor de jongen te kunnen en willen zor gen. Om die reden weigert hij om in de Europese Milieuraad voorstellen van West-Duitsland en Denemar ken te steunen om een vergun ningensysteem in te voeren dat uiteindelijk leidt tot verwerking van chemisch afval in het land waar het wordt geproduceerd. Omdat de overige landen dit evenmin willen, lukt het niet om tot een uniforme regeling te ko men. Het CDA was in eerste instantie voorstander van een exportver bod. Nu kan het zich samen met de WD vinden in een meldings systeem. CDA-woord voerster Laning zei wel dat Winsemius er voor moet zorgen dat ook het land van verzending en van door voer de bevoegdheid krijgt om bezwaar te maken tegen grens overschrijdend vervoer van ge vaarlijke stoffen. Minister Winsemius was het hier mee eens. maar geloofde dat de Europese Milieuraad het niet zal overnemen. De meeste landen hechten daarvoor te veel aan een vrij verkeer van goederen, één van de belangrijkste uitgangs punten van de Europese Ge meenschap. DEN HAAG (ANP) - Minister Deetman (onderwijs) wil de mo gelijkheid behouden om ook kleinere scholen voor de be roepsopleiding van onderwij zers, de pabo's, te laten voortbe staan. De minister is hierover in een conflict verwikkeld met een gelegenheidscoalitie van WD en PvdA. Deze partijen streven naar een verdergaande schaal vergroting in het hoger beroeps onderwijs waartoe ook de pabo's behoren. WD en PvdA vinden dat de be roepsopleidingen voor onderwij zers slechts zelfstandig mogen voortbestaan als deze ten minste 250 leerlingen tellen. Minister Deetman wil hierop uitzonderin- D1EMEN (ANP) - De heer P. Wijkmans van de stichting Zwaan ontfermt zich in het gebouw van de dierenam bulance in Amsterdam over een van de zes witte zwanen die gisteren samen met een tiental eenden hulpeloos werden aangetroffen langs de spoorbaan bij Diemen. De dieren zaten onder de dieselolie. Het is niet duidelijk wie voor de verontreiniging verantwoordelijk is. De brandweer heeft de olie met een laag schuim afgedekt. (foto ANP) gen mogelijk maken wegens „re gionale, levensbeschouwelijke en doelmatieheids-asDecten". Het CDA en ook de minister vre zen dat met name de pabo's op levensbeschouwelijke grondslag de dupe zouden kunnen worden van de voorgenomen schaalver groting. Het CDA-kamerlid Baars waarschuwde in dit ver band voor een soort kaalslag on- De onderwijsspecialisten in de Ka mer werken nu aan een oplos sing waarmee wellicht ook het CDA vrede heeft. Gedacht wordt aan een uitzondering voor te kleine pabo's die slechts tijdelijk (drie achtereenvolgende jaren) onder de norm van 250 leerlin gen blijven hangen. In een eerste reactie od die suggestie van Ko- Bisschop Möller van Groningen zal voorlopig geen hulpbisschop in Rome aanvragen. Dat deelde directeur J. Griepink van het pastoraal centrum van het bis dom mee. Voor de bisschop zijn de moeilijkheden in het bisdom Haarlem na de benoemingen van mgr. Bogers en mgr. Lescrau- waet een van de redenen geweest om van deze aanvrage nu af te Vorig jaar juli liet Möller weten, dat hij wel een hulpbisschop wil de. Vanuit landelijke én interna tionale instanties wordt te veel van de bisschoppen gevergd, zo was een van zijn motieven. Velen in het bisdom Groningen bleken tegen zo'n benoeming te zijn. Er zijn voldoende kaders in de paro chies, de dekenaten en het bis dom om het werk naar behoren te doen, meende de pastorale raad. Historische daad. De Nederland se theologe Catharina J. M. Hal- kes (64) heeft vandaag in Nijme gen de nieuwe bijzondere leer stoel 'Feminisme en christen dom' aanvaard. In haar oratie, uitgesproken in de Stephenskerk, zei mevrouw Hal- kes, zich er bewust van te zijn, dat feminisme en christendom nog geen harmonische verbin ding vormen. "De twee partners, die aan deze leerstoel zo gemak kelijk samen worden genoemd, hebben elkaar aanvankelijk be paald niet gezocht. Maar ze moesten elkaar wel tegen het lijf lopen, toen eenmaal het feminis me ook vrouwen in de kerken en de beoefening van de theologie bleek aan te trekken'. Feministische theologie, zei dr. Halkes, is geen duidelijk te om schrijven vak. "Het is eerder een weerbarstige discipline, die in een veelkleurig gewaad gaat ge kleed". Naar haar mening heeft het bestuur van de stichting 'Nij meegs Universiteitsfonds' met de oprichting van deze leerstoel "een historische en wellicht pro fetische daad' gesteld. Beroep op zusters De doopsgezinde gemeente van Koudum (Fr.) vraagt de 137 zus- tergemeenten in een brief, met haar er bij de regering op aan te dringen, dat op Nederlands grondgebied geen kruisraketten worden geplaatst. "De Algemene Doopsgezinde Sociëteit moet over het kernwapenvraagstuk een eigen geluid laten horen", meent 'Koudum'. De gemeenten zouden op de Broederschapsver gadering van 14 april een besluit daartoe moeten nemen. Algemeen voorzitter ds. S. A. Vis verklaarde, niet op een uitspraak namens de hele Broederschap te zullen aansturen. Dat lijkt hem in strijd met de bestuurlijke op bouw van de Broederschap. "Wij moeten vermijden, dat de verga dering als een soort synode op treedt". Het wordt anders, als al le gemeenten met het voorstel van Koudum instemmen. De hervormde Raad voor Over heid en Samenleving (ROS) zal van het Hervormd Beraad Vre desvraagstukken (HBV) geen positief antwoord krijgen op het verzoek om alsnog mee te doen aan de raadplegingen over de sy nodale kernwapenbrief van 1980. Dat deelde HBV-voorzitter jhr. W. H. de Savornin Lohman des gevraagd mee. Hoewel het bestuur nog moet ver gaderen is het, volgens De Savor nin Lohman, uitgesloten, dat het HBV volgende week vrijdag een tweede gesprek met de ROS zal bijwonen. Na de synode-uit spraak van eind maart (afwijzing kruisraketten) ziet het geen heil meer in verdere raadpleging. Het ICTO - Interkerkelijk Comité Tweezijdige Ontwapening - haakte al eerder af. De stichting 'Bijbel en Vredesvraagstukken' beraadt zich nog. Ongehoorzaamheid. In een brief roept het bestuur van 'Kerk en Vrede' de campagneraad van het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV) op, de discussie over bur gerlijke ongehoorzaamheid in de brede vredesbeweging te stimu leren. Ook zouden plaatselijke groepen die zich met dergelijke acties bezighouden moeten wor den gesteund. De campagneraad van het IKV be spreekt morgen de oproep van het 'Landelijk Overleg Non- Koöperatie' (LONK) om na een besluit tot plaatsing van kruisra ketten in Nederland acties van burgerlijke ongehoorzaamheid te gaan voeren, zoals het weige ren van 'defensiebelasting'. Het IKV-bestuur heeft de campagne raad steun aan de voorstellen van het LONK ontraden. Overigens hebben de 71 Amster- damse theologen Uit heel het land positieve reacties gekregen op hun open brief over weigering van defensiebelasting. Veel voor gangers vragen inlichtingen over het vredesfonds waarnaar zij hun ingehouden belastinggeld kun nen overmaken. Tegen vloeken r» d j Vorige maand aanvaardde de syno De Bond tegen het Vloeken heeft d(,Bmet 33 stemmen voor en lf fonds ingesteld om finan cieel bij te dragen aan weten schappelijke uitgaven die voor het werk van de bond en de be zinning daarop van belang zijn. Dat deelde voorzitter drs. B. J. Wiegeraad mee op de jaarverga dering in Amersfoort. Men denkt vooral aan studenten die een scriptie voor hun doctoraal exa men voorbereiden. Het aantal donateurs van de bond stijgt, maar het aantal subsidië rende overheidsinstanties is met 28 afgenomen (tot 194). De bond heeft de confessionele fracties in een aantal gemeenten, waar deze een meerderheid vormen, ge vraagd de betekenis van hun steun nog eens te overwegen. Wiegeraad was teleurgesteld dat de bond nog steeds moet wachten op het antwoord van het Amster damse gerechtshof op de klacht over het 'Wijnlied' van Koot en Bie. De bond had tegen de VPRO en de VARA een klacht ingediend bij de officier van jus titie in Amsterdam. Daarop werd negatief beslist. In juni vorig jaar wendde de bond zich tot het ge rechtshof. Beroepen. Hervormde Kerk: be roepen te Veen G. Mulder Has selt; aangenomen naar Eext (Dr.) voor deelwerk kandidaat me vrouw F. J. Vrijlandt-Postma As sen, naar Tienhoven K. de Ruiter Maarssen. Gereformeerde Ker ken: aangenomen de benoeming tot predikant in tijdelijke dienst (deelwerk) te Zwolle D. van der Meulen (emeritus) aldaar. Gere formeerde Gemeenten: bedankt voor Hendrik Ido Ambacht F Mallan Rhenen. Bezwaarschrift. Tegen het op nieuw geformuleerde besluit van de hervormde synode betreffen de contacten met Zuidafrikaanse bevrijdingsbewegingen is op nieuw een bezwaarschrift inge diend. Vorig jaar aanvaardde de kerkelij ke commissie voor geschillen een eerder bezwaarschrift van enkele hervormden tegen het sy nodebesluit van 1982 om te blij ven streven naar contacten met bevrijdingsbewegingen, in het bijzonder het African National Congress (ANC). Dit besluit zou namelijk uitgelegd kunnen wor den als een erkenning van ge weld. En dat is in strijd met de kerkorde, zo oordeelde de com missie. Dus werd het besluit ver nietigd. de met 33 stemmen voor en 18 tegen een nieuwe formulering. Die voegde aan het oorspronke lijke besluit toe, dat wel ge streefd wordt naar contacten met bevrijdingsbewegingen, maar dat de synode daarmee het ge bruik van geweld en tegenge weld niet legitimeert. Er ligt nu weer een bezwaarschrift, van mr. G. J de Lint in Den Haag. Hangende de zaak wilde deze over de inhoud geen nadere mededelingen doen. Samen op weg. In een brief aan het bestuur van de hervormde synode zet het hoofdbestuur van de Gereformeerde Bond in de Nederlandse Hervormde Kerk nog eens uiteen, dat het zich aan de bezinning op het samen op weg gaan met de gereformeer den niet wil onttrekken. Maar de Bond zal zich blijven inzetten 'voor het voortbestaan van de Nederlandse Hervormde Kerk als vaderlandse kerk en voor een duidelijk normatieve plaats daar in van de klassieke belijdenis der Reformatie'. Hij is bezorgd dat de Hervormde Kerk zal worden meegesleurd in wat nü in de Ge reformeerde Kerken theologisch de toon aangeeft. nings (PvdA) kwalificeerde een teleurgestelde minister die op lossing echter als "uitstel van executie". Op verzoek van WD—Kamerlid Franssen zal Deetman nog vóór de stemming over het wetsont werp, volgende week dinsdag, de Kamer een raming sturen van het aantal pabo's met minder dan 250 leerlingen dat bij wijze van „uitzondering" zelfstandig zou mogen doordraaien. Voordat de Democraten aan hun partijcongres in San Francisco toe zijn moeten tijdens de voor verkiezingen nog 1759 afgevaar digden worden gekozen. Om een meerderheid te halen moet Wal ter Mondale minstens 55 procent van de resterende gedelegeerden achter zich krijgen. Dat is nog haalbaar. Gary Hart en in sterke re mate nog Jesse Jackson kun nen op de helft van het voorsei zoen de gedachte aan een meer derheid voor hun kandidatuur wel laten varen. Hart zou 71 pro cent van de nog onbenoemde congresgangers moeten hebben en Jackson 92 procent. Het bete kent in beider geval dat grote ne derlagen niet meer mogen voor- komen. door Henk Kolb Jackson heeft nooit op een meer derheid gerekend. Hij streeft er naar met een belangrijk blok ge delegeerden, maar meer nog met de mogelijk doorslaggevende in vloed van zwarte kiezers op de uitslag in november de politieke invloed van gekleurde kiezers te verhogen. Zijn invloed blijft be staan, zelfs al krijgt Mondale of Hart de kandidatuur. Vervolgens beginnen de scena rio's, die des te smakelijker wor den naarmate het verschil tussen Mondale's totaal en de meerder heid van 1967 groter wordt dan het totaal van de onafhankelijke gedelegeerden en van de even eens onafhankelijke supergede- leerden, die als voorlieden van de Democratische Partij een gro tere rol dan ooit tevoren hebben gekregen in de uitverkiezing van een kandidaat. Deze spelregels, die een partij naar believen kan aanpassen, werden voor Monda le op maat gesneden. In Amerikaanse politieke breinen duikt wederom het beeld op van de 'smokefilled rooms' waarin vastgelopen conventies van oudsher werden beslecht. Niet voor niets heeft Ted Kennedy reeds laten weten dat hij zich on der geen omstandigheid tot de kandidatuur zal laten beroepen, wanneer geen van de kandidaten een meerderheid op zich kan ver enigen. In Washingtonse wandel gangen wordt de naam genoemd van Dale Bumpers, ex-goever- neur van Arkansas, thans een li berale senator en 57 jaar, als mo gelijk compromis-kandidaat. Toen Harts adviseur en voormalig opiniepeiler van Carter, Patrick Cadell uit zijn statistieken een profiel had gedestilleerd van een presidentskandidaat, die Reagan zou kunnen kloppen, kwam Bumpers daar het dichtste bij. Hij voelde er niet voor, maar bin nen de Democratische Partij geldt hij als 'presidents mate riaal'. Hy heeft alleen tegen dat 'president Bumpers' niet ieder een even gemakkelijk in het ge hoor ligt. Bij het verdere verloop van de voorverkiezingen zal steeds meer blyken, dat Mondale, Hart en Jackson ieder een eigen ach terban vertegenwoordigen, die weinig gemeen heeft met die van de twee concurrenten. Zelfs al zou Mondale met Harts zegen kandidaat worden, dan nog valt te vrezen dat veel van de kiezers, die Hart aan gedelegeerden heb ben geholpen eerder op Reagan dan op Mondale zullen stemmen. Indien Hart de kandidatuur zou krijgen zullen kiezers uit de sec tor van de vakbonden zich van hem afkeren en zou de overkoe pelende vakorganisatie AFL-- CIO een zeer vernederende ne derlaag moeten slikken. AFL— CIO—president Kirkland gaat te gen Hart grof tekeer (wat Monda le zich niet kan veroorloven). Se nator Hart is tegen een wet, die zou eisen dat in buitenlandse produkten zoals auto's Ameri kaanse onderdelen moeten zitten en dus een vorm is van protectio nisme. De vakbonden zyn er Tot veler ontzetting heeft Jackson, ook al is er niets terecht geko men van zijn regenboogcoalitie, zoveel zwarte stemgerechtigden op de been gebracht dat zij zeer wel voor de Democraten de mar ge tussen winst en verlies kun nen betekenen. Jackson echter heeft zijn prijs bepaald. Het par tijreglement moet worden ont daan van alle regels die koplo pers bevoordelen (met minder dan twintig procent van de stem men kan een kandidaat geen ge delegeerden krijgen) en van een systeem in de zuidelijke staten, dat blanke kandidaten voor ver tegenwoordigende functies sterk boven de zwarten bevoordeelt. De Democratische partij is op het keerpunt aangeland dat zich al liet vermoeden toen Jackson kandidatuur nog maar werd overwogen, nadat in de stad Chi cago een zwarte burgemeester met een kleine zwarte meerder heid werd gekozen, terwijl blan ke kandidaten de blanke stem men versplinterden. Het beeld van de Amerikaanse politiek zal ingrijpend veranderen als de spelregels van de voorverkiezin gen voor Congreszetels in zuidelijke staten zo worden ge wijzigd dat in één ronde een kan didaat met eenvoudige meerder heid kan worden gekozen. Nu worden zwarte gegadigden door gaans weggewerkt via een sys teem dat de zwarte kandidaat in een tweede ronde uitschakelt. Niet alleen betekent dit een grotere zwarte vertegenwoordiging in het Huis van Afgevaardigden vooral, maar bovendien een ge vaarlijke polarisatie, omdat in het nog steeds van rassentegen stellingen doortrokken zuiden blank mogelijk voor blank zou stemmen en zwart voor zwart. Dit crèeert een situatie die zo zegt de politieke commentator Theodore White, de beste krach ten in beide partijen en alle eth- nische groepen twintig jaar lang hebben geprobeerd te vermij den. In de aanloop naar zijn kandida tuur stapte Jackson over dit bar re vooruitzicht nog gemakkelijk heen tijdens een gesprek in Chi cago. De democraten staan nu voor de consequentie dat de ver andering die Jackson voorstaat de republikeinen in het zuiden macht kan toeschuiven die zij daar nooit eerder hebben gehad. White noemt dat 'een klassieke demonstratie van de wet der nooit beoogde gevolgen'. Jack son onderkent terecht on rechtvaardigheid, maar zo zegt White, rechtvaardigheid en poli tiek zijn vlakten waar onwetende legers bij nacht slag leveeren Presidentskandidaat Jesse Jack son, zonder enige hoop op een partijkandidatuur, kan in San Francisco aantonen of hij een po liticus is die staat voor een bre der belang van alle Amerikanen, dan wel een activist die een blin de strijd voert voor de belangen van een bepaalde groep en in zijn hartstocht over het hoofd ziet dat die alleen binnen een groter ver band kunnen worden gehono reerd. ADVERTENTIE La Paz Chene, puur tabak, per 10, 20 en 50 stuks, 53 et per stuk.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 11